LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 2 October 1934 LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. NAGEKOMEN BERICHTEN. BUITENLAND. SPORT. BEURSOVERZICHT MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 755. TELEGRAFISCH WEERBERICHT ir. h. Kon. Ned Meteorol. Inst te De Blldt. Hoogste stand 765.6 te Genua. Laagste stand 747.2 te Roest. Verwachting tot den avond van 3 Oct.: Meest zwakke wind uit Z. richtingen. Zwaar bewolkt tot betrokken. Tijdelijk lichte regen. Weinig verandering in tem peratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. De depressie ln het Noorden breidt zich steeds verder naar het Oosten uit. Een langgerekt strookvormlg gebied van lagen luchtdruk, reikt van bezuiden Groenland over de Noorsche Zee tot Finland. Ten Zuiden van dit gebied van laag ten luchtdruk ligt een grimmig gevormde secundaire depressie, die zich naar het Zuiden tot voor de kust van Portugal uit strekt. Het continentale gebied van hoo- gen luchtdruk, dat gisteren nog over Frankrijk lag, is bezig zich geheel naar het Middellandsehe Zee-gebied terug te trekken. In de Alpen is het weer windstil en onbewolkt en is op groote hoogten de temperatuur zeer hoog met groote helder heid en geringe vochtigheid (Jungfraujoch 4 graden Celcius, Santis 6 gr. Celclus). In het.Westen is het overal bewolkt en regenachtig, zonder zeer groote hoeveel heden regen. Het ls te voorzien dat het weer een onstabiel karakter met zware bewolking en nu en dan weinig lichte regen voor- loopig zal behouden. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. C. (55 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 15 gr. C. (59 gr. F.). 3 uur nam.: 15 gr. C. (59 gr. FJ. HOOGWATEKTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Woensdag. V.m^te iUi. 10 min.; mm. te 11 u. 36«iin. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 7.07 n.m. tot 6.34 v.m. Woensdag: 7.04 n.m. tot 6 35 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 2 Oct.: onder: 16 u. 28. 3 Oct.: op: 1 u. 04; onder: 16 u. 45. SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO-TRAIECTINA. De Societas philologica Lugduno-Traiec- tina heeft te Utrecht haar 92ste bijeen komst gehouden onder voorzitterschap van dr. F. Muller Jzn. Dr. H. Wagenvoort hield een rede, geti teld r Princeps. Bij de bestudeering van dit voor de Romeinsche staatkundige geschie denis zoo belangrijke woord, neemt men terecht als uitgangspunt de beteekenis,die het heeft in de werken van Cicero. Daar bij moet men evenwel, wat tot nu toe ver waarloosd is, rekening houden met de chronologie en met de mogelijkheid van een ontwikkeling der beteekenis bij dien schrijver. Dit onderzoek heeft spreker ge daan en daaruit deze gevolgtrekkingen ge maakt. Princeps beteekent de eerste, d.w. z. zoowel in volgorde (beginsel der priori teit) als in rangorde (beginsel der supe rioriteit). Uit de eerste beteekenis volgt die van initiatiefnemer, uit de tweede die van leider; het meervoud principes blijkt een object van strijd te zijn geweest tus- schen senaatspartij en triumviri, in dien zin, dat beide er aanspraak op maakten. Cicero zelf vraagt herhaaldelijk, met het oog op Rome's politieke moeilijkheden, om een princeps, die zal kunnen optreden te gen de tyrannie der populares. In Caesar en Pompsius is hij teleur gesteld, maar men mag aannemen dat hij, den jongen Octavianus ziende strijden tegen Antonius, zich heeft afgevraagd, of dat nu niet de verwachte princeps was. Octavianus zal voor zich die vraag be vestigend hebben beantwoord en in hem zien wij de twee beteekenissen van het woord princeps belichaamd: zij werd de leidende staatsman en de hoogste in aanzien. Dr. K. H. E. de Jong sprak over: Mani- lius en Bilderdijk, Manilius' Astronomica, of beter nog Astrologica, zijn een be langrijk gedicht. In Nederland zijn het vooral Woltjer en van Wageningen ge weest, die zich ermede hebben bemoeid. Maar beide geleerden is het ontgaan, dat voor hen reeds een ander Nederlander, en wel de dichter Bilderdijk, daadwerkelijke belangstelling in het gedicht had getoond. Drie werken van Bilderdijk moeten hier genoemd worden: het in de „Mengelingen" opgenomen gedicht „Sterrenkennis", voorts de inleiding op „de ziekte der Geleerden", ten slotte nog de „Sterrenhemel". Van deze drie gedichten worden passages met aen oorspronkelijken tekst vergeleken en wordt aangetoond, dat er veeleer van een vrije bewerking dan van een nauwkeurige vertaling sprake is, maar dat poëtische waarde er niet aan kan worden ontzegd. OUDE MAN AANGEREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen te half acht werd de 78-Jarlge werkman A. H. op den Heereweg te Groningen door een auto aangereden. Het slachtoffer kwam te vallen. Met een ernstige schedelbreuk werd de man naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. o MOORDAANSLAG TE GOUDA. Gehandeld in een vlaag van waanzin. Hedenmorgen heeft te Gpuda een moordaanslag plaats gehad. Tusschen den houder van een bodehuls aan de Nieuwe Markt J. Rijnhout en den eigenaar van het pand, waarin dit bodehuis was geves tigd, den heer C. Laurier, bestond een veete over de huur van dit perceel. Het gevolg daarvan was, dat het pand door den eigenaar zou worden verkocht. Rijnhout, die momenten van geestesstoringen had, had zich er in de afgeloopen week over uitgelaten, dat hij Laurier wel krijgen zou. waarom deze laatste de politie hiervan in kennis had gesteld. Vanmorgen te half elf, toen Laurier nabij het bodehuls stond, kwam Rijnhout plotseling op hem af en stak hem het een mes in den hals. Lau rier viel en Rijnhout sprong boven op zijn slachtoffer, terwijl hij hem met het heft van zijn mes verder stompte. De in de nabijheid wonende caféhouder van Hat- tum, die den aanslag zag gebeuren, greep een fiets en slingerde deze tegen Rljnhout's hoofd, waardoor deze van zijn slachtoffer viel en op straat rolde, waarop Rijnhout terstond werd overmeesterd. De man heeft blijkbaar in een vlaag van waanzin ge handeld, daar hij luid schreeuwde om de politie, die hem onmiddellijk in arrest stelde. Het slachtoffer Laurier bleek een halswonde te hebben van vier tot vijf centimeter lang. die ernstig bloedverlies veroorzaakte In ernstlgen toestand werd het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis van de wijkverpleging aan de Westhaven overgebracht. o VERKEERSONGEVAL TE AMSTERDAM. Motorrijder ernstig gewond. Een ernstig verkeersongeval ls vanmor gen te ongeveer half vijf geschied op den hoek van de Martelaarsgracht en de Prins Hendrikkade te Amsterdam. De bestuurder van een auto, komende uit de richting van den Singel, wilde zich naar het Damrak begeven, toen met vrij snelle vaart een motor, komende van den N.Z. Voorburgwal en gaande in de richting van het Stationsplein, in de baan van de auto kwam. Een aanrijding was onvermij delijk; met een hevige klap, die tot ver in den omtrek hoorbaar was, botsten de voer tuigen op elkaar. De motorrijder, een nog jonge man. sloeg tegen de straat en bleef bewusteloos bij zijn motor, die geheel ver nield was, liggen. De auto was minder ernstig gehavend, de bestuurder kwam met den schrik vrij. - De Geneeskundige Dienst heëft den mo torrijder in zorgwekkenden toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. De chauffeur heeft aan de politie me degedeeld, dat de motor te veel links van den weg heeft gereden, zoodat hij niet bij tijds uitwijken kon. Daar er geen getuigen bij het ongeval waren ls. ter vergemakke lijking van het onderzoek, de situatie van de gemaakte remsporen vastgelegd. ONZE ZUIVELEXPORT NAAR DUITSCHLAND. In aansluiting aan de mededeelingen van den Minister van Economische Zaken over een speciale regeling voor de beta ling van onzen zuivelexport naar Duitsch- land kan nog het volgende worden mede gedeeld. Zooals bekend, worden bij den uitvoer van zuivelproducten krachtens de Crisis uitvoerwet heffingen gedaan in verband met de extra-winst, welke gemaakt wordt op den uitvoer naar Duitschland. Deze heffingen werden door de exporteurs vol daan, voordat het product werd afgele verd. Dientengevolge heeft de Nederland- sche exporteur feitelijk het bedrag van de te verwachten overwinst reeds aanstonds in 's Rijks schatkist gestort, terwijl nog niet vaststond, dat deze „winst zou worden geïncasseerd. Zoolang de betalingsregeling volgens het, Sonderkonto zonder moeilijkheden verliep, werden hierdoor geen bijzondere bezwa ren ondervonden. Sinds de wachttermijn bij de afrekening van op het Sonderkonto gestorte bedragen langer werd, werden de bezwaren voor de exporteurs allengs groo- ter en thans, nu er, in verband met het in werking treden van het Clearingvedrag met Duitschland een belangrijke achter stand in de betalingen voor naar Duitsch land geëxporteerde zuivelproducten wordt geconstateerd, zijn er voor den export- handel in zuivelproducten zeer ernstige moeilijkheden ontstaan, doordat deze han del reeds gelden voor zijn overwinst heeft afgestaan, terwijl de betaling van het ge- exporteerde product in Nederlandsch cou rant nog geruimen tijd op zich zal moe ten laten wachten. In verband hiermede heeft de Minister van Economische Zaken besloten om aan de Commissie voor den uitvoer naar Duitschland van zuivel- en melkproducten voorloopig te restitueeren de heffingen op die zuivelproducten, welke naar Duitsch land geëxporteerd zijn. waarvan de over making der gelden naar Nederland nog niet heeft plaats gevonden en het bedrag dus nog op het Sonder- of Zwischenkonto of bij den afnemer staat. De Commissie zal tot dit bedrag vorderingen van Ne- derlandsche zuivelexporteurs op het Son derkonto overnemen. Op deze wijze wordt bereikt, dat de Nederlandsche zuivelex port practisch die gelden terugkrijgt, welke deze indertijd te vroeg betaald heeft Zoodra de door de Commissie overgeno men saldi van het Sonderkonto zullen wor den afgelost tengevolge van de bij de clea ring getroffen regelingen, zullen de hef fingen wederom in 's Rijks schatkist terug kunnen vloeien. HOFBERICHT. H. K. H. Prinses Juliana is hedenoch tend 10 uur per auto van Het Loo in het Paleis Noordeinde te Den Haag aangeko men en zal morgenochtend weder naar Het Loo terugkeeren. Dr. A. N. VAN PRAAG 75 JAAR. Een zeer bekend en zeer gezien arts, een der oudste van het medische gilde, dr. A. N. van Praag te Den Haag, zal Zondag 7 Oct. a.s. zijn 75sten verjaardag vieren. Zijn tallooze vrienden en oud-patiënten zullen ongetwijfeld dien dag niet onopge merkt voorbij willen laten gaan. Dr. van Praag werd in 1859 te Gouda geboren; hij studeerde, aan de Amster- damsche Universiteit, waar hij 5 Juni 1886 examen aflegde. Gedurende eenige jaren was hij practiseerend arts te Amsterdam- Hij wilde zich echter specialiseeren en na te Parijs en te Weenen studies te hebben gemaakt, promoveerde hij 14 November 1894 te Amsterdam op een proefschrift,' „De aetiologie en pathologenese vagi den z.g. Rheumatismus gonorrhoicus". Hij vestigde zich aanvankelijk als huid-arts te Dordrecht, doch na eenige jaren vertrok hij naar Den Haag. Tien jaar geleden legde hij de practijk neer. Slechts begaf hij zich nog tweemaal per week naar Gouda om aldaar als specialist practijk uit te oefenen. In vele kringen is dr. van Praag zeer bekend, vooral als strijder tegen de vi visectie wordt hij sinds vele jaren ge ducht. Hij maakt thans nog deel uit van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie en hij is lid der redactie van „De Dierenvriend." Boven dien is hij lid van de Staatscommissie in zake het vivisectievraagstuk. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN TE AMSTERDAM. In het gezin van L. van Bennekom aan de Bestevaerstraat te Amsterdam, be staande uit man, vrouw en zes kinderen, hebben zich vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. De geneeskundige dienstacon- stateerde, dat de vergiftiging te wijten moet zijn aan het nuttigen van bedorven kaas. De ouders en vier van de kinderen hebben dit voedsel genuttigd. De man en vrouw zijn vrij ernstig ziek, de vier kin deren In iets minder .ernstige mate. Bij twee winkeliers, resp. in de Witte de Withstraat en de Kinkerstraat, die de kaas verkocht hebben, is wat er van deze levensmiddelen over was, in beslag geno men. Ook bij een gezin aan de Admiralen- gracht hebben zich soortgelijke verschijn selen voorgedaan. Alle patiënten kunnen thuis worden verpleegd. o HULIDIGING MR. P. RINK. Heden was het. gelijk onder „Binnen land" staat vermeld. 60 jaar geleden dat mr. P. Rink te Den Haag, aan de Utrecht- sche universiteit promoveerde op 'n proef schrift: Bijdrage tot de leer der noodweer volgens den Code Pénal. Reeds ln den vroegen morgen mocht mr. Rink tal vait blijken van belangstelling in dit Jubileum ontvangeirro.a. verschillende bloemstukken, w.o. een van den Raad van Toezicht en Dibciplinëj ftaji "de Orde van advocaten bij den: H doffen Raad met een zeer hartelijk scbrijvp)}. Immers, ondanks zijn hoogen leeftijd oefent 'mr. Rink nog steeds de advocatuur utt. Voorts ontving ftij o.a. brieven van gelijkwensch van den Senaat der Utrechtsche universiteit en van Staatsraad mr. Kan. die indertijd, toen mr. Rink minister van Binnenland- sche Zaken was,- onder hem werkzaam is geweest. Hedenmiddag was mr. Rink uitstedig. o ACHTERSTALLIGE VORDERINGEN. IN DUITSCHLAND UITSTAANDE Enquête van het departement van Economische Zaken. Gelijk reeds werd bekend gemaakt, zal de afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Economische Zaken, in verband met een voor de liquidatie dier vorderingen te treffen regeling, een en quête instellen naar alle in Duitschland wegens goederenleveranties en diensten uitstaande achterstallige vorderingen, d. w. z. die, welke vóór 24 September j.l. (den datum van ingang van het clearingver- drag) zijn vervallen. In tegenstelling met het onlangs gepubliceerde bericht worden in dit onderzoek eveneens betrokken de vorderingen, waarvoor stortingen zijn ver richt op het Sonderkonto der Nederland sche Bank bij de Reichsbank of op een Zwischenkonto bij een der deviezenbanken. Bij het inzenden van gegevens dient uit sluitend gebruik te worden gemaakt van de daartoe ontworpen formulieren, welke resp. bestemd zijn voor opgave van: A. vorderingen waarvoor stortingen ge schied zijn op Sonderkonto resp. Zwischen konto (formulier 1); B. vorderingen wegens goederenleveran ties. waarvoor geen storting op Sonder-, resp. Zwischfenkonto was toegestaan, en wel: a) voor Nederlandsche en Nederlandsch- Indische goederen (formulier 2); b. voor goederen van vreemden oor sprong (formulier 3); C. vorderingen wegens dienstprestaties, verband houdende met het goederenver keer (formulier 4). Daarnaast zal op formulier 5 opgave moeten geschieden van alle thans bestaan de vorderingen, welke vervallen na 24 Sep tember j.l., ten einde eenlg inzicht te ver werven in de bedragen, welke ln de toe komst ten laatste der clearing zullen komen. Belanghebbenden kunnen bovengenoem de formulierenvan morgen af gratis be komen bij de Kamers van Koophandel, alsmede bij de bij het Centraal Instituut ter bevordering van het normaal handels verkeer aangesloten organisaties. Men wordt verzocht slechts die formu lieren aan te vragen, die men in verband met den aard zijner vorderingen behoeft. Met het oog op een tijdige voltooiing van het onderzoek is een spoedige invulling en inzending ten zeerste gewensrht. De ingevulde formulieren dienen uiter lijk 10 October a.s. te worden gezonden aan de afdeeling Handel en Nijverheid, Bezuidenhoutscheweg 107, te 's Graven - hage waarbii desgewenscht gebruik ke" worden gemaakt van de bij de formulieren verkrliebaar gestelde dienstenvplorpp-. welke ongefrankeerd kunnen worden -er- zonden. VLIEGTUIG MET 6 LIJKEN GEVONDEN. LONDEN 2 October (Reuter). Het stoomschip Biarritz van den Kanaaldienst heelt in het Kanaal een vliegtuig met 6 lijken gevonden. Gebleken is dat op Croydon S.O.S. seinen van een vliegtuig zijn ontvangen, zonder dat nationaliteit of plaats konden worden opgegeven Het ver ongelukte vliegtuig-zou een machine van de Hillman Airways zijn op weg van Lon den naar Le Bourget. den meesten exporteurs hun bedrijf smid» delen onthoudt en den overigen alle ver» trouwen ontneemt. De gezamenlijke besturen herhalen met grooten nadruk het van alle zijden gedane verzoek om bekrachtiging van het ontwor pen verdrag achterwege te laten, indien niet betaling van de dusgenaamde oude vorderingen binnen redelijken termijn verzekerd is of te dier zake een regeerings- garantie is gegeven. Zij verzoeken voorts Uwe Excellentie dringend een commissie van vier leden uit de gezamenlijke besturen op korten ter mijn in audiëntie te willen ontvangen. UIT NED. OOST-INDIE. K.LJtl.-VLOOTSCHOUW OP SCHIPHOL. Zeven October a.s. ter cere van het 15-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 15-jarlg bestaan der Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij zal op Zondag a.s. een vlootschouw op Schiphol plaats vinden. Alle vliegtuigen, welke in die 15 Jaren bij de K.L.M. dienst hebben gedaan, van het eerste Fokker verkeersvliegtuig F 2 tot de F 36, zullen op het vliegveld opgesteld worden Bekende vliegtuigbestuurders, marconisten en boordwerktuigkundigen zullen aanwezig zijn om het publ.ek alle gewenschte inlich tingen te verstrekken. Het is slechts zelden mogelijk een zoo groot aantal vliegtuigen, van de oudste tot de nieuwste typen bijeen te brengen. Zoo wel de bijna 15 Jaar oude F 2 van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart als de nieuwe Douglas, die aan de Mac Robert son race deelneemt, zullen op Schiphol op gesteld staan, tezamen met talrijke één- en meer-motorige vliegtuigen der K.L.M. Fokker F 8, F 12, F 18, taxivliegtuigen en- zoovoort. De Indië-vlieger der toekomst de F 36 zal te- zien zijn naast de Indië-vliegtuigen van heden, de F18 met volledige uitrusting voor de tropen en die van het verleden: de F 7 van Van der Hoop, de F 7a van Van Lear Black en de drie-motorige Fokkers F 7 b. waarmede in 1930 de 14-daagsche dienst op Indië geopend werd. o JUBILEUM Dr. N. M. JOSEPHUS JITTA. Een stroom van gelukwenschen. Het is heden vijftig jaar geleden, dat dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, tot arts werd be vorderd. Overeenkomstig zijn wensch is deze dag slechts in intiemen kring her dacht. In het gebouw van den Gezond heidsraad te Den Haag werd dr. Josephus Jitta toegesproken door het oudste lid van het personeel, waarna nog verschil lende vrienden en collega's hem de hand kwamen drukken. Ten huize van dr. Jitta aan het Fran- kenslag 137 werden in den loop van den ochtend vele bloemstukken, telegrammen en schriftelijke gelukwenschen bezorgd. De minister van sociale zaken, prof. Slo- temaker de Bruine had een brief van ge- lukwensch gezonden. De commissarissen der Koningin in Noord-Holland en Zee land het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordes'ng der geneeskunst, het be stuur der vereeniging Arbeid voor Onvol- waardigen en vele anderen. Hedenmiddag was dr. Jitta uitstedig; er werd dan ook geen receptie gehouden. Zondag a.s. vertrekt dr. Jitta naar Parijs ter bijwoning van de zitting van het Of fice International d'Hyglene publique. o DE HEEREN BAARS EN FRENAY WERKEN SAMEN. Van de zijde der Nederl. Fascistische Beweging (groep Baars) wordt gemeld dat de heer Baars overeenstemming heeft be reikt met den uit de N.S.B. getreden pro pagandist, den heer Frenay inzake de vor ming van een extremistische fascistische beweging. -o Dezer dagen zijn te Den Haag de besturen geïnstalleerd van de Nederl. Vee houderij en van de Ned. Akkerbouw- Centrale. o HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. Groote ongerustheid bij belanghebbenden Te Rotterdam vond gisteren een verga dering plaats van de besturen van een groot aantal organisaties uit velerlei tak ken van handel en bedrijf, waarin de be zwaren tegen het onlangs gesloten Neder landschDuitsche verdrag inzake het be talingsverkeer werden besprqken De vergadering besloot met algemeene stemmen het navolgende telegram aan den Minister van Economische Zaken te zenden: „De besturen van onderstaande orga nisaties uit velerlei takken van handel en bedrijf, te Rotterdam in vergadering bijeen, teneinde nogmaals uiting te geven aan de groote zorg, bij hen gedekt door de drei gende bekrachtiging van 't Nederlandsch- Duitsche verdrag inzake betalingsverkeer. zijn hen zeerste verontrust zoowel door de mededeelingen „van officieele zijde" in de bladen van 29 September j.l. gedaan als door het in de bladen van 1 October gepubliceerde onderhoud met Uwe Excel lentie. Nu medegedeeld is, dat van de bedragen welke op de Nederlandsche clearing-reke- ning gestort worden, slechts tien procent zal worden gereserveerd voor de aflossing van achterstallige vorderingen op Duitsch land en voor de aflossing van de op Son derkonto en Zwischenkonto's gestorte be dragen, zijn de bestaande zorgen n°S uitermate toegenomen. Bevestigd is hiermede het verplette rende bericht, dat de betalingen terzake van gesloten contracten en geleverde goe deren zullen worden achtergesteld bij be taling van nog niet opelschbare of zelfs nog niet bestaande vorderingen, zulks in strijd met de verwachtingen, gegrond op de op 14 Augustus van regeeringswege ge dane mededeeling, dat de toen getroffen regeling in het bijzonder zou dienen, om spoedige liquidatie van het Sonderkonto te vergemakkelijken. Het belang van handhaving van den export wordt" dezerzijds ten volle erkend. De ontworpen regeling zal evenwel den export juist verhinderen, aangezien zij LEPRA IN BANGIL. SOERABAJA, 2 Oct. (Aneta). Naar de „Indische Courant" verneemt, is uit een onderzoek, ingesteld door het plaatselijk bestuur én den geneeskundigen dienst, gebleken dat in het Regentschap Bangll, ongeveer 400 personen lijdende zijn aan lepra. Tot dusver is gemeend, dat deze ziekte hier slechts sporadisch voorkwam. VOETBAL. EINDE VAN HET BAKHUYS-DRAMA Overeenkomst bereikt. Tusschen het Z.A.C.-bestuur en Bakhuys is overeenstemming bereikt om den Inter nationaal weer op te stellen in het Z.A.C.- elftal. Voortaan zal hij geregeld voor de Zwolsche club uitkomen. „Dev. Dagbl." KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL-COMPETITIE. Oosterkwartier is dit seizoen op fraaia wijze begonnen. Voor de Zaterdagmiddag competitie won het 1ste twaalftal der adspiranten met 40 van de Fluksjeugd, .die aan het wedstrijd-spelen nog wat moet wennen, terwijl Oosterkwart'ier I voor de Zondagcompetitie Noorderkwartier I op resolute wijze 2 puntjes afhandig maakte (3—0). Aandere uitslagen hebben op zich laten wachten, zoodat we die niet kunnen pu- bliceeren. AMSTERDAM, 2 October. Het pond daalde heden tot een nieuw laagte-record van f. 7.20Deze gebeurte nis vormde een baisse-factor, daar men van de zwakke houding een terugslag op het geheele internationale eoonomische leven vreest. Ook de scherpe daling in Wallstreet en de goederenmarkten maakte een slechten indruk zoodat de köerSeïï al gemeen daalden. De handel was slechts weinig uitgebreid. joc Van de Industr. fondsen daaluen Phi lips ruim 1 pet. waarna weer eenig Jiejst.el Intrad. Unilevers daalden tot 71 pet.; Ford verloren 1 pet.; Aku's boden*weer stand en waren weinig veranderd. Petroleumwaarden werden "ongunstig be- invoed door de prijsverlaging van stook olie in de V. S. Kon. Olies liepen tot 147'/! pet. terug(| maar werden later weer iets hooger afge daan. De Amerikanen waren flauw: Rub-, bers waren zwak. De Rubberprijs te Londen is weer gedaald tot 7 pence, hetgeen aan-, leiding was tot verkoopen. A'dam Rubbers daalden pl.m. 2 pet. Suikerwaarden waren flauw en vetloren tot 2 pCt. Tabakken waren verdeeld en hier en daar zelfs beter, speciaal voor Dell-, Batavia's. Scheepvaarten en Mijnen, waren stil. Amerik. fondsen zwak. De noteeringen liepen algemeen scherp terug. Duitsche obligaties waren zwak, speciaal - Young- leening die tot 21 pCt. vielen. Belg: obli gaties waren vaster. Oude Ned. Staats schuld was zeer vast. 4 pCt.'Ned. echter: iets luier, op conversie-geruchten. Ind. leeningen bleven op peil. o WISSELKOERSEN. Engeland 7.22 1/4 (7.24 1/4)Duitschland 59.34 (59.22 1/2). Frankrijk 9.721/4 (9.721/2). België 34.46 (34.47). Zwitserland 48.13 (48.13)Denemarken 32.30 (32.35). Zweden 37.30 (37.35). Noorwegen 36.32 1/2 (36.40). New-York 1.46 1/2 (1.46 5/16). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. BODEGRAVEN, 2 Oct. Aangevoerd 311 partijen Goudsche kaas, alle met rijks- merk, totaal 12.536 stuks, wegende 112.824 K.G. Prijs met rijksmerk le srt. 2325, 2e soort 1922; zwaardere tot 26, handel flauw. KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 October Aardappelen per kist van 25 K.G.: groote f. 0.85—1.05; Drielingen f. 0,50—0,65, plus f. 0,25 heffing per kist: Bloemkool. I 5,10 —8,20, II 1,50—2,10 per 100 st.; Bospeen 4,50—6,10 per 100 bos, Waschpeen per kist van 20 KG. 0.75—1.05: Sla per 100 lilO^ 1,40. Aanvoer aardappelen 240 kisten, Bloemkool 59947 stuks. ROTTERDAM, Veemarkt 2 Oct. Totale aanvoer 4355. Paarden 194 stuks. Veulens 6 stuks. Ezels 4 stuks. Magere en vette runderen: 1451 magere runderen, 618 vette runderen; vette en graskalveren: 190 vette kalveren, 592 graskalveren, 1056 nuchtere kalveren, 223 schapen en lammeren, 2 varkens, 19 biggen of geiten.'Prijzen per kilo: vette koeien. 56 tot 60. 48. (ot 42, 36 tot 40; vette ossen 52 tot 56, 46 tot 48, 40 tot 42, stieren 47 tot 49, 43 tot: 45, 35 tot 38; vette kalveren 70 tot 80,. 55 tot 65, 40 tot 45; schapen 37, 34, 31.; lanuneren 38, 35, 30; graskalveren 32, 26,.22; nuchtere kalveren 22, 18; siachtpaarden 41, 37, 31; veulens 46, 42, 38. Prijzen per stuk: soha- pen 16, 12, 8; lammeren 10, 8, 7; nuchtere slachtk. 5.50, 5.4.nuchtere fokk. 15, 12, 8.siachtpaarden 165, 125, 70; werk paarden 240, 160. 100: hitten 100. 80, 70: veulens 100, 75, 50; stieren 235, 200. 135; kalfkoeien 240, 195. 130: melkkoeien 230, 190, 130; vaarzen 130, 100. 70: pinken 100, 80, 60; graskalveren 35, 25, 15. 3—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3