ELTAX LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 11 September 1934 DE NIEUWE SPELLING. VRAGENRUBRIEK. WEEST CONSEQUENT RIJDT PER TEL. 666 SCHEEPSVERBINDINGEN. DUITSCHLAND. Nazi-congres te Neurenberg gesloten. Gisteren, de laatste dag van het congres te Neurenberg, was de dag van de weer macht, die ditmaal voor het eerst aan het congres deelnam. Er waren ten minste een kwart milUoen toeschouwers, die de ver richtingen van de rijksweer. die 's och tends geschiedden ten overstaan van kolonel-generaal von Blomberg, den minis ter van Rijksweerbaarheid, en 's middags ten overstaan van den leider. Men kreeg een soort manoeuvre in het klein te zien. Het congres is 's middags gesloten met een rede van Hitler, die begon met te zeggen: „Wat door mililoenen Dultschers, die buiten onze rijen staan en door de meeste vreemden misschien slechts als een imposant schouwspel van politieke machtsontplooiing wordt gewaardeerd, was voor de honderdduizenden strijders oneindig veel meer. de groote persoonlijke een geestelijke samenkomst van de oude voorvechters en wapenbroeders, het weer zien van allen, die reeds in den tijd van twijfel, onderdrukking en verguizing de geloovige dragers zijn geweest van een ge dachte, welker zegevierende verwezen lijking zij thans diepbewogen nog mogen aanschouwen. En misschien heeft menig een hunner, ondanks de dwingende grootschheid van deze wapenschouw van onze partij zich met een ootmoedig hart bezonnen op den tijd toen het nog moeite koste natlonaal-socialist te zijn en de strij ders voor dat beginsel zich daarom onder elkaar met elkaar verbonden voelden als één groot gezin. Hitier wees op het groote verschil tus- schen de oongressen, zooals men die van vroegere partijen kende en dit congres. Geen betooging zou beter het verschil tus- 6chen die oude partijen en het nationaal- socialisme duidelijk kunnen maken dan door de dagen van het Neurenbergsche congres is geschied. Deze wapenschouw van leiding en volk is heel iets anders dan vroegere congressen van vertegenwoordi gers van partijen, die de vertrouwden heetten van hun kiezers, maar hun ver trouwen niet bezaten. Vroeger had men twee soorten partijen, zij, die een levensbeschouwing belichaam den en economische partijen. Dat de nazi's in 15 jaar alle partijen overwonnen, be wijst wel, dat zij op den grondslag van een draagkrachtige wereldbeschouwing staan, waarvan het duidelijkste kenmerk de over eenstemming is tusschen de innerlijke behoeften van geest en gemoed en de uit wendige levensbehoeften. Hierop rekende Hitier nog eens af met de Fransche revolutie en de oude partijen, die hij één voor één onder de loupe nam. waarbij hij liet uitkomen, dat geen dier partijen de kiemen bevatte om het ooit tot een volksbeweging te brengen als het na- tionaal-socialisme. De drie levensbeschou wingen van de roomschen, de socialisten en de liberalen en democraten waren onderling niet tot overeenstemming te brengen. Maar als de kiezers uitspraak hadden gedaan, sloten de partijen een wapenstilstand en een compromis, waarin zij hun levensbeschouwingen prijs gaven. Hierdoor gvng de principleele strijd, de strijd tusschen geestelijke waarden, onder in een misselijken en onteerenden strijd om de kleinste politieke voordeelen in handelingen, waarbij de grenzen tusschen politiek en zaken doen meestal ten na- deele van de politiek verruimd werden. Hierdoor kon het verband tusschen de oude partijen en het volk nooit vast wor den. Alleen in dagen van crisis dacht men ineens weer aan de kiezers, voor hét overige was het de taak van de pers de splitsing in het volk staande te houden en het dichtgroeien van de scheidingssneden te beletten. Vandaar de vroegere congres sen, waaraan de massa geen deel had en waar slechts een kunstmatige oppositie in het leven werd geroepen als gemor onder de kiezers aanleiding er toe gaf. Hitier besloot zijn rede met de woorden: alle fatsoenlijke Duitschers zijn nationaal- socialisten. Slechts de beste nationaal- socialisten zijn partijgenooten. o SPANJE. Naar de crisis. Nu Gil Robles, de leider der Spaansche Katholieke Volkspartij, in zijn rede te Cavadongs heeft uiteengezet hoe zijn houding ten aanzien van de regeering is, is het niet zoozeer meer de VTaag, of de crisis zal uitbreken, voordat de Cortez weer bijeenkomt, als wel of zij zal voor afgaan aan of volgen op de rede welke Lerroux den 23en September zal houden. Velen achten de crisis al mogelijk na af loop van den ministerraad van heden. In ieder geval gaat het gerucht, dat de uiterst llnksche arbeidersorganisaties het voornemen zouden koesteren om een nieuwe 24-urige algemeene werkstaking af te kondigen, ter verkrijging van de bevrijding hunner Zaterdag gearresteerde leiders. Indien dit bericht juist blijkt te zijn, zou de crisis misschien nog wat langer op zich laten wachten. o VEREENIGDE STATEN. De particuliere wapenindustrie. De leiders der fabrieken van ontplof bare stoffen hebben verzocht de verkla ringen, welke zij voor de commissie van onderzoek naar de gebruiken in de wa penindustrie zullen moeten afleggen, ge heim te houden. Voorzitter Nye antwoord de dat zulks niet het geval zal zijn. Gisteren werden de verhooren voor de Konastscommissie voortgezet en weer kwa men sensationeele dingen aan het licht. Eenige omkooperijen in Bolivia en Brazi lië werden geconstateerd en bovendien werd bewezen dat de attache's van leger en marinezaken der Vereenigde Staten te Rio de Janeiro in 1933 him hulp verleen den nan Noord-Amerikaansche wapenfa brikanten, bij den wapenverkoop. Het Britsche ministerie van oorlog bood in Maart 1934 door de Golfe Armamentox Company aan Amerikaansche firma's voor dertig millioen dollar overtollig oorlogs tuig aan ter verdere verscheping naar China. Tenslotte kwam aan het licht, dat Amerikaansche firma's in het Jaar 1933, 125 vliegtuigen naar Zuid-Amerika ver kochten en dat zekere firma's geheime documenten van het Amerikaansche departement van oorlog over de nieuwste watervliegtuigtypes bezaten die zij bij het zaken doen met het buitenland gebruik ten om winst te behalen. De Matin verneemt dat Roosevelt bin nenkort de voornaamste mogendheden zal voorstellen de wapenfabricatie te nationa- liseeren en streng te controleeren. a u één! e o SPELLING-MARCHANT. n. De nieuwe spelregels. 1. en 2. Ie en o). Herinnert U zich nog uit Uw prille schooljaren één van de eerste spelregels, die „de juffrouw" er bi) U inprentte? aan het eind van een lettergreep altijd één s en één u (nooit twéé!) ra-men, mu-ren la-ge schu-ren. Dat ging aanvankelijk „gesmeerd". Maar din brachten de woorden met één en twéé o's en één en twéé e's de klad er in. Die moest je uit elkaar houden, zonder „regel" loten, koopen. peren, veeren. Je was je houvast kwijt, je kreeg nu de keus! En je beperkte Je daarbij niet tot e en o (ee en oo). Je breidde je keus uit tot a en u (aa en uu). Zoodoende geneerde Je Je niet meer naast boomen ook raamen en naast leeren ook tuuren te schrijven, al dreigde de juf frouw er flauw van te vallenDe jeugd wordt nu van deze puzzle verlost. Voor taan scheren we de a, u, e en o over één kam, dus: aan het eind van een let tergreep altijd één a, u e en o. ra-men, mu-ren, la-ge schu-ren ve-ren, bo-men, le-ge bo-ten. Als de juffrouw die vroegere regel van de a en u reciteerde, voegde zij er ten overvloede nog vaak bezwerend aan toe: nooit twéé! (Ze voorzag de verwarrende invloed van de naderende twee e's en twee o's!) Voor de a en u kan ze dit blijven ver zekeren. maar voor de e en de o is het nog niet zóóver. Voor de e en o is er nog een addertje in 't gras gebleven: Aan het eind van een woord blijft de ee (meest „kleine woordjes" van één letter greep) vee mee zee enz. ook in de woorden, die wij er mee maken: veemarkt meelij zeerover. Een paar woorden houden de oo (vóór ch) Goo-chelen goo-chem loo-chenen, ook in de woorden, die we er mee maken: goo-chelaar goo-chemerd verloo-chenen. De juffrouw kan zich hier uitredden door te zeggen: woorden, die eenmaal ee en oo gekregen hebben (vee, mee. zee enz., goochelen, goochem, loochenen), houden ze. Ze hóuden, wat ze eenmaal hébben: en daar voelt het kind alles voor!Hij moet ze alleen bij 't tegenkomen in de samenstelling herkennen 3. (sch). De puzzle van bruisen, ruischen, bits. barsch, mos, bosch enz. noemden we reeds. Deze wordt ook opgelost: We schrijven alleen sch, als we de ch uitspreken. Schaap, schuur, schop, schroef, schraal. Dit is de regel van het woord: „Schelvis" Dus voortaan: bruisen, ruisen: bits, bars; vis vissen: mus mussen: bos bossen; kikvors kikvorsen: mens menselijk mensdom menslievend; engels, frans, duits enz. Weer blijft er één uitzondering: -isch blijft -isch. logisch, tragisch, komisch, praktisch. 4. De spelregels onder 4 is niet van prak tische beteekenis meer. Over bedoelde af gestorven, nagenoeg verdwenen vormen schreven we hierboven reeds: eene vrouw, voor mijnen vader, met haren zoon, door har# dochter enz. Ze worden bij dezen door den Minister van Onderwijs, wat de school betreft, offi cieel begraven Dus: een vrouw, voor mijn vader, met haar zoon enz. Opmerking: Enkele van deze oude vor men. die we nu nog zoo uitspreken, blijven onveranderd: Hare Majesteit: te mijnen huize; te uwen laste; te zijnen voordeele enz. (Wordt vervolgd). v. L„ te L. De belasting bedraagt f. 5.50 per jaar. Indien u in de laatste 6 maanden van het belastingjaar houder wordt moet u de helft van dit bedrag be talen. H. S. te L. De becijfering van uw aanslag is juist. Het vastgesteld zuiver in komen is het inkomen vóór den kinder aftrek. De kinderaftrek is afhankelijk van de grootte van het inkomen. In uw geval f. 130 per kind. R. de H. Het blad de „Poolster" is ons niet bekend. Wed. P. H. v. d. V. te M. Wendt u voor buitenlandsche reizen tot een reis bureau of tot het Inlichtingenbureau van Vreemdelingenverkeer, Stationsplein, al hier. D. O. te L. Een dergelijke cursus be staat hier ter stede niet. De Leidsche Kap persclub „Hulp en Vriendschap" onder handelt al 2Vi Jaar met het gemeentebe stuur over de oprichting van een Kap- school. Totdusverre evenwel zonder tast baar resultaat. J. S., te H - hebt u te houden aan hetgeen mondeling is overeengekomen. De huur van een boomgaard wordt gerekend voor een jaar te zijn aangegaan. W. W. te L. U mag de overhangende takken zelf afsnijden, als uw buurman op uw aanmaning geweigerd heeft dit te doen. Mej. J. Na afloop van de gesloten overeenkomst moeten zij uw huis verlaten. Brengt haar onder het oog, dat bij wei gering een strafbaar feit wordt gepleegd, wat tot strafvervolging aanleiding kan geven. N. B., alhier De door u genoemde filmactrice is kinderloos. AANSLAGEN OP SCHEPEN? DE RAMP DER MORRO CASTLE. BALB06 (Panama), 11 Sept. (Reuter). De officieren van de „Santa Rita", die met brand in een der ruimen alhier is binnen- geloopen. verklaarden: „Deze brand ls evenals die op de „Morro Castle" het werk van een internationale radicale organisa tie. Het schip is thans gedokt en de brand is gebluscht .Toen het vuur werd bemerkt, waren de passagiers reeds ter ruste en zij hebben niets van den brand bemerkt. NEW-YORK, 11 Sept. (Reuter). De leden van de zangvereenlging „Concordia" die met de Morro Castle" een uitstapje had den gemaakt, zijn door de ramp wel'bij zonder zwaar getroffen. Van de honderd leden, zijn 23, naar reeds vast staat, verongelukt, terwijl nog vijf deelnemers aan den tocht worden ver mist. Een neef van den plotseling gestorven kapitein Wilmot deelde mede. dat de ge zondheid van zijn oom nooit iets te wen- schen over gelaten had. Hij achtte een onderzoek wenscheltjk, daar hij vreest, dat een lid der bemanning, die zich veronge lijkt gevoelde, sabotage heeft gepleegd. De commissaris van politie te Havanna ge looft, dat de brand het gevolg is van een communistische aanslag. NEW-YORK, 11 Sept. (Reuter). De agen ten van de geheime politie stellen een onderzoek in naar de geruchten, volgens welke zich aan boord van de „Morro Castle" twee clandestine passagiers bevon den Volgens de jongste opgaven zijn 413 tot 425 passagiers en leden van de beman ning gered, terwijl 132 tot 137 zijn omge komen. NEW YORK, 11 Sept. (Reuter) De commandant van de brandweer van Ash- bury Park deelt mede dat in de vertrekken van den kapitein van het stoomschip „Morro Castle" een verkoold lijk is gevon den. Men neemt aan, dat dit het stoffelijk overschot is van den reeds voor de ramp overleden kapitein Willmott. Het lijk lag op een bed waarvan het metalen gedeelte door de hitte gesmolten was. Brandweer lieden. die aan boord van het s.s. zijn ge klommen hebben een zorgvuldig onderzoek ingesteld op de promenadedekken en twee daaronder gelegen dekken. Zij ver klaren geen spoor van lijken te hebben gevonden. De cabines zijn volkomen ver woest door de vlammen In de lading- ruimen van het schip woedt nog een felle brand. o WERELD VREDESCONGRES. DOC ARNO, 11 Sept. (VJD.). - Het Wereld vredescongres heeft 'besloten het volgende Locarno-manifest te publiceeren: „Wij vredesvrienden, vereenigd te Lo carno. gevoelen ons verplicht, de heden- daagsche wereld, die door vijandschap, haat en onderling wantrouwen is verdeeld, te herinneren aan het groote werk van Locarno. Waarin onderscheiden zich de Locarno- verdragen vooral? Zij ontleenen hun oor sprong aan het wederzijdsche vertrouwen der deelnemende staatslieden en zijn de weergave van het vertrouwen in een open hartige en duurzame toenadering der be trokken volken. Maar op welk een ellendige wijze heeft men met dit moreele kapitaal van Locarno gehandeld! 't Bewijs hiervoor is de huidige economische politiek, die met zijn zelf- moordstrekkingen, zijn maatregelen van isoleering. de internationale samenwerking belemmert. Daarbij gevoegd: de crisis der ontwapeningsconferentie, de vrees voor een nieuwen oorlog en de steeds meer post vattende fatalistische overtuiging, dat een nieuwe oorlog mogelijk is en dat het ons onmogelijk is, zulk een oorlog te verhin deren. De menschheid is ziek, ziek aan een overmaat van wantrouwen, hoewel ieder volk voor zichzelf zich bewust is, dat het wantrouwen tegenover hem in geen enkel opzicht gerechtvaardigd is. Kunnen de volken hieruit geen leering trekken? Wij zullen niet spreken over een blind vertrouwen, dat naar wij weten ook ge vaarlijk is. Maar het blinde wantrouwen, dat heden bestaat, heeft ook zijn gevaren. De zieke menschheid moet opnieuw de dingen meer leeren zien zooals ze werke lijk zijn en niet misvormd door dit zieke lijke wantrouwen. Wij hebben den Geest van Locarno noodig. Ziedaar het wachtwoord, dat wij van Locarno uit, heden aan alle volken en regeeyingen doorgeven". RECLAME. 6'228 De OORLOG IN DEN CHACO. LA PAZ, 11 Sept. (V.-D.) Gelijk reeds geseind is heeft het departement van oorlog gisteren in een communique mel ding gemaakt van een groote overwinning op de troepen van Paraguay in den sector van Carandaiti. Thans wordt medegedeeld dat in den daar gevoerden strijd het zesde groote offensief van Paraguay in 1934 ge broken Is en dat duizenden buiten ge vecht gesteld zijn. Het doel van dit offen sief van Paraguay was Villa Montes aan te vallen van de Noordoost-zijde, daar de Bolivianen te Fort Ballivian nog steeds stand houden en den Paraguaysche troe pen daar verder oprukken beletten. Mede gedeeld wordt dat acht Paraguaysche re gimenten, tezamen bestaande uit 7.500 man vernictigo werden. Generaal Enrique Pe- neranda heeft gemeld dat duizenden vijanden gedood of gewond zijn en dat een groot aantal krijgsgevangenen zijn ge maakt. Van Paraguaysche zijde ls de Bo- liviaansche overwinning niet tegenge sproken, doch worden alleen kleinere over winningen der Paraguaysche troepen in andere sectoren bekend gemaakt. o DOCUMENTEN EN JUWEELEN GESTOLEN. LONDEN, 11 September. (Reuter) Uit de auto van den heer Sidney Parlentte een ambtenaar van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, zijn belang rijke documenten en eenige juweelen ge stolen. Scotland Yard heeft alle krachten ge mobiliseerd, om 't gestolene op te sporen. DE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA. WASHINGTON, li September. (V.D.) Gisteravond gaf de bemiddellngscommis- sie, die door president Roosevelt is inge steld, als haar meening te kennen, dat het mogelijk geworden is dat de textiel staking thans betrekkelijk spoedig door een minnelijke schikking tot een oplos sing zal kunnen worden gebracht. Nadat de commissie het grootste gedeelte van den dag geconfereerd had met George Sloan, den voorzitter van het Katoen- Textlel-Instltuut, verklaarde zij: „De commissie zet haar conferenties en on derhandelingen met beide partyen voort en heeft in de vier dagen van haar on derzoek den toestand voldoende bestu deerd om te weten dat een oplossing van de moellykheden die het gevolg zij n van het textielconfllct niet onmogeiyk is. De commissie gelooft dat een regeling tot stand kan worden gebracht, welke fair zal zyn voor de arbeiders, de werkgevers en het openbaar belang". Tot een rege ling bereikt is, doet de commissie een dringend beroep op alle partyen 't uiter ste in te spannen om orde en wet in alle stakingsgebieden te handhaven. De voorzitter van het stakingscomilé Francis Goman, heeft het uiterste tyd- stlp voor het geven van een antwoord op zyn „ultimatum" aan de fabriekseige naars 24 uur verschoven. De door hem gestelde termyn liep oorspronkeiyk af. Maandagmorgen zes uur. doch thans zul len de werkgevers tot Dinsdagmorgen zes uur kunnen beraadslagen of zy zullen in gaan op den eisch van Gorman, die van hen verlangde, dat zy de fabrieken zou den sluiten, hangende de arbitrage. Het krachtig optreden van de nationale gardetroepen in Noord- en Zuid-Carolina heeft tot gevolg gehad dat de z.g. vlie gende escadrons der stakers Maandag niet zooveel succes hebben gehad met 't doen sluiten van fabriekspoorten, zoodat een aantal fabrieken die de vorige week door het optreden van gemotoriseerde af- deelingen stakers gedwongen waren ge weest het bedrijf stop te zetten, thans weer hun poorten hebben geopend. Naar schatting hebben in New England ver scheidene duizenden arbeiders zich by de staking aangesloten. In Saylesville is het gisteren tweemaal tot ongeregeldheden gekomen. De fabrie ken openden hier weer hun poorten, waarop de stakers in massa gingen pos ten, hetgeen tot botsingen aanleiding gaf, doordat de troepen rondom de fabrieken een zone van een kwart myi hadden in gesteld, welke door niemand zonder legi timatie kon worden betreden. In den loop van den middag verbraken de pos ters echter de afzetting, de troepen maak ten van gasbommen gebruik en toen dit niet het gewenschte resultaat had open den zy het vuur. Volgens de tot dusverre ter beschikking staande gegeven werden vyftig tot honderd personen gewond, on der de voet geloopen en gekwetst door gummistokken en geworpen steenen. Drie personen waren zóó ernstig gewond, dat zy onmiddeliyk in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Tenslotte slaag den de troepen er in de woedende sta kers te verdrijven, waarna zy machine geweren in stelling brachten teneinde 'n herhaling der ongeregeldheden kracht dadig te voorkomen. Van andere zyde verluidt dat in Noord en Zuid-Carolina ruim vyfduizend arbei ders onder bescherming der nationale garde het werk hebben hervat. Behalve te Saylesville zyn hier en daar nog wel botsingen voorgekomen, doch deze waren allen van minder ernstigen aard. VLIEGTUIG GEVALLEN. DUBLIN, 11 Sept. (Reuter). Gistermid dag is in een van de voorsteden van Du blin een legervliegtuig omlaag gestort, dat neerkwam in den tuin van rechter Mere dith, die zoo juist benoemd is tot vice- president van het gerechtshof voor het Saar-plebisciet. Van de drie inzittenden vonden een officier en een mindere den dood in de vlammen van het toestel, dat in brand was geraakt. De derde inzittende wist zich met moeite, ernstig gewond te redden. NOODWEER IN ZWITSERLAND. BERN, 11 Sept. (VJD.). Het noodweer, dat gisteren in Centraal- en Oost-Zwitser land gewoed heeft, heeft een schade aan gericht, welke in de millioenen goudfrancs loopt. In vele plaatsen zyn stukken straat en bruggen vernield. Tal van plaatsen zyn van het verkeer afgesneden. Heele colon nes auto's bleven onderweg steken zoodat de inzittenden in den wagen moesten overnachten. Allerwege is men oogenblik- kelyk begonnen met het opruimingswerk. Het noodweer heeft in de bergen den dood van een zestal toeristen ten gevolge gehad. o ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIE. BOEKAREST, 11 September. (Reuter) - By Jimbolia aan de grens van Joego slavië, liep een passagierstrein op een goederentrein, waarby tien personen wer den gedood en honderd gewond. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAN». BERLIJN, 11 Sept. (V.-D.) in <ieil stryd om de unificatie van de Evangeli sche Kerk is thans weer een nieuwe slap gedaan g et de aanstelling van een bij zondere commissaris voor de landskerk van Württemberg. In een officieel bericht uit Stuttgart wordt uiteen gezet, dat dr. Jager die de grootste dry f kracht vormt bij de voortdurende pogingen tot, zy het opper vlakkige, unificatie de gelegenheid ge had heeft een onderzoek in te stellen naar de toestanden van het beheer der Württembergsche Kerk. Zekere financleele aspecten hebben daarby zyn aandacht getrokken en naar het schynt de aanstel ling van een commissaris noodzakeiyk ge maakt, vooral in velband met de over dracht van fondsen. Deze commissaris, waartoe de heer Walzer van het Bcrlijn- sche kerkbestuur benoemd is, heeft de taak een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de administratieve toestanden In Württemberg en een volkomen ophelde ring te brengen in deze financleele aan gelegenheden. Dr. Jager heeft, toen hy zyn onderzoek kwam instellen een uitvoerig onderhoud gehad met Bisschop Dr. Hurn, waarin hij alle functionnarlssen van het plaatselijk kerkbestuur bijeen riep en een toespraak tot hen richtte, waarin hy de ontoelaat bare financieele transacties besprak ett uiteen zette dat in den vervolge, nu een commissaris aangesteld ls, Bisschop Hurn nog slechts het geesteiyk hoofd is van de Württembergsche Kerk. Hy verklaarde voornemens te zyn, constitutioneel te blij ven, krachtens de beslissingen van de Na tionale Synode van Augustus en de kort geleden uitgevaardigde wet betreffende de unificatie van de twee Zuidelyke kerken. Onder deze wet, aldus zette Dr. Jager uit een, moet Bisschop Burn alle instructies van Ryksbisschop Müller gehoorzamen, weshalve hy, Dr. Jager, uit naam van den Ryksbisschop beval lederen tegenstand en alle verklaringen vanaf de kansel te sta ken. Naar het schynt kregen de byeenge- roepen bekleeders van kerkelijke functies de mededeeling dat zy hun bisschop niet langer moesten gehoorzamen. Verder verluidt dat Dr Jager verklaard heeft, dat de bisschop en de kerkfunctlon- narissen zich moeten onderwerpen aan de orde van zaken, zooals die gewenscht wordt wordt door den hoogsten leider, waaronder Hitier wordt verstaan. Ten be sluite vroeg Dr. Jager den aanwezigen of iemand nog de constltutioneele geldigheid van zyn maategelen bestreed. Oberklr- chenrat Pressel, leider van den plaatse- lijken Pfarrernotbund en Oberkirchenrat Schauffler de beide oudste waardigheids bekleders en de voornaamste raadgevers van Bisschop Hurn, verklaarden onmid- delliyk dat zy de geldigheid van deze maatregelen niet konden erkennen, en dat zij hun tegenstand zouden voortzet ten. zy werden op staainden voet ontslagen HET CONFLICT MET DE BAS KEN. BILBAO, 11 Sept. (Reuter). Zestien raadsleden die hun ontslag hebben inge diend zym gearresteerd wegens het ver zaken van hun plichten als functionaris. Een aantal leden van de Nationalistische Socialistische en Radicale Accion Repu- blicana zyn eveneens gearresteerd. Een nieuwe gemeenteraad is door de regeering benoemd en heeft een nieuwen burgemeester gekozen. In de geheele pro vincie zyn 736 van de 1028 raadsleden ont slagen. DE SAHARA GEDEELTELIJK BINNENZEE? PARIJS, 12 Sept. (Reuter). Nu de Sahara door het lucht- en autoverkeer steeds meer wordt ontsloten, is het oude plan, om een deel van de woestyn in een bin nenzee te veranderen, weer herleefd. Volgens dit plan wil men het dal van Kl-Djoef, in het Westelyk deel van de Sahara, met zeewater vullen. Een kanaal van 400 K.M. lengte van de kust van Mauretanie, tegenover het eiland Tidra. af zou noodig zijn om het water naar het binnenland te brengen. Men verwacht, hiervan een verandering van het klimaat, aangezien de verdamping van het meer voldoende vocht zou opleveren, om be bouwing mogelijk te maken. Er zullen ech ter nog wel vele jaren verloopen, alvorens dit plan wordt uitgevoerd. MOORD. SAN SEBASTIAN, 11 September (Reu ter) Een viertal individuen heeft met revolverschoten Manuel Casaus, de vroe gere directeur-generaal van de veiligheid en eigenaar van het blad „La Prensa vermoord. Klaarbiykelyk is deze moord een wraak van fascisten. ONLUSTEN IN EEN GEVANGENIS. NEW YORK, 11 Sept. (V.D.). Naar uit Joliet in Illinois wordt gemeld zyn twee gevangenen gedood en verscheidene andere gewond tijdens een kort doch hevig op roer op de binnenplaats van de nieuwe staatsgevangenis te Stateville. Troepen on derdrukten de revolte in minder dan een uur tyds en wisten het ontsnappen van gevangenen te voorkomen. De navolgende schepen zyn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio. Alchiba, Alcyone, Alphacca, Adpherat, Alwaki, Baloeran, Christiaan Huygens, Co lombia, Cottica, Dempo, Indrapoera. JoJ1^ de Witt, Joh. van Oidenbarnevelt, Ko» Gede, Orania, Mam. van St. Aldegonde, Poelau Bras, Poelau Laut, Poelau Telio, Sibajak, Simon Bolivar, Statendam, Stuy- vesant, Volendam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zyn de meeste Nederiandsche vrac".' schepen eveneens via Scheveningen Ra7' te bereiken. Bij verzending van een radio telegram via Scheveningenradio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2