I. G. P. BOUMAN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 6 September 1934 BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. Wegens afwezigheid is NIET TE RAADPLEGEN. AGENDA. DE ALGEMEENE TOESTAND. Turkije in den Volkenbondsraad? - Knox over het Saargebied - Minderheden- congres gesloten. De Turksche delegatie heeft gisteren officieel haar candidatuur gesteld voor den niet-permanenten Raadseetel die vrij komt door het uittreden van China. De Turk sche gezant te Bern heeft een verklaring afgelegd, waarin hij erop wijst, dat Turkije in de afgeloopen tien jaar bewezen heeft ernstig te werken voor de organisatie van den vrede Deze pogingen hoopt Turkije thans in den Raad te kunnen voortzetten. De Turksche regeering maakt aanspraak op den Aziatischen zetel, hoewel zij een Europeesche mogendheid is, doch ander zijds is een belangrijk deel van t Turksch gebied in Azië gelegen. ZooaLs men weet, heeft ook Perzië haar candidatuur voor dezen zetel gesteld, doch zij schijnt die ten gunste van Turkije te willen terug trekken. De voorzitter van de regeeringscommis- sie in het Saargebied. Knox. heeft de aan dacht van den Volkenbondsraad gevestigd op de moeilijkheden, die kunnen ontstaan bij de verandering van regime, een vraag stuk, dat voor het eerst door de Fransche regeering aan de orde is gesteld. Het schrijven van Knox bepaalt zich uitsluitend tot kwesties met betrekking tot leeningen, die de Saarlanden met het buitenland gesloten hebben, en de credie- ten, die zij in het buitenland bezitten. Deze laatste zijn weliswaar veel minder belangrijk dan de eerste. De Saarlanden beschikken n.L niet over een groot kapi taal. De commissie is van meening, dat de Raad zich met dit probleem moet bezig houden, aangezien dit wel eens groote schade kon toebrengen aan 't economisch leven van dit gebied. Groote problemen van dezen aard werpen de handhaving van den status quo of het inlijven biji Frankrijk niet op. Het zal voldoende zijn wanneer de Raad voor het geval van hand having van den status quo zou besluiten, dat de regeering van het Saargebied in de toekomst geen beperkende maatregelen kan nemen ten nadeele van houders van credieten op het buitenland. Vooral in Duitschland is veel geld belegd, wat thans natuurlijk moeilijkheden oplevert. De commissie acht het noodzakelijk, dat de Raad maatregelen neemt om het Saarge bied de vrije beschikking over zijn bezit tingen in de twee landen te waarborgen. Wat het vraagstuk van inlijving bij Frankrijk betreft, wijst de commissie er op, dat de eenige voorzorgsmaatregel dien men zal moeten nemen is, dat de Fransche regeering zich zal verplichten in geen ge val de kapitaalsbeweging tusschen Saar en Duitschland te belemmeren en even eens de contracten in goud of met de goudclausle zal eerbiedigen. Het derde geval, n.1. terugkeer naar Duitschland geeft de commissie de grootste zorg met het oog op de Duitsche deviezen- beperking en door het feit, dat de mark de facto geen verhandelbare munt is, en dat de leeningen, die het Saarland met het buitenland heeft aangegaan, zijn ge sloten in goudfrancs of andere munt aan de rijksmark. Het zou niet gerechtvaar digd zijn de buitenlandsche crediteuren door een verandering van het muntstelsel te schaden, vooral waar deze leuningen vrijwel voor publieke doeleinden met goed keuring van de commissie zijn gesloten. Naar schatting zijn met toestemming van de regeering voor 55 millioen Fransche francs leeningen op korten termijn geslo ten, en 110 millioen Fr. frs., 890,000 pd. st. en 2.900,000 doll, leeningen op langen ter mijn. Hieraan kan men ten minste ongeveer 100 millioen Fr. frs. voor leeningen op kor ten termijn en 93 millioen Fr. frs., alsmede 1 millioen Nederlandsche guldens voor lee ningen op langen termijn toevoegen. De regeeringscommissie acht het dan ook van de grootste noodzakelijkheid, dat de raad reeds thans middelen beraamt voor de bescherming van de credieten der schuldenaren en van de belangen van de crediteuren. Het minderhedencongres te Bern heeft zijn tiende bijeenkomst beëindigd. De volgende resolutie is met algemeene stemmen aangenomen: In verband met den eisch de internatio nale minderhedenbescherming algemeen te maken en met referte aan de algemeene geldigheid der prihcipes van moraal en recht, waarop de bestaande minderheden- verdragen berusten, wijst het tiende Con gres van Europeesche minderheden er op, dat de bij het Volkenbondspact voorge schreven onderzoeken, welke vooraf moe ten gaan aan de toelating van een staat tot den Volkenbond, ook rekening moet worden gehouden met het optreden van zoo'n staat tegenover de op zijn grondge bied gevestigde minderheden. o ENGELAND. Het vakvereenigingscongres Een manoeuvre van Gandhi? Het vakvereenigingscongres te Weymouth heeft gisteren een bespreking gehouden over den arbeidsduur, die uitgeloopen is op een krachtig protest tegen de politiek der regeeringen en werkgevers om het werk van het Internationaal Bureau te Genève te saboteeren, en een krachtig pleidooi tevens voor de invoering van de werk week van 40 uren. Harold Butler, direc teur van het Arbeidsbureau, heeft een rapport over de werkzaamheden te Genève ingediend, dat na ampele bespreking ffiet vrijwel algemeene stemmen werd aange nomen. Het congres heeft voorts eenige interne aangelegenheden behandeld en een hartelijk telegram van sympathie gezonden aan de Amerikaansohe stakers in de textiel-industrieën. Gandhi heeft in een interview zijn uit treden uit de leiding van het congres besproken, echter heeft hij dienaangaande nog geen definitieve beslissing genomen. Gandhi motiveerde zijn plan met het verschil van inzicht tusschen hem en leden van het congres. In welingelichte kringen ziet men in de beslissing van Gandhi om dc leiding van het nationaal congres neer te leggen slechts een manoeuvre, die ten doel heeft een einde te maken aan de tweedracht in de nationalistische partij. DUITSCHLAND. Hitler op het Nazi-partijcongres. In het vervolg van zijn proclamatie aan den Nazi-partijdag te Neurenberg, zeide Hitier nog: Als onze vijanden, in het bijzonder bui ten het rijk, er genoegen in vinden, in de 4 millioen „neen"-stemmers 'n oppositie, waarvan gevaar dreigt te zien, dan kan ons dat slechts Inwendig doen glimlachen. Na een zegetocht, onbekend in de ge schiedenis, zullen we nog een tijdje van dergelijke lieden zien, die zich afzijdig houden, afvalligen of menschen, waarvan wij in het geheel niet gediend zijn. Hun aanduiding als oppositie is het eenig be wijs van hun treurig bestaan. Ook wij wa ren eens in de oppositie, maar wij waren de nationaal-socialistische partij en ons geloof was ons program. Dezen zijn echter maar alleen oppositie en zij hebben geen geloof en geen pro gram. Maar ook dit restantje zullen wij bij onzen volgenden aanval uiteen doen spatten. De juistheid van onze idee. de kracht van onze prestaties, de onwrikbaarheid van onzen wil zal winnen wat Dultsch is en daardoor kan gewonnen worden. De rest zal juist zoo onbeteekenend zijn voor de toekomst der Duitsche natie als de nor male mate van het misdadigersgilde van geen belang moet zijn voor de mensche- HJke samenleving. Wij hebben onze macht door den wil van het Duitsche volk. Wij hebben dus den plicht, ons door de overweldigende meerderheid goedgekeurd program te ver wezenlijken. De eerste taak van dit pro gram zal zijn de macht der beweging uit te breiden en in den staat te bevestigen en nooit meer uit handen te geven. Iedere poging om tegen de leiding van de nationaal-socialistische beweging en van het rijk met geweld te organiseeren, zullen wij neerslaan en in de kiem smo ren, waar vandaan en van wie zij ook kome. De proclamatie bespreekt verder ook de buitenlandsche en economische politiek. Wat de eerste betreft zegt Hitler: We hebben openlijk de beginselen openbaar gemaakt, volgens welke de Duitsche natie, zonder haat of wrok, met zijn vroegere tegenstanders vrede en vriendschap zoekt. Wij hebben alles gedaan, om onze rela ties met onze voormalige vyanden te ver- 'beteren, want wy weten, dat een nieuwe Europeesche oorlog een communistischen chaos tengevolge zou hebben. Onze geheele politieke arbeid wordt ge ïnspireerd door de beginselen van vrede en eer. Op economisch gebied hebben we een eind gemaakt aan de vernietiging van den boerenstand. Het aantal werkloozen daalde met vier en een half millioen; onze munt bleef sta biel. ondanks alle exportbelemmeringen. wy zyn reeds begonnen, om het hoofd te bieden aan den wereldboycot, met de vervaardiging van Erzatsmiddelen voor grondstoffen. Verder wordt gesproken over geweldige toename van het tegoed der spaarders, de uitbreiding van het verkeer per trein, per auto, per vliegtuig, de alle rafningen te boven gaande ontvangsten aan contribu ties en belastingen, het herstel van den socialen vrede, den arbeidsdienst, den op bloei van cultuur en kunst. Op de „Kulturtagung" der NE.D.AP, heeft rykskanselier Hitier een rede ge houden, waarin hy oa. het volgende zeide: „De natuur houdt er van, lange perio den van rustige ontwikkeling af te wisse len door een tydperk van vulcanische onrust en stormachtige omwentelingen. Ons heeft het lot toegedacht, te leven in het midden of aan het einde van een der- gelyke omwenteling. In den jongsten chaos van sterven en vergaan heeft ons volk een zware slag getroffen, de zwaarste sedert zyn intrede in de wereldgeschiede nis. Duitschland heeft gestaan in het mid delpunt van de crisis der laatste 150 jaar en toen in November 1918 de Marxistische stoot ook ons volk trof, was zyn vallen of standhouden beslissend voor een wereld ontwikkeling van ongekende afmetingen. Slechts het Onverstand van geestelyke dwergen kan zich inbeelden dat het Bolsjewistisch worden van Duitschland voor de rest van de wereld geen groote be- teekenis zou hebben gehad. Maar ook dit maal is Duitschland de golfbreker geweest van een vloed, die Europa met zijn wel vaart en cultuur onder zich zou hebben begraven. De nationaal-socialistische re volutie heeft het nationale bestaan voor de toekomst verzekerd en de dreigende verschynselen van vernietiging overwel digd en uitgeroeid. Daarmee wordt voor ons volk de periode van chaotische ver warring afgesloten en een nieuwe, zegen rijke opbouw ingeleid. De Nationale revolutie is geen toevallige omstandigheid geweest. De strijd om de macht in den staat, de laatste phase van de worsteling en de definitieve overwin ning, zij moesten onvermijdeiyk komen, als het natuurlyke verloop van een goed gewaardeerde en goedgeleide procedure. Het was een juist inzicht en een helder overleg, die noodig waren om de voorwaar den te scheppen voor het plaatsvinden van jen nationale verheffing in enkele maanden. Het uitgangspunt voor dit in zicht lag in een nauwkeurige analyse van de samenstelling van ons volk. Het is de gedachte vande organisatie van den aan geboren aanleg. De Nationaal-Socialistische revolutie zou nooit gelukt zyn als niet een wereldbe schouwing aan haar ten grondslag lag. Als het nationaal-socialisme opbepaalde gebie den van het leven zoo snel tot resultaten heeft kunnen komen, dan is de oorzaak daarvan, dat het betrekkelijk gemakkelyk was, de verschillende stroomingen in ons volk na te speuren en te ordenen. Het is echter oneindig moeiiyk, een dergeiyk methodisch onderzoek uit te voeren op het gebied, waar de gezamenlyke uiting van het cultureele leven niet kan worden toe geschreven aan een enkelen gefaalden ras- senkern. En toch zal, evenwijdig met de versmelting der raskern tot een enkel volk ook op deze gebieden een verbinding tot stand komen. Als wij willen spreken van een ernstige taak bij het bevorderen van de cultuur, dan moeten wij allereerst dat verzorgen, wat reeds vroeger de beste uiting van ons wezen was of wat althans historisch niet uit ons volk weg te denken is. Dit respect voor het verleden beteekent niet in alle details een identificatie met dat verleden. Het blyft in de kunst beslissend dat een volk zich bedient van de uitstraling van zyn eigen erfeHjk goed en niet van die van een vreemd goed. Het is daarom onjuist, by den opbouw van een nieuwe cultuur elementen te nemen, die eens kunstmatig zyn ingevoerd, maar niet in het eigen volk verankerd liggen. Het is daarom ook be- grypelyk, dat den waarachtigen kunste naar de werken van verwante volkeren nader liggen dan de producten van een vreemde Infectie in het eigen volk. Volken komen en vergaan, maar de groote ras- stammen biyven. SPANJE. Het conflict met de Basken. De Basldsche nationalistische betoo gingen hebben gisteren hun hoogtepunt bereikt te Guernica, waar verscheidene duizenden Basken byeengekomen waren rondom den ouden boom. die de Baskische onafhankelijkheid symboliseert. Politie gewapend met geweren voerde eenige charches uit op de menigte en nam de Baskische vlaggen in beslag, die door verschillende afgevaardigden werden mee gevoerd. Vyf personen werden gewond, zy het niet ernstig. De Baskische afgevaardigde Iruje schynt tydens een charge van de politie handge meen te zijn geraakt met een agent, zyn geval is tydens de kabinetszitting bespro ken en het verluidt, dat de regeering den toestand zeer ernstig inziet, vooral in ver band met het feit, dat eenige afgevaar digden en personen uit het publiek tydens de demonstratie „Weg met Spanje" heb ben geroepen. o JAPAN. Poging tot stakingbreking. Japansch vertoog bij de Italiaansche regeering. De gemeenteraad van Tokio heeft 45 tramemployé's, die tot de leiders der sta king behooren, ontslagen met de mede- deeling. dat zy hun betrekkingen kunnen terugkrijgen, indien zy vóór Vrijdag a.s. het werk hervatten. Naar verluidt zal het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken door bemiddeling van den zaakgelastigde te Rome by de Italiaansche regeering pro testeeren tegen het quotasysteem, dat onlangs door de Italiaansche regeering van toepassing is verklaard op den invoer van Japansche brilmonturen, celluloid kammen en speelgoed. De Japansche regeering beschouwt dezen Italiaanschen maatregel als een schending van de clau sule van meestbegunstiging, die is opgeno men in het Italiaansch-Japansch han delsverdrag. o VEREENIGDE STATEN. Roosevelt grijpt in inzake de textielstaking. President Roosevelt heeft onverwacht in gegrepen in het textielconflict, het groot ste arbeidsconflict, dat de economische ge schiedenis der Vereenigde Staten tot nog toe gekend heeft. De president heeft de instelling van een uit drie vertegenwoor digers der regeering bestaande arbitrage commissie aangekondigd. Beide partyen in dit arbeidsconflict, de textiel-industrieelen zoowel als de vakver- eenigingen, hebben zich terstond bereid verklaard tot samenwerking, tot byiegging van het conflict. De president van het katoeninstituut, Sloan, uitte zyn tevredenheid over de be middeling van Roosevelt in naam van alle textielindustrieelen met de volgende ver klaring: „Iedere arbitrage-commissie, die door den president der Vereenigde Staten, persoonlyk ingesteld wordt, verdient de grootste medewerking". Ook de leiders der vakvereenigingen er kennen het belang van dezen stap van Roosevelt en hebben uitdrukking gegeven aan de hooge achting, welke zy voor Roo sevelt koesteren. Zy hebben hun onder handelaars de volgende opdracht gegeven: „Ga in uw concessies zoover als u maar eenigszins kunt, om den wenschen van president Roosevelt tegemoet te komen". In welingelichte kringen is men van meening, dat de nieuwe commissie tot taak zal hebben, nauwkeurig de feiten te re- glstreeren, welke tot de staking aanleiding gaven en de verantwoordelijkheden van beide partyen vast te stellen, opdat de publieke opinie tenslotte de staking tot een oplossing brenge. Het is waarschijnlyk, dat de commissie mandataire bevoegdheden krijgt en recht streeks een regeling kan opleggen. De toestand is zeer gespannen in de vyftien staten, welke door de textielstaking zijn getroffen. Ofschoon het nog niet tot bijzondere bloedige botsingen is gekomen, hebben toch hier en daar wanordelykheden plaats gevonden en daden van sabotage. Ook werd van traangasbommen gebruik gemaakt. Te Trion (Georgia) heeft een schietpartij plaats gehad. Een arbeider is gedood, 15 zyn gewond. Te Augusta (Georgia) zyn drie stakers bij een botsing met de politie gewond. Sta kende arbeiders hebben te Greenville (Zuid Carolina i werkwillige vrouwen mishandeld. In het Noorden is het tot een ernstig in cident gekomen, toen een groote menigte, welke by den uitgang van een spinnerij te Millbury (Massachussetts) stond te wach ten plotseling de arbeiders die de spinnerij verlieten om te gaan schaften, met knup pels aanvielen en met steenen bekogelden. De politie greep zeer krachtig in. Het aantal stakers is ook gisteren we derom toegenomen, voornamelyk tengevol ge van indimidatie der werkwilligen, en be draagt thans ongeveer 250 duizend. Een aantal patroons heeft vrijwillig de fabrie ken gesloten, om de arbeiders en de fabrie ken niet aan de woede der stakers en even- tueele plunderingen bloot te stellen. Gorman en zyn collega's verdubbelen intusschen hun pogingen, om vóór het ein de der week de staking algemeen te doen zyn. Volgens vandaag gepubliceerde cyfers bedragen de voorraden van wollen fabri katen 30 millioen yards, hetgeen waar- schynlyk voldoende is om het oogenblikke- lijke verbruik te dekken. De voorraden zyde bedragen 86 millioen yards, voldoende voor BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriaan, zoon van Bernardus van den Bosch en Jannetje Verheul. o KATWIJK AAN ZEE. Lezing over „De Nood der tijden." Voor de afdeeling van den Geref. Bond hield ds. W. J. van Lokhorst, Herv. predi kant te Hilversum in de Zaal voor Prot. Belangen een lezing over: „De nood der tyden". Na het zingen van Ps. 84 5 en 6 en het voorlezen van den 74sten Psalm, ging spr. voor in gebed, waarna werd ge zongen Ps. 74 2 en 12. ..De nood der tyden", een onderwerp, aldus spr., dat jarenlang reeds de harten vervult en dat beslag legt op den geest der menschen. Het is overal donkerheid, waar wy het oog heenrichten. Ons vader land en de overige landen van Europa staan aan den rand van den afgrond. Overal vleugt anarchie en communisme op. Wat willen wy doen? Er is maar Één, die uitkomst geven kan. Zullen wy Hem aanroepen in den dag der benauwdheid of Hy uitkomst schenken zal? Op de puin- hoopen van deze wereld zal Hy zyn Ko- nlnkrUk vestigen. De hoofdzaak is, dat God tot Zyn eere komt. Wat is de oor zaak, dat God de wereld nog draagt in zyn goedertierenheid? Omdat er nog zie len zyn, die geschreven staan in het Boek. Deze vraag dringt zich op: „Hoe staat het met de Kerk dezer dagen? Waar is Gods Kerk, die als een licht schynen moet in deze duistere wereld? Wy willen de kern van dien nood vatten, en vinden die in Ps. 74 19 en 20a. Naar aanleiding van dien tekst, bracht spreker een viertal gedachten naar vo ren. Hy sprak acl ereenvolgens: 1. van een bang gevaar; 2. van een machteloos volk; 3. van een rijken Ontfermer; en 4. van een vasten pleitgrond voor het volk in donkere dagen. Na de behandeling van punt 2 werd gezongen Ps. 74 18 en 20. Na de dankzegging werd nog gezongen Ps. 138 3. Dankbetuiging aan de Oranje Vereeniging. Het bestuur van de Oranje-Vereeniging alhier, heeft het volgende schryven ont vangen: Hare Majesteit de Koningin heeft my opgedragen, mede namens H. K. H. de Prinses, de Oranje-Vereeniging te Katwyk aan Zee, Haren dank over te brengen voor de gelukwenschen, aangeboden ter gele genheid van de herdenking van Harer Majesteits geboortedag. De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin, w.g. HEEMSTRA. Bijeenkomst der Knapenleiders. In het Jeugdhuis is gisteravond een by- eenkomst gehouden van knapenleiders. Er werd besloten, dat de volgende week met de werkzaamheden der afdeelingen be gonnen zal worden. Deze wintercampagne wordt ingezet met 7 afdeelingen, hetgeen twee meer is dan verleden jaar. Er waren verscheidene nieuwe leiders, die hun me dewerking toezegden. De leiding van deze vergadering berustte in handen van den heer W. van Beelen. Door den belasting-ophaaldienst, di recteur de heer C. de Monyé is over Aug. aan den ryksontvanger afgedragen de som van f. 1295.57. De natriumverlichting op den weg tusschen de beide Katwyken was gister avond niet in orde. Een flauw flikkeren met roodachtig licht was alles wat er van de moderne verlichting over was; de straatweg lag dan ook in duisternis ge huld. 6990 Tandarts KATWIJK AAS ZEE Vrijdag 7 September, Zaterdag 8 September en Maandag 10 September LEIDSCHENDAM. De electricien Bouver herdenkt heden onder veel belangstelling zijn 25-jarig ju bileum by het depot Leidschendam-Voor- burg van de Nederl. Spoorwegen. o LISSE. BEVESTIGING VAN CANDIDAAT LICHTENBERG. Als predikant by de Geref. Gemeente. Gisterenavond heeft de bevestiging plaats gehad van candidaat H. Lichten berg als predikant bij de Geref. Gemeente alhier, welke gemeente ongeveer twee jaar herderloos is geweest na het overlyden van ds H. A. Minderman. Daar het kerkgebouw der Geref. Gem. voor de gewone diensten reeds te klein is, was voor deze byzondere plechtigheid de Kerk der Ned. Herv. Gem aangevraagd en welwillend toegestaan. Alhoewel dit mooie en ruime kerkgebouw bijna 9U0 zit plaatsen telt, bleek al direct, dat de kerk alle belangstellenden lang niet zou kun nen bevatten. Bijna uit alle oorden des 11 weken. De katoenvoorraden bedragen 800 millioen yards, of wel voorraden voor 8 weken. Hieruit blykt, dat de positie van de vak- vereenigingsbesturen ten gevolge van de groote voorraden ïaar verhouding sterk is. Zoolang de textielstaking een vermeer dering van het aanhol werkloozen in het geheele land met zich brengt, vormt zy een groot gevaar voer het herstelprogram van de regeering. Vrydag. V. C. F.-Huis: Tentoonstelling van tee- keningen. 7'/i10 uur nam. Zaterdag. V. C. F.-Huis: Tentoonstelling van tee- keningen. 2Vi5 en 7'/i9'/» uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg, 8 uur nam. „Madchen mit Prokura". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Liefde en gros". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door: loopende voorstelling: „De mummie". Casino-theater. Koogewoerd 49 8 u. n.m „De man met de wassen beelden". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst def apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Sept. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwyt, Vischmarkt 8 Telef. 552. lands waren belangstellenden naar hier overgekomen om van deze plechtigneid ge tuigen te rijn. wy merkten op zoowel Zeeuwen als Noord-Hollanders, Friezen en Veluwe-beworcrs! De paden waren dicht bezet, geen staanplaats v/,s er over. Velen moesten nog teleurgesteld huiswaarts keeren; zelfs zy die van heinde en ver ge komen waren konden geen staanplaats be machtigen. Bij den aanvang van den dienst werd gezongen Ps. 49 vrs 1 en 3 waarna gelezen werd 2 Corlnthe 5. Na te zyn voorgegaan in gebed zeide de bevestiger, het Tweede Kamerlid, ds. G. H. Kersten, in zijn in leidend woord, dat het nog géén twee jaar geleden is dat ds. Minderman grafwaarts werd gedragen; zijn woord klinkt nog tot ons door. En reeds nu hebt gy het voor recht dezen dienstknecht te mogen ont vangen. Van de 23 gemeenten die hem als hun predikant begeerden, zyt gy de be voorrechte! _'t Was niet om de roem van wetenschap of gaven dat vele gemeenten hem begeerden, maar om het getuigenis der Waarheid Gods en zijn krachtdadige roeping tot de bediening des Woords. Ge wezen werd op het byzondere van dezen dienst nu een Dienaar voor het eerst be vestigd wordt, waarby de handoplegging symbool is van de roeping Gods. Als tekst voor deze ure had ds. Kersten gekozen 2 Corinthe 5 vrs 20 en 21, waar men leest: „Zoo zyn wy dan gezanten van Christus wege, alsof God door ons bade: wy bidden van Christus' wege, laat met God verzoenen. Want dien, die geen zonde gekend heeft, heeft Hy zonde voor ons ge maakt, opdat wy zouden worden recht vaardigheid Gods in hem". In deze tekstverzen, aldus ds. Kersten, wordt ons inzonderheid geteekend de zui vere beschrijving van den Dienaar des Woords. Spr. sprak naar aanleiding van „De voiheerlyke bediening van gezanten van Christus" over: ten le: Christus is de grond der bediening; ten 2e: Christus roept tot de bediening; ten 3e: Christus is de inhoud der bediening. De apostel Paulus betoogt hier met grooten nadruk dat Christus de grond is der bediening. Gewezen werd op de gerechtigheid van Christus, zonder Wien een verzoening met God niet mogelyk is. Over de verzoening met God door de gerechtigheid in Chris tus wordt ook in onze dagen smadeiyk ge sproken. Juist echter voor den Dienaar is hier zooveel ruimte om de grootsten der zondaren te noodigen tot de verzoening in Christus. Christus Zelf roept zyne Die naren: „wy zyn gezanten van Christus wege." Hy roept Zyne gezanten om bij een te vergaderen degenen die geroepen zyn. zy zyn „gezanten", omdat zy in Zijn Naam optreden. Geen inbrengers maar geroepenen van God door de gemeente. Maar de uitwendige roeping heeft ten grondslag een inwendige roeping In het hart. Paulus zegt: hij is innerlijk geroepen door God Zelf. Hoe beklagenswaardig zijn zij, die niet in zichzelf het bewustzijn hebben van God geroepen te zyn en toch den kansel durven te bestygen! Geen re denaar, geen orator 't gaat niet om de menigte! Men moet zelf geen vreemdeling zyn, het evangelie moet voor hem geen vreemde klank zijn. Men moet niets anders weten dan Christus en Dien gekruist. De inhoud der bediening is Christus Zelf. De prediking is geen Evangelie als Christus niet gepredikt wordt. Paulus roept: laat U met God verzoenen. Van nature zyn wij haters van God en Hem vyandig. Hoe kunnen wij ons laten ver zoenen? Door Christus' genade alleen. Zeg niet, dat hebben wy niet noodig. Al wat buiten Christus is zal weggeworpen wor den. wy bidden u, laat U met Christus verzoenen. De liefde van Christus dringt ons, Hy, de vlekkeloos heilige, is voor ons tot zonde gemaakt en als onheilige uitge- stooten uit de gemeenschap Gods en heeft geleden buiten de poort. Och, mocht de Heere U in deze ge meente stellen tot een rijken zegen. In deze gemeente zult gij een grooten strijd hebben, doch moge U het zwaard van Gods Woord aan Uwe heup gegeven wor den. Zoo stelle de Heere U tot een zegen en Hy verlichte U door Zijn lieven Geest. De Heere zij uw sterkte! Na de met groote aandacht gevolgde predikatie werd gezongen Psalm 118 vrs 7, waarna tot het bevestigen werd overge gaan. Nadat Cand. Lichtenberg op de hem gestelde vragen had geantwoord „Ja jk, van ganscjierharte" zong de Gemeente M) de handoplegging de zegenbede uit Psalm 134: „Dat 's Heeren Zegen op U daal Aan de handoplegging werd mede deel nomen door ds. Fraanje van Barneveld, ds. Honkoop van Den Haag. ds Lamain van Rotterdam en ds. Heykoop 'an Utrecht. De bevestiger, ds. Kersten, richtte zie" nog tot ds. Lichtenberg en de gemeente van Lisse en bad allen 's Heeren Ze|e-j toe. Aan het einde van den dienst werden de Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk dans gebracht voor het afstaan van het kers- gebouw. Nadat gezongen was Psalm w sprak ds. Kersten den zegen uit en verue de zeer groote schare het kerkgebouw. 2—3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6