LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 1 October 1934 SPORT. UIT DE RIJNSTREEK. KERK- EN SCH00LNIEUWS FAILLISSEMENTEN. VRAGENRUBRIEK. AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. PAARDENSPORT. CONCOURS HIPPIQUE TE WASSENAAR. Geslaagde wedstrijden. Onder begunstiging van mooi weder is te Wassenaar het concours-hippique gehou den. uitgaande van de Vereeniglng Con cours Hippique was veel belangstelling. Het eerste nummer van het program was een behendigheidsspringconcours uitslui tend voor burger-amateurs, om den prijs van het Jagersduin. Beker aangeboden door den heer J. A. Ruysi. De uitslag hier van was: le prijs Espoir tijd 1.17 min. 0 fouten, E. Kahn: 2e Princes Mary 1 31 min. 4 fou- ten, D. H. Pasman; 3e Bally Bay 1 36 min. 7 fouten, 's-Grav Conc. en handelsstal; 4e Coctail 1.S7 min. 7 fouten, Ph. Pander; 5e Muecke 1.15 min. 8 fouten, Vlielander— L. B. H Se Mia 1 35 min. 8 fouten. E. P. Elias. Het 2e nummer was een springconcours M, om den prijs van de Paauw een zilveren beker .aangeboden door den heen D. Th. Ruys. voorts geldprijzen. Voor dit nummer waren 36 paarden Ingeschreven. 1. werd Lottka, eig. mevr. Pasman, 0 fou ten 1.7 min.; 2. Aal. J v .d. Eijnden. 0 fou ten, 1.8 min.; 3. Jagdheld. Stal Duinhoeve, 0 fouten. 1.9 min.; 4. Muecke. Lt. Vlielander 0 fouten. 1.10 min.; 5. Macroix. Lt. Pahud de Mortagnes, 0 fouten. 1.12 min 6 Alfred N. tTytendaal: 7. Torreador. Ritm. A. P. de Kruyff: 8. N.NN. Uytendaal: 9. Chassy, D. H. Pasman; 10. Sunday. Ritm. van der Voort van Zijp; 11. Allah. H. B. Gescher. Het derde nummer bestond uit een con cours voor jachtpaarden, gereden door amateurs. De proef bestond uit een keuring op type, een rit achter een Jagermeester en het afleggen van een licht jachtpar- cours. Hiervoor was als le prijs een zilveren medaille beschikbaar gesteld door wijlen ZJC.H. den Prins der Nederlanden, welke op verzoek van H.M. de Koningin als wis- selprijs zal gelden, voor kunstvoorwerpen. De eerste prijs werd gewonnen door Espoit van Ed Kahn en de 2e prijs door Mein Jung van Lt. Vlielander. Nummer vier was een concours schoon ste rijpaard, om den prijs van Voorlinden. Eerste prijs een kunstvoorwerp aangeboden door Jhr H. Loudon. De uitslag was: 1. Bastille, eig. R. J. J. Hiemstra; 2. Nordland König, eig. mevr. A. J. JBlok: 3. Nordlander, eig. stal Duinhoeve; 4. Dicky, eig. Dr. H. Schuurmann; 5. Starbeck, eig. R J. J. Hiemstra. Hierna werd een demonstratie gegeven door leden van de Landelijke Rijvereen. „Koningin Emma" te Wassenaar, welke uitstekend slaagde, gezien de korte voor bereiding (de vereeniglng bestaat nog slechts een half jaar). Gisteren was, zooals welhaast vanzelf spreekt de belangsteling nog grooter. Het programma bevatte een springconcours zwaar, waarvan de hoogte der hindernissen maximum 1.50 Meter bedroeg. Voor dit concours waren 20 paarden ingeschreven, le werd na overspringen over verhoogde hindernissen tot 1.60 Meter: Jagdheld van stal Duinhoeve, bereden door den heer Zauerzapf; 2de Duenebank van D. H. Pas man, bereden door den heer Dietrich: 4e prijzen Allah van H. B. Gescher, Pasha van stal Dunhoeve. Aal van J. B. van den Eijn den en Dakota van H. B. Gescher.; 7e pr. tasse de Thé van N. Uytendaal. Een eervolle vermelding ontvingen Muecke van Lt. Vlielander en Sunday van Ritmees ter van der Voort van Zijp. Voorts werd gegeven een dressuurproef licht om den prijs van Duinrell, waarvan 's morgens de voorkeuring had plaats ge had. le werd Shamrock van Lt. W. C. M. van Reede; 2e Lady Nell, van Dr. H. L. M. van Schaik; 3. Thronfolger van Jhr. K. J. van den Brandeler. In het behendigheids-springconcours voor dames om den prijs van Schaken- bosch max. hoogte der hindernissen 1.20 M. werd de eerste prijs een zilveren medaille, aangeboden door HJC.H. Prinses Juliana, benevens een zilveren kunstvoorwerp, aan geboden door Mevrouw van Schaik—Dob- belmann, gewonnen door Ballye Bav van de 's Gravenhaagsche Conc. en H.stal, be rijdster Mej. E. H. Jongeneel; 2de door Lottka van Mevrouw Pasman en 3e door Altschwede berijdster Mej. Jongeneel. INTERNATIONAAL CONCOURS- HIPPIQUE TE WEENEN. Luitenant van Lennep wint op „Danseuse Rose" het springconcours. Gisteren is te Weenen het internationaal concours hippique aangevangen met een springconcours waaraan niet minder dan 88 ruiters deelnamen van 7 verschillende landen, nl. Italië, Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije. Turkije, Tsjechoslovakije en Nederland. Dit springconcours om den Belvedere- prijs ging over 18 hindemissen met maxi mum hoogte 1.40 Meter. Bij gelijk aantal fouten besliste de tijd. Luitenant van Len nep met „Danseuse Rose" slaagde er in beslag te leggen op den eersten prijs door het parcours foutloos af te leggen in den snelsten tijd van den dag, nl. 1 min. 26 seconden. Van de vijf prijzen legde Nederland be halve op den eersten, ook op den vierden prijs beslag. Luitenant Greter nl. wist het percours met „Ernica" eveneens zonder fouten te beëindigen in den tijd van 1 min. 33 sec., waarmede deze ruiter als vierde eindigde in het klassement. „Diana" onder luitenant van Lennep en „Trixie" onder luitenant Greter legden ook al het parcours zonder fouten af, doch de tijden waren dusdanig, dat deze niet geplaatst konden worden. .Piccolo Amore" onder luitenant Greter kwam te vallen. Op dezen eersten dag is Nederland in een sterk veld wel bijzonder succesvol ge weest. o COURSES TE DUINDIGT. De resultaten van de gisteren op de ren baan van Duindlgt gehouden courses lui den als volgt: Zesde aanmoedigingsprijs, prijzendra- verij 4de klasse over 1740 M.: I. Willy Quetteville (eig. B. F. v. d. Burgi; 2. Xitty Scott eig. mevr. wed. J. Oosting). Qnintessenceprijs. handicap-draverij le klasse over 2800 Meter: 1. Druy (eig. stal R.t: 2. Wanda Scott (eig. mevr. wed. J. Oosting). ALPHEN. GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1935 SLUITEND GEMAAKT. De nieuwe rijksregeling geelt een bezui niging van f. 20.000.verlaging van den gasprijs met 1 et. per M3; vermindering opeenten hoofdsom personeele belasting met 15. De begrooting voor den dienst 1935 is aan den raad toegezonden. Dit Jaar is de begrooting op de cylostyle gemaakt, andere jaren in typografische uitvoering. Het eindcijfer van den gewonen dienst geeft aan een totaalbedrag van f. 1.075.946.01, tegenover f. 1.095.501.76 ln 1934, een ver mindering dus van f. 19 555.75 waarmede geenszins vaststaat dat dit cijfer resultaat is van verkregen besparingen. Daarom dcelen wij eerst iets mede over het voor deel van f 20.000 Het rijk is voornemens een fonds in te stellen waaruit de aan de gemeenten voor de werkloozenzorg uit te keeren gelden worden geput. Alvorens dit laatste zal kunnen plaats vinden, moeten de benoodigde bedragen echter in dit fonds worden gestort door rijk en ge meenten Het rijk stelt beschikbaar een gelijk bedrag als op de begrooting 1934 voor werkloozensteun is uitgetrokken, terwijl de verdere inkomsten worden ont trokken aan het toch al vrij beperkte be lastingterrein der gemeenten. De nieuwe regeling beteekent voor onze gemeente een derving van rond f. 78.000, waartegen over echter in uitzicht is gesteld een zoo veel grootere bijdrage in de kosten der werkloozenzorg, zoodat uiteindelijk de be- gTooting 1935 dooi de nieuwe regeling met ongeveer 1. 20.000 gunstig wordt be ïnvloed. Zóó bezien brengt de nivelleering van den drukkenden last der werkloozen zorg voor de gemeente een niet onbelang rijke bate, die door B. en W. en zeker ook den raad dankbaar wordt aanvaard, maar naar B en W. schrijven, volkomen dient te worden benut om den financieelen druk der ingezetenen eenigermate te verlich ten Tegenover dit wetsontwerp met de in uitzicht gestelde bate van rond f. 20 000 saat echter door een tweede wetswijziging een verlies van rond f. 40.000. Hierbij merken wij echter op. dat er 10 jaar over verloopen zal, eer dit geheele verlies ge leden wordt. Met een dergelijke vermin dering van ontvangsten in uitzicht zou het in normale tijden bezwaarlijk te ver dedigen zijn, de uit de gewijzigde steun- ultkeering te verkrijgen baten aan te wenden tot vermindering van den belas tingdruk B. en W. streven er met alle ernst naar, de ln het vooruitzicht zijnde verminderde inkomsten door bezuiniging voor een gelijk bedrag op te vangen en hopen dat de raad B. en W. op dien weg zal volgen. Het wekt geen verwondering dat de meeste bronnen van inkomsten nog verder terugliepen. Wij noemen hier slechts: keur- en slachtloonen, school gelden. huren van gemeentegebouwen, winsten uit de gemeentebedrijven (deze laatste met f 6201,72). Desniettemin is de begrooting 1935 op bevredigende wijze sluitend gemaakt Voor den dienst 1934 was behalve de gewone middelen noodig f. 46.213.64 batig slot 1932. I. 34.466,06 ver moedelijk batig slot 1933, f. 20,000 uit re- Serve electriciteltsbedrljf derhalve totaal f. 100.679,70. De begrooting 1935 opent daarentegen met een batig saldo van den dienst 1933. groot f. 98.157.34 In de aangeboden begrooting van 1935 is verwerkt de nieuwe salaris- en loon regeling voor zoover de vaststelling daar van aan den raad is overgelaten. Zooals reeds gemeld, laat volgens B en W. de toestand der gemeenteflnaneiën eenlge vermindering van den belastingdruk toe. Voorgesteld wordt: verlaging van den gasprijs met 1 ct. per kub. Meter, welke in de begrootlng van het gasbedrijf is verwerkt en 'n bedrag vordert van f. 16.000 zoodat voor belastingverlaging nog be schikbaar blijft f. 6000, hetgeen toelaat het getal der ocpenten op de hoofdsom der personeele belasting met 15 te verminderen en te brengen op 185. B. en W. ontveinzen zich niet, dat aan deze oplossing een ern stig gevaar verbonden is, met het oog op de toekomst. Indien het volle bedrag voor belasting verlaging ware aangewend zou bij ongun stige keer in de gemeente-financaën op nieuw tot verhooging kunnen worden over gegaan, terwijl er nu slechts een zeer ge ringe mogelijkheid toe over blijft en een andermaal tot sluitend maken der begroo ting zijn toevlucht te nemen, tot verhoo ging van den gasprijs wel op zeer ern stige moeilijkheden zou stuiten. B. en W. meenen echter dat de con currentie van de petroleum een verlaging van den gasprijs zoo zeer gewenscht doet zijn, dat B. en W. over de daaraan ver bonden bezwaren zijn heengestapt. Verder wijzen B, en W. er op, dat zoowel voor het gas als electriciteitsgebruik de omzet belasting, welke veel meer vraagt als aan vankelijk in uitzicht was gesteld, voor het volle bedrag ten laste van het bedrijf is gebracht. Quo Vadisprijs, handicap-heatdraverij 3e en 4e klasse over 1700 M.: le heat: Welvaart van Duindal telg, A. de Vlieger). 2e heat: l Winnifred Scott (eig. stal L 3e heat: (beslissing): 1. Winnifred Scott (eig. mevr. wed. J. Oosting); 2. Welvaart van Duindal (eig. A. de Vlieger). Negentiende heerenrijdersprijs, prijzen- draverij le klasse over 2040 M: 1. Ironsides (eig. stal Woudestein); 2. Trotteur (eig. K. Taams). Qui Viveprijs, heat-prijzendraverij 2e en 3e klasse over 1740 M.: le heat: Xoli (eig. A. Sierdsma). 2e heat; 1. Xoli (eig. A. Sierdsma); 2. Willy Duffy (eig. G. Wlsker). o DUIVENSPORT. „DE BLAUWBAND" (ALPHEN). Wedvlucht vanaf Quievrain. In coucours 61 duiven. Gelost om 8 uur Aankomst. H. W. Martens le 2e 7e 16e; C. v. Ofwegen 3e 6e; J. de Jager 4e 20e; A. J. Lagerwelij 5e 10e 12e 17e 18e 19e; J. Rooda 8e 9e 11e 14e; W. v. Eik 13e; H. M. Hulscher 15e. Eerste duif 11.3.6 uur; laatste 11.24.4 u. le kampioen A. J. Lagerweij, 2e kam pioen H. W. Martens; le kampioen duif J. Rooda; le kampioen doffer'J. Vemes. EEN ZEER BELANGRIJK LEGAAT. Eerste .groote steen" voor een nieuw Raadhuis. Door wijlen den oud-burgemeester onzer gemeente den heer C. W. Ch. Th. Visser, de vorige maand in Den Haag overleden, is ook aan onze gemeente Aiphen a. d. Rijn een belangrijk legaat vermaakt, n.l. een boerderij groot 38 H.A. met daarbij behoo- rende opstallen gelegen, ln de provincie Friesland. Op deze onroerende goederen berust momenteel nog vruchtgebruik, doch blijkens de wilsbeschikking van den over ledene zal bij verkoop de helft der op brengst moeten worden besteed voor den bouw van een nieuw stadhuis ln onze ge meente en de andere helft voor onder houd van het Visserpark. Mede gelet op de door ons reeds gemelde kerkelijke giften blijkt wel, dat onze oud burgemeester onze gemeente nog zeer na ter harte lag. Begrijpelijk ls een en ander zeer welkom en is men den oud-burge meester voor een en ander zeer dankbaar. Zijn nagedachtenis die toch nimmer ver vaagd zou zijn, zal nu ook bij de jongere generatie, gelet op de dus thans ontvangen eerste „groote steen" voor den bouw van een nieuw raadhuis, nog lang ln eere blijven. VERBETERING GRINDWEGEN TOT EEN BEDRAG VAN f. 14.420. Uitvoering gedeeltelijk in contra- praestatfe. Reeds bij de begrooting 1934 werd ver betering van de grindwegen in onze ge meente in het vooruitzicht gesteld. De financiën lieten echter maar toe een klein gedeelte in uitvoering te nemen n.l. het nog niet van gesloten wegdek voorzien gedeelte van den Gnephoek, benevens een stukje van de Raadhuisstraat, welke werk jes tot op zekere hoogte als proeve van vergelijking met andere, goedkoopere systemen van wegdek zijn te beschouwen. Het komt B. en W. gewenscht voor, wan neer het financieel mogelijk is, een spoe dige verbetering te krijgen van: Kort- steekterweg; Kromme Ziendeweg; Ziende- weg: Noordeinde; Zuideinde en Machine- weg (Zwedde). B. en W. hebben dan ook een berekening gemaakt van de kosten. Met het onder profiel brengen en twee maal teeren, zal met inbegrip van teer- machine. wals en ander gereedschap ge moeid zijn een bedrag van rond 1.28.000, waarbij er dan rekening mee ls gehouden dat een deel der werkzaamheden in contra-prestatie zal worden verricht. B. en W. zijn van oordeel, dat voor een dergelijk werk geen leening behoort te worden aan- gegaan, doch zijn voornemens de kosten uit de kasmiddelen te bestrijden en gedu rende 4 achtereenvolgende Jaren op den gewonen dienst een oedrag van f. 7000 te plaatsen voor overbrenging naar den ka- pitaaldienst. De uitvoering zal vermoede lijk over een 3 tal jaren verdeeld worden. Daar het eerste jaar de machine en ge reedschappen moeten worden aangeschaft, is op den kapitaaldienst ln uitgaaf ge bracht f. 14.420 tegenover een ontvangst van f. 7000. B. en w. merken nadrukkelijk op. dat deze post slechts een voorloopig ka rakter draagt, omdat naar het oordeel van B. en W. alléén dan tot de uitvoering be hoort te worden overgegaan als de minis- terieele bewilliging voor uitvoering in contraprestatie wordt verkregen. Een nauwkeurige bqrekening, niet alleen ten opzichte van momenteele uitgaven, doch ook wat het onderhoud in de naaste toekomst betreft, zal moeten uitwijzen aan welk systeem de voorkeur moet worden gegeven, n.l. aan een teerdek, teerslakken of asphaltbeton. Motorongeluk. Langs den Heerenweg even voorbij de Heuvel reed een motorrijder uit den Haag met zijn motor met zijspan door de prik kel- en heesterafzetting van dezen weg in het weiland. De bestuurder kreeg een bloe dende neuswonde. de zijspan en de duo- berijdster kwamen met den schrik vrij. Hoewel het motorrijtuig werd beschadigd kon de reis later worden vervolgd. Op den zelfden weg, nabil de z.g. Kruisweg, kwam een andere motorrijder te vallen. Deze moest zich echter onder heelkundige be handeling stellen. Deze en volgende week wordt door Het Leger des Hells de j aarlij ksche inza meling gehouden ter ondersteuning van den arbeid van het Leger. Medewerking van hoog tot laag zal noodig zijn, om dezen zegenrijken arbeid te kunnen voort zetten. Door de politie moest de vrachtauto van de Water- en Lichtfabrieken worden gerequireerd om een tweetal spiritusdrin kers. die ln kennelijke staat van dron kenschap aan den Gouwsluischeweg lagen over te brengen naar het arrestanten lokaal in de Schoolstraat. In de Emmalaan kwam Zaterdag middag een personenauto ln aanrijding met een winkelbediende van de fa. Albert Heyn die aldaar met een geladen bakfiets reed. De jongen die kwam te vallen be kwam een verwonding aan een been. Dr. N. verleende de eerste hulp. Het rij wiel was belangrijk beschadigd, terwijl een groot deel der kruidenierswaren ver loren ging. o BODEGRAVEN. Onderscheiding voor den Burgemeester. Bij K. B. is benoemd tot ridder in orde van den Nederlandschen Leeuw de burge meester onzer gemeente, mr. C. S. van Dobben de Bruyn alhier, in zijn kwaliteit van secretaris van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging vain Krankzinnigen in Nederland. Toch nog een Winkelweek? Onlangs heeft een groote meerderheid ln de vergadering der Middenstands- vereeniging zich tegen het houden van een winkelweek verklaard. De R.K. Mlddenstandsvereeniging „de Hanze" is echter in groote meerderheid vóór en op ultnoodiglng van haar be stuur heeft opnieuw een conferentie tus- schen de belde besturen plaats gehad, die geleid heeft tot het uitschrijven van een spoedvergadering van de leden der Mid- denstandsvereeniging. waar opnieuw een voorstel tot het. houden van een winkel week in behandeling zal komen. Desnoods wil men deze houden met be paalde groepen winkeliers, die belang heb ben bij den verkoop ln de St. Nicolaastljd. Militair uit Soesterberg doodelijk aangereden. Op den Rijksstraatweg onder Nieuwer- burg nabij café „de Kroon" juist over de grens dezer gemeente had Zaterdagmiddag een doodelijk ongeluk plaats. Op den weg reed een vrachtauto Daar achter liet zich, aan een afhangend eindje trouw de 20-jarige militair Theesink uit het vliegkamp Soesterberg, sleepen. Achter dezen jongeman reed weer een personen auto. Plotseling moest de vrachtauto zeer snel remmen. De soldaat raakte daardoor klem, werd gegrepen door de personen auto en zwaar verwond op den weg ge slingerd. Onmiddellijk schoot hulp toe. Dr. v d. Giesen uit Woerden verleende de eerste hulp en constateerde een schedel- fractuur De jonge man overleed echter na enkele oogenbllkken aan de bekomen verwondingen; zijn stoffelijk overschot werd overgebracht naar het Alg. Zieken huis te Woerden. De ouders van den onge lukkige. die te Gouda wqonde, werden on middellijk van het droevige ongeval ver wittigd. Door den rijksveldwachter ls proces verbaal opgemaakt. Boerderij in vlammen opgegaan. Zaterdagavond ls een boerderij, enkele honderden meters achter het fort de Wie- rlckerschans gelegen en midden in den polder, slechts te bereiken langs een gras weg, door onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. De boerderij, bewoond door den landbouwer Nap, ligt het dlahtst bij onze gemeente, zou ook gemakkelijk door de motorspuit te bereiken zijn geweest, maar daar zij ligt in de gemeente Langeruige- weide, moest' de handspuit dier gemeente het blusschingswerk verrichten. Eer deze er was. behoefde niet veel meer gebluscht te worden. Demonstratie van het Roode Kruis. Zaterdagmiddag had op het terrein ach ter de Nieuwe Markt een openbare demon stratie plaats van het Roode Kruis. Onder leiding van dr. Beije alhier werd gedemon streerd door de afdeellngen uit Gouda en Bodegraven. De oefening stelde voor de ramp ontstaan na een groote ketelontplof- _fing, waarbij een 18-tal gewonden, ernstig en licht verondersteld werden Verschil lende voertuigen waren gecharterd en zoo wel ingericht voor het vervoer van llcht- als van zwaargewonden. Ook van twee fiet sen werd een brancard gemaakt. Op het terrein werden de gewonden verbonden, daarna werden deze volgons de regelen der kunst gebracht in de geïmproviseerde zie kenauto's en vervolgens gereden naar het Station, waar een paar wagens voor de demonstratie waren afgestaan. Er was veel belangstelling! Het hoofdbestuur was ver tegenwoordigd door kolonel BleUenburg. Mede aanwezig was dr. Montagne, leider van de afd. Gouda. o BOSKOOP. Opheffing van den autobusdienst. Ingevolge Kon. besluit wordt, met in gang van 8 October a.s. in verband met de opening spoorlijn de autobusdienst Al phenBoskoop stop gezet. o HAZERSWOUDE. Begin van brand. Een begin van brand, waarschijnlijk ver. oorzaakt door kinderen die met lucifers bij een hooiberg speelden ontstond bij den veehouder P. Slootweg. Gelukkig werden de vlammen spoedig door de buren opge merkt. Door hulpvaardige handen, die het blusschingswerk onmiddellijk aanpakten en door het spoedig aanwezig zijn van de brandweer in het Westeinde. slaagde men er in den brand in het begin te stuiten. De brandweer uit het dorp die met de motorspuit aankwam, behoefde geen dienst te doen. PREDTKRETJRTEN. VOOR DINSDAG. ALPHEN .4 AN DEN RIJN. Kemps' boekhandel: Nam. 7 1/4 uur, ds. de Rover van Vlaardingen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht, ds. Jacobs, ds. Bijdemast en ds. Krop van Rot terdam. NED HERV. KERK. Aangenomen: Naar Scherpenzeel A J. Westra Hoekzema te Mijnsheerenland. GEEEF KERKEN. Aangenomen: Naar Monnikendam P. Kufjper Jr., cand. te Hilversum. Bedankt: Voor 's-Gravenmoer en voor Helnenoord P. Kuljper Jr. te Hilversum. Uitgesproken: N.V. Hollandsche Bouwstoffenhandel te Leiden, Groenhazengracht 2. R.-c. Mr. A. B. Bommezijn. Cur. mr F. H.van der Tas, Leiden. A. P. Vergeer, boomkweeker, Boskoop, Ham 41. R.-c. mr. jhr. H. O. Feith. Cur. mr. H. P. van Heijst, Alphen. W. F. Devilee, behanger te Wassenaar, Windlustweg 11. R.-c. mr. H. Haga. Cur. mr J. v. d. Veen Vonk, Wassenaar. J. D. van Egmond, koopman, Leiden, Leliestraat 56. R.-c. mr. G. H. B. van den Boom. Cur. mr. W. Hugenholtz, Leiden. W. T. Verweij Jr., koopman, Bodegraven Neije 46. R.-c. mr. G. Scholten. Cur. mr. H. E. La Gro, Bodegraven. In de week van 24 t/m 29 September werden in Nederland 81 faillissementen uitgesproken. te L. Wasschen ln waschben- zine. W v. H„ te L. Toevoegen fijn ge schaafde waskaars. HEDEN. Stadszaal. Ex Animo: „Ontzet van Lelden"; 8 uur nam. Waaggebouw: Generale repetitie Ko- raalmuzlek. 8'/i uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg 8 uur nam. „Een meisje met temperament". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater. Breestraat. 8 uur nam. „Is mijn man niet geweldig?" Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52. 8 uur nam Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „Morgen begint het leven". Casino-theater. Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Hij en zijn typiste". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en) met Woensdag 3 October a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. telef. 523. Van Donderdag 4 tot en met Zondag 7 October a.s. nemen waar de apotheken: P. du Croix, Rapenburg telef. 807 en E. B. de Metz, Korevaarstraat 51, telef. 3553. AALSMEER. Esperanto'ten toonstelling. In 't gebouw „De Oude Velling" is op Initiatief der plaatselijke vereeniging) „Ciam Supren" een Esperanto-tentoon- stelling gehouden, waarvoor veel belang stelling was. ZIJ gaf ln de geëxposeerde boeken, tijdschriften, leermiddelen enz. een overzichtelijk beeld van de vorderingen, die het Esperanto als wereldhulptaal maakt. Ter gelegenheid dezer tentoonstel ling ls een propagandistisch woord ge sproken door den heer P. Krijt, oud-lid van het hoofdbestuur der Federatie van. Arbeiders-Esperantisten. De bloemenhandel. Het was in den snljbloemennandel aan de veilingen hier gedurende de afgeloopen week over het algemeen zeer ongunstig gesteld. Er was geregeld, onder den in vloed van mooi weer, een ruim aanbod van rozen, doch de opbrengst leed zeer door de gerezen betalings-moeilijkheden met Duitschland, wat zeker de voornaam ste afnemer van rozen kan genoemd wor den. Van het midden der week af, werd het weer wat beter met de prijzen der rozen, in verband met een nieuwe rege ling. die getroffen werd in verband met den export van snijbloemen naar Duitsch land. Wat de chrysanten betreft, deze worden zoowel ln groot- als kleinbloemlge soorten, bij massa aangeboden en hoewel de prijzen in het algemeen niet hoog zijn, was toch niet te constateeren, dat deze te lijden hadden van de nieuwe handels belemmeringen met Duitschland; daar heen worden slechts weinig chrysanten verzonden. Het aanbod van Amerikaan; sche anjers verminderde, terwijl de kwa" liteit beter werd. De prijzen werden Iets hooger. Met de chaboud anjers treffen de kweekers het ditmaal niet; de opbrengst blijft steeds laag. De Japansch lelies wer den wat hooger in prijs, eveneens de bou- vardia's. De aanvoer van zonalen-bloemen werd minder, terwijl die van gladiolen bijna afgeloopen is. Beide bloemsoorten waren goedkoop, terwijl het snijgroen wat hooger betaald werd. Over het geheel kon in de afgeloopen week geconstateerd wor den, dat de lust tot het koopen van bloe men nog zeer gering ls. Comité voor Werkloozenzorg. In deze gemeente bestaat reeds sedert eenigen tijd een af deeling van 't comité, gesticht op initiatief van den Raad van Ned Kerken voor praktisch Christendom, dat 'reeds veel en nuttig voor de werk- loozen heeft mogen werkzaam zijn. Er is een motorcursus gehouden, onder leiding van den heer M. Kamminga, waaraan 22 cursisten deelnamen en waarvan thans een 6-tal de proeven van bekwaamheid hebben afgelegd. Thans zullen er o.m. cursussen georganiseerd worden in taal, geschiedenis, boekhouden enz., waarvoor reeds 6 leerkrachten medewerking toezeg den. Op 15 October zal een propaganda- feestavond belegd worden, alwaar de di ploma's voor geoefend autorijder worden uitgereikt. o HAARLEMMERMEER. Aanrijding. Op den Venneperweg had nabij de brug over de Hoofdvaart een aanrijding plaats van een wielrijder, den heer d. P., dia de brug afreed in de richting Hillegom, door een uit tegenover gestelde richting komende auto, waarvan de bestuurder den bocht naar links om den Hoofdweg op te draaien, te klein nam. De schok was zoo hevig, dat d. P. tegen den grond sloeg en het voorwiel van z'n fiets nagenoeg geheel in elkaar werd gedrukt. Het mag een won der heeten, dat hij er zonder ernstig letsel afkwam. De autobestuurder was zonder zich om het gebeurde te bekommeren doorgereden, doch een voorbijganger, die getuige was van het ongeluk, had nog kans gezien letter en nummer van de auto op te nemen en stelde de politie hiermede ln kennis. Te zwaar geladen. Een Belgisch vaartuig had door de zware lading een te grooten diepgang, waardoor 't in de Ringvaart nabij de Cruquius vast liep. Met veel moeite gelukte het ten slotte met een motorboot het vaartuig weer vlot te krijgen. Bovendien werden door dit schip eenige ln de Ringvaart nabij Lisse staande netten stukgevaren. Het Fanfarekorps „Wilhelmina" te Abbenes alhier behaalde op het te Rotter dam gehouden muziek- en zangconcours een len prijs in de tweede afdeeling. Een mooi succes. 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6