DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 15 September 1934 ERATO, Oude Singel 14, Telef. 889. TELEGRAMMEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. AMERIKAANSCHE NOTITIES alle leden Yan het bureau heelt geraad pleegd over de mogelijkheid van een spoe dige hervatting van de werkzaamheden van het bureau. Het bleek daarbij dat t nog steeds ge- wenscht is dat het bureau een afwach tende houding aanneemt en eerst nog den voorrang laat aan de regeeringen tot op lossing door diplomatieke onderhandelin gen van politieke vraagstukken, die met het ontwapeningsprobleem in rechtstreeks verband staan. In het bijzonder is het raadzaam den loop van de onderhande lingen over het sluiten van een Oostelijk Loeamo-pact af te wachten. Henderson voegt hieraan toe dat nog meer onder handelingen in zeer nabije toekomst tege moet kunnen worden gezien. Waar de maand October voor de onder handelingen van verschillenden aard zal worden besteed heeft Henderson besloten nog geen vasten datum voor de nieuwe bijeenkomst van het bureau vast te stel len. ofschoon hij in beginsel nog steeds de eerste week van November hiervoor ge schikt acht. Henderson zal echter eind Oct. de verschillende regeeringen die in het bureau vertegenwoordigd zijn. nog maals raadplegen, en dan rekening hou den met de nieuw verkregen inlichtingen over het verloop van bovenbedoelde on derhandelingen Ten aanzien van de taak der verschillende commissies, die volgens de resolutie der algemeene commissie van Juni. dezen zomer aan het werk zijn ge weest. zal Henderson het bureau spoedig een motie doen toekomen over de tot dus verre door die commissies verkregen resul taten. o ENGELAND. Een delegatie naar Duitschiand. Het Foreign Office maakt bekend, dat door de Britsche en Duitsche regeeringen is overeengekomen, dat een delegatie onder leiding van Sir Frederick Leith Ross den voornaamsten economischen advi seur van de Britsche regeering, zich on middellijk naar Berlijn zal begeven om besprekingen aan te vangen inzake de commercieele en financieele betrekkingen der beide landen in verband met de nieuwe Duitsche Instantie voor de con trole van den invoer en de toewijzing van buitenlandsche valuta. In de laatste dagen is nauwkeurig het effect bestudeerd, dat de recente beschik kingen van den Duitschen minister van economische zaken. dr. Schacht, zal heb ben. in het bijzonder met het oog op de van kracht wording der Engelsch-Duitsche valuta-overeenkomst van 10 Augustus op 20 Augustus. Overeenkomsig daze decreten zal een volledige controle worden uitgeoefend op alle invoeren in Duitschiand. zulks met ingang van 24 September in het bijzonder met het oog op de ter beschikking stelling van buitenlandsche deviezen. OOSTENRIJK. Nog een vonnis gewezen. Het militair gerechtshof veroordeelde den opperwachtmeester Franz Thelssenberger. wegens hoogveraad ter dood door den strop. In de schriftelijke aanklacht wordt ge zegd, dat Th. op 23 en 24 Juli, dus 2 dagen vóór het uitbreken van den opstand, drie politiebeambten tot medewerking aan de voorgenomen bezetting der bondskanse- larij en van het radiogebouw heeft uitge- noodigd en daardoor opstand en burger oorlog heeft uitgelokt. Na den 25sten Juli was Th. naar Hon garije gevlucht. Hij werd echter door de Hongaarsche gendarmerie gearresteerd en aan de Oostenrijksche autoriteiten uit geleverd. De bondspresident heeft de doodstraf in levenslange zware kerkerstraf veranderd, verscherpt door een hard bed en één vastendag om de 3 maanden en door een zame opsluiting in een donkere cel op den 25sten Juli van ieder strafjaar. Doorslaggevend voor de gratieverleening was de omstandigheid, dat Th. aan de Putsch-handelingen niet rechtstreeks heeft deelgenomen. De opdrachten, die hij den drie politie mannen deed toekomen, had hij van den Kriminalbeambte Joseph Steiner ontvan gen, die zich door de vlucht aan vervolging onttrokken heeft. SPANJE. Het kabinet-Samper blijft voorloopig Een links-front - Huldiging van Unamuno. Het Spaansche kabinet heeft besloten eerst na het bijeenkomen van de Cortes op 1 October af te treden. Een vroeger af treden leek te gevaarlijk met het oog op den gespannen toestand der binnenland- sche politiek. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot nader order alle politieke bijeen komsten verboden Hij wil op deze wijze verstoringen van de openbare orde en vei ligheid voorkomen. Het centraal-bestuur der communisti sche partij heeft besloten een bondgenoot schap aan te gaan met de arbeiderspartij, welke reeds de socialisten en verschillende llnksche organisaties omvat. Aldus is prac- tisch een gemeenschappelijk front ge vormd. Van den anderen kant hebben de ra dicaal-socialisten een fusie aangegaan met de radicaal-democraten. De nieuwe partij zal republikeinsche unie heeten. In een drukke straat van Madrid werd de bestuurder van een tram doodgescho ten. De dader kon ontkomen. Het betreft hier een wraakoefening. De bestuurder had geweigerd aan de laatste algemeene staking in Madrid deel te nemen. De regeering heeft besloten, dat de fees ten, die er op 20 dezer te Salamanca ge vierd zullen worden ter huldiging van pro fessor Unamuno, den rector van de uni versiteit aldaar, officieele feestelijkheden zullen zijn. Unamuno is voor zijn leven tot rector benoemd en er zal een leerstoel- Unamuno worden gevestigd, om den ge leerde-kunstenaar gelegenheid te geven onderwerpen naar zijn keuze te behan delen. De President van de Republiek zal de feestelijkheid te Salamanca bijwonen.. ZUID-SLA VIE. Spanning met Italië. De Itallaansche delegatie, die zou deel nemen aan het interparlementaire congres dat te Belgrado wordt gehouden, heeft in verband met de houding, die de Zuid-Sla vische pers in den laatsten tijd jegens Italië aanneemt, order gekregen, de reis voorloopig uit te stellen. RECLAME. «77 VEREENIGDE STATEN. De textielstaking. Na ongeregeldheden en vechtpartijen ge durende vier dagen is het gisteren in New England wat rustiger geworden. Beneden de lijn Mason-Dixon echter was de onrust weer grooter hoewel tot dusverre slechts weinig ernstige botsingen zijn voorge komen. De belangstelling was dan ook gisteren voornamelijk gericht op Washington waar, naar verluidde de arbeidersleiders een meer verzoeningsgezinde houding zouden hebben aangenomen. De voorzitter van het stakingscomité, Francis Gorman verklaar de. dat er een overeenstemming naderende was tusschen de stakingsleiding en de commissie van president Roosevelt betref fende een nieuw arbitrageplan. Tevens verklaarde hij echter, dat hem ter oore was gekomen, dat de auto- en staalfabri kanten voornemens zouden zijn loonsver lagingen in te voeren, welke geen ander doel zouden hebben, dan steun te bieden aan de textielfabrikanten in hun strijd tegen loonsverhooging. Gorman sprak als zijn meening uit. dat het hier een alge meene actie betreft van de groote indus trie welke daarmede niet alleen de huidige textielstaking wil onderdrukken, doch daarmede tevens een beslissende slag wii toebrengen aan de verdere stakingen die zij voor de naaste toekomst vreest. Gorman heeft verder de vakvereenlgin- gen van transportarbeiders opgeroepen hun leden instructie te geven geen uit het buitenland ingevoerde textielgoederen te helpen iaden, lossen of verzenden, aange zien hierdoor de fabrikanten den strijd langer zouden kunnen voortzetten. Aan dit beroep is gevolg gegeven en de transportarbeiders zijn opgeroepen geen uit het buitenland ingevoerde textielpro ducten te verwerken. Slaagt men erin dit embargo algemeen te maken dan zal hier door de stakingsbeweging een groote ver sterking. maar tevens een groote verscher ping krijgen. Men hoopt echter dat daar door de onverschilligheid van het publiek jegens deze staking verdwijnen zal. Intusschen blijft de toestand zooals hij was. aldus verklaarde Gorman nog. Het plan om 50.000 tot 75.000 arbeiders van aanverwante industrieën tot staking op te roepen, wordt nog in petto gehouden, tot dat de op het oogenblik alhier gevoerde onderhandelingen tot het een of ander resultaat zullen hebben geleid. Twee afdeelingen nationale garde,zijn volgens een bericht uit Atlanta in Georgia Vrijdag naar Cartersville gezonden, waar de toestand zich toespitste en men ern stige ongeregeldheden vreesde. De com mandant der troepen had deze afdeelingen gemobiliseerd, nadat de gouverneur van den staat hem instructie had gegeven in gereedheid te zijn voor het voorkomen van onlusten. Te Burlington in Noord-Carolina hebben nationale gardisten gebruik gemaakt van de bajonetten en van traangas voor het uiteenjagen van stakers die trachtten te beletten dat een fabriek zijn poorten weer opende. Er zijn regelingen getroffen om presi dent Roosevelt, die de races om de Ame rica-Cup bijwoont draadloos op de hoogte te houden van den toestand. Uit Noord-Carolina wordt nog nader ge meld. dat gisteren daar een nationale gar dist bij relletjes in de rug is gestoken, doch dat zijn toestand niet ernstig is. UIT HET VERRE OOSTEN. Twee Japanners vermoord. In een voorstad van Sjanhaikwan is de commandant der Japansche hulp-gendar merie, Tamoto, door onbekende daders doodgeschoten. Voorts hebben bandieten een Japansche koopman in de provincie Tsjili vermoord. RECLAME. 7643 RÜcostuums voor Optochtcommisiarisien en Hooge Hoeden te hnnr. Costuums voor Op. tochten, Tooneel-Tebleaux-Attributen. SCHIP VERBRAND. PANAMA, 15 Sept. (Reuter). De Britsche vrachtboot „Bradburn" die gisteren nabij Balboa strandde, staat geheel in brand. Men heeft weinig hoop de lading phos- phaat en katoen te kunnen redden. DE ENQUÊTE INZAKE DEN WAPENHANDEL. WASHINGTON. 16 Sept. (Reuter). Voor de Senaatscommissie van enquête naar den wapenhandel legde Lammet, een vertegen woordiger van de groote Amerikaansche wapenfabrieken Dupont de Nemours getui genis af. Hij zeide o.a. dat zijn firma bericht had gekregen, dat in Duitschiand, ondanks het verbod bij het vredesverdrag, op groote schaal ontplofbare stoffen werden samen gesteld. Volgens Amerikaansche courantenbe richten zouden voor de enquêtecommissie brieven zijn voorgelezen, geschreven door den vertegenwoordiger van de firma Du- pont de Nemours-fabrieken te Parijs, waarin stond dat in 1S32 uit Nederland werd gemeld, dat de Duitsche politieke or ganisaties, zooals de Nationaal socialisti sche, bijna alle gewapend waren met Ame rikaansche revolvers en Thompson-machi- CHIEF WHIP IJMUIDEN, 15 September. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 0.70—0.50, griet p. kist van 50 kilo f217.50, tongen per kilo f. 1.350.65. kleine schol per kist van 50 kilo f. 15—3.10, schar f. 5.50—3.10. klein- middel schelv. f. 11.507.90, kleine schelv. f. 7.502.80, kabeljauw per kist van 125 kilo f3018, gullen per kist van 50 kilo f. 72.50, wijting f. 3.102.30, makreel f. 8.50—6.40. 270 kisten versche haring, f. 4.201.00 per kist. Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM 10 met f. 1290, IJM 106 met f. 958, en 6 log gers: KW 114 met f. 606, KW 89 met f. 404, KW 167 met f. 427. KW 39 met f. 632, KW 62 met f. 368, KW 3 met f. 518, de haring- logger SCH 107 met f. 385 voor versche haring. VLAARDINGEN, 15 Sept. Binnengekomen schepen: VL 79 met 24 last. VL 155 met 22 last. Prijzen: volle Zuid f. 8.308.80, maatjes Zuid f. 8.90, volle Noord f.9.ijle Noord f. 5.10. DE HARINGVISSCHERIJ. De afgeloopen week kenmerkte zich evenals de vorige door ruime aanvoeren en lage prijzen. De volle haring schijnt zijn laagtepunt bereikt te hebben op on geveer f. 7 per kantje; voor de andere soorten haring, die in verhouding meege- zakt zijn, worden alle mogelijke prijzen betaald, afhangende van kwaliteit en stukstal. Het is wel zeer jammer, dat we na de betrekkelijk goede maatjes-campagne nu deze buitengewone prijsval moeten mee maken. Voor velen haalt dit weer een lee- lijke schrap door de rekening, nu men het mooie gemiddelde zoo plotseling ziet dalen Het ergste is echter, dat men algemeen de meening is toegedaan, dat deze groote val voorkomen had kunnen worden, indien van te voren de juiste ifiaatregelen getrof fen waren. Voor den consument maakt het niets uit of hij de haring b.v. 1/4 cent per stuk duurder betalen moet; voor den pro ducent beteekent dit echter f. 2.50 per vat of onder de huidige omstandigheden zijn bestaan of zijn ondergang. Per 15 September treedt het regeerings- crediet in werking. Nog onbekend is, hoe het crediet zal werken. Algemeen wordt echter aangenomen, dat de werking wei nig bij die van het vorig jaar zal verschil len. Men verwacht minimumprijzen van ongeveer f. 9 en f. 7 resp. voor volle- en steurharing. Voor deze prijzen zal dan ha ring uit de markt worden genomen, waar op 85% betaald zal worden; afrekening van de resteerende 15% volgt dan later, als alle opgeslagen haring weer verkocht is. De betaling van de 85% geschiedt uit het Regeeringscrediet van f. 750.000. De regeling is niet volmaakt, doch bij gebrek aan een betere wordt ze dankbaar aan vaard. Het risico, dat de regeering bij de rege ling loopt is zeer gering, daar een even tueel te kort betaald wordt uit de inge houden 15%. Het komt ons voor, dat het niet onbillijk zou zijn, indien de Regeering b.v. de helft in een te kort bijdroeg; een dergelijke toezegging van Regeeringszljde zou bijv. een verkoop aan Rusland tegen lage prijzen kunnen bevorderen. Gelukkig ls de export niet slecht, Duitsch iand neemt goed af, doch de deviezen- moeilijkheden drukken wel zeer zwaar; de export naar België is belangrijk toegeno men en sinds de laatste week is Amerika ook in de markt. Het zal echter wel moeilijk vallen, straks weer hoogere prijzen te maken. Met het maatjesseizoen loopt ook het maatjesverbruik ten einde. In de koelhui zen zijn belangrijke hoeveelheden opge slagen, waarmede in den komenden win ter en het voorjaar de vraag naar maatjes kan worden voldaan. DE TREILVISSCHERIJ. Nu de motorloggers die hiervoor in aan merking kwamen ongeveer alle de trell- met de harfngvisscherij hebben verwis seld, gaan vanuit IJmulden weer meer stoomtrellers varen. Op het oogenblik ne men reeds een 70-tal van deze vaartuigen aan de visscherij deel. De behaalde resul taten zijn echter nog niet al te best. Het warme weer. doet aan de prijzen geen goed. Met de haringtreilvisscherij blijft het nog ongelijk gaan. Sommige schepen komen met zeer groote vangsten, terwijl andere zeer weinig meebrengen. De prijzen voor de fijnere vischsoorten gaan nog wel bij een beetje vangst. negeweren en dat er een groote smokkel handel bestond in het brengen van hand wapens naar Duitschiand. In een andere brief stond, dat de Ame rikaansche wapens, die voor Duitschiand waren bestemd, tijdens de vaart op de Schelde in schepen werden geladen voor dat deze Antwerpen bereikten en dat de Nederlandsche politie daar machteloos te genover stond, ofschoon de Nederlandsche ai toriteiten alle mogelijke moeite deden om het smokkelen van wapens te voorko men. (Van onzen correspondent). Het studentenleven in Amerika Universiteiten met kostschool reglementen De Zuidelijke goed- kooper dan de Noordelijke. Een van mijn beide zoons is met vacan- tie van de universiteit thuis gekomen en heeft mij zooveel nieuws van het Ameri kaansche studentenleven verteld, dat ik het nog niet goed omvatten kan. Zijn broer, die ook het eerste jaar aan een andere universiteit, een halve dagreis achter den rug heeft, was minder fortuin lijk in zijn cijfer voor trigonometrie en algebra, weshalve hij 'n zomercursus ging volgen en wij hem wel niet voor Kerstmis zien zullen. Trouwens, het jongmensch, dat nu bij ons is vertrok in September van het vorige jaar. stapte in een slaapwagen en reisde een 70 K M. weg. Een en ander geef ik ter overdenking aan angstige moe ders onder mijn lezeressen, wier zoons naar Delft of Leiden of Groningen zullen vertrekken en die misschien tobben over het feit, dat hun spruiten zoo ver weg zitten. De correspondentie tusschen ons en onze jongens duurde dezen winter twee en drie dagen heen en weer en toen een van hen in het ziekenhuis kwam te liggen met de „Duitsche mazelen", een mij totaal on bekende en nog niet geheel opgehelderde mazelsoort, zat er voor vader en moeder niets anders op dan zoet op nieuws te wachten, want een reis van 26 uur in een richting en voor 60 dollar heen en weer doet men maar niet eventjes, tenzij de toestand het vergt! Gelukkig bleek het een goedaardig soort ziekte te zijn. die na een week over was, maar intusschen heb ben wij hier in New York een week be leefd. die we niet é&uw vergeten zullen. Amerikaansche universiteiten. Dat betrof mijn zoon. den aspirant dok ter. Die nu bij ons is zal ik verder den electrotechnischen ingenieur noemen. Maar waarom heeft u uw zoons zoo ver weggestuurd, hoor ik verscheidene lezers en lezeressen vragen en het simpele ant woord daarop luidt, dat de universiteiten in het zuiden van Amerika de helft, een derde, ja. een kwart goedkooper en even goed zijn als de groote inrichtingen in het Noorden met zulke beroemde namen als Yale. Harvard. Princeton. Renselaer enz. En aangezien het 'n kostbare geschiedenis is en blijft om twee zoons, die niet alleen een tweeling zijn maar bovendien in het zelfde jaar .aankomen" onder de hoede van Minerva te stellen gaat de kost voor de baat uit en moet er een weg op gevon den worden, die in dit geval bestond uit het inschrijven op een universiteit in het zuiden des lands, waar de onkosten van alles over een heel jaar nog niet bedroegen als de collegegelden aan een der boven genoemde universiteiten in de betrekke lijke buurt van New York City. Wat dit laatste betreft heb ik nu de noodige staaltjes uit den mond van mijn ingenieur gehoord, die ik niet zou geloo- ven. wanneer ik zijn kasboek niet zelf ge ïnspecteerd had. Kamerhuur per maand 7.50 dollar, kost per maand 13 dollar, een aangemeten smoking 15 dollar en zoo ver der. Men dient er zich wel rekenschap van te geven, dat Amerikaansche studenten aan een hoogeschool het best te vergelij ken zijn met onze jongelui, die op een internaat van hooger onderwijs zitten in den zin, dat zij in niets te vergelijken zijn met wat wij onder studentenleven ver staan maar dat zij precies op tijd aan wezig moeten zijn en geen college kunnen overslaan, zonder er rekenschap van te geven aan de „dean" en als kinderen van de lagere school gestraft te worden. Zij hebben Iedere maand 'n examen en moe ten dan een voldoende ln leder vak halen of de ouders krijgen een officieele mede- deeling van den „deken" dat zoonlief in dit of dat vak „gebakt" ls en ..dat hij ver standiger zou doen om den achterstand in te halen ten einde niet aan het eind examen van het Jaar te kort te schieten". Nu ls het heel eigenaardig, dat papa en mama alleen maar te hooren krijgen waarin hun spruit te kort schiet van wege de universiteit en het noodwendig gevolg is. dat zij van zoonlief een verontwaardig den brief krijgen, waarin deze schrijft een prachtcijfer in chemie te hebben gekregen of nummer een in Engelsch te zijn. Dat het nu eenmaal de gehate politiek van de school is om alleen de onvoldoenden aan de ouders te vertellen, terwijl hij zoo veel gestudeerd heeft ln andere vakken en mooie cijfers behaald heeft. Strenge discipline. Intusschen blijft deze heele geschiede nis voor een Hollandschen vader, die zich nog best twintig Jaar terug herinneren kan, een rare geschiedenis en troost deze zich met de afgezaagde opmerking; 's lands wijs, 's lands eer! En het wil er bij hem heel moeilijk in. dat „eerstejaars" of zooals ze hier .freshmen" genoemd worden, zich kunnen onderwerpen aan de strikte discipline van om 7 uur opstaan, naar de morgenkerk gaan. meedoen aan militaire exerties e.d. Bovendien geldt dit ook voor .seniors" of laatste jaars die ik bij geen machte ln Utrecht of Amsterdam des morgens bij dag en bij dauw uit hun bed kan zaen kruipen om patrouilled lenst te zien doen en toch ls dat precies wat tien duizenden Ameri kaansche studenten dag in. dag uit doen, En dan zwijg ik nog maar van de geza menlijke maaltijden in groote eetzalen of de verdere kuddegeest, die het Amerikaan sche studentendom beheerscht en die door een Hollandsche student vierkant gewei gerd zou worden. Het is een totaal andere mentaliteit en ik geloof niet. dat mijn jongens zich er zoo vroolijk aan zouden hebben onderworpen, wanneer zij niet al tien jaar in Amerika gewoond- hadden en niet beter wisten. Soms kan ik de verlei ding niet weerstaan om hiun te vertellen hoe het bij ons in Europa toegaat maar, wonderlijk genoeg, maakt dit niet den minsten indruk op hen. Ik geloof zelfs, dat zij het niet anders zouden wenschen om de eenvoudige reden, dat zij op de High School, die heel in de verte te vergelijken is met ons Lyceum, een totaal ander voor uitzicht op bet studentenleven hebben gekregen dan onze Gymnasiasten en HB.S.-ers. Die hebben in de vijf en zes jaar alles bemeesterd wat er te leeren valt, behalve wat er op de universiteit geleerd wordt. De Amerikaansche High School-leerling, die naar „college" gaat is daarmee niet te vergelijken; ik heb brieven van mijn zoons op de universiteit, die Engelsche schrijf fouten maken, waarover een gymnasiast vijfde klas zich zou doodschamen. Het on derscheid tusschen ..write" en „right" schijnt voor een Amerikaanschen universi- teits-student nog altijd niet heelemaal duidelijk te zijn, zooiets alsof een Lelde- naar het onderscheid niet weet tusschen „noch" en „nog". Waarmee ik maar zeg gen wil. dat het peil en het tempo in Amerika, dat land van snelheid en effi ciency, op het gebied van onderwijs hope loos achter staat bij het oude, zoogenaamd gedegenereerde Europa. Gebreken der opleiding. Wat wij te veel te doen met opstoppen van allerlei nuttelooze wijsheden (als het kibbelen van Frederik de Groote met Maria Theresia of alle vulkanen op Java) wordt ln Amerika precies ln het uiterste nagelaten hier wordt den armen stum- perds ook niet het aller-elementairste bij gebracht en ik vraag me af waar ergens in de wereld de gulden middenweg bewan deld wordt. Vandaar, dat in de eerste jaren op Amerikaansche hoogescholen notabene nog Engelsch en algebra en Cyrano de Bergerac onderwezen wordt, wat elke 18-jarige Hollander na zijn HBS. of Gymnasium droomen kan. En om de zelfde reden moeten de dames en heeren studenten op de minuut in de colleges aanwezig zijn of permissie vragen weg te blijven, terwijl ze maar een bepaald aan tal uren mogen absent zijn. Laten onze studenten zich dat eens even indenken, die alle colleges laten omaakken en met behulp van een repetitor aan het vossen slaan voor hun propaedeutisch of candl- daats! Ik begrijp, dat ik hier een eenlgszins luguber studentenleven in Amerika heb afgeteekend, maar te oordeelen naar mijn zoon den ingenieur ben ik er glad maast. Dit jongemensch kwam thuis als het stra lende voorbeeld van schik in zijn leven te hebben; hij had nu letterlijk geen enkele klacht over zijn eerste jaar en gaat van „freshman" over tot .sophomore" met een gevoel van opperste tevredenheid en ple zier in zijn leven En de dokter in Florida zendt ook niets dan opgewekte brieven over zijn Alma Mater, het klimaat, de om geving en de aardige menschen om hem heen. Wat kunnen Hollandsche ouders meer verlangen? Een sober leven. Natuurlijk was ik een en al nieuwsgie righeid om meer te hooren over het dage- lijksche leven daar in sub-tropisch Ame rika. Wel, het is er allemaal veel eenvou diger, veel gezelliger, veel goedkooper en wat niet meer dan hier in ons koudere moorden. Zelfs de vriendinnetjes daar zijn niet gewend om gefuifd te worden ten koste van de noodige dollars per avond aan dineetjes, bioscoopjes en soupertjes na afloop, maar zUn tevreden met het een voudigste en willen juist niet veel geld kosten. En wat de samenleving tn het zuiden betreft, de hartelijkheid, de gast vrijheid van de bevolking, de eenvoud ta doen en denken vergeleken met het noor den van Philadelphia. New York en Bos ton daarover zijn ze niet uitgepraat. Zoodat ik tot de conclusie gekomen ben, dat mijn spruiten daar in een milieu zit ten, dat wel niet in de meeste opzichten overeenkomt met hetgeen zij ln hun ge boorteland als student zouden hebben meegemaakt, maar in elk geval, dat zij een simpeler en degelijker studietijd door maken dan wanneer zij onder de 5200 stu denten van Yale of de 8500 van Harvard hadden behoord waar aan allerlei mee gedaan hoort te worden ten koste van een massa extra geld om tot de mannen van aanzien geteld te worden De eenige bedenking van mijn zoon was, dat de stap tusschen High School en Col lege veel te groot was, zoodat een menigte zwakke broeders het direct niet konden bolwerken ln hun eerste laar terwijl hij zelf zoo hard poot-an had moeben spelen „als u zegt. dat er op de H.B S. en Gym in Holland gewerkt wordt" Sinds zijn sl;u" dentschap heeft hij voor het eerst van zijn leven tot en na middernacht zitten blok ken en een beetle medelildend gelachen om zijn iaarsgenooten die zulk hard wec ken een levend schandaal vonden. 111 plaats van drie verplichte wiskundevakken nam hij er nog drie vrijwillig bij! 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2