75sle Jaargang VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 No. 22842 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. pér regel voor advertentiën uit Lelden ën' plaatse» waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending vao brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau NoortJeihclaplehi Telefoonnummers voor Directie aki Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèa^ eö Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS; DEZER 'COURANT^ për 3 maanden f. 2.39; pfer week .n Bulten Leiden, waar agenten gevestigd, ztfn, pgr week O.fal Franco per post ft 2.35portokosten. it nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DRANKWEER-COMITÉ. De actie op 3 Oct. a.s. Gisteravond heeft het Leidsch Drank eer-Comité een uitstekend bezochte ver- dering gehouden, in hoofdzaak ter be- reking van de actie der drankbestrij- ng voor den komenden 3 October. Vooraf heeft de Voorzitter, de heer H. underman, na zijn openingsrede, enkele voelvolle woorden gewijd aan het on- ngs overleden lid, den heer van den ieuwendijk, die zich tijdens zijn leven geheel zijn persoonlijkheid gegeven aan de geheel-onthouding en zijn ste krachten in dienst had gesteld van drankbestrijding, welke woorden door vergadering werden onderstreept door kele oogenblikken van stille herdenking. Een even breedvoerige als geanimeerde reking volgde over de plannen voor October, waarvan het resultaat was, dat en winkelraamtentoonstelling zal worden ;eorganiseerd en op den feestdag zelve en zeer groot aantal circulaires en aartjes zal worden verspreid. Staande de ergadering gaven zich tal van leden op oor medewerking op den drie-Oetober- lag. De actie tegen het drankgebruik op len feestdag zal reeds des avonds te vo- en worden aangevangen. Een tweetal groote borden, waarop met prekende letters: Geen alcohol bij Snel- erkeer, zullen op de drukste verkeerspun- en onzer stad geplaatst worden. Nog werd besloten aan den Gemeente- aad van Leiden een adres te richten egen verruiming van den verkoopstij d op endag voor slijterijen, welk adres noodig rerd geoordeeld omdat er geen behoefte >estaat aan een verruiming van den alco- ïolverkoop op den Zondag. Na de rondvraag sloot de heer Zunder- nan de vergadering met een woord van lank voor de groote belangstelling en met :en opwekking om op den aanstaanden ge- lenkdag van Leiden's Ontzet alle krachten e geven voor de actie der drankbestrij- ling. DE LEIDSCHE GEOLOGEN OP EXCURSIE Naar België. Een student schrijft ons: Dezer dagen kwam een twintig tal Leid- che studenten in de Geologie, die een zeer eslaagde excursie onder leiding van dr. M. van der Vlerk en dr. Ph. H. Kuenen n België gemaakt hadden hier ter stede erug. Een prettige geest van saamhoorig- leid en vertrouwen, van vriendschap en Blidariteit, die niet alleen onder de ex- •ursionisten, maar tevens tusschen de lei- Iers en hunne leerlingen heerschte, heeft TT het zijne toe bijgedragen dezen tocht In iptima forma te doen slagen. De bedoeling der excursie was voorna melijk dat de studenten niet alleen de tratigraphie van het Devoon en Carboon ouden leeren kennen, doch dat zij ook een indruk zouden krijgen van den inge- «ókkelden bouw der Ardennen. Deze zeer :ecompliceerde bouw kwam voornamelijk tot uiting bij de bestudeering van het zg. .venster" van Theux, terwijl ook uit alge- neen geologisch standpunt gezien het be- eoek aan de omstreken van de grot van Resmouchamps van het grootste belang ienoemd mag worden. De onderzoekingen werden begonnen bij o om Couvin aan de hand van kaarten jn profielen om later het Maasdal tot aan 'iuik toe te bestudeeren. Donderdag 30 Augustus werd nabij Comblain-au-Pont een groeve van de „pe- lt-granit" bezocht onder persoonlijke eiding van den directeur dier groeve, den leer J. van den Wildenberg. Deze groeve lad in het bijzonder de belangstelling der tódenaren daar er ter plaatse reeds stee- ren in bewerking waren, die binnenkort dienst zullen doen bij den opbouw van de lieuwe Pctruskerk aan den Lammen- Echansweg. De gulle gastvrijheid waarmee de heer Wildenberg allen onthaalde, werd deer gewaardeerd. Hij werd dan ook bij het afscheid hartelijk en uit volle borst toe- lezongen. Zooals gezegd was de laatste standplaats ruik; voor die werd een nacht te Dinant a twee te Namen gelogeerd. Vanuit Luik, jraar het gezelschap zich vier dagen op hield en iederen dag excursie's in de om geving maakte, keerde men terug naar Holland POLITIE-AGENT TE WATER. Gisteravond omstreeks 10 uur is de po- litle-agent W. van E., die langs het Le- vendaal fietste, doordat hij plotseling moest uitwijken voor een onbekend gebie den wielrijdster, die geheel links van den *eg reed, met zijn sabel tusschen de spa- hen van zijn achterwiel verward geraakt. Het gevolg was, dat hij zijn evenwicht derloor en met fiets en al in het vieze Kachtwater reed. Hij zou een slecht po- Utie-agent geweest zijn, wanneer hij er met in was geslaagd zichzelf te redden, ^ogenschijnlijk had hij geen letsel be komen. De fiets is later op het droge ge tracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en Italië. Nu de Volkenbondsvergadering voor den deur staat evenals Barthou's bezoek aan Rome, worden reeds tal van proefballon netjes opgelaten. De „Daily Telegraph" meent te weten, dat men hoopt, dat bij Barthou's bezoek aan Rome, volgende maand, overeenstem ming zal worden bereikt inzake de drie belangrijke meeningsverschillen tusschen beide landen, n.l.: De pariteit ter zee. De positie van Italië in Tunis. De regeling van de Lybische grens. Naar aanleiding van dit gepubliceerd dementi van Barthou, ten aanzien van geruchten, dat feitelijk al overeenstem ming was bereikt, schrijft de „Times", dat men te Parijs van meening ls, dat op het oogenblik de berichten over de tot stand koming van een Fransch-Italiaansche overeenkomst nog het meest in het belang zijn van de tegenstanders eener derge lijke overeenkomst. Intusschen, zoo vervolgt het blad, is den laatsten tijd een aanzienlijke verbetering In de Italiaansch-Fransche betrekkingen ingetreden. De zorg van Frankrijk en Italië voor handhaving der Oostenrijksche onafhan kelijkheid hebben ertoe geleid, dat beide landen naar een zekere mate van samen werking streven, die slechts mogelijk is, wanneer alle hangende meeningsverschil len zijn opgelost. Een oplossing van het vraagstuk, zoo deze al bereikt mocht worden, zou echter niet nalaten, het wantrouwen op te wek ken van Joego-Slavië. Titulescu uitte zijn voldoening over Barthou's besluit, naar Rome te gaan. De kleine entente, zelde hij, kan niet anders dan zich verheugen over dat bezoek. Spre ker is er vast van overtuigd, dat Barthou's Rome-reis de veiligheid van het Donau- gebied nader tot zijn verwezenlijking zal brengen. VOOR DE BLINDEN VAN GRAVE. De hier ter stede georganiseerde boek jes-verkoopdagen ten bate van het R.K. Blindeninstituut te Grave hebben f 361.301/: opgeleverd. Tezamen met eenige andere giften heeft deze actie in Leiden totdus- verre f. 571.— opgebracht. Zooals men weet, wordt deze actie momenteel over het geheele land gevoerd met het doel aan het Instituut te» gelegenheid van zijn a.s. 75- jarig bestaan een blijvend geschenk in den vorm van een kerkorgel, en zoo mo gelijk, ook een vleugel-piano aan te bieden. HAAGSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. Ontslag van personeel. Zooals wij reeds berichtten, hebben de drie vakorganisaties, te weten de Nederl. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegper soneel, de R.K. Spoorwegvereeniging Sint Raphael en de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel naar aanleiding van het aangekondigd ontslag van de jongste 29 personeelreservisten en terugstelling van 29 conducteurs en bestuurders naar de personeelreserve een onderhoud met de Directie der Haagsche Tramwegmaat schappij gehad. De Directie was genegen om de personeelreserve van 79 man tot 70 man terug te brengen. Thans heeft de Directie van de H.T.M. bericht gezonden, dat ontslag van 29 jongste personeelreser visten onvermijdelijk is. De ontslagen zullen 13 September a.s. ingaan, terwijl naast 14 dagen loon een extra-uitkeering van vijf-en-zeventig gulden gegeven zal worden, o DE ARBEIDSBEURS. Op den 6en September 1934 waren 3463 (v. j. 2672) werkzoekenden ingeschreven. o Eerste-luitenant P. Gips, van het 4e regiment infanterie alhier, wordt 2 Nov. voor 2 jaren gedetacheerd bij de hoogere krijgsschool te 's Gravenhage tot het voort zetten der krijgskundige studiën en ge plaatst in het 2e studiejaar. De heer A. J. J. Duindam alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. De heer W. E. Heijboer uit Middel burg, theologisch candidaat aan de Rijks universiteit alhier is door het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned, Herv. Kerk. De Ver. „Het Hoogeiand". Chr. vereen, tot stichting en instandhouding van ar- beidskolonièn houdt morgen hier ter stede een collecte. Wij wekken gaarne op dit goede doel met een ruime gift te steunen. De firma Antoon Brinks, Donker- steeg 14, alhier, heeft naar het ontwerp van lr. Blaauw, een artistiek lepeltje laten vervaardigen door de Koninklijke Gerrit sen van Kempen Zilverfabrieken. In den bak is het Stadhuis vanaf de Vischmarkt te zien en op den steel is het wapen van Leiden aangebracht. Het geheel ziet er goed verzorgd uit. DUITSCHLAND. Het Nazi-congres Geen nieuwe crediet- instellingen meer De „Gleich- schaltung" der Kerk. Gisteren was de Nazi-partijdag gewijd aan den arbeidsdienst. Voor 52000 „Ar- beitsmanner" hield Hitier een rede, waar in hij aside: Het nationaal-socialisme is niet een zuivere staatsopvatting, ook geen aange legenheid van uiterlijke macht, maar is als wereldbeschouwing een zaak van op voeding en daarmede van discipline van het geheele volk. Wij zijn geen nationaal- soclalisten omdat wij de macht bezitten, maar wij willen dat Duitschland natio- naal-socialistisch wordt, omdat z'n zonen nationaal-socialisten zijn. 't Is noodig voor 't bestaan van een volksgemeenschap, zonder scheiding van beroep, klasse of stand, dat allereerst het begrip arbeid ge steld wordt tegenover het Mammonnisti- sche denken. Dit zal ons gelukken en gij zijt daarvoor de eerste getuigen. Wij we ten, dat de tijd zal komendat voor mil- Hoenen volksgenooten de arbeid niet meer een brandend begrip zal zijn, maar een begrip, dat allen gemeenschappelijk bindt. Niemand zal dan meer in den handen arbeid iets minders zien. dan in welken anderen arbeid ook. En dit groote werk zal gelukken, aangezien daarachter niet alleen de wereldopvatting van 'n Duitsch land beheerschende beweging staat, maar omdat daarachter onze wil staat". Voorts sprak dr. Goebbels over „Propa ganda en voorlichting als voorwaarde voor practisch werk op talrijke gebieden". De minister zeide o.a.: Zooals wij in den wereldoorlog econo misch en militair onvoldoende voorbereid waren, zoo waren wij het ook propagan distisch, In de geheele wereld begint men in te zien, dat een moderne staat, of hjj autoritair of democratisch wordt gere geerd zonder propaganda op den duur niet opgewassen is tegen de onderaardsch wer kende krachten van anarchie en chaos. De politieke propaganda als principe is een actief en revolutionnair element. Zij wendt zich naar zfn en doel tot de groote masst. Propaganda most strijdbaar zijn. Zij is niet 'n zaak der bureaucratie, maar 'n aangelegenheid van productieve fanta sie, De nationaal-socialistische beweging he,eft. in den tijd der oppositie het bewijs geleverd, dat critiek zeer wél opbouwend tan zijn. Geheel anders is het met de volksvoor lichting gesteld. Zij is in den grond defen sief en evolutionair. Zij is gematigder en tracht te doceeren. Zij wordt dus ook va ker door het regime dan door de oppositie gebruikt. De propaganda hebben wij verheven tot een waarlijk scheppende kunst. Zij was en blijft ons sterkste wapen. Iedere propa ganda heeft een tendentie. Een goede propaganda behoeft niet te liegen, ja, zij mag niet liegen. Het is een dwaling, dat 't volk de waarheid niet zou kunnen ver dragen. Zonder te overdrijven kan men zeggen, dat Duitschland op het oogenblik op het gebied der propaganda de geheele wereld ten voorbeeld is. Wij hebben het in de kunst der massabeheersching tot een hoogte gebracht, waarbij vergeleken de soortgelijke pogingen in andere landen 'n waarlijk stumperaehtigen indruk maken. Men zie eens buiten de grenzen en glim- lache over de pogingen van parlementa- risch-democratisch e partijen, die alle hier op neerkomen: „Hoe zeg ik het mijn kind?" De angst voor het volk ls het grootste kenmerk der liberale staats opvatting. De jacht naar de populariteit voert daaTbij meestal tot niets anders dan het verzwijgen van de waarheid. Men heeft niet meer den moed. iets uit te spreken, dat onpopulair is, laat staan het te doen. Het gevolg daarvan ls, dat de groot Europeesche problemen wegzinken in vruchtelooze debatten. Staatslieden moeten den moed hebben, op zekere oogenblikken ook onpopulaire dingen te zeggen. De propaganda is een functie van den modernen staat. Uit de diepte van het volk is zij opgestegen en tot de diepten van het volk moet zii steeds weer afdalen om daar haar wortels te zoeken en haar kracht te vinden. In verband met het groote aantal cre- diet-instellingen, waardoor het economi sche bedrijf moeilijkheden ondervindt, ls het noodig gebleken, paal en perk te stel len aan het oprichten van nieuwe onder nemingen in het bankbedrijf. Te dien einde is een verordening uitge vaardigd, waarbij het oprichten van nieu we geldinstellingen, alsmede van filialen, is verboden. Dit verbod zal uiterlijk 31 De cember 1936 afloopen. In dringende ge vallen kan de Rijksminister "an econo mische zaken of de rijksminister var. voedselvoorziening en landbouw dispensa tie van de verordening verieenen. De intendant van de Duitsche Evange lische Kerk heeft op grond van de hem door de Nationale Synode verleende mach tiging een verordening uitgevaardigd, waardoor de voorschriften van de Kerk wet van 9 Augustus 1934 in werking tre den voor de Duitsche Evangelische Kerk en de Evangclisch-Luhersche Kerk in Beieren rechts van den Rijn en voor de Evangelisch.- Landskerk in Württemberg. Daarmede zijn alle landskerken ten aan zien 'van de wetgevende macht onderge' schikt gemaakt aan de Duitsche Evange lische Kerk en de landsbisschoppen ge bonden aan de aanwijzingen van den Rijksbisschop. Hel eigen karakter ten aan zien van de belijdenis en het gebied van den eere-dienst blijven door deze regeling onaangetast. Het ziekte-verlof van von Papen, gezant te Weenen, ls verlengd. Zou er waarheid zijn in de geruchten, dat von Papen niet naar Weenen zal terugkeeren? Sedert Dinsdag j.l. heeft de geheime politie van Goering in het district Schön- berg een aantal huiszoekingen verricht, waarbij naar verluidt, een vijftigtal per sonen zou zijn gearresteerd. Het gerucht loopt, dat de politie het hoofdkwartier zou hebben ontdekt van „opruiende communistische propaganda." FRANKRIJK. Rond de Stavisky-affairc. Zooals gemeld, heeft de parlementaire commissie van onderzoek in de zaak Sta- visky zich in beginsel uitgesproken vóór publicatie van het rapport Guli- laume, dat een samenvatting behelst van den stand van het onderzoek naar dé wijze, waarop raadsheer Prince den dood heeft gevonden. Het schijnt, dat het rap port van Guillaume mededeelingen bevat, die op den levenswandel van den raads heer een niet onverdeeld gunstig licht werpen. De commissie heeft echter ge meend. dat niet zij, maar de minister van justitie de verantwoordelijkheid op zich moet nemen. Zij heeft daarom een motie aangenomen, welke strekt den minister uit te noodigen tot publicatie over te gaan. Het Kamerlid Mandel, behoorende tot hen, die megnen, dat de minister van justitie toelaat, dat zoowel in de zaak Sta- vlsky als in de zaak Prince het onderzoek opzettelijk wordt geleid op een wijze, die niet tot het ontdekken van de waarheid kan leiden, heeft in de vergadering van de parlementaire commissie van onderzoek gezegd, dat het rapport Guillaume een „geïnspireerd" rapport was, geïnspireerd met de bedoeling, dat het zou worden gepubliceerd (omdat het de nagedachtenis van Prince zou bekladden) en dat de minister dus blij moest zijn met de be slissing van de commissie, die hem gele genheid gaf het rapport openbaar te maken. Tal van bladen, de Figaro, de Débats, de Action Fran?aise, de Jour, de Echo de Paris, de Ordre, de Quotidien vallen den minister hard en beschuldigen hem er van met het rapport Guillaume slechts een machinatie te hebben beoogd, die stem ming tegen wijlen Prince moest maken. De slimheden van Chéron om aan de ver antwoordelijkheid voor de publicatie te ontkomen en deze de parlementaire corn- missie in de schoenen te schuiven, zullen er niet toe bijdragen om zijn gezag te ver sterken. ENGELAND. Het vakvereenigingscongres. Het congres der vakvereenlgingen heeft eenstemmig op twee stemmen na nogmaals besloten een eenheidsfront met de Communisten te verwerpen. ITALIË. Rede van den Duce. Vanaf het balcon van de Prefectuur heeft Mussolini gisteren een rede gehou den tot het volk van Bari, ter gelegenheid van de opening der jaarbeurs. De Duce zeide hierbij o.a.: Van den top van dertig eeuwen ge schiedenis kunnen wij met souvereine minachting neerzien op die van elders komende leerstellingen van lieden, die nog niet konden schrijven, toen wij reeds Caesar, Vergiiius en Augustus hadden. Zeker, de Middellandsche zee is een Zui delijke zee, maar haar oevers zagen een godsdienst, een wijsbegeerte en een kei zerrijk geboren worden. De Duce dankte vervolgens de volken, die deelnemen aan do jaarbeurs, en vooral hen, die hun sympathie hebben getoond, door afgezanten te sturen. Hij dankte daarna de volken uit het Oosten. „Gelooft in Italië's wil", zeide hij. Wij zullen' onze goederen en onze denk beelden uitwisselen. OOSTENRIJK. Gratie verleend. Het militaire gerechtshof heeft den agent van politie Hoelzer, die dienst had in de BondskanselariJ op 25 Juli ter dood veroordeeld in verband met de gebeurte nissen van dien dag. Op een vraag van den voorzitter van den Krijgsraad antwoordde Hoelzer: „Ik heb Völkische sympathieën en ben tegen het huidige regime". Het vonnis ls later gewijzigd in levens lang. BINNENLAND. Jaarvergadering Verbond van Nederl. Werkgevers; openingsrede van mr. Gel derman. (Binnenland, 3e Blad.) Misbruik bij collectes. (Binnenland, 3e Blad.) De uitvoer van eieren naar Duitschland; een nieuwe regeling in voorbereiding. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad.) Botsing tusschen auto en motorfiets te Sas van Gent; de motorrijder gedood. (Gemengd, 4e Blad.) De officieele opening der nieuwe Geref. Kerk te Oegstgeest. (3e Blad.) Te Assen is een vrachtauto te water ge reden; beide inzittenden zijn verdronken. (Laatste Berichten, le Blad.) De noodlottige brand te Haarlem; er is misdaad in het spel. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Nu Barthou een bezoek aan Rome zal brengen. (Buitenland, le Blad.) Uitbreiding der textielstaking in Amerika (Buitenland en TeL, le Blad.) Het Nazi-partij-congres te Neurenberg duurt voort. (Buitenland, le Blad.) Ernstig spoorwegongeval in Schotland. Vier dooden, vele gewonden. i Buiten!., Gemengd, 4e Blad en Tel., le Blad.) VEREENIGDE STATEN. De textielstaking. De leider van de textielstaking, Francis Gorman, uitte zich zeer pessimistisch ten aanzien van de door president Roosevelt in het leven geroepen arbitragecommissie, be staande uit 3 regeeringsvertegenwoordigers die reeds een aanvang met haar werk zaamheden heeft genomen. Gorman ver klaarde, dat de arbeiders aan hun elschen zullen vasthouden en voor alles er op staan, dat alleen de aangesloten vakbonden gerechtigd zijn bij collectieve onderhande lingen met de vertegenwoordigers der werkgevers op te treden. Bovendien zijn de arbeiders vastbesloten vast te houden aan hun eisch betreffende vermindering van het aantal wekelijksche werkuren tot 30. Gorman heeft voorts verklaard, dat men eerst dan bereid zal zijn arbitrage aan te nemen, wanneer in alle fabrieken het werk is stil gelegd. Volgens Wallstreet is de textielstaking teekenend voor de ineenstorting van het geheele Nira-program. Volgens de regee ring zou een opleving door verhooging der grondstofprijzen verwacht kunnen worden. De gelijktijdige verhooging van het loon was echter niet voldoende zoodat de kosten voor levensonderhoud sneller stegen dan een algemeene conjunctuuropleving. De pogingen der regeering, om door haar uit- gavenpolitiek den economischen toestand te stimuleeren, bleven eveneens zonder succes. Als wezenlijke reden hiervoor voert men in Wallstreet aan, de experimenten op wereld-economisch gebied en de onzeker heid, die op het gebied der valuta bestaat, alsmede de zwakke stemming, die sedert langentljd op de afdeeling der regeerings- obligatiën waar te nemen valt. De talrijke arbeidsconflicten van den laatsten tijd hebben bewezen, dat noch de in het Niraprogram voorgestelde National Labour Board, noch de in de laatste con greszitting ingestelde National Labour Re vision Board voldoende waren om het op komen van arbeidsconflicten te verhinde ren. Op het laatste oogenblik is nu een bij zondere commissie van drie personen inge steld. De werkgevers in het textielbedrijf staan er echter zeer sceptisch tegenover of deze nieuwe commissie eenig succes zal kunnen boeken. Tot ernstige ongeregeldheden is het ge komen te Honepath in Zuid-Carolina, waar stakers een aanval hebben gedaan op ar beiders, die geweigerd hadden, het werk neer te leggen. Zes personen werden gedood en verscheidene gewond. In de plaats heerscht groote opwinding. Te Greenville in denzelfden staat is een staker bij een aanval op de fabrieks- wacht neergeschoten. Een der stakers, die gewond werd bij de ongeregeldheden te Atlanta in Georgia, is aan zijn verwondin gen bezweken. Te Warren in Rhode-Island hebben sta kers een fabriek bestormd, waar nog ge werkt werd. De politie, die zich verdedigde met gummistokken en traangasbommen, moest het veld ruimen. Het bedrijf, waarin 800 man werkzaamwaren, is stilgelegd. Een gearresteerde staker werd met geweld be vrijd. In totaal heeft de staking thans reeds tien dooden geëischt, terwijl 41 personen gewond zijn. De politie heeft 64 arrestaties verricht. Volgens de laatste schattingen bedraagt het aantal stakers 340.000. Na een conferentie op het departement tusschen den sovjet-gezant Trojanowski en Moore, de leider van het departement ad interim, is een communiqué gepubliceerd waarin wordt gezegd dat de besprekingen over een regeling van de Russische schul den geen enkel bevredigend resultaat heb ben opgeleverd. Moore verklaarde: als wij met het doen van concessies nog verder gingen zouden wij niet in het openbare be lang handelen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1