Humor uit het Buitenland. LETOSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 22 September 1934 FINANCIEEL OVERZICHT. Jk won, dat )e niet zoo gek op souvenirs was, Plet. Ons huls ls al vol genoeg zonder dat ding." (Humorist) „Een oogenblikje nog, Maria. Ik ben juist de doel treffendheid van dit hoedekoordje aan het onderzoeken voor we aan boord van de stoomboot gaan." (London Opinion). Uk sal je er op helpen." (Fiufing Show)., Angus, z'n ietwat aangeschoten buurman een bankje van tien overhandigend „Wel, daar heb ie die twintig gulden terug die Je me geleend hebt." Humorist). Tante, een radio koopend „Ik heb geen electricitelt thuis. Kunt U me geen toestel geven dat met gas werkt?" (Passing Show). De directeur„Waarom verliet u uw laatste betrek king Sollicitante voor privésecrtaresse„Ik nam ontslag omdat mijn chef probeerde me te kussen." Directeur„Dat ls jammeruw getuigschriften zijn verder zoo goed." (Humorist). Gunstig resultaat der Indische leening. - Belang van kapitaalvorming voor de volks huishouding - Versterkt vertrouwen in de stabiliteit van den gulden - Opheffing van het goudembargo der Nederlandsche Bank voor Amerika - Vaste stemming op de Obligatlemarkt - Omzet en rentabiliteit van het Philipsconcern gehandhaafd. Het succes der Indische conversie-lee ning heeft de verwachtingen nog over troffen. Slechts 6 van het totale bedrag der aflosbaar gestelde 5 en +'/i o lee ningen werd ter aflossing aangeboden; het geheele overige bedrag werd ingewisseld in de nieuwe 4 leening. Waar van de in totaal geëmitteerde f. 485 millioen reeds vóór de uitgifte f.172 millioen vast was geplaatst, bleef slechts f.27 millioen be schikbaar voor vrije inschrijvingen. Het aan diverse Rijksfondsen en openbare in stellingen toegezegde bedrag van f. 67 mil lioen kon dientengevolge slechts ten deele worden toegewezen en voor de vrije In schrijvingen van het publiek was in het geheel niets beschikbaar. In totaal hadden deze vrije inschrijvingen f 186 millioen be dragen. Hiervoor zal dus thans op andere wijze belegging moeten worden gevonden, tenminste voor zoover het om bona-fide inschrijvingen ging en niet om inschrij vingen van zg ..premie-jagers", die van plan waren, de hun toegewezen stukken na een eventueele koersstijging liefst nog vóór den stortingsdatum weder te ver- koopen. Het gunstige resultaat van de leening is ook daarom van belang, omdat het in staat stelt, bepaalde conclusies te trekken ten opzichte van de positie van de kapi taalmarkt. Deze vormen in het algemeen een bevestiging van de reeds eerder te dezer plaatse gegeven uiteenzetting van de verhoudingen, die vraag en aanbod op de belegglngsmarkt bepalen. Eenerzijds komen er nog altijd gelden voor belegging op langen termijn beschikbaar, aan den an deren kant is de behoefte aan nieuwe middelen betrekkelijk gering en beperkt deze zich voornamelijk tot vraag naar geld van de zijde var. overheidslichamen staat, gemeenten, provinciën enz., terwijl het bedrijfsleven zelf geen nieuw kapitaal van noode heeft doch integendeel vroeger gebruikte middelen voor de kapitaalmarkt beschikbaar stelt. Dit laatste vooral verklaart de schijn bare anomalie, dat in een periode waarin van kapitaalvorming toch wel geen sprake is. een betrekkelijke overvloed bestaat aan middelen, die nieuwe belegging zoeken. In werkelijkheid gaat het hierbij om een andere wijze van belegging van vroeger gevormde kapitalen, die tot dusverre em plooi hadden gevonden in het bedrijfs leven. maar die door inkrimping van de omzetten en de daling van het prijsniveau overbodig zijn geworden. Terecht heeft Minister Oud er in zijn toelichting op de Rijksbegrooting op gewezen, dat er van kapitaalvorming onder de tegenwoordige omstandigheden nauwelijks sprake kan zijn en dat integendeel vrijwel over de ge heele lijn voor intering zal moeten worden gevreesd. De reserves, waarop een groot deel van het Nederlandsen volk en vooral ook van de nijverheid thans nog leeft en waarop ook het Staatscrediet voor een zeer groot deel steunt, zijn dan ook te danken aan vroegere kapitaalvorming Duidelijker dan ooit te voren springt juist in deze tijden het belang van kapitaal vorming voor de geheele volkshuishouding naar voren. Wanneer in de periode van hoogconjunctuur geen kapitaalvorming had plaats gehad, zou de economische wereldcrisis nog veel ernstigere gevolgen voor ons bedrijfsleven hebben gehad dan thans reeds het geval is Handel- en In dustrieondernemingen. banken enz die. nog op vroegere reserves teren, kunnen streven naar een geleidelijke aanpassing van hun bedrijf aan de nieuwe verhoudin gen, hadden zonder deze reserves den strijd om het bestaan reeds lang moeten op geven. De overheidslichamen zouden niet of niet in voldoende mate in staat zijn geweest, door het opnemen van leeningen hun behoefte aan geld voor steunmaat regelen e.d. te dekken. Het ls echter dui delijk. dat deze reserves niet onuitputte lijk zijn en dat het wenschelljk ls. de in tering stop te zetten, alvorens zij geheel zijn opgebruikt. Mede met het oog hierop kan het streven der regeering, tot uiting komende in de Millioenennota. om de staatshuishouding op een lager niveau te brengen, slechts worden toegejuicht. Op de beurs heeft de publicatie van de Millioenennota en vooral de door den Minister van Financiën gegeven toelich ting dan ook een gunstigen indruk ge maakt De vaste stemming, die de beleggings- markt mede dank zij het succes der Indi sche leening aan den dag had gelegd, is er nog verder door in de hand gewerkt. Voor zoover noodig, heeft de herhaling van het door de regeering ingenomen standpunt ten aanzien van de handhaving van den gouden standaard het vertrouwen in de stabiliteit van ons ruilmiddel opnieuw ge schraagd. Ook het pleidooi van den Neder- landschen gedelegeerde voor de Volken bondscommissie ten gunste van een terug keer naar de monetaire stabiliteit in de landen, die den gouden standaard hebben verlaten en zijn beroep op internationale samenwerking op het gebied van clearing, handelspolitiek en monetaire politiek hebben een uitstekenden indruk gemaakt. Al zullen de directe gevolgen van zijn uit eenzettingen wellicht nog op zich laten wachten, zijn betoog zal ongetwijfeld weer klank vinden, vooral nu de landen, die hun heil hadden gezocht in een bederf van het ruilmiddel ter overwinning van de crisis, zich in hun verwachtingen zoo zeer teleur gesteld zien. In den Jongsten tijd zijn de koersschom melingen op de buitenlandsche wissel markt weliswaar binnen beperkte grenzen gebleven, maar toch zijn de verhoudingen nog altijd onzeker, vooral wat den toe stand in de Ver. Staten betreft. De aan de Amerikaansche regeering gegeven be voegdheid, om de waarde van den dollar zoo noodig tot 50°/o van de vroegere goud- waarde te verlagen, vormt een voortdu rende bedreiging voor de handhaving van de wisselkoersen op ongeveer het tegen woordige niveau. Onder deze omstandig heden heeft het nog al de aandacht ge trokken, dat de Nederlandsche Bank die sedert Maart 1933, toen de gouden stan daard in Amerika werd opgeheven, geen goud meer voor uitvoer naar de Vereen. Staten beschikbaar had gesteld, dezer da gen verklaard heeft, in het vervolg weer goud voor uitvoer naar bedoeld land op haar gebruikelijke voorwaarden te zullen verkoopen, indien de stand van den wis selkoers op New-York daartoe aanleiding geeft. Uit deze opheffing van het goudembargo voor Amerika is door sommigen de con clusie getrokken, dat de Nederlandsche Bank goede gronden heeft om aan te ne men. dat de dollar op ongeveer het tegen woordige niveau gestabiliseerd zal blijven. Wij gelooven echter, dat dit motief wel wat ver gezocht is. In het besluit van de Ne derlandsche Bank meenen wij niets anders te zien dan de logische consequentie van de jongste goudverschepingen der Vereen. Staten naar Europa, toen het gouduitvoer- punt was bereikt. Zoolang Amerika niet getoond had. dat het werkelijk, wanneer de stand der wisselkoersen hiertoe aan leiding gaf, goud voor uitvoer wilde vrij geven, wenschte de Nederlandsche Bank ook geen goud aan dit land af te staan en daardoor het risico te loopen, dat haar goudkelders aldus leeggezogen zouden kunnen worden. Nu echter de Unie het door haar ontvangen goud niet blijkt te willen vasthouden, was er ook voor de Nederlandsche Bank geen aanleiding meer om te weigeren, goud aan dit land af te staan. Het besluit tot afgifte van goud aan Amerika geldt echter slechts zoolang de Ver. Staten de goudwaarde van den dollar handhaven op de thans geldende basis en zoolang zij wederkeerig goud blijven af geven voor uitvoer naar Nederland, zoodra het gouduitvoerpunt is bereikt. Juist dit door de Nederlandsche Bank gemaakte voorbehoud wijst er wel op, dat men er nog lang niet zeker van ls, dat de valuta-ex perimenten in Amerika tot het verleden behooren. En zoolang de dollar niet defi nitief gestabiliseerd is, zoolang blijft ook de koers van het Pond Sterling blootge steld aan de mgelijkheid van een verdere inzinking, na de scherpe waardevermin dering, die deze valuta reeds te zien heeft gegeven. Van de gunstige stemming op de beleg- gingsmart na het succes der Indische con- versieleenlng heeft vooral deze leening zelf geprofiteerd. Zij werd geregeld tegen een koers van 1/4 a 1/2 pCt. boven pari verhandeld, evenals trouwens de vorige Indische conversieleerling. Waar hierte genover de 4#/o Nederlandsche staatsfond sen tijdelijk iets in koers zijn Ingezakt, mag men aannemen, dat er nog al ruil- transacties hebben plaats gevonden, ver moedelijk op de overweging, dat de door den Nederlandschen Staat gegarandeerde Indische leening, wat haar soliditeit be treft, toch vrijwel op één lijn te stellen is met een zuivere Nederlandsche staatslee- ning, zoodat een koersverschil van circa 2°/o eigenlijk niet gerechtvaardigd is. Hier bij komt, dat de Indische leeningen even eoed als de Nederlandsche vrijgesteld zijn van de 2% couponbelasting, wat haar aan trekkelijker maakt dan de 4"/o gemeente lijke en provinciale leeningen, voor welker rente-opbrngst wel couponbelasting ver schuldigd is. Men spreekt thans reeds van de mogelijkheid van de uitgifte van een nieuwe Nederlandsche staatsleenlng, ter consolidatie van de sterk opgeloopen vlot tende schuld, waarvoor dan eventueel het 3'/i* rente-type zou kunnen worden ge kozen In de Millioenen-Nota wordt van dergelijke plannen echter nog geen mel ding gemaakt. Terwijl gemeente-leeningen in het algemeen eerder in koers zijn terug- geloopen, konden de 6»/o dollarobllgatiën Rotterdam een verdere krachtige koers stijging boeken. Een beslissing in het pro ces betreffende de goudclausule is weder om veertien dagen uitgesteld, daar de ge meente nog geen toestemming heeft ge kregen van Gedeputeerde Staten tot het voeren van verweer tegen den eisch tot betaling van coupons en lossingen in goud Men hoopt nog altijd, dat deze toestem ming niet zal worden gegeven, in welk geval de kans op het winnen van het pro ces door de gemeente nog geringer zou worden dan zij naar veler meening reeds ls. Ondanks de vaste grondstemming bleven de koersverschillen op de aandeelenmarkt binnen beperkte grenzen. Het slotdlvidend ten bedrage van f. 37,50 per gewoon en f. 29 per preferent aandeel (nadat reeds op beide soorten f.45 ad interim was be taald) viel weliswaar niet mee, maar het verslag maakte een gunstigen indruk, vooral omdat er uit blijkt, dat ondanks de afzet- en valuta-moeilijkheden de conser vatieve financieeie politiek kon worden gehandhaafd. Ook ditmaal weer werden de uitgevoerde uitbreidingen van fabrieksge bouwen en machinerieën, zoowel in Eind hoven als bij de deelnemingen, op de ge bruikelijke wijze afgeschreven, op onbe bouwde terreinen te Eindhoven uit de overwinst f. 600.000, op deelnemingen en voorschotten f. 500.000: de voorraden wer den even conservatief gewaardeerd als vorige jaren; hetzelfde geldt voor effecten in het bezit der Mij., terwijl een reserve werd gecreëerd tegen eventueel te lijden valuta-verliezen. De llquidlteitspositie van het concern blijft gunstig; ondanks de terugbetaling van het kapitaal in October van het vorige jaar ad totaal f. 22,68 mil- lieon, zijn de vlottende middelen slechts met f. 8,56 millioen verminderd. Met deze terugbetaling op het aandeelenkapitaal zoowel ais met het feit, dat het afgeloo- ben boekjaar 16 maanden heeft omvat, moet rekening worden gehouden bij de beoordeeling van de netto-winst, die f 9,70 millioen heeft bedragen tegen f. 7,31 mil- boekjaar 1932. De omzetten in geld hebben in de ver slagperiode geen verdere daling vertoond (in hoeveelheid zijn zij nog aanzienlijk gestegen) en ook in de eerste maanden van het loopende boekjaar zijn zij onge veer gelijk gebleven aan die van de over eenkomstige maanden van 1933. Uit het verslag blijkt echter dat het. om dit resul taat te bereiken, weder noodig is geweest, de fabricage in de buitenlandsche ge bieden, waar de invoer door autarkische maatregelen werd belemmerd, verder uit te breiden. Deze verplaatsing van 'n deel der productie naar het buitenland brengt niet alleen belangrijke kapitaalinvestee- ringen met zich, maar is ook vaak nadee- lig voor de rentabiliteit van het bedrijf, doordien een aanzienlijk deel van den kostprijs der in het buitenland gefabri ceerde artikelen blijft bestaan uit de in Nederlandsche guldens gedane uitgaven voor laboratoria enz., terwijl de artikelen vaak verkocht worden in gedeprecieerde valuta's. Wanneer men zich van al deze moeilijkheden rekenschap geeft, is het des te bevredigender dat nog betrekkelijk gun stige financieeie resultaten konden worden bereikt in een periode, waarin de meeste ondernemingen zich gelukkig prijzen, zon der verlies te werken. Wat de toekomst betreft, moet natuur lijk ook nog met de in het verslag gerele veerde ongunstige factoren rekening wor den gehouden, waarbij met name de winstuitkeeringen gedrukt zullen moeten worden door de uitgaven voor het voort schrijdende decentralisatie-proces. Als een gunstige factor kan worden aangemerkt, dat de reserve voor dubieuze debiteuren ruimschoots voldoende wordt geacht, zoo dat verliezen uit dezen hoofde de winst vermoedelijk niet zullen beïnvloeden. Voor aandeelen Unilever is de belang stelling verminderd: hetzelfde geldt voor Ned. Ford, die een deel van hun sensatio- neele koersstijging hebben moeten inboe ten na het bekend worden van het inte rim-dividend van 5waarop de beurs blijkbaar al te zeer vooruitgeloopen was. Koninklijke Petroleum bleven zich om en bij de 150% bewegen Rubberaandeelen waren gedrukt door het bericht, dat de volksvertegenwoordiging van Siam de ra tificatie van het rubberrestrictieplan heeft afgewezen. Men vraagt zich af, wat van het geheele plan moet terechtkomen, wanneer reeds deelnemers zich terug gaan trekken, voor het goed en wel in werking is getreden .Suikeraandeelen waren vrij gunstig gedisponeerd, dank zij verdere af doeningen door de Nivas, zij het oog tegen onveranderde prijzen. Tabaksaandeelen zijn weinig in koers veranderd. Iets meer belangstelling dan in den Iaatsten tijd het geval was geweest trokken scheepvaart- aandeelen, waarbij zich de invloed deed gevoelen van door de regeering aangekon digde plannen tot uitbreiding der hulpver leening aan de scheepvaart. Ook toont de vrachtenmarkt een lichte verbetering aan. tot uiting komende in een stijging van 't vrachtindexcijfer van „The Economist" in Augustus tot 39,6 tegen 85,3 in Juli en 83,8 in Juni JJ. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4Nederland 102, 101 7/8, 102, 101 3/4. 3 Nederland 89 1/8, 89, 89 7/8., 89 1/2. 4 Ned. Indie 100 1/8, 100 1/2, 100 7/16 4 Amsterdam 99 7/8, 98 7/8 4 's-Gravenhage 101 5/8, 100 1/2, 1011/2. 6Rotterdam 83 3/4, 82, 86 1/4, 85 1/2 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het was te voorzien dat na de zeer ge deprimeerden handel op de slachtveemorkt in het algemeen, de aanvoeren direct zou den worden teruggehouden. Het weer ls goed en er is bij de meeste welders gTas genoeg. Men behoefd dus nog geen haast te maken. Bovendien ls er beslist geen groote voorraad van slachtvee, zoodat angst voor een sterk terugloopende vleesch- markt, wat het rundvleesch betreft, ge rust overbodig geacht kan worden. Bij kortere aanvoeren en tevens door het veel koelere weer verliezen de markten dan ook direct veel beter dan het begin der week en de prijzen konden zich dan ook voor een goed gedeelte weer herstellen. Toch zijn de vetveeweiders over de behaal de financieeie uitkomsten dit Jaar niet te vreden. Meh wijt zulks aan de afslachting van het magere vee, tengevolge waarvan deze dit voorjaar voor de vetwelde te duur waren en bovendien de 20 crisisheffing de marktprijzen van het slachtvee van- zelsprekend in geen geval ten gunste be ïnvloedden. Thans is er een vereeniging van vee- weiders in oprichting, om gezamenlijk de belangen bij de regeering kenbaar te maken. De invoer van buitenlandsch vleesch komt zeer zeker als eens der voornaamste punten op het programma dezer nieuwe agrariers-organlsatle. We kunnen echter dit wel mededeelen dat binnenkort het Deensche vleesch weer minder wordt in gevoerd tijdelijk tot vermoedelijk Jan. 1935. Op de gebruiksafdeelingen was de han del weer zeer flauw. Toch was er gister morgen zoowel hier op de Leidsche markt als te Leeuwarden even meer handel als de vorige en begin dezer week elders, of schoon lang niet alles geplaatst werd. De melk- en zuivelprijzen toonde tengevolge van iets opïoopende prijzen in 't buiten land en eenige toenemende vraag naar Engeland een vastere tendenz, hetgeen op de omzet van gebruiksvee al gauw eenige invloed uitoefend. De vette en nuchtere kalverenmarkt was ook even soepeler, wat de handel betreft en de prijzen niet minder Ook op de wol vee afdeelingen was de stemming beter en de prijzen stonden zeker f. 1 per stuk hooger dan vorige week. Alleen de varkensmarkt was nog niet aan verbetering onderhevig. VAN DER 6. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Philips 215, 2141/2, 219, 217 3/4. Unilever 711/4, 73. Ned. Ford 210, 214, 212, 2131/2. Aku 33 1/4, 34 5/8, 34 1/4. Kon. Petroleum 150, 151. Hand.ver. „Amsterdam" 167 1/4, 170, 169 Javaasche Cultuur 89, 85, Amsterdam Rubber 97 5/8, 95 5/8, 97 3/4, 97 Bandar Rubber 123, 119. Oost Java Rubber 120, 124 1/2, 118. Vico 73, 75, 72 1/8, 72 5/8. Deli Batavia Mij. 152. 153 1/2, 150 1/2. Deli Mij. 120, 128 3/4, 131 1/2. Senembah 132, 132 1/2, 131 1/2, 135. Ned. Scheepvaart Unie 34 3/4, 34 1/2, 35 3/4 36 1/4. Holland Amerika Lijn 22, 25 1/2. 2-4

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14