iDe Pers over de Millioenen-Nota. 75®le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 September 1934 Derde Blad No. 22853 ir— BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. De „N. Rotterd. Courant (Lib.) Itórinnert er in zijn bespreking over de Ijjllloenennota aan. dat minister Oud aan- Inssing van de publieke huishouding aan lie gewijzigde levensomstandigheden voor Ibet Nederlandsche volk een kwestie noemt Ion zijn of niet zijn. Het blad schrijft I verder I „Wie ons blad geregeld gevolgd heeft, Lai begrijpen, dat wij de beschouwingen Ion minister Oud met instemming heb- Iben gelezen. Wat de minister uiteenzet is Ide laatste jaren bij herhaling in ons blad lletoogd. Wij ontkennen de moeilijkheden Iriet, die de regeering bij de uitvoering Iran de zich gestelde taak zal ondervin- Iden. vooral ook omdat zij daarbij tal van Istrljdende belangen zal ontmoeten. Een l;an de ernstigste moeilijkheden schuilt Ironder twijfel daarbij in de wijze, waarop Ide steun aan den landbouw is georgani- Igerd, en die tot gevolg heeft, dat tal van I artikelen van dagelijksch gebruik kunst- I matig in prijs worden opgedreven. Aan Iden eenen kant verlangt men een lager I levensniveau, aan den anderen kant maakt Idien het leven Juist duurder dat strijdt I niet elkaar. Wij hebben dit indertijd bij I gelegenheid van de eerste maatregelen loie in die richting werden genomen, naar l-oren gebracht. Destijds waren de maat- I regelen zij het principieel onjuist tot Irekere hoogte nog verdedigbaar, omdat zij lieitelijk slechts als het ware de werking Ihadden, een deel van de „crisiswinst" aan den verbruiker te ontnemen. Nu met name de prijzen der landbouwartikelen in stij gende richting gaan. wordt het vraagstuk irgent en zal naar een principieel juis- teren vorm van steun, waar die noodig blijft moeten worden omgezien". „Hfet Vadelrlalndf (Ub.l schrijft: „De Millioenen-nota van minister Oud !s een sober en beknopt stuk proza, dat tot een passend kleed voor onze armoede gesneden schijnt. Zij' mist de bekoring van de pakkende beelden en de verras sende woordkeuze van 's ministers voor ganger, jhr. De Geer, maar zij is duide lijker en overzichtelijker dan diens jaar- lijksche uiteenzettingen van den finan- cieelen toestand. Naar aanleiding van de aankondiging tan verdere bezuinigingen vóór 1936, merkt het blad op: ,Dit besluit is belangrijker dan al wat men heeft gedaan om de bgrooting voor 1935 drijvende te houden. Het is te hopen, dat voor de uitvoering van de maatrege len niet een of meer ministers zich zelf met die taak zullen belasten. Moge de regeering bij het omlaag drukken van de tosten van het levensonderhoud ook voor- el den landbouwsteun niet uit het oog verliezen, want onder de vele bedrijfstak- ten, die, naar in de Troonrede terecht werd gezegd, „zeer zwaar getroffen" zijn, behoort de landbouw zeker niet meer en loeh moeten hiervoor eenige honderden mdlioenen door het overige gedeelte van het volk worden opgebracht. Het betrek ten van "de steunverleening in de aan passing aan een lager niveau zal wel doelen op de steunverleening in verschil lenden vorm aan de Industrie, waarbij voorwaarden ten aanzien van de loonen en zoo mogelijk nog ten aanzien van de andere productiekosten zijn te stellen. De samenvoeging van de maatregelen tot verdere verlaging van het budgetsniveau tot één wetsontwerp lijkt ons zeer oor deelkundig, aangezien dat het onderwerp tot een zaak van 't geheele kabinet maakt en niet elke minister op zich zelf voor zijn departement de kastanjes uit het vuur behoeft te halen." Het Handelsblad (Lib.) schrijft san het einde van zijn beschouwing: „Het schip van staat ligt thans in het dok voor hoog noodige reparatiën. Men maakt het niet zeewaardig door uit den bovenwand een stuk te nemen om hier- med het gat onder de waterlijn te dichten. Immers, de eerste de beste hooge golf van de woelige zee die ons omringt zal dan het gevaar van zinken opnieuw veroorzaken. Ook zullen wij moeten overwegen of het schip niet veel te zwaar beladen is ge raakt met kostbare overheidsbemoeiing. En of wij niet beter doen om met het be schikbare materiaal een kleiner schip uit te rusten waarin een kleinere maar vitale lading veiliger zee kan kiezen. Minister Oud heeft in zijn voortreffelijke toelich ting met zijn pleidooi voor aanpassing san een lager niveau daarover onweerleg bare waarheden gezegd, waaraan wij in de komende tijden nog dikwijls zullen moeten herinneren. Hoe eerder deze waarheden in ruimen kring beseft worden, hoe eerder wij kunnen beginnen met de grondige reorganisatie van de uit haar krachten gogroeide staathuishouding." De Nederlander (Chr.-Hist.) be schouwt de slotbeschouwingen van de mil- lioenennota wel als de gewichtigste van bet stuk. „Zij zijn van zóó overtuigende kracht, dat gerechtvaardigd mag worden genoemd ie verwachting van de Regeering, dat de Staten-Generaal bij „een zoo bij uitstek nationaal werk" hun medewerking zullen verleenen. En dit te meer, daar de tot dusver be reikte resultaten, zelfs ondanks het te booge belastingniveau, inderdaad nog on bevredigend zijn". De „S t a n d a a r d" (A.R.) vat haar eersten indruk over de Millioenennota als volgt samen: „Het in de Nota ontwikkelde dekkings- Plan bewijst den ernst van den toestand eti het bijna bovenmenschelijke van de 'aak. waarvoor de Regeering zich ziet ge- Plaatst Het plan bevat verschuiving van lasten naar de toekomst en „perspectief- bezuinigingen", waarvan het perspectief bog zeer problematisch is. Het brengt in Ken geval een reëel sluitende begrooting ri 1935 Wij bedoelen hiermede niet critiek bit te oefenen op het beleid der Regeering. wij constateeren slechts de feiten, waarop ie Minister van Financiën zelf, zij het in andere woorden, de aandacht vestigt". De „Maasbode" (R.K.)schrijft o.a. „Fraai is de begrooting niet. Al is de belofte, dat geen nieuwe belastingen zón den worden geheven vrijwel vervuld, het dekkingsplan bevat teveel boekhoudkun dige kunstgrepen en eischt verdere in- tering van reserves. De minister van Financiën, die verleden jaar al „eenige jaren" tijd vroeg om het begrootingseven- wicht te verzekeren, is zelf trouwens wel zoo eerlijk zijn dekkingsplan aan te dui den als „noodverband". Dit beteekent dus, dat ook dit Crisiskabinet toegeeft, dat het tot dusver geen kans zag op reusachtige schaal te bezuinigen. Het is geen verwijt over bezuiniging praten kunnen wij allen veel beter dan aan bezuiniging doen maar het feit dient geconstateerd. Ook deze bcgrooting zoekt haar kracht vooral in „tijdelijke ontlasting" van den gewonen dienst". „De Tijd" (R.K.) constateert, dat er met kracht gestreefd wordt naar het ge zond maken van den financieelen toe stand. Het is er niet alleen om te doen de begrooting kloppend te krijgen: de minis ter zoekt ook rekening houdend mét den politieken en economischen toestand naar een blijvende basis, die alleen te verkrijgen is door een algeheele vermin dering van de uitgaven. De minister aar zelt zelfs niet dat te noemen „een bij uitstek nationaal werk", waarvoor hij te zijner tijd de medewerking in zal roepen van het parlement. Bij de begrootingen van 1936 zou daar reeds van moeten blijken. Al de voorstellen, voor zoover ze de medewerking van de wetgevende macht behoeven, zullen in een wetsontwerp worden saamgevoegd. Het zal wel niet mogelijk geweest zijn. dit nu reeds in te dienen, zoodat het gelijktijdig met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting had kunnen worden be handeld. En dat is jammer, want, als men spreekt van het regeeringsbeleid. dan zou men het daarin hebben kunnen peilen. Dat de regeering dien weg op wil, ver dient toejuiching, evenals den thans dui delijk uitgesproken opzet om te komen tot verlaging der kosten van het levens onderhoud en een reorganisatie van de steunregelingen, zóódanig dat een aanpas sing aan een lager niveau daardoor wordt bevorderd. De minister acht het niet meer voor be strijding vatbaar, dat het leven van ons volk gestabiliseerd zal worden op een aan zienlijk lager vlak, waaraan de kosten van de publieke huishouding zich moeten aan passen: we zouden uit de nota zelfs kun nen lezen, dat de Staat daarin moet voor gaan. Dat maakt deze Millioenen-nota tot 'een hoogst -belangrijk Staatstuk, een uitsteken de inleiding tot het komende algemeen debat. Het blad besluit: Men kan op enkele onderdeelen met den minister wellicht van inzicht verschillen, maar men zal moeten erkennen dat hij met grooten ernst een weg gezocht heeft uit de talrijke moeilijkheden en dat hij er wonderwel in geslaagd is, daarbij voor de toekomst een plan opzettend, dat ver trouwen wekt. „De Volkskrant" (R.K.) zegt: Na de millioenen-nota is de laatste twij fel weggevaagd wil men: hoop verdwe nen er zal enkel worden bezuinigd. De regeering ziet geen ander middel dan vermindering van uitgaven. En wanneer dit regeeringsvoorbeeld door de particulieren met dezelfde volhar ding wordt gevolgd, zal de ellende voor honderdduizenden nog grooter worden. Maar is er nu inderdaad in dit land. dat toch geen Oostenrijk of Hongarije is, geen andere weg dan alles omlaag en nog lager te schroeven? Moet nu van de hooge plaats der mi nisterstafel aan ons volk worden inge prent, dat we geen ander heil meer kennen dan bezuinigen, nog eens bezuinigen en altijd weer bezuinigen? Zóó doodt men de veerkracht bij het volk, in plaats van, hetgeen zoo noodig is, tot inspanning van alle krachten aan te sporen op het voorbeeld van een regeering, die geen versagen kent. Een volksgemeenschap als de onze moest zeggen en als ze het niet deed er toe genoopt worden wij dragen den last samen; de vermogende» staan van hun weelde af. de gegoeden van hun overvloed, de mindergegoeden deelen wat ze hebben. En daarnaast breiden we, nu landbouw en veeteelt geen krachten meer kunnen opvangen, ons industriewezen uit en ver zorgen we, nu het buitenland ons van zijn markten weert of, als de Engelsche, onze kostelijke boter voor een prijs weg neemt, waarvoor wij de minst deugdelijke margarine niet kunnen verkrijgen voor het halve gewicht onze binnenlandsche markt. Wij willen werken en wij zullen werken. Niet het parool dus: zoo weinig mogelijk werken en zoo veel mogelijk straatslente ren, maar andersom: zoo velen mogelijk aan den arbeid. Dat is voor een regeering van mannen en staatsmannen althans een perspectief, dat den volksgeest opwekt in plaats van neerdrukt. Het „Huls ge zin" (R.-K.) schrijft: Wel niemand zal van den minister van Financiën, woordvoerder in dit geval van het kabinet, een opgewekte, zonnige mil lioenen-nota hebben verwacht. Maar moest ze daarom zóó pessimistisch zijn als ze thans is gehouden? Zóó allen moed benemend, in zoo hooge mate tct doffe moedeloosheid stemmend? Er ontbreekt alleen aan. dat Zijn Ex cellentie verklaart, dat we onherroepelijk voor de haaien zijn of naar den keider gaan. En het vervolgt: Had de regeering niet moeten zeggen: onze toestand is benard, ongetwijfeld, maar we zullen laten zien wat we vermo gen, we zullen tegen de omstandigheden stand houden en tot het uiterste vechten? We zullen met man en macht de werk loosheid uitbranden, de werkverruiming maken tot hét groote object van onze da gelij ksche zorg. De industrialisatie zullen we ter hand nemen en doorzetten, want van de in dustrialisatie hangt ons behoud af. ,W« zullen het er niet allereerst op toe- PRINSES JULIANA NAAR AMSTERDAM. BEZOEK AAN DE AMATO. Naar wij vernemen, zal Prinses Juliana morgenochtend te halfelf een bezoek aan de landbouwtentoonstelling „Amato" te Amsterdam brengen. RADIO-REDE VAN MINISTER OUD. OP DONDERDAG, 27 SEPTEMBER. De minister van financiën, mr. P. J. Oud. zal Donderdag 27 dezer van 20 tot 21 uur een radiorede houden over de mil lioenen-nota, waarbij de minister tevens den algemeenen financieelen toestand des lands en de vooruitzichten voor de naaste toekomst op een voor de luisteraars be grijpelijke wijze behandelen. De uitzending zal over belde zenders ge schieden. o DE NIEUWE VOORZITTER VAN HET WERKFONDS. Mr. J. W. Beyen. Naar de „Volskr." verneemt, is op kor ten termijn de benoeming te verwachten van mr. J. W. Beyen te Wassenaar, direc teur der Rotterdamsche Bankvereeniging. tot voorzitter van het werkfonds 1934. zulks als opvolger van den heer Zaalberg. De heer Beyen maakt reeds deel uit van het bestuur van het Werkfonds. EERSTE VLUCHT VAN DE DOUGLAS. Algemeene tevredenheid. Gisteren heeft, gelijk nog in 't kort in een deel onzer oplaag werd vermeld, de nieuwe Douglasmachine van de K.L.M. voor het eerst in Nederland gevlogen. Het minder gunstige weer is er wellicht de oorzaak van geworden, dat zich voor dit feit minder belangstellenden op Waalha ven hadden verzameld, dan men wel ver wacht had. Die belangstelling bepaalde zich nu tot de luchtvaartexperts en eenige persmenschen. In de ochtenduren werd de groote machine uit de hangar, waar zij Zondag de belangstelling van duizenden getrokken heeft gerold en onder toezicht van de heeren Guilonard, chef van den technischen dienst van de K.L.M. en van den heer Van Os, chef van de motoraf- deeling. werd er proef gedraaid. Daarbij bleek, dat een der motoren nog wat warm liep. Deze is toen nog even nagezien, waar na het euvel verholpen bleek te zijn. Te gen twee uur begon men de voorbereidse len te treffen voor de eerste proefvlucht. Film-operateurs en persfotografen waren een en al bedrijvigheid. De bemanning, bestaande uit de heeren Parmentier, ge zagvoerder, Mol. bestuurder, v. d. Bruggen marconist en Prins, mechanicien, waarmee de Douglas aan de Melbournerace zal deel nemen, werd, opgesteld voor de Douglas, op de gevoelige plaats gebracht. Toen later nog luitenant Asjes (de commandant van De Post jager) verscheen, werd van hem en Parmentier als de beide Nederlandsche deelnemers aan de Melbournerace nog een foto genomen. Na al deze opnamen werd het toestel op het veld gerold, waar de remproeven werden genomen. Daarna volgde een vlotte start. Het toestel be schreef eenige sierlijke bochten boven het veld, om daarna een tocht boven Rotter dam te maken. Kort daarna is een tweede vlucht ge volgd, welke door mevrouw Parmentier, de echtgenoote van den bestuurder, is mee gemaakt. Aan deze vlucht namen ook deel deskundigen van de K.L.M.. de Fokkerfa brieken en het departement van Water staat, o.a. de heeren Guillonard, chef van den technischen dienst van de K L.M. op Waalhaven, ir. Smits van de Fokkerfa brieken, en ir. Van der Heijden van Wa- terstaat Nog weer later is een vlucht gemaakt, waarbij het toestel naar Schiphol vloog, waar het even heeft rondgecirkeld. Het toestel is niet op Schiphol geland, maar heeft wel op de snelheidsbaan op Schip hol gevlogen. Zoowel de bestuurder, de heer Parmen tier, als de deskundigen, verklaarden na afloop van de proefvluchten, dat zij over de prestaties van de „Douglas" zeer tevre den zijn. leggen, overal te bezuinigen, af te knij pen te versoberen, op te heffen en af te breken, want al zulke maatregelen hebben tot eerste gevolg vergrooting der werk loosheid en bijgevolg verergering der kwaal. Neen, wij zullen vóór alles zorgen, dat we meer menschen aan het werk zetten, niet in hoofdzaak werk van tijdelijken duur, maar blijvend werk door uitbreiding van ons industriewezen. „Het Volk" (S.-D.) schrijft onder het hoofd: Afbraak allerwegen: De algemeene toelichting tot de rijks- begrooting bevestigt de uiterst donkere verwachtingen, door de zwarte troonrede gewekt. Het staatsstuk levert een droevig beeld van de wanhopige worsteling om het tekort op de begrooting, dat voor het ko mende jaar werd berekend op bijna 93 millioen, weg te werken. De pogingen daar toe zijn slechts zeer ten deele geslaagd. Het blad besluit: De steller der nota schrijft de zeer slechte begrooting vooral toe aan „de ver minderende koopkracht der volksmassa in vele landen." De strekking der begrooting is, daarbij nu ook nog de opnieuw ver minderende koopkracht in Nederland zelf als factor tot nóg slechtere begrooting te voegen. En zoo draaien wij in een krin getje rond, spiraalsgewijze al dieper in den put. Tenzij de bezinning komt. AUTOBOTSING BU WIJCHEN. Eén doode en één zwaar gewonde. Gistermiddag omstreeks vier uur is op den weg van Nijmegen naar Grave onder Wychen. tengevolge van de gladheid van den weg een auto uit Rijswijk in botsing gekomen met een Nijmeegsche huurauto. Beide wagens reden vervolgens tegen een paar boomen en werden geheel vernield. Van den Haagschen wagen werden beide inzittenden, de heeren S. en SI. zwaar ge wond. Zij zijn naar het Canisius zieken huis overgebracht, waar de heer S. eenige uren na aankomst is overleden. De heer SI. heeft een ernstige ribfractuur opge- loopen. Zijn toestand was gisteravond, naar omstandigheden, niet ongunstig. De chauffeur van den Nijmeegschen wagen werd sleohts licht gewond. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Woensdag 26 September a.s. van 11 tot 14.30, wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen., welke de onvei lige strook aanduiden, zijn binnengehaald. ROOFOVERVAL TE NUMEGEN. Maandagnacht zijn twee personen in een pakhuis aan de Oude Koestraat te Nijmegen binnengedrongen. Zeker B. uit Winterswijk brengt in een kamertje van dat perceel geregeld den naclft door. Zij hebben hem vastgegrepen, op het bed ge legd en handen en voeten met touw ge bonden. Den mond hebben zij hem met twee aaneengeknoopte zakdoeken ge snoerd. Na het kamertje te hebben door zocht en een beurs met 12 gulden bij zich te hebben gestoken, hebben zij het perceel verlaten door een gat in den muur, waar door zij ook zijn binnengekomen. Buren hebben B. uit zijn neteligen toestand ver lost. De politie is met het geval in kennis gesteld. Naar zijn schatting zijn de twee personen 20 a 25 Jaar oud. NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Bestrijding der werkloosheid onder de jeugd. In de vergadering van het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren is besloten, een nota te rich ten tot alle gemeentebesturen, waarin maatregelen worden aangegeven ter be strijding van de werkloosheid onder de jeugd. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat het scheppen van werkgelegenheid voor jonge menschen thans van zoodanige be- teekenis voor de toekomst der maat schappij is, dat ook de vakorganisaties de plicht hebben, wegen aan te geven, waar door de jeugd op den duur weer tot ge- regelden arbeid zou kunnen komen. RESTAURATIE VAN DEN TOREN DER NIEUWE KERK. Delft staat crediet toe. In de gisteren te Delft gehouden verga dering van den raad dier gemeente werd besloten tot de restauratie van den toren der Nieuwe Kerk. De totale kosten van de herstellings werken worden geraamd op f. 280.000. Het voorstel van B. en W„ om 30% dier kos ten, of f. 84.000, uit den gewonen dienst beschikbaar te stellen, met dien verstande, dat gedurende 10 jaren, te rekenen van 1935 af. jaarlijks een bedrag van f. 8400. zal worden gereserveerd, werd door den raad aangenomen. B. en W. werden gemachtigd, het noo dige te verrichten voor het verkrijgen van een rijks- en provinciale subsidie voor de restauratie van den toren, resp. groot 50% en 20%. o VERWARMING SINDUSTRIE. Overeenstemming omtrent saneering. Gemeld wordt: In een te Delft gehouden vergadering van het bestuur van de Unie van Verwar - mingsinstallateursvereenigingen (U.V.I.V.) en de tot voordien buiten dat vakverband het bedrijf uitoefenende installateurs de Koninklijke Fabriek F. W. Braat N.V. en de N.V. Technische Mij. Heringa en Wuth- rich is volledige overeenstemming bereikt over de wijze waarop dit vak zal worden gesaneerd. Daartoe is een voorloopige regeling ge maakt, welke binnen 6 maanden door een definitieve zal worden vervangen en waar van de hoofdbedoeling is de verwording van het vak tegen te gaan, onder volledige zekerheid voor de afnemer tegen misbrui ken door prijsafspraken. Anderzijds is een overeenkomst gesloten met de Radiatoren en Ketel Unie (Reku), waarbij partijen zich verbinden uitslui ten van elkaar ketels en radiatoren te koopen, resp. aan elkaar te leveren. Deze laatste overeenkomst was reeds door de U.VJ.V. met de Reku eenigen tijd geleden gemaakt, doch toen ontbrak aan de Reku nog een zeer belangrijk lid. dat inmiddels is toegetreden. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. Bij K. B. is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijd vak der tegenwoordige zitting benoemd: jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, lid van de Kamer. VERSPREIDE BERICHTEN. Het auto-girovliegtuig van den heer Mees is gisteren gedaald op de Malie baan te Den Haag, waar het op de Luto zal worden tentoongesteld. RECLAME- 781» ZIJN DOCHTERTJE OVERREDEN. Toen de eierhandelaar Goede te Lands meer met. zijn auto het erf afreed, raakte zijn vierjarig dochtertje, dat daar aan het spelen was. onder een der achterwielen, hetwelk haar over het onderlichaam ging. Het kind werd met ernstige inwendige kneuzingen opgenomen en is in deernis- wekkenden toestand naar een der Amster- damsche ziekenhuizen overgebracht. BRAND. Gistermiddag te half drie is brand uit gebroken in een bovenwoning van een blok van twee winkel- en twee bovenhui zen'op den hoek van de Minkmaatstraat en den Laareschsingel te Enschedé. De bo venwoning, bewoond door den radiohan delaar C. W., brandde geheel uit, terwijl het daaronder gelegen sigarenmagazijn zeer veel waterschade bekwam. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Gisteren ongeveer zeven uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de siga renfabriek „Indiana" van de firma gebr. Sollie te Kampen. De bovenverdieping brandde uit. Veel voorraden sigaren en tabak gingen verloren. Verzekering dekt de schade. BLIKSEM IN EEN GROEP SOLDATEN- GESLAGEN. Tijdens een hevig onweer dat Dinsdag avond boven Zuid Limburg woedde, sloeg de bliksem in een groep soldaten, die op den Gulperweg aan het oefenen was. Het geheele peleton werd tegen den grond ge slagen. Een der soldaten was bewusteloos. De bliksem heeft verder geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. COMPRESSOR GESPRONGEN. Met een hevigen knal Is in een garage in de Tweede Oosterparkstraat bij deh Eikenweg te Amsterdam gistermiddag het deksel van een luchtcompressor gespron gen, doordat er een te hooge druk op stond. Het deksel vloog met zulk een kracht weg, dat een gat werd geslagen in een binnenmuur. De zoon van den garage houder liep daarbij lichte verwondingen op. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND BIJ DEN „VÖLKISCHEN BEOBACHTER". Gistermiddag is brand uitgebroken op de zolders van het gebouw der uitgeverij van den „Völkischen Beobachter" te Ber lijn. Het vuur sloeg naar het hoofdgebouw over. De brandweer was weldra met veel materiaal aanwezig, doch door de sterke rook-ontwikkeling werd het blusschings- werk belemmerd. Eenige brandweerman nen raakten door den rook bedwelmd. Tegen 6 uur was de brand gebluscht. Men weet nog niet, wat de oorzaak is geweest. NIJLPAARDEN GEGAST. De geheimzinnige dood van een groot aantal nijlpaarden in het Albert-meer (Afrika) deed den directeur van het geo logisch instituut in Oeganda, den heer E. J. Wayland. een nader onderzoek instel len. Op een bepaalde plek stierven plotse ling zestig dieren tegelijk. Men denkt, dat een petroleumgas-èxplo- sie op den bodem van het meer hiervan de oorzaak is geweest. Het is bekend, dat het meer petroleum- bronnen bevat, maar daar het meer zeer ver van de kust gelegen is en dientenge volge de transportkosten te hoog zullen worden, zal het niet de moeite loonen, de bronnen te 'explolteeren. NA DEN BRAND OP DE'MÖRRO CASTLE Gisteren is bij de commissie van onder zoek inzake den brand op het mailschip „Morro Castle" een deputatie uit het be stuur van de Vakvereeniging van Zee lieden gekomen met de beschuldiging, dat de reederij de zeelieden, die op het schip aanwezig waren geweest, zou hebben ge dreigd met de plaatsing op een zwarte lijst, indien zij de waarheid over de oor zaken van de ramp en de tuchteloosheid aan boord zouden durven meedeelen. De commissie zal een onderzoek naar deze be schuldiging instellen en drie matrozen, leden van dien Bond, in het geheim ver- hooren. o DE CHINEESCHE ZEEROOVERS. Chineesche zeeroovers hebben tusschen Tientsin en Schangfang een Chineesche stoomboot overvallen. 56 mannelijke pas sagiers werden als gijzelaars meegevoerd, terwijl het sohip volkomen werd leegge plunderd De vrouwen, die zich aan boord bevon den, werden niet lastig gevallen MARINE-TENDER GEKENTERD. In de nabijheid van Weih iwei (China) is een marinetender, waarop zich 200 Chi neesche matrozen bevonden, gekenterd. 20 matrozen verdronken, terwijl er nog 60 worden vermist.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9