Kleine Advertentiën op Dinsdag 2 October a.s. 75sle Jaargang MAANDAG 1 OCTOBER 1934 No. 22862 Officieele Kennisgevingen. Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie -m Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:, Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.1 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0. Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat zij het sluitingsuur voor winkels, op Woens dag 3 October a.s. hebben bepaald op des nachts 12 uur, onder voorwaarde, dat de verkoop uitsluitend geschiedt aoor de winkeliers en/of hunne echtgenootcn, en dat na het normale sluitingsuur geen per soneel ln de winkels aanwezig is. 3555 A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX. ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secetarie en van den Gemeente-Ontvanger, het Stedelijk Museum „de Lakenhal" en het Gemeen telijk Badhuis in de Van der Werffstraat, op Woensdag 3 October a.s. den geheelen dag zullen zijn gesloten, en dat het bureau van den Burgerlijken Stand op dien dag slechts zal zijn geopend van des voormid dags 9 tot 10 uur. 88554 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. HET STANDBEELD VAN V. AZN. V. D. WERFF. Woensdag voor 50 jaar werd het onthuld. De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit brengt ter alge meene kennis, dat de kantoren Lange- gracht 70 en Hooigracht 14 op Woensdag a.s. ter gelegenheid van het 3-Octoberfeest den geheelen dag gesloten zijn, terwijl op dien dag ook geen aflevering van cokes zal plaats hebben. Voor klachten Inzake de gas- en electri- citeltslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Langegracht 70. Telef. 1220. De Directeur voornoemd, G. A. V. KLINKENBERG. Lelden, 1 October 1934. 8553 Giro No. 188690. Heden ontvingen wij per kas: N. N. f. 2.50. HET KOMENDE 3 OCTOBERFEEST. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht, diat voor de a.s. feesten door de •politie de navolgende maatregelen zijn ge troffen: le. Het Van der Werfpark wordt Dins dag 2 October des namiddags te 8 uur voor het publiek afgesloten. Alleen de Uchtstoet trekt door het park. Deze maatregel is genomen in het be lang van het behoud van het plantsoen; 2e. Woensdag 3 October is de toegang tot het Van der Werfpark voor de deel nemers aan de Koraalmuziek uitsluitend het voetpad langs het water vanaf de zijde Garenmarkt, Het voetpad langs het water van de zijde Doezastraat wordt afgesloten. Het publiek heeft toegang tot het- ach terpad uitsluitend langs den weg naast het Gymnasium en vanaf de Garenmarkt. De heer A. J. Kors, bloemist. Breestraat 112 heeft aangeboden om de benoodigde krans, die elk jaar door de vereenlgde zangeressen en zangers tijdens de Koraal muziek aan het standbeeld van Pieter Adr.z. v. d. Werff wordt gehecht, gratis ter beschikking te stellen en het bedrag, dat voor dit doel door de zangeressen en zan gers steeds wordt bijeengebracht, af te staan aan het Crisis-Comité of eenig ander goed doel. Voorwaar een sympathieke daad ter na volging. Wij herinneren er nogmaals aan. dat hedenavond in het Waaggebouw de gene rale repetitie wordt gehouden voor de Koraalmuziek op 3 October. Niemand die zingen kan. ontbreke daarbij! Hoewel de inauguratie van de nieuwe leden van het Leidsche y5entencorps reeds heeft plaats gevon:' y zullen de „groenen" volgens oude gew -'e het eer ste 3 Octoberfeest in hun udententljd niet mogen meevieren, doch zich geza menlijk bulten de stad begeven. In IJdo's officieelen feestwijzer voor het a.s. 3-Octoberfeest vestigt onze stadge noot, de heer Felix Driessen er de aan dacht op. dat het Woensdag e.k. juist 50 jaar geleden zal zijn, dat onze goede oude stad de nagedachtenis van haar meest vermaarden burgemeester, Pieter Adriaans zoon van der Werff eerde middels de op richting en onthulling van zijn stand beeld. Er waren daartoe reeds veel eerder stemmen opgegaan de eerste plannen dateeren van omstreeks 1700 maar die goede voornemens hadden meermalen schipbreuk geleden op den twijfel van ve len, die de juistheid van v. d. Werff's ver diensten ontkenden. Dit bracht dr. Scho tel in de jaren voorafgaande aan 1884 er toe om «en diepgaand onderzoek over dit vraagstuk in te stellen en de resultaten daarvan waren van dien aard, dat zich onder leiding van den toenmaligen Leid- schen hoogleeraar dr. M. de Vries een co mité vormde, dat zich belastte met de in zameling van gelden teneinde de oprich ting van een standbeeld mogelijk te ma ken Eere-voorzltter van dit comité was prins Alexander, terwijl o.a. bijdragen wer den geschonken door Koning Willem III en zijn eerste gemalin.. Koningin Sophie. Heel erg enthousiast betoonde de Leidsche burgerij zich blijkbaar niet voor dit plan, want eerst na een tiental jaren waren de benoodigde gelden bijeen. Als een aardige bijzonderheid lezen wij in het „Leidsch Dagblad" van die dagen, dat in het comité verschil van meening bestond in welke richting het standbeeld zou moeten worden geplaatst. Er was een strooming. welke van meening was, dat Van der Werrt zou moeten kijken naar den kant van de Lammenschans, vanwaar de redding kwam opdagen maar de toen malige burgemeester De Laat de Kanter, was het met die opvatting niet eens en wist te bewerkstelligen, dat het stand beeld werd omgedraaid. In het feestnummer van ons Blad, dat ter gelegenheid van de plechtige onthul ling op 4 October 1834 verscheen, lezen wij verder nog. dat de Hollandsche Spoor wegmaatschappij den dag te voren niet minder dan 102 treinen aanvoerde. De feestdag werd ingezet met klokgelui en kanongebulder, gevolgd door een uitvoe ring van het muziekkorps der schutterij vanaf den stadhuistoren. Daarna trok een gecostumeerde optocht van 236 personen van het Schuttersveld naar het huidige v. d. Werff-park. destijds Exercitieveld te genover de Ruïne geheeten, waar in te genwoordigheid van de ministers van bui- tenlandsche zaken, oorlog en marine, den Commissaris des Konings in Zuid-Hol land en andere autoriteiten prof. dr. M. de Vries de onthullingsrede uitsprak. De burgemeester De Laat de Kanter aanvaardde daarop namens de gemeente het monument. DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. In ons blad van Zaterdag is een artikel opgenomen over de Leidsche Buitenschool. Aan het slot hiervan wordt vermeld, dal het gironumm'r 135591 is, hetgeen den in druk geeft alsof deze postrekening ten name van di r "idtche Buitenschool staat. Het is ev het nummer der postreke ning «an de T ';so Bank, Leiden, bankier der Leidsche uitenschool, aan wie alle giften, met omschrijving der bestemming, kunnen worden gegireerd. OPENING LEIDSCHE JEUGDHERBERG. Aan de Kaag. Aan de Kaag vond Zaterdagmiddag de officieele opening plaats van de in den zomer van dit jaar gestichte jeugdher berg. Aan de drukte in het eigenlijk reeds afgeloopen seizoen kon men bij het be treden van dit eiland bemerken, dat er iets bijzonders aan de hand was, want van enkele huizen wapperde de driekleur en vele trekkers waren opgekomen om bij dit gebeuren tegenwoordig te zijn. Tegen woordig waren het voltallige college van Burgemeester en Wethouders van Alke made en vele raadsleden. Van de Ned. Jeugdherbergcentrale waren aanwezig dr. C. P. Gunning, voorz., dr. H. L. F. J. Deelen, secretaris, dr. Simon Thomas, voorz. van den Raad van Toezicht van de Leidsche Jeugdherbergstichting, de heer R. Schir- man, oprichter van de Jeugdherbergen in het buitenland en de commissie van toe zicht op deze jeugdherbergen. De voorz. van het Leidsche bestuur van de Jeugdher berg „De Trekschuit" heette de aanwezigen van harte welkom. Spr. ging de vele moei lijkheden na, welke aan de totstandkoming van deze jeugdherberg zijn voorafgegaan en bracht een woord van dank aan den bur gemeester voor de spontane medewerking van de zijde van het gemeentebestuur on dervonden. Spr. bood aan den vader en de moeder van de jeugdherberg een spaar pot aan, voorstellende een trekschuit en sprak daarbij den wensch uit, dat menig bezoeker deze spaarpot zou gedenken. De burgemeester van Alkemade verkreeg hierop het woord. Spr. richtte een woord van welkom tot de nieuwe bewoners van dit huis en de aanwezige gasten, daarbij erop wijzende, dat dit welkomstwoord niet is een bloote formaliteit. Dit welkomst woord is oprecht gemeend, omdat de bur gemeester deze jeugdherberg met vreugde heeft zien tot stand komen. In dit meren gebied heeft spr. het als een leemte ge voeld, dat hier ln de Kaag, het centrum van de watersport, geen inrichting aan wezig was, waax de gasten op een behoor lijke wijze onderdak kunnen bekomen. 1934 heeft in deze gemeente belangrijke ver beteringen gebracht. Aan de Jachthaven ,,De Leede" verrees een clubhuis, dat in de afgeloopen maanden zoo druk werd be zocht, dat het bestuur thans reeds plannen beraaamt voor een belangrijke uitbreiding. Aan het Brasemermeer, eveneens een cen trum van de watersport, zal ln 1935 een zwembad verrijzen met paviljoen, en thans staan we als derde gelegenheid aan de opening van deze jeugdherberg. Het doet spr. genoegen, dat, waar het gebouw steeds is bestemd geweest voor de Dublieke zaak, dit thans weer een publieke bestemming heeft gekregen. Spr. ziet dan ook in de aanwezigheid van dit gebouw een vermeer dering van het vreemdelingenverkeer, waardoor de belangen van de inwoners van De Kaag het beste zijn gediend. Do korte indruk, die spr. van deze jeugdher berg heeft gekregen, was van den beginne af goed, en de resultaten in de afgeloopen maanden hebben der verwachtingen verre overtroffen. Spr. bracht dank aan den vader en de moeder van de jeugdherberg, die zich op zulk een wijze van hun taak kwijten, dat dit bewondering afdwingt. Er heerscht hier een sfeer van opgewektheid, zoodat ieder gaarne deze jeugdherberg be zoekt. Hulde wil spr. ook brengen aan het bestuur. De burgemeester eindigde zijn rede met den wensch uit te spreken, dat deze jeugdherberg, die in het mooiste hoekje van Alkemade's Zuidhollandsch merengebied is gelegen moge groeien en bloeien. Dat groote drommen hierheen zul len mogen komen, en dat alle verlangens en verwachtingen, die het bestuur jegens de trekschuit koestert, in vervulling mogen gaan. Het gemeentebestuur van Alkemade zal dezen groei met belangstelling volgen en waar noodig deze helpen bevorderen. Hiermede verklaarde de burgemeester de Jeugdherberg voor geopend. Het woord was nu aan dr. Simon Thomas, die zich eveneens zeer in de opening van deze jeugdherberg verheugde. Spr, ging in het kort de geschiedenis na en bracht in herinnering het vele werk in deze gedaan door wijlen dr. Muijzert. Namens de Jeugd herbergcentrale sprak dr. Gunning, die in een geestige speech zijn bewondering uit sprak voor hetgeen hier was tot stand ge bracht. Spr. wees op het eigenaardige bij deze opening, want volgens hem staat hier alles onderste boven. Overal komen be richten in, dat de jeugdherbergen worden gesloten en hier staan we aan de opening. Wanneer men zijn oogen richt naax de natuur, dan waant men zich in de maand Juli en we hebben zoo aanstonds October. Doch hoe het ook zij, deze jeugdherberg heeft veel voor bij andere, omdat bij deze opening tegenwoordig is de heer Schirman, de vader van de jeugdherbergbeweging in het buitenland. De man, die zijn geheele leven aan de jeugd heeft geschonken, en die bij zijn binnenkomen hier in dit ge bouw over alles zijn groote bewondering te kennen gaf. En wanneer een man uit de praktijk dit zegt, dan is dit een goed voor teeken. Spr. richt zich dan in enkele wei- kozen woorden tot den heer Schirman en dankt hem hartelijk voor zijn tegenwoor digheid. Dank brengt dr. Gunning ook aan den heer Van Tijen, die op zoo smaakvolle wijze het vroegere schoolgebouw voor ieugdherberg heeft ingericht. Na 'n dank woord door den voorzitter aan de sprekers werd '"?ti rondgang door het gebouw ge maakt. Beneden treft men aan het dagverblijf i voor jongens en meisjes; dit verblijf is Woensdag 3 October a.s. ver schijnt ons blad niet en zullen onze bureaux den geheelen dag gesloten zijn. In ons blad van morgen geven wij gelegenheid tot het plaatsen van Kleine Advertentiën. "DE DIRECTIE. voorzien van een oud-Hollandsche schouw, de wanden zijn stijlvol betimmerd, en de frissche verfkleuren geven aan het geheel een sfeer van zich thuisvoelen. Achter het dagverblijf is de slaapzaal voor de Jongens; 30 slaapplaatsen zijn hier zóó gemaakt, dat twee bedden boven elkaar zijn geplaatst, i Op den zolder van de woning van den vader en de moeder bevindt zich de meis- I jesslaapzaal. Hier kan aan 26 meisjes nachtverblijf worden verstrekt. De hygië nische maatregelen zijn uitstekend; zoo dra een trekker binnenkomt is er voor hem gelegenheid voor wasschen en het nemen van een douche. De waschgelegenheid is zoodanig ingericht, dat het water uit de diverse kranen onmiddellijk weg kan stroomen, zoodat nimmer vuil water in de bakken blijft staan. De tarieven zijn uiterst billijk. Voor 65 cent kan men een warmen maaltijd krijgen, en, zoo verzekerde ons de moeder, de porties zijn groot, want de jon gens kunnen over het algemeen goed eten! Des avonds kwamen de trekkers in de jeugdherberg bijeen, waar onder gezellige kout en het zingen van liederen de tijd werd doorgebracht, om te wachten op den grooten fakkeloptocht, waarvoor groote deelname bestond. Het eiland Kaag was fantastisch verlicht door de vele fakkel lichten. De trekkers trokken langs den dorpsweg naar Spijkerboor, waar tot slot j van den feestavond vuurwerk werd afge stoken. DRESSEERCLUB 5 W's. De Leidsche politiehonden dresseerver- eeniging „Wij Weten Wat Wij Willen" hield gisteren een onderlingen wedstrijd ter ge legenheid van haar een-Jarig bestaan op het terrein Delftsehe jaagpad. Als keur meesters fungeerden de heeren de Zeeuw en mr, de Graaf uit 's Gravenhage. Vier honden namen deel. Onder de talrijke aan wezigen, wier aantal in den namiddag grooter werd, zagen wij de heeren Godee commandant der militaire politie alhier; Tuinman, leider der dresseerclub te Kijk duin en eenige leden van het bestuur der „Leidsche Geitenfokkersvereeniglng" waar onder de zoo populaire heer v. d. Moolen. Er werd goed en minder goed werk door de deelnemers met hun honden te zien gege ven, maar in doorsnee werd er pracht werk geleverd. Zoodat na afloop de prijzen als volgt konden worden uitgereikt: le prijs de heer F. v. Gorkum met „Woest" welke nog twee extra prijzen voor voorbrenger en best geleverd werk in afd. III van het keuringsreglement, in ont vangst kon nemen. 2e prijs Mej. C. Koop man met „Duce". 3e prijs de heer Joh. Hendrks met „Letha" en 4e prijs de heer M. Keyzer met „Hector". De heer de Zeeuw bedankte nog met eenige goed gevonden woorden voor het ln de keurmeesters gestelde vertrouwen. Waarna de heer Koopman als Voorzitter op zijn beurt de keurmeesters bedankte voor de belangelooze medewerking en na mens de vereeniging beide heeren een lijst met foto der vereeniging aanbood, welk geschenk op hoogen prijs werd gesteld. Op 14 Oct. a.s. houdt deze vereeniging wederom een onderlingen wedstrijd maar nu voor jonge honden en honden na 1 Aug. in dressuur. o LEIDSCHE H.B.S.-VER. „EMTÉGEËS". Zaterdagavond hield „Emtégeës" haar jaarlijkschen propaganda-avond in een der zalen van 't Nut. Deze avond is dit jaar bij zonder goed geslaagd: er waren ongeveer 200 bezoekers. De voorzitter sprak om pl.m. 8.15 een kort openingswoord uit en wekte de aanwezigen op aan de talrijke spelen, zooals ping-pong, sjoelen, golf enz., mee te doen, waaraan goed gehoor werd gegeven. Tot pl.m. half elf werd de avond dan ook doorgebracht met de bovengenoemde spe len, waarna de voorzitter de prijzen uit reikte. Hierna werd op de muziek van de „Duke's Admires" (samengesteld uit de „Flierefluiters" de „Blue Lyres" en de „Cracker Jacks"), die zeer in den smaak viel, tot ongeveer twaalf uur gedanst, waarna allen voldaan huiswaarts gingen. BINNENLAND. De Lombokdag te 's-Gravenhage; vier honderd oudstrijders bijeen. (Binnenland. 3e Blad). Jaarvergadering van het Nationaal Jon geren Verbond, (Binnenland, 3e Blad). Treinbotsing te Zwolle; gToote mate- rieele schade, doch geen persoonlijke on gelukken. (Gemengd, 3e Blad). Minister Steenberghe over de moeilijk heden in het betalingsverkeer met Duitsch- land. (le Blad.) BUITENLAND. Groot oogstfeest voor de Duitsche boe ren. Rede van Hitier, (Buitenland, le Blad). De Fransche minister van Justitie Ché- ron uitgejouwd. Buitenland, le Blad). Geruchten over een Fransch-ItaliaanschJ bondgenootschap. (Buitenland, Ie Blad). OPTREDEN VAN A.V.R.O.'s KINDERKOOR LEIDSCHE BELASTING OPHAAL DIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloo pen maand f. 12.443.17 aan de Rijksont vangers afgedragen, benevens f. 1744,41 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Een groot succes! A.V.R.O.'s kinderkoor, welbekend van heb veelvuldige zingen door de Radio was hier gistermiddag in levenden lijve te gast, onder de directie van Jacob Hamel, die zoo goed de kunst verstaat met kinderen niet alleen te kunnen omgaan, maar ook op z'n duimpje weet, hóe hen het zingen te leeren! Wat waren er velen opgekomen, om de geliefde groote menigte jeugdige Hilver- summertjes te hooren: de Stadsgehoor zaal was zoo goed als geheel uitverkocht. Vaders, moeders, ooms, tantes met zoontjes, dochtertjes, neefjes en nichtjes waren present: het A.V.R.O. kinderkoor geniet dan ook in breede kringen een geweldige populariteit. Dat is geen wonder! Want dit koor kan zingen en hoé! Een enorme verscheidenheid van de aardigste kinderliedjes op teksten, die dikwijls uit het jeugdleven gegrepen zijn en daarom met des te meer pleizier gezongen wor den, heeft het op zijn repertoire staan! De kinderen zingen prachtig gelijk, de klank is frisch en ongedwongen en er zijn de velerlei gewenschte nuanceeringen, zoowel in het geluid als in het rythme, die dit zingen in alle schakeeringen soepel en vol prettige variatie maakt. Wat zaten de kleintjes in de zaal zich te verkneuteren over al die bekende liedjes, die ze zélf ook zoo goed kennen en hoe speet het hun, dat voor hen ook niet een klein plaatsje tusschen de Hilversummertjes gereserveerd1 was. Ze hadden zoo dolgraag mee willen doen! Nu zongen ze maar zoo'n beetje binnensmonds mee, articuleerden de woor den en keken met een tikje jalouzie naar hun jaargenootjes op het podium, die dit alles van mijnheer Hamel zélf mogen lee ren. Tjonge: wat werd er den ganschen middag gezongen! Iedereen kreeg er hoe langer hoe meer plezier in, vooral toen het optreden der „dames" en „heeren" solisten aan de beurt kwam. Dat is toch wel de nieuwe tijd, de eeuw van het kind: nauwelijks aan het kleinste schoenenmaatje ontgroeid, stappen de kleintjes naar voren en zingen na 't be moedigend knikje van den heer Hamel, dat zoo geruststellend werkt, hun liedje dat 't een lieve lust is! Enkele jaren op deze merkwaardige wereld pas en ze staan voor een zaal met honderden luisteraars: totaal niet verlegen, met kleine lieve stem metjes, door een versterker op iets grooter peil gebracht, dragen ze hun liedjes voor. We hooren menig zangertje of zangeresje in den dop en ook een enkele, die zóó grappig of gevoelig voor den dag kwam, dat we in hem al een toekomstig cabare tier zagen! Als 't dan goed was afgeloo pen, kregen ze van mijnheer Hamel dat moet wel een beste vriend voor hen zijn! een handdrukje onder de kin, maakten keurige buiginkjes, die het applaus op dubbele kracht brachten. Als kleine clrcuspaardjes trippelden ze dan naar hun plaats: dan zette het koor weer in en daverde de uitroep „IJs met slagroom" van het gansche koor, door de> zaal. Je zag de IJsco met zijn verrukke lijke ijswafels langs trekken! Je hoorde zijn verleidelijk tinkelend belletje! 't Was een kostelijke middag, zoowel voor jong als oud! De toejuichingen kla terden door de zaal, een bloemenhulde voor den heer Hamel, den voortreffelij ken kinderpaedagoog bleef natuurlijk niet achterwege. Diens zoon Jacques begeleidde het massale koor en de parmantige solistjes op de vleugel; hij deed dit op een manier, die men zich voor een middag als deze niet beter zou kunnen wenschen! Eenige uren niets dan vroolijke gezich ten, zoowel in de zaal, als op het podium: Jacob Hamel moge met zijn keurig geïn strueerde kinderschaar nog vele malen terugkomen!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1