75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 September 1934 Derde Blad No. 22849 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. GEGEVENS TEN AANZIEN VAN REMBOURSZENDINGEN. In verband met de tijdelijke maatregelen der Regeering inzake het betalingsverkeer met Duitschland is in overleg met de be trokken departementen door het Neder- landsch Clearing instituut, ten vervolge op de reeds vroeger gepubliceerde circulaires een vierde circulaire D openbaar gemaakt, waarvan de verkorte inhoud hieromtrent wordt weergegeven. De circulaire bevat gegevens ten aanzien van rembourszendingen. Vervoerders expediteurs en andere soort gelijke tusschenpersonen, die zich onder de door de Regeering getroffen tijdelijke maatregelen inzake het betalingsverkeer met Duitschland met de lncasseering van vorderingen wegens invoer onder rem bours uit genoemd land wenschen te blij ven belasten, worden verzocht zich tegen over het Clearing-lnstituut bereid te ver klaren tot een regeling, welke in de circu laire wordt uiteengezet. Krachtens deze regeling geeft de ver voerder bij het innen van vorderingen als bovenbedoeld aan den debiteur een door hem geteekende verklaring af, inhoudende dat het geïnde bedrag overeenkomstig een, met het Clearing-instituut getroffen regeling aan De Nederlandsche Bank zal worden afgedragen. Tevens hecht de vervoerder aan de kwi tantie een exemplaar van het, voor het Clearing-instituut bestemde formulier „Formulier 4 (rembourszendingen)" het welk de betrokkene denzelfden dag inge vuld en onderteekend aan het Clearing- bistituut moet toezenden. Aan geadresseerden van rembourszen dingen door of namens wie de goederen worden ingevoerd en de voorgeschreven bescheiden moeten worden overgelegd, wordt in overweging gegeven aan de ver klaring, waarbij zij zich verbinden het verschuldigde te zullen afdragen aan De Nederlandsche Bank het volgende toe te voegen: „Hij/zij wijst er echter op, dat de beta ling van deze zending zal geschieden door tusschenkomst vante. overeen komstig door dezen met het Nederlandsch Clearing-instituut getroffen regeling, en dat hij/zij deze(n) zal verzoeken boven staande verbintenis tot afdraging aan De Nederlandsche Bank te zijner tijd van hem/haar over te nemen". Den betrokkenen wordt voorts geraden geen remboursementen te betalen dan al leen wanneer aan het bovenstaande is voldaan. In dit verband wordt er nogmaals op gewezen, dat wie willens en wetens een handeling verricht waardoor een schuld in verband met invoer uit Duitschland na 14 Augustus op andere wijze dan door stor ting bij De Nederlandsche Bank zou wor den vereffend, zich aan strafvervolging blootstelt. Exemplaren van de circulaire D en van de daarin genoemde formulieren zijn uit sluitend voor vervoerders en expediteurs bij het Clearinginstituut verkrijgbaar. Alle gegevens, die voor het publiek van belang rijn, zijn in dit bericht opgenomen. Met de Posterijen is een bijzonder regeling getroffen, krachtens welke bij de Inning van remboursementen door de Posterijen de bovengenoemde verklaring dat het verschuldigde bedrag aan De Nederlandsche Bank zal worden afgedra gen achterwege blijft. Het formulier 4 (rembourszendingen) blijft in dit geval eveneens achterweg. INDUSTRIE-FIN ANCIERINGS- INSTITUTEN. Een centrale Commissie van Toezicht. Bij Koninklijk Besluit is ingesteld een Centrale Commissie van Toezicht op in dustrie-financieringsinstituten. In de commissie is benoemd tot lid en voorzitter mr. L. J. A. Trip. president van de Nederlandsche Bank, te Amsterdam. Tot leden zijn benoemd: dr. ir. B. Bölger. ingenieur-medewerker tij het Centraal Overleg in Arbeidszaken voor werkgeversbonden, te Overveen; ir. A. Groothoff. adviseur voor bedrijfs economie. te Amersfoort; dr. G, W M. Huysmans. directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, te Eindhoven; E. D. van Walree, oud-directeur van de Nederlandsche Handelsmaatschappij en ran de Twentsche Bank. te Baarn. Voorts zijn aan de commissie toegevoegd als vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken: G. J. Teppama, referendaris aan de afdeeling Handel en Nijverheid, te 'sGravenhage; als vertegenwoordiger van den Minister van Financiën: mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal, te 's Gravenhage: als vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken: mr. D. G. W, Spitzen chef der afdeeling Binnenlandsch Bestuur te 's Gravenhage. Als (tijdelijk) Secretaris is aangewezen: dr P. Lieftinck, secretaris van den Econo- mischen Raad. te 'sGravenhage. LEGER DES HEILS IN NED.-INDIE. Commandant De Groot in audiëntie ontvangen. Gistermiddag is de commandant van het Leger des Heils in Nederlandsch-Indië de heer De Groot, door H. M. de Koningin hi speciale audiëntie ontvangen. Hare Majesteit liet zich door den heer De Groot tot in bijzonderheden inlichten over het Leger des Heilswerk op Java en de Buitenbezittingen, over de bestrijding van de werkloosheid, de hulp aan melaat- (chen en allen anderen arbeid, die daar 'et leniging van den nood door het Heils leger wordt verricht, H. M. toonde groote belangstelling voo; de uiteenzettingen van den commandant en beëindigde het onderhoud met de hoop te spreken, dat er zegen moge rusten °P den arbeid, in Indië door het corps verricht. EDO BERGSMA'S GOUDEN JUBILEUM. DE A. N. W. B.-VOORZITTER OVER ZIJN WERK. De heer Edo Bergsma is dit jaar vijftig jaren voorzitter van den A.N.W.B. In zijn huls, dat bijna geheel opge bouwd schijnt uit de souvenirs en hulde blijken, welke hij tijdens zijn ambtelijken en A.N.W.B.-loopbaan heeft ontvangen, heeft de redactie van de „Kampioen" een gesprek met den Bondsvoorzitter gehad. Uit de geestdrift, welke ook de vriendelijke echtgenoot» van den jubilaris toonde bij het bezichtigen der talrijke souvenirs, kreeg de interviewer er eenigen indruk van. welk een geweldigen steun zij voor den voorzitter geweest moet zijn in al die jaren van harden arbeid voor gemeente en toerisme. „Als ik aan die vijftig jaar terugdenk aldus de heer Bergsma is het eerste wat ik me herinner, de noodklokvergade ring voor betere wegen, van 26 Januari 1925, die wel iets leek op die van dit jaar tegen het Verkeersfonds in „Diligentia" te Den Haag. Als een tweede punt van groot belang, herinner ik me dan de vergadering voor het behoud van bosschen en landgoede ren. op 14 September 1926 in het Kolo niaal Instituut in Amsterdam, een bijeen komst, belegd in gemeenschap met de Vereeniglng tot Behoud van Natuurmonu menten, doch door ons zeer krachtig voor bereid, welke in ons land grooten indruk heeft gemaakt. Tal van menschen, die den nood nog niet hadden ingezien, begrepen toen, dat er ingegrepen moest worden, waardoor de Regeering den zedelijken steun verkreeg om de noodige maatregelen voor te stellen 1" En als derde punt zou ik de groote suc cessen, die wij op internationaal gebied behaalden, willen noemen", vervolgt de gouden voorzitter trotsch. „Van Nederland is aanvankelijk de gedachte uitgegaan om een internationale organisatie van Toe ristenbonden te stichten. Ik heb altijd een groot verantwoorde lijkheidsgevoel gehad", vervolgde de voor zitter. „Waardoor ben ik trouwens ook voorzitter geworden! Juist omdat ik het Jongenachtige tegenging. Toen al zag ik voor dat nieuwe voertuig de flets, een groote toekomst en, ik wilde per se burgemeester worden, ik nam mij voor, dat ik later zou trachten door middel van die fiets platteland en stad dichter bij el kaar te brengen; ik probeerde dan ook voor de fiets de faciliteiten te verkrijgen, die de meeste menschen onbereikbaar vonden. Hoeveel vooroordeelen bestonden er toen niet en hoe groot was vaak de ont stemming tegen dat „rijkeluis-instru- ment"! Dikwijls kwam Je met zweepslagen van een tocht thuis en vooral op Zondag was het rijwiel op het platteland een voor werp van ergernis. „Heel mooi is de succesvolle arbeid ter bevordering van het gescheiden houden van auto's, rijwielen en ruiters op den weg, waardoor de veiligheid van alle ver keer in zeer hooge mate is gediend en ook een gemakkelijke verkeersafwikkeling be vorderd wordt; terwijl, en dit is uit een oogpunt van toerisme van zulke groote waarde, hierdoor het zien van de omge ving, het genieten van de natuur en de geestelijke ontspanning zooveel beter mo gelijk worden gemaakt. Een prachtig werk is verder de beweg wijzering van ons heele land, zoowel langs wegen, als langs de rijwiel-, de ruiter- en de wandelpaden. Dat is een arbeid, die nergens elders zoo uitgebreid, zoo syste matisch en zoo volledig te vinden is als bij ons. „De jeugd trekken en belang laten stel len in de Bondsidealen, dat is een van die dingen, die ik zoo héél graag zou willen", zegt de heer Bergsma dan. „Maar de moeilijkheid is, dat zij zich niet in toe komstige dingen kan verdiepen, maar da delijke resultaten wil. Daarom ook oefe nen de sport en het wedstrijdwezen zoo'n groote aantrekkingskracht uit. Wij kun nen voor onze consuls b.v. niet de jongste menschen gebruiken en aan den anderen kant is 't ook moeilijk om de jeugd in het Bondswerk te betrekken, omdat dit aan leiding zou geven tot meer intensief ge zelschapsleven, hetgeen door velen niet wordt gewenscht. Daarom is het zoo mooi, dat wij het klein watertoerisme en het wandelen be vorderen, waarbij steeds de jongeren met de ouderen meegaan. Werkelijk, dat is toch zeker het sterkste het geval bij het klein watertoerisme, dat zoo'n uitstekend tegenwicht is tegen prikkelende omstan digheden, die op de jeugd van tegenwoor dig inwerken. Tevens wordt daardoor be vorderd, dat ouderen en jongeren samen dien zenuwsterkenden invloed kunnen on dergaan; en ik geloof, dat het voor de volkskracht groote waarde heeft, zooals geheele gezinnen er soms op uittrekken om in alle kalmte te genieten van de na tuur, waarmee tusschenbeide een nauwer contact zoo noodig is in dit roezemoezige leven EEN VLUCHT VAN DE K.L.M. NAAR DE WEST? Bij den technischen dienst van de K.L.M. op het vliegveld Waalhaven is op het oogenblik een van de vliegtuigen van den Indischen dienst, „de Snip", onderhanden voor een bijzonder doel. Het vliegtuig wordt, naar aan het „Vad." ter oore is ge komen, gereed gemaakt voor een door de K.L.M. té ondernemen vlucht naar West- Indië, DUITSCHE DAG OP DE JAARBEURS. Gisteren werd op de Jaarbeurs te Utrecht een z.g. Duitsche dag gehouden. Ter ge legenheid daarvan hield de Utrechtsche Kamer van Koophandel gisteren een bui tengewone vergadering, waarin aanwezig waren o.a. de Duitsche gezant. graaf ion Zech von Burkersroda en prof. dr. Carl Lüer, rijksleider van den Duitse heil han del. Er is gesproken door de heeren Fen- tener van Vlissingen en dr. Lüer. AUTOBOTSING TE EGMOND. Taxi-chauffeur zwaar gewond. Gisteravond is te Egmond Binnen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vracht auto van de firma Groeneveld te Bever wijk, geladen met groente, reed In de rich ting Egmond aan den Hoef en wilde op een punt, waar juist een vrachtauto stil stond, een eveneens in de richting Eg mond aan den Hoef rijdende auto passee- ren. Juist op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Egmond aan den Hoef een taxi, die op den terugweg naar Haarlem was. Er waren dus 4 auto's, waarvan één stilstaande, bijna tegelijk op ongeveer het zelfde punt van den weg. Hierdoor was het uitzicht belemmerd en zijn ook de mo gelijk wel gegeven signalen, niet gehoord. Het gevolg was, dat de Haarlemsche taxi, die volgens ooggetuigen met een vaart van meer dan 70 KM. reed, op de vrachtauto uit Beverwijk inreed. De taxi werd geheel gekraakt en als een sardineblikje in elkaar geduwd. De vrachtauto werd eveneens zwaar beschadigd. De chauffeur van de taxi, D. van Drooge uit Haarlem, werd deerlijk gewond en op advies van dr. Be- lonje uit Egmond aan Zee, zoo spoedig mogelijk naar het Sint Elisabeth-zieken- huis te Alkmaar vervoerd. Hij ontwaakte slechts een oogenblik uit zijn bewusteloo- zen toestand. De chauffeur van de vracht auto werd niet zwaar gewond en kon per autobus naar Beverwijk terugkeeren. Dit is in korten tijd het vierde ongeluk, dat op den, verleden jaar geasfalteerden weg, van Castricum naar Bergen, is geschied. „Vad.' o DE HALSSTARRIGE BOER. Heele veestapel in beslag genomen. In samenwerking met rijks- en gemeen teveldwachters is door een controleur van de Crisis Rundvee Centrale bij den vee houder D, de B. te Jutphaas nagenoeg de geheele veestapel in beslag genomen. Deze boer en zijn gezin leven zeer terug getrokken en hebben nagenoeg met nie mand omgang. Van de door de regeering genomen maatregelen ten opzichte van het veehoudersbedrijf, willen ze niets weten. Meermalen zijn deze boer en zijn zoons met de politie in aanraking geweest, aan gezien steeds bij de verschijning van een controleur zoowel van de Crisis Varkens als van de Crisis Rundvee-Centrale een dreigende houding tegen de politie, die daarbij tegenwoordig was, werd aange nomen. Verscheidene keeren is de boer gewaar schuwd, dat hij aan de bepalingen van de Crisis Rundvee-Centrale moest voldoen, steeds tevergeefs! Het geduld van de Centrale was thans ten einde en tot krassere maatregelen werd overgegaan. Onder toezicht van de politie werden dertig stuks vee uit het land gehaald en per gerequireerde vee wagens overgebracht naar de veestapel te Utrecht. Het in beslag genomen vee ver tegenwoordigt een waarde van ruim f4000 Toen het vee wérd weggehaald, werd lachende door den boer en zijn zoons ge zegd: ,Ga jullie je gang maar. we krijgen de beesten wel terug, en anders gaan we naar den steun". ,.U.D." IN VRIJHEID GESTELD. Zooals men weet, zijn onlangs te Am sterdam een groot aantal personen gear resteerd, verdacht van diefstal van pakjes uit expeditie-auto's. In verband hiermede was ook aangehouden de koopman J. S. onder verdenking van heling. Gisteren is de man voor de Raadskamer van de Recht bank gehoord, inzake het bevel tot in be- waring-stelling voor den tijd van 30 da gen. Voor hem trad op mr. Fr. Pauwels, die op grond van verschillende omstan digheden aanvoerde, dat een voorloopige hechtenis niet langer noodzakelijk was. De Rechtbank ging met de argumenten van mr. Pauwels mede en stelde S. on middellijk in vrijheid. o SMOKKELHANDEL NAAR BELGIË. Reuter meldt uit Brussel: Teneinde het passeeren van Nederland sche smokkelauto's te beletten, is de Bel gische douane er toe overgegaan alle toe gangswegen af te sluiten met prikkeldraad versperringen. De hoop, dat deze voor de auto's onover komelijk zouden zijn. is echter ijdel ge bleken. want een dezer dagen is een auto, die veel weg had van een tank, en die vermoedelijk met smokkelvee was geladen, den douanepost op een der hoofdwegen gepasseerd zonder dat de met groote snel heid rijdende wagen ook maar in het minst door de versperring werd gehinderd Nadat de lading op Belgisch grondgebied was afgeleverd, is de auto langs een ande ren weg in Nederland teruggekeerd. De versperring werd toen eenvoudig in de langs den weg loopende sloot gereden, waarbij de kommiezen niet anders konden doen dan toezien. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot Ridder in de Oranje Nassau D. Noordam directeur van het ge sticht Valkenheide te Maarsbergen van de stichting genaamd Opvoedingsgesticht vanwege de Ned. Herv, Kerk voor jongens te 's Gravenhage. Bij K.B is aan E. Buzeijn op zijn ver zoek, met ingang van 27 October 1934. eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ede. met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die be trekking bewezen. Bij K.B. is met ingang van 1 October 1934 benoemd tot burgemeester der ge meente Rhenen. G. C. D. d'Aumale Baron van Hardenbroek met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Doniaworstal. Bij K.B. is aan N. Dekker op zijn verzoek met ingang van 1 October 1934, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Obdam De gewone audiëntie van den minis ter van financiën zal op Maandag 17 Sep tember niet doorgaan. VIERJARIG MEISJE IN ZANDKUIL GESTIKT. Tijdens het spelen op het strand te Domburg sprong het 4-jarig dochtertje van de familie v. d. H. tijdelijk in deze badplaats vertoevende, doch wonende te Barcelona, in een pas gegraven zandkuil. De wanden van den kuil stortten in en de kleine werd onder het zand bedolven. De kinderjuffrouw, die bij de kinderen was, begon direct met uitgraven, met hulp van anderen, doch. hoewel het kind vrij spoe dig bevrijd was, gaf het geen teekenen van leven meer. Msb. OP HET NIPPERTJE GERED. Een merkwaardig voorval, heeft zich te Huissen voorgedaan, diat wondergoed af liep, meldt de „Geld". Twee zoontjes van den caféhouder B„ resp. 4 en 7 jaar, lagen reeds lang onder de wol, toen de kleinste plotseling naar beneden kwam en riep: „Vader, broertje is uit 't raam gevallen!" De heer B, rende direct naar de plaats, waar de zevenjarige knaap zou zijn neer gevallen, doch zag, dat de jongen 4 meter boven den beganen grond uit het raam hing, en zich krampachtig vasthield aan de vensterbank. De heer B. liep naar boven en kon den jongen, die juist wou loslaten, nog net bij een pols grijpen. BRANDEN. Gistermorgen te half elf ontstond in de bovenverdieping van het café „Het Cen trum" aan de Markt te Groenlo, eigendom van B„ een felle brand welke in een minimum van tijd snel om zich heen greep Van den inventaris kon slechts weinig ge red worden. De vrijwillige brandweer was zeer spoedig ter plaatse en wist met twee stralen het vuur meester te worden en het groote gevaar voor de belendende perceelen te bezweren. Woonhuis, naai-atelier en café, die geheel uitbrandden, waren ver zekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Gistermiddag zijn de schuren en de op slagplaatsen van den heer W. Baets te Keiven (L.t. door brand totaal vernield. Ook voorraden hooi. stroo. kolen en kunst meststoffen zijn aan het vuur ten offer gevallen, alsmede eenige graanmijten. De schade, die op f 7000 wordt geschat, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE EERSTE OVERVAL OP JAMAICA. GEPLEEGD. Drie gemaskerde en gewapende bandieten hebben de eerste op Jamaica uitgevoerde overval gepleegd op een bankbeambte, wiens auto zij vijftig mijlen buiten King ston overvielen. Zij maakten een buit van 7'/s duizend dollar en slaagden erin daarmede te ontkomen. BRUTALE OVERVAL. Te New York hebben 3 bandieten een overval gepleegd op 'n fabriek van kunst bloemen. Zij wisten beslag te leggen op 10.000 dollar, die bestemd waren voor het uitbetalen van salarissen en slaagden er in hun overval zoo rustig en onopvallend ten uitvoer te leggen, dat geen der aan wezige vijfhonderd arbeiders opmerkten, dat er iets niet in orde was. ONGEVALLEN IN DE BERGEN. De Duitsche bergwacht deelt mede. dat volgens een ontvangen radiomededeeling zeven vermiste bergbeklimmers in de Beiersche Alpen kort na elkaar dood zijn gevonden. Deze bergbeklimmers, onder wie zich drie vrouwen bevonden, waren sinds eenige dagen vermist, nadat zij uil München waren vertrokken. De bekende Groedener Alpinist en ski- looper, Matteo Ncggler en een dame uit Beieren, wier naam nog niet bekend is, zijn in de Fermeda-Gruppe in Zuid-Tirol neergestort en gedood. De verminkte lij ken zijn naar Skt. Ullrich in het Groede ner dal overgebracht. KAMERLID VOOR DE RECHTBANK. Beschuldigd van verduistering. Gisteren is voor de rechtbank te Arnhem behandeld de zaak tegen J. J. W. IJ., lid der Tweede Kamer, accountant te Arnhem en lid van den gemeenteraad aldaar, wien werd ten laste gelegd verduistering, subs, heling, subs, bedriegelijke bankbreuk. In de dagvaarding zijn de volgende fei ten omschreven: le. dat hij een bedrag groot f.500, toe- behoorende aan G. Derksen, die dit geld had gestort als waarborg voor de nako ming zijner plichten tegenover de stich ting Rijn-Strandbad, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend; 2e. dat hij als secretaris-penningmees ter gelden had ontvangen tot een bedrag van f. 195, de opbrengst van abonnemen ten en toegangsbewijzen en dat hij zich opzettelijk dit geld heeft toegeëigend; 3e, dat hij het bedrag van f. 100, dat) iemand had gestort tot aankoop en ont vangst van een obligatie eener leening door de stichting uit te geven, nadat het plan tot uitgifte dier leening was opgege ven, zich wederrechtelijk heeft toe geëigend. Bij het verhoor werd vastgesteld, dab verd. de voorloopige oprichtingsonkosten van het Rijn-Strandbad allereerst had geschat op f. 4000. Op de vraag van den president of verd. als secretaris-penningmeester een kas boek bijhield, antwoordde deze, dat hij wel een kasboek had gekocht, maar de noodige bescheiden daarvoor niet heeft ontvangen. Hij deelde voorts mede, dat een bank te Arnhem wilde medewerken om de uit te schrijven obligatieleening van f, 14.000 te doen slagen. Toen verd. zich als trustee der toekomstige obligatiehouders aanbood, eischte de bank daarvan acte. Verd. wei gerde dit. Op 15 Juni van het vorig jaar, toen tob opheffing besloten werd, had verd. de voorwaarden gesteld; ten eerste, dat hij zijn kasvoorschot moest terughebben, voorzoover men dat missen kon en de rest spoedig daarna; in de tweede plaats dat de crediteuren er genoegen mede zouden nemen, den concessionaris in plaats van de stichting als schuldenaar te krijgen. Wan neer een penningmeester van een vereeni- ging, zeide verd., zelf geld voorschiet, dan is usance, dat hij dat weer uit binnen komende gelden terugkrijgt. Verd. ver klaart onschuldig te zijn. Als getuige werd gehoord mr. Eling Visser, curator in het faillissement van het Rijnstrandbad, die verklaarde, dat het bedrag van de schulden f. 5000 bedraagt, waarin niet begrepen is de vordering van verdachte. De vroegere exploitant en directeur van het Rijnstrandbad, F. W. du P., verklaar de dat de eigenaar van den grond weigerde hem op het terrein toe te laten, zoolang de huur niet betaald werd. De verdachte heeft hem toen f. 550 ter hand gesteld; dit geld moest onmiddellijk worden terug betaald, nadat de obligatieleening was vol- teekend. Getuige was in staat de oprich- tingsschulden te betalen. Gewoonlijk had hij niets, soms f, 50 in kas. Getuige wilde opheffing van de stich ting. omdat hij meende dan wel geld te kunnen krijgen. Verdachte verlangde zijn geld direct terug en verdachte heeft hem toen de f. 500 gestuurd, die in kas waren. Het faillissement van getuige werd door een firma te Arnhem aangevraagd, maar getuige meent dat de heer IJ. daar ach- ter Zei t Verdachte deelt mede, dat hij zich geba seerd heeft op een bericht in de couran ten, dat het strandbad zoo goed ging. Verder wist hij van niets. Hij dacht dat Du P. opheffing van de stichting wilde, omdat het goed ging en hij het zonder spr. wilde doen. Een medebestuurslid der stichting ver klaarde, dat Du P. buiten zijn boekje ging, door niet van den buffetchef een waarborgsom van f. 500 te eischen. Men had de overtuiging dat het bad zeker op gang zou kunnen maken, mits onder des kundige en betrouwbare leiding. Op een vraag van den verdediger antwoordde getuige dat hij verdachte nooit op on rechtmatigheden heeft betrapt. Hierna is tegen verdachte geëischt: zes maanden gevangenisstraf wegens voort gezette verduistering. AMERIKAANSCHE BADPLAATS DOOR BRAND VERWOEST. De badplaats Bartlett Spring in Califor- më waar zich groote hotels en ongeveer vijftig pensions bevonden, is door een ge weldigen brand volkomen verwoest. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. HEVIGE AARDSCHOKKEN IN ALGIFRS. Aanhoudende aardschokken, welke meer dan een week aanhielden, hebben in de afgelegen streek van Carnot in Algiers, ge. weldige schade aagericht. Talrijke dmpen werden tcA-:men verwoon e bevolkin gen van den dorpen zij - dakloos en ge heel ontmoedigd. De autoriteiten haasten zich houten schuilplaatsen te bouwen. Gedurende de afgeloopen 48 uur is de streek door zes aardschokken geteisterd. DE VROUW IN EEN KOOI. Te Orszalles in Hongarije is een boer gearresteerd, die zijn vrouw twee maan den lang in een kooi had opgesloten. Tij dens het politieverhoor verklaarde hij zijn vrouw vurig lief te hebben en niet het denkbeeld te kunnen verdragen dat een andere man naar haar zou kijken. TYPHUSEPIDEMIE IN BELGIË. Te St. Gilles, een plaatsje in de nabij heid van Dendermonde, is een typhus- epidemie uitgebroken, gepaard gaande met verschillende diphteriegevallen. Honderd personen, waaronder vee) kinderen, moe ten het bed houden. Vier sterfgevallen zijn reeds voorgekomen. Bijzondere maatrege len zijn getroffen ter voorkoming van ver dere uitbreiding der gevreesde ziekten. De scholen zijn gesloten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9