Humor uit het Buitenland. N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 29 September 1934 ifejys? FINANCIEEL OVERZICHT. VRAGENRUBRIEK. f Melije: En hoe weet D nu, of dicht genoq; bij een olifant bent om op hem te echleten Jager op groot wild: Wanneer men den lichten geur van apenootjes in zijn adem ruikt (Smith's Weekly) Gast.Zeg eens, Juffrouw, er is een vlieg op den bodem van mijn kop thee. Wat moet dat beteekenen Dienster.Weet lk het. Ik ben dienster, geen waar- «egster." (Happy Mag.) Als u maar weet, dat, als u me naar de gevangenis laat sturen, u meer belasting zal hebbe te betale om me te onderhouwe." (Judge) Er is een vrouwelijke verstekeling aan boord, kapitein, .(Judge) iu Dapper Het mocht wat 1 Hij heeft zand in zijn schoenen! (Judge) Springplank voor bangerds. (Life). Bijlegging van het Amerikaansche textiel- conflict, doch geen oplossing der moeilijk heden Precaire positie der Amerik. schatkist Een Centrale Bank als instrument voor het verschaffen van nieuwe middelen Versterking van de devaluatie-propaganda in Belgie Het Kederlandsch Duitsche clearingverdrag brengt geen afdoende zekerheid voor betaling van vorderingen - De Rubber- prodnctie nog grooter dan het verbruik Internationale overeenkomst in de radio lampenindustrie. Het einde van de Amerikaansche textiel staking heeft op de New Yorksche beurs niet die opleving van zaxen gebracht, die men er van had kunnen verwachten. Wel ls na de scherpe koersdaling hier en daar een herstel ingetreden, maar de tendenz verschilt toch wel zeer van de opgewekte houding, die de fondsenmarkt na de op lossing van een arbeidsconflict aan den dag pleegt te leggen. Blijkbaar geeft men er zich in beurskringen rekenschap van. dat de hervatting van het werk door de textielarbeiders geen einde van de arbeids- moeilijkheden in de Amerikaansche in dustrie beteekent. Zelfs voor de textiel nijverheid kan men nog niet verwachten, dat de vrede op arbeidsgebied voor afzienbaren tijd hersteld is. Het conflict moge voor het oogenblik zijn bijgelegd, opgelost zijn de moeilijkheden nog geens zins. Wij wezen er reeds eerder op. dat de oorzaak der vele stakingen van den laatsten tijd niet zoo zeer gelegen is in bepaalde eischen ten opzichte van arbeidsvoorwaarden, als wel in de rechten, welke de werknemers op grond van de New Deal voor zich meenen te kunnen opeischen wat de erkenning der vakver- eenlgingen en hun verhouding tot de werkgevers betreft. De door President Roosevelt Ingestelde Commissie van Onderzoek zal zich vooral met deze kwestie hebben bezig te houden en van haar rap port. maar vooral van de vraag, of haar eventueele aanbevelingen zullen worden opgevolgd, zal het afhangen, of het latende conflict niet opnieuw zal uitbar sten, hetzij in de textielnijverheid, dan wel ln een andere bedrijfstak. Behalve door de moeilijkheden op arbeidsgebied dreigt het herstelprogram ma der Amerikaansche regeering ook nog door moeilijkheden van anderen aard te worden doorkruist. Ook hierbij betreft het een kwestie, die men feitelijk van den aanvang af onder de oogen had dienen te zien, nl. de vraag, op welke wijze het op bouwwerk zal worden gefinancierd. „Op hoop van zegen" ls de Amerikaansche regeering haar herstelprogramma begon nen, zich weinig er om bekommerend, waar het geld voor haar geweldige uitgaven vandaan zou moeten komen. Sinds Maart van het vorige jaar werd in totaal ca. tien milliard dollar door de regeering besteed voor de uitvoering van openbare werken en andere steunmaatregelen. Voor het ver- kritgen van de hiervoor benoodigde mid delen werd voornamelijk eer beroep ge daan op de banken, tot het overnemen van de hiertegenover uitgegeven staats fondsen en schatkistbiljetten. Het publiek, wantrouwend geworden door de devalua tiemaatregelen en de weinig solide financiëele politiek der regeering. weiger de. staatsfondsen te kocpen en heeft zich zelfs van aanzienlijk: bedragen aan staatsleeningen ontdaan, die tot steun van de markt doo rde schakist werden opge kocht. Hoe précair de toestand der schatkist is geworden, is gebleken bij de jongste poging tot omzetting van S 1250 millioen non aflosbaar gestelde 4' pet. Liberty-, ln obligaties met een lager rente-ty 3. Het oorspronkelijke plan. om nieuwe stukken met een langeren looptijd uit e geven, .heeft men slechts zeer ten deele kunned uitvoeren Slechts 19 pet var et Sflcsbiar gestelde bedrag is ingr- ld in 10- en 12-iariee obligatiën. irncast moestTn wel obl itiën met een looptijd van sléchts vier jaar beschikbaar worden gesteld en ook hiervoor bleek slechts be trekkelijk weinig animo te bestaan. Het resu.iaat is, dat voor ca. 33 pet. der leening betaling in contanten wordt verlangd. In December komt opnieuw een bedrag van één milliard aan staatsobllgatiën te ver vallen. Bovendien moet de schatkist voor zieningen treffen ovor haar verdere her steluitgaven, o.w. die aan de landbouw gebieden, die door de oogstmislukking in nood verkeeren. In dit verband bezien komen de plannen tot oprichting van een Centrale Bank voor de Vereenigde Staten in een zeer bijzonder licht te staan. Hierdoor immers zou de regeering zich een instrument kunnen verschaffen voor het creëeren van eigen middelen, ter financiering van haar uit gaven. De gevaren van dit nieuwe experi ment behoeven nauwelijks in het licht te worden gesteld. Aan het thans geldende Federale Reservesysteem kleven ongetwijfeld groote fouten: niet de kleinste daarvan is gele gen ln den politieken invloed, waarvan het, ondanks den oorspronkelijken opzet, die juist het tegendeel beoogde, is bloot gesteld. De politieke invloeden, die de re geering op de Centrale Bank in den vorm, waarin men zich haar oprichting denkt, zal kunnen uitoefenen, zijn echter vrijwel onbegrensd. Mocht inderdaad tot uievoe- rlng van de desbetreffende plannen wor den overgegaan, dan zal dit de mogelijk heid openen van een nieuwe onbeperkte inflatie der financiering van de behoeften der schatkist, die herinneringen opwekt aan den toestand in zoovele landen tij dens den oorlog, toen de staatsuitgaven eveneens voor een groot deel door het creëeren van nieuwe ruilmiddelen werden gedekt, maar het eind de lasten moest dragen Ook in de Ver. Staten ls men on getwijfeld nog lang niet aan het eind van de moeilijkheden, zoowel op financieel als op economisch gebied. Hoewel men mag hopen, dat in de lan den, die den gouden standaard tot dus verre trouw zijn gebleven, het Amerikaan sche voorbeeld niet tot navolging zal aan sporen, is de toestand der staatsfinanciën in de meeste gevallen ook in de landen van het „Goudblok" nog niet geheel op geklaard. De grootste zorg baart op het oogenblik weer de voorstanders van deva luatie hun actie met kracht hebben her vat. Naar te vreezen valt, zullen zij van een eventueele Kabinetscrisis gebruik trachten te maken, om hun denkbeelden door een nieuwe regeering te doen aan vaarden. Van des te meer beteekenis zijn de be sprekingen, die thans gevoerd worden tus- schen de z.g. „goudlanden", waarbij naar men weet de mogelijkheid van een nau were samenwerking van het „Goudblok" onder de oogen wordt gezien. Deze samen werking schijnt zich wel hoofdzakelijk te zullen bewegen in de richting van een op heffing of vermindering der wederzijdsche handelsbelemmeringen. Hierbij zou niet zoo zeer gedacht worden aan een verla ging van invoerrechten, waardoor men in conflict zou komen met de ook voor an dere landen geldende meestbegunstigings- clausule, als wel aan een verzachting der contingenteeringen voor Invoer uit de bij het „Goudblok" aangesloten landen Door vergrooting van den onderlingen afzet zou dan een compensatie kunnen worden ge vonden voor een vermindering van den export als gevolg van de valuta-concur- rentie der landen, die den gouden stan daard hebben verlaten. Op deze wijze zou den voorstanders Van inflatie de wind 'dit de zeilen kunnen worden genomen. Of het in de bedoeling ligt, de samen werking tusschen de „goudlanden" ook op financieel gebied uit te breiden, is niet j ookend. Wel zijn er nog kort g:"' d'iiindelingen gevoerd betreffende de uitgiiie van een Belgische leening li. e lande, waarvan de opbrengst zou dit. an voor de aflossing van een destijds in Frankrijk opgenomen 6°/o leening van Fr. 400 millioen. De afsluiting dezer lee ning, die voor de Belgische begrooting een aanmerkelijke rentebesparing zou hebben opgeleverd, ls daarop afgestuit, dat men omtrent den rentevoet niet tot overeen stemming kon komen. Alleen wanneer de zekerheid bestaat, dat België het „Goud blok" niet ontrouw zal werden, zullen de besprekingen met kans op succes kunnen worden hervat. De stemming voor Belgi sche obllgatën was op de Amsterdamsche beurs in de afgeloopen week onder den invloed van de herleving der inflatie-ge ruchten zeer gedrukt. In Frankrijk heeft de devaluatie-cam pagne, die een tijd lang nieuw wantrou wen onder de beleggers had gezaaid, ten slotte een verbetering van het staatscre- dlet niet kunnen tegenhouden. Dit blijkt wel daaruit, dat een door de Fransche schatkist bij Nederlandsche banken opge nomen crediet van f. 100 millioen ln twee termijnen van f. 50 millioen elk kon wor den afgelost, doordien financiering op de binnenlandsche markt weer mogelijk was geworden. De Fransche regeering heeft echter getoond, dat het haar ernst ls met haar bezuigingscampagne, door de uitga ven op de begrooting voor 1935 tot Fr. 47 milliard, d.I. met ca. 3 milliard, te vermin deren. In den boezem van het Belgische Kabinet schijnt daarentegen nog geen eensgezindheid te bestaan omtrent de maatregelen, die voor de handhaving van het evenwicht op de nieuwe begrooting moeten worden genomen. Een toeneming van het handelsverkeer tusschen de „goudlanden" zou ook voor ons land des te meer gewenscht zijn, nu de afzet in Duitschland door de deviezen- moeilijkheden zoo zeer wordt belemmerd. Het dezer dagen afgesloten Nederlandsch- Duitsche clearing-verdrag heeft weliswaar eenige opheldering gebracht; geheel over zichtelijk is de toestand echter nog altijd niet. Het s dan ook raadzaam om, zoolang de werking van de clearing niet geheel kan worden overzien, bij den export naar Duitschland groote voorzichtigheid in 'acht te nemen. Op het oogenblik toont de handel van Nederland en Ned. Indlë met Duitschland weliswaar een overschot ten gunste van Duitschland aan; zoodat de vorderingen van onze exporteurs gemak kelijk zullen kunnen worden voldaan uit de bedragen, die door importeurs van Duitsche goederen worden gestort. Een ge vaar is echter gelegen in het feit, dat van de door Importeurs gestorte bedragen een vast percentage ter vrije beschikking van de Rijksbank zal worden gesteld, waar mede goederen uit andere landen dan uit ons land gekocht zullen kunnen worden. De mogelijkheid ls volstrekt niet uitgeslo ten, dat te eeniger tijd na aftrek van dit vaste, vrije beschikking van de Rijksbank te stellen bedrag het restant niet meer voldoende zal zijn voor de betaling van onzen geheelen export naar Duitschland. De Nederlandsche exporteurs zouden dan opnieuw gedupeerd zijn, zooals zij het thans reeds zijn voor een deel van hun vorderingen op Duitschland uit hoofde van goederenleveringen vóór het inwer king treden van het Ciearing-Verdrag. Telkens opnieuw komen er berichten binnen die er op wijzen, welk een belem mering de stagnatie van het betalings verkeer met Duitschland voor het inter nationale handelsverkeer vormt. Zoo moet een sterke stijging van de rubbervoorra- dn te Londen voornamelijk worden toege schreven aan de omstandigheid, dat ex porteurs er voor terugschrikken, rubber aan Duitschland af te leveren, omdat zij voor vroeger geleverde goederen geen be taling hebben erlangd. De stemming op de rubbermarkt was met het oog hierop gedrukt, waarbij ook de verwerping van 't restriuie-plan door de wetgevende ver gadering van Siam nog nawerkte. Intus- schen heeft men hoop, spoedig met Siam op vriendschappelijke basis tot een rege ling te komen, waarbij men het eerst voor gestelde uitvoercontlngent voor dit gebied van 15000 ton echter vermoedlijk aan merkelijk zal moeten verhoogen. Hopent- lljk zal dit geen aanmoediging vormen voor andere tot de restrictie toegetreden landen, om op hun beurt ook een verhoo ging van het toegewezen contingent te verlangen. Hierdoor immers zouden de be rekeningen, waarop de restrictie geba seerd la, weder geheel op losse schroeven komen te staan. Uit een door de Londensche rubberfirma Symington en Sinclair gepubliceerde sta tistiek is gebleken, dat ln het eerstehalf- jaar van 1934 de verschepingen het ver bruik nog met 22000 ton hebben over troffen. Voor de tweede helft van dit jaar wordt, rekening houdend met de toege stane quota, de productie op ca. 439.000 ton geraamd. Hiertegenover zal naar raming een verbruik staan van 420.000 ton. De voorraden aan het eind van 1934 zullen dus opnieuw ca. 40.000 ton grooter zijn dan een jaar geleden. Wanneer begin 1935 het restrictieplan werkelijk effectief wordt, zouden rij echter tamelijk snel kunnen dalen. Bij deze becijfering is rekening ge houden met een teruggang van het ver bruik in Amerika en in Duitschland. In eerstgenoemd land was het verbruik in Augustus reeds ca. 11000 ton kleiner dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Ten opzichte van Juli is het echter van 32.547 tot 33.310 ton gestegen, terwijl een verdere vermindering tot 28000 a 30000 ton was verwacht. In zooverre ls het Augustus- cljfer dus nog medegevallen. Op de Amsterdamsche beurs was de stemming voor rubberaandeelen ln de af geloopen week ongeanimeerd; sommige soorten konden tijdelijk een licht herstel boeken; andere zakten daarentegen voort durend verder in koers in. Ook voor het overige ls de handel van weinig beteeke nis geweest. Bepaald flauw was de grond stemming echter niet. Voor aandeelen Philips heeft de gunstige Invloed van het jaarverslag wel uitgewerkt. Berichten over kartelvorming in de radio- Industrie, waarbij gesproken werd van een verkoop- en prijsregeling, bleken sterk overdreven te zijn. In werkelijkheid heelt de overeenkomst alleen betrekking op radio-lampen. Op rich zelf is het echter toch van beteekenis, dat de drie groote producenten op het Europeesche vaste land: PhiUps, de Duitsche Telefunken en de Hongaarsche Tungsrangroep, op dit gebied tot een nauwere samenwerking zfln gekomen. De Engelsche producenten staan bulten deze overeenkomst, waarbij echter valt op te merken, dat Philips op de En gelsche radio-markt een eersten plaats inneemt. Haar Engelsche dochtermiij. Philips Lamp -Ltd., heeft haar radio-pro ductie dit jaar tot ongeveer het dubbele van verleden jaar verhoogd en zij heeft haar productie voor dit seizoen reeds ge heel uitverkocht. De Amerikaansche fa brieken zijn ook buiten de overeenkomst gebleven, evenals de Japansche, wier con currentie zich ook al op dit gebied doet gevoelen. Overigens waren industriëele fondsen meerendeels prijshoudend; aan deelen Gerofabriek trekken de aandacht door een krachtige koersstijging, op ge ruchten over een bevredigenden afzet in het binnenland. In 't algemeen bleven de verdere koers fluctuaties beperkt, zoowel voor aandeelen Koninklijke als voor suiker, en tabaksaan- deelen. Op eerstgenoemde heeft het be richt betreffende een verdere lichte ver mindering der wettig toegestane petro- leumproductie in de Ver. Staten voor de maand October geen invloed gehad, al blijkt hieruit, dat de toestand in de Ame rikaansche petroleumindustrie nog steeds niet gestabiliseerd is. Er ded°n zich op de andere afdeelingen geen bijzondere factoren gelden. Beleggingswaarden waren in het alge meen goed prijshoudend. De 4 Indische J. J. G„ te L. De R.K. vereeniging „Rood Wit" alhier heeft eenige Jaren achtereen een singelloop gehouden met start en finish aan den Morschslngel. Wij meenen dat daarbij aan den Maresingel een scherpe bocht werd afgesneden door eenige zijstraten te volgen. Het parcours werd door „Rood-Wit" op 6 K.M. geschat. De snelste tijd werd gemaakt door onzen stadgenoot J. Dubbelaar (Ud van De Ba taven) en bedroeg 17 m. 31 sec. Verder ls tweemaal een dergelijke singelloop gehou den door den Leidschen Athletiekkrmg, telkens geheel langs de singels, waarbij aLs lengte telkens ongeveer 6'/: K.M. werd op gegeven. De tijd bedroeg bij den L. A. K. ruim 20 minuten, waarbij wij opmerken, dat de deelnemers aan den singelloop van den L. A. K. o.l. over het algemeen beter en sneller waren dan die van Rood-Wit. Het parcours moet dus inderdaad bedui dend langer zijn geweest. H. F. M. R., te L. Voorzichtig schu ren met een zeer fijn schuurmiddel. Daar na in de was zetten en goed uitwrijven. W. L, te L. Van het gróte weiland is de grootte tweemaal zo groot als het kleine weiland. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. conversieleening kon zelfs nog een fractie in koers aantrekken. De dollarleening Rotterdam, die scherp was gedaald toen bekend werd, dat de Provinciale Staten het besluit tot het voeren van verweer in het goudclausuleproces hadden goedge keurd kon een deel van het koersverlies weer inhalen. De gemeente Amsterdam komt met een nieuwe 4°/n conversieleening aan de markt, die 98 3/4 >/o zal worden uitgegeven. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Amsterdam Rubber 99'/j, 95 3/4. Bandar Rubber 124 1/4, 121. Deli Batavia Rubber 76 7/8, 77 3/8. 73 1/2. Indische Rubber 97>/;, 98 3/4, 92 7/8. Oost Java Rubber 125. 128 7/8. 120'/:, 121. Sumatra Rubber 147, 149 1/2, 140 1/2. Vico 76 72'A, 73. Philips 217 1/4. 216, 218, 216 1/4. Unilever 72 7/8, 71. Ford Automobielfabriek 213, 211, 213 3/4. Kon. Petroleum 1521/4, 148'/i. Handelsver. Amsterdam 167 3/4, 164. Javasche Cultuur 83 3/4, 80'/». Deli Mij. 129 1/4 125. Dell BatavH Mij 150 1/4. 144, Gerofabriek gew. aand. 31, 34'/-. 32 1/4. Gerofabriek pref. aand. 71>/i, 79, 78 1/4. 24

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14