lUDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 31 Augustus 1934 LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. Er verdrinken jaarlijks vele baders. Zoo gij er niet bij wilt behooren, gaat dan niet te ver in zee. VISSCHERIJ-BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 766. Hedenmiddag 3 uur: 756. telegrafisch weerbericht b. Kon. Ned. MeteoroL Inst. te De Bildt. Hoogste stand 780.8 te Vardoe. laagste stand 750.6 te Skinn. Verwachting tot den avond van 1 Sept. Meest zwakke wind uit Zuidelijke tot gestelij ke richtingen. Betrokken tot zwaar i! half bewolkt. Waarschijnlijk weinig of ten regen. Iets warmer overdag. buitenlandsch weerbericht. iedegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Er kwam in de dnikverdeeling nog iechts wetaig verandering, De depressie uit verder op; In het Zuidwesten nam de aoge druk iets toe, over Lapland trok het sahmum moordoostwaarts af, echter met idg stijgende barometer. Uitgezonderd over loord-Scandinwvië waar het weer vrij' goed heerscht over het geheele waarnemings- ieUed slecht weer. De temperaturen zijn iïer het algemeen nog iets gedaald, vrij- fd overal ls de hemel zwaar bewolkt, ter- over een uitgebreid gebiedi zware neer lig viel. Vooal in Zuid Scandinavië en ïfst-Framikrijk werden groote hoeveel- «Jen regen afgetapt. In ons land traden Keren in den namiddag buitjes op, die iebte tot matigen neerslag brachten. Be ul re over Midden-Zweden. Mldden-Noor- legen en Finland, waar het nog krachtig g het Oosten waalt, is het overal droog wr. De weinig uitgesproken veranderin- In den luchtdruk maken het opmaken a de weersverwachtingen niet gemakke- Ons inziens is nog slechts weinig ver- miering te wachten. De temperatuur zal slechts weinig veranderen. Plaatselijk ia nog weer eenlge regen vallen, doch at het geheele land kan de geheele neer- igverwachtlng waarschijnlijk het beste et weinig of geen regen worden aange ven. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 11 gr. C. (52 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 11 gr. C. (52 gr. F.). uur nam.: 12 gr. C. (54 gr. F.). IOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zaterdag. Voonr., te 7.45 uur; nam. te 8.20 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 19 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 8.22 n.m. tot 5.29 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 31 Augustus: Onder: 15.06; op: 22.07. branden in duitschland. ..ERFURT, 31 Aug. (D.ND.). Het nabij Eldburghausen gelegen dorp Marlsfeld is toor een verwoestenden brand geteisterd, iijdens een hevig onweer was de bliksem plagen in een landbouwschuur, die in Mand vloog. Tot overmaat van ramp Then de telefoonverbindingen tijdens het wweer gestoord, zoodat de brandweer der ®llggende plaatsen niet te hulp kon ïorden geroepen. Daar de plaatselijke «andweer •te zwak was om alleen het itur meester te worden, breidden de 'lammen zich met ontzaglijke snelheid uit a tastten drie woonhuizen, vijf schuren a tien bijgebouwen aan, welke allen ln de "oh werden gelegd. De totale oogst, zeer W landbouwmachines en instrumenten, 'Sevens veel klein vee zijn door het vuur 'ernleld en omgekomen. .Karlsruhe, 31 Aug. <d. n. b.i. in p nacht van Donderdag op Vrijdag tegen uur is ln de vliegtuighal van den Deut- «ien Luft Sportverband op het vliegveld JJto brand uitgebroken. De hal werd Wsomen door het vuur vernield. De oor- 8as van den brand is nog onbekend. veroordeeld wegens laster. SAARBRUEGKEN, 31 Aug. (DjNjB.). redacteur vain de communistische „Ar- *>rerzeitung'-' in het Saargebled is we- Phbliceeren van een onjuist be- Jjr^nd bericht over onzedelijkheid bij r» ^Vionaal-sooialistische zwemvereeni- tot 5 maanden gevangenisstraf ver beeld. STIERENGEVECHT IN DE STRATEN. PERPIGUAN. 31 Aug, (Reuter). On- Pp het verbod van de politie dreef een bandelaar een troep koeien, waarbij gkheidene stieren door de straten naar abattoir van de stad. hngevolge van het lawaai werden de ■■fn schichtig en stormden op de voet- 3ets af. waardoor velen ernstig werden bod. Sendarmen konden niets anders doen i de gevaarlijke dieren midden op straat te schieten. DE VERVANGING DER DIESELTREINEN, Stagnatie In het treinverkeer. Onze spoorwegmedewerker meldt ons: De vervanging van de Dieseltrelnen door stoomtreinen heeft nogal stagnatie in de dienstregeling der spoorwegen gebracht. Daar de stoomtreinen bij vertrek niet direct die snelheid hebben als de Diesel- treinen, ontstaat vooral over groote afstanden ArnhemEindhoven—Utrecht nogal vertraging ln den treinenloop, die door den beperkten rijtijd moeilijk inge haald kan worden. DE KINDERMOORD TE AMSTERDAM- Reconstructie van het drama. In den afgeloopen nacht om ongeveer lhal1 drie heeft de politie te Amsterdam den moordenaar van Sara Beugeltasch naar de plaats van de misdaad gebracht. In een gesloten auto werd hij geboeid, naar het bananenpakhuls overgebracht. Korten tijd later kwam inspecteur Bakker van gemeld bureau en de politiescheifcun- óige van Ledden Hulsebosch. In het bananenpakhuls heelt de dader aangewezen hoe het drama zich heelt af gespeeld. Er waren enkele honderden personen op de been. Alles bleef kalm. DE „LINGESTROOM" NAAR AMSTERDAM. De „Lingestroom" ls hedenmorgen na te zijn geschut te ongeveer te kwart over tien uit IJmuiden naar Amsterdam vertrok ken. Het schip wordt door twee sleepboo- ten achterstevoren getrokken, omdat het voorste gedeelte dieper in het water ligt dan het achterdeel. In het dok van de Nederlandsche Dok Mij. zal het gat voor- loopig worden gedicht, waarna aan de Handelskade de lading, die voor een groot deel uit aan bederf onderhevige, levens middelen bestaat, zal worden gelost. ONTPLOFFING. PARIJS, 31 Aug. (Reuter). In een ijzer gieterij te Carignan nabij Cherlevllle zijn bij het probeeren van een nieuwen smelt kroes twaalf arbeiders ten gevolge eener ontploffing gewond, waarvan twee ern stig. o zuid-afrika's schuld betaald. LONDEN, 31 Aug. (Reuter). De Brltsche regeerlng heeft het aanbod van de Unie van Zuid-Afrika om de geheele schuld aan het Britsche rijk ten bedrage van f. 7.500.000 per 31 Augustus af te beta len, dankbaar aanvaard. UPTON SINCLAIR'S OVERWINNING. SAN FRANCISCO, 31 Aug. (Reuter), Upton Sinclair's sensatloneele overwinning met een overweldigende meerderheid van stemmen op den regeeringscandidaat George Creel, heeft de aanhangers van de „New Deal" in eenlge verlegenheid ge bracht. Sinclair die naar men weet gerulmen tijd lid der Socialistische partij ls geweest julgde de uitslag als een overwinning van de „New Deal" toe en verzocht Roosevelt telegrafisch de bijeenroeping van een politieke conferentie. De president weigerde dit, doch voegde eraan toe, dat hij Sinclair gaarne zou ontvangen voor een zakelijk onderhoud. De Republikeinen staan gereed om zich te werpen op Sinclair's Socialistische actie Indien men hem van regeerlngszljde zou steunen. In zijn verkiezingsprogramma beloofde Sinclair aan alle werkloozen bouwland. De gesloten fabrieken zullen door den staat worden overgenomen en ter beschikking gesteld van de werkloozen. De daartoe benoodigde gelden wil hij halen uit een verhooging van de inkomsten, en succes siebelasting. Intusschen verwacht men een felle strijd tusschen de Californische demo craten. o DE RAMP TE CAMP ANA. BUENOS AIRES. 31 Aug. (VD.) Men is er thans vrijwel in geslaagd den brand te Campana te beperken. Inmiddels <s echter gevaar ontstaan voor ln brand vliegen van een nieuwe olietank, die tien millioen liter benzine bevat. Men schat de waarde van de tot dus verre verbrande olie op 18 millioen pesos. De verdere schade wordt berekend op ruim 60 millioen pesos. In den loop van den dag zijn gisteren ruim 200 personen, die verwondingen van lichteren aard hadden bekomen, verbon den. De nationale democraten hebben ln de Kamer een voorstel ingediend, om 200.000 pesos uit te trekken voor het brengen van onmiddellijk hulp aan de gezinnen der slachtoffers van den brand. DE VERJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN. duitsch emigrant ontvoerd. BAZEL, 31 Aug. (V.D.) Naar gemeld wordt is een Duitsch emigrant, genaamd Wilhelm Sprenger, die verblijf hield te Zurich, door een anderen Duitscher die zich uitgaf voor emigrant, naar Duitsch- land ontvoerd. De man zou Sprenger heb ben uitgenoodigd voor een autotochtje en hem toen nabij Schaffhausen, te Jestetten over de grens hebben gesleept. Deze zaak is aan het licht gekomen door een anoniem schrijven uit Duitschland, gericht aan de politie van Zürich. De chauffeur, die het tweetal naar de grens gebracht heeft is ge vonden en heeft het anonieme verhaal bevestigd. Hij verklaart dat hij bij het Duitsche grensstation teruggezonden is. De autoriteiten van Zürich hebben de Bondsregeering vc.zocht vrijlating Van Sprenger te eischen, die, naar verluidt, in een concentratiekamp is opgesloten. de feeststemming in het land. De geboortedag van H. M. de Koningin is heden ln de Residentie op de gebruike lijke wijze herdacht, met inachtneming van de wenschen, zooals de Koningin die onlangs, na het verlies, dat ons Vorsten huis dit Jaar heeft getroffen, had te ken nen gegeven. Van den Haagschen toren, de Rijks- en andere offlcieele gebouwen en van ontel baar vele particuliere huizen wapperde de Nederlandsche driekleur; gevlagd werd voorts aan de gezantschapsgebouwen, de trams waren gepavoiseerd en autobussen prijkten met vlaggetjes. De burgerij deed verder in allerlei variaties blijken van haar nationale gezindheid en liefde voor ons Oranjehuls. Reeds vroeg in den ochtend begaven duizenden zich op weg naar de binnen stad; voor de departementen en diverse offlcieele en particuliere instellingen en voor de scholen was het heden een vrije dag. Om tien uur werd in de Groote Kerk een dankstond gehouden, waarbij ds. Westen burg de voorganger was. Te halfelf ving op het Malieveld de pa rade aan, waaraan werd deelgenomen door de regimenten Grenadiers en Jagers, het 2de regiment huzaren, het 2de reg. veld artillerie en de militaire muziekkorpsen, onder algemeen commando van den ko lonel J. H. Fruyt van Hertog, commandant der brigade Grenadiers en Jagers, terwijl de troepen werden geïnspecteerd door den luitenant-generaal jhr. W. Röell, gouver neur der Koninklijke Residentie. Van 12 tot 1 uur bespeelde de heer Joh. de Zwaan Jr. het carillon van de Groote Groote Kerk waardoor de nationale liede ren ln ruimen kring werden ten gehoore gebracht. De Haagsche Politie Muziekvereeniglng „Onderling Kunstgenot" gaf des middags een concert in den Dierentuin, onder auspiciën van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, terwijl van gemeentewege van 3 tot 5 een concert werd gegeven op het Voorhout nabij hotel Paulez, door het Haagsche Harmonie-orkest, onder leiding van den heer Henri Zeldenrust. Ten Paleizewerden felicitatie-registers wederom druk geteekend door autoriteiten en door belangstellenden uit alle kringen van de burgerij. Voor de avonduren, tijdens welke de feestverlichting van de departements gebouwen en van het Vredespaleis zullen zijn opgestoken, staan nog verschillende attracties op het programma; zoo wordt vanwege het Haagsche Comité voor Volks feesten van half acht tot half tien op het sportterrein Houtrust een Koninginne- concert gegeven door diverse muziekkorp sen, hetgeen zal worden gevolgd door een taptoe en door uitvoering van boerenrel- dansen. In de Groote Kerk houden de vereenl- gingen „Bijbel, Oranje en Nederland" en „Bijbel en Oranje" hedenavond een open bare samenkomst, tijdens welke dr. K. Dijk, Geref. predikant van Den Haag West, zal spreken over het onderwerp „In rouw dankbaar", met medewerking van het Jeugddienstkerkkoor en het koor der C. J. M. onder leiding van Paul Pul. Het Oranjekoor en het Oranje-kinder koor geven hedenavond te zeven uur een uitvoering op de binnenplaats van de Nlcolaas Beetsschool aan den Ferrand- weg. In het Militair Hospitaal wordt om half acht voor de verpleegden een uitvoe ring gegeven, met belangelooze medewer king van de heeren Wouter Loeb die uit eigen werken zal voordragen en Theo van Reljsen, die liedjes van het cabaret- genre ten gehoore zal brengen, terwijl voorts enkele musici medewerken. In het Haagsche Bosch geeft de Kon. Mil. Kapel hedenavond een muziek uitvoering. Te Amsterdam. Ter gelegenheid van den Koninginnedag hing te Amsterdam behalve van de open bare gebouwen, uit tal van particuliere woningen de driekleur, terwijl ook veel Oranje werd gedragen. De feestelijkheden zijn vandaag met het oog op de verliezen die het Koninklijk Huis heeft geleden, minder grootsch van opzet. Hoofdzakelijk bepalen zij zich tot kinder feesten. Zooals gewoonlijk werd de dag ingezet met carillonbespeling op den Dam, vanaf het platform van de Nieuwe Kerk en op het Leldscheplein vanaf de peristyle van den Stadsschouwburg. In den loop van den morgen vormden zich in verschillende buurten optochten van kinderen, die naar de feestterreinen optrokken. Een groot deel van deze optoch ten ging naar het IJsclubterrein, terwijl andere optochten zich verzamelden op de terreinen in Watergraafsmeer, Buiksloot, Durgerdam en Ransdorp. In de middaguren werden op deze terreinen spelen gehouden met de kinderen. 's Middags werd het carillon van den Westertoren bespeeld door den heer J. Vin cent. Vanavond zullen in enkele kerk gebouwen concerten worden uitgevoerd van gewijde muziek. Velen voor wie de Koninginnedag een vrije dag is, brachten een bezoek aan Artis en aan de Middenstandstentoonstelling. de doodelijke aanrijding te nieuwveen. De rechtzaak tegen dr. P. O. te Nieuw- veen, die op 20 Augustus met zijn auto een ernstig ongeluk veroorzaakte, zal, naar wij vernemen, op 7 September te. Den Haag behandeld worden. auto-ongeluk te maasbommel. Hedenmorgen om negen uur heeft te Maasbommel in de Hoogstraat een auto ongeluk plaats gehad. Een auto met vier Inzittenden, bestuurd door mevrouw Udo uit Tiel, slipte ln de bocht van den weg. De auto kwam tegen een boom terecht. De inzittenden bekwamen lichte verwondin gen. Nadat de eerste hulp door dr. Ver stralen was verleend werden de gewon den naar het ziekenhuis te Tiel overge bracht. De auto die verzekerd is, is be schadigd. DE NIEUWE SPELLING. TOELICHTING VAN OFFICIEELE ZIJDE. Het blijkt, dat het velen nog niet dui delijk is, hoe het met de vereenvoudigde schrijfwijze bij het onderwijs zal toegaan, nu de Koninklijke besluiten zijn vastge steld, waarbij de vereenvoudiging voor verschillende examens is voorgeschreven. Eenlge voorlichting schijnt dus wel wen- schelljk. Het. doel van de regeling is, in het on derwijs te komen tot eenheid in het vol gen van een doelmatige schrijfwijze van het Nederlandsch. Gaf de wet aan den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen de bevoegdheid om voor openbaar en bijzonder onderwijs de te volgen schrijfwijze voor te schrijven, dan zou hij Inderdaad het gestelde doel ge makkelijk en ineens kunnen, bereiken. Zoo is het echter niet, noch voor het openbaar, noch voor het bijzonder onder wijs. De examens, waarvoor nu bij de Koninklijke besluiten de nieuwe regeling is voorgeschreven, zijn het eindexamen der gymnasia, het staatsexamen voor toelating tot de universiteit, het eind examen der hoogere burgerscholen, het staats-onderwljzersexamen, het eindexa men der kweekscholen en het hoofdonder wijzersexamen. Het ligt voor de hand, dat de scholen, waarvoor de genoemde eindexamens gel den, de nieuwe schrijfwijze in haar onder wijs zullen opnemen. Het ls toch niet wel denkbaar, dat men er de leerlingen iets anders zal onderwijzen dan wat zij bij hun eindexamen noodig zullen hebben. Van de onderwijsinrichtingen, die voor staats examens opleiden kan hetzelfde worden gezegd. Het Is te verwachten, dat de nieuwe regeling ook zal worden ingevoerd bij de examens voor de toelating tot al deze scholen. Zoo zal de nieuwe schrijfwijze ook bij de zoogenaamde lagere opleidings scholen haar intrede doen. Het ligt in hef. voornemen van de regee rlng voortaan bij de voorwaarden voor het verleenen van, Rijikssubsidie in de kosten der vanwege de M.u.'ljo.-vereeiiieingen af genomen examens als eisch te stellen, dat bij het schriftelijk werk voot die examens de oandddaten de vereenvoudigde schrijf wijze zullen volgen. Hoe zal het gaan met de overige lage scholen? Om een bepaalde schrijfwijze voor een beipaalde lagere school vast te leggen, staan verschillende wegen open. Zij kan in het leerplan van de school worden opge nomen. Ook kan zij voor de openbare school door het Gemeentebestuur, voor de bijzondere school door het schoolbestuur, worden voorgeschreven. Voor de openbare school wordt het leerplan krachtens arti kel 25 der Lager-onderwijswet 1920 door het hoofd der school ontworpen en in overeenstemming met den Rijksinspecteur vastgesteld door burgemeester en Wethou ders .Bij verschil tuschen dit college en den inspecteur beslist de Minister, den Onder wijsraad gehoord. Hier kan derhalve de Minister den in specteur opdragen de nieuwe schrijfwijze als voorwaarde te stellen en bij hem ln beroep te komen ingeval van geschil met burgemeester en wethouders. Zoolang geen nieuw leerplan of geen wijziging in een bestaand leerplan wordt vastgesteld' blijft de regeling zooals zij ls. Het Initiatief is bij het hoofd der school. Men ziet, dat zelfs tegenover de open bare school de enkele Rijksscholen daargelaten de macht van den Minister gering ls. Zijn invloed is hoofdzakelijk in direct. Over het bijzonder onderwijs reikt de zeggenschap van den minister nog minder ver. Het leerplan wordt vastgesteld door het bestuur en meegedeeld aan den inspecteur. Indien deze meent, dat het niet voldoet aan de wettelijk gestelde eischen en het schoolbestuur weigert het te wijzigen, dan kan hij den Onderwijsraad verzoeken, dat uit te maken. Met wettelijk gestelde eischen heeft men hier niet te maken; dus al blaakte de Onderwijsraad van liefde voor de nieuwe schrijfwijze, dan zou ook hij in deze bevoegdheid niet licht 'n middel vinden om in te grijpen. In dwangmiddelen ligt dus de macht van den minister niet. Er is hier inderdaad medewerking noodig van allen, die in on derwijszaken Iets hebben te zeggen. Ook bij het handels- en nijverheids onderwijs zal de nieuwe schrijfwijze gelei delijk doordringen. Op dat gebied heeft de Minister het in de hand, door middel van de subsidiebepalingen stlmuleerend te werk te gaan. De Minister zou zijn initiatief niet heb ben genomen, indien hij in de deugdelijk heid daarvan geen vertrouwen had. Hij moet aannemen, dat de nieuwe schrijf wijze haar weg zal vinden. Zij, die van deze schrijfwijze voorstan ders zijn, zullen hun best doen om het doordringen van de uniformiteit daarvan te bevorderen. Zij, die om welke redenen dan ook, tegenstanders zijn, zullen hebben te overwegen, waarmede het belang van het onderwijs en van de kinderen het best zal worden gediend. de postvluchten. De Snip is op de thuisreis te Calcutta geland. 0 conflict werkverschaffing hengelo geëindigd. Na de bereidverklaring van de stakers in de werkverschaffing aan de haven werken der gemeente Hengelo op j.L Maandag, dat zij op de gestelde voor waarden van de Nederlandsche Heide Mij. het werk weer wenschte te hervatten, zijn hedenmorgen van de 90 stakers 84 weer aangenomen en te werk gesteld. Drie arbeiders zijn geheel uitgesloten en drie andere voor. veertien dagen. DE VERLICHTING VAN STILSTAAND* AUTO's. Ongewenschte verscheidenheid van ee» voor het automobielverkeer belangrijke bepaling. Zooals bekend hebben enkele gemeen ten als Amsterdam, 's-Gravenhage en Utreoht en Koedijk reeds gebruik ge maakt van de bevoegdheid, hun verleend by artikel 16 sub 3a van het gewyzigde Motor- en Rijwielreglement nl. door te be palen, dat stilstaande motorrijtuigen op meer dan twee wielen op de openbare wegen, gelegen in de bebouwde kom der gemeente, voor zoover deze is voorzien van openbare verlichting, niet van de voor geschreven verliohting behoeven te zfjn voorzien. Op een door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. gedaan verzoek aan alle ge meentebesturen om van de verleende bevoegdheid ln het belang van het auto mobielverkeer gebruik te maken immers heeft de vóór 16 Juli 1934 geldende rege ling, waarby binnen de bebouwde kommen motorrijtuigen op meer dan twee wielen zonder eigen verlichting mochten stil staan, nergens tot noemenswaardige bezwaren aanleiding gegeven hebben een aantal gemeenten bericht, dat een zoodanige aanvulling van de verordening in overweging is, dan wel zal worden voor gesteld. Dit zijn de gemeenten Hooge- veen, 's-Gravendeel, Nootdorp, Helvolrt, Oss, Schagen, Zandvoort. Ook te Leiden wordt aan het verbod niet meer streng de hand gehouden. Andere gemeentebesturen bUjken be zwaren te hebben tegen het verzoek. Dit zijn de gemeenten Bloemendaal, 's-Gra- venzande, Waalwük, Zwollerkerspel, Ven hulzen, Appingedam, Ruurlo, Hendrik Ido Ambacht, Franekeradeel, Koudekerk aan den Run, Onstwedde, Zuid Schar- woude, Pelze, Vlijmen en Hardinxveld. De meeste dezer gemeenten deelen mede, dat de straatverlichting in de bebouwde kom niet van dien aard ls, dat stilstaande motorrijtuigen zonder verlichting zouden kunnen zyn, zoodat uit een veiligheids- oogpunt bezwaren bestaan tegen inwilli ging van het verzoek. Het gemeentebestuur van Bloemendaal kan uit moreele over wegingen niet treden ln het verzoek, aan gezien verscheidene vrij eenzame wegen officieel tot de bebouwde kom behooren, Teneinde niet in moeiiykheden te gé- raken, zullen automobilisten zich voortaan terdege moeten overtuigen of en zoo ja in welke gemeenten de stilstaande auto niet van de voorgeschreven verlichting behoeft te zijn voorzien. IJMUIDEN, 31 Aug. Tarbot per K.G, f. 0.850.70, Tangen per KG. f. 1.700.64, Zetschol per kist van 50 K.G f.19, Kleine Schol f. 11.50—2. Schar f. 11—2.30, Vieeten per stuk f. 0.80—0.30. Middel Schelvisch per kist van 50 KG-, f. 9.509, KLeinmiddel Schelvisch f. 9—5.05, Kleine Schelvisch f. 4.90—3.10, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 2614. Gullen per kist van 50 K.G. f. 3.700.75, Lengen per stuk f. 0.30, wyting per kist van 50 K.G. f. 2.40, Makreel f. 8—6. Aangekomen 4 Stoomtrawlers: IJM. 111 met f1356, IJM. 41 met f. 879, LIM. 39 met f.2067. IJM, 114 met f. 1072; 1 kotter: E. 528 met f.502. HOOFDDORP, 30 Aug. Graanbeurs. Rog ge en Kanariezaad f8; Gerst (Chevalier) en Wintergerst f5.25; Haver f6; Groene erwten f 8.50; Vale erwten f 12; Koolzaad f.10; Karwyzaad en Blauwmaanzaad f18. Alles per 100 K.G. LBIDERDORP, 30 Aug. Aanvoer 1890 stuks. Kippeneieren f3.103.80 p. 100 st. Boter f 0.80 p. pond. Kaas f 0.200.24. Kip pen f 0.60—0.70 p. st. Hanen f 0.35—0.60. Konünen f. 0.151.25. NIEUWVEEN, 30 Aug. 2127 Kipeieren f. 2.903.60 29 Eendeneieren f. 2.402.60 per 100 stuks. Kaas 20 en 22 ct. per pond. RIJNZATERWOUDE, 30 Aug. Eieren- veiling. Aangevoerd 1913 kipeieren, f. 2.60 —3.00 per 100; party eendeneioren f. 2.20 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 30 Augustus. Uitslag eirenveiling B. P. K. V. Aanvoer 11162 st. kipeleren, prijzen wit f. 3.203.50; Bruin f. 3.303.80; Eendeieren f. 2,803; Kip pen f. 0.40—0.50. BOSKOOP, 30 Augustus. Ooöp. Ver. „Dé Boskoopsche Veiling". Rozen per bos; Butterfly 913 ct.; Glo ria Mundi 1931 ct.; Hadley 2029 ct.; Florex 1628 ct.; Golden Ophelia 1215 ct.; Rosalandia 1822 ct.: August Noack 1114 ct.; Wllh. Kordes 4347 ct.; Mar cel Royer 1618 ct.; Phoebe 3337 ct.; Ellen Poulsen 1016 ct.; Chas. P. Kllham 21 ct.; Columbia 1015 ct.; Ellen Poulsen 3142 ct.; Claudius Pernet 1525 ot.: Paul Grampel 1319 ct.; Mac. Keiler 14 ct.; Jules Bouché 13 ct.; Edith Helen 31 54 ot.; Steward 23—32 ct.; Ingar Olsson 1721 ct.; Briarcliff 17 ct. Diversen: Clematis Durandd 1320 ct.; idem Prins Hendrik f. 1.201.70; idem the President 2030 ct.; Physalis Francetti 913 ct.; tros Chrysanten 4060 ct.; Srnj- groen 6 ct.; Lelie's 2540 ct.; Gladiolen 5 ct.; Zinnia's 57 ct.; Legustrumtakken 6 tot 8 ct,; Dalia's in soorten le soort 2030 ct.; idem 2e soort 59 ct.; Asters 3 ct.; Chrysanten gr. bloemig 6080 ct.; Erlka's per stuk 10 cent. KATWIJK AAN DEN RUN, 30 Augustus. Groentenveiling. Aardappelen per kist van 25 KG. f. 0.80—1.15; Drielingen f.0.50— 0.70 plus f. 0.25 per kist heffing; Peen per 100 bos f. 5.107.30; Peen per kist van 20 KG. f. 0.35—0.70; Sla per 100 f. 1.80—2.50, Aanvoer aardappelen 655 kisten. VEUR, 30 Augustus .Engelsche komkom mers le soort f. 2.202.80; 2e soort f. 1— 1.30; 3e soort f. 0.701; wankleurige f.1 1.10; Gele komkommers le soort f. 2.70 3.10; 2e soort f. 1.101.60; 3e soort f. 0.70 tot f.1; Kropsla le soort f. 2.203.70: Peen f. 5.807.20; Bloemkool le soort f.14— 17.80; 2e soort f. 10.5011.10; uitschot f. 3.504.20; Tomaten midd. f.11.40; gr. ronde f. 1—1.50; 2e soort f.1; 3e soort f. 1: bonken f.1; rijp f.1; Andijvie per 100 f. 3.205.30; Spinazie p. 4 kilo f. 0.240 35; Postelein f.22.30; Snyboonen f. 14.50 17.10; Spereieboonen f. 14—15.50; Meloenen f.4—14; Druiven f. 10.50—16. Vrije veiling, 30 Augustus. 9817 kip- eieren; prijs f.33.75; kippen f. 0.30 0.85; duiven 527 cent; konijnen f. 0.30 f. 1.05. ZEVENHOVEN, 29 Augustus. Eierenvei- ling. Aantal eieren 5569 stuks. Kippen eieren f. 2.60—3.50 per 100 stuks. Eend eieren f. 2.20. 5-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3