LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 22 September 1934 i BUITENLAND. SPORT. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH STl DENTENZANGKOOR OPGERICHT. Wij lezen In het Leidsch Universiteits blad: Seeds lang werd ln Lelden de wensch gekoesterd tot vorming van "n alge meen studenten-zangkoor. Wel bestonden "n dameskoortje van de V.VJSX en 'n koor van N C.S.V. en V.C.S.B. gezamen lijk, maar deze voorzagen evenmin als het Toonkunstkoor dat kon doen in de behoefte aan 'n koor-voor-alle-studenten. Aan het eind van den vorigen cursus heeft zich nu een voorbereidende Commissie gevormd, teneinde te komen tot de op richting van een Leidsch Studenten Zang koor. Allereerst werden uitgenoodlgd om zit ting te nemen in 'n Commissie van Advies: Dr. E. W. Schallenberg: mr. P. J Iden- burg: prof. dr. A. J Wensinck: mej. H W. van de Sande Bakhuyzen: prof. dr. J. de Zwaan: prof. dr. P. C. T. van der Hoeven: prof. mr. J. C. van Oven: prof. dr. J. H Boeke en dr. C. A Crommelin. die allen de uitnoodiging aanvaardden. Als dirigent stelde zich welwillend be schikbaar de heer Leo Mens. zijn naam waarborgt vakkundige en kunstzinnige leiding. Er zal als regel a capella gezongen worden; het koor zal eens per week repeteeren en voorloopig geen uit voeringen geven. Waarschijnlijk wordt begonnen met de werken van Oud-Neder- landsche meesters. In de commissie van voorbereiding heb ben zitting F. Hengeveld. praeses mej. C. L. D C. Bruins, ab-actis (N. Kijn 15a); W. H. Sprenger, qpaestor; mej. A. M la Brand: mej. S. J. Hiemstra; A. H. Heering en J. M. Wicherir, OVERPLAATSING VAN ONDERWIJZERS. Tengevolge van het aan mej. C. A. Roe per Bosch, onderw. aan de o. 1. school aan den Zuidsingel A verleend en het aan mej M. M. J. Ephraim. onderwijzeres aan de Centrale School voor het 7e en 8e leer jaar te verleenen eervol ontslag, zullen aan genoemde scholen vacatures ont staan B. en W. stellen nu volgende overplaat singen voor: a. den onderwijzer I. van Weerlee, van de Centrale school voor het 7e en 8e leer jaar naar de o. L school aan den Zuid singel A; b. de onderwijzeres G. L Mouwen van de o. 1. schooi aan de Duivenbodestraat. naar de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar: c. de onderwijzeres J. C. Korswagen van de o. 1 school aan het Schuttersveld naar d eo. 1. school aan de Duivenbodestraat. CHR. HIST. UNIE, AFD. LEIDEN. De heer X. Tymstra als voorzitter benoemd. De afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie vergaderde in gebouw Rehoboth. onder leiding van haar 2en voorzitter, den heer M. H de Reede. In zijn openingsrede ge waagde de voorzitter van de moeilijkheden van dezen tijd, nog eens onderstreept door de Troonrede van Dinsdag ]J. Ook de actie van de S.D.A P in deze stad werd bespro ken en toegelicht dat de plaatselijke over heid weinig kan doen ter verlichting van de nooden (Huurverlaging en werkver schaffing.) In de vacatures van het bestuur werden gekozen als voorzitter de heer Y. Tymstra, hoofd eener Chr. school en de heer P. Guley als bestuurslid. De heer Tymstra, die de benoeming aanvaardde, werd toege sproken door den heer de Reede, die uit ervaring wist. dat de vergadering een goede keuze had gedaan. Vervolgens hield ds. J. de Wit, Ned. Herv. predikant alhier, een toespraak, be doeld als opwekkend woord, want spr. wilde geen politiek onderwerp inleiden, wijl hij geen deskundige is, maar hij wilde al leen belangstelling toonen in het werk der Unie. De C. H. wijzen steeds op de Chr. grondslagen van ons Volksleven, d. w. z. dat wij niet pleiten voor een groep, maar voor het geheel. De jonge fase. groepen hebben dat ook begrepen, en worstelen eveneens om het volksgeheel. Het gezond maken van den volksgeest en het ver heffen van de volkskracht zijn idealen die ook de C. H. nastreven. Voor de volksge zondheid is zeer veel gedaan door de Over heid. er mag echter wel eens op gewezen worden, dat de geestelijke volksgezondheid een goed is dat meer bescherming ver diende. Allerlei uitwassen en schadelijke theorieën kunnen ongestraft worden ge propageerd, want nog steeds is het Woord waar, dat de gerechtigheid een volk ver hoogt, en dat de zonde een schandvlek voor de natie is. Ds. Groot Enzerink toonde aan. dat ook te Leiden nog eenige zaken waren recht te zetten; de Overheid heeft een taak op het gebied der geestelijke gezondheid. Na een korte rondvraag, sloot ds. de Wit de vergadering. o VEREENIGING VAN FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Onder voorzitterschap van dr. K. Simon Thomas vergaderde in „In den Vergulden Turk" de afdeeling Leiden van de Veree- niging van facultatieve Lijkverbranding. De vergaderingen worden beter bezocht dan vroeger, ook het aantal leden stijgt. De behandeling van de beschrijvings brief nam geruimen tijd in beslag, terwijl aan den afgevaardigde werd opgedragen een voorstel van de afdeeling Utrecht, strekkende tot bestrijding van het fooien stelsel, te amendeeren in dier voege, dat het verbod alleen zou gelden voor perso nen die tot het Crematorium ln zakelijke relatie staan. Bij voorstel XI. van het Hoofdbestuur, gaf de vergadering als hare meening te kennen dat het lidmaatschap van een afdeelingsbestuur niet te vereenigen ls met de functie van begrafenisonderne mer e d. Nadat, nog eenige ingekomen stukken waren behandeld, werd op voorstel van den voorzitter besloten, vóór het einde van het jaar nog een ledenvergadering te hou den, waarin verslag van de algemeene ver gadering, benevens jaarverslag der afdee ling en rekening en verantwoording zul len worden uitgebracht. Alsdan zullen ook de kosten der crematie weder aan de orde komen; de benoodigde gegevens zijn mede gedeeltelijk voorhanden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOFHANDEL. Nieuwe inschrijving: N. V Nederland- sche Schoenenmaatschappij Nes (filiaal), Haarlemmerstraat 151. Lelden: hoofdzetel: Nieuwe Heerengracht 11. Amsterdam. Opheffing: Naamlooze Vennootschap Electnsche Drukkerij „Volharding", Voor straat 62. Noordwijk. Wijziging: N V. De Leidsche Courant", Dagblad voor Leiden en Omstreken, Pa pengracht 32-34. Overleden gedelegeerd commissaris: B. H. J. Lans, Leiden. DE NIEUWE VEEMARKT. De gistermiddag gehouden vergadering van aandeelhouders der N V. Leidsche Broodfabriek heeft besloten tot verkoop aan de gemeente van nabij deze fabriek gelegen grond ten behoeve van de uitbrei ding der veemarkt. RECLAME. 7880 DE BIOSCOPEN. Roxy-theater. Als eerste hoofdfilm draait .Gladde jongens". Ongetwijfeld is deze film geïnspireerd op het bekende spreekwoord „Een brutal mensch heeft de halve wereld", want met ongelooflijke bru taliteit weet zich William. Haines, als de gentleman-oplichter Wallington, door de moeilijkste situaties heen te slaan. Ook hier komt de vrouw in 't spel en hij ein digt tenslotte nog als eerlijk en welvarend zakenman. Van eenigszins ander gehalte is de film ..Het vleesch is zwak". Max Clement (Ro bert Montgomery i en zijn vader zijn niet bepaald vermogend, men zou eerder kun nen zeggen arm. hoewel de buitenwereld daarvan niets bemerkt. Max is echter jong. knap en charmant en zal een rijke vrouw probeeren te trouwen. Echter de ware liefde komt en wel in de persoon van een jong, bekoorlijk weduwvrouwtje, die zelf echter ook straatarm blijkt te zijn. Max' vader tracht door kaartspel zijn zoon in de gelegenheid te stellen te trouwen, maar verliest ongelukkigerwijs een hooge som. Vervolgens trouwt hij zelf een rijke vrouw, met het gevolg, dat Max tenslotte toch zijn uitverkorene in zijn armen» kan sluiten De diverse bekende acteurs zorgen voor vlot, aantrekkelijk spel. Triancn-theater. Het aantal boeken van de hand van S. Philips Oppenheim is legio en door de jaren heen zijn zijn ver schillende detective-romans steeds met graagte gelezen! Meer en meer is men er toe overgegaan zijn spannende romans te verfilmen.... en steeds met succes. Deze week draalt in het Trianon-theater de verfilming van het boek „Middernacht- club", het relaas van den enerveerenden strijd tusschen de politie en een vermetele bende jtrweelendieven. Vernuft wórdt door vernuft afgeslagen, koelbloedigheid met koelbloedigheid beantwoord! Zoo duurt de strijd tusschen den politiecommissaris Hope (Sir Guy Standing» en den bende leider Grant (Clive Brookreeds eenige jaren, tot eerstgenoemde den Amerikaan- schen detective Nick Mason (George Raft) te hulp roept. Deze weet in de bende opge nomen te worden, ontsluiert tal van ge heimen en verovert tenslotte het hart van het vrouwelijke bendelid (Helen Vlson». De spanning van het verhaal ls door de film zoo mogelijk vergroot en ademloos volgt men meter voor meter de ont knooping. Voor de pauze draalt behalve het bulten- landsche en het Polygoon-journaal met o.a. de terugkeer van HM. de Koningin en H K.H. Prinses Juliana van Haar Noorsche reis en het optreden van de beroemde cabaretière Greta Keller, een film van de opening der Staten-Generaal en een Bettie Boop filmpje, „Justitia". naar den roman „Der schwarze Mann", van Alfred Machard Vooral door de uitstekend aansluitende muziek en de opname-techniek verdient deze film wardeering. 9 Casino-theater. „De geheimzinnige S"! Wij schrijven: Rusland in 1905 gedurende een tijd van verdrukking onder het Cza- renregime. De student Semp heeft een aanslag gepleegd, doch weet na zijn daad te ontkomen. Een geestverwante helpt hem nu aan een betrekking als huisleeraar bij een grondbezitter, op wiens dochter Semp al spoedig verliefc. wordt. Eensklaps is hij echter verdwenen, want een complot heeft zijn hulp noodlg. Doch thans valt hij in handen van de politie en Siberië wacht hem. Onderweg weet hij zijn bewakers te ontsnappen en zijn geliefde wacht hem op met een slede. Een wilde achtervolging begint, bijna worden ze gevat, maar met een handgranaat maakt hij zijn belagers onschadelijk en een slede met twee geluk- dlge menschen snelt voort. ..De bende van Monte Black" is een pit tige cowboy-film met gezonde sensatie. John Wayne, die op het oogenblik wel „de" cowboyheid van het witte doek is, heeft tezamen met zijn paard Duke, ons een prettig uurtje bezorgd. Luxor-theater. Alchemisten hebben, door de eeuwen heen, gepoogd door de macht van hun menschelijk vernuft de natuur te dwingen en goud te maken uit onedele metalen. Honderden menschen lie ten in dien nooit eindigenden kamp het leven. Anderen vatten niettemin de wapens der techniek weer op, soms gedreven door hun waanzinnig verlangen naar macht en rijkdom, soms ook door den scheppenden drang hunner wetenschappelijke talenten. Tot die laatsten behooren de prof. Anger- bach en diens assistent Werner Hoik, die in de Ufa-film „Goud" onmiddellijk de aandacht boeien door hun proeven, die den indruk wekken van te zullen slagen. Zal eindelijk de natuur bedwongen worden? Misdadige machten steken echter een spaak in het wiel en met grenzelooze span ning volgen we de trawanten van den schatrijken Industrieel Wills, die het labo ratorium van den professor in de lucht laat vliegen om zelf z'n gestolen systeem j elders te kunnen beproeven, onbedreigd door een mogelijk vroeger succes van een concurrent. Werner Hoik, een oogenblik teneergeslagen door den dood van den professor en den tegenslag der ontploffing, vermoedt den samenhang! En als een ver zoek hem bereikt, om bij Wills de leiding van den wetenschappelijken arbeid op zich te nemen (daar, waar anderen faalden) is DE ALGEMEENE TOESTAND. Polen en de minderheden-kwestie. - Italië en Zuid-Slavië - Het Saargebied. Zooals reeds kort gemeld, heeft in de zitting der politieke commissie uit den Volkenbond bij de verdere besprekingen over het minderhedenvraagstuk de Pool- sche gedelegeerde Raczynski het voorstel van Polen tot generaliseering van de ver dragen ter bescherming van minderheden tot algemeene verrassing ingetrokken. De voorzitter Madariaga had den Poolschen gedelegeerde verzocht nogmaals het woord over de geheele kwestie te voeren, daar men met de debatten niet verder kwam. De Poolsche gedelegeerde verklaarde daarop, dat Polen bij zijn meening in deze kwesties blijft. Het Poolsche voorstel heeft bij eenige staten instemming gevonden en bij andere ls het op twijfel gestooten. Het zou hem niet moeilijk vallen, de doelma tigheid van het voorstel overtuigend te bewijzen. Hij verklaarde echter daarvan af te zien. daar het op het oogenblik niet noodlg is en daar er geen kans bestaat op een besluit ln den zin van het Pool sche voorstel. Op dezen grond zal Polen het voorstel niet ln stemming brengen. Polen behoudt zich echter voor, de kwestie, die haar actualiteit behouden heeft, ter gelegener tijd op andere wijze naar voren te brengen. Overigens behoudt de verklaring van minister Beek voor de Volkenbondsverga dering haar volledige geldigheid, der halve ook de aankondiging, dat Polen zijn medewerking bij de controle op de ver dragen betreffende de minderhedenbe scherming zal intrekken, wanneer een ge neraliseering der verdragen niet te berei ken is. Het laatste ls een geste om den terug tocht te dekken! Misschien za! koning Alexander van Zuid-Slavië na zijn bezoek aan Parijs naar Londen gaan. waar mendijn komst zeer op prijs stellen zou. - Intuschen heeft tusschen Italië en Zuid- Slavië weer een grensincident plaats ge vonden. Twee jonge Slowenen uit Istrië hebben getracht van Italië op Zuid-Slavisch ge bied te vluchten door de 12 meter breede rivierbedding, welke de grens vormt tus schen het Italiaansche Fïume en het Zuid- Slavische Sus jak, over te steken. Zij wer den opgemerkt door een tramconducteur, zijn besluit genomen. De moord op den professor zal gewroken worden! Zoo zien wij dan Hans Albers als Werner Hoik in het laboratorium van den schurkachtigen miïlioenair. die voor het eerst ln z'n mis dadige leven Iemand treft, welke hem vrees en respect inboezemt. Holk maakt goud om te bewijzen dat het systeem van den ver moorden professor doeltreffend en nuttig was. maar als dan de wereld tezamen loopt, als haar geheele constellatie tot een puin hoop dreigt te worden door den te ver wachten eindeloozen toevoer van goud en moord, oproer en doodslag de resultaten blijken te zijn van het succes der weten schapals bovendien Wills zich koning acht over het gansche menschdomin dié oogenblikken voltrekt Holk zijn wraak en laat in een schitterend gespeelde en geregisseerde scène het reuzen-apparaat de lucht invliegen1 Méér dan den zegen toont deze film ons den vloek van het goud. En geen acteur had daarbij beter de hoofdrol kunnen ver tolken dan de „Draufganger" Hans Albers, wiens diep menschelijk spel, fel en harts tochtelijk, van dikwijls grootsche allures ls! Als Albers op het doek verschijnt gaat als het ware ineens de spanning met sprongen omhoog en muisstil volgt de stampvolle zaal de boeiende gebeurtenissen. Hetgeen bewijst hoezeer deze film de massa pakt Michael Bohnen Is de voor niets terugdein zende groot-industrieel ten voeten uit en Brigitte Helm diens bekoorlijke dochter, wier lieftalligheid en medegevoel den wraakbelusten Werner Holk bijna van zijn stuk zouden hebben gebracht. Onze land- genoote Llen Deyers, de tegenwoordige echtgenoote van den bekwamen regisseur Alfred Zeisier, vervult een bescheiden, doch goed vertolkte rol als de verloofde van Holk. De film „Goud" is misschien een der meest fantastische, maar ongetwijfeld ook de meest spannende, ja adembeklemmende uit de Ufa-productie der laatste jaren. En men behoeft geen profeet te zijn dat ook het Leidsche publiek, evenals ln andere steden, door den „Goud"-dorst zal worden bezeten De organisator van den vischwedstrijd voor Christelijk georganiseerde werkloozen verzoekt ons nog mede te deelen, dat alle deelnemers, dus ook de 39 hengelaars, die niets gevangen hadden, een troostprijs ontvingen. Hedenmiddag opent de heer M. Rade- maker in het perceel Nieuwe Rijn 25 on der den naam „Femina" een zaak in da mes-knippatronen. Naar men ons mede deelde wordt hierbij een geheel nieuw Fransch systeem gevolgd, waarbij de pa tronen op het lichaam der dames ver vaardigd worden. Bovendien wordt er kosteloos gelegenheid gegeven tot passen en het inwinnen vr.n inlichtingen., terwijl de stoffen desgcwenscht hier ook gaarne worden geknipt of geregen. die de Italiaansche grenswacht waar schuwde. Deze beschoot de viuchtielingen met dienstrevolvers en trof één hunner op het oogenblik, dat hij reeds tegen de Zuid- Slavische oeverkade omhoog wilde klaute ren. Zwaar gewond ls hy naar het zieken huis in Susjak gebracht. Een Zuid-SlaVl- sche commissie onderzoekt thans, of door het optreden van de Italiaansche wacht de Zuid-Slavische souvereiniteit is ge schonden; zoo ja, zal aangifte bij het ge mengd Itaiiaanseh-Zuid-Slavlsch scheids gerecht worden gedaan. Knox, de president der regeeringscom- missie voor het Saargebied, heeft gisteren een communiqué gericht aan alle Saar- landsche bladen, met bevel het op te ne men. waarin hy de actie van het Duitsche front aan de kaak stelt als „ternauwer nood verborgen dreigementen". De regee- ringscommissie zal later aan den Volken bondsraad een volledig rapport overleggen over de actie van het Duitsche front. o DUITSCHLAND. Rede van bisschop Muller. Gisteravond zyn ter gelegenheid van het Tweede Rijkseongres der Duitsche Chris tenen te Beriyn twee groote vergaderingen gehouden. Rijksbisschop dr. Mueller, die het woord voerde verklaarde, dat hy steeds Duitsche Christen ls geweest en steeds Duitsche Christen zal zyn. Wij Duitsche Christenen hebben dikwijls genoeg gezegd, dat wü er sterk tegen zijn ook maar op de geringste manier ln eenigen vorm van oneenigheid te leven. Wij zien in hen onze volksgenooten en zouden het liefste schouder aan schouder met hen den nieuwen Duitschen mensch scheppen. Het meest dwaas en boosaardig is de las ter, dat wij Christus van den troon zouden willen stooten. Ik heb den overleden gene- raal-veldmaarschalk beloofd, dat Christus ln Duitsehland werkeiyk zal worden ge predikt. Ik wil evenwel ook, dat deze Christus ln de Duitsche landen in het Duitsch wordt gepredikt en ik moet er voor zorgen, dat Christus wordt verkondigd in de taal, welke mün bruine kameraad, de man ln de werkkiel evengoed verstaat als de knapste professor. Wy zullen den weg tot de Dultschers vinden met woorden, die onze Duitsche volksgenooten verstaan, opdat weer een Christus wordt gepredikt, met goede, duideUjke eerlijke Duitsche woorden. Alles wat wij doen moet zyn ter eere van God, tot heil van zyn kerk, voor het welzijn van het Duitsche volk en vader land. OOSTENRIJK. Gaat links zich weer roeren? Dezer dagen moei te Weenen een ille gale büeenkomst hebben plaats gehad van 60 gedelegeerden van alle socialistische groepen van Oostenrijk, waarin besloten zou zijn tot de stichting van een gemeen- schappeiyke revolutionnaire strijdorgani satie onder den naam: vereenigde socia listische party van Oostenryk. Een beves tiging was niet te verkrygen. o POLEN. Corruptie-affaire. Op bevel van den procureur-generaal zyn de landdag-afgevaardigde Idzikowski en Michalski, die vroeger een hooge post be kleedde by het ministerie van financiën gearresteerd. De laatste is tevens van zyn functies ontheven. Verklaard wordt, dat beiden betrokken zyn by een corruptie affaire. Idzikowski is onlangs uitgesloten van het regeeringsblok. VEREENIGDE STATEN. Naar het einde der textielstaking - Besprekingen met de sovjets hervat - De enquête-commissie inzake den wapenhandel. De door den President benoemde be- middelingsraad heeft de instelling aanbe volen van een onpartydigen raad voor de goede betrekkingen in de textielindustrie. Dat lichaam zou uit drie leden moeten be staan en zich moeten bezig houden met de oplossing van het geschil in de textiel industrie. Voorts zou het federale departement van arbeid een commissie moeten belasten met de bestudeering der vraag of de textiel industrie een gelyk of grooter aantal werk nemers tegen hoogere loonen kan laten werken. Dan zal moeten worden nagegaan of er een tegenstrijdigheid is tusschen de loonen zooals zij in de code van de textiel industrie zijn bepaald en die, welke in werkelijkheid worden betaald. Roosevelt heeft de stakers in de textiel industrie verzocht onmiddeliyk het werk te hervatten. In een oproep geeft de President de op rechte hoop te kennen, dat alle stakers weer aan het werk zullen gaan en dat alle werkgevers in de textielindustrie alle ar beiders zonder onderscheid weer in dienst zullen nemen. Een regeling der aanhan gige problemen kan slechts worden ver kregen, zegt hy, wanneer beide partyen een geest van samenwerking en een zin voor rechtvaardigheid aan den dag leggen. De uitvoerende raad der United Textile Workers, de organisatie der textielarbei ders. is bijeengekomen om het rapport der bemiddelingscommissie te overwegen en er bestaat gegronde hoop, dat de staking spoedig zal afloopen. De president der organisatie van werk gevers in de textielindustrie, Sloan, heeft medegedeeld, dat hy heeft aanbevolen de gesloten textielfabrieken zoo spoedig mo gelijk te heropenen. De onderhandelingen over de schulden tusschen de Ver. Staten en de Sovjet- Unie zyn gisteren met een conferentie van secretaris van staat Huil en den am bassadeur Trojanofski hervat by het punt, waarop men eenige weken geleden in een impasse is geraakt. In de Senaatscommissie die een onder zoek instelt naar de misbruiken by den particulieren wapenhandel is gisteren 'n brief voorgelezen, die de agent te Stam boel van de Lakeerie Chemical Cy te Cle veland had gericht aan kolonel Coss, den president dezer vennootschap. In die brief staat, dat byna alle landen die lid zyn van den Volkenbond, ondanks de ver plichtingen krachtens international over eenkomsten te Genève aangegaan in hun legers afdeelingen hebben voor den che- mtschen en den gifgas-oorlog. De brief zegt o.a.: Turlrije heeft als lid van den Volkenbond zich verplicht geen gasoorlog te voeren, maar het heeft, we gens den hierboven geschetsten toestand, niettemin besloten, een fabriek voor de fabricage van causttsch natron (natrium- oxyde te bouwen. De fabriek zal. zoo voegt de agent er by ongetwyfeld ook andere producten maken, om het eigenlyke doel te verbloemen. Goss heeft als getuige verklaard dat hy met de Roemeensche regeering heeft onderhandeld, over het stichten van af- deelingen voor den chemischen oorlog in het Roemeensche legjer en dat hyi met Turkije heeft onderhandeld over de aan schaffing van gasmaskers. Een ambtenaar van het departement van handel heeft het getuigenis afgelegd, dat er een geweldige toeneming van den uitvoer uit de Ver. Staten is van produc ten die voor het voeren van oorlog kun nen dienen en dat Duitsehland zeer veel vliegtuigmotoren en natriumnitraat in de Ver. Staten koopt. De Commissie heeft daarop haar zittin gen verdaagd tot einde November of begin December. De voorzitter Nye, gaf in een toespraak een samenvatting van het werk der com missie en verklaarde dat men tot dusver nog slechts de oppervlakte heeft onder zocht. GYMNASTIEK. NATIONALE WEDSTRIJDEN v. DAMES. Op 10 Februari te Leiden. Op 10 Februari 1935 herdenkt de Leid sche dames-gymnastiekvereeniging „Brun- hilde" haar 25-jarig bestaan. Zooals al by verschillende lustra is ge schied, zal ook nu weer een deel van het feest bestaan uit nationale wedstryden voor dames-vereenlgingen. De plannen zyn als volgt: Op Zondagmorgen 10 Febr. personeele wedstryden voor turnsters, bestaande uit 'n vijf kamp met de volgende onderdeelen: eigen gekozen vrije oefening (max. tijd l>/4 minuut); een eigen gekozen oefening aan hoogbrug; eigen gekozen oefening aan paard (voltige); ringenzwaai en paardsprong. Wanneer van een zelfde vereeniging drie of meer turnsters uit komen, komt het totaal der drie best ge plaatsten uit die club in aanmerking voor een vereenigingsprijs. Des middags wedstrijd in eigen gekozen oefeningen en wel in twee groepen, nl. esthetische oefeningen zonder gereed schappen en knots-oefenineen. De afdeelingen zyn van 8 tot 12 turn sters. de voorgeschreven tyd van 6 tot 8 minuten. WEEKBLADEN. „De Wereldkroniek" opent met 'n fraaie opname van de opening der Staten-Gene raal; voorts diverse momenten van de ramp der „Morro Castle" en een beschou wing met interessante afbeeldingen van 't fotografeeren in volkomen duisternis door middel van infra-roode stralen. „De Haagsche Post" brengt beschou wingen over „Berlyn's nota over Oost- Locarno", „Het Amsterdamsch Conserva torium", „Misbruiken by de particuliere wapenindustrie". „Het voetbalseizoen offi cieel Ingezet", „De Kankerklem van Von mer". „Vorsten zonder geld ol land", Brehmer", „Vorsten zonder geld of land", navigeeren" enz, In de „Groene Amsterdammer" schrijft prof. mr. Josephus Jitta over de Troonrede en de millioenennota, een somber beeld in een nog somberder perspectief. Brand weercommandant Gordijn geeft een ant woord over „Is het leven aan boord ge vaarlijk". Voorts artikelen over „Wapen fabrikanten: de waarheid onthult men niet," „Rusland in den Volkenbond. „Waar blijft het Schouwburgpubliek? „Tanger, de parel van het Oosten", ..H" tooneelfeest in Moskou", enz. 2—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2