LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 2 October 1934 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ministers op reis. De Hongaarsche premier zal een bezoek gaan brengen aan Warschau en daarna aan Rome. Deze Rome-reis zal een lnformatorisch karakter hebben en de internationale pu blieke opinie inlichten, aldus heet het te Boedapest, dat de betrekkingen tussehen Boedapest en Rome beter zijn dan ooit. Er is sprake van geweest de Rome-reis te doen plaats hebben vóór het bezoek aan Warschau, maar Goemboes is van oordeel, dat zijn onderhoud met Mussolini meer nut zal hebben na zijn bezoek aan Polen. Zooals bekend, zou de Engelsche minis ter Eden een bezoek brengen aan Zweden. Deze reis wordt nu uitgebreid. Eden zal Londen per vliegtuig verlaten op 12 Octo ber naar Kopenhagen, van waar hij 14 October naar Stockholm zal vertrekken, waar hij zal blijven van 15 tot 17 October en vandaar gaat hij nu weer naar Oslo. Hij zal op 20 October uit Oslo vertrekken naar Engeland. Oeen enkel officieel ver tegenwoordiger zal Eden vergezellen op zijn reis, welke enkel gemotiveerd is door den algemeenen wensch naar nauwer eco nomische gezichtspunten in de ontwape ningskwestie. -o BELGIE. Luik in moeilijkheden. De burgemeester van Luik heeft in den gemeenteraad meegedeeld, dat de stad de betalingen voor de maand October heeft opgeschort. Deze opschorting is een gevolg van de omstandigheid, dat het gemeentebestuur er niet in kon slagen een nieuw voor schot te krijgen op de leening, waarom zij de stedelijke bank heeft verzocht. o- FRANKR1JK. Demonstraties en vechtpartijen. Gisteren is door 30.000 personen, waar onder een honderdtal burgemeesters van plaatsen in Zuid-Frankrijk en talrijke senatoren, een demonstratie gehouden tegen de nieuwe wet. krachtens welke be lasting op stierengevechten wordt geheven Deze demonstratie was georganiseerd door het comité tot bescherming van oude Fransche gebruiken. Een groote menschenmenigte sloeg het voorbijtrekken der demonstranten gade. Vele van hen waren in nationaal costuum. Stierengevechten in Zuid-Frankrijk ver schillen van die. welke in Spanje worden gehouden, daar men niet van speciaal ge fokte stieren gebruik maakt, doch van vaarzen, waarvan men de horens van kussentjes heeft voorzien. Tijdens een vergadering van de Jeu- nesse Fatrlote is de orde verstoord door zes jongelieden, die de zaal waren blnnen- geloopen. Het kwam tot een vechtpartij, waarbij verscheidene schoten vielen, die echter niemand troffen. 21 personen werden naar het naastbijzijnde politiebureau gebracht. Een politieke vechtpartij, die bloediger verliep, vond plaats te Lyon, waar na een kiezersvergadering van een der rechtsche partijen de aanhangers en tegenstanders van den spreker handgemeen werden en revolverschoten op elkaar losten. Eenlge personen werden door de schoten gewond. Op grond van het voorgevallene zijn andere politieke vergaderingen, die later op den avond in verschillende deelen der stad gehouden zouden worden, afgelast ENGELAND. Labour-congres bijeen. Gisteren is te Southport het Labour- congres geopend. Voorzitter Smith hield een toespraak, die een felle veroordeeling bevatte van het fascisme, dat een ramp- spoedigen slag heeft toegebracht aan de democratie en de vrijheid in Midden- Europa. Hij verklaarde uit naam van de Britsche arbeidersbeweging ondubbelzinnig dat de arbeiderspartij er voor zal waken het slachtoffer van het fascisme te worden Ir Groot-Brittanje. waar er geen plaats is voor een half-militaire politieke beweging. Voorts zeide hij. dat de natie voor de beslissing stond bij de komende verkiezin gen tussehen staatskapitalisme en het so cialistisch systeem, waarvoor natuurlijk alle bewuste arbeiders moesten werken. Spr. was voor samenwerking bij de ver kiezingen met de coöperatieve beweging, doch niet met de communisten, noch met kleine belangengroepen. Tenslotte juichte Smith de opneming toe van Rusland in den Volkenbond en de toekenning van een permanenten raadszetel als een overwin ning der algemeene arbeidersbeweging. Als eerste punt op de agenda stond de partijdiscipline met de voorstellen van het bestuur, om het lidmaatschap van com munistische partijen onvereenigbaar te ver klaren met het lidmaatschap der arbei derspartij. V2 urenlange debatten werd dit aanvaard. Ook samenwerking bij de verkiezingen werd verworpen. Het congres wordt bijgewoond door 800 afgevaardigden, die tezamen twee millioen l»den vertezenwoord'een. Or.der de aan wezigen zijn Lansbury en Henderson. Laatstgenoemde treedt af als secretaris. Men vraagt zich af wie zijn opvolger zal worden. Aen Henderson werd warme dank gebracht. Wat zijn werk als voorzitter der Ontwapeningsconferentie betreft, zeide Henderson, dat hij n el voornemens was jeze taak op te geven. Bi.i het congres is een „aanbeveling" van het bestuur aanhangig om te bepalen, dat de secretaris moet aftreden als hij kabi netsminister wordt. Onder de coner--*'rien heerscht een op gewekte stemming. Men acht de kansen voor 1936 (of eerder) voor de partij uit stekend. OOSTENRIJK. Voor de onafhankelijkheid. Bondskanselier Schuschnigg schrijft in een artikel In het „Neues Wiener Tage- blatt": ..Speciaal stellen wij er hoogen prijs op, betrekkingen van hartelijke vriendschap te onderhouden met het Duitsche rijk. Wij hebben ons nimmer laten leiden door overwegingen van partijpolitiek. Wij be treuren het dan ook ten zeerste, dat Duitschland zich door dergelijke overwe gingen heeft laten leiden. Het bestaande conflict hebben wij niet gewild, het is uitgelokt door politieke ma noeuvres in het buitenland. Het blijft onze plicht, tot eiken prijs onze onafhankelijkheid te handhaven. De Krijgsraad te Leoben heeft den 37- jarigen schoenmaker en berggids Peter Pfister wegens deelneming aan den jong- sten opstand ter dood veroordeeld. Uit zijn antwoorden op de hem gestelde vragen bleek, dat hij sedert vijf Jaar berg gids ls, aan zes reddingsexpedities heeft deelgenomen en 40 menschen heeft gered, waarvoor hij het groene kruis voor het redden van menschenlevens, de zilveren medaille van verdienste der republiek en een brief van bondspresident Miklas heeft ontvangen. Hem is dan ook gratie verleend. De doodstraf is In 15 jaar zware kerker straf veranderd. -o HONGARIJE. Verklaring van Goemboes. Naar aanleiding van den tweeden ver jaardag zijner regeering, heeft de premier Goemboes een verklaring afgelegd waar in hij als voornaamste doel voor de Hon- gaarsch politiek aangaf: Behoud van de oude vriendschappen en verkrijging van nieuwe, strijd met vreed zame middelen voor herziening der ver dragen en waarborging der rechten voor de Hongaarsche Minderheden in vreemde landen. De oprechte vriendschap en samenwer king met Italië is onveranderd goed ge bleven. Dat is een sterke peiler van de Hongaarsche buitenlandsche politiek. Met Oostenrijk is de verhouding al zeer vriend schappelijk en thans is deze vriendschap dieper en oprechter dan zij ooit is geweest Onveranderd sterke sympathie koestert Hongarije voor Duitschland. Men hoopt dat het derde rijk eens de het toekomende plaats zal innemen. Hongarije zal, daaraan is niet te twijfelen, in de toekomst kun nen rekenen op de sympathie van Enge land. De reis naar Warschau zal door den premier worden aangegrepen om de gees telijke en cultureele samenwerking tus sehen Polen en Hongarije te bevorderen. De betrekkingen met Bulgarije en Turkije zijn onveranderd goed. Goemboes wenscht vurig een verbetering in de verhouding tot Frankrijk en de Kleine Entente. Een politiek van vriend schap met Frankrijk is echter alleen mo gelijk onder reëele, objectieve voorwaarden Condito sine qua non is het toestaan aan Hongarije van de vervulling zijner natio nale wenschen. Goemboes zal zich niet af- keeren van toenaderingspogingen. Het elschen van nieuwe offers van Hongarije zou echter een nieuwe vernedering betee- kenen. Hij wil de hoop niet opgeven dat de staten der Kleine Entente eenmaal tot het inzicht zullen komen, dat Hongarije 15 Jaar geleden ernstig en onwaardig on recht is aangedaan. ■o- POLEN. Communistenproces beëindigd. In Wolhynie is een proces tegen 34 com munisten. leden van de zg. „West-Oekrai- ne-partij" beëindigd. Zij waren beschul digd van revolutiormaire activiteit en eenige daden van geweld, oa. brandstich ting. De drie voornaamste beklaagden werden veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf elk, zes andere tot 6 jaar gevange nisstraf. Verscheidene beklaagden, die hun straf in den vorm van voorarrest reeds hadden uitgezeten, werden op vrije voeten gesteld. o SPANJE. De regeering Samper afgetreden. Hetgeen onafwendbaar was geworden, is gebeurd: de regeering Samper is afge treden! Na drie maanden op reces te zijn ge weest is het parlement onder bescher mingsmaatregelen van de politie bijeen gekomen. President Samper nam onmid dellijk het woord om de tot dusverre door de regeering gevoerde politiek te recht vaardigen. Na zijn redevoering verklaarde de leider van de Katholieke Volksactie, dat zijn partij de regeering niet langer zou steunen. Daarop trok het kabinet zich terug. Na korten tijd deelde de minister van landbouw mede, dat de regeering aftrad. President Zamora heeft dit ontslag aan vaard. Samper heeft den president geadviseerd niet over te gaan tot ontbinding van het parlement, dat verdaagd is tot een nieuwe regeering zitting genomen heeft. Het zal echter uiterst moeilijk zijn. een regeering te vormen, die over voldoende gezag beschikt. Zal Lerroux weer naar voren komen? „El Socialista" spoort in een hoofd artikel alle arbeiders aan, over de geheele linie paraat te zijn. „October zal wellicht onze maand zijn", zoo wordt in het artikel gezegd. Het blad raadt den arbeiders aan, goed op „het roode sein" te letten en waar schuwt. tegen het gevaar van een fascis tische dictatuur. Het voegt hieraan toe: „Wij hebben ons leger gereed voor mobilisatie en gereed om te kiezen tussehen den Heiligen Stoel en de roode vlag. ROEMENIE Reorganisatie van het kabinet Tatarcscu. Ofschoon herhaaldelijk de noodzakelijk heid eener 1 reorganisatie der regeerlng- Tatarescu gebleken was, kon de minister president tot dusverre nog niet overgaan tot de noodlge wijzigingen, daar klaar blijkelijk tusscher, hem er. Constantln Bratlantl geen eensgezindheid bestond over de personen, die daarbij in aanmerking zouden komen. De tegenstellingen, die van oudsher be stonden tussehen de oudere politici van de liberale partij en de jongeren-groep oefenden ook hier hun invloed uit. Thans echter heett de premier het af treden van den minister van handel Teo- dorescu en het overlijden van onderstaats secretaris Mavrodi aanleiding geacht tot het uitvoeren der reorganisatie en een ministerie te vormen, dat ln overeenstem ming zou zijn met de wenschen des ko- nings en zijn eigen voornemens. Hij heeft dan ook het aftreden van het geheele ka binet aan den koning aangeboden, die dit heeft aanvaard. Tatarescu werd belast met het vormen van een nieuwe regeering. Naar in politieke kringen verluidt wil Tatarescu ook trachten buiten de liberale partij staande persoonlijkheden ln het nieuwe kabinet op te nemen. Nader wordt over dit optreden, dat groote verrassing bracht, nog gemeld, dat het ontslag zelfs voor de overige ministers een verrassing was! In welingelichte kringen verluidt, dat de minister van buitenl. zaken Tltulescu vanuit Genève een verzoek om ontslag reeds drie dagen geleden heeft ingediend. De premier heeft echter tot het laatste oogenbllk getracht, Tltulescu van zijn be sluit af te brengen. Men vermoedt, dat Tatarescu thans zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich zal nemen, hetgeen, naar men te Parijs vreest, gepaard zal gaan met een wijziging van buitenlandsch-politieken koers. Vooral toont men zich ongerust ten opzichte van het bijeen blijven van de Kleine Entente. De regeeringscrisis heeft daarom zoo veel opzien gewekt, omdat Tatarescu nog slechts enkele dagen geleden tijdens een bespreking tegenover Roemeensche jour nalisten had verklaard, dat de regeering zich verheugt in het volledig vertrouwen van den Koning en thans krachtiger was dan ooit. In het algemeen is men er in politieke kringen van overtuigd dat de regeerings crisis veel meer veroorzaakt ls door de ontslagaanvrage van Titulescu, die naar het schijnt het niet eens is met zekere maatregelen welke zonder zijn voorken nis door de regeering waren genomen. o GRIEKENLAND. De aanslag op Venizelos in 1933. Na een jaar en drie maanden ls de com missie van onderzoek thans gereed geko men met het onderzoek naar den aanslag, die op 6 Juli 1933 op oud-minlster-presi- dent Venizelos werd gepleegd. Alle daders zullen voor de juryrechtbank komen. Het staat nog niet 'vast, wanneer het proces zal beginnen. In verband met de beteekenis van het proces en de scherpe politieke tegenstellingen in de groote steden beveelt men in regeeringskringen aan het proces te doen houden voor een jury-rechtbank, die niet in het middelpunt van opgewon den betoogingen zal staan, en die de noo- dige garanties biedt dat zij een onpartijdig oordeel zal vellen. Men noemt de stad Chalkis op het eiland Euboea. o RUSLAND. Leiders van boerenbedrijven afgezet. Uit Moskou wordt gemeld, dat op bevel van den Procureur-Generaal der Sovjet- Unie gisteren 61 leiders van collectieve boerenbedrijven en staatsboerderijen af gezet zijn; 38 van hen werden in arrest gesteld. Zij worden beschuldigd van bena deeling van den staat en zullen streng gestraft worden. o JAPAN. Ambassadeurs bij den Mikado. De keizer heeft tijdens een lunch een onderhoud gevoerd met zeven Japansche ambassadeurs, die met verlof in hun vader land zijn. Onder hen bevond zich ook Hirosjl Saito, de Japansche ambassadeur te Washington, verder Sato, de ambassadeur te Parijs, Soegimoera. ambassadeur te Rome. Setsoeada, de ambassadeur in Bra zilië, Josjida. de vroegere ambassadeur te Rome, de vroegere ambassadeur te Was hington Deboetsji en Matsoesji, vroeger ambassadeur te Rome. Aa/nwezig waren verder de minister van buitenlandsche zaken Hirota en prins Kanjin, chef van den Generalen Staf. Saito. Sato en Soegimoera vertrekken binnenkort weer naar hun resp. posten, terwijl Josjida binnenkort als vertegen woordiger van den minister van buiten landsche zaken naar Europa en Amerika vertrekt, teneinde nauwer samenwerking tot stand te brengen tussehen de buiten landsche vertegenwoordigers van Japan. o CUBA. De staat van beleg afgekondigd. De Cubaansche regeering heeft den staat van beleg afgekondigd, nadat zij er ln ge slaagd was een plan tot communistischen opstand te ontdekken. Dertig vroegere of ficieren zijn gearresteerd. Het ingrijpen der regeering had plaats, nadat in den afgeloopen nacht in ver scheidene deelen van Havanna 26 bommen tot ontploffing zijn gebracht. De regeering deelt mede. dat zij vol komen meester van den toestand is. o VEREENIGDE STATEN. Johnson's afscheid van de N.R.A. Met een stem. brekend van ontroering, nam Johnson afscheid van het personeel der N. R. A„ hetwelk hij op het hart bond, om zijn opvolgers trouw te dienen. John son kon niets meer zeggen; zijn stem begaf hem en zijn oogen stonden vol tranen. ROOSEVELT'S OPROEP VOOR INDUSTRIEELEN VREDE. ANTWOORD VAN WERKGEVERS EN WERKNEMERS. SAN FRANCISCO, 2 Oct. (V.D.) De voor zitter van de American Federation of La bor. die te San Francisco haar Jaarlijksch congres houdt, William Green, heeft ln een scherpe rede geantwoord op president Roosevelt's pleidooi voor lndustrieelen vrede. Deze vrede was slechts mogelijk, wanneer het kapitaal zich wilde onder werpen aan de regeeringsmaatregelen tot bescherming van de rechten van den ar beid. Green deed een scherpen aanval op het Nationaal Verbond van Werkgevers, dat hij er van beschuldigde zijn leden te hebben geadviseerd geen rekening te hou den met de beslissingen van den Natlo- nalen Bedrljfsraad Inzake de collectieve vaststelling van de rechten der arbeiders. ..Wanneer deze werkgevers niet de be slissingen willen aanvaarden van de op behoorlijke wijze samengestelde regeerings instanties, ls de eenige weg die voor de arbeiders overblijft het werk neer te leg gen om in staking te gaan en de beslis singen af te dwingen", verklaarde Green. De eenige oplossing voor het arbeidspro bleem was de algemeene aanvaarding van den 6-urendag en de 5-dagenweek. Kor tere werktijden waren het eenige practl- sche middel tot herstel. Green verklaarde nogmaals, dat de ar beidersbeweging er niet op gesteld was ln staking te gaan om haar rechten af te dwingen. Hij verklaarde o.a.: „Wij doen dat niet graag. Wij willen liever om de conferentie-tafel de dingen bespreken tot wij een overeenkomst kunnen bereiken, Doch geen man met bloed in zijn aderen zal zich aan tyranle onderwerpen. De ar beiders hier hebben dat nog nooit gedaan en zullen dat nooit doen". Green's antwoord wordt beschouwd als een uitgesproken verklaring van de Fede ration of Labor, dat men in geen geval het recht tot staken zal prijsgeven of wij zigen. NEW-YORK, 2 Oct. (V.D.) In een ver klaring van de National Association of Manufacturers, waarbij de werkgeversor ganisaties van 38 Noord-Amerikaansche staten zijn aangesloten en die een leden tal van 60 a 70 duizend zou hebben, ant woorden de werkgevers op Roosevelt's op roep voor industrieelen vrede. Zij verkla ren zich voor economischen wapenstil stand, doch elschen, dat het hoofd der uitvoerende macht de handhaving garan deert van den status quo in de indu- strleele verhouding. Het werkgeversver bond doet een beroep op het te San Fran cisco in congres bijeenzijnde vakverbond om eveneens een wapenstilstand te aan vaarden. In de desbetreffende passage in de verklaring der werkgevers wordt her innerd aan de „Vaderlandslievende over eenkomst, waar wijlen Samqel Gompers, de toenmalige voorzitter vari de American Federation of Labor, tijdens den wereld oorlog aan had meegedaan, omdat hij van meening was, dat de nationale belan gen de onderlinge geschillen moesten over- heerschen. De werkgevers verklaren verder: „On getwijfeld zal de openlijke verklaring van den president in zijn rede tot de natie, dat het herstel gebaseerd moet zijn op het systeem Van eerlijke winst en zal moeten tot stand komen door het proces van het particulier initiatief een factor zijn tot herstel van 't vertrouwen in de toekomst, dat noodzakelijk is voor het. herstel van het zakenleven. o DE VRIJHEID VAN VERKIEZINGS PROPAGANDA IN HET SAARGEBIED. SAARBRÜCKEN, 2 Oct. (V.D.). Met in gang van Zondag a.s. zal een verordening der regeeringscommissie in werking tre den. waarbij de controleurs voor de a.s. volksstemming gemachtigd worden verga derzalen te requireeren ten behoeve van elke partij, in gevallen waarin de eigenaars der zaal bezwaar tegen verhuring aan deze partij maken. Deze verordening, die is goedgekeurd door den Volkenbond, is noodzakelijk ge worden doordat het Duitsche Front exclu sieve overeenkomsten heeft gesloten met zaalhouders, die hun zaal niet aan andere partijen zouden mogen verhuren. Op over treding der verordening staat een straf van 1000 Francs boete of van 2 weken tot 3 maanden gevangenisstraf. o ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ KRAKAU. WARSCHAU, 2 Oct. (V.D.)Ten ge volge van de mist zijn hedenmorgen te acht uur de sneltrein Weenen—Warschau en de trein GdyniaKrakau nabij het station Krzeszowice met elkaar in botsing gekomen. Volgens de ontvangen berichten zijn drie personen gedood en tien gewond. Een commissie van onderzoek heeft zich naar de plaats van de ramp begeven. WENDING DER OOSTENRIJKSCHE NAZIS? WEENEN, 2 Oct. (Reuter). Onder leiding van Reinthaller, een vriend van Hitier, heeft een groep Oostenrijksche Nationaal-Socialisten een actie op touw gezet om zich met de regeering Schusch nigg te verzoenen. Onder deze groep be vinden zich vooraanstaande personen. Men wil de onafhankelijkheid van Oos tenrijk verdedigen tegen leder die deze wil aanvallen en men wil deelnemen aan den wederopbouw van Oostenrijk door toe te terden tot het Vadrelandsch Front. Naar verluidt ls bondskanselier Schusch nigg het plan gunstig gezind, doch de Heimwehr en een deel van de vroegere Chrlstelijk-Socialen vertrouwen de Nazi's niet en verzetten zich tegen de verzoening. Volgens het plan van Reinthaller moet de verzoening met Kerstmis tot stand ge komen zijn. o COMMUNISTEN IN CHINA TERECHTGESTELD. PEKING, 2 October. (V.D.) In de stad Tun Tsju in de provincie Tjansi zijn 15 communisten wegens hoogverraad terecht gesteld. DOUMERGUE'S RADIO-REDE. PARIJS, 2 October. (Reuter). Naar „Echo de Paris" meldt, ls Doumergue voor nemens, in zijn eerstvolgende radio-rede een bijzonder scherpen aanval te doen op het Marxisme. Hij wil in een directe oproep aan de arbeiders die misleidende beloften der socialisten en communisten aan de kaak stellen. PROCES TEGEN NAZI FUNCTIONARISSEN. MUNSTER, 2 Oct. (V.D.) Voor de recht bank te Munster stonden zes vooraan staande functionarissen van de politieke organisatie der nationaal-soclallstische partij ln Westfalen terecht wegens malver satie, verduistering en misbruik van ver trouwen. Vier hunner werden veroordeeld tob dwangarbeid voor den tijd van een tot drie Jaar en boetes van 600 tot 6000 mark, ter wijl twee hunner werden vrijgesproken. De zitting was niet toegankelijk voor pers en publiek „in het belang van de vei ligheid van den staat", aangezien men vreesde dat dergelijke zaken in het bui tenland voor de propaganda tegen het nationaal-soclallsme uitgebuit zouden worden. ADVOCATEN-STAKING OP MALTA. LONDEN. 2 Oct. (Reuter). Naar uit Malta wordt gemeld, hebben de advocaten aldaar tot een 24-urlge staking besloten, als protest tegen de invoering van de Malteesche taal als gerechtstaal. Zij hebben den rechters medegedeeld, dat zij heden, den dag waarop de hoogere gerechtelijke instanties hun werkzaam- werkzaamheden aanvangen, geen enkele zitting zullen bijwonen. De arbeiderspartij juicht daarentegen de invoering van het Malteesch bij het ge recht ten zeerste toe, en noemde den dag van gisteren een voor Malta beteekenis- volle dag. o COMMUNISTEN IN BULGARIJE VEROORDEELD. SOFIA, 2 Oct. (Reuter). Negen com munisten, die een gewapend complot had den voorbereid, zijn ter dood veroordeeld, verder twee tot levenslange gevangenis straf en 33 tot straffen van een tot 12 jaar, 39 werden voorwaardelijk veroordeeld en 42 vrijgesproken. o GEZANTEN-MUTATIES. WARSCHAU, 2 October (V.D.) Volgens berichten in de Poolsche bladen zullen binnenkort de wijzigingen waaromtrent reeds geruimen tijd geruchten de ronde doen in de verschillende Poolsche am- bassadeursposten in Berlijn, Warschau, Parijs en Londen een feit worden. De Fransche ambassadeur in Warschau, Laroche, die reeds ruim 7 jaar te War schau vertoeft, zal binnen het kader van een Fransche diplomatieke mutatie van Rome of Brussel worden overgeplaatst, terwijl als zijn opvolger de resident-gene raal van Marokko Pensot of de directeur van het politiek departement Bargetón in aanmerking zou komen. In de plaats vari den Poolschen ambassadeur te Parijs Chlapowski. die met pensioen gaat, zal waarschijnlijk de Poolsche onder-minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Szembek worden benoemd. o DOOR HAAIEN VERSLONDEN. BRISBANE, 2 Oct. (VX>.). Een gepen- slonneerd spoorwegemployé uit Cardwell in Queensland, Robert Steele, is nabij Eva Island, toen hij in de baai was gaan zwemmen, door haaien aangevallen en ver slonden. Zijn vriend hoorde zijn hulp geroep doch was onmachtig hem te helpen. Verscheidene haaien vochten om het lichaam van den ongelukkige. Steele was vader van een gezin van zes zoons en vier dochters. o ITALIË's NIEUWE PROVINCIE. ROME, 2 Oct. (V.D.), Te Rome Zijn thans de uitvoerige plannen omtrent de nieuwe proviifcie Littorla, welke 28 ge meenten zal bevatten, gepubliceerd. Van deze nieuwe gemeente behooren 11 tot het gebied der voormalige Pontijnsohe moeras sen. De provincie Littoria heeft een totaal oppervlak van 201,107 H.A. Den 18en De cember a.s. zal het nieuwe gewest officieel worden ingewijd. o VREEMDE MOORD. SJANGHAI, 2 Oct. (V.D.). Te Ningpo nabij Sjanghai, waar men reeds geruimen tijd van de droogte te lijden had, had den de boeren herhaaldelijk bidstonden gehouden om den ouden Drakengod om regen te smeeken Een 63-jarig onder wijzer, die er blijkbaar meer verlichte denkbeelden op na hield, verklaarde, dat dergelijke bidstonden nutteloos waren, waarop de boeren, die van meening waren dat de aanwezigheid van den ongeloovigen schoolmeester de ontstemming der Goden had opgewekt, den man aanvielen en ver moordden om de Goden gunstig te stemmen. o HET LINDBERGH-MYSTERIE. CHICAGO, 2 Oct. (V.D.) De „Herald Examine" meldt, dat de autoriteiten een ingenieur zoeken, William Dennis ge naamd, die in den nacht van de ontvoe ring van baby Lindbergh Hauptmann op eenige mijlen afstand van de woning van Lindbergh zou hebben gezien en hem op de dezer dagen gepubliceerde foto's zou hebben herkend, Hauptmann, die in een auto zat, zou Dennis om een pomp hebben gevraagd. In zijn gezelschap was een 30-jarige vrouw en een in een plaid gehulde man, die klaarblijkelijk iets onder de plaid ver borgen hield. n EEN IDEALE FABRIEK. NEW-YORK, 2 Oct. (V.D.). Alhier wordt op het oogenblik een fabriek gebouwd, die als zij eenmaal klaar is de rustigste fabriek ter wereld zal zijn. Alle vensters zijn ge- luiddicht, zoodat het lawaai van de straat niet in de fabriek doordringt. De machines zijn op rubber platen gemonteerd, zoodat iedere trilling vermeden wordt. Men becij fert, dat de prestatie van de arbeiders op deze wijze met 33 pCt. zullen toenemen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2