doet allen mee aan de najaarsbeurs! ENGELSCH |!ste aargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 September 1934 Derde Blad No. 2284S ALLE KRACHTEN CONCENTREEREN OP HET „HEDEN"! NIEUWE CLUBS BEGINNEN: FRY s TAAL INST. KUNST EN LETTEREN. FINANCIEN. INGEZONDEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS CORRESPONDENTIE. HET ÉÉNE NOODIGE: VALUTA-STABILISATIE EN AFBRAAK DER HANDELS BARRIÈRES. „Niemand weet, wat morgen brengen zal" Op den stralenden, moedgevenden, nog oerschen Septemberdag van gisteren, ifen wij naar de Jaarbeursstad Utrecht iir men van heden al weer vol hoop 1 rijn voor de toekomst en waar het er der betrokkenen bij handel, nijver- jd en industrie nu in verdedigings- ritle opgesteld staat, om aan het offen- 1 van negatief werkende krachten het »(d te bieden en zoo mogelijk, na een j van een zich terugtrekken, gevolgd or een periode van „vastgeklonken zijn één plaats" weer voorwaarts te gaan den weg naar opbloei en vooruitgang! Hadden wij echter vorige jaren veelal J geluk, uit Utrecht te mogen terug eren met positieve toekomstverwach- gen. ditmaal moesten wij constateeren, ondanks alle bedrijvigheid, die als reds op de Jaarbeursterreinen ten toon spreid werd, slechts een zeer vaag toe- mstbeeld voor ons opdoemde. En wel durende het beluisteren der rede van u secretaris-generaal, den heer Graadt a Roggen, die wederom aan den voor- l van de Jaarbeursopening ons zijn er- ilngen uit het contact met de zaken- reld mededeelde en aan wiens woord a groote waarde hechten mag, als ko ude uit den mond van iemand, die leren dag verkeert met midden in de loding van het hcdendaagsche econo- sche leven staande zakenmenschen.. kerngedachte was: „Niemand weet, I de dag van morgen brengen zal!" H is men het er over eens, dat het ierlandsche zakenleven den laatsten i een verheugende stabiliteit vertoont rich hier en daar zelfs teekenen van «ving voordoen, maar de factoren voor q waarlijk deugdelijk herstel schijnen otalsnog te ontbreken. Het weerstands- imogen der zakenwereld is groot, meer alen wordt de crisisvijand zelfs einde- 1 met succes' bestreden en wint de za- aman weer veld, doch over het alge- en heerscht groote onzekerheid. Wat ter is: men staat met man en macht samenlijk en individueel paraat, om rawe aanvallen af te weren, terwijl een Kerkelijk aanpassingsvermogen aan ver sierde tijden zijn vruchten reeds af- Cpt. Wat het Jaarbeursinstituut zélve be- (It: diens kracht en bloei blijkt ongebro- 9, al hebben verschuivingen plaats ge il Het groeit zelfs tegen de verdruk- tg in. Een teeken, dat men hoe langer :e meer het groote nut ervan beseft en I eigen of anderer ervaring de weten- hap bezit, dat deelneming aan de Jaar- ars juist in dezen tijd, de meeste kans i een hoopgevend handeldrijven biedt! Gelukkig was het, naast zorgelijke be- iouwingen, toch ook in de rede van den tetaris-generaal weer den oud-ver- avden optimistischen ondertoon te wn onderkennen; er is dan ook geen {Iel aan, of de Nederlandsche zaken- reld zal weten te profiteeren van elk mpje lichte lucht, dat zich vertoonen ui, wanneer de nevelen van het heden weinig zullen opklaren! Hoed je vend is het te zien, hoe een ieder 4 tot het uiterste inspant om zich ande te houden en ondanks tegensla- a voor blijft gaan, steeds iets nieuws te fflgen! fe Jaarbeurs propageerde zichzelf reeds jaren: daarom is een opwekking ar te bezoeken overbodig. Verrijkt aan nnls zult U er ook nu weer van terug- eren, al blijft het dan ook problematisch daarvan onmiddellijk profijt zal zijn te iken Wereld verblind door ondoordringbaren mist fc najaarsbeurs 1929 was de laatste in de periode van hoogconjunctuur. hoog die conjunctuur wel geweest *t zijn, worden wij ons eerst bewust uit klachten over haar gemis thans, zoo dk o.a. de heer Graadt van Roggen hjf jaren staat het economisch leven - heel de wereld verblind in een on- ïcdringbaren mist. Eenig uitzicht in de 'komst bestaat niet meer. Onze blik is tokt tot een Heden, dat van de zaken- ttld de volheid van haar aandacht "agt. k heer Graadt van Roggen stelde zich b'olgens tot taak de najaarsbeurs 1934 'laten zien tegen den achtergrond van tijd, waarin wij leven, tee achtergrond is donker en zoo deze kaarsbeurs, wat haar voorbereiding en «'neming aangaat, tegen het donkere «terdoek afsteekt als een lichte figuur, J is dat alleen te danken aan het feit, f "Ot jaarbeurswezen bijzondere eigen- j?PPen, speciale economische karakter- wtn bezit, welke aan geen ander soort J handelsintermedialr eigen zijn. Deze merkende hoedanigheden bezitten het ,;_d£el juist in tijden van ontwricht han- jjtokeer aan het zakelijk contact tus- Producent en wederverkooper die '■Lten te bewijzen, die de productie en .distributie van goederen noodig heb- snelle oriënteering, persoonlijk «act, aanpassingsvermogen en uit- Tfjilk ook de consumptie, d.w.z. de a schappelijke samenleving in haar ge- toi goede komen. Meer en meer wordt "moderne jaarbeurswezen, dat op een ^nationale arbeidssfeer georiënteerd en ingesteld is, van het universeele inter nationale terrein teruggedrongen naar een eenzijdig nationaal arbeidsveld, terwijl toch de zeer stellige overtuiging heerscht, dat inzonderheid door zijn internationaal karakter een jaarbeursinstituut in de eerste plaats het wezenlijke nationale belang in zijn vollen omvang dient. Een dwaalbegrip. Trots de enorme technische en weten schappelijke vorderingen, schijnen de groote volken, wier wel en wee den wereld- toestand en in het bijzonder het lot der kleine volken beheeracht, in hun handels politiek geleid te worden door de dwang voorstelling als zou hum volkswelvaart af hankelijk zijn van het grootst mogelijke aantal vijanden, dat men zich op econo misch gebied in 't buitenland kan maken: het standpunt der vroeg-middeleeuwsche geslotenheid der stadshuishoudingen, waaruit iedere vreemde koopman als een gevaar voor den burger en als een vijand van de stedelijke welvaart werd geweerd. Tot hoever dit dwaalbegrip leidt, toont de, geen enkele maatschappelijke groep be vredigende, warwinkel der huidige samen leving. De jaarbeursleiders moeten met alle hun ten dienste staande middelen, hun uiterste best doen om de internationale gedachte op de thans bestaande jaarbeurs-centra intact te houden; teneinde, bij kentering van het tij, den wederopbouw van het internationale goederenverkeer te kunnen bevorderen, te vergemakkelijken en te be spoedigen. Geen kijk op de toekomst. Ging van het onlangs gehouden congres van internationale jaarbeurzen tot de jaarbeurslelders het parool uit: „voor alles aHe aandacht concentreeren op het Heden", eenzelfdë mentaliteit treft men aan in de kringen van het zakenleven. Vraagt men wat in de naaste toekomst te wachten staat, dan is het antwoord daar op: niemand heeft daar meer éénigen kijk op, niemand méént ook meer daarop eeni- gen kijk te hebben en het interesseert ook niemand meer hoe anderen daarover den ken. Men heeft genoeg te doen met het Heden! Ook de zakenwereld wordt be- heerscht door de ééne gedochte: Alle krachten geconcentreerd op het „Heden"! Het Heden inderdaad bd&rt zorg. juist omdat men ondervindt, hoe moeilijk het weder omhooggaan naar betere tijden is. Het laatste half jaar toch immers heeft de verbetering in de economische wereld- verhoudingen niet in die mate gebracht als in het voorjaar werd verhoopt. Lichtere plekken in den mist? Wat wèl in den laatsten tijd algemeen voor den „businessman in the street" is komen vast te staan, dat is de overtuiging, dat het zóó niet lang meer duren kan, dat men met wat hun toeschijnt te zijn valuta-gegoochel en kunstmatige bedrijvig heidsaanmoediging door de overheid de kat in den kelder en het bedrijfsleven naar den kelder helpt. Wanneer spr. dan in den grauwen mist van den algemeenen econo- mischen toestand van het heden toch hier en daar een lichtere plek meent te bespeu ren, dan zou hij geneigd zijn het meest nog vertrouwen te stellen in dit verschijn sel: dat in de meest verschillende groepen van het zakenleven zich een vaste en blijvende opinie begint te vormen, dat voor een uitredding uit den huldigen nood allereerst twee dingen noodig zijn: stabi lisatie der voornaamste valuta's en afbraak van de voornaamste handelsbarrières. Omtrent de stabilisatie der valuta's zijn de voorteekenen nog zeer vaag. Omtrent de afbraak van de tariefmuren, bracht het laatste halfjaar merkwaardige verschijn selen. die op koersveranderingen kunnen duiden Getuige oa. de redevoeringen van Hitler en Mussolini. Trots alle doorgestane verliezen en ellende in het zakenleven is een inter nationaal zakenleven blijyen bestaan, sterk genoeg om als basis te kunnen die nen voor een opleving van den wereld handel. Ongebroken weerstandsvermogen! Het is van harte te hopen, dat deze veldwinnende meening in daden tot uiting zal komen. Vooral voor het zakenleven in Nederland. Er is het laatste half Jaar slechts een zeer geringe opleving in het Nederlandsche bedrijfsleven geweest maar er was 'n groo- tere mate van stabiliteit. Ook het aanpas sen van onze productie aan die van het buitenland schijnt zich in verschillende bedrijven in de goede richting te bewegen. Wij hoorden zelfs hier en daar van gunsti ger export. De verminderde koopkracht van het publiek heeft vele fabrieken ge bracht tot orienteering in andere richting. De omzet in lager geprijsde artikelen maakt vaak goed het gemis aan orders op kwaliteitsartikelen. Met nieuwe artikelen wordt nieuw afzetterrein gewonnen. De algemeene economische toestand in ons land is derhalve niet van eenige gunstige symptomen ontbloot. Al blijft de strijd moeilijk, het weerstandsvermogen tegen de crisis is nog altijd ongebroken en ons be drijfsleven reageert op alle verschijnselen, die van een beginnende opleving getuigen. Dat deze opleving langzaam gaat en naiiw merkbare vorderingen maakt, mag geen reden tot ontmoediging zijn. Bij ons gaat het misschien langzamer, maar misschien ook daardoor zekerder. Wij hebben in de afgeloopen vijf jaren veel aan economische kracht ingeboet, maar ons volk en ons bedrijfsleven in het bijzonder heeft nog kracht genoeg over om als het moét stand te houden, maar zoodra het kén wederom zee te kiezen! De huidige Najaarsbeurs. Wat de huidige najaarsbeurs betreft: het aantal deelnemers, vergeleken met dat der vorige najaarsbeurs, is eenigermate gestegen: tegenover 1109 deelnemers aan de najaarsbeurs in 1933 staan thans 1138 deelnemers. De toeneming is te danken aan het aantal binnenlandsche firma's. Het aantal buitenlandsche deelnemers liep van 265 terug op 179 als gevolg van de steeds meer belemmerenden internatio nale handelsbetrekkingen. Nog nimmer is op een der voorgaande beurzen zóó sterk de hond over hand toenemende Ineen- schrompeling van het internationale goe derenverkeer. Het aantal vierkante meters verhuurde or» "naakte steeg van 12.800 tot 13.200 M2. e zijbeuken van het derde gebouw moesten thans op verschillende verdiepingen met monsterkamers worden volgebouwd. De kop van het derde jaar beursgebouw, werd geheel voor jaarbeurs- doeleinden verhuurd. De oppervlakte van hethet terrein op het Vredenburg is een goede 200 vierkante meter grooter dan een jaar geleden. Tot de stijging van het aantal deelnemers hebben inzonderheid bijgedragen de groep Voedings- en Genot middelen. de groep Zuivelwerktuigen, de groep huishoudelijke en luxe artikelen en de Duitsche secti.e, een nieuwe buiten landsche officieele collectieve inzending. Onze Jaarbeurs is een der weinige jaar beursinstituten, waaraan Duitschland dit jaar officieel heeft deelgenomen. De groep Meubelen en Aanverwante Vakken is wederom in groot formaat aan wezig. Internationale beurswaarde achteruit. De inkrimping van den internationalen handel onder invloed der steeds toenemen de en strenger toegepaste contingentee- ringsmaatregelen teekent zich ook af in de deelneming aan de jaarbeurs. In de eerste plaats geldt dit de officieele collectieve buitenlandsche inzendingen, die reeds en kele malen aan de beurs hebben deelgeno men: de Italiaansche, Poolsche en Oosten- rijksche secties. Haar inzendingen zijn soms belangrijk kleiner in omvang van plaatsruimte en aantal van deelnemers. Voor geheele groepen van bedrijf heeft Nederland als afzetgebied de buitenland sche belangstelling verloren en daarmede is hoe verheugend het feit ook moge zijn, dat hun plaats aanstonds weer kon worden verhuurd de internationale waarde van onze beurs een eind achteruit gezet. Behalve de officieele collectieve buiten landsche deelnemingen treffen de contin- genteeringsmaatregelen onzer regeering natuurlijk ook de individueele buitenland sche deelnemers. Inzake de bemoeienissen om aan de malcontente consenten-deel nemers intermediair te verleenen, werd in hooge mate steun ondervonden van den regeeringscommissaris, den heer F. K. J. Heringa. Trouwens ook de betrokken regeerings- instanties en het pas opgerichte Neder landsche Clearinginstituut, verleenden hun bijstand. Belangrijke afdeelingen. De afd. Koloniën en de jonge groep Uit vindingen wilde spr. ditmaal speciaal aan bevelen. De eerste ziet er zeer attractief uit en de tweede, georganiseerd door den Bnd van Octrooi- en Merkenhouders en met uitsluitend doel den verkoop van oc trooirechten, draagt, in tegenstelling met soortgelijke groepen op sommige buiten landsche beurzen, een streng 2akelijk ka rakter. Als merkwaardigheid tevens tee ken des tijds zij nog vermeld, dat een der uitvinders op kosten van de gemeente zijner inwoning in deze groep deelneemt, met het doel hem op die wijze in contact te brengen met fabrikanten, die zijn uit vinding kunnen exploiteeren. Het hand werk is op deze najaarsbeurs vertegen woordigd door een groep Smedenpatroons, een groep mandenwerkers en een groep klompenmakers. Grooten dank is het jaarbeursbestuur verschuldigd aan de Directie der Neder landsche Spoorwegen, die wederom extra- jaarbeurstreinen laat loopen, maar boven dien den maatregel heeft ingevoerd, dat aan de loketten der spoorwegen tevens de toegangsbewijzen tot de jaarbeurs ver krijgbaar zijn gesteld, zoodat zakenmen schen niet eerst dagen vooruit de toe gangsbewijzen behoeven aan te vragen, maar deze bij hun vertrek aan 't station kunnen verkrijgen en toch van de reductie op den prijs van de terugreis kunnen pro fiteeren. „Jantje huilt en Jantje lacht"! Tegenover het verlies van deelnemers met buitenlandsche goederen staat een verheugende winst van nieuwe binnen landsche industrieën. Er zijn ditmaal 949 Nederlandsche deelnemers tegen 844 ter vorige najaarsbeurs. Ook is een aantal oude deelnemers inheemsche fabrikan ten overgegaan tot het vergrooten van hun expositieruimte. Zoo is het bij de voorbereiding van deze najaarsbeurs dikwijls afwisselend „Jantje huilt" en „Jantje lacht" geweest. Bij het over zien van het totale resultaat echter heeft men gelukkig kunnenglimlachen! Merkwaardig blijft het intusschen, dat er nog enkele Nederlandsche, nationale Industriegroepen zijn. die, terwijl zij steen en been klagen en van de Regeering con- tingenteerings-bescherming genieten, nog steeds er niet toe te bewegen zijn een proef te nemen om te trachten door mid del van jaarbeursdeelneming eigenkrachtig haar binnenlandschen afzet te vergrooten! RECLAME. 6903 MR. FRED FRY LEERT II BEGIN. GEYORD. CONVERS. 12 September 8—9 uur Beginners 12 September 910 uur Gevorderd. 14 September 78 uur Befpnners 14 September 910 uur Convers. FL.10.- PER 3 MAANDEN Inschrijving Privé-les dagelijks Telet 3529, Lelden, Breestraat la Zeer bevredigend resultaat. Lettende op den zeer sterken aanval, die door de toenemende bescherming van de Nederlandsche industrie op het inter nationale deel van de jaarbeurs is ge daan en mede in aanmerking nemende, dat in het afgeloopen half Jaar de alge meene economische toestand slechts zeer matig zich in gunstigen zin gewijzigd heeft, moge deze volle najaarsbeurs niet alleen voor het jaarbeursbestuur een zeer bevredigend resultaat heeten, maar ook als een verblijdend teeken van het weer standsvermogen van onze Nederlandsche nijverheid worden beschouwd. Tegen den donkeren achtergrond van het Heden staat de komende najaarsbeurs als een lichte en tevens als een lichtgevende figuur! Naar herstel der volkswelvaart. Voor de bewoners van dezen economi- schen mlcrocosmos ls zelfs de naaste toe komst een gesloten boek. Maar wat de industrieëlen en de zakenmenschen, die van het jaarbeursintermediair gebruik maken, wèl weten, is dit: dat hoe ook de toestand zich zal ontwikkelen, van hen voor het herstel van de verloren volkswel vaart wordt geëischt, dat zij in de eerste plaats zorgen voor den dag van heden en voor den dag van morgen; dat zij dat gene doen, wat als naastliggende plicht in eigeit kring van het zakenleven wordt geëischt: zich een weg banen door de moeilijkheden, die op eigen terrein en in eigen omgeving vlak vóór de voeten lig gen. Bij dezen arbeid, bij dezen strijd om het dagelijksch brood, bij dit geconcen treerd streven om zich te handhaven, kan het jaarbeursinstituut, kan de komende najaarsbeurs steun verleenen, hulp bieden en diensten bewijzen. Wij mogen dan al niet weten, langs welke wegen tenslotte de terugkeer naar betere tijden zal plaats vinden één middel kan nimmer falen en dat is: daar waar onze handen nog werk te doen vinden, naar beste kunnen ar beiden, Tot dezen arbeid, tot dat opbou wend werk staan industrie en handel ge reed! Arbeiden én aanpakken! Dat de Nederlandsche industrie tot ar beiden en aanpakken toegerust is, bewijst deze najaarsbeurs én door het getal deel nemers én door de aanwezigheid van tal van nieuwe firma's én vooral de voortref felijke wijze, waarop de deelnemers met hun inzendingen de getuigen van hun energie en aanpassingsvermogen voor den dag komen. Zoo hoopt dan ook de ko mende najaarsbeurs haar deel te hebben aan den wederopbouw van de volkswel vaart van ons land en tot allen, die daar bij een rol te vervullen hebben om door zichzelf economisch sterker te maken, ook de gemeenschap krachtiger te maken. In den grooten strijd, die het Heden strijdt om de Toekomst te winnen, gaat van deze najaarsbeurs de oproep uit: Doe mee! Tenslotte: wat het aantal deelnemers der najaarsbeurs, die van heden tot en met 20 September gehouden wordt, be treft, dit luidt als volgt: Nederland 949; Amerika 12; België 9; Denemarken 8; Duitschland 83; Engeland 30; Frankrijk 7; Italië 6; Noorwegen 1; Oostenrijk 10; Polen 13; Tsjecho-Slowakije 4; Zuid-Afrika 1; Zweden 2; Zwitserland 3 Totaal 1138. SIR GEORG HENSCHEL t Naar wij vernemen is te Avimore in Schotland in den ouderdom van 84 jaar overleden de destijds zeer vermaarden bariton-zanger Sir Georg Henschel, die zich ook als componist onderscheidde. Aan de jongere generatie zal zijn naam niet veel zeggen, maar voor de ouderen heeft deze een bekenden klank, als van een kunstenaar van zeer groote gaven, die zich vooral als Schubertzanger onderscheidde, terwijl hij zichzelf of zijn echtgenoote voortreffelijk op de piano begeleidde. Tot op hoogen leeftijd oogstte hij successen, vooral ook door zijn diepdoorleefde voor dracht, in de laatste jaren van zijn leven echter slechts uitsluitend in particuliere gezelschappen. Henschel ondervond veel eerbewijzen in ontving oa. den titel van Sir. Als com ponist van liederen trok hij eveneens de aandacht; menig zanger voelt zich met liefde tot zijn composities aangetrokken. Speciaal zijn cyclus uit Scheffel's „Der Trompeter von Sackingen" is een bekend repertoirestuk geworden. Ook een, na den dood van zijn vrouw gecomponeerd Re quiem, is in ons land uitgevoerd. AUTO ONDERLINGE VERZEKERING- MAATSCHAPPIJ. De Auto Onderlinge Verzekering-Maat schappij te Groningen kan op haar 7de boekjaar met voldoening terugzien .Zij slaagde er in (meer dan 3500 nieuwe po lissen uit te geven en) haar beleggingen met ca. f. 70.000 op te voeren, waardoor het totaal thans f. 344.647,50 bedraagt. De jaarpremie-ontvangst steeg even eens belangrijk en beloopt thans méér dan vier ton. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.), Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. 'parkconcert ook zaalconcert? De zomer gaat ons weer verlaten, nog een paar concerten en ook de Leidsche Fanfarebond heeft zijn taak volbracht. Mogen zij nu den heelen winter niets meer van zich laten hooren? Ik voor mij zelf ben tot de conclusie gekomen dat eb in dezen aankomenden winter hard ge werkt kan worden. Wij allen weten dab het Amsterdamsch Concertgebouw-orkest in financieele moeilijkheden verkeert (men herinnert zich nog wel dat Min. Marchant de K.N.V.B. om finaneieelen steun heeft verzocht, hetwelk inmiddels reeds is afgewezen), en als waarlijke mu ziekliefhebbers moeten wij nu trachten hier een oplossing in te brengen. Als luisteraar der parkconcerten ben IK tot de conclusie gekomen, dat er werkelijk enkele goede muzikanten in alle corpsen zitten; wanneer nu eens de Leidsche Fan farebond begint met een keurcorps op te richten met de beste muzikanten, dat den muziekliefhebbers ook in den aankomen den winter een genotvollen avond kan aanbieden, waarlijk dit zal zeer zeker op hoogen prijs worden gesteld. Ook het gemeentebestuur zou hier een steentje kunnen bijdragen, n.L de Ge hoorzaal welke voor deze concerten noo dig is, gratis af te staan. De entreegelden kunnen dan overgedragen worden aan ons in nood verkeerende Amsterdamsch Concertgebouw-orkest. Ik hoop dat dit in gezonden stuk een punt van bespreking zal zijn op de eerstkomende vergadering van den Leidschen Fanfarebond. Met een goede samenwerking is wel iets te be reiken. U, mijnheer de Redacteur mijn dank. F. J. LANGEZAAL Rapenburg 86. LUCHTBESCHERMING! Medeburgers! Weet ge, dat elk gasmasker maar voor bepaalde gassen ondoorlaatbaar is en dat het zijn werkzaamheid maar gedurende een zekeren tijd uitoefent? Weet ge, dat bommen met de nieuwste ontploffingsstof, het radio-atomite, door betonnen dekkingen van vele Meters heen gaan? Weet ge, dat het verblijf in vluohtkelders gebaseerd is op een verblijf van drie uren, terwijl er bommen bestaan met een ver traagde explosie, die pas 36 uur na den val tot ontploffing komen? Weet ge, dat een luchtvloot van 100 machines niet minder dan 5000 branden kan verwekken? Weet ge, dat ook gebruik zal gemaakt worden van bacteriën, die dier en plant, drinkwater en voedsel zullen vergiftigen? Weet ge, dat tegen dergelijke helsche middelen geen deugdelijke bescherming mogelijk is? Weet ge, dat de eenige afdoende be scherming is tegen gasaanvallen: Door een onverzettelijken vredeswil den oorlog voorkomen. Het bestuur van de Afd. Lelden Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat)Nam. 8 uur, de heer J. v. d. Berg van Rotterdam. VOOR WOENSDAG. LEIDEN. Prediker: Nam, 8 uur, ds. de Groot van Delft. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 71/4 uur, de heer Schoonerbeek van Lunteren. NED. HERV. KERK, Beroepen: te Noordwljk (Gron.) G. J. A. Offerhaus te Eernewoude; te Rand wijk A. F. P. Pop te Monster. Bedankt: voor Arnhem (Herv. Diac. Huis) H. E. Beker te Haarlem. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Appelscha D. Vreug- denhil, cand. te Rotterdam; naar Dwin-' gelo M. Geertsema, cand. te Zuidwolde (Gron.). Bedankt: voor Borne-Delden M. Geert sema, cand. te Zuidwolde (Gron.); voor Monster J. W. de Jager te Diever. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Haarlem-Noord N. Brands- ma te Bunschoten en W. Heerma te Aals meer. HERSTELD EV. LUTH. KERK. Bedankt: voor Den Helder J. C. V. van Bemmel te Hoorn. A. K. te Z. De door u geschetste si tuatie is geen verkeerspuzzle. Als de zaak zich inderdaad heeft toegedragen als door u is aangegeven, heeft de verkeersagent een overtreding begaan. Hij mag het ver keer uit de richting West-Oost niet vrij geven alvorens dat uit de richting Oost- West is stopgezet. Weggebruikers van laatste genoemde groep, die in zuidelijke richting zouden willen rijden, zouden dan direct aanrijdingen veroorzaken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9