Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 15 September 1934 ft 'VW FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. Argwanende hospita „Waarom kruipt u op handen én voeten uit het huls Huurder „Omdat lk na veertien dagen verblijf hier geen kracht meer heb om te loopen." (Happy Mag.)! rW ëene schilder op den gashouder„Zeg ls, KlaasT Jwe zakken De andere schilder „Dat komp uit, om deze tijd zet 1 mijn vrouw altijd de theeketel op het stel." (Passing Show). „O, schel toch uit, Piet 1 Vertel liever eens waar Je de tong gelaten hebt." (Happy, Mag.), Ik heb Je toch duidelijk gezegd, dat Je Je drankjë moest schudden voor Je het Innam I (Judge). Jongmensch „Ehls dat uw chaperonne Meisje: „Nee, wees maar niet bang. Ik ben alleen maar naast haar gaan zitten om er zeker van te zijn dat de jongen die me aan spreken zou, wat durf zou hebben." (HabDV Mag.) De overjas van den zakkenroller. (Passing Show). De kern der Amerikaansche arbeids conflicten Verwachtingen die niet beantwoord zijn Ongunstige vooruit zichten voor het Amerikaansche bedrijfs leven Prijsverhooging door verwerking Tan erzatsgrondstoffen in Duitschland België handhaaft den gouden standaard Uitbreiding der bedrijvigheid bij Philips Vaste stemming voor Unilever. Er zijn factoren te over. om de luste- Iooze houding, die de New Yorksche beurs In den laatsten tijd aan den dag legt, te motiveeren. Wanneer men ze de revue laat passeeren, moet men zich zelfs nog verwonderen over den betrekkelijken weerstand, dien de koersen van verschil lende fondsen toonen al is het koers- niveau over het geheel genomen dan ook verder ingezakt. Daar is in de eerste plaat-s het groote arbeidsconflict in de textiel-industrie. De beteekenis hiervan gaat nog uit boven de belangen, die di rect er by zyn betrokken, hoe groot deze op zich zelf ook mogen zijn. Ofschoon de ramingen van het aantal stakers zeer (uiteenloopen, al naar gelang van den kant, waarvan zy afkomstig zyn, mag men aannemen, dat meer dan een half millioen arbeiders het werk hebben neer gelegd. Hlerby komen nog de vele tien duizenden uit aanverwante bedryven, die noodgedwongen eveneens moesten wor den stopgezet. Wat den strijd echter zoo belangryk maakt, ls het principe, waarom het hier- by gaat, nl. om de erkenning van de na tionale vakvereenigingen door de werk gevers in de textielindustrie. Dit punt vormt de kern van vrijwel alle arbeids conflicten, die gedurende het bewind van President Roosevelt naar buiten zyn ge komen. De verhouding tusschen werk gevers en werknemers staat in Amerika op een geheel andere basis dan in de meeste Europeesche landen. Vakvereeni gingen, die de arbeiders uit een bepaalde tak van Industrie in 't geheele land om vatten, bestaan weliswaar, maar in de meeste gevallen worden zy niet erkend door de ondernemingen, die over loon- en arbeidsvoorwaarden slechts wenschen te onderhandelen met de vakvereeniging voor hun afzonderiyk bedrijf Dat deze kwestie, die natuurlijk -eeds langen tyd hangende was, juist in het laatste jaar nu in deze, dan weer in die bedrijfstak acuut is geworcen, is een ge volg van het feit, dat de arbeiders in de Nira-bepaltogen betrekking hebbende op de arbeidsverhoudingen, een bevestiging hebben gezien van de door hen geëischte erkenning van de natioaa e vakvereeni gingen. In de practijk blijken de des betreffende bepalingen echter voor twee erlei uitlegging vatbaar te zyn. Vandaar de poging der arbeiders, om met het wa pen van een werkstaking datgene te ver- krygen, wat hun naar hun meening in 't vooruitzicht was gesteld. Zoolang dit punt niet definitief geregeld is, zal de diepere oorzaak van de sociale onrust in de Ver. Staten biyven voortbestaan en zal deze nu hier, dan daar r.aar buiten tre den. De uitslag van de textielstaking zal, naar men mag aannemen, van grooten invloed zijn op de verhoudingen in an dere bedrijfstakken. Naast den eisch tot erkenning van de vakvereenigingen staan de eischen met betrekking tot loonen en arbeidstijd. Ook in dit opzicht heeft het herstelprogram ma van President Roosevelt verwachtin gen opgewekt, waaraan het niet heeft kunnen beantwoorden. De staking in de textielindustrie is wel teekenened voor de mislukking van het, geheele Nira-stelsel. Volgens de regeering was een economi sche opleving door een verhooging van de grondstoffenprijzen te verwachten, die dan ook door vermindering van de goud- waarde van den dollar en door andere regeeringsmaatregelen zooveel mogehjk ls bevorderd. De geiyktydlge verhooging van de loonen heeft echter geen geiyken tred gehouden met de snelle sty ging der kosten van het levensonderhoud. Tege- ïykertyd zyn de ondernemingen zwaar belast door de ln de Nira-codes vervatte voorschriften met betrekking tot loonen en werktyden. De conjunctuuropleving, welke hen ln staat had moeten stellen, de hoogere productiekosten te dragen, is slechts van tydeiyken aard gebleken en heeft ook niet den verwachten omvang bereikt, ondanks de pogingen der regee ring, om door haar uitgaven-politiek den economischen toestand te stimuleeren. Zoo ls men ln Amerika in een impasse geraakt: de eenlge weg, om hieruit te komen, zou moeten gaan in de richting van een algeheele herziening vau het herstelprogramma, waarby wel in de eer ste plaats zou moeten worden gestreefd naar een verlaging der kosten, waaronder de industrie gebukt gaat. Het besef, dat men met de regeerings- bemoeiing met het bedryfsleven den toe stand hoe langer hoe Ingewikkelder heeft gemaakt, dringt weliswaar steeds meer door. De democratische zegepraal in Maine heeft echter aangetoond, dat de groote massa nog steeds achter de „New Deal" van President Roosevelt staat. Het ziet er dan ook niet naar uit, alsof de regeering binnen afzienbaren tyd het bedrijfsleven de vroegere bewegingsvrij heid zal teruggeven, zy zou dit trouwens onder de tegenwoordige omstandigheden ook nauwelljk meer kunnen doen. Het groote gevaar van het, onder bepaalde omstandigheden wellicht noodig en nuttig ingrijpen van staatswege in de vrije economische ontwikkeling is juist dat men, eenmaal hiermede begonnen zynde, moei- lyk terugkan, maar steeds verder wordt gedreven naar maatregelen, die het be dryfsleven hoe langer hoe meer aan banden leggen. Terwijl men nog kort geleden ln Ame rika rekening had gehouden met een al gemeen® opleving der bedrijvigheid in den herfst, zyn de verwachtingen te dien aanzien thans veel minder hoog gespan nen. Tot dusverre ls van een seizoenople ving in elk gevalg nog weinig te bespeuren. De bedrijvigheid in de staalindustrie, die tot een nieuw laag peil was teruggevallen, is nauwelyks toegenomen. In het begin van deze week maakte zy nog slechts op 20.9 °/o van de capaciteit, tegen een laag ste punt van 18.4 °/o in de voorafgaande week. Ook de productie van automobielen is verminderd. De bouwbedryven gaven hoegenaamd geen teekenen van herstel te zien. Tengevolge van de droogte zal de oogstopbrengst van de verschillende pro ducten kleiner zyn, dan sedert veertig jaar 't geval is geweest. De toestand in het zui vel- en veebedrijf is slechter dan ooit. het geval is geweest en een grootere uitge strektheid land en meer boeren zyn be trokken bij de gevolgen van de droogte dan ooit tydens een droogte-periode vroe ger is voorgekomen. Voor de verdere economische ontwikke ling in de Ver. Staten zal veel afhangen van de vraag, óf en in hoeverre de koop kracht der landbouwbevolking door de droogte zal worden beïnvloed. De mee ningen hierover loopen sterk uiteen. Som mige voorspellen een verdere inzinking der lconjuctuur als gevolg van een vermin dering der aankoopen van de farmers, dooTdien de kleinere opbrengst van de oogsten niet voldoende zou worden ge compenseerd door de hoogere prijzen. Daarentegen komt het jongste maandbe richt van de National City Bank of New York in een beschouwing over den in vloed van de droogte op de koopkracht tot de conclusie, dat de prijsstyging, gevoegd bij de ondersteuningen van de regeering, de koopkracht der landbouwbevolkng met ruim 900 millioen dollars of ongeveer 20 °/o in vergeiyking met het vorige Jaar zal doen toenemen. Deze grootere koopkracht zal zeer ongeiyk verdeeld worden. Het be dryfsleven zal in sommige streken slech ter, in andere weer beter zyn. De bewoners van steden zullen minder hulshoudeUjke artikelen, kleeren, luxe-artikelen e.d. kun nen koopen, daar een grooter gedeelte van hun inkomsten noodig zal zyn voor het koopen van de sterk in prys gestegen levensmiddelen en andere bodemproduc ten. In werkeiykheld zullen de nadeelen van de droogte dus voor een groot gedeel te worden overgeheveld naar de stadsbe volking en de verbruikers in het algemeen. Af te wachten biyft, of die niet een nieuwe bron zal vormen voor loonconflicten en sociale onrust. De Europeesche beurzen hebben zich in het algemeen by de gedrukte stemming in Wallstreet aangesloten. De tendenz op de Beriynsche beurs wordt in de officiëele beursberichten weliswaar nog altijd als „vast" bestempeld, maar de koersbewe- ging is hiermede vaak niet ln overeenstem ming. Bovendien heeft de geringe omvang van zaken de beteekenis van de Beriyn sche beurs als barometer van het bedryfs leven sterk verminderd. In werkelijkheid worden de moeilijkhedën, waarmede de Duitsche industrie ten aanzien van haar grondstofvoorziening te kampen heeft, hoe langer hoe grooter. Het gebruik van „Ersatz" grondstoffen neemt noodgedwon gen voortdurend toe, vooral ln de textiel industrie. waar kunstzijde en kunstwol een steeds grootere rol gaan spelen. Dit geschiedt dan echter vaak ten koste van de kwaliteit van het fabrikaat, wat vooral op den afzet naar het buitenland een nadeelige uitwerking moet hebben. Boven dien leidt het gebrek aan grondstoffen tot een verdere verhooging van productie kosten, zoowel door de beperking van den werktijd als door de stijging der grond stoffenprijzen. Blijkens een mededeeling van den Nederlandschen Consul te Essen zyn in de textielindustrie in Rijnland en Westfalen de grondstoffen gemiddeld reeds 12 °/o in prijs gestegen, terwyl prijsverhoogingen van 30 tot 35 geen uitzondering vormen. Voor materiaal uit .Ersatz" grondstoffen wordt 10 tot 20 meer gevraagd, dan de origineele kwaliteit tot dusver kostte. In de meeste gevallen moet van nieuwe machines gebruik worden gemaakt. In de textielindustrie verwacht men een noe verdere verkorting van de werkweek dan de thans geldende 36 uur. In de andere bedrijfstakken is het gebrek aan grond stoffen weliswaar nog niet zoo nijpend, maar ook hier zal naarmate de voorraden uitgeput raken, het gebruik van Ersatz- artikelen moeten toenemen en de werk- tyd moet worden Ingekrompen. Het is te begrijpen dat er ander deze omstandigheden geen sprake ls van eenlge kooplust voor Duitsche obligatiën, zelfs op de Amsterdamsche beurs, hoewel het overmaken van tenminste 4V« »/o rente voorioopig althans door de nieuwe trans ferregeling vrijwel is verzekerd. Pransche obligatiën liggen in den jong- sten tyd zwak in de markt. De aanhou dende en zelfs in omvang toenemende agitatie voor een waardevermindering der valuta geeft een onbehaaglijk gevoel, al heeft de regeering er tot dusverre krachtig weerstand aan geboden en al zijn er geen aanwijzingen, dat zy het „goudblok", d.i. de groep van landen die den gouden stan daard hebben gehandhaafd, ontrouw zal worden Belgische obligatiën waren vast gestemd, dank zij de categorische verkla ring van den Gouverneur der Nationale Bank. dat België er niet aan denkt, den gouden standaard op te geven, en dat de jongste maatregelen der regeering op het gebied van het bank- en het credietwezen geen inflatie met zich brenren. Voor binnenlandsche beleggingswaarden was de stemming goed pryshoudend. wat van groote beteekenis is voor de kans op het welslagen van de nieuwe Indische conversleleenlng. De aandacht trok een scherpe koersstyglng van de 6% dollar- leening der gemeente Rotterdam. Naar men weet, heeft de gemeenteraad besloten, in de kwestie der goudclausule tegen de Ver. voor den Effectenhandel te procedeeren. Men hoopt echter, dat Gedeputeerde Sta ten dit besluit niet zullen goedkeuren, waardoor de kans op betaling van rente en aflossing op basis van de oude goud- waarde van den dollar aanmerkeUjk groo ter zal worden. In afwachting van de be slissing van Gep. Staten is de behandeling van de zaak voor de rechtbank uitgesteld tot 1 October as. Op de aandeelenmarkt bleef de handel binnen beperkte grenzen, maar toch kon hier en daar een aanmerkelyke koers styglng intreden. De meeste belangstelling ging uit naar industrieele fondsen, van welke Philip's gunstig werden beinvloed door berichten omtrent een toeneming der bedrijvigheid van het concern, zoowel hier te lande als ln de buitenlandsche fabrie ken. De dezer dagen gepubliceerde cyfers van den uitvoer van radio-artikelen vor men een bevestiging van deze berichten. In Augustus heeft de waarde van dezen export f.4.20 millioen bedragen, wat een hooger cyfer is dan in eenige voorafgaan de maand van dit jaar en waardoor de uitvoer ln Augustus van het vorige jaar met byna f. 2 millioen werd overtroffen. Dank zy dit gunstige Augustuscyfer is de achterstand, die in het tot dusverre ver streken gedeelte van 1934 ten opzichte van het vorige jaar bestond, thans nagenoeg geheel Ingehaald. Hiertegenover is de uit voer van gloeilampen nog wel iets verder teruggeloopen, maar men mag aannemen dat dit voor een deel het gevolg ls van een uitbreiding der fabricage van Philips ln de landen, waar hooge invoerrechten den import belemmeren. Aandeelen Aku brokkelden daarentegen in koers af. hoewel de vermindering van den uitvoer van kunstzyde-garens in Juli weer heeft plaats gemaakt voor een toe neming van den export in Augustus. De gemiddelde prijs per K.G. uitgevoerde kunstzyde toont voor het eerst sinds ver schelden maanden weer een lichte terug gang aan, die echter aan toevallige om standigheden kan zyn toe te schryven. b.v. aan een naar verhouding grooteren export van goedkoope kwaliteiten. De doorsnee- prijs voor de afgeloopen maand af f. 2.08 biyft nog ca. 10 cent boven den gemid delden prijs voor het geheele jaar 1933. Aandeelen Unilever konden verder ln koers verbeteren, waarby geruchten liepen over een meer tegemoetkomende houding van de Duitsche autoriteiten met betrek king tot het bedrijf in Duitschland, terwijl ook de aankondiging van onveranderde interimdividenden door met het Unilever- concern gelieerde Engelsche levensmidde- lenmyen een goeden indruk maakte. Ko ninklijke zyn weinig in koers veranderd. Een bericht over plannen der Amerikaan sche regeering, om door een grondige her vorming ider bestaande voorschriften de controle op de petroleumindustrie te ver scherpen trok intusschen wel de aandacht. In de cultuurafdeeling is weinig omgegaan. Voor rubberaandeelen bleef de grondstem ming vry gunstig. Eenige belangstelling bestond voor de Introductie ter beurze van certificaten voor depót van aandeelen ln rubbermyen. waardoor degenen die zich in rubberaandeelen wenschen te interes seeren, in staat worden gesteld, hun risico over een aantal ondernemingen te ver- deelen. Tabaksaandeelen waren aanvan- keUjk nog in reactie, waarop echter eenig herstel volgde Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips 217 1/4, 215"A, 219 3/4, 218'/». Unilever 70'/t, 76 3/4, 75 3/8. Aku 34Vt, 35 7/8, 34>/i. Calvé Delift eert. 45 1/8, 48 3/4. JAVA—NEW YORK LIJN. KOTA RADJA, Java naar New York, 14 September van Port Said. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT, 14 September van Ba tavia te Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. HERCULES, 14 September van Amster dam te Rotterdam. MIJ. OCEAAN. MYRMIDON, Amsterdam naar Java, 14 September van Suez. ROTT. LLOYD. BALOERAN, thuisreis, 14 September van Singapore. SIANTAR, thuisreis, pass. 14 September Ferim. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. VOLENDAM, New York naar Rotterdam, 17 September 11 uur v.m. te Plymouth verwacht. BINNENDIJK, 13 September van Rotter dam te New York verwacht. DAMSTERDIJK, Rotterdam n. Pacific Kust, 13 September te Swansea. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BATAVIER II, 14 September van Rotter dam te Gravesend. RANDWIJK, 13 September van Bona n. Rotterdam. TARA, 13 September van Antwerpen te AMSTERDAM, tank, naar Amsterdam, was 13 September 11.35 uur v.m. 400 mijlen van Scilly. HAGNO, naar Montreal, was 13 Septem ber 3,55 u. v.m. 12 myien v. Lands End. DELFSHAVEN, 13 September van Tampa te Mobil. MINNEWATER, 13 September V. Rosario naar B. Aires. DIJKWATER, 13 September van Rotter dam te Rosario. LEKHAVEN, naar Bremen, was 13 Sept. 2.15 u. v.m. 700 myien W.Z.W. van Va- Ientia. IIERMES, 10 September van Spezia naar Constanza. NAALDWIJK, 11 September van Uleaborg te Barry. SCHIËLAND, 13 September van Amster dam te Shields. VLIESTROOM, 12 September van Am sterdam te Huil. WAAL, Loviesa naar Rotterdam, pass. 12 September Skagen. MARPESSA, 12 September 9 uur v.m. 4 myien W.N.W. van Bevezier geankerd, voor reparatie, zette 13 September de reis voort. GRUTTO, 13 September van Rotterdam te Londen. JONGE JOHANNA, 13 September van AI- meria te Londen. LAUWERZEE, sleepboot, arr. 12 Sept. te Southampton. Ford Automobielfabr. 201'/», 198'/s, 200. Kon. Petroleum 154 3/8, 151, 152. Handelsver. „Amsterdam" 169 1/4, 168, 170. Amsterdam Rubber 101 100 1/8. Deli Batavia Rubber 77, 75 1/4, 77. Oost Java Rubber 128'/-. 126 5/8. Wai Sumatra 125. 117, 121 3/4. Deli Batavia Tabak 150, 156, 155. Deli Mij. 131 132 3/4. 130 3/4, 132'/!. Senembah 133, 131 1/4, 136. 6 pCt. Dollarleening Rotterdam 82, 84 n. 4 pCt Ned. Indië 100 1/8. 100 1/4. 4 pCt. Nederland 1934 102. 101 15/lb. 1021/8. 2—4

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14