;ORAALZANG VAN „EENSGEZINDHEID" HM. DE KONINGIN VERJAART. 75ste Jaargang VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 No. 22836 .DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN:; Bureau Nooröeintkplem Telefoonnummers voor Directie tri Administratie 2500 Redactie 1507. PoetcJtèSpse^en'Girotlienst No. 57055 - Postbus No. 54. üjih MM e Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 90 Ottf. per regel voor adverëenitlsn uit Ijlden én Héaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor altt andere advertentiën 36 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending jp brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 OW. PRIJS DEZER COURANTS Voor beiden per 3 nfaariden f. 2r36; pér weeü /.iW?a f.0;ljjl Bultén Lelden, waar agenten gevestigd Sijn, per^l^k 0;i» Franco per post f. 2.35 portokosten. Foto FTarts Ziegler, Den Haag. LJKpHi H.M. Koningin Wilhelmina, die heden haar 54sten geboortedag herdenkt. Een sobere feestviering. In lensch verband met de droeve verliezen, ike dit jaar het Koninklijk Huis hebben troffen, heeft H. M. de Koningin den te kennen gegeven, dat de viering Haar 54sten verjaardag een sober akter zou dragen. Ie Sleutelstad heeft dien wensch vol- en geëerbiedigd en zich van alle open- feestbetoon onthouden. Alleen het it aantal vlaggen van alle openbare en particuliere gebouwen, de gepavois- de tramwagens en de oranje-strikjes armede vele ingezetenen zich de borst dden getooid, vormden evenzoovele stille tuigen van de trouw en aanhankelijk- td van het Nederlandsche Volk aan zijn minklijke Leidsvrouwe. Ook het aantal lurtf eesten is aanmerkelijk kleiner dan Iiclers. e Buurtvereenging „Eensgezindheid" voor het eerst koraalzang lorganiseerd, welke hedenmorgen om 8 Ju' ten aanhoore van een flinkaan tal be- Ingstellenden op den hoek van Tromp straat en Oosterstraat door een 80-tal kin deren van leden werd uitgevoerd. Onder de genoodigden bevonden zich de loco-burgemeester, de heer J. Splinter, en de hoofden der christelijke scholen in de Ooster- en Munnikenstraat, de heeren Bodewes en Herfkens. Onder de belanglooze leiding van den heer G. Mulder, die de kinderen reeds van 28 April af voor deze gelegenheid heeft opgeleid, werd een aantrekkelijk program ma van vaderlandsche liederen uitgevoerd, waarnaar met groote aandacht is geluis terd. Dat de heer Mulder onder zijn pu pillen een goeden geest heeft gekweekt, blijkt wel uit het feit, dat er gisteravond tijdens de generale repetitie twee kinderen op de ziekenlijst stonden, doch vanmorgen waren allen zonder uitzondering present! De kinderen ontvingen allen ter herinne ring aan deze uitvoering, welke door het Gemeentelijke Radiodistributiebedrijf werd uitgezonden, een keurig insigne, voorstel lende het borstbeeld van H.M. de Koningin, waaraan een oranje-lint was bevestigd. Een geschenk, dat algemeene bewonde ring en dankbaarheid teweegbracht. De voorzitter van Hensgezindheid", de heer W. F. van der Broek, richtte aan het slot woorden van welgemeenden dank aan den heer Mulder voor zijn opofferende moeite en eindeloos geduld, waarmede hij zich aan zijn vrijwillige taak heeft ge geven. Als stoffelijk blijk van waardeering boden de kleinste twee peuters van het koor hem een bloemenmand aan. Ten slotte wekte de heer Van der Broek ook de oudere kinderen en de leden op morgen in groote getale deel te nemen aan de eigen lijke feestviering. Inmiddels was in de Stadsgehoorzaal het feest der schoolkinderen begonnen, waaraan, zooals gebruikelijk werd deelgenomen door alle hoogste klas sen der lagere scholen. De wethouders Gos- linga, Tepe en Romijn vertegenwoordigden hier het gemeentebestuur, terwijl wij onder de genoodigden op de voorste rij voorts nog opmerkten rector Reijnen en de inspecteur van het L.O., de heer J. Baak. De voorzitter der commissie voor de vie ring van 31 Augustus, de heer W. Koops Azn. herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het feest der Leidsche schoolkin deren op 31 Augustus zoo langzamerhand tot een traditie is geworden. Het overlij den van HJVf. de Koningin-Moeder, die in meer dan één opzicht de Moeder van ons volk was en daarna van Z.K.H. Prins Hen drik ontnemen aan dezen dag het fees telijk karakter, maar toch moet er in ons hart dankbaarheid zijn, omdat de Konin gin en de Prinses voor ons gespaard bleven. Dankbaarheid ook, omdat de ziekte van Hare Majesteit, waardoor wij dezer dagen werden opgeschrikt, een gunstige wending heeft genomen en Zij wederom zoo goed als hersteld mag heeten. Spr. eindigde met den wensch, dat Koningin Wilhelmina nog vele jaren het middelpunt van land en volk zal mogen zijn. Staande werd hierop door alle aanwezi gen het Wilhelmus gezongen. In den foyer werden de kinderen in ge lijken geest toegesproken door den heer Zuldhoff. Daarna werd in beide zalen een afwisselend programma te zien en te hoo- ren gegeven, bestaande uit gemeenschap pelijk gezang, gymnastische oefeningen door jongens en meisjes, respectievelijk onder leiding van de heeren Kühler en van Oerle, het optreden van mr. Max als snel- teekenaar en last not least van den heer de Zoete als goochelaar, die deze taak al jaren achtereen tot groot voldoening van zijn jeugdig en steeds enthousiast publiek verricht. Vermelden wij daarbij nog, dat de kin deren werden onthaald op limonade en speculaas en men begrijpt, dat de jeugd een „fijnen" ochtend had! De gebruikelijke optocht met vlaggen- hulde aan den burgemeester bleef dit maal achterwege. De parade op het Schuttersveld mag zich blijk baar in een groeiende belangstelling ver heugen. Er stonden althans zeer vele toe schouwers langs het terrein geschaard. Het gemeentebestuur was hier integen- stelling met vorige jaren niet officieel vertegenwoordigd. Stipt op tijd verscheen de waarnemend- garnizoens-commandant, luitenant-kolonel Koningsfeld op het terrein tot het hou den van de inspectie der troepen van 4 R.I. en 6 R.V.A., welke onder commando van majoor van Voorthuijsen stonden opgesteld. Na de inspectie volgde het défilé, waar mede dit militaire schouwspel was afge- loopen. Het muziekkorps van 6 R.V.A. I verleende hierbij zijn medewerking. Foto Bleuzé. Telegrafische gelukwejnschen. werden door B. en W. verzonden namens den gemeenteraad en door het bestuur der Leidsche Christelijke Oranjevereeni- ging. Laatstgenoemde telegram luidde als volgt: De Leidsche Christelijke Oranjevereeni- ging biedt Uwe Majesteit en Haar Huis, onderdanigst en dankbaar de gelukwen- schen uit de diepste grond des harten aan. Onze vurige bede gaat omhoog, of de God van Uwe en onze Vaderen U, geliefde Koningin, in Zijn hoede wil nemen en U, gezegend, en tot rijke Zegen stelle voor Uw dierbaar Vaderland. (w.g.) H. THOMAS, voorzitter. L. BOEKKOOI, Secr. Hedenmiddag organiseerde de Vereen. „Koninginnedag" op het Schuttersveld kinderspelen, terwijl vanavond de Oran- jevereeniging in „Prediker" een herden- kinssamenkomst heeft belegd. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, giet het evenwel van den hemel, zoodat het er voor de kinderspelen niet bepaald gunstig uitziet! Ter gelegenheid van den Koninginneverjaardag voerde een 80-tal kinderen van leden der BuurUereeniging „Eensgezind heid" hedenmorgen koraalzang uit, waarvoor, zooals onze overzichtsfoto laat zien, vrij groote belangstelling bestond. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. De Muziekschool wordt verplaatst naar den Nieuwe Rijn. De Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst zal met October a.s. een eigen gebouw gaan betrekken en geves tigd worden in het gebouw Nieuwe Rijn 19, bij de Korenbeurs. Behalve de lokalen voor de muzieklessen zal de Mij. dan de beschikking verkrijgen over een eigen zaal met podium voor orkest- en koorrepetities en voor muziek uitvoeringen, terwijl zich op de eerste ver dieping nog een kleinere zaal bevindt voor bijeenkomsten, vergaderingen, enz. Wanneer de lokaliteiten niet voor de school benoodigd zijn, zullen deze aan andere muziekgezelschappen worden ver huurd met gebruik van piano's. Het gebouw, dat een waar „Toonkunst centrum" belooft te worden, is geheel cen traal verwarmd en heeft ook op ander ge bied meer voordeelen dan In het Nutsge- bouw worden gevonden. Nadere bijzonderheden zullen later ver meld worden, nadat het gebouw gereed zal zijn en bezichtigd kan worden. De ligging is wel uitermate geschikt, geheel in het centrum van de stad en toch rustig gelegen, zoodat men geen hinder heeft van straatrumoer. VERGUNNINGSRECHT VOOR HOTELS De Koninklijke goedkeuring van de op 9 Mei 1932 vastgestelde verordening, rege lende de heffing van vergunningsrecht voor hotelvergunningen liep tot 1 Mei 1934. Vaststelling van een nieuwe heffings verordening is dus noodig. In overeenstemming met het bepaalde in de verordening regelende het vergun ningsrecht voor de andere drankvergun ningen, stellen B. en W. voor in de nieuwe heffingsverordening; lo. een bepaling op te nemen, dat voor tusschentijdsverleende vergunningen de eerste termijn loopt van het verleenen van de vergunning tot 30 April daaraanvol gende en dat voor dit tijdvak het recht kwartaalsgewijze zal worden berekend, waarbij een gedeelte van een kwartaal voor een geheel zal gelden; 2o. de gevallen, waarin restitutie van het vergunningsrecht wordt verleend, in de verordening te vermelden. Artikel 1 zeide o.a.: Het vergunningsrecht voor een hotel- vergunning bedraagt: in hotels met 7 of minder slaapkamers f. 10.—; in hotels met 8 tot en met 14 slaap kamers f. 17.50; in hotels met 15 slaapkamers en daar boven f. 25. MEISJE AANGEREDEN. Gistermorgen te ongeveer half twaalf werd de 5-j. Hendrika K. alhier, die met haar ouders op de Haarlemmerstraat wan delde en plotseling de straat wilde over steken, aangereden door een taxi. Zij kwam te vallen, kreeg een hersenschud ding en werd naar het St. Elisabethgast- huis overgebracht." o WAARSCHUWING DER POLITIE, De Hoofdcommissaris van politie alhier ontraadt het in relatie te treden met de Nationale Beige, gevestigd H. de Koster- laan 15 te Zeliick (België). Deze onderneming zendt den oplossers van een door haar in de Nederlandsche dagbladen geplaatst prijsraadsel circulaires waarin toezending van een vergroot por tret en 2 loten van de loterij der Alge meene Wereldtentoonstelling te Brussel in 1935 worden beloofd, als het te vergrooten portret en 2 postzegels van 6 cents worden overgemaakt. Zij. die dit deden, ontvingen daarna noch de vergrooting, noch loten, doch de eene circulaire na de andere, waarin aangespoord wordt om geld te zen den voor een lijst waarin de vergrooting zou kunnen worden gevat. Deze onderneming oefent haar prac- tijken na te Amsterdam nu ook in onze stad uit. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. De verjaardag van H. M. de Koningin; feestviering te Leiden en elders. (Stads nieuws en Laatste Berichten, le Blad). Gebruik van de nieuwe spelling voof openbare gymnasia, Hoogere Burgerscho len en Kweekscholen verplichtend gesteld. (Binnenland, 3e Blad). Nieuw werktijdenbesluit; vóór-ontwerp bij den Hoogen Raad ingediend. (3e Blad)' Het openbaar gehoor in Indië; rede van den Gouverneur-Generaal. (Uit Ned. Oost- Indië, 3e Blad). J BUITENLAND. Een rede van Dr. Schacht over den economischen toestand. (Buitenland, le Blad). De textielstaking in de Vereenigde Sta ten afgekondigd. (Buitenland, le Blad). Eerste kabinetsraad na de vacantie der Franscbe regecring. (Buitenland, le Blad), Een dreigement tegen de familie Roose velt. (Tel., le Blad). Ernstige treinroof in (Buitenland, le Blad). Mandsjoekwo, ZWEMINRICHTING NABIJ DEN HOOGE. RIJNDIJK GESLOTEN. Wegens een geval van ziekte van Weil. Naar wij vernemen is hier ter stede een ernstig geval van ziekte van Weil gecon stateerd bij iemand, die gezwommen heeft in de zweminrichting nabij den Hooge-Rijndijk, Op last van B. en W. is de zweminrichting hedenmorgen gesloten. AANRIJDING. De 62-jarige kleermaker v. O., die gis ternamiddag te ongeveer kwart over zeven fietste op den hoek Lage Rijndijk-Heeren singel werd aangereden door den 10-jarige A. P., die zich reeds in overtreding bevond, omdat hij onder den 16-jarigen leeftijdl een bakfiets bestuurde. Bovendien zondig de hij tegen de verkeersregels en verleende de Zijlpoortsbrug afrijdende aan v. O. geen voorrang. Deze laatste viel en bekwam een bloeduitstorting aan het linkerbeen, evenals enkele kniewonden. Hij moest naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht worden. Proces-verbaal werd tegen den jeugdigen overtreder opgemaakt. ARM GEBROKEN. De 2-jarige C. v. d. K., wonende Schut terstraat alhier, viel gisterenmiddag te ongeveer kwart voor vijf twee a drie tre den van de trap en brak den linkeronder arm. Het kind werd door den Geneeskun digen dienst naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. PETITIONNEMENT NADERT DE 13.000 HANDTEEKENINGEN. Hedenavond het definitieve resultaat bekend. Voor zoover thans bekend, nadert het aantal handteekeningen op de lijsten van het petitionnement, door den Plaatseiijken Raad uit S.D.A.P. en L.B.B. georganiseerd, de dertien duizend. De definitieve uitslag zal eerst vanavond bekend zijn en worden meegedeeld in de vergadering van huis bezoekers. die in het Volksgebouw gehou den wordt en vooraf gaat aan de heden avond te houden zitting van den Plaatse lijken Raad. Er blijkt thans, zoo deelt men ons mede, dat vaak geuite scherpe en onjuiste tegen stand de actie niet heeft kunnen tegen houden, daar in de geheele stad zeer druk is geteekend en reeds dit voorloopig resul taat gezien den zeer korten tijd van voor bereiding goed genoemd kan worden. De leiding van het petitionnement acht het een verblijdend verschijnsel, dat ook in middenstandsklingen dit petitionne ment met zooveel warmte is ontvangen. Dit blijkt wel hieruit, dat in belangrijke winkelstraten lange lijsten met handtee keningen werden verzameld. Ook onder andere, niet modern-den kende lagen der Leidsche burgerij is flink geteekend, zoodat de leiding van het peti tionnement meent te kunnen spreken van een verzoekschrift der geheele Leidsche burgerij aan het gemeentebestuur van Leiden, dat dit petitionnement haar in ziens zeker niet zonder meer naast zich zal kunnen neerleggen. DE ARBEIDSBEURS. Op den 30sten Augustus 1934 waren 3383 _(v. j. 2563) werkzoekenden ingeschreven.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1