75,te Jaargang ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 No. 22849 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BERICHT OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVÊRTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd per week „0.18 Franco per post 1.2.35 -f portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER biaaen EERSTE BLAD. Het Bestuur van de vereeniging van uit gevers en directeuren van dagbladen „de Nederlandsche Dagbladpers" heeft, gezien de omstandigheid, dat ook de Regeering zelve voor haar stukken de oude spelling bandhaaft, de leden geadviseerd eveneens de oude spelling te blijven gebruiken. Dit advies zal door ons opgevolgd wor den en althans zoolang als de Regeering het voorbeeld geeft de oude spelling te handhaven, zelfs in de „Staatscourant", zullen wij dit voorbeeld volgen. Het „Leidsch Dagblad" zal dus voorloo- pig in de oude spelling blijven verschij nen. H.H. Adverteerders zijn natuurlijk vrij hun advertenties op te geven in de door hen gewenschte spelling. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaal berg en Zoon, om vergunning tot het uit breiden van de wollendekenfabriek in de perceelen Vestestraat Nis. 283032, ka dastraal bekend Gemeente Lelden, Sectie I Nis. 1126, 1822, 2170, 2171, 2305, 2608 en 2635; Gelet op de artikelen 8 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd ls; alsmede dat op Zaterdag, den 29 Sept. e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 7647 Leiden, 15 September 1934. DE NIEUWE SPELLING OP DE GEMEENTESCHOLEN. B. en W. dringen aan op spoedige invoering. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten de hoofden van de gemeentelijke inrichtingen van onderwijs uit te noodigen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot in voering op de scholen van de nieuwe spelling. LUSTRUMFEESTEN 1935. De Lustrumcommissie van het Leidsche Studentencorps bericht ons, dat zij met groote Instemming heeft kennis genomen van het voornemen der winkeliers op de Doezastraat om actief deel te nemen aan de lustrumfeesten, welke einde Juni 1935 zullen worden gehouden. Hoewel de voorbereiding der feestplan- nen nog niet in een dergelijk stadium ver keert, dat daarover reeds thans nadere mededeelingen kunnen worden gedaan, staat nu al vast, dat de burgerij, meer dan bij vorige lustra in de feestelijkheden zal worden betrokken. Wij hopen daarover binnenkort uitvoe rige mededeelingen te kunnen doen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma Gebrieders Bisdom, Anna van Burenlaan 7, Oegstgeest. Fabriceeren van en handel in linnen, halflinnen en katoe nen goederen. Eigenaar: K. P. J. Bisdom, Oegstgeest. Wijzigingen: Naainlooze Vennootschap Lithografische Metaaldrukkerij en Vernislnrichting voor heen firma W. F. Paauw en Zoon, Hooge Rijndijk 272, Leiden. Overleden commissa ris: W. F. Paauw, Zoeterwoude, dd. 8 Sept. 1934. J. de Rijk, Rijnsburgerweg 44, Leiden. Behangerij en stoffeerderij Wijziging uit geoefend bedrijf: de winkel is opgeheven (thans behangerij en stoffeerderij, met wonkamer). VOORDRACHTEN EN CURSUSSEN LEIDSCHE VOLKSHUIS. De serie voordrachten voor den winter 1934'35 zal ook ditmaal geopend worden met een zeer mooien filmavond en wel op Maandag 24 Sept. a.s.: „De wereldstad Parijs", toegelicht door den bekenden spreker, den heer H. C. Ver- kruysen, Haarlem. Schilderachtige plekjes van de schoone Seinestad, monumenten van historische waarde en typisch Pa- rijsch volksleven wist hij weer zelf op de plaat vast te leggen op een wijze zooals alleen een kunstgevoelig man dit kon doen. Bovendien worden wederom beschikbaar gesteld niet persoonlijke serie-kaarten a f. 1, die behalve voor dezen avond toegang geven tot de overige voordrachten zooals: prof. mr. H. A. Idema: „De verhouding der verschillende bevolkingsgroepen in In- dië"; dr. Ph. v. Schelven: „Ouders leert uw kinderen kennen"; prof. dr. J. Tin bergen: „Gaat de crisis van zelf over?"; mevr. W. L. BoldinghGoemans: „Scan dinavische letterkunde"; mej. Suze Proot; „Joh. Seb. Bach". De serie wordt gesloten door een inte ressante filmavond van dr. v. d. Sleen: „Per vliegtuig door Europa". Inderdaad een uitstekende voordrachten reeks voor een luttel bedrag. Wie hiervan wil genieten vrage schrif telijk (met opgave van naam en adres) of 's avonds van 79 in het Volkshuis een seriekaart aan. De cursus Natuurkunde zal ook dit jaar, dank zij de medewerking van de heeren professoren gegeven kunnen worden in de groote collegezaal van het natuurkundig laboratorium, Nieuwsteeg en wel op Don derdag 20, 27 Sept., 4 en 11 Oct., te 8 uur. De talrijke en mooie proeven, die in het laboratorium mogelijk zijn zullen onge twijfeld de belangstelling voor dezen cur sus verhoogen. De leiding is in zeer be voegde handen; de heeren J. de Nobel en A. N. Gerritsen, Leiden. De heer K. de Boer. Rotterdam behandelt een onderwerp van zeer actueele beteekenis, nu het vraagstuk der „Dieselmotoren" op het oogenblik sterk de aandacht vraagt. Donderdag a.s. begint een cursus voor meisjes en jonge vrouwen van 6 avonden en wel: 20. 27 Sept., 4, 11, 18 en 25 Oct. 8.15 uur over de onderwerpen: „De plaats der vrouw in de samenleving, vroeger en nu", „de werkende vrouw", „de vrouw als moeder", „de verzorging voor het jonge kind", met practische oefening. De leiding berust bij verschillende des kundigen: Mej. Hermien van der Heide, mevrouw SchaperBeukema, zuster Van Ditzhuyzen. Dinsdagavond 79 uur is er nog gele genheid zich op te geven in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdljk 33, voor ver schillende lessen zooals Engelsch, Fransch Duitsch, Nederl. taal, (nieuwe spelling); verstellessen en kniplessen. ESPERANTO. Het Internacia Cseh-Instituto de Espe ranto, onder directie van Andreo Cseh en Julia Isbrücker te Den Haag, heeft aan den heer J. de Ren, die kort geleden het Esperanto-diploma B (onderwijsbevoegd heid) behaalde, het recht verleend onder richt te geven volgens de methode van Andreo Cseh. Tegelijkertijd is hij als werkend lid tot den staf van het Instituut toegetreden, een onderscheiding, welke uitsluitend plaats vindt op uitnoodiging van de Directie aan hen, die zich bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt ten opzichte van onderwijs, organisatie, propaganda. DE BIOSCOPEN. Luxor-theater „Das Lied der Sonne" is de film van Lauri Volpi, den Italiaan- schen zanger, die thans, na Jan Kiepura, het Luxor-theater beheerscht met z'n schitterende stem. Daarnaast treedt ook de bekoorlijke Lilian Dietz op den voorgrond, evenals Vittorio De Sicca, Erhard Siedel en Oskar Sabo. 'tls een genoeglijk blijspei, dit „Zonnelied" en het bevat vele geestige momenten, die alle het gevolg zijn van het feit, dat een impressario, in plaats van in Venetië met den zanger Volpi te contrac teeren, voor eenige weken te Berlijn het gevang in gaat wegens brutaal optreden tegen de politie, doch zulks voor zijn echt- genoote geheim wenseht te houden. Er is maar één middel om de zaak te redden en daartoe wordt een jongedame te hulp ge roepen, die geen ander verlangen koestert dan zich als zangeres door Volpi te laten „ontdekken". Gewapend met een ontwerp- contract en een enorm pakket geschreven ansichtkaarten, bestemd voor de vrouw van den opgesloten impressario, trekt zij naar Venetië. En onherroepelijk moet het dan spaak loopen als de zaakwaarnemer van den zanger voor den tenor zelf wordt aangezien en de bekoorlijkheid van het meisje den jongeman er toe verleidt voor- loopig in deze vergissing te berusten. Op deze wijze komen er kwesties, verwikkelin gen en tranen, maar per saldo wint toch de liefde het pleit. Middelerwijl viert de hel dentenor Volpi grootsche triomfen met Mascagni's zonnelied, terwijl daarnevens met groote waardeering gewag moet wor den gemaakt van de vele fraaie fotografi sche opnamen, die een weergaloos beeld zijn van Italië's sereene schoonheid. Het Luxor-theater geeft als tweede hoofdfilm „Een nacht vol verschrikkin gen", een angstwekkend, somber verhaal met tal van geheimzinnige moorden en griezelige verschijningen. In het huis van den vermoorden prof. Reinhardt valt het ééne slachtoffer na het andere. Vlijm scherpe dolken doen telkens hun ver schrikkelijk werk, een krantenbericht vindt men steeds op het lijkEn vruchteloos poogt de politie het mysterie te ontslui- meren. Natuurlijk zullen wij hier het ge heim niet verklappen. Slechts mogen wij met nadruk vaststellen dat liefhebbers van griezelverhalen dezen huiveringwekkenden „Nacht vol verschrikkingen" niet mogen missen Roxy-theater. Norma Shearer weet in „De gescheiden Vrouw" door haar aangrij pend, meesleepend spel de toeschouwers gedurig te boeien en laat hen medeleven op een wijze, die alle lof verdient. Na eenige jaren van innig huwelijksge luk komt er oneenigheid tusschen Ted en Jerry. Jerry (Norma Shearer) poogt het geschil bij te leggen en hoewel beiden schuld hebben vraagt om vergiffenis. Haar echtgenoot blijkt te trotsch te zijn en verzoent zich niet. Jerry laat zich dan scheiden en vervalt nu in een lichtzinnig leventje, van flirten en uitgaan. Haar vroegere aanbidder verlieft zich op haar en wanneer zij het geluk weer meent te hebben gevonden, ziet zij op het laatste oogenblik in, dat zij hem niet kan trouwen. Dan, haar oude trots overwinnend, gaat zij haar vroegeren echtgenoot weer opzoeken en zoo eindigde deze film op een zeer be vredigende en gelukkige wijze. Voor de pauze draait na het interes sante journaal en een niet minder interes sant voorfilmpje, de vroolijke soldaten- klucht De adjudant van Zijne Hoogheid". Al met al een programma, waarmee Roxy voor den dag kan komen. Trianon-theater. De naam van Mar iene Dietrich heeft nog steeds een fasci- neerenden Invloed op het publiek! Dat bleek ook gisteravond weer, toen velen, ondanks het mooie weer, waren opgegaan, om haar te zien als de Roode Keizerin in von Sternberg's film „Tsarina van Rus land". Men kent het verhaal, dat onlangs onder andere regie en met andere acteurs vertoond werd. Zonder in vergelijkingen te willen vervallen, merken wij toch op, dat von Sternberg het acent volledig legt op „show", terwijl zijn opzet daarbij gran dioos is. Hoe wordt hij op de breede vleu gelen zijner fantasie gedragen, hoe kneedt en herkneedt hij zijn onderwerp, in het midden waarvan hij plaatst Mariene Dietrich, die hem inspireert, gelijk zij door dezen merkwaardigen regisseur geïnspi reerd wordt Hij doet haar door dit ver haal gaan, tegen den weelderigen, merk waardigen achtergrond van geheimzinnige en suggestieve décors, waarin de beelden galerij van monsterachtige ikonen, waar over wij gisteren reeds schreven, de meeste aandacht trekken. Geen minuut zijn wij in deze film zon der Mariene Dietrich: een volkomen an dere weer. als in haar vroegere films, ge plaatst op hooger en interessanter niveau, hoewel heel even in een zeer kleine scène de herinnering aan de Blauwe Engel wordt opgeroepen. Speelt in den aanvang Mariene's dochtertje Maria Sieber een oogenblik de rol van het jeugdige Duitsche prinsesje, vlak daarop is 't Mar iene Dietrich, die voor ons eweeft als 17 jarig onschuldig meiske, dat vol idealen naar het Barbaarsche Rusland gaat. om er de grootste teleurstelling van haar leven te ondergaan. In haar groote vraagoogen ligt eerst de verwachting en de hoop, dan, tijdens de huwelijksceremonie met den waanzinnigen Peter de melancholie en de ontgoocheling over het feit, dat men haar bedrogen heeft. De gang van dit kleine prinsesje naar de hoogste toppen van den roem, is moeilijk! Temidden van dit ge heel anders geaarde volk volgt de eene désilusie op de andere, maar tenslotte weet het prinsesje er bovenuit te komen, ontwikkelt zij zich tot een vastberaden en zelfbewuste vrouw, die het zich tot taak stelt het Russische volk aan den vernieti genden invloed van haar terroristischen echtgenoot te doen ontkomen. Deze ontwikkelingsgang, die culmineert in de jubelende climax der juichende pa leisbestorming welke de Keizerin zegevie rend aan het hoofd der troepen en van het geknechte volk als heerscheres van een onmetelijk rijk brengt, wordt in breede lijnen aangegeven, terwijl ook menig détail getuigt van de specifieke visie van een meesterlijken regisseur! Mariene en von Sternberg: deze twee persoonlijkheden hebben weer een film werk geschapen, die bovenal het oog te streelen weet! Vóór de pauze gaat een opmerkelijk goed gekleurd teekenfilmpje van Walter Disney, dat onze grootste bewondering wist te trekken! Casino-theater. „In Wien hab' ich einmal ein Madel geliebt" is een aardige operettefilm, zooals wij ze al vaker gezien hebben en die toch altijd een aangenamen indruk achterlaten. De gezellige operette sfeer. de niet al te zware kost een onder houdend muziekje van Robert Stolz gui tig spel van artisten, die in de operettefilm g«en onbekenden meer zijn, dit alles werkt er toe mee, dat men zijn dagelijksche DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondsstad. Zooals reeds kort gemeld, hebben de lei ders der drie delegaties der groote mo gendheden zich gehaast om te antwoorden op de „bom" van den Poolschen minister Beck. Sir John Simon zeide, dat hij eerst niet van plan geweest was te spreken, omdat hij gehoopt en verwacht had dat de bond zich zou hebben bepaald tot de vele onopgeloste vraagstukken op de agenda. Nu had de Poolsche minister Beek echter onverwachts een geheel nieuw on derwerp te berde gebracht, waarover spr. eenige opmerkingen moest maken. Beck had twee vraagstukken besproken, n.l. de veralgemeening van de minderhe denbescherming en den bijzonderen toe stand in welken Polen zich bevond no pens zijn eigen minderheden. Spr. wensch- te echter op te merken, dat deze twee vraagstukken volkomen onafhankelijk van elkaar staan, en niet in één adem ge noemd hadden mogen worden, alsof zij in eenig innerlijk verband stonden. Spr. acht het zijn plicht dit vast te stellen, want hoezeer het misschien voor Polen wen- schelijk ls dat tot een algemeene conven tie nopens de bescherming der minderhe den wordt overgegaan, dat is nog geen voldoende aanleiding tot de eenzijdige verklaring dat Polen niet meer aan zijn internationale verplichtingen zal voldoen, door zijn medewerking bij de controle op de naleving der verdragen op te zeggen. Het is spr. niet heelemaal duidelijk, hoe deze woorden moesten worden uitgelegd. Engeland zal de minderheden-verdragen evenals de andere landen die ze ondertee- kend hebben, naleven en omdat Polen daar ook toe behoort, wil spr. graag we ten, hoe de Poolsche regeering haar ver klaring in overeenstemming denkt te bren gen met artikel 39 van het verdrag van Versailles. Geen staat kan immers zelf standig van aangegane verplichtingen zich losrukken. Dit is een aangelegenheid van de aller grootste beteekenis voor den Volkenbond en spr. heeft het zijn plicht geacht dit in het openbaar vast te stellen, want stil zwijgen zou het misverstand slechts ver groot hebben. Onmiddellijk na de rede van Sir John Simon legde de Fransche minister een korte verklaring af van instemming met Simons woorden. Het was voor de verga dering duidelijk, dat beide ministers voor af ruggespraak met elkaar gehouden had den. Barthou legde nog even den nadruk op het slechte voorbeeld dat Polen door zijn verklaring gegeven had. Geen staat kan aangegane verplichtingen opzeggen zonder van de daarvoor voorgeschreven proce dure gebruik te maken. Spr. wilde dan ook nog niet gelooven, dat het Becks bedoe- zorgen even vergeten kan. De inhoud? Die is immers bij zoo'n „Wiener-film" niet het voornaamste. Hoofdzaak is de wijze, waar op zij in beeld gebracht wordt. Het ko mische gedeelte is bij Ernst Verebes en Hans Junkermann in veilige handen, waarbij Gretl Theimer en Werner Tiitterer het juiste tegenspel weten te vinden. De groote kwaliteit van „De Koning der Zigeuners" ligt in den zang van José Mojica die heel veel zingt en gelukkig goed. Hij draagt daardoor de film, waarin een prinses haar home verlaat, om zich bij Karol. den hoofdman der zi geuners, te voegen, trots heldhaftige po gingen van een jaloerschen hertog om zulks te verhinderen. Het café van den heer Beitjes, Peli kaanstraat 4 is overgegaan in handen van den heer M. Sierat, die de zaak in- en uit wendig geheel liet verbouwen. Dit werk ge schiedde door den aannemer C. Land- kroon, die zich op voortreffelijke wijze van die taak kweet. - Door de R.K. Spoor- en Tramweg- vereeniging „St. Raphael" zal Maandag avond een spoedeischende ledenvergade ring in het gebouw van den R.K. Volks bond gehouden worden ter bespreking van de nieuwe voorstellen inzake loonsverla ging voor het spoorwegpersoneel. Aan den heer O. Veen, schrijver bij den P.T.T.-dienst alhier, is, na ruim 32-ja- rigen diensttijd, met ingang van 16 dezer, eervol ontslag verleend. Gisteravond werden in de zwemin richting „De Zijl" examens gehouden van de Leidsche Reddingsbrigade voor het be halen van diploma A en B. Voor diploma A slaagden de dames W. Korenhof, W. Boogers en G. Meyer en de heer C. Hooge- veen en voor diploma B de heer Chr. Cramer. De heeren A. Dronkers en W. C. van Unnik, beiden theologisch candidaat aan de Rijksuniversiteit alhier zijn door het Prov. Kerkbestuur van Groningen toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Ter kennis van de Leden van den Gemeenteraad is gebracht dat de eerst volgende vergadering van den Raad hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag 24 Sept. a.s. BINNENLAND. Het betalingsverkeer met Duitschland; gegevens ten aanzien van rembours-zen- dingen. (Binnenland, 3e Blad). Bij Edo Bergma's gouden jubileum; de A. N. W. B.-voorzittel' over zijn werk. (Binnenland, 3e Blad). Het jaarverslag van Philips' Gloeilam penfabrieken. (Financiën, 3e Blad). De sluiting der Staten-Generaal. (Laat ste Berichten, le Blad). De K.L.M. zal met het Douglas-vliegluig, zoowel in de snelheids- als de handicap- klasse deelnemen aan de LondenMel- bournc-race en hieraan extra postvluchtcn verbinden. (Laatste Berichten, Ie Blad). BUITENLAND. Overeenstemming met de sovjets over toetreden tot den Volkenbond. (Buiten land, le Blad). Sir John Simon, Barthou en Aloisi tegen de rede van den Poolschen minister Beek. (Buitenland, le Bladl. Henderson over de Ontwapeningscon ferentie. (Buitenland, le Blad). Het Spaanschc kabinet blijft voorloopig aan. (Buitenland, le Blad). ling was geweest de vergadering voor een fait accompli te plaatsen. Na Barthou zeide ook Aloisi, dat ver dragen zoo lang van kracht moesten blij ven tot zij, b.v. door een herziening, ver anderd of gewijzigd waren, maar een een zijdige opzegging van verplichtingen was jets ongehoords. Aloisi herhaalde overigens nog eens, dat Italië inziet, dat tal van verdragen herzien zullen moeten worden. Laat in den middag zijn de Fransche vertegenwoordiger, Massigli, de Tsjechi sche minister van buitenlandsche zaken, Benesj, en een ambtenaar van den Vol kenbond op bezoek geweest bij den Sovjet- Russischen Volkscommissaris van Buiten landsche Zaken, Litwinof, die zich in de buurt van Thonon, dus op Fransch grond gebied, dicht bij Genève, ophoudt. Enkele minuten na middernacht is vol ledige overeenstemming bereikt inzake de toetreding van sovjet-Rusland tot den Volkenbond! China heeft ter kennis van den Volken bond gebracht, dat het nimmer de suppre- matie van Japan in Mandsjoerije zal er kennen. Zoolang er vier Noordelijke pro vincies van China een verkapt Japansch keizerrijk zullen vormen onder den naam Mandsjoekwo zal er nimmer vrede in Azië zijn. De Chineesche gedelegeerde waar schuwde er voor, dat wanneer Rusland lid van den Volkenbond zou worden, de kwes tie van de handhaving van den vrede in het Verre Oosten nog dichter voor de deur van den Volkenbond zal worden be slist. Rusland, aldus China, zoekt toelating tot den Volkenbond alleen vanwege de Ja- p=uische agressie. Overigens begroette China de Russische toetreding met warmte. Tot besluit der algemeene beschouwin gen hebben nog het woord gevoerd de ge delegeerden van China. Columbia, Haïti, Portugal en Turkije, alsmede de Oosten- rijksche minister van Buitenlandsche Za ken. Berger Waledenegg. Belangrijke verklaringen hebben deze redevoeringen echter hoegenaamd niet in gehouden. De permanente raad van de Kleine En tente, heeft een communiqué uitgegeven over de langdurige beraadslagingen te Genève. Daarin wordt gezegd, dat de Raad besloten heeft, dat de drie staten voor de toelating van Rusland tot den Volkenbond zullen stemmen. Die toetreding wordt be schouwd als een versterking der garanties voor den vrede. In de quaestie der min derhedenbescherming blijft de Kleine En tente bij haar meening. die zij zoo vaak heeft verdedigd. De Raad spreekt zich ver der nogmaals uit voor de volkomen onaf hankelijkheid van alle staten, ook voor hun zelfstandigheid op economisch gebied. De Volkenbond schijnt hun garant voor de handhaving van vrede en orde. Ten slotte wordt gezegd: „De permanente raad der Kleine En tente, welker politiek doel het is de vriend schappelijke betrekkingen met alle staten zonder uitzondering te verwerkelijken, constateert met bevrediging de toenade ring tusschen Frankrijk en Italië, die ge schikt is om ook tusschen de Kleine En tente en Italië de toenadering te bewer ken, die in ieder geval wenschelijk is." Het Volkenbondssecretariaat heeft den tekst openbaar gemaakt van het schrijven dat Henderson als voorzitter van de Ont wapeningsconferentie Woensdag tot de leden van het bureau heeft gericht. Hen derson deelt daarin mede, dat hij tijdens zijn kortstondig verblijf te Genève vrijwel

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1