LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 6 October 1934 BINNENLAND. DOOR VIJF WERELDDEELEN. REIS VAN EEK NEDERLANDSCHE ONDERZEEBOOT. Op 27 Mei 1926 vertrok uit de Marine haven te den Helder de Onderzeeboot ,.K VIH' om een reis naar Oost-Indlë te aanvaarden. Zij zou zich evenwel niet langs de gewone scheepvaartroute via het Kanaal van Suez naar het verre Oosten begeven, maar haar weg kiezen door het Panamakanaal, via San Fran cisco, Honolulu en Manila enz. Immers de reis werd meegemaakt door den bekenden wetenschappelljken onderzoeker prof. dr. F. A. Venlng Melnesz en de ongewone route was gekozen, om den geleerde m de gelegenheid te stellen, zijn reeds ln 1922 aangevangen zwaartekrachtsmetin gen op zee. aan boord van Nederlandsche onderzeebooten, in nieuwe zeegebieden voort te zetten Talrijk zijn de reizen, welke Vening Melnesz met onderzeebooten ondernomen heeft. Hun wetenschappelijke beteekenis is zoo algemeen erkend, dat later door de Regeeringen van de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika. Frankrijk en Italië onderzeebooten ter beschikking werden gesteld, waardoor Venlng Melnesz of zijn bultenlandsehe collega's het onderzoek in speciale gebieden kon voortzetten. Reeds sedert 1920 is onze Koninklijke Marine ertoe overgegaan, om haar nieuwe onderzeebooten, die voor den dienst in Nederlandsch-Indië bestemd zijn, op eigen kracht en ongeconvoyeerd daarheen te laten vertrekken, via de route door het Suez-kanaal Deze tochten trokken reeds dadelijk de bijzondere belangstelling van de buitenlandsche Marines. Er ontstond een algemeene waardeering en bewonde ring Het duurde nog jaren alvorens de Engelsche Marine een soortgelijke reis door één harer onderzeebooten liet ondernemen In September 1933 eerst vertrokken twee Italiaansche onderzeebooten vanuit Spez- zia voor een 5 maanden lange reis rond Afrika. Zij deden daarbij 21 havenplaatsen aan. en voeren langs de Afrikaansche kust. zonder echter oceanen te moeten oversteken, zooals dat door de Nederland sche onderzeebooten geschiedt. De totaal afgelegde afstand bedroeg nog geen 4/5 deel van de reis, die in November as. door Hr. Ms. „K XVUI" zal worden aangevan gen en waarbij slechts een 10-tal havens zullen worden bezocht. Toch is wel duide lijk gebleken bij den terugkeer dezer on derzeebooten op hun vlootbasis, hoe deze Italiaansche reis nog ln 1934 werd be schouwd als een belangrijke gebeurtenis op onderzeebootgebied. Hr. Ms. „K Xvm" is de nieuwste onder zeeboot van de Koninklijke Marine en zij werd op de moderne scheepswerf van Wil- ton-Feyenoord te Schiedam gebouwd, naar het project van den inmiddels overleden Hoofdingenieur van de Marine J. van der Struyf Van het feit, dat deze nieuwste boot be stemd is voor den dienst in Nederlandsch- Indië heeft de Nederlandsche Regeering gebruik gemaakt om prof dr. Vening Melnesz de gelegenheid te bieden, de ge gevens voor zijn wetenschappelijk werk in belangrijke mate uit te breiden. Daar voor is echter noodig, dat de boot langs een zeer bijzondere route haar reis naar Soerabaja maakt. In het begin van November vertrekt Hr. Ms. ,,K XVIII" uit den Helder, ten einde via Funchal en St. Vincent naar Dakar aan de Afrikaansche kust te gaan. Vandaar maakt zij de eerste oversteek naar Per- nambuco in Brazilië, om vervolgens naar Rio de Janeiro en Buenos-Aires te stoomen Na vertrek uit deze laatste plaats steekt zij wederom de oceaan over.'via het eilandje Tristan da Cunha naar Kaapstad. Als bij zonderheid zij vermeld, dat te Tristan da Cunha. waar een nederzetting van Engel sche gezinnen leeft, bestaande uit nog geen 200 personen, die hoofdzakelijk in hun levensonderhoud voorzien door visch- vangst en geitenfokkerij, de mail wordt afgegeven, omdat dit eilandje slechts een of tweemaal per Jaar door een schip wordt bezocht. Van Kaapstad gaat het verder, na eerst een slag naar hoogere Zuidelijke breedte gemaakt te hebben, waarbij de ijsgrens belangrijk overschre den wordt, naar Durban en Mauritius. Ten einde de hier voorkomende tropische cy clonen zooveel mogelijk te ontloopen, wordt op deze derde oversteek eerst in Zuidelijke koers gevaren, om daarna de steven weer naar het Oosten te wenden en de haven van Fremantle in Australië aan te loopen. Van hieruit wordt koers gezet naar Soe rabaja, waar Hr. Ms. „K XVIII" na een reis van ruim 7 maanden in Juni 1935 be houden hoop aan te komen. De boot, die een lengte heeft van onge veer 75 meter, heeft bovenwater een wa terverplaatsing van 850 ton. Met inbegrip van prof. Vening Meinesz en den com mandant, Luitenant ter Zee le klasse D. C. M. Hetterschij, zal de bemanning uit 35 of ficieren en manschappen bestaan. De meest vermoeiende trajecten van deze vijf-werelddeelenreis zullen waarschijnlijk de oversteek van Buenos-Aires naar Kaap stad en die van Mauritius naar Fremantle zijn, die resp. 25 en 20 dagen in beslag zullen nemen. HET PEUKAAN-COMITE. RUIM f. 96.000 VOOR HET NATIONAAL LUCHTVAARTFONDS BESCHIKBAAR. Aan de leden van het Pelikaan-Comité is een verslag gezonden betreffende de werkzaamheden van dit comité, vergezeld van een financieel overzicht. Aan dit verslag wordt het volgende ont leend: Het rondschrijven aan alle burgemees ters van Nederlandsche gemeenten heeft tot resultaat gehad, dat deze oproep ln ongeveer 50 pet van het totale aantal ge meenten weerklank heeft gevonden. De opbrengst van deze actie bedraagt: f. 45.624.20. Hrrbij dient rekening te wor den gehouden met het feit, dat de op brengst van enkele plaatselijke comité's nog niet bekend zijn. Voorts bevat het verslag nog een tal netto-opbrengsten van verschillende bij zondere opbrengsten, waaruit wij vermel den de opbrengst van den Nationalen Luchtvaart dat te Soesterberg, welke f. 12.000 heeft bedragen. De giro-actie bracht circa f. 23.000 op. Het Comité heeft tot 6 September ont vangen bruto f. 114.676.41. De uitgaven bedroegen f. 18 640 67, zoodat er een totaal bedrag van f. 96.035.74 voor den arbeid van het Nationaal Luchtvaartfonds beschik baar ls. Hoewel de medewerking uit Ned. Oost- Indië niet zeer groot ls geweest, maakt het verslag toch melding van eenlge spontane giften, welke uit onze Overzee- sche gebieden ontvangen werden Voorts is het gebleken, dat de wensche- lijkheid gevoeld werd ook in Curacao en ln Suriname een actie te organlseeren. In overleg met de autoriteiten aldaar werd echter besloten de actie ln die gebieden uit te stellen tot het tijdstip, waarop door de komst van een K.L.M.-vliegtulg de belang stelling der bevolking voor de Nederland sche Luchtvaart daadwerkelijk zal kun nen worden opgewekt. Het Pelikaan-Comité heeft voorts reeds verschillende aanvragen ontvangen, welke op het gebied van de stichting „Nationaal Luchtvaartfonds" liggen Het comité heeft de aanvragers dan ook in dien zin geant woord, onder mededeeling de betreffende aanvraag t. z. t. onder de aandacht van het bestuur van het fonds te zullen brengen. Het Pelikaan-Comité meent, aan het eind van zijn werkzaamheden gekomen, er in geslaagd te zijn, een hechte basis te vormen voor het Nationaal Luchtvaart- fonds. Het acht nu het oogenblik gekomen om zijn taak als vervuld te beschouwen en over te gaan tot liquidatie. De bezittingen van het comité zullen thans overgedragen worden aan de stichting Nationaal Luchtvaartfonds. Het comité spreekt de hoop uit, dat het bestuur der nieuwe stichting er in zal mogen slagen in den loop der komende jaren de middelen te vinden, welke het kapitaal der stichting zoodanig zullen vergrooten, dat op werkelijk grootsche wijze gevolg zal kunnen worden gegeven aan haar doel. De slotvergadering van het comité zal worden gehouden op Dinsdag 9 October a s. om 3 uur in het Kon. Instituut van Ingenieurs. DE K.L.M. BESTAAT 15 JAAR. TOENEMEND VERVOER VAN PASSAGIERS EN POST. Morgen is het vijftien jaar geleden, dat in Den Haag de stichtingsacte gepasseerd werd van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor Nederland en Koloniën N V. Eendrachtige samenwerking tusschen alle groote lichamen op het gebied van handel, scheepvaart en bankwezen had de oprichting eener nationale luchtvaart maatschappij mogelijke gemaakt. Een gelukkig verschijnsel, want daardoor heeft Nederland van den aanvang af bezeten, wat in sommige landen eerst na veel strijd en financieele offers bereikt werd: een heid op het gebied van het luchtverkeer. Vijftien jaar zijn sindsdien vervlogen. Van een bedrijf met 12 man personeel, groeide de KA.M. tot een onderneming, waarin 789 mannen en vrouwen werkzaam zijn, aan wie jaarlijks f. 1.300 000 aan loon en premies wordt uitbetaald. De cijfers van 1934 doen den groei dui delijk blijken. Tegen de verwachtingen in. zijn de resultaten van het bij uitstek gunstige jaar 1933 weer grootendeels overtroffen. Aan den veiligen kant geschat mogen we verwachten, dat het aantal passagiers dit jaar 78.000 zal bedragen (tegen 21.000 in 1932 en 41.000 in 19331 en dat 268.000 K.G. post en 1.150.000 KG. goederen vervoerd zullen worden. Van den 17den Mei 1920, toen de dienst geopend werd, tot den 7den October 1934 hebben in het geheel 240.532 betalende passagiers van de geregelde diensten ge bruik gemaakt en waren er 135.000 ple ziervliegers; de vlooit legde 22 millloen KM. af; 8 050.000 K.G. goederen en 1 mil lloen K.G. post werden per K L M. ver voerd. Een organisatie als de K.L.M. bestaat uit verscheidene afdeelingen; het publiek ziet slechts het werk van enkele daarvan. De Indiëlljh, het Europeesche en binnen- landsch verkeer, de bekende, bekwame vliegtuigbestuurders, de vloot van Fok kers, de nieuwe Douglas en de F 36, dat is voor het publiek: de K.L.M Maar op den achtergrond wordt voorbereid en georganiseerd en waakt de technische dienst. Hechte samenwerking en ver knochtheid aan die prachtige, jonge lucht vaart bindt de deelen samen tot een ge heel. Op de Indië-lijn heeft de K.L.M., gelijk bekend, een overeenkomst met de Neder landsche en Indische posterijen, waarbij de KLM. op zich neemt de post tot een maximum van 500 K.G. per vlucht te ver voeren. Gedurende den veertiendaagschen dienst werden gemiddeld 160 K.G. post vervoerd van begin- tot eindpunt; na de invoering van den wekelijkschen dienst steeg de hoeveelheid onmiddellijk. Per week en per vlucht werd vervoerd: in 1932: 230 KG.; 1933: 305 KG.; 1934: 325 K.G. Dit beteekent, dat van alle briefpost, die tusschien Nederland en Ned. Indié v.v. vervoerd wordt, thans 41<l/o door de lucht gaat. Nederland is hierin nummer één. Bij geen enkele buitenlandsche imperiale verbinding staat het luchtpostvervoer in zulk een gunstige verhouding tot het totale postvervoer Wat het passagiersvervoer betreft zij vermeld dat het in de laatste maanden is voorgekomen, dat voor één vlucht veer tien passagiers geweigerd moesten worden. Met vliegtuigen van het type F 36 lwaarvan de eerste in December naar Batavia gaati en F 22 (waarvan de eerste weldra op Schiphol verschijnt) hoopt men dit groot passagiersverkeer te kunnen op vangen en nog doen toenemen, waarna men met Douglas-vliegtuigen den weke lijkschen dienst denkt te verdubbelen. De hooge snelheden (van de Fokkers 260, van de Douglas 300 K.M. per uur) zullen de K.L.M. in staat stellen in 5 a 6 dagen naar Batavia te vliegen. De dienst op de bijna 15.000 K.M. lange luchtlijn naar Indië wordt onderhouden met zes vliegtuigen, die de heen- en terug reis maken met dezelfde bemanning. Wat de bemanningen betreft, is dit een pres tatie, die ongeëvenaard is in het wereld- luchtverkeer. een dergelijk intensief ge bruik van het materieel treffen we, be halve bij de K.L.M., slechts bij enkele Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen aan. Over het binnenlandsch luchtverkeer kan men zeggen: Zeeland prachtig. Twente goed, Groningen elk jaar beter. Eindhoven veelbelovend. De KLM. vloot bestaat thans uit 32 Fokkervllegtuigen met snelheden van 160 K.M. jier uur (de F 7a op de binnenland- sche lijnen) tot 260 K.M. per uur (F 36); verder 5 Koolhovens. waaronder drie taxi vliegtuigen, een werkspoor vrachtvliegtuig en de Douglas DC 2 met een kruissnelheid van 300 KM., dus de snelste van de vloot. HET VLEESCHGEBRUIK DAALT VAN DE DRIE VETTE KOEIEN, WELKE DE SLAGER SLACHT, IS ER ÉÉN VOOR DEN FISCUS. Noodtoestand in het slagersbedrljf. Men schrijft ons van de zijde van den Ned. Slagershond: De vraag of de vleesohprijzen nog ver der kunstmatig opgedreven moeten wor den door afslachting van vee ls van zeer groote beteekenis. Onze export van vleesch en vleeschproducten is tot een minimum gereduceerd. Daarnaast ls bij de uitvoe ring der landbouwcrlsUmaatregelen het belang van de binnenlandsche vleesch- markt niet genoegzaam ln acht genomen. Voor de uitvoering der Crlslsvarkenswet werd een heffing van 9 en 10 cent. later van 6 cent per K.G. gelegd op het var- kensvleesch en spek voor het binnenland om een geforceerde export naar het bui tenland te kunnen financieren, teneinde het teveel aan varkens op te ruimen. De teeltbeperking werd laat, te laat, In gevoerd en heeft na twee jaar varkens- crisiswet nog niet het beoogde doel be reikt. Maar de heffing op het varkens- vleesch heeft het binnenlandsche product met ongeveer 25 mlllioen gulden belast en intusschen ls het binnenlandsch gebruik hetwelk direct na de Invoering der heffing daalde, teruggeloopen met 30%, hetgeen ongeveer een 11.000 varkens per week uit maakt. Met het rund- en kalfsvleesch is het niet anders gegaan. De noodzakelijke in krimping van den rundveestapel nood zakelijk wijl er voor de zuivelproducten op de buitenlandsche markt niet genoeg zaam plaats was, ondanks de toeslag van f. 1 per K.G. boter bij export, welke gul den op het binnenlandsch boterverbruik is verhaald die inkrimping kon en moest o.l. worden mogelijk gemaakt door een bevordering van het vleeschverbrulk. Het tegendeel is geschied. De Regecring heeft 115.000 koeien laten afslachten en laten inblikken, ten koste van het bin nenlandsch vleeschverbruik. Het vleesch was reeds belast met 10% accijns, daar kwam nog 20% extra heffing bij, zoodat de waarde van het levende slachtdier met 30" o werd belast, wat op den netto vleesch prijs nog meer is. De situatie werd na de invoering der crisisheffing op rundvleesch en de omzet belasting dan ook zoo, dat van de drie vette koeien, die de slager slacht er één is voor den fiscus. De afslachting van de 115.000 koeien heeft rond 13 mlllioen aan inkoop gekost en dit bedrag is nagenoeg geheel verloren gegaan aan de onkosten en de verwerking tot crlsisvleesch in blik. De door de Regeering overgenomen koe heeft in feite niets opgebracht, de dieren had men beter cadeau kunnen geven aan wie ze maar wou hebben. Maar dit verlies is niet het ergste. Het resultaat der afslachting is geweest, dat de melkproductie niet is verminderd, want de beste melkkoeien bleven in het leven en de boeren hebben het melkgevend vee meer aangehouden en niet gemest. Het resultaat was verder, dat het slachtvee, door de aankoopen van de Regeering in prijs steeg en dat dit voorjaar het vee voor de vetwelde f. 30 a f. 40 per stuk duurder ingekocht moest worden. En hoe wel er eenige stijging is in de slachtvee- prijzen. ongeveer 5 cent per K.G. bij vorig jaar, hebben de welders die f.30 a f.40 hoogere inkoop niet terug kunnen win nen. De vetwelderij gaf verlies. Het resultaat was verder, dat onder den druk der crisisheffing welke druk b'o de mindere koopkracht van het publiek dub bel zwaar is het vleeschverbruik met 1/4 deel is teruggeloopen. Voor de binnen landsche consumptie zijn sinds de invoe ring der crisisheffing ongeveer 7000 run deren en 3000 vette kalveren per maand minder geslacht, dat zal in totaal zijn tot einde van dit jaar 100.000 koelen en een 45.000 kalveren. Hoe zeer het slagersbedrljf onder deze derving van debiet en hooge inkoopprij zen, zonder voldoende compensatie ln de verkoopprijzen heeft geleden is te begrij pen. Deze tak van middenstandsbedrijf is in een noodtoestand geraakt. In dit sta dium wordt er van landbouwzijde een sterke aandrang uitgeoefend op de Re geering om weer tot afslachting over te gaan, nu van 150.000 kalfdragende pinken en vaarzen, opdat de melkproductie zou worden ingekrompen. Er is echter nog een voorraad van meer dan 10 millloen onverkochte blikken crl sisvleesch, welke misschien in 8 a 12 maan den is te plaatsen. Bij de werkloozen is geen behoefte aan meerdere voorziening op dat gebied. Maar het oneconomische van een nieuwe afslachting zou zijn, dat het normale vleeschverbruik. nu het ver lies der vorige afslachting uit de heffing einde van dit jaar zal zijn ingehaald, blij vend zal worden belast, want er zal weer 10 a 12 millioen moeten worden opge bracht voor aankoop van het vee, hetwelk als grondstof voor het vleesch in blik niets opbrengt. Het vleeschverbruik zal verder terug- loopen en de normale veeopruiming wordt dus verder geremd. Moet niet eerder plaats voer het sur plus aan melk gezocht worden in het brood en meer boterverbruik? De aanvoer op de slachtveemarkten wij zen niet op een teveel aan slachtvee, in tegendeel. Er zou een tekort aan slacht vee zijn, ware liet vleeschverbruik niet zoo teruggedrongen. De droogte heeft de vleesch- en velproductie aanzienlijk ge remd. De animo voor de mesterij ls dit najaar gering bij de verhoogde veevoeder- prijzen. Ter stimuleering van de slacht- veeprijzen behoeft er geen afslachting te zijn. Het algemeen belang ls er mee gediend, dat het vleeschverbruik dat in 1934 zal zijn naar schatting 128.400 ton, weer wordt opgevoerd tot 188.449 ton zooals in 1933 of tot 152.000 ton zooals het in 1930 was. En om dit te bereiken ls geboden, geen verdere afslachting, maar normale oprui ming via de slachtveemarkt. DE STRIJD TEGEN HET STRAATLAWAAI. Het K.N.A.C.-schildje voor voorstanders van meer stilte. Met het oog op haar actie voor meer stilte, heeft de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club een plaquette laten ont werpen, waarvan de bedoeling ls, dat deze door alle automobilisten en motorrijders, die sympathlseeren met de actie tegen het straatlawaai, op hun voertuig zal wor den aangebracht, teneinde op deze wijze een duidelijke propaganda voor meer stilte te voeren. Het spreekt vanzelf, dat zij, die dit schildje zullen voeren, daarmede zekere verplichtingen op zich nemen. Zij geven daarmede te kennen, dat zij het hunne bijdragen om te komen tot vermindering van het straatlawaai en zich dus scharen bij de groep van automobilisten en motor rijders. die met de K.N.A.C. van meening zijn, dat ook al zal het straatlawaai. dat door andere weggebruikers wordt veroor zaakt, daardoor niet verminderen, zij toch tot plicht hebben om op automobielgebied alles te doen, wat in hun vermogen ligt om tot meer stilte op straat en weg te komen. Het schildje is op uiterst eenvoudige wijze uitgevoerd. De ontwerper heeft op sobere wijze de anti-lawaai-actie in deze plaquette weten vast te leggen. Het hoofd motief er van wordt gevormd door een roode S, in vorm gelijkend op de nieuwe waarschuwingsborden. Die S van Stilte welke ook in andere landen zijn volle be teekenis zal behouden, aangezien in ver taling de woorden eveneens met een S beginnen zal ongetwijfeld ook voor den buitenstaander ten volle de beteekenis weergeven, welke er aan moet worden ge hecht Wij twijfelen er niet aan, of deze S zal binnen korten tijd gemeen goed worden en het publiek ervan doordringen, dat er van de zijde van automobilisten en motorrijders iets positiefs wordt gedaan, om te komen tot meer stilte. Aangezien de K.N.A.C. ln haar actie zoo wel automobilisten als motorrijders wenscht te betrekken, werd het noodig ge oordeeld de plaquette ook in twee ver schillende grootten te doen vervaardigen, met dien verstande, dat de grootste be stemd is voor het gebruik op automobielen en de kleinere op motorrijwielen. De prijs van het schildje behoeft nie mand van de aanschaffing ervan te weer houden. Deze bedraagt f. 1.voor K.N.A.C leden, terwijl niet-leden f. 1.50 moeten be talen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de pla quettes zoowel in mat- nikkel als in ver gulde uitvoering verkrijgbaar zijn. NA DEN BRAND TE HILVERSUM. Commissie ingesteld door de Kon. Ned. Brandweer-Vereeniging. Door de Kon. Ned. Brandweervereeni- ging Ls een commissie ingesteld, met op dracht, na te gaan, welke maatregelen in het algemeen dienen te worden genomen ter beveiliging van het publiek bij voor stellingen, waarbij brandgevaarlijke stof fen. als films, decors enz. worden ge bruikt. In deze commissie hebben de volgende personen zitting genomen: C. Gordijn Jr., commandant der brandweer tje Amsterdam ■voorzitter); A. Defresne, directeur der N V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging te Amsterdam; ir. J. F Groote, directeur Publieke Werken te Hilversum: D Ham burger Jr. te Utrecht, voorzitter Ned. Bios coopbond; J. J. Haarselhorst, directeur van Bouw- en Woningtoezicht en comman dant der brandweer te Tilburg; ir. P. H. C. Klijnen, directeur Gem. Electr. Bedrijf en commandant der brandweer te Maas tricht: ir. L. J. E. C. v. d. Tas te Rotter dam, technisch adviseur der K.N.B.V.. en W. A J. v ,d. Meulen te Breda, secretaris der K.N.B.V. (secretaris der commissie). DIESELMOTOREN BIJ DE SPOORWEGEN Bestelling voor rangeertreinen. De directie van de Ned. Spoorwegen heeft aan de machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo opdracht gegeven tot de levering van 21 dieselmotoren ten be hoeve van rangeerlocomotieven. Het betreft hier een nabestelling na een vroegere order van dertien gelijke motoren, welke voor hetzelfde doel reeds geruimen tijd geleden door Stork zijn ge leverd en welke in de practijk bewezen geheel aan de verwachtingen te voldoen. De N V. Maasbuurtspoorweg, welke de lijn Nljmegen-Venlo-Beringen exploiteert, heeft ook dit type motor in bedrijf be proefd en naar aanleiding van de goede resultaten is zij eveneens tot nabestelling overgegaan. De bedoelde motoren worden door de machinefabriek onder licentie vervaardigd volgens het systeem Ganz- Jendrassik. Binnenkort zullen ook de eerste diesel- electrlsche treinen met motoren van dit systeem doch van belangrijk grooter ver mogen. eveneens door de fa. Stork ver vaardigd, ln dienst worden genomen. SALARIEERING VAN GEMEENT*. AMBTENAREN. Het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren had een onderhoud met den Minister van Binnenlandsche Zaken ter bespreking van het vraagstuk der salarieerlng van de ge meente-ambtenaren. Het Hoofdbestuur wees den Minister op de gevolgen van de thans gebruikelijke werkmethode der Regeering bij haar stre ven tot aanpassing van het salarispeil ln de Gemeenten bij dat van het Rijk. Tengevolge daarvan dreigen niet alleen de belangen van de Gemeente-ambtenaren ernstig te worden geschaad, maar even zeer de beteekenis van de plaatselijke commissies voor Georganiseerd overleg. Het Hoofdbestuur sprak als zijn mee ning uit. dat de bedoelde werkmethode der Regeering in strijd ls met de geest en de bedoelingen van de Ambtenarenwet en het deed vervolgens eenlge voorstellen aan den Minister tot verbetering van den toe stand, die op den duur onhoudbaar zal worden, als niet tijdig wordt Ingegrepen. De Minister zeide ernstige overweging dezer voorstellen toe. RANGEER-LOCOMOTIEVEN DOOR DIESEL-ELECTRISCHE MOTOREN VERVANGEN. Naar wij vernemen zullen de rangeer locomotieven op de stations der Ned. Spoorwegen door Diesel Electr. locomoto ren (locomotieven) vervangen worden. Deze Diesel Electr. locomotieven worden door één man, den rangeerder, bediend, en verbruiken zeer weinig olie en benzine. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. Gisteren kwam het hoofdbestuur van de Ger. Ver. voor Drankbestrijding te Utrecht onder leiding van zijn nieuwen voorzitter, ds. J. v. Herksen van Ermelo voor het eerst in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter aanvaardde met een kort woord zijn nieuwe functie en sprak een woord van gelukwensch tot den Frieschen Bond, die deze week zijn zilveren jubileum vie ren mocht. Ook vertolkte hij de deelne ming der vergadering ln de ernstige ziek te die de heer J. fetratlng van Twijzel, lid van het hoofdbestuur, had getroffen. Staande de vergadering kwam bericht ln dat de toestand van den heer Strating hopeloos moet worden geacht. Als vertegenwoordiger van den nieuw opgerichten Utrechtschen Bond nam ln het hoofdbestuur zitting de heer H. J. de Raad te Utrecht. De vergadering besloot een bloemlezing te doen samenstellen uit de nagelaten persarbeid en geschriften van wijlen ds. W. H. Gispen en benoemde tot leden van een commissie terzake de heeren C. Bui tendijk te Amsterdam; ds. J. v. Herksen te Ermelo; ds. W. Scheele te Hooger- smilde; ds. J. Smelik te Loosduinen en W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage. Tot lid van de commissie voor de Idelae Drankwet via Enkratsla werd benoemd ds. J. v. Herksen te Ermelo ln de plaats van wijlen ds. W. H. Gispen. De vergadering benoemde voorts tot hoofdredacteur van het maandblad ln de plaats van ds. Gispen ds. J. v. Herksen en tot redacteuren de heeren ds. C. J. Hak man te Almkerk, die de Brieven aan een vriend te Schiedam van wijlen ds. Gis pen zal voortzetten; ds. D. v. Dijk van Groningen voor de rubriek Propaganda; J. O. Elshout te Apeldoorn, voor de rubriek Buitenland; C. Buitendijk te Amsterdam voor de rubriek Vereenigingsleven en W. C F. Scheps te 's-Gravenhage voor de rubriek Uit Bond en Afdeellng. Laatstge noemde zal optreden als secr. van de re dactie. Tot gedelegeerden in de Nat. Blauwe Weekcommissie werden benoemd de hee ren C. Buitendijk te Amsterdam; J. C. Elshout te Apeldoorn; H. J. ter Hoeve te Arnhem en W. C. F. Scheps te Den Haag. Ds. v. Dijk van Groningen sloot de ver gadering met dankzegging. INKOMENS EN VERMOGENS 1933/'34. In verband met de groote belangstelling naar de nieuwste gegevens der inkomens en vermogens in Nederland, zullen ln de negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, welke ter perse is, enkele voorloo- pige totaalcijfers betreffende de Statistiek der Rijksinkomsten- en Vermogensbe lasting worden opgenomen voor het belas tingjaar 1933/1934. Uit deze voorloopige gegevens, die in dit Maandschrift in vergelijking worden ge bracht met de overeenkomstige gegevens van 1 Mei 1915 af, blijkt, dat het bedrag der zuivere Inkomens vóór den kinderaf trek voor het belastingjaar 1930/1931 het hoogst is geweest, n.l. f. 4.367 millioen en dat daarop als gevolg van de in 1929 op nieuw Ingetreden economische crisis een teruggang is gevolgd van f. 3.160 millioen voor 1933/1934. welke daling 27,65 pet. uit maakt van het topjaar 1930/1931. Het ge middeld inkomen per aangeslagene be droeg over 1933/1934 f. 2.125 en bereikte hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle sinds 1915 verstreken jaren. Het hoogst gemiddelde inkomen werd aange troffen over de Jaren 1917/1918 en 1920/21 en beliep f. 2.659. De aandacht zij erop gevestigd, dat het bedrag der inkomens in het algemeen be trekking heeft op de inkomsten, genoten in het voorgaande kalenderjaar, zoodat bovengenoemd bedrag van f. 3.160 millioen de inkomsten betreft over het kalender jaar 1932. Het bedrag der in de vermogensbelasting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929/1930, n.l. f. 15.666 millioen, waarop een teruggang is gevolgd tot f. 11.472 mill, over 1933/'34 (daling 26.77 pet). Het gemiddeld vermo gen per aangeslagene was van alle verge leken jaren het laagst over 1932/1933 en 1933/1934, n.l. f. 65.000, terwijl het hoogste bedrag (f.87.000) werd aangetroffen over 1917/1918. Opgemerkt zij, dat deze bedra gen den stand van het vermogen aange ven bij den aanvang van het belasting jaar op 1 Mei.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10