LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 15 September 1934 PERZISCHE BRIEVEN UIT DE BONTE WAERELD. i Kleine Advertentiën GEVRAAGD. AANGEBODEN. door MeJ. T. Raedt van Oldenbarnevelt. Meshed-i-ser, Caspische Zee. Zie je wat hierboven staat? Daar kom lk juist vandaan, ben er on geveer 14 dagen geweest. De reis heeft vrij lang geduurd; om 7 uur 's morgens vertrokken we van hier en kwamen pas om 7 uur 's avonds aan. Een tweede Fordje ging mee als vrachtauto, beladen met vele valiezen, bedden enz. be nevens onzen onvolprezen Taghl. HIJ ging mee als lijfwacht, kok, raadsman, pakjes drager enz. Zonder hem zouden we in dat hotel den hongerdood gestorven zijn zoo slecht was het eten en zoo vuil de kamers. De tocht zelf was méér dan schitterend jammer dat lk geen tyd genoeg heb om alles uitvoeriger te beschrijven, maar ik zal het niet licht vergeten en Jullie later nog wel vertellen hoe het precies geweest Eigenlijk veel mooier dan de tocht door de woestijn naar Ispahan, die anders ook vol verrassingen was. Dezen keer ging het tegen stelle berghellingen op, door diepe dalen, waar rotswanden hoog opstegen en beekjes en rivieren schuimden en ruisch- ten; watervallen schoten over uitstekende rotspunten de diepte ln, om daar net zoo geheimzinnig te verdwijnen als zij boven plotseling te voorschijn gekomen waren, en een vijfdeelige waterval hing als een in flarden gescheurd gordijn over den bergwand. De weg kronkelde zich op wonderlijke wijze; we gingen soms wel tien minuten lang terug in de richting vanwaar we ge komen waren echte „hairpin"-bochten, en heel ln de hoogte of ver ln de diepte, op een uur rijdens afstand, zagen we de witte streep van den weg, waarlangs we zoojuist gereden hadden. Prachtige oerwouden, waarin beren, lynxen, herten enz. nog ln menigte leven; laag heuvelland en dan bergweggetjes in den wand van reuzenge bergten uitgehouwendat alles gaf een verscheidenheid van kleur, impressie en perspectief, zooals slechts zelden kan wor den waargenomen. De route naar Mazanderan, de Perzische provincie aan de Caspische Zee noemt men de mooiste ln heel Perzië en de weg wordt uitstekend onderhouden, omdat Z.M. de Sliah daar geregeld twee keer per Jaar ter jacht gaat. Wij wisten wel dat Z.M. daar nu was, maar niet dat hij juist op den terugweg was en dat heeft ons twee uren opont houd gekost, ergens in een klein miserabel dorpske, waar een prachtig uitgedoste po litieagent schitterend afstak tegen de smerige huisjes en die ons met één duim- beweging het „dorpsplein" deed oprijden, waar reeds tientallen van groote en kleine auto's naast elkaar gerangeerd stonden te wachten, sommige wel al sinds den vorigen dag! Want de Shah moest passeeren en niemand, geen auto, geen wandelaar, geen ezel of paard mag dan den weg begaan. Reeds den vorigen dag was de estafette vooruit gehold om alles van den weg te va gen en dat lot ondergingen wij bij ge volg ook. Enfin; we hebben ons daar te goed gedaan aan „polo" d.i. een rijstschotel met geltenvleesch, een kopje thee ge dronken en toen we wat gingen wandelen werden we vervolgd door een troep nieuwsgelrige jongetjes eenig gewoon! En vuil! Achter eiken boom, eiken hoek en enken grooten steen lagen heele mesthoopen het was ontzettend! En het was snikheet en wij zaten eigenlijk ln angst, niet wetende, wat te doen als de Shah soms zijn vertrek had uitgesteld of ander oponthoud had. De nachten zijn heel koud en wij Europeanen zijn een zeldzame delicatesse voor allerlei krui pende. springende, veelpootige, bijtende of zuigende insecten, mochten we ge noodzaakt zijn hier een kamer te huren om te overnachten I Merkwaardig was het gezicht van twee verongelukte auto's, slachtoffers van den stellen, bochtigen bergweg. De een was het diepe ravijn Ingerold en had drie dooden en zooveel zwaar gewonden; de andere auto was bij een der „hairpin- bochten" ln den weg tegen een andere auto opgebotst. Geen wonder voorwaar! Want al toeter je nog zoo hard de auto, die Je tegemoet komt kan je on mogelijk hooren. Belde auto's rijden om zoo te zeggen naast elkaar en naar elkaar toe, gescheiden door een smallcn hoogen bergwand, en de buitenkant van den weg is een diep ravijn. Wij kropen als we bij dergelijke hoogst gevaarlijke hoeken kwamen, maar Je lot hangt ook af van hetgeen en dengeen. die je tegemoet komt! Enfin, wij zijn er heelhuids afgekomen in ieder geval. Een grappig en allerminst verwacht incident was het ontmoeten van twee dames in zeer moderne pyama's, midden in een somber gedeelte van het woud! vermoedelijk Russische Ingenieursvrouwen die haar mannen van hun werk afhaal den. Ons hotel was heel typisch. Bij aankomst verdrongen zich eenige mannen om onze auto heen, maar aan niemand durfde lk onze bagage toever trouwen. Ook niet aan een vies ventje, dat er maar steeds op aandrong dat ik hem onze valiezen geven zou, wat ik resoluut weigerde tot ik eindelijk vernam dat hijde eigenaar van het hotel was! Tableau! Niets erg hoor, 't Is hier al door tableau vivant, maskerade en theater. Weet je wat we heel gewoon gedaan hebben? We hebben de eetzaal van het hotel in beslag genomen en omgetooverd alles met de hulp en goede zorgen van Taghi ln een slaapkamer! In een hoek werd een touw gespannen en daarover hingen onze kleeren en onze handdoeken; een andere hoek was opgevuld met onze valiezen, provisiekoffer en andere bagage w.o. tentbenoodigdheden, en twee wasch- tafels. Dan stonden er twee bedden in, twee kleeden op den grond ziedaar de meubileering van de voormalige eetzaal van het „Hotel Orient" te Mesbediser aan de Caspische Zee! Er waren nog twee Er- gelsche dames, waarvan de eene sinds vijf jaren dokteres was in Perzië. Taghi be reidde en diende ons eten op. We waren den heelen morgen tot aan de lunch op het strand, dat wij moesten bereiken door 20 minuten te loopen en te varen met een bootje. Er stroomt name lijk een rivier langs het hotel en die rivier moesten we oversteken om op dat gedeelte van het strand te komen, waar gewoonlijk gekampeerd wordt. Er was toe vallig nog een andere familie uit Teheran en we hadden het wel gezellig. Het strand loopt heel langzaam af naar zee. zoodat we, ook al was de zee wat on stuimig, heel ver in zee konden gaan; toch moesten we wel wat oppassen voor plotselinge stroomingen. Eb en vloed zijn er niet. Onze tent bleek te zwaar te zijn om te transporteeren en daarom improviseerden we een tent van doeken en plaids. Onze buren op het strand en wij brachten elkaar over en weer bezoekjes, zwommen samen, hielden diepzinnige gesprekken, of we dutten en lazen op het warme zand heerlijke vrijheid! Er werd voortdurend gevischt, meest naar zalm bijzonder lekker! en naar een visch gelijkend op schelvlsch, en dan de steur. Wij zijn ook in een caviaarfabriek ge weest. De steuren waren zeker wel l'/i m. lang; aan hun kop ls een kraakbeenig verlengstuk heel raar. Sommige vis- schen wogen wel 38 en 40 kilo. Met een scherp mes ritsen ze den buik open en daar zag je dan de twee plakken kuit liggen, ongeveer 40 centimeter lange stuk ken iedere plak een flinke hoeveelheid caviaar. Van één visch komen ettelijke bussen van twee kilo. De slijmerige massa wordt over een groote ruwe zeef gewreven, de eitjes vallen erdoor en het vel, slijm enz. blijft achter. Daarna wordt de kuit gedaan in jorotrofine, een conser- veeringsmiddel, en dat is de geheele be handeling. We hebben versche caviaar, zoo uit de visch, geproefd, maar ik vond het alles behalve smakelijk! Als je de fabriek inkomt zie je tonnen met pekelzout en een soort gelei, rekken vol ledige bussen, weegschalen .wasch- machines en weet ik wat meer. De fabri kant en zijn helpers zijn Russen, spreken een pietsje Fransch en waren naar het scheen zeer gevleid met het damesbezoek en toen ik met mijn kiektoestel kwam was het één en al glimlach, lievigheid en gecoquetteer! De mannen, bonken van kerels, verdrongen zich voor de lens, zet ten hun handen op de heupen en namen een superieure houding aan ik had na tuurlijk erge pret en koos den aardigsten uit om met mij gekiekt te worden achter de vischkolossen. Het was toch zóó grappig en aardig daar! Er is een Russische nederzetting lijkt het, althans alle activiteit in fabrieken enz. gaat van de Russen uit. Er zijn nog houtzagerijen en dergelijke; ongekende bedrijvigheid in een Perzisch dorp! die het natuurlijk te danken heeft aan zijn ligging aan de Caspische zee, vlak bij de Russische grens. De winkeltjes zijn zoo waar vrij goed voorzien van allerlei v/aren, en de twee straten waaruit het dorp be staat zijn breed en niet al te vuil. Kal veren en koeien die hier een bult heb ben en lange horens loopen in de straten zooals bij ons de honden, 't Wemelt hier van tweehoeven maar melk en room om boter te maken is er niet. En ook geen groenten! Toch las ik in een Engelsch boek, han delende over Perzië, dat de regenval in de Caspische provincies minstens vijfmaal zoo groot is als elders. Dat het er vochtig is heb ik wel gemerkt, vooral in de eerste dagen, toen het verschil met het uiterst droge klimaat achter den Elburz me zoo opviel. Die landstreek is dan ook heel wat vruchtbaarder en allerlei soorten boomen, heesters en planten groeien er. Oranjeappels, rijst, suikerriet, papavers, eiken (steeneiken? hooge, zware boomen met ontzaggelijk dikken stam, echt Bij - belsch aandoende), bramen en meloenen, granaatappels en citroenen, appels en peren wat je maar wilt groeit er naast elkaar! Maar wat mankeert eraan? De cultiveering! Ze groeien meest in het wild en hebben dus minder waarde. Als je de lijst leest van de producten, die Perzië kan leveren, boven en onder den grond; wat er in zijn wateren leeft en zich vormt parels in de Perzische Golf en steur in de Caspische Zee. be halve nog allerlei andere dingen dan sta je versteld! En dan vraag je je af hoe het komt dat er nog zooveel armoede is en de bevolking zoo schraal. Zou het kunnen zijn omdat de vrouw nog zooveel eeuwen ten achter is? Als je leest hoe en wat het leven is van de vrouw; hoe zij b.v. na zooveel uren rijden in autobussen, waar zij geregeld de slechtste plaatsen krijgt, of schomme lende op ezels, half stikken ln haar sluiers, ook graag net als manlief een glaasje thee zou drinken, maar wachten moet tot hij gedronken en gegeten heeft, of anders, aan den kant van den weg niet in het cafeetje zelf en liefst ergens om een hoek wat gebruiken mag! Van een bepaalden nomadenstam reizen alle mannen en -ook vrouwen op ezels of paardenbehalve de oude vrouwen! Die moeten loopenmeer dood dan levend na urenlange marschen omdat ze van geen nut meer zijn voor den stam! Eerbiediging van de vrouw, van haar gevoelens en wenschen bestaat eenvoudig niet. De zoon. hoe klein ook, gaat steeds vóór haar. Dat lijkt mij toch een groote handicap voor vooruitgang! Een goed schrijver, die in Perzië eenige jaren gezant is geweest en veel gereisd heeft en studies gemaakt van het land is Comte de Gobinau: „Trois ans en Asie", waarvan vooral het tweede deel, waarin hij beschouwingen geeft over land. volk en zeden, heel interessant is. Ook zijn „Nouvelles Aslatiques" zijn bijzonder pret tig om te lezen. Lijken wel verhalen van de Duizend en Eén Nacht! Hij heeft Per zië van 50 jaar terug beschreven, maar blijft toch up to date, als je nagaat dat tijd hier geen rol speelt. In Meshediser zijn de Moskees heel anders dan hier, waar zij minarets heb ben en betegelde muren en een binnenhof, waarachter de zaal van samenkomst ligt; galerijen op de eerste verdieping met kamertjes voor de studenten, die hier hun theologische studies voltooien. In Mazan deran waar de bevolking zeer verschillend is in uiterlijk, kleeding en gewoonten, en beïnvloed is vooral door de Turkomannen en de Caukasische rassen, wordt gebeden in veel eenvoudiger gelegenheden. Open aan den straatkant, konden we alles zien; de bidzaal is een soort plateau, eenige meters boven den beganen grond, toegankelijk langs twee houten trappen, alles zeer primitief. Deze trappen komen uit op twee vestibuletjes, donkere vier kante hokjes aan drie zijden ommuurd, zonder vensters. Daar branden wierook- potjes en zorgt een man voor een warm comfoortje van gloeiende kooltjes voor den Mullah, Die vestibuletjes, waartusschen in de bidzaal ligt, hebben een verdieping, die dienst doet als Minaret en waarop de Mullah het gebed zingt, terwijl beneden in de zaal de verschillende handelingen door de geloovigen worden uitgevoerd: knielen, buigen, opstaan, hand aan 't voorhoofd en aan de borst brengen enz. Op het avonduur zie je de vromen overal in gebed verzonken; ergens tusschen de schapen in, onder een boom, aan den kant van den weg allen naar het Oos- Op het avonduur zie je de vromen overal ten gekeerd. Hierin ligt zooveel moois, want God is overal; ik vind het altijd weer indrukwekkend en aangrijpend. Wij kwamen onlangs terug van een tochtje naar het oude Barfrush en be zochten toen meteen even den bazar. O heerlijk vind ik dat; dezen keer was het reeds schemerdonker en overal begonnen' de lichtjes petroleumlampjes en kaars lichtjes in de duistere winkeltjes te flikkeren. En nog een bedrijvigheid! de brievenschrijver greep je bij den zoom van je rok vast en toonde je allerlei stempels. Het was goed, dat de man op zichzelf de aandacht richtte, want anders zou je ge woon over al die eerwaardigheid strui kelen hij zat namelijk gehurkt met zijn hebben-en-houwentje vóór zich midden op straat! Allerlei venters die schreeuwen, dat hooren en zien je vergaaten dan opéénsklinkt het hooge, ratelende ge luid van een Mullah, ergens van een mi naret en onmiddellijk wordt die van verre komende woordenvloed opgevangen in den bazar, kooplieden, bedelaars, kinderen iedereen die er roeping toe gevoelt beant woordt die eerste bede met zijn „Allah il Allah" en de een neemt het van den ander over en zoo gaat het den geheelen bazar langs. Dat luidkeelsche gegalm heeft zoo veel bekoring voor mij, want ik denk dan en voel dunkt me mee. hoe deze menschen dan hun oogenblikken van verzachting hebben, van inkeer en innerlijke verhef fing, die hen oplichten tot hoogere en betere gedachten HOEVEEL OESTERS KAN MEN ETEN? Het voorstel van de Fransche hande laars in oesters, teneinde de Fransche regeering te bewegen oesters een verplicht onderdeel te doen zijn van het eten in kazernes, is voor een Parijsch blad aan leiding geworden, de vraag te stellen hoe veel van deze kostelijke dieren wel door een gezonde menschenmaag verteerd kun nen worden. De oude Romeinen schijnen in dit op zicht veel gepresteerd te hebben; zoo was bijv. Seneca volgens berichten van zijn tijdgenooten ln staat per dag eenige hon derden oesters te verteeren. Vitellius, wiens vraatzucht weerzinwekkend was, had de gewoonte per dag een kleine dui zend oesters te verslinden. In den modernen tijd heeft vooral een Franschman, genaamd Laperte, bekend heid verworven, daardat hij op een avond 384 oesters consumeerde, waarmede hij een record vestigde. In Engeland trok een arbeider de aandacht toen hij achter elkaar 370 oesters naar binnenwerkte. Deze man ondervindt van een jonge vrouw te Brighton ernstige concurrentie, die zoo af en toe bij haar ontbijt ruim 300 oesters opeet. Wie de lauwerkrans ln dezen sma- keloozen aulinairen wedstrijd veroveren zal, valt niet met zekerheid te zeggen, aangezien ieder seizoen een recordaantal menschen oplevert, die de vreemde eer zucht bezitten zooveel mogelijk van deze kostelijke dieren achter elkaar te vér slinden. mF"" Voor zekerheid van plaatsing dezer kleine advertentiën, gelieve men deze den dag van tevoren aan te bieden. Drukwerken op adverten ties worden niet doorgezonden 3 OCTOBER Ter overname gevraagd, staande vlag ges tok met beugel en vlag. Brieven met prijsopgaaf Bur. v, d. Blad onder No. 609 k. 2e HYPOTHEEK Ambtenaar vraagt als 2e hypotheek f. 1500.met recht van aflossing, op pand met ruime over waarde, liefst van parti culier. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 603 k. DUITSCH Opleiding Mercurlus- examen December 1934, gevraagd. Brieven met prijsopgave Bur. van dit Blad onder No. 585 k. GEISER te koop gevraagd, ln zeer goeden staat zijnde. Brieven met prijsopgaaf Bur. van dit Blad onder No. 583 k. KAPLESSEN gevraagd, met opgave van conditiën. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 653 k. OLIEVATEN Te koop gevraagd, alle soorten ledige olievaten, vetvaten en haringtonnen Hoogste prijzen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 543 k. FOTOGRAFIE! Condities gevraagd van onderricht ln het ontwik kelen van platen en rol- iilms en het afdrukken van foto's enz. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 628 k. 3000 GULDEN le hypotheek gevraagd, op dubbel landhuis, zoo goed sis nieuw. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 522 k. POPPENWAGEN Te koop gevraagd een goed onderhouden pop penwagen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 671 k. POSTZEGELS Verzamelaar vraagt vreem de postzegels en gedeelte lijke verzameling te koop (Europa). Ook genegen te rullen. Oude Vest 85 a. Tc koop gevraagd: 1 ram voor dekking, 1 groote boomensproeier m. druk, 1 buitenboord aan- hangmotor. Prijsopgave en beschrijving. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 764 k. BAKERHUIZEN Een nette baker vraagt nog eenige bakerhulzen, daar zij nog eenige maan den vrij ls, tegen billijken prijs, voor heele dagen of 3 keer per dag. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 730 k. HAARD te koop gevraagd, lnslult- of bushaard, gebreken geen bezwaar. Gelieve prijs te vermelden. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 717 k. ZEILBOOTJE B.M. of dergelijke ln ruil gevraagd voor prima licht motorrijwiel 2-tact, 2% P.K., geheel uitgerust met duo enz. en Vllllers mo tor. Motor ook te koop voor f. 135. Brieven No. 50 Perponcherstraat 100 's Gravenhage. WIE HEEFT WIEG voor net gezin beschik baar, of tegen kleine ver goeding. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 701 k. ZEILJACHT Te koop gevraagd een zeiljacht, groot model. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 635 k. GOOCHELAAR Een beroepsgoochelaar ge vraagd, voor een llefda- digheldsavond. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 472 k. KEUKENFORNUIS Kleinste maat keuken fornuis, pl.m. 0.600.40 0.75, kleine potkachel. Brieven Bur v. d. Blad onder No. 466k„ Drukwerken op adverten ties worden niet doorgezonden. OP 3 OCTOBER hutspot en de andere 364 dagen melk en melkpro ducten v. „De Landbouw'' RUnsburgerslngel 23. Te lefoon 218. Steeds vrfj te bezichtigen. BOEKHOUDEN 97 geslaagden voor de .Federatie'examens (Mer_ curlus) en „Ver. van Leeraren". Speciaal eigen opleldlngssysteem en re petitiemethode.. Condities f5 per maand per wekel. lesuur. Bureau voor Boek houden. J. A. JANSEN, Nleuwsteeg 4 a. Lelden, Telefoon 2811. Salon Pathéfoon f. 6.50 Ook mooie Pathéfoons m. platen f. 4.50 en f. 3.50. Gramofoons f. 2.75. Mooie platen 15 en 10 ct., rullen 5 ct. Uw pathéfoon de fect? Zendt even bericht en 't komt goedkoop ln orde. Janvossensteeg 41, Lelden. ATTENTIE Ultstoomen, verven van dames- en heerencost., mantels, overjassen. StoomververlJ „Neder land". Garenmarkt No. 25 Levert ln eenige dagen uw goederen netjes en te gen matigen prijs af. Wa terdicht maken van re genmantels en Jassen. Telef. No. 1325. Corn, van Valderen Oude Rijn 176, nabij de Haven. Uw adres voor net gedragen costuums, jas en vesten, pantalons, demi's, leeren Jekkers en regen- Jassen (chem. gereinigd), enz. Verhuur van rouw en trouwcostuums. ENGELSCHE LES Privaatles Engelsch f. 2.50 per maand. Handelscorres pondentie. Grammatica, Lezen, Vertalen enz. enz. ter opleiding Mercurlus. Wekeiyksch lesuur. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 776k. AREVI Radio met accu, geiyk- rlchter, groote Philips luidspreker f. 25; en Fon- gers heerenrywiel m. tor pedonaaf. nieuwe ketting- kast f. 10. Os en Paardenlaan 34. Stop-achterlampen met lampjes f. 2.50; Rich tingaanwijzers electr. f.5; Vacumhoorns f. 12.50, ver chroomd! Motorbal hoorns f. 1.50. Schitterende mo- torspiegels f. 1.50. Radla- teurslang, pomp en rul- tenwlsscherslang. hoorn- ballen, enz. A. ALT, Mare 112. PERMANENT WAVE Met onze nieuwste ma chine bent u verzekerd van een goed houdbare coif fure. Ollebehandellng. Be diening door ervaren krachten. Compleet f. 3. Eugène permanent f. 7.50, J H. LAKEN. Stations weg 31 Dames- en hee renkapper, Telef. 2C08. ZWARE MENSCHEN van 200 tot 300 pond kun nen bij my een costuum koopen van f. 7.50. Ver der hebben wij een pracht sorteering abonnements- costuums, Overjassen, losso broeken en colberts met vesten. Alleen: Oude Rijn 62. Tevens verhuurinrlchtlng. Rijwielen - Motoren Dames- en heerenrywielen vanaf f. 7.50; Motobecane f. 35; Snob rijwiel met motor f. 35. H. F. NEUTEBOOM. Janvossensteeg 27. VULPENREPARATIE Vlug en goedkoop. Ruime keuze ln vulpennen, by: GERARDUS BRINKS. Haarlstraat 139, by de Donkersteeg. RIJWIEL Prima Heerenflets met nieuwe banden, ketting- kast. bagagedrager en tor pedo terugtrapnaaf. Prijs slechts f. 15.00. Roodborststraat 20. HEERENRIJWIEL ln zeer goeden saat met torpedonaaf. kettlngkast, beste banden bel en refl. Koopje f. 15. Geversstraat 10. Oegst- geest. DAMESRIJWIELEN zoo goed als nieuw compl. met nieuwe banden, ket tlngkast. bagagedrager enz. Prijs f. 20. een heerenrlj- wiel. ln prima cond. ge heel compl f. 15. met ga rantie. Spaargarenstraat 3 Oegstgeest. DAMESRIJWIEL Engelsch fabrikaat, geheel nieuw met electr. lamp, bagagedrager met stan daard. bel en refl., door omstandigh. voor zeer lagen prys aangeboden. Spaargaienstraat 3, Oegstgeest. Dekkleedensmeer gegarandeerd waterdicht kleeft niet! K.G. bruin 0.50. 1/1 K.G. 0.85; 2 K.G. 1.80. Bus met 2 K.G. zwart f. 1.40. Allumlnlumverf ln bussen van f 0.35. 1.20 en f. 3.50. A. ALT. Mare 112. DAMESRIJWIEL te koop aangeboden, in prima staat, nog zoo goed als nieuw met torpedonual met 1 Jaar garantie voor f. 20 Te zien: D. ROTHERT, Mare- dyk 81 en Schutterstr. 12. DJt.W. MOTOR te koop aangeboden, ln prima staat, 2-tact, zeer zuinig, electr licht, duo enz voor f. 125. Genegen ook in te rullen voor 4- tact motor of heerenryw. Te zien: D. ROTHERT, Motcr- en Rywlelh-, Mare- dyk 81, Leiden. RIJWIELHANDEL Minerva, Haarlstraat 77. Uw ver trouwenszaak. Nog steeds trots bandenstyglng voorradig binnen en bui tenbanden vanaf 0.29. So lutie 5 ct„ lak 10 tot 50 ct. Snelbinders tot 2\'2 Meter reklengte. kettlng- kasen 65 ct. Fif. MOTOR aangeboden, 3% P.K., Jaar 1930. met duo en bosch- verllchtlng. Prys f. 130. Lage Ryndyk 28. De Groot's Kennels I.eldscheweg 187, Voor schoten, 6 min. voorbij „de Vink.*' Jonge Spaniels, jonge Setters, volwassen en Jonge Dwergkeesjes Grif- fonnekes. Dashondje, Fox- terriers, Dwergpinchertjes Bcocers, Alredalfeterrlers, Dobermannpincher enz. Gryze Roodstaart Pape gaaien. Ook Zondags. HEERENRIJWIEL Te koop, een prima zwaar model heerenrijwiel met torpedo naaf en nieuwe banden tegen spotprijs. AdresNieuwe Beesten markt 9. GEBROKEN TARWE het eenige voeder dat nog niet ln prys ls verhoogd 100 pond f. 2.60, 25 pond 0.70. 10 pond 0.30. Och- tendvoer 10 pond 0.55 Kunstkorrels 10 pond 0.52 Vi. VAN NOOD, Langegr. 35 AMEUBLEMENT Te koop wegens kleiner gaan wonen elke ameu blement, 2 crapauds. 4 stoelen, zoo goed als nieuw eiken taflel, electr. ka cheltje en antieke pen dule. Te zien: HL DE GEEST, Oude RUn 108, l x bellen. Na 4 uur. PIANO - HAARD Studieplano moet weg f. 20; ultdraaibare haard rolbus haard f. 16; fonkel nieuwe Singer trapnaal- machlne spotprys; kinder ledikant compleet f. 8; Damesrijwiel slechts f. p: Calorlfère kachel f. 9; Heerencostuum f. 10; wit gasfornuis 6-plls f. 30. Buitenruststr. 9 (Schel penkade.) RIJWIELHANDEL Minerva, Haarl.straat 77. Uw vertrouwenszaak. Nog steeds zoekt u naar een betrouwbare zaak voor uw reparatie en rijwiel- artikelen. Probeert u het eens bij ons. Een oude naam zegt toch genoeg. RADIO liefhebbers, wy hebben ze ontvangen, de nieuwste Philips toestellen vanaf f. 86.Tevens reparatie van alle merken radio toestellen. zeer concur- reerend, bij: P. J. NIEUWENHUIZEN. Heerenstraat 19. TERMLJNBET. Meubelen, bedden en kar petten op termyn aange boden tegen beslist lage prijzen, door bekende con tantzaak ln Lelden. Schryf aan Bur. van dit Blad onder No. 9994k en u ontvangt ons adres. WIELRIJDERS Wegens vergevorderd sei zoen hebben wy extra koopjes, b.v. buitenbanden 75 ct.. binnenbanden 45 c. kettingen 75 ct., zadels f. 1.55 enz. Zie etalage van P. J. NIEUWENHUIZEN Heerenstraat 19. BAKFIETS Te koop, een Juncker J.C.R. compleet met bak, geschikt voor kaas-, visch- frulthandel enz., in prima staat, f. 65. Rywlelh. A. DE WIT. Oude Vest 111, hoek Vol dersgracht, Telef. 1328. BETIMMERINGEN voor plafonds, kamers, schotten, gangen, muren enz., reeds vanaf 30 ct. per M2. met prachtig ge schuurd triplex, hetwelk gebeitst, geverfd, gever- nlsd kan worden. Alle af metingen. De Houtwerf. Uiterste gracht 48. naby N. Ryn. Timmerhout Triplex voor alle doeleinden, ln alle soorten, maten en lengten. Annex onze elec. zaag en schaverij. Laagste prllsnoteerlngen. Vraagt prysopgaaf voor uw be- noodlgd timmerhout. De Houtwerf, Uiterste gracht 4—8, Telef. 1176. VOOR VACANTIE of spoedgevallen ls de Sneltax steeds by de hand Vraagt s.v.p eens prijs op voor buitenritten, het zal u altyd meevallen. Beleefd aanbevelend. Heerenstraat 19, Tel. 297 RUSTBED Aangeboden, een verstel baar drledeellg rustbed met kapokkussens f. 8.00, en een spiraal met pooten geschikt voor divanbed f. 2.00. Adres: Ryn- en Schlekade 71. RADIO Te koop een radiotoe stel met versterker, ln sa- lonkast, ook geschikt voor café. heeft gekost f 4 50, nu voor spotprys. Muzlekh A. DE WIT, Oude Vest 111, hoek Vol dersgracht, Telef. 1328. NAAIMACHINES koopen ls een vertrou wenszaak. Reparatie waar anderen in te kort zyn ge schoten. worden by ons hersteld met een half Jaar garantie. Onze firmanaam ls daar 50 Jaar voor be kend vJi WESTDORP en Co.. Morschstraat 41. Jaarbeurs Utrecht De Sneltax brengt en haalt u van de Jaarbeurs, voor slechts f 2.50 per persoon, by minstens 3 personen; ook grootere wagens beschikbaar. Heerenstraat 19, Tel 297 NAAIMACHINES Groot model Singer f60. klein model f. 50; Anker f. 45; Hald en Neu, ring- spoel f65; nieuwste mo del Singer ringspoel f. 70. allen zoo goed als nieuw en met garantie. v.h. WESTDORP Co.. Morschstraat 41. Laat Uw Naaimachine niet verknoeien! Alleen een vakman met 26-jarlge ervaring repareert uw ma chine afdoende. Wij ver- koopen alleen de betere naaimach Gemakk. beta- llngscondlties. G. VEENENDAAL. Haar- lemmerstr. 44, Telef. 1511, Leiden. JONGE MERRIE HIT te koop. wegens ge dane werkzaamheden, goed mak en zonder ge breken; wordt voor inge staan. Adres: Rijndijk 54 Voorschoten, bij de Vink. WASCH DEKENS naar Zaalberg. Uw adres voor het wasschen van alle soorten dekens, tevens 6pannen van gordynen ls: Oranjeboomstraat 5 en Jullanastraat 4. Aanbev., J. v. GIJZEN. voorh wed A MIEREMET MEUBILAIR! Gedeelten van mooie in boedel, beter dan nieuw, waarbij modern eiken Bureau-mlnlstre, Dames bureau, open Boekenkast. Salonkastje, Spiegelkast. Linnenkast. Ledikanten enz. Van ouds: A. J. HARTWIJK, Burcht- steeg 4. Ook Inruilen. Her stellen. H.H. Postduivenhoud. Wegens beëindigen der sport bied ik al mijn postduiven aan. allen af komstig uit de rassen Wltlox en Bom. Iets goeds voor weinig geld. H. D. MEYER. Llsch- bloemstraat. Llsse. GOEDKOOPE VERF en toch goed. gaat u naar een vakman dus naar: ..DE VERFHANDEL". Mid delweg 27 b. Grondverf vanaf f. 0.30 per K.G. Glansverf vanaf 0.37 per K.G. Groene Glansverf vanaf 0.85 per K.G. Luxe Autoverhuur-inr. Verhuren van luxe 5- en 7-pers. auto's, w.o. Buiek, Chandler. Studebaker. Met en zonder chauffeur. Spe ciaal Ingericht voor bui tenland. Inzittenden ver zekerd. Blliyke condities. Garage B. L. HARTEVELD Bloemstr. 35. Telef. 3421. AFBRAAK TE KOOP 60 prima eiken balken, lang 9.60 M. Voorts groote partyen ramen, deuren, met en zonder kozynen, schoorsteenmantels, wasch bakken, fonteinbakjes enz. NIC. VAN DEN AKKER. Aannemer van Sloop werken, Zoeterwoude. VULKACHEL Te koop: mooie vul kachel met plaat, prijs f. 10.—. Adres D. VAN RIJSWIJK. Mr. C. Fock- straat 19. Katwyk a. Zee MEUBILAIR Kinderledikant 3.50; eiken spiegel met gesl. glas 6.50; eiken tafel uitschuif 8.50; witte wieg met kant 3 50; gangfontein, witte 2.50; kleine 2-pers. matras blauw damast met spi raal 9.50. Mr. C. Fock- straat 5, Katwijk a. Zee 2c handsch Boekhand. Hoogewoerd 50. Inkoop van boeken tegen de hoog ste waarde. Ook Lord Listers en Dultsche maga zines. Automobiel-revisie's en reparaties aan motor rijwielen worden door ons vakkundig verricht. Uit boren van motorcyllnders en ingieten van babbith lagers. Techn. Bur. „Electra", Boschdlenst. Oude Var kenmarkt 3. Telef. 389, Lelden. WESTONTAKELS vnn 500 tot 7500 kg., elec- tromotoren van 2 tot 10 pk., complete laschappa- raten. ijzeren kookketel, kan met en zonder stoom gebruikt worclen. NIC. VAN DEN AKKER. Zoeterwoude, Tel Lelden 1718. CHEVROLET COACH 6 cyl., ln prima condities en een tweezltter tegen elk aann. bod. Utr Jaagpad 30 a Compl. Liftinstallatie Te koop aangeboden: Dui- vis personenlift voor 5 verdiepingen. vakkundig gedemonteerd, geheel com pleet voor zeer lagen prijs NIC. VAN DEN AKKER. Aann. van Sloopwerken Zoeterwoude. Telef. Leiden 1718. Ledikanten en Matr. kunt u huren per dag week maand of langer te gen billilken prijs KLEINE. Statlonsw. 47 a Telef. 1748. Ingang Eltax VERHUIZINGEN van en naar alle plaatsen ln binnen- en buitenland. Betrouwbaar personeel, prima materiaal. Ruime droge bergplaats voor in boedels. Vraagt prijsopgaaf N.V. v.h. H. BRANDT ZONEN, O. Varkenmarkt 5 Telef. 389, Lelden. Te koop aangeboden 7 bronskoperen vitrine's met spiegelglas, geschikt voor bulten etaleeren; toonbanken, winkelkasten een party spiegels en spiegelglas enz. NIC. VAN DEN AKKER, Mlenlng, Zoeterwoude, Te lefoon Leiden 1718. FRED. MOOREN Te koop: 1500 Fred. Moo- ren, 2000 La Relnen. 700 Lucretia's en 35 roe bos- peen. Te bevragen by: C. PEET, Straatweg 38, Valkenburg Z.H. PIANO Een ln goeden staat zynde plano aangeboden voor f. 75.met garantie. Ver huren van piano's vanaf f. 5.per maand. W. BARNTNG. Oude Singel 16. Telef. 2858. AFBRAAK TE KOOP Enorme partijen planken, in alle maten en dikten: alle soorten binten, groote partijen badding; voorts 2 x 3en, latten, raggels, enz. enz. NIC. VAN DEN AKKER, Houth., Mlenlng, Zoeter woude. Bakfietsenkoopjes Vier open bakfietsen; twee gesloten bakfietsen. Allen met b. banden, prima remmen, geoliede bakken, vanaf f. 30.—. Te zien: Schoolstraat No. 74, Voorschoten. ELECTRO MOTOREN van elke capaciteit wor den door ons gewikkeld of gereviseerd. Reparaties aan alle soorten electr. in strumenten. Vraagt prijs opgaaf! Techn. Bur. „Electra", Boschdlenst, O. Varken markt 3. Tel. 389. Leiden. TIMMERLEERLINGEN Lessen ln vakteekenen aan timmer- en metselaars leerlingen worden tegen billljko condities gegeven door: L. P. H. MEEUWSEN Leeraar N.OPadoxlaan 3 te Warmond. RIJWIELEN Nieuwe dames- en heeren- rywielen, Holl fabrikaat, vanaf f. 28.50 met. terug traprem Nog eenige 2do handsch dames- en hee- renrlj wielen vanaf f 10. Vakkundige reparaties. ERADE^. Doezastr. 27, Telef 2022. 3—4

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 15