75,te Jaargang DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 No. 22841 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING Een overdekt zwembad noodzakelijk SCHEEPSVERBINDINGEN. UIT DE RAADZAAL iiiiiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiii STADSNIEUWS. il S Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD Oï PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ctis. Bureau Noortleindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER GOURANTs; Voor leiden per 3 maanden f. 2.35; per week r. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd aijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BENOEMING RAADSCOMMISSIËN. De Burgemeester van Leiden brengt ter tlgemeene kennis dat door den Gemeen- eraad, ln zijne vergadering van den 3en September J.1, uit zijn midden zijn be noemd tot leden van: a. de comissle van financiën: de hee- en M. H. de Reede. M. G. Verweij, H. cmbert en A. J. Schoneveld: b. de commissie van fabricage: de hee- en J. H. Schüller, J. H. A. Manders, Mr. C. Beekenkamp en R. van Eecke; c. de commissie voor het Openbaar Slachthuis: de heeren Th. M. W. Bergers, A. van der Reyden, J. J. van Stralen en van Eecke; d. de commissie voor den markt- en havendienst: de heeren J. Wilbrink en J. Vallentgoed: e. de commissie voor de huishoudelijke Terordeningen: de heeren Mr. D. A. van Eek, tevens voorzitter, J. H. A. Manders en Mr. C. Beekenkamp; f. de commissie voor de strafverordenin gen: de heeren Mr. D. A. van Eek en Mr. C. Beekenkamp; g. de commissie voor het onderwijs: de heeren Th. B. J. Wilmer, J. B. Meijnen, T. Groeneveld, J. M. Vos en A. J. Schoneveld; h. de commissie voor de stedelijke fabrie ken van gas en electriciteit: de heeren F. Hkerbout, Mr. D. A. van Eek, J. Wilbrink E. J. Coster; i. de commissie van beheer over de ge dichten „Endegeest" „Voorgeest" en .Rhijn- geest": de heeren J. B. Meijnen en J. O. van Es; j. de commissie voor den geneeskundi gen- en gezondheidsdienst en den keu ringsdienst van waren: de heeren Th. B. J. Wilmer, J. G. van Es, A. van Rosmalen en C. Koole. 7030 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Lelden, 6 September 1934. EEN LEIDSCH COMITÉ VAN ACTIE OPGERICHT. Sympathie en medewerking in breeden kring. De roep om een overdekte zweminrich ting, hier ter stede, is reeds eenige jaren oud. Maar hij klonk nimmer zoo dringend tn luid als ln deze dagen, nu een ernstig geval van ziekte van Well gedwongen heeft tot sluiting van de toch reeds ver sleten zweminrichting nabij den Hoogen Rijndijk! Op zwemgebied was Leiden tot op heden verre van ruim bedeeld met haar twee in richtingen. waarvan de ééne, vooral door den toestand van het water, zelfs aar. de meest besche'den eischen niet meer vol deed. Nü is het bad der Leidsche Zwem- club uit het geding en men mag aanne men dat geen enkele autoriteit, met het oog op veiligheid en hygiëne, de verant woordelijkheid op zich zal durven nemen om het een volgend jaar nog weer voor het publiek open te stellen, aangenomen dan dat er nog Leidenaars zouden zijn, die andermaal lust zouden gevoelen om in een dergelijke antieke omgeving en in dermate vervuild water „verfrissching" te zoeken De stad is nu vol gerucht! Het droeve ziektegeval met doodelijken afloop was de lont in het kruit der ontevredenheid en 'an allen kant wordt thans (ook in inge zonden stukken in ons blad) de noodzaak betoogd van een ingrijpende verbetering, die onafwijsbaar leiden moet tot den bouw van een nieuwe zweminrichting. De bid, waarin een zwembad beschouwd werd als een luxe, is gelukkig voorbij! Gere- 8eld baden en zwemmen gedurende het geheele jaar is een prachtig cn effectvol middel om het gezondheidspeil onzer be volking op een hooger niveau te brengen. Rapporten van medici in verschillende troote steden hebben uitgewezen, dat het z? schoolzwemmen hygiënisch, zoowel als lichamelijk tot verrassende resultaten geleid heeft. (Bij kinderen dus, die an ders niet in het water kwamen!) En meer en meer dringt de overtuiging in breeden tóng zich baan, dat de zwemkunst van ffoote beteckenis Is voor een harmonische ontwikkeling van het spierstelsel cn voor een beter functioneeren der organen. In ben dijk der tegenkanting en vóóroor- deelen is reeds een bres geslagen van zulk wn omvang dal de stroom weidra niet ®eer te stuiten zal zijn! De bekende dr. Merens zeide het indertijd zoo puntig: „Kunnen zwemmen is zalig; „Niet kunnen zwemmen is zielig". Hoezeer deze waarheid in heel het land ■s doorgedrongen, mag blijken uit de Morme toeneming van het aantal zwem inrichtingen cn z.g natuur-baden en uit ™t feit dat momenteel reeds ongeveer vwintig overdekte inrichtingen (volgens bot systeem der Sportfondsen) in exploi- «tie zijn, terwijl aan de voorbereiding van minstens tien andere met groote geest drift en activiteit wordt gewerkt! BU dit streven zal thans Lelden niet kunnen en niet mogen achterblijven. De huidige wantoestand met z'n schreeu wend tekort aan behoorlijke zwemgelegen held eischt afdoende verbetering en met groot genoegen maken wij in dit verband melding van het feit dat juist dezer dagen alhier, onder leiding van den heer L. Zuidervelt, Breestraat 16, een comité Is opgericht, dat zich den bouw eener over dekte, z.g. twee-tons-inrichting (naar het voorbeeld van Zwolle) tot taak heeft ge steld. Binnen enkele dagen tijds mocht het comité reeds een waarlijk verrassend aan tal adhaesie-betuigingen in ontvangst ne men. En die betuigingen kwamen uit alle rangen en standen, uit Leiden zoowel als uit haar omgeving. Ten minste vierhonderd spaarders zullen gezocht moeten worden, die bereid zijn per maand een rijksdaalder te storten (gedurende twaalf jaren), ten einde aldus het aandeelenkapitaal te vor men dat voor den bouw benoodigd zal zijn, En zoodra de voorbereidende werkzaam heden voltooid zijn, zullen vertegenwoor digers der N.V. de Sportfondsen er op uit trekken om die spaarders te vinden. Aan de hand van voorbeelden uit tal van an dere plaatsen is er in dit opzicht zonder twijfel aanleiding voor eenig optimisme. De leider meende ons dan ook bereids de verzekering te mogen geven dat het Leid sche Sportfondsenbad over een jaar een feit zal zijn geworden De thans hier ter stede ingezette actie, die wij van harte aanbevelen, stemt tot groote vreugde. Want méér dan iedere andere zweminrichting biedt een overdekt bad (met wegschuif baren Zuidwand) enorme voordeelen voor het zwemmen in het algemeen. Vier, hoogstens vijf maan den normaal in het jaar, zijn weersge steldheid en watertemperatuur van dien aard dat er in het open bad vrij geregeld gezwommen kan worden. Welk een voor sprong heeft dan de „overdekte", waar het „altijd zomer" is en waar temperatuur van water en bovenlucht zoo warm ge maakt kan worden als men dat zelf ver kiest. Uit een oogpunt van veiligheid be hoort in ons waterrijke land ieder kind te leeren zwemmen, zoo goed als loopen, lezen, rekenen en schrijven. (Verdronken in vijf jaar niet ongeveer 3500 menschen?) Hoe echter moeten de jongens en meisjes dat volbrengen, indien 't grillige „zomer"- klimaat koude en regen brengt in plaats van warmte en zon en vacantie-uitstapjes, ziektegevallen e. d. nog dikwijls den voor het zwemmen beschikbaren tijd tot een minimum beperken? De „overdekte" voor ziet ln dit alles. Daar heerscht de onbe perkte vreugde van het zwemmen in „lek ker water", daar komt het onderricht ten volle tot haar recht en daar ligt de mag neet verborgen, die met onweerstaanbare kracht, dag na dag, de jeugd én de oude ren zal trekken naar het bad, waarvan men (aan den Hooge Rijndijk) zoo lang zamerhand een afschuw had gekregen! De uitschuifbare Zuidwand helpt, in den zomer bij gunstig weer, de idee van het open bad nabij te komen (zonder er de bezwaren van te hebben) en terrassen en zonnebaden buiten het gebouw zullen mee werken om het geheel te maken tot een instelling, waarvan de beteekenis voor de Sleutelstad ongetwijfeld zeer groot is. „De enkele weken, dat het bad geopend is, hebben bewezen, hoe groot de behoefte daaraan wasAldus schreef on langs mr. Willinge Gratema, de voorzitter van het comité te Zwolle. En na drie maanden kon worden vastgesteld dat over het eerste kwartaal reeds zóóveel baden genomen waren, dat een jaargemiddelde van 90.000 (noodig voor een sluitende ex ploitatie aldaar) ongetwijfeld zou worden overschreden. Zwemmen in den winter moet worden geleerd, maar wie ziet hoe in Amsterdam-Oost het aantal baden van 136.000 in 1929 is gestegen tot 452.000 in 1933 moet overtuigd zijn dat deze moei lijkheid slechts een tijdelijke is. De „overdekte", met haar absolute be veiliging tegen de ziekte van Weil e. a„ is het bad der toekomst. En het ware nu Leiden voor de noodzaak staat binnen af- zienbaren tijd een belangrijke beslissing te nemen naar onze meening een daad van wijs beleid en verstandig inzicht om aan de tot-standkoming van een derge lijke inrichting hier ter stede ten spoe digste en op volle kracht mede te werken. Moge de Sleutelstad het volgend jaar haar Sportfondsenbad hebben! De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen radio: Alchiba, Alcyone, Alphacca, Alwaki, Chr. Huygens, Colombia, Cottica, Flandria Indrapoera, Joh. de Witt, Joh. van Olden- barnevelt, Kota Gede, Orania, Marnix v. St. Aldegonde. Poelau Laut, Poelau Roe- biah, Poelau Tello, Sibajak. Simon Boli var. Statendam, Veendam, Zeelandia. Beehalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 ct. per woord. TWEE DAGEN VERGADERD. Twee dagen heeft de raad vergaderd om in hoofdzaak drie aangelegenheden af te doen le de samenstelling der diverse raads commissies. Deze leverde geen verrassin- singen op. Zelfs slechts enkele verschui vingen, te voren ln 't kort aangekondigd. Hoezeer het politieke standpunt daarbij is gaan domineeren, kwam scherp tot uiting als gevolg van een klacht van A.R. zijde, dat in de vacature Huurman in de commissie voor de Lakenhal de partij niet was gekend en de vrijkomende zetel aan een E K. was toegedacht. Alsof de Laken hal iets met politiek gemeen heeft! Be kwaamheid is een factor geworden, die in politicis blijkbaar veel van zijn waarde heeft verloren. 2e. Het ambtenaren- en werkliedenregle ment voor het personeel in gemeentedienst, dat in voor-vorige zitting reeds kort was aangesneden. Het heeft een zeer langen weg moeten afleggen, doch het is gearri veerd! Het is een gelukwensch waard! Hopenlijk voor jaren zal de Sleutelstad thans pleizier daarvan kunnen beleven, al zullen de tijdsomstandigheden wellicht af en toe tot kleine wijzigingen leiden. Het is grondig behandeld, gelet op de vrij groote hoeveelheden amendementen en voorstel len, doch het was dit alleszins waard, juist waar het waarschijnlijk voor jaren zal gel den. Over het algemeen kunnen B. en W. en speciaal wethouder Tepe tevreden zijn over het resultaat. Bijkans geheel is het reglement aanvaard, zooals het is voor gesteld. Slechts op een paar ondergeschikte punten is tegen advies van het college in verandering aangebracht, doch veel om 't lijf heeft het niet. Na ons verslag zullen wij deze kleine wij - zigingen niet meer belichten, evenmin als wij het noodig oordeelen nog eens op de principieele zijden in te gaan, bij het regle ment naar voren gebracht; in doorsnee met prijzenswaardige beknoptheid en gereser veerdheid. Speciaal de heeren Verwey, Bee kenkamp en Wilbrink zoomede wethouder Tepe als woordvoerder van het college komt daarvoor een woord van hulde toe. 3e. Het voorstel der S.D.A.P. inzake werk verruiming, met daaraan verbonden het gehouden petitionnement met voorstel van Stralen tot verzoek aan de regeering tot herstel der huurcommissies. Hierbij heeft de politiek helaas weer hoogtij gevierd en we dachten af en toe bij de algemeene be schouwingen der begrooting aanwezig te zijn De beschuldigingen en insinuaties rolden over en weer! En daarnaast stonden de langzamerhand overbekende theoriën over economie, het werkloosheidsvraagstuk ra kend We zullen ons daarin niet verdiepen overtuigd, dat ieder naar politieke gezind heid zijn conclusie zal trekken. Van elkaar overtuigen kan eenvoudig geen sprake zijn. Wij willen volstaan met vast te leggen, dat de S.D.AF. volkomen nul op 't request heeft gekregen, zooals buiten alle poli tiek om niet anders verwacht mocht worden. Het voorstel der S.D.A.P. was toch niet zoodanig voorbereid, dat practisch tot uitvoering kon worden overgegaan. De S.D A.P. nemen we dit niet kwalijk, een initiatief-voorstel, vooral in deze materie is nu eenmaal bezwaarlijk practisch voor uitvoering voor te dragen. Maar aan den anderen kant is te begrijpen, dat een ge meenteraad zich niet op glad ijs wil wagen, integendeel precies wil weten, waartoe hij zich verbindt. Resultaat kon het soc.-dem. voorstel niet hebben en heeft het niet gehad. Of hetzelfde niet dient gezegd te worden van het petitionnement, waaraan zooveel arbeid is ten koste gelegd? Ook hieromheen allereerst hetzelfde politieke steekspel, spe ciaal ten doel hebbend de waarde ervan te verkleinen of nog liever geheel weg te doe zelen eenerzijds en de waarde zoo groot mogelijk uit te meten anderzijds. Of de waarheid niet in het midden zal liggen? Het verzoek tot huurverlaging zal vrij wel unaniem worden onderschreven, ook door degenen, die meenden niet te moeten teekenen. (Als zoodanig heeft het petition nement volle beteekenis!) Hoe daartoe echter te geraken? Dat kan o.i. niet in de eerste plaats op den weg van een gemeenteraad liggen doch hangt in hoofdzaak af van hoogere instan ties. Het verzoek was daarom o.i. niet tot het juiste adres gericht. Na een zitting van ruim 3'/s uur vonden voorstel en petitionnement der S.D.AP. beide een eervolle begrafenis. In het belang van een goede parlemen taire democratie zou ons echter een meer van waardeering getuigende houding ten aanzien van elkanders standpunt en een grootere bereidwilligheid voor samenwer king wel bijzonder eewenscht lijken! Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waar- schaw'ng$*'graal »o eeen dag werk is. lllllllllllllllllllilllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIII KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland kwam hedenmiddag in openbare vergadering bijeen. Na opening en goedkeuring der notu len, deed de voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer voorlezing van de ingeko men stukken w.o. dankbetuigingen van H, M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana voor de deelneming betoond bij het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik: voorts bericht van de directie der Ned. Spoorwegen, dat over de e.v.t. opheffing van de lijn LeidenHoofddorp nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan. De gemeentebesturen van Leimuiden en Al kemade zijn door de Kamer gepolst over hun standpunt. Hierop is nog geen ant woord ontvangen. De voorzitter zeide even wel grond te hebben voor de veronder stelling, dat deze lijn voor opheffing in aanmerking komt. (Ons kwam ter oore, dat een beslis sing in dien zin reeds zeer spoedig te ver wachten is. Red.) Aan het Noordwijksche Winkelweekco mité werd op haar verzoek een medaille ter beschikking gesteld. Op het verzoek der Kamer aan den Bond van Bloembollenhandelaren om te ver krijgen, dat narcisbollen bij invoer in an dere landen niet naar het gewicht, maar naar de waarde worden beiast, was ant woord ontvangen, dat de Bond dit verzoek ondersteunt. De heer Van Zonneveld adviseerde deze actie te doen uitgaan van de Ver. „De Narcis", welk standpunt de Kamer deelde. Op verzoek van het gemeentebestuur van Woubrugge zal de Kamer aldaar een enquête houden inzake de verruiming der winkelsluiting op Zondag .evenals hier ter stede is geschied. De begrooting voor het jaar 1935 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f. 21.885. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag geplaatst.) De enquête inzake verruiming der Winkelsluiting op Zondag. Daarna werd allereerst de lijst van sub sidies vastgesteld, waarbij in vergelijking tot vorige jaren een vrij sterke reductie werd toegepast, terwijl elf vereenigingen of instituten van de lijst werden afge voerd. Het totaal der subsidies bedraagt f740. Een voorstel om aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres te richten inzake het wetsontwerp betreffende de verbindende kracht van ondernemersover eenkomsten werd uitvoerig besproken, waarbij vooral de heeren Heringa en Van Dorp zich tegen verzending verzetten. Eerstgenoemde was van meening, dat de Kamer zich ten deze moet onthouden van advies. Niet de K. v. K„ maar de werk gevers-organisaties behooren bij de uit voering der wet te worden ingeschakeld. Na langdurige discussies werd besloten deze kwestie nader onder oogen te zien. De voorzitter gaf vervolgens een over zicht van de resultaten der gehouden en quête inzake mogelijkheid van verruiming van het openstellen op Zondag van en kele soorten van winkels en het terzake aan het gemeentebestuur uit te brengen advies. Totaal uitgereikt Terugontvangen 374 formulieren 72 fruit 108 tabak 21 slijters 12 visch 98 brood, banket enz. ja 3 a S u ill (6 Or- flM cJ3 e Brood, Sulke of Chc 55 Geraadpleegd; 15 100 118 117 24 Langere open stelling: voor: 6 37 65 54 16 tegen: 4 25 24 53 5 blanco: 2 10 9 1 Openstelling op dezelfde uren: 6 34 50 65 17 Uren naar keuze 2 15 27 20 2 Ten aanzien van de visch- en tabaks zaken werd besloten te adviseeren de mo gelijkheid tot verruiming niet open te stellen; ten opzichte van brood- en ban ketzaken, enz. en de slijterijen werd be sloten te adviseeren die mogelijkheid w e 1 in het leven te roepen, terwijl met be trekking tot de fruitzaken in de Kamer geen meerderheid kon worden verkregen en hierover dus geen advies aan het ge meentebestuur zal worden uitgebracht. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten een adres te richten aan den mi nister van Economische Zaken, waarin hem wordt verzocht de moeilijkheden van het Ned. Visscherij -Proefstation te willen onderzoeken teneinde de gerezen misver standen zoo mogelijk uit den weg te rui men Deze moeilijkheden zijn gerezen als gevolg van de inhouding der tot nu toe verleende subsidie, waardoor het behoud van dit station wordt bedreigd. Vervolgens werd besloten een rond schrijven aan de gemeentebesturen in het BINNENLAND. De begrafenis te Groningen van den heer J. H. A. Schaper (Binnenland, 3e BI.), Verhooging der uitkeering van oud-ge pensioneerde militairen; memorie van ant woord aan de Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). Verlaging pensioenen spoorwegpersoneel; het voorstel aan den minister voorgelegd (Binnenland, 3e Blad). Zaterdag wordt de estafette „Dwars door Leiden" gehouden; er zijn acht deelne mende ploegen (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Nazi-partij-congres te Neurenberg (Bui tenland, 2e Blad). Roosevelt zal bemiddelen in het textiel- conflict in de Vereenigde Staten (Buiten land, 2e Blad en Tel. le Blad). Rondom de stemming in het Saargebied (Buitenland 2e Blad en Tel., le Blad). Duitsch-Belgische handelsovereenkomst bereikt (Tel,, le Blad). district der Kamer te richten teneinde meer uniformiteit te verkrijgen inzake het verleenen van ventvergunningen. De voorzitter gaf een nadere uiteenzet ting van de voorwaarden, waaronder iemand kosteloos een ventvergunning kan verkrijgen. Bij de rondvraag bracht de heer Van der Hoek nog een wensch naar voren ten aanzien van de Crisis-Aardappelenwet, welke in het Bureau der Kamer nader on der oogen zal worden gezien. Hierna ging de Kamer over in huishou delijke vergadering. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier waar schuwt tegen de practijken van Antoine Emile Houbaer, geb. te Bergen op Zoom, 2 Juli 1876, gehuwd met Marie Geer- truida Henriëtte van Bijsterveld, thans verblijvende alhier, die er zijn gewoonte van maakt gemeubileerde kamers te be trekken om die na eenigen tijd zonder be taling te verlaten. Ook tracht hij op cre- diet goederen te koopen; betaling blijft) dan steeds achterwege. INSTITUUT VOOR PRAEVENTIEVE GENEESKUNDE. Op het Internationale tuberculose Con gres te Warschau, heeft de directeur van het Nederlandsche Instituut voor Frae- ventieve Geneeskunde, dr. J. P. Bijl alhier onderzoekingen medegedeeld, welke in dat Instituut door dr. H- D. Boer verricht zijn: over filtreerbare elementen in cultures van tuberkelbacillen en in tuberculeuze organen. Uit deze onderzoekingen, die aan sloten bij de experimenten, welke onze landgenoot dr. van Deinse in het Insti tuut Pasteur te Parijs verricht heeft, bleek dat door regelmatige inspuiting van een acetonextract uit tuberkelbacillen, het gelukt om de filtreerbare elementen te activeeren. Cavia's toch die ingespoten waren met bovengenoemde filtraten ble ven gezond. Na maandenlange observatie vertoonden zij geen spoor van eenige tu berculeuze afwijking. Van de Cavia's die na infectie met filtraat, regelmatig met acetonextract werden ingespoten, kregen ongeveer de helft een typische tuberculose. PARKCONCERT. Het hedenavond door den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereeni- gingen te geven concert zal worden ver zorgd door de' R.-K. Muziekvereeniging „Perosi", directeur de heer J. Noordanus. Het publiek wordt beleefd verzocht gedu rende het concert niet te loopen. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Eventueel niet doorgaan van het concert zal op de gewone wijze worden be kend gemaakt. Het programma luidt: 1. „Zum Défilé,, marsch, H. Lemke. 2. Ouverture de Concert, E. Bach. 3. Grande Valse „Rese de Midi", J. Strausz 4. Fantaisie a. d. „Zauberflöte", Mozart-Kessels. Pauze. 5. Inno Pontificio, marsch A. Hallmayr. 6. Paraphrase über „Schafers SonntagsUed Kroutzer-N oordanus. 7. Fantaisie „La Fiancée de Lorraine", G. Delhage. 8. 3-October Feestmarsch, J. Noordanus.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1