tV (Ljju „g! EEN ONTMOETING fS,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 September 1934 Vierde Blad No. 22842 GEMENGD NIEUWS. |T5EW.H«TWnTE fcP ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE DE BILDT. BRANDJE MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Meisje overleden. Dat een kleine brand ook ernstige ge volgen kan hebben ls gisteravond wel be wezen. De inspecteur van de recherche de heer Keesom, te Haarlem, liep door den Anegang, toen hij bemerkte dat er uit het raam van de bovenverdieping van de jiii-auto rijdt op stilstaande vrachtauto. gisteravond te 9 uur had op den Utr. m ,{g nabij „Vollenhoven" te De Bildt een^j kapperszaak Wever rook kringelde. Daar lj(er ernstige aanrijding plaats. Een taxi, Itomende uit Utrecht, waarin zich het |(chtpaar ds. Griethulzen uit Brussel be- liond, reed aldaar op een stilstaande lirachtauto. Dit geschiedde met zooveel Ikracht. dat de taxi vrijwel over de eene ■helft geheel werd ingedrukt. De inzittende Idame werd over den weg geslingerd, ter- Itijl de chauffeur bewusteloos achter het ■■tuur bekneld werd gevonden. De heer Icrietliuizen bevond zich, bij aankomst van |c» politie, ook nog achter in de auto en Ins geheel versuft, terwijl hij slechts een Itleine hoofdwonde bekomen had. Zijn Irrouw bleek er zeer ernstig aan toe te zijn I Behalve een beenbreuk had zij ook nog leen zeer ernstige hoofdwonde bekomen. Ipr. Lette verleende de eerste genees- llundige hulp en oordeelde overbrenging Itan alle drie de patiënten naar de Rijks- Ijlinieken noodzakelijk. VILLABRAND TE NIJMEGEN. Het gebouw was juist voltooid. Gistermiddag werd de brandweer gealar- Ineerd voor een uitslaanden brand in de ■bijna voltooide villa van de familie H„ aan |den Kwakkenberg te Nijmegen. Het werkvolk, dat in den morgen de ■laatste hand gelegd had aan de installatie ltan de villa, was juist vertrokken toen de |brand uitbrak. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij ■slaagde erin het vuur te bedwingen. Men Ikon evenwel niet verhinderen, dat slechts |her muren gespaard bleven. De villa was gedekt met een rieten dak, |dat ook reeds spoedig vlam had gevat. De schade wordt door verzekering gedekt. Tot nu toe heeft men de oorzaak van den Itrand niet kunnen vaststellen. TWEE DAMES AANGEREDEN. Gisteravond om half zes heeft in de Iphoenixstraat, tegenover de Schoolstraat, lie Delft een vrij ernstig ongeluk plaats ■gehadwaarbij twee dames werden ge- |sond. In de vrij nauwe straat, waar de elec- Irische tram rijdt, moest een auto uitwij- Iten voor de tram. Hierbij reed hij een ■etsende dame aan. Met eenige kneuzin- pen en lievig bloedend werd het slacht- offer, een onderwijzeres, opgenomen en ■naar het ziekenhuis vervoerd. 1 De auto reed na de aanrijding het trot- loir op en smeet een bankje van de uhoonheidsvereeniging „Delvia" omver, kaarop twee dames waren gezeten. Een ter beide dames wist nog tijdig van het pinkje te springen, de andere echter, een tejaarde dame, kwam te vallen. Zij is naar Ihet ziekenhuis vervoerd. de zaak gesloten was, waarschuwde hij bij den naast de zaak wonende winkelier Rolfs de brandweer, die spoedig aanwezig was en zich In het brandende huis begaf. Het bleek, dat de kamer boven de zaak vol rook stond ten gevolge van een brandje in een muurkast. Toen de rook wegtrok bemerkten de brandweerlieden tot hun ontsteltenis dat op de divan een meisje lag, de 18-jarige dochter Emmy Wever. Zij was volkomen bewusteloos en men had zelfs reden het ergste te vreezen. Voor zichtig werd zij naar beneden gedragen en bij den heer Rolfs die lid is van den Ongevallendienst, behandeld. Spoedig waren twee doktoren ter plaatse die onmiddellijk kunstmatige ademhaling toepasten en daarbij een zuurstofapparaat gebruikten. Later bleek dat het meisje overleden was. Intusschen ontdekte men dat op den zol der juist boven de brandende kast twee jonge kinderen sliepen. Indien de brand had doorgezet zou redding zeer moeilijk zijn geweest. Nu konden de kinderen tijdig in veiligheid worden gebracht. De ouders waren afwezig Men vermoedt dat de brand is ontstaan doordat iemand met een brandende lucifer in de kast naar kleeren heeft gezocht. Een jurk werd brandende aangetroffen. De materieele schade is niet groot. Tel. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Bestuurder van het motorrijwiel te water geraakt en overleden. Gisteravond te omstreeks half acht heeft te Sas van Gent een botsing plaats gehad tusschen een auto en een motorfiets, waar bij de laatste in het Kanaal Terneuzen— Gent is terecht gekomen. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer M. Meuleman rangeerder bij de Nederlandsche Spoorwe gen. werd bewusteloos uit het water opge haald. Helaas mocht kunstmatige adem haling, welke onmiddellijk door eenige dok toren werd toegepast, niet meer baten en is het slachtoffer overleden. In de auto waren gezeten de aannemer A. Vernaeve uit Sas van Gent en zijn on geveer 16-jarig zoontje. Hij was op weg naar Selsaete en toen hij op het z.g. Stuiver reed kwam uit een der nauwe zijstraten het motorrijwiel naderbij. Hoe de aanrij ding precies geschiedde staat nog niet vast. Volgens sommige ooggetuigen schijnt de wagen in brand te zijn geraakt, alvorens op het motorrijwiel te zijn gereden. De motorfiets vloog bij de botsing met den berijder het water in, terwijl de auto tegen een telefoonpaal werd gesmakt, welke daarop is afgeknapt. De wagen reed ver volgens in de richting van het Kanaal, doch is met de achterwielen boven het water blijven hangen. Buurtbewoners, die onmid dellijk toesnelden, konden den motorrijder gemakkelijk uit het ter plaatse niet zeer diepe water ophalen. Hij was, zooals ge zegd, bewusteloos en had een wonde aan het gelaat. De doktoren Puylaert en van Looi uit Sas van Gent en Beyaert uit Sel saete waren spoedig aanwezig en hebben gedurende geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, welke echter ver- geefsch was. De heer Vernaeve had een groote hoofdwonde opgeloopen en is een nabijzijnde woning binnen gedragen. Zijn zoontje werd slechts licht gekwetst. De heer Meuleman, die te Sas van Gent heeft gewoond, laat een vrouw en een kind achter. MOTORFIETS GESLIPT. Gisteravond omstreeks kwart over zeven heeft op den rijksstraatweg tusschen Ab coude en Baambrugge een ernstig motor ongeval plaats gehad. Ter hoogte van de Lange Coupure reden een aantal motor rijders in de richting Amsterdam, waar zij de wielerwedstrijden in het Stadion wilden bijwonen. Op een gegeven oogenblik moest de motorryder P. Bloemendaal uit Maars- sen plotseling stoppen voor een auto uit de tegenovergestelde richting. Tengevolge van schielijk remmen slipte het motorrijwiel en werden de motorrijder en zijn broer, die op de duo zat, tegen den grond geslingerd. Beiden bleven ernstig gewond liggen. Dr. Gortel uit Abcoude verleende de eerste ge neeskundige hulp. Vooral de toestand van den duorijder bleek ernstig te zijn zoodat hij op medisch advies per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht werd vervoerd. De bestuurder van de auto werd slechts licht gewond. —o TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermiddag omstreeks 1 uur is op den Leidschestraatweg tusschen de Boorlaan en de Laan van N.O. Indië te Den Haag een personenauto, bestuurd door den 49-jarigen inwoner van Den Haag F., vermoedelijk doordat de bestuurder een toeval heeft ge kregen, tegen een boom gebotst. De heer F. was onmiddellijk dood. Gisteravond is in het Belgische grens- plaatsje Poppel de heer v. d. Eynden, be drijfsleider bij de H.E.M.A. te Tilburg, ter wijl hij met zijn auto op weg was van Turn hout naar Tilburg tegen een boom gereden en doodelijk verongelukt. Hoe het ongeluk geschied is heeft men nog niet vast kunnen stellen. Een nauw keurig onderzoek hierna wordt nog inge steld. o BUITENLANDSCH GEMENGD. TWEE TREINEN OP ELKAAR GEREDEN. VLIEGTUIGBOTSING BIJ NAPELS. Bij Napels zijn twee vliegtuigen in de lucht tegen elkander gebotst. Een der toe stellen kwam tegen den koepel van een kerk terecht. Een der piloten is om het leven gekomen, terwijl de andere kans zag met 'n valscherm behouden op den bega- nen grond terecht te (tomen. TWEE DOODEN EN VEERTIG GEWONDEN. Dicht bij het station van Glasgow is gisteren een ernstig spoorwegongeluk ge beurd, waarbij een machinist en een sto ker zijn gedood en meer dan 40 passagiers werden gewond. De locomotieve nvan twee personentrei nen reden op elkaar in en sloegen om. Ook de drie voorste wagons der beide treinen reden in elkaar, waardoor zij eveneens kantelden en geheel versplin terd werden. Vier sporen zijn volkomen versperd door de aangerichte ravage.AUe ambulancewagens der stad zijn met vele dokters naar de plaats des onheils ver trokken. o DOODVONNISSEN IN LITHAUEN. Door het gerecht in Schaulen zijn vijf Lithausche moordenaars ter dood veroor deeld. Vier van hen werden gefusilleerd. Van één werd de doodstraf in levenslange tuchthuisstraf omgezet. o STRATOSFEERBALLON GEËXPLODEERD De Russische stratosfeerbollon U.S.SR, is op het vliegveld te Moskou bij het op stijgen geëxplodeerd en verbrand. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaats. De ballon was des nachts voor een nieuwe opstijging in gereedheid gebracht om zijn record van 18.000 meter te verbeteren. Volgens de officieele mededeelingen schijnt het, dat technische oorzaken aan de ont ploffing ten grondslag liggen. De ballon was gevuld met 50.000 kubieke meter gas. De plaats des onheils ls onverwijld door militairen bezet. Een bijzondere commis sie van onderzoek is benoemd. Door dit ongeval is Rusland voorloopig uitgesloten van den stratosfeerwedloop. daar de tweede ballon, die te Leningrad gebouwd wordt, nog niet gereed is. o DE WERELDVLUCHT VAN LIGHT. De Amerikaansche vlieger Light is, ko mende van Thorshavn, te Kirkwall op de Orkaden-eilanden aangekomen. o EEN LAFFE STREEK MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Bij een circus-voorstelling in het dorp Tornalja aan de grens van Tsjecho-Slo- wakije zijn vier acrobaten uit de nok van de tent omlaag gestort. Drie hunner wa ren buiten bewustzijn; de vierde stierf onder het vervoer naar het ziekenhuis. Uit het politieonderzoek bleek, dat iemand de paal had losgemaakt, waaraan de touwen voor de acrobaten bevestigd waren. Men vermoedt dat men met een aan slag van vijanden van de acrobaten te doen heeft. Een groot aantal toeschou wers moest zich onder medische behande ling stellen, daar na het ongeluk in de tent een paniek was ontstaan. POOLSCH DIAMANTHANDELAAR IN ANTWERPEN VERMOORD. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft men te Antwerpen in een straat bij den voet van een lantaarn, het lijk ge vonden van den 43-jarigen Poolschen dia manthandelaar Hirschberg, aldus meldt het „Hbl." De Antwerpsche bladen melden, dat Hirschberg, een bekende figuur in de Ant werpsche diamantwereld, ondanks den boycot van Duitschland, nog voortdurend diamant in Duitschland liet verwerken, hetgeen de woede der Antwerpsche dia manthandelaren had opgewekt. Hij werd beschouwd als een dier vreemdelingen, die in België gastvrijheid genieten, doch de Belgische diamantbewerkers, o.a. de 5 a 6000 diamantslijpers, die zonder werk zijn, benadeelen. Onlangs had hij reeds 'n boete van 50.000 fr. opgeloopen voor deze fei ten. doch hij onttrok zich er aan door ontslag te nemen als lid van de verschil lende diamantbeurzen. De zaak werd voor gelegd aan de Belgische regeering, die Hirschberg het land uitwees op grond van het feit, dat hij, van Poolsche nationali teit zijnde, zich moedwillig schuldig bleef maken aan het ondermijnen van de Bel gische diamantnijverheid. Uit de brieven, op hem gevonden, is ge bleken dat hij voortging met werk naar Duitschland te zenden. Getuigen hebben gezien dat Hirschberg Dinsdagnacht door twee mannen werd achtervolgd. Men hoorde een heftige dis cussie, welke door een vechtpartij werd gevolgd. Een getuige heeft opgemerkt, dat Hirschberg, toen hij de straat overstak, dit strompelend deed. Toen werd hem door een der aanranders de slag toegebracht, die tot gevolg had, dat het slachtoffer met het hoofd tegen een papierbak terecht kwam. Een der aanranders uitte, toen hij het slachtoffer ten gronde zag liggen, een be kend Antwerpsch scheldwoord. Daaruit wordt de conclusie getrokken, dat de aan randers Antwerpenaars zijn geweest. DALENDE WERKLOOSHEID IN ZWEDEN Sinds het begin van het loopende jaar is het aantal wtrkloozen in Zweden, dat om steun verzocht heeft, met niet minder dan 85.000 gedaald. In Januari bedroeg hun aantal 171.540; in Juli 86.253. De ver mindering in de maand Juli bedroeg 13.375. Het aantal steunverzoekenden be droeg in Juli 1933 138.855. Van de verzoe kers geniet 76,3% steun van rijk of ge meente. o MOORDENAARS VAN TANDARTS SCHACHT GEPAKT. De politie van Chicago heeft de moor denaars van dr. John Schacht, een tand arts uit Fegus Falls, die eerst door hen was ontvoerd, gearresteerd. Het zijn twee jongemannen, een van 28 en een van 19 jaar. die door hun plaatsgenooten „rus tige modeljongens" werden genoemd. Zij hadden hun slachtoffer vermoord en daarna beroofd. HET MEISJE MET DEN SLEUTEL. Frances' talenten deden de deuren openspringen. Er zijn al zooveel verhalen opgedischt over de min of meer moeizame manier, raarop ambitieuze jongedames de poor ten der filmstudio's in de stad hunner croomen: Hollywood, forceerden, dat deze in vele gevallen weinig indruk meer maken de lezers der filmrubrieken. Frances Drake. Maar nu ontvangen wij de levensbe- Klirijving van een mooi, jong meisje, dat In twee jaar tijds tot filmster werd ver- """tn.... feitelijk zonder dat zij er om Het is de geschiedenis van Frances wake, enkele maanden geleden door Paramount uit Londen naar Hollywood Irtracht een pittige donkere jongedame f*5t zeer bijzondere, zwaarbewimperde «uin-grijze oogen en een aardig figuur - een type vol levenslust en tempera- Sent. Twee jaar geleden wees nog niets "°P, dat zij filmactrice van beroep zou '"'den, maar nauwelijks liet zij zich over aten om eenmaal in het publiek op te "eden, of zij werd door haar eigen suc- ifaen overrompeld en door haar bewon deraars in korten tijd tot ster verheven! Trances Drake heet c ..lijk Frances ?ran en werd op 22 October 1913 in New «ik city geboren, doch woonde daar slechts enkele jaren. Toen zij vier was, verhuisden haar ouders namelijk naar Canada, waar haar vader (een makelaar in effecten) aandeelen in enkele mijneri had. Op haar twaalfde jaar speelde Fran ces reeds in enkele tooneelstukken mee, maar dat was zuiver uit liefhebberij. Op haar veertiende jaar werd zij voor de voltooiing van haar opvoeding in Arundel (Engeland) op een exclusieve meisjeskostschool gedaan. Aan het feit, dat. zij bijna al haar vrijen tijd daar be steedde aan zwemmen, heeft zij voor een groot deel haar prachtig figuur te dan ken. In 1931 kwam zij van school en ging bij haar grootmoeder in Londen wonen. Deze telde onder haar kennissen een theaterdirecteur in Dublin en door dezen kwam Frances in aanraking met een jong Amerikaansch acteur, Gordon Wallace. Van hem leerde zij dansen, en toen zij merkten hoe goed zij als danseurs bij elkaar pasten, kwam het denkbeeld bij hem op enkele speciale dansen in te studeeren, Misschien zouden zij dan als „dansnummer" engagementen kunnen krijgen. En dit laatste lukte inderdaad wonder wel. Na begonnen te zijn in de beroemde Londensche club „Ciro's", kregen zij van allerlei clubs en variété's aanbiedingen. Maar die sfeer stond Frances op den duur tegen, en zij besloot van verder optreden in het publiek af te zien, tenzij ze de ge legenheid kreeg dit in een echte schouw burgzaal te doen. Bijna onmiddellijk daarna kreeg zij het onverwachte aanbod een rol te vervullen in een film, die te Welwyn werd opgeno men, en zij nam deze kans zich als actrice te onderscheiden, gaarne waar. Terug in Londen werd haar een rol aangeboden in „Little Earthquake" en daarmee maakte zij haar debuut op de planken in het Q-theater. Zij had onmid dellijk groot succes en werd aangezocht voor een tweede film: „Two hearts in waltz time", waarin zij optrad als tegenspeel ster van Carl Brisson (die thans ook bij de Paramount is en binnenkort uitkomt in „Moord in de Follies"). Hierna werd haar de hoofdrol aange boden in „The Jewel", een in Engeland op te nemen film. die door de Engelsche Paramount in circulatie zou worden ge bracht. Tijdens deze opname trok zij de aandacht van den regisseur Paul Stein. Deze liet een speciale opname van haar maken in de rol van een zigeunermeisje en zond die naar Paramount in Amerika. Deze proefopname maakte zulk een goe den indruk, dat haar direct een contract werd aangeboden en nu is Frances in Hollywood. Zij maakte daar al „Bolero", waarin zij de rol van een van George Raft's dans- patners vervult, en „De Trompet Schalt", waarin zij de vrouwelijke hoofdrol heeft. En intusschen zijn al weer de opnamen voor „Ladies should listen", waarin zij met Cary Grant optreedt, begonnen. Ziehier dus de geschiedenis van een meisje, dat zich door de ongevraagde hulp en het warme enthousiasme van allen waarmee zij in aanraking kwam, in enkele maanden tot filmster zag verheven! TSARINA EN GRAAF. Pleidooi voor Hollywood. Toen John Lodge werd uitverkoren voor de mannelijke hoofdrol tegenover Mariene Dietrich in Josef von Sternberg's „Tsa rina van Rusland", stond hij juist op het punt zijn filmcarrière er aan te geven. Die carrière was overigens pas een jaar geleden begonnen. Want eigenlijk is John Lodge advocaat-procureur in New-York. Maar hij voelde zooveel voor de film, dat hij zich 'n jaar vacantie gaf als advocaat om te zien wat hij als film-acteur kon bereiken. Hij wist zich werkelijk bij de film op to werken van kleine rolletjes tot een be hoorlijke in „Little Women", maar geheel tevreden was hij toch niet, en aangezien het jaar bijna verstreken was, dacht hij al hard over zijn terugkeer naar New- York. Doch, ziedaar, net drie dagen voordat de uiterste termijn verstreken was, werd hem de rol van den stoutmoedigen graaf Alexei in „Tsarina van Rusland" aange boden een rol, die met beide handen zou zou zijn aangegrepen door diverse er kende filmgrootheden en daarmee was de teerling geworpen. Nu heeft John zijn rechtskundige carrière er aan gegeven en interesseert zich nog slechts voor film werk. Hetgeen niet wegneemt, dat zoo nu en dan zijn advocatennatuur naar boven komt, zooals onlangs, toen hij een plei dooi schreef voor het van veel leelijks be schuldigde Hollywood. Dat luidde als volgt: „Aan Hollywood wordt ten laste gelegd herhaalde manifesteering van slechte smaak en openbare pronklust. Tot op zekere hoogte is deze tenlaste legging juist, maar ik zou de aandacht van de jury willen vestigen op een groot aantal verzachtende omstandigheden. In de eerste plaats dient men niet te vergeten, dat Californië een zeer jong land is. De Californische bevolking bezit nog dat vurige enthousiaste, dat alle pio niers kenmerkt. Zij houden van avontuur, felle kleuren, frissche lucht en primitieve hartstochten. Vanzelfsprekend hebben zij weinig gevoel voor fijna schakeeringen of voor het principe „de kunst om de kunst" maar evenmin ook moeten zij iets hebben van decadente huichelarij. Zij hebben nog geen tijd gehad een groote, zuivere, eigen kunst te ontwikkelen, maar hun streven is daarop toch wel degelijk gericht. D.w.z.: Hollywood groeit eigenlijk ondanks zich zelf. Zijn voortdurende uitbreiding en de Paul Hörbiger, Martha Eggerth, de beroemde zanger Jan Kiepura en Paul Kemp. tijdens een ontmoeting in de film „Mem Herz ruft nachi dir", die deze week hier vertoond wordt. tijdelijke aard van al zijn bouwsels be hoedt Hollywood voor zelfgenoegzaamheid voor vastgroeien in beproefde methodes. De studio's worden er geregeld afgebro ken en op grooter en beter schaal weer opgebouwd. Daarmee verbrandt de film industrie telkens zijn schepen achter zich zij kan niet meer terug. Maar zoodoende loopt de film ook geen gevaar op een ze ker punt te blijven staan, zooals dat naar allen schijn met het New-Yorksche too- neel het geval is, en gaat ook niet ach teruit, zooals vele Europeesche kunstvor men. Bovendien is Hollywood nog niet als zoovele andere branches, één groote trust geworden Er is nog altijd hevige concur rentie, die de loonen op peil houdt en menschen met initiatief vinden er nog een ruim werkterrein. Wat betreft de tenlastelegging, dat de atmosfeer der filmstudio's de ontplooiing van werkelijk talent verhindert, zou ik uit eigen ervaring willen opmerken, dat wie in Hollywood mislukt, ook overal el ders mislukt zou zijn. De gangbare voor stelling, die leeken van Hollywood heb ben, komt veel overeen met die van Pa rijs: een exotische stad, waar niemand werkt en waar het onmogelijke mogelijk wordt. Het is waar, dat de filmstad een van de meest kosmopolitische steden ter wereld is, doordat ze haar talenten uit alle hoeken der wereld betrekt, maar dat wil heelemaal niet zeggen, dat het een stad van plezier is. De menschen moeten hier hard werken als zij willen slagen! Natuurlijk is het persoonlijk uiterlijk in films van belang, en bijaldien wordt er door filmspelers veel aandacht besteed aan kleeren en lichaamsoefeningen. Maar de zonderlinge neiging van de massa om hen, die hun best doen fit te blijven en goed gekleed te gaan, uit te maken voor fatjes en nufjes, moest nu zoo langzamer hand toch eens plaats maken voor wat meer begrip en gezond verstand. Dus. dames en heeren van de jury, leg ik deze zaak thans in uw handen, doch slechts na er nog even aan herinnerd te hebben, hoe er naast vele slechte films, meerdere goede zijn geweest, waar een krachtige en mooie suggestie van uit ging en hoe de film-in-het-algemeen steeds nader tot het rijk der ware Kunst wordt gebracht." 0

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13