LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Augustus 1934 Derde Blad No. 22S3S 7§,te Jaargang BINNENLAND. H M. DE KONINGIN IN NOORWEGEN. het eerste uitstapje na verscheidene dagen. jten schrijft uit Aasgaardstrand in leerwegen d.d. 28 dezer aan de Maasbode, L* HM. de Koningin op dien dag in ge- Ljschap van de Prinses een korten tocht Mt gemaakt ln een open motorboot op L Oslofjord in de omgeving van Aas- Cjidstrand. Men had makkelijke stoelen Lrsezet in de boot, maar hiervan wilde E Koningin niets weten. H.M. stelde zich tireden met een plaats op een houten Enk van de boot. [De tocht is de Koningin, die er opgewekt ktzag, goed bevallen. fin den namiddag maakte H.M. een tocht Lr auto naar Hogden, dat noorderlijker Et en vanwaar zij met de veerpont naar En anderen oever van de fjord overstak En van het dorpje Moss uit nog eens op- ijfuir van het uitzicht op Aasgaardstrand le genieten. Langs denzelfden weg keerde 311. naar haar hotel terug. Dit. is het eerste uitstapje geweest, dat ie Koningin sedert verscheidene dagen Keft kunnen maken, daarbij genietende ui het prachtige zomerweer, waarin men ieh hier reeds eenigen tijd verheugt. Het ziet ernaar uit, dat H.M. voornemens i voorloopig nog hier te blijven ten ein- t, nu zij herstellende is. nog van dit lief- ike land te kunnen genieten. o DE ALMITENTO GEOPEND. DOOR Jhr. Mr. Dr. A RÖELL. I COMMISSARIS VAN DE KONINGIN IN NOORD-HOLLAND. I Na een langdurige en intensieve voorbe reiding, waarbij talrijke moeilijkheden en Kn veelheid van problemen op gelukkige Kjze werden opgelost, is heden te Am- Rerdam de Algemeene Middenstandsten- ■tonslelling onder den naam „Almltento" ■fideel geopend door den commissaris Ban de Koningin in Noord-Holland, Jhr. Er, dr. A. Röell. De plechtigheid van de opening voltrok ■ch, terwijl buiten vóór het R.A.I.-gebouw, Et deze tweede Algemeene Middenstands- Edoonstelling in zijn uitgestrekte expo- Eiieruimte onderdak verleent, reeds velen Et oogenblik afwachten, dat de poorten Ek voor hen zouden opengaan. Voor jhr. Eell het woord werd verleend, hield de Eorzitter van het Uitvoerend Comité, de Eer C. F. J. Verbeek, die daarbij de aan licht had van een talrijk gezelschap ge- Eedlgden, een inleidende rede. Spr. zeide Et de opzet van het comité om deze ten- Erastelling tot een groot nationaal ge- Iniren te doen uitgroeien, volkomen is ge laagd. Spr. wees in dit verband op de loutane deelneming uit alle oorden van Beierland. De Almltento zal demonstree- la, waartoe een goed georganiseerde Mid- fcnstand in staat Is; wat hij door orga- Esatie tot stand heeft gebracht; welke idelijk en stoffelijke waarden door ge- Efenschappelijk handelen zijn te winnen, ist alleen voor den middenstand zelf, fcaar ook voor de geheele gemeenschap, laar ons pogen aldus spr. met deze ■[toonstelling heeft nog een tweede doel, lat Is: den gezonden ondernemingsgeest p durf bij den middenstand aan te wak leren. De heer Verbeek eindigde met het Itspreken van den wensch, dat de Al- litento zich niet alleen zal mogen ver lengen in groote belangstelling van het Inbliek, maar dat zij tevens een uitgezocht Irefpunt zal zijn voor den handel en we- ierzijds tot goede relaties zal voeren. I De heer Verbeek noodigde vervolgens len commVsaris van de Koningin in l'oord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell uit, Ie tentoonstelling te openen. I Het is zeide deze toch geen geringe pak om in een tijd als dien waarin wij Iran, een tijd, die van allen, en niet het binst van den Middenstand, telkens Beuwe offers vraagt, waartegen geen benredige baten opwegen; een tijd waar- li de koopkracht tot een minimum is ge laaid en de materieele zorgen een zwaren pst leggen op de bevolking in al hare ge ldingen, een grootsche onderneming als leze tweede algemeene middenstandsten- Iconstelling op touw te zetten. I Spr, bracht hulde aan allen zonder on- techeid, die voor de Almitento hun beste pachten hebben ingespannen; daaraan al pun gaven van verstand en kennis, van peleid en doorzettingsvermogen hebben be- Isteed; er hun onverdroten arbeid van poofd en handen aan hebben ten koste gelegd; die, kortom, voor deze tentoon stelling hun volle persoonlijkheid hebben Ingezet, Zij allen, van hoog tot laag. heb- pa aanspraak op de erkentelijkheid van ten middenstand in al zijne schakeeringen niet minder van zeer velen daarbuiten, san zie zij een voorbeeld hebben gegeven Ni weerstandsvermogen en strijdvaardlg- «id, van durf en vertrouwen, een voor- raid dat bezielend heeft gewerkt. Moge deze bezieling zich verder voort- Planten en zich ook mededeelen aan hen, ten de moed in de schoenen is gezonken die de trage handen en de slappe tuieen nog niet hebben weten op te rich ten, opdat ook zij zich aangorden met den tsoed en "het vertrouwen, die onmisbaar wil de Nederlandsche middenstand P geharnaste ridder blijven, wiens beeld sis embleem voor deze tentoonstelling is ïckozen, en krijgshaftig weerstand bieden san alle aanvallen van den slechten tijd, jo tenslotte als overwinnaar uit den strijd k treden en paraat te zijn, wanneer een I petere toekomst een nieuw verschiet voor tondel en bedrijf opent. Met den oprechten wensch, dat het eer- 'sng zoo ver moge komen, verklaarde spr. 0i Almitento voor geopend. markt van purmerend bestaat 450 jaar. Jk Purmerender Markt behoort tot de Jeest bekende in ons land en ook ver- moedelijk wel tot de oudste, want het is ™ns 450 jaar geleden, dat Johan van gttond aan Purmereynde het recht ver ende twee jaarmarkten en een week- °Mct te houden. °P 6, 7, 8 en 9 September zal dit feit 'feestelijke wijze worden herdacht. De •W Bwst versierd en geïllumineerd. DE NIEUWE SPELLING. de schrijfwijze bij examens. Aanvulling van de algemeene maatregel van bestuur- De Staatscourant bevat de volgende mededeeling vanwege het Ministerie van Onderwijs, K. en W.: In de programma's voor het eindexamen der gymnasia en het daarmede gelijkge steld examen, vermeld in art. 12 der H.O.- wet. voor de eindexamens der hoogere bur gerscholen, voor het onderwijzersexamen en het eindexamen der kweekscholen, en voor het hoofdonderwijzersexamen is door een aanvulling van de desbetreffende al gemeene maatregelen van bestuur het vol gende opgenomen: Bij het schriftelijk werk volgt de can- didaat de schrijfwijze volgens de Vries en te Winkel met de navolgende afwijkingen: 1. De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woerd, als mede in afleidingen en samenstellingen van woorden op -ee; 2 de o wordt aan het eind van open let tergrepen niet verdubbeld. De oo blijft ech ter vóór ch in de woorden: goochelen, goochem, loochenen, alsmede in hun aflei dingen en samenstellingen; 3. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. Echter be houdt het achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling; 4. De verbuigingsuitgangen e en en van het lidwoord een, van geen en van de bij voeglijk gebruikte bezittelijke voornaam woorden mijn, uw, zijn, hun, haar worden weggelaten, behalve in staande uitdruk kingen als Hare Hoogheid, te zijnen huize, waar deze uitgangen in de beschaafde ge sproken taal worden gehoord. 5. De naamvalsuitgang -n bij lidwoorden, voornaamwoorden, bijvoeglijke naamwoor den of daarmee gelijkstaande verbuigbare woorden, wordt behalve in staande uit drukkingen, als onder 4 bedoeld, slechts gebruikt in het enkelvoud by de namen van mannelijke personen en by de namen van dieren, die uitsluitend een mannelyk individu aanduiden; - 6. By de voornaamwoordeiyke aandui ding van zelfstandigheden en bij het ge bruik van genitiefvormen als der, dezer, des richt men zich naar het beschaafd spraakgebruik. o M. HAGE t De teraardebestelling te Den Haag. Gisternamiddag is op Oud Eik en Duinen te Den Haag, ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den beer M. Bage, in leven resident van Bali en Lombok, met verlof hier te lande. Er was zeer veel belangstelling; met den stoet kwamen mede om. de heeren Caron, oud-gouverneur van Celebes. C. J. van Kempen oud-gouverneur Sumatra's Oost kust. J. van Braam Morris, gep. kol. tlt. en verschillende Indische bestuursambte naren met verlof h.t.l. Een schat van bloemstukken dekte de baar; daaronder was er een van de be stuursambtenaren van Bali. In de rouwkapel sprak de heer van Kem pen hartelyke woorden van waardeering en afscheid. Spr. schetste den thans ont slapene als een scherpzinnig man met op gewekt karakter en gToot verantwoorde lijkheidsgevoel, een vaandeldragen van het gezag van het Ned, Indische Gouvernement Spr. had hem als jong controleur op Borneo zien komen en hem later te Batavia weder in ambtelyken kring ont moet; de heer Hage behoorde tot de besten en zijn geest zal by spr steeds in prettigen herinnering blijven. De heer Caron, als tweede spreker naar voren tredend, herinnerde in het. byzonder aan de aangenamen samenwerking in den tyd. toen spr. gouverneur van Celebes was. Daarna werd de baar grafwaarts gedra gen. Een familielid dankte voor de belang stelling. overzicht toegestane renten. Ingevolge de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919. Op 1 Augustus 1934 werden 27.506 wedu- wenrenten en 13.855 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemde datum krachtens art. 373 dier wet 107.386 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 45.425 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in art. 17 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 129.345 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. stelling kennis te nemen, die de directeu ren der groote buitenlandsche luchtvaart- maatsohappijen voor dit nieuwste Fokker- wonder toonden. I Het toestel biedt maximaal ruimte voor 36 personen, wanneer het op de Euro- peesche luchtlynen vliegt, wat aanvanke lijk de bedoeling is.- Het zal binnen veer tien dagen door de K.LM. worden over genomen en dan waarschynlijk op den lyn AmsterdamLonden dienst doen, daar dit de drukste passagierslljn is. Wan neer het op de Indië-route wordt inge schakeld. zal het ruimte bieden voor zes tien passagiers met veertien slaapplaatsen. Er zijn altijd passagiers, die slechts een klein deel van de route vliegen en dus geen slaapplaats noodig hebben. Het interieur van dit toestel, dat in de toekomst de naam van ..Adelaar" zal dra gen, overtreft de stoutste verwachtingen. We kunnen het interieur het best ver gelijken met een modernen D-trein. De cabine is verdeeld, in drie compartimen ten, verbonden door een ruime midden gang. In iedere afdeeling, links en rechte, van de gang zyn twee dubbele fauteuils geplaatst, waar tusschen een ruime tafel kan worden opgeklapt. Boven de zitplaatsen, uitgevoerd in rood leer, zyn leeslampen aangebracht. De ca bine zelf is in het blauw uitgevoerd, terwül de zoldering lichtgeel is gehouden. Alles is er dus op ingericht, het interieur bij uitstek licht en vroolyk te maken. In de lengterichting van het toestel is een pla fondverlichting aangebracht met indirect licht. De ramen doen, wat hun breedte betreft, denken aan de D-treinvensters. wat zoowel het uitzicht als de verlichting ten goede komt. Een buffet en een stewart completee- ren de inrichting van deze vliegende luxe-flat. In de cabine is het opmerkelijk rustig, zonder stemverheffing kan men een ge sprek houden en dat is een niet genoeg te pryzen voordeel voor den passagier op de lange trajecten. o moeilijkheden in de margarine- mengbedrijven. De houding der fabrikanten. De moeilijkheden, die voor de mengbe- dryven ontstonden als gevolg van de ver hoogde heffing op margarine, hebben den Minister van Economische Zaken aanlei ding gegeven, den Regeeringscommissaris voor de melkveehoudery uit de noodigen overleg te plegen met vertegenwoordigers van de margarine-fabrieken en van de belde groote mengersbonden, teneinde te bespreken, op welke wyze deze moeilyk- heden zouden zyn te ondervangen. Bij de besprekingen bleek geen verschil van meening te bestaan over de vraag, of de fabrikanten het bestaan over de vraag of de fabrikanten het tusschen hen en de mengers bestaande contract behoorlyk hadden nageleefd; ook van mengerszijde werd toegegeven, dat zelfs reeds voor de invoering van de verhoogde heffing de fabrikanten bevoegd waren geweest, de prijzen voor levering aan mengers te ver- hoogen. Juist het feit, dat dit niet geschied is, was met de daling van de koopkracht en de verruiming van verstrekking van margarine aan werkloozen een der oor zaken van den moeilijken toestand, waarin de mengers waren geraakt. Een door den Regeeringscommissaris benoemde commissie bestaande uit twee fabrikanten en twee mengers, heeft daar op een voorstel tot tegemoetkoming aan de mengers uitgewerkt, waarmede de geheele commissie zich heeft kunnen vereenigen. Dit voorstel heeft sedert een punt van bespreking uitgemaakt in een algemeene vergadering van den Ned. Bond van Mar- garine-mengbedryven, die het met 64 stemmen voor, 3 blanco en 5 tegen aan vaard heeft, terwyl in een motie de erken- telykheid der vergadering werd uitgespro ken voor de keurige wyze, waarop ver- trouwensmenschen en bestuur tot nu toe de belangen hunner leden gediend heb ben". De vergadering besloot, deze motie ter kennis te brengen o.a. van den Minister van Economische Zaken. o groot zeeschip te vlissingen. Een belangrijke proef. Gisteravond om acht uur kwam het on geveer 10.000 ton groote Duitsche s.s. „Ma- tussi" van de Woermann-iyn, komende van Hamburg, de nieuwe haven van Vlissingen hinnenloopen. Behalve de post zyn nog 43 passagiers uit verschillende landen met bestemming Zuid-Afrika ingescheept. Het geldt hier een proef van bovengenoemde maatschappij om de schepen op Zuid- Afrika te Vlissingen te laten hinnenloopen voor het opnemen van post en passagiers. Indien de proef slaagt zal in de toekomst de haven van Vlissingen steeds worden aangedaan, hetgeen natuurlijk van groot belang mag worden geacht. De burgemeester van Vlissingen, de heer van Woelderen, gaf van zijn belangstelling biyk en heeft zich aan boord begeven om den kapitein van het schip te verwelkomen. Zeer veel belangstellenden waren gekomen om het groote schip, dat aan den nieuwen kaaimuur gemeerd lag, in oogenschouw te nemen. Nog gisteravond is de „Matussi" uit Vlis singen vertrokken om via Engeland naar Zuid-Afrika te stoomen. o contact-commissie prot. chr. drankbestrijding. Een kader-vergadering. Onder leiding van ds. G. D. A. Oskamp van Harlingen werd gisteren te Schiedam een algemeene vergadering gehouden van de contact-commissie uit de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., de Ned. Jongel. Chr. Geh. Onth. Ver. „De Schakel" en de Ned. Ver. „Hoop der toekomst" voor de bestuurs leden van afdeelingen en districten dier vereenigingen. Als referenten traden op de heeren ds. G. D. A. Oskamp van Harlingen, met het onderwerp: „De stand van zaken in de drie vereenigingen en de mogelykheid tot samenwerking" en N. Teutscher van Zaandam, secr. van „De Schakel" met 't onderwerp„Kadervorming". Op beide referaten volgde gedachten- wisseling. De vergadering was druk be zocht. nat. chr. geh. onth. veb. De 55ste jaarvergadering. (Vervolg) In de gistermorgen te Schiedam voort gezette 55ste algemeene vergadering van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. volgde op het referaat van ds. B. E. J. Bik, Herst. Ev. Luth. predikant te Enkhuizen, over: „De huidige belemmeringen voor onze bewe ging" eenige discussie, waaraan 5 per sonen deelnamen. De voorzitter dankte den referent, nadat hij gerepliceerd had, voor zyn betoog en constateerde dat het H.B. een goede keus deed toen het ds Bik als directeur der vereeniging benoemde (applaus). Hierna werd voortgegaan met de be handeling der voorstellen. Alleereerst kwam aan de orde een voor- slel-Apeldoorn om kernvergaderingen in het leven te roepen. Gelykertyd kwam een voorstel-Franeker in behandeling om tot ringvorming over te gaan. Beide voorstel len werden naar den Centr. Raad ver wezen. Een voorstel-Amsterdam-Zuid, om een derde, gemoderniseerde druk uit te geven van het werkje „De N. C. G. O. V. en haar werk", zal door het H.B. nader onder oogen worden gezien. Een voorstel- Deventer. om elk lid gratis het orgaan te verschaffen, werd om financieele redenen verworpen. Een voorstel-Hilversum I om er op aan te dringen, dat alle afdeelingen donatrice worden van de commissie van redactie zal aan de districtscomité's worden voorge legd. Een voorstel-Beverwijk om de afd.- voorzitters strydmateriaal te verschaffen, zal door het H.B. onder oogen worden ge zien. Een voorstel-Arnhem n om een commis sie te benoemen, die de onthouding spe ciaal propageeren zaj onder de maat schappelijke werkers gaf den voorzitter aanleiding hier een tekort te constateeren. Een voorstel-Arnhem II om een onder zoek in te stellen ln de Prot. Chr. gestich ten naar het aantal geheelonthouders onder het personeel, kwam gelyk in be handeling. Beide voorstellen zullen bij Enkrateia, de Ned. Herv. Ver. voor Geeste- lyke Volksgezondheid en de Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid aanhangig worden gemaakt. Aangenomen werd een voorstel-Apel- doorn om te overwegen, welke stappen kunnen worden gedaan in de garnizoens plaatsen om de jonge militairen voor da drankverleiding te bevedligen. Aangeno men werd ook een amendement-Nijmegen om terzake een commissie in het leven te roepen. Eenzelfde voorstel-Apeldoorn, om aan dacht te wyden aan de wijze waarop aan' ontslagen gedetineerden de uitgaanskas wordt verstrekt, werd aan de reclassee- ringscommissie der vereeniging geëndos seerd. Ds. P. M. de Jong van Zutphen, voorzitter dier commissie, deed terzake1 enkele mededeelingen. Een voorstel-Zutphen inzake de straf maat voor dronken chauffeurs, werd afge voerd nu de nieuwe Motor- en Rywielwet is afgekomen. Een voorstel-Amsterdam-Zuid Inzake wyziging van art. 40 van het reglement vergoeding reiskosten afgevaardigden al gemeene vergadering) gaf aanleiding tot een breede discussie. Het voorstel werd het hoofdbestuur ter overweging gegeven. Aangenomen werd een voorstel-Den Haag-Oost om over te gaan tot de uitgifte van een nieuw liederenblaadje. Een voorstel-Amsterdam-Zuid om het jaarboekje dienstbaar te maken aan de algemeene vergadering, werd verworpen. Een voorstel-Rotterdam-Charlois om het orgaan „Het vrije Volk" voor denzelfden prijs beschikbaar te stellen als het orgaan ..De Wereldstryd", werd om financieele redenen verworpen Tenslotte werden afgedaan voorstellen van Deventer en Amsterdam-Zuid van zeer ondergeschikten aard. De voorzitter deed hierna enkele mededeelingen van huishoudelyken aard. Ds A. J. Montyn nam hierna met een enkei woord afscheid als directeur van de N. C. G. O. V., welke functie hij 14 jaar mocht bekleeden en waaraan hij de aan genaamste herinneringen blyft behouden. Nadat staande gezongen was „Ach blyf met Uw genade" en ds. De Jong in dank zegging was voorgegaan, sloot de voorzit ter de drukbezochte vergadering. Het refe raat van ds. D. v. Krevelen over „Israels profeten en de alcoholkwestie" moest om des tyds wille achterwege blijven. Na de jaarvergadering vereenigden de afgevaardigden zich onder leiding van ds. W. Tonsbeek aan een koffietafel. o NED. VER. „HOOP DER TOEKOMST". De 36ste algemeene vergadering. In het gebouw „Irene" te Schiedam werd gisteren onder leiding van ds. G. D. A. Oskamp van Harlingen de 36ste alge meene vergadering gehouden van de Ned. Vereeniging „Hoop der toekomst" (Frot.- Chr. drankbestryding onder kinderen). In zyn openingswoord herdacht de voor zitter met een enkel woord het overleden hoofdbestuurslid, wijlen mej. De Koster te Rotterdam, die vanaf de oprichting der vereeniging in dit college zitting had. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Enkele afd. moesten worden opgeheven, maar over het algemeen bleef de toestand der vereeni ging constant. De verslagen van de commissie van redactie en van de Lantaarnplaatjesver- eeniging werden eveneens goedgekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen ds. Oskamp en gekozen in de vac.- wijlen mej. De Koster, mej. E. v. d. Lugt te Rotterdam. De vergadering werd namens het hoofd bestuur van de Nat. Chr. Geh. Onth.-Ver. vriendelyk toegesproken door den heer C. J. Toebes van Rotterdam. Na afdoening van enkele voorstellen van huishoude lyken aard, werd de vergadering na rond vraag gesloten. o VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 3 Septem ber a.s. niet plaats vinden. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. voorloopige regeling tot stand gekomen. Op het oogenblik worden te Berlijn tus schen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie besprekingen gevoerd over een nieuwe regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Aangezien deze nieuwe regeling in elk geval niet op l September a,s. in werking zal kunnen treden, is voor de betaling van den uitvoer naar Duitschland een nadere overgangsregeling ontworpen, waarover op 29 Augustus 1934 overeenstemming ls ver kregen en welke onmiddeliyk ln werking zal treden. Deze nadere overgangsrege ling, die zal gelden tot de inwerkingtre ding der definitieve regeling, komt op het volgende neer: 1. Het Sonderkonto van De Nederland sche Bank bij de Reichsbank, dat krach tens de inmiddels opgezegde deviezenrege- ling van 31 December 1932 was in het le ven geroepen, blyft voorloopig bestaan, met dien verstande, dat het saldo van dat Sonderkonto niet zal mogen stygen boven het bedrag, hetwelk het op 29 Augustus 1934 had bereikt. 2. In verband hiermede zullen stortin gen op genoemd Sonderkonto, waarvoor overigens de tot dusverre geldende bepa lingen, vervat in de protocollen van 31 December 1932 en 5 Juni 1934 van kracht blijven, voortaan niet meer rechtstreeks op het Sonderkonto van De Nederland sche Bank bij de Reichsbank kunnen ge schieden. De stortingen in kwestie moeten in het vervolg in eerste instantie plaats hebben bij de z.g. „Deviezenbanken" in Duitschland, door welke zij voorloopig zul len worden geboekt op een tusschenreke- ning. Een grens is voor het totale bedrag der stortingen niet gesteld. 3. De „Deviezenbanken" zullen van deze stortingen zoo spoedig mogelyk kennis geven aan de Reichsbank, welke de ad viezen der stortingen doorloopend zal rangschikken in de volgorde, waarin zy by haar binnenkomen. 4. Naarmate de op het Sonderkonto van De Nederlandsche Bank by de Reichs bank geboekte markenbedragen door De Nederlandsche Bank in guldens kunnen worden omgezet zal de Reichsbank de by de „Deviezenbanken" overeenkomstig punt 2 gestorte bedragen in evenbedoelde volg orde toelaten tot overschryving op meer genoemd Sonderkonto, zulks echter met dien verstande, dat, zooals in punt 1 reeds is gezegd, het saldo van De Nederlandsche Bank op meergenoemd Sonderkonto niet mag stygen boven het bedrag, hetwelk het op 29 Augustus 1934 had bereikt. Uit een en ander volgt, dat met stor tingen by de „Deviezenbanken" niet be hoeft te worden gewacht tot 1 September a.s., doch dat daarmede onmiddeliyk kan worden aangevangen. Nederlandsche exporteurs, wier Duitsche afnemers de laatste dagen geen stortingen op het Son derkonto van de Nederlandsche Bank by de Reichsbank hebben kunnen doen, om dat het in het protocol van 14 Augustus j.l. bedoelde maximum van 15 millioen R.M. was bereikt, zullen dus goed doen hun Duitschen afnemers te verzoeken thans zoo spoedig mogelijk tot storting van de door hen verschuldigde gelden bij de „Deviezenbanken" over te gaan. De adviseering. door De Nederlandsche Bank van stortingen op het Sonderkonto aan de begunstigden; de omzetting van de op het Sonderkonto geboekte marken in guldens: en de uitkeering der schulden aan de rechthebbenden, blijven op dezelf de wijze geregeld als tot dusver, o de postvluchten. De „Kwartel" (uitreis) is van Bangkok vertrokken en te Singapore aangekomen. De „Ijsvogel", komende uit Mersamatruh ls gisterenavond op Schiphol geland. leerlingen van zeevaartscholen. Practische oefening na de theoretische opleiding. Naar wij vernemen, is de aandacht van den minister van Sociale Zaken gevestigd op de moeilijkheden voor de leerlingen der Zeevaartscholen, dat zy na hun theore tische opleiding niet in staat zyn practisch zich te bekwamen, omdat de Koopvaardy geen behoefte heeft aan hun kracht. By een eerste onderzoek is gebleken, dat in derdaad het aanbod „van opgeleiden be- langryk grooter is dan de behoefte, zoodat de minister geen maatregel zal kunnen nemen, waarvan het gevolg zou zijn, dat de bezetting der Zeevaartscholen wellicht nog zou toenemen. Intusschen zou een maatregel met be trekking tot degenen, die in 1934 hun theoretische opleiding hebben voltooid, zoodanig ongunstig gevolg niet hebben, wanneer tevoren vaststaat, dat deze maat. regel tot dit ééne jaar beperkt blyft. Na overleg met de Zeevaartscholen en met de Koopvaardy heeft de minister een commissie ingesteld, die de zaak voor dit jaar ter hand neemt. In deze commissie hebben zitting de heeren E. P. Westerveld, oud-minister van Marine; G. L. Heeris, secretaris-penningmeester der Ned. Ree- dersvereeniging: W. Polderman, inspecteur van het Nyverheidsonderwys, en Mr. H. B. Wildt Meyboom, hoofdcommies by het Departement van Sociale Zaken. De bedoeling is dat, wanneer de mede werking der ouders wordt verkregen, door een bescheiden toelage vanwege het Departement het mogelyk gemaakt wordt, dat ongeveer 100 jongelieden eer lang zullen kunnen gaan varen om zich practisch te bekwamen. o INTERN. LUCHTVAARTCONGRES. Bezoek aan Schiphol. De deelnemers aan het intern, lucht vaartcongres te Den Haag brachten gis teren een bezoek aan het vliegveld Schip hol. Te ongeveer twee uur arriveerde het gezelschap per KL.M. touringcar uit Den Haag aan de vlieghaven. Onmiddellijk na aankomst werd de lunch gebruikt, welke werd geserveerd in een der bovenzalen van het nieuwe gebouw van den technischen dienst. Behalve de congresleden, w.o. de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, namen aan den maaltijd deel de heeren A. Fokker, directeur der Fokkerfabrieken, ir. B. Stephan, adjunct directeur, F. W. Seekatz, chef van de afdeeling expeditie der Fokkerfabrieken D. J. de Vries, chef van de afdeeling buitenland, A. Smit, chef van de afdeeling publiciteit en de heeren P. Guillonard, chef van den Technischen Dienst der KL.M., G. Spit, chef v. d. Techn. Dienst op Waalhaven, B. Thompson, sta tionschef van Schiphol en van der Beek, waarnemend havenmeester van Schiphol. Voor de groote hangar was intusschen een aantal typen machines der KL.M. ge plaatst. w.o. de nieuwe F 36 de eereplaate bekleedde. Daarnaast stond de oude Fokker F 2, het oudste passagiersvliegtuig der K.LM., thans in gebruik by den Ryks- studiedienst voor de Luchtvaart als labo ratoriumtoestel. Ook de dappere Pelikaan stond hier opgesteld benevens eenige les- toestellen van de Nationale Luchtvaart- school en eenige luchttaxi's der K.L.M., de vierpersoons Koolhovens Na de lunch werden de verschillenlde toestellen bezichtigd en meer in het bij zonder de F 36, welke de groote belangstel ling der congressisten had. Tenslotte werd met de congresleden een korte proefvlucht met het nieuwe toestel gemaakt, waarover zy zich zeer voldaan toonden. Een medewerker meldt ons nader: Wy waren in de gelegenheid de eerste vlucht van de F 36 met passagiers mee te maken en van de bewondering en belang

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9