Yelli^hcidsweek HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. 75tie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 September 1934 Derde Blad No. 22856 BINNENLAND. der Kon. Ned. Automobielclwh 2a-3o Sept.1934 LAND- EN TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. KERK- EN SCH00LNIEUWS RECLAME- 7265 BEGROOTING SOCIALE ZAKEN. HUUR VERLAGING ZAL MEER j ENERGIEK WORDEN DOORGEZET Thans is ingediend Hoofdstuk 10 A der Rijksbegrooting 1935, De toelichting zegt o. m.: De hierbij aangeboden begrooting sluit niet een bedrag, dat f. 11.757.117 ligt boven Öe begrooting, die in September 1933 aan geboden werd. In dagen, waarin verlaging van het begrootingspeil onmisbaar is, vergt zulk een verschijnsel meer dan ooit een verklaring. Deze moge allereerst gevonden worden in de thans nog geldende wettelijke bepa lingen, krachtens welke op de artikelen 21 en 24 voor bijdragen aan het Invaliditeits- fonds en het Ouderdomsfonds bijna 12 millioen, immers f. 11.870.000, meer moest worden aangevraagd. Te dezer zake moge intusschen naar de Millioenennota ver wezen worden. Van de andere verhoogingen mogen ge noemd worden: 1.5 millioen op artikel 66 (bijdragen aan gemeenten ingevolge pa ragraaf 7 der Woningwet i, om de huur- verlaglng meer energiek te kunnen door zetten; f. 250.000 op artikel 130 (bijdragen voor moreelen steun), voor moreelen steun aan werkloozen, gelijk te vorigen jare reeds Is toegezegd: f. 100.000 op artikel 131 (subsidie aan het Nationaal Crisiscomité), wegens verhooging van het subsidie aan het Nationaal Crisis-comité; f. 46.479 op de artikelen 75 en 76 (personeelsuitgaven, alsmede materieele behoeften en andere uitgaven), omdat de aldaar beoogde be zuiniging niet ten volle is kunnen verkre gen worden; zij bedraagt intusschen nog bijna f. 90.000. Waar. ongeacht het genoemde bedrag van f. 11.870.000, het totaal van alle vcr- verhoogingen van f. 1.966.477 bedraagt en de begrooting met f. 112.883 is gedaald, blijkt, dat op een aantal artikelen niet on belangrijk is bezuinigd. In den rang van inspectrice van den arbeid is een vacature ontstaan, welke voorshands niet zal worden vervuld. Bij de begrooting van 1934 zijn gelden toegestaan voor aanstelling van 6 nieuwe technische ambtenaren. Getracht zal worden voors hands met 3 nieuwe ambtenaren te vol staan. Door den dringenden eisch tot bezuini ging ziet de minister zich genoodzaakt artikel 41 te verminderen met f. 10.000. Het ligt namelijk in de bedoeling de siibsi- Üieering aan de Nederlandsche Federatie van Instellingen voor de ongehuwde Moe der en haar kind (F.I.O.M. Op artikel 66 wordt f. 1.500.000 meer aangevraagd ten behoeve van de in uit voering en voorbereiding zijnde maatre gelen tot huurverlaging. Daarentegen kan de post met f. 200.000 worden verlaagd in Verband met de nieuwe onderhoudsnormen welke bij de vaststelling der bijdragen in 1935 zullen worden in aanmerking geno men. In totaal wordt voor dit artikel dus f. 1.300.000 meer aangevraagd. In den loop van het jaar 1934 is de reor ganisatie van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid en het Rijks- Seroiogisch Instituut tot stand gekomen en zijn beide instellingen gebracht onder de leiding van één directeur, die tevens de leiding heeft van de afdeeüng. Con trole van sera en vaccins. De vereenigde instellingen zullen den naam dragen van „Rijks-Instituut voor de Volksgezondheid." Aangezien het bij de reorganisatie niet mogelijk is gebleken zoodanige bezuinigin gen en versoberingen aan te brengen, dat het in het oog gevatte lagere bedrag ten volle werd bereikt, wordt thans f. 46.479 meer aangevraagd dan voor 1934. Echter blijft ook thans nog het totaal van f.89.179 beneden hetgeen voor 1933 is toegestaan. Het vorig jaar werd uitgetrokken voor steun aan noodlijdende kunstenaars f. 70.000. Thans wordt f. 80.000 voorge steld om een grooter aantal kunstenaars te kunnen helpen, dan waarop voor 1934 was gerekend. Als bijdrage aan de bij de onderwijsbe- grooting reeds genoemde stichting voor afgestudeerde wetenschappelijke jonge mannen is, evenals op de onderwijsbe- grooting voor 1935 f. 10.000 uitgetrokken. DE LUTO. Tot de vele bezoekers, waarin de lucht vaarttentoonstelling, de L.U.T.O., zich Za terdag mocht verheugen, behoorde ook onze Minister-President Colijn, die verge zeld van Mevrouw een niet-officieel be zoek aan deze tentoonstelling bracht. Zijne Excellentie nam met de grootste belang stelling van de verschillende inzendingen kennis en liet zich bij tal van stands voor lichten. Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon. RONDVLUCHT VAN DE DOUGLAS EN DE F. 36. Tal van autoriteiten maakten den tocht mee. De Douglas en de F. 36, waarvan wij dezer dagen een uitvoerige beschrijving hebben gegeven, waren Zaterdagmorgen te bezichtigen op Schiphol. Een groot aan tal autoriteiten was daar aanwezig. Be halve de leden van den raad van bestuur en den raad van commissarissen der K.L.M. en K.N.I.L.M.. de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, en de vlieg tuigbouwer Ant. Fokker, waren o.m. aan wezig generaal-majoor J. H. Reynders, chef van den generalen staf, luitenant- kolonel J. de Jongh, commandant van het corps iucht-doel-artillerie. kolonel Ouden dijk, ir. J. de Vogel, J. v. d. Heijden, in specteur van den luchtvaartdienst, ir. Damme. directeur-generaal P.T.T., de heer J. ter Haar. kolonel Best, commandant der luchtvaartafdeeling Soesterberg. Vervolgens maakten de raad van com missarissen en de leden van den raad van beheer en een aantal genoodigden een rondvlucht over Nederland, waarbij op de verschillende vliegvelden werd geland. DE VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. Is uw reminrichting in orde? Redelijkerwijs gesproken mag men ver wachten. dat iedere automobilist boven staande vraag met een volmondig „ja" zal kunnen beantwoorden zonder de waarheid geweld aan te doen. En inderdaad zullen velen te goeder trouw een bevestigend ant woord geven in de meening verkeerende, dat de reminrichting van hun auto inder daad aan de strengste eischen beant woordt. De droeve lijst van ongelukken spreekt echter een andere taal en het doet pijnlijk aan tot het besef te komen, dat velen de groote verantwoordelijkheid, die het auto-rijden met zich brengt, zoo uiterst gering schijnen te achten. Dikwijls is gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel echter niet de oorzaak van het in minder veiligen staat verkeeren van de automobiel. Maar al te vaak is het de onwetendheid van den autobestuurder, die niet weet welke eischen aan het remvermogen van een moderne automobiel mogen worden gesteld. En dit is wel verklaarbaar. Door dat hij steeds in denzelfden wagen rijdt is het voor hém onmogelijk om een vergelijk te maken met andere auto's. Daarom is het zaak, dat de remmen steeds vakkun dig worden gecontroleerd, zoodat zij wor den afgesteld op de wijze welke de grootst mogelijke betrouwbaarheid waarborgt. Een reminrichting is nog niet in orde te noemen als de wagen binnen den. in ver band met de snelheid, maximum daarvoor vastgestelden afstand tot stilstand kan worden gebracht. Het gelijk afsteilen van de remmen op elk der vier wielen speelt ook een zeer groote en belangrijke rol. Niet gaarne zouden wij de automobilis ten willen tellen, die tijdens het remmen, dikwijls reeds zonder dat zij het zelf weten, het stuur naar links of rechts moeten trekken om den wagen in een rechte baan te houden. Dit vindt zijn oorzaak in het ongelijkmatig remmen op de vier wielen. Remt b.v. het linker voorwiel wel en het rechter veel minder of in het geheel niet, dan zal de wagen een neiging vertoonen om naar links te zwenken, daar de rech terzijde het linker-voorwiel dan als een soort spil gaat gebruiken. Dit kan zeer ge vaarlijk worden. Vooral nu in het komende seizoen de wegen gladder zullen worden ten gevolge van ijzel en vallende bladeren Daarom: „Weest op uw hoede". Uwrem- inrichting kunt u nooit te veel doch wel te weinig laten onderzoeken. DE POSTBEGROOTING VOOR 1935. EEN HOOGERE WINST GERAAMD. 25 JAAR SCHEEPVAARTINSPECTIE. Op 27 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Schepenwet, welke op 1 Juli 1909 tot Wet werd verheven, in werking kwam en de Scheepvaartinspectie haar taak aanvaardde. Verlaging telefoontarieven en van buitenlandsche pakketpost. De begrooting van het staatsbedrijf der P.T.T. voor 1935 wijst in ontvangsten en uitgaven aan f. 87.944.600, met een winst saldo (uitkeering aan het Rijk) van f. 6.505.750. Dit bedrag overtreft het geraamde winst saldo voor 1934 met ongeveer 3,7 millioen. Dit is een uitkomst, die naar het oordeel van den minister van binnenlandsche za ken voldoening kan schenken, temeer, wanneer men bedenkt, dat zij valt in den tijd, waarin de crisis onverminderd haar druk doet gevoelen en de verschijnselen, zooal niet een verderen teruggang, dan toch een langdurig aanhouden van het lager peil, waarop het economisch leven zich thans bevindt, waarschijnlijk maken. Al bewegen de baten zich thans niet ge heel en al meer in de richting, die de op brengst in de tweede helft van 1933 en de eerste maanden van 1934 deed verwachten, het was niettemin mogelijk rekening te houden met de allerwegen gevoelde be hoefte aan vermindering van bedrijfslasten en dienovereenkomstig, waar dit het mees te dringt, verlagingen in de bedrijfstarie- ven aan te brengen. In deze begrooting zijn verlagingen voorzien van de telefoontarie ven en van het tarief voor den buitenland- schen pakketpostdienst. De verwachting, omtrent het verloop der baten, waartoe deze voor 1935 ondanks de uit de bedoelde maatregelen voortvloeiende batenderving, is totaal f. 1.176.000 hooger te ramen, dan voor 1934. In dit verband geeft het geraamde winst cijfer te meer reden tot bevrediging. De lasten konden f. 2.529.150 lager wor den geraamd dan die voor 1934. Het streven blijft erop gericht tot een zoo eenvoudig mogelijken bedrijfsvorm voor de postinrichtingen te geraken. Daar waar de omvang van het verkeer zulks toe laat, zullen dan ook hoofdkantoren in hulp kantoren worden omgezet. Hierbij zullen zoowel de belangen van het publiek als van het personeel in het oog worden gehouden. Verschillende onbelangrijke hulpkanto ren zullen nog in poststations kunnen wor den veranderd. De beperkingen van het aantal bestellin gen zal na de reeds doorgevoerde herzie ningen zich bepalen tot op zich zelf staan de gevallen. In plaatsen, waar toenemende bebouwing, opleving van bedrijven of an dere oorzaken daartoe aanleiding geven, zal met in achtneming van de gestelde nor men, tot eenige uitbreiding van den bestel dienst kunnen worden overgegaan. De aandacht blijft erop gevestigd, het tijdstip van aanvang der eerste bestelling ook in de meer afgelegen plaatsen zooveel mogelijk te vervroegen door verbetering der verbinding met het nachtposttreinen- net. De vraag of. om dit doel te bereiken, aan het nachtposttreinejipet uitbreiding zal moeten worden gegeven, zal onder de oogen moeten worden gezien. De met enkele soorten postzegelautoma ten nog loopende proefnemingen wettigen de verwachting, dat de beschikking zal worden verkregen over goedwerkende automaten. Ter zake is onder de kapitaals uitgaven uitgetrokken f. 50.000. De vraag of. en in hoever het mogelijk zal zijn, aansluiting te verkrijgen, op het tusschen enkele Europeesche landen be staande net van nachtpostvluchten, heeft de volle aandacht van den minister. De luchtpostdienst AmsterdamBan doeng blijft bij voortduring een zeer be langrijke plaats innemen in het verkeer tusschen Nederland en Ned.-Indië. Als een verheugend verschijnsel wordt opgemerkt, dat terwijl onder invloed van de huidige tijdsomstandigheden het internationaal postverkeer in het algemeen terugloopt, de hoeveelheid met den luchtdienst Amster dam—Bandoeng vervoerde Nederlandsche en vreemde correspondentie reden geeft tot tevredenheid. De totale raming van de baten der pos terijen wordt gesteld op f. 47.075.000 tegen f. 46.752.000 voor 1934. Het telegraafverkeer over 1933 was 3'/»% minder dan in 1932. Laatstgenoemd jaar vertoonde, vergeleken met 1931, een terug gang van bijna 16%. Tegenover den terug gang in het draadverkeer kan een vooruit gang in het per radio afgewikkeld verkeer worden vermeld. Het interlocaal telefoonverkeer over de eerste vijf maanden van 1934 toont een be vredigende ontwikkeling. Werd over de eerste vijf maanden van 1933 een gemid deld dagverkeer van 90.124 gesprekken ge constateerd. over 1934 blijkt dit verkeer tot 95.028 te zijn gestegen, derhalve met circa 5.4%. Rekening houdend met een voorgenomen verlaging van de gesprekkentarieven zoo wel in locaal, interlocaal als internationaal verkeer, wordt in totaal f. 17.262.500 ge raamd tegen f. 17.725.600 voor 1934. De ramingen van de postchèque en giro dienst geven als gevolg van de toeneming van het verkeer eenige stijging te zien, zoowel voor de baten als voor de lasten. De rente van de belegging kon ondanks afnemend netto-rendement als gevolg van conversie en invoering der couponbelastinc iets hooger gesteld worden dan voor 1934, aangezien het belegde saldo nog is geste gen en met de verlaging daravan nog geen rekening behoeft te worden gehouden. Voor uitbreiding en vernieuwingen aan de centrale inrichtingen (draadtelefonie) wordt geraamd f. 2 600.000, welk bedrag als volgt is samengesteld: Alkmaar f. 36.600, Terborg f. 104.500, Breda f. 36.600, Eindho ven f. 36.600, Helmond f. 84.000, Wassenaar f. 104.500, Haarlem f. 209.000. Tilburg f. 313.000. Maastricht f. 73.200, Nijmegen f. 365.000, Rotterdam f. 157.000, Gouda f. 21.000, Dordrecht f. 41.600. Gorinchem f. 15.700, Zwolle f. 125.000, Meppel f. 21.000; voorzieningen voor automatisch districts- verkeer en groepsverkeer f. 755.700; on- voorzien f. 100.000. Gerekend wordt op den aanleg van de telefoniekabels ZwolleAssen f. 504.000, AmersfoortUtrecht f.' 126.000. Zwolle Deventer f. 258.000. Voor uitbreiding van het aantal geplaat ste telefooncellen wordt f. 50.000 geraamd. VERDRAG TE BERLIJN GESLOTEN. Zaterdag is te Berlijn een Nederlahdsch Duitsch verdrag inzake het betalingsver keer gesloten Dit verdrag luidt als volgt: Art. 1. Het betalingsverkeer tusschen het Koninkrijk der Nederlanden eenerzijds en Duitschland anderzijds zal, voor zooveel het betreft de in art. 2 opgseomde beta lingsverplichtingen. in Duitschland uitslui tend worden afgewikkeld door tusschen- komst van het Nederlandsche Clearing- instituut en de Duitsche Rijksbank. Als kassier van het Nederlandsche Clearing- instituut treedt op de Nederlandsche Bank N.V. De Duitsche Rijksbank behoudt zich voor. haar uit dit verdrag voortvloeiende rechten en verplichtingen over te dragen aan een bijzonder verrekeningskantoor van publiekrechtelijk karakter. Voor zooveel in dit verdrag de woorden „Nederland" en „Nederlandsch" gebruikt zijn, wordt ook het rijk buiten Europa bedoeld, wanneer niet uitdrukkelijk iets anders is bepaald. Art. 2. Onder de bepalingen van dit ver drag vallen nadere afspraken, voorbehou dend de volgende verplichtingen van Nederlandsche schuldenaren ten aanzien van Duitsche schuldeischers en van Duit sche schuldenaren ten aanzien van Neder landsche schuldeischers, voor zooveel deze verplichtingen 11a 24 Sept. 1934 vervallen: 1. Betalingen in verband met den in voer van Nederlandsche goederen in Duitschland en van Duitsche goederen in Nederland, zoomede met wederzijdsche toestemming betalingen in verband met het veredelingsverkeer. 2. Betalingen voor kosten, die ontstaan in verband met het Nederlandsch-Duit- sche goederenverkeer en wel in het bij zonder voor invoerrechten, spoorweg- en binnenscheepsvaartvrachten; voor expedi- tiekosten en provisie; voor opslag-, haven en bunkerkosten voor de binnenscheep vaart (zonder de kosten der bunkerkolen) en voor transportverzekeringen. 3. Betalingen voor kosten in verband met doorvoerverkeer door Nederland uit Duitschland en door Duitschland uit Ne derland. 4. De opbrengsten uit het binnen- scheepvaartverkeer, voor zooveel deze op brengsten gewoonlijk niet worden besteed voor betalingen in het land van den schuldenaar. 5. De betalingen van saldi, die ontstaan uit de buiten het kader van dit verdrag tot stand komende verrekening der weder zijdsche administraties van het Neder- landsch-Duitsche spoorweg-, post- en te legraafverkeer. 6. Betalingen van licenties. Verplichtingen van de in alinea 1 ge noemde soort vallen ook dan onder de bepalingen van dit verdrag, wanneer de verplichting ten aanzien van personen in een derde land bestaat. De wederzijdsche bevoegde autoriteiten kunnen in afzonder lijke gevallen een andere regeling treffen. Uitgezonderd van de bepalingen van dit verdrag zijn betalingen in contanten in het kleine grensverkeer. De bevoegde autoriteiten van de verdragsluitende par tijen worden gemachtigd, zoo noodig in gemeen overleg, uitvoeringsvoorschriften in verband met de uitlegging van het be grip „klein grensverkeer" in den zin van deze bepaling en voorts met betrekking tot de overige ten deze in aanmerking komende vraagpunten uit te vaardigen. Art. 3. In den zin van art. 2 sub 1 gel den bij den invoer in Nederland als Duit sche goederen zoodanige goederen, welke uitsluitend in Duitschland zijn voortge bracht of aldaar een verwerking of be langrijke bewerking hebben ondergaan en bij den uitvoer naar Duitschland als Ne derlandsche goederen zoodanige goederen, welke uitsluitend in Nederland zijn voort gebracht, of die volgens de Duitsche douanebepalingen als Nederlandsche goe deren worden aangemerkt. Art. 4. Duitsche schuldenaren, die jegens Nederlandsche schuldeischers verplichtin gen, als in art. 2 bedoeld, hebben, moeten bij het vervallen daarvan betaling ver richten in rijksmarken aan de Rijksbank. Luidt de verplichting van den Duitschen schuldenaar in andere valuta dan rijks mark, dan moet de tegenwaarde van het verschuldigde bedrag in rijksmark worden betaald, berekend naar den gemiddelden koers van de bedoelde geldsoort die aan de Berlijnsche beurs genoteerd wordt op den beursdag, aan den dag der betaling voorafgaande. Nederlandsche schuldenaren, die jegens Duitsche schuldeischers verplichtingen als in art. 2 bedoeld hebben, moeten bij het vervallen daarvan betaling ver richten in guldens aan de Nederlandsche Bank N.V. of kassier van het Nederland sche Clearing-instituut. Luidt de verplich ting van den Nederlandschen schuldenaar in een andere valuta dan guldens, dan moet de tegenwaarde van het verschul digde bedrag worden betaald in guldens, berekend naar de officieele Nederlandsche noteeringen van de betreffende valuta op den beursdag, aan den dag der betaling voorafgaande. Art. 5. De Duitsche schuldenaren beta len met bevrijdende kracht aan de Rijksa bank. De Nederlandsche schuldenaren be-i talen met bevrijdende kracht aan De Ne derlandsche Bank N.V. als kassier van het Nederlandsch Clearinginstituut. Uitbeta ling aan Duitsche schuldeischers geschied# door de Rijksbank; uitbetaling aan Ne derlandsche schuldeischers door het Ne derlandsch Clearinginstituut en zulks naar mate van de telkens beschikbare bedragen en in de tijdsvolgorde waarin de stortin gen hebben plaats gevonden, voor zooveel wat betrfet de tijdsvolgorde de beide regeeringen of de autoriteiten, die daarto» door haar gemachtigd zijn, in uitzonde ringsgevallen niet iets anders bepalen. Art. 6. Aan het Nederlandsch Clearing instituut en aan de Rijksbank wordt over gelaten in onderling overleg de hun nood zakelijk voorkomende betalingstechnische maatregelen te treffen. Art. 7. De storting bij de Rijksbank zijn slechts die Duitsche schuldenaren gerech tigd, welke een desbetreffende vergunningi (Deviesenbescheinigung) van de bevoegdej Duitsche ..Ueberwachungs-" of „Deviesen- stelle" verkregen hebben. DeNederlandsche regeering behoudt zich) het recht voor, harerzijds de storting bij ds Nederlandsche Bank N.V. afhankelijk tel stellen van de desbetreffende door de be voegde autoriteiten te verleenen vergun ning. Art. 8. Rechtstreeksche verrekeningen van wederzijdsche vorderingen in verbandl met het Nederlandsch-Duitsche goederen verkeer zijn in de toekomst nog slechts toegestaan met toestemming van de weder zijdsche bevoegde autoriteiten. Compensatie-transacties, voor welke be reids toestemming door de bevoegde auto riteiten gegeven is, kunnen nog worden af gewikkeld. „Auslandersonderkonto's für Innlandszahlungen". die ten gunste van Nederlandsche firma's bij een Duitsche Deviezenbank geopend zijn, blijven be staan. De opening van nieuwe „Auslanders onderkonto's für Innlandszahlungen" ia slechts met toestemming van de weder zijdsche bevoegde autoriteiten toegestaan. Art. 9. De gedeeltelijke betaling van meb crediet- pn „sjferrmarken" of registermar- ken uit Duitschland naar Nederland uit gevoerde goederen is in de toekomst slechts toegestaan met toestemming van de weder zijdsche bevoegde autoriteiten. Voor zoo veel toestemming tot zoodanige betalingen door de bevoegde autoriteiten reeds gege ven is, kunnen deze zaken nog worden afgewikkeld. Art. 10. Van de op grond van dit ver drag op de rekening van het Nederlandsch Clearinginstituut bij de Nederlandsche Bank N.V. gestorte bedragen wordt een nader over een te komen aandeel op een vrije rekening der Rijksbank bij de Neder landsche Bank N.V.. overgeschreven. Art. 11. Iedere regeering zal een regee- ringscommissie. bestaande uit ambtenaren van de betrokken ministeries, instellen. Deze commissies hebben tot taak, in voort durend rechtstreeks contact, die vraagstuk ken te behandelen, welke met de toepas sing van dit verdrag samenhangen. De beide regeeringen zullen elkaar in kennis stellen van de samenstelling der regeeringscommissies. Art. 12. Om een zoo vlot mogelijk ver loop van het betalingsverkeer te verzeke ren, zullen de beide verdragsluitende par tijen de ontwikkeling van het goederen verkeer op de daarvoor vereischte wijze regelen. Tot dit doel zullen de in art. 11 genoemde regeeringscommissies in het bijzonder op dracht ontvangen, voortdurend de ontwik keling van het goederenverkeer te volgen en de met het oog op den stand van de verrekeningseonti noodige maatregelen vast te stellen. Art. 13. Dit verdrag moet bekrachtigd worden. Het treedt den 15den dag na de uitwisseling der bekrachtigingsoorkonden, die zoo spoedig mogelijk in 's Gravenhage' zal plaats vinden, in werking. De verdragsluitende partijen zullen het nochtans, wat het Koninkrijk dei' Neder landen in Europa en Duitschland aangaat, van 24 September 1934 af voorloopig toe passen. Dit verdrag blijft tot en met 31 Dec. 1934 van kracht. Het kan met een termijn van veertien dagen van den 15den of den laatsten dag van elke maand af worden opgezegd, wanneer de regeeringscommis sies ten aanzien van de ingevolge art. 12 (alinea 2) noodige maatregelen niet tot overeenstemming komen. Voor het geval dat het verdrag op 31 Dec. 1934 niet door een van de beide ver dragsluitende partijen opgezegd is. blijft het tot den 31 Dec. 1935 van kracht. Mochten wezenlijke wijzigingen intreden in de verhoudingen, waarop dit verdrag gesloten is, dan kan leder van de verdrag sluitende partijen het verdrag met een termijn van 14 dagen, te rekenen van het einde van een kalendermaand, opzeggen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe kan ik een Lavendelplant stekken? Mej. M. C. L. te L. Antw.: Vermoedelijk zullen de jarige scheuten, vlak onder een blad afgesneden en geplaatst in een bloempot met zan derige aarde wortel vormen. Zet de potten in huis in het licht, niet in de volle zon en houdt de aarde regelmatig vochtig. Mis schien kunt u de planten ook scheuren. Vragen op Tuinbonuwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Mej. Z. te V. Komt ter zijner tijd in de rubriek Voor de Huisvrouw. PREDIKBEURT. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn), Dins dag nam. 8 uur, ds. R. Kok van Veenen- daal. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Kralingen: J. H. Stelma te Nieuw-Dordrecht Te Zaandam-West; (Evang.) K. O. Finkensieper te Wieringer- meer. Bedankt. Voor Wouterswoude (Fr.), Joh. de Bres te St Maartensdijk (Z.) Voob Bruinisse C. G. H. Blok, te Westmaas. Aangenomen. Naar Workum C. G. H, Blok te Westmaas.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9