NIEUWE ELTAX op Zaterdag a.s. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 30 Augustus 1934 BUITENLAND. OOK VOOR U EEN GESTROOMLIJNDE Tel. 666 SPORT. DE ALGEMEENE TOESTAND. De stemming in het Saargebied Een Baltische Statenbond. Overeenkomstig de door den Volken bondsraad op 4 Juni aangenomen resolutie met betrekking tot de organisatie van de volksstemming in het Saargebied heeft de voorzitter van den raad de lijst van rech ters voor de in te stellen rechtbanken (één hooge volksstemmingsrechtbank en acht arrondissementsrechtbanken! bekend ge maakt. Het hooge hof werdt gepresideerd door den Italiaan Bindo Oalll, Vice-presi dent is de heer Yames Greed Meredith (Ierland). Als rechters voor het hooge hof zijn benoemd een Portugees, twee Zwitsers een Zweed, een Spanjaard en een Noor. Op de li)£t van rechters voor de arron dissementsrechtbanken vinden wij de na men van onze landgenooten, de heeren Reyers, kantonrechter in Den Haag en v. d. Wijck, plaatsvervangend rechter in de rechtbank in Den Haag Verder zijn hier voor benoemd en Zuidslaviër, een Letlan der, een Noor, een Luxemburger en een Deen. De rechtbanken zullen recht spreken over de geschillen met betrekking tot de personen, die het recht van stemmen heb ben en over de geldigheid van de uitge brachte stemmen, verder over misdrijven, die onder volksstemmingswetgeving zijn gepleegd en over Inbreuken op het straf recht, voor zoover zij verband houden met het doel van de volksstemming en ge pleegd zijn voor, tijdens en na de volks stemming. De rechtbanken treden op 1 September in functie. Op de gisteren te Riga geopende con ferentie van vertegenwoordigers der Mi nisteries van Buitenlandsche Zaken van Letland. Estland en Lithauen, werd een overeenkomst tusschen de drie Oostzee- staten geparafeerd, welke als de voorbe reiding van een Baltlsehen Statenbond be schouwd wordt. De overeenkomst draagt den naam: „Verdrag over het overleg en de samen werking der drie Baltische Staten" en voorziet een nauwe politieke samenwer king der drie Oostzeestaten. Periodieke samenkomsten der ministers van Buitenl. Zaken der drie landen zijn voorzien. De drie Baltische staten verbinden zich verder elkander voortdurend op de hoogte te hou den van hun met derden gevoerde onder handelingen en gesloten verdragen. Bo vendien zal een nauw contact onderhou den worden tusschen de gezantschappen en consulaten der drie Baltische staten in andere landen en eventueel zal het komen tot een gemeenschappelijke vertegenwoor diging van hun belangen. Het verdrag betreft weliswaar slechts de aangelegenheden, die alle drie Staten aan gaan en uitdrukkelijk is bepaald, dat spe cifieke vraagstukken, d.w.z. die kwesties, welke slechts één staat in het bijzonder aangaan, er niet onder vallen. Deze be perking is waarschijnlijk in de eerste plaats gemaakt voor de kwesties van Wilna en Memel waarmede Lithauen te doen heeft. In een tegelijk met den tekst van het verdrag gepubliceerde verklaring wordt het gemeénschappelijke in de buitenlandsche politieke belangen der drie staten onder streept. Het verdrag zal zoo spoedig mo gelijk door de drie regeeringen geratifi ceerd worden. DUITSCHLAND. Rede van Baldus von Schirach Weer vrijgelaten. Gisteravond heeft de leider der Hitler- jugend een radio-rede gehouden. Hij zeide o.a.: Drie factoren moeten bij de vorming van de jonge generatie samenwerken: het ouderhuis, de school en de Hitlerjeugd. De Hitlerjeugd heeft daarbij haar eigen ter rein, waarbij geen conflict met school en ouderlijk huis mag bestaan. De Hitler jeugd voedt op, niet tegen, maar voor het begrip van de ware autoriteit. Zij leert den jongen Duitscher dat hij niet aan zich zelf, maar aan het volk behoort en dat hij zijn eigen wenschen aan het welzijn en de eer van de gemeenschap ondergeschikt moet maken. De Hitlerjeugd heeft bij alle fouten, die haar als menschelijke organi satie aankleven, één deugd en dat is haar eensgezindheid. In de plaats van de talrijke organisaties van verschillende richting die vroeger recht van bestaan hadden, is de eensge zinde algemeene jeugdbeweging van Adolf Hitler gekomen. Nog eenige dagen geleden heb ik in een lang onderhoud met den leider kunnen vaststellen dat het beginsel van de vrij willige toetreding tot de Hitlerjeugd nim mer zal worden prijs gegeven. De staat oefent door de rijksjeugdleiding controle op den dienst der Hitlerjeugd, maar eiken Duitschen jongen staat het vrij toe te tre den of niet. In het jaar 1935 zal op de ervaringen van dit jaar voortgebouwd worden en dan moet elke Dultsche jongen en elk Duitsch meisje eenige weken in de vrije natuur doorbrengen door middel van tentkampen of jeugdherbergen. Heel Duitschland moet daartoe medehelpen. Tengevolge van door de Spaansche am bassade en de consulaten van Frankrijk en Groot-Brittannië ondernomen démar ches zijn de in de nabijheid van Berlijn gearresteerde leden der anti-fascistische Jeugdinternationale weder op vrije voeten gesteld. FRANKRIJK. Spion gearresteerd te Duinkerken. Te Duinkerken is een verdacht indi vidu gearresteerd, dat afkomstig is uit Wilna, indertijd uit Frankrijk werd uit gewezen en gedurende vijf jaar in Duitsch land heeft vertoefd. De man werd aangetroffen in een fort, waarin zich een sterke radiozender be vindt, en kon geen plausibele reden op geven voor zijn oponthoud op deze plaats. RECLAME. 6610 ENGELAND. De verloving van prins George. Relletjes op Ierland. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, heeft de aankondiging van de ver loving van prins George met prinses Marina van Griekenland buitengewone belangstelling gewekt. Zij zijn gisteren uit Salzburg, waar zij de Festspiele bezocht hebben, vertrokken met prins en prinses Paul van Zuid-S'.avië wier gasten aan het meer van Bied zij ook verder zullen zijn. De prins en prinses worden overstroomd met gelukwenschen en ook de koning en de koningin, die op Balmoral Castle vertoe ven. hebben vele gelukwenschen ontvan gen. De datum van het huwelijk is nog niet aangekondigd, maar de bladen ver wachten. dat het laat in het najaar te Londen voltrokken zal worden, vermoede lijk in de abdij van Westminster. De formeele toestemming tot het huwe lijk zal worden gegeven bij Koninklijk be sluit. waarop de graaf van Norfolk als graaf-maarschalk de regeling voor het huwelijk zal treffen. Men verwacht, dat prins George over een dag of tien te Londen zal terugkeeren en dat dan prinses Marina een kort bezoek aan Londen zal brengen als gast van den koning en de koningin. Nabij Kill in het Iersche graafschap Waterford hebben gisteren onlusten plaats gehad tusschen boeren en politie. Bij een aantal boeren, die belasting schuld hadden, werd vee in beslag geno men. waarop een tweehonderdtal boeren, waarvan vele blauwe hemden droegen, de straten waarover het vee vervoerd moest worden, met barricaden van steenen en omgehakte boomen versperden. Toen de politie de barricades opruimde, werd een groote kudde vee aangedreven, klaarblijkelijk met het doel, dat het in be slag genomene zich onder deze kudde zou mengen, en voor de ongeoefende oogen van de ambtenaren onherkenbaar zou zijn. De politie, welke ter sterkte van onge veer 100 man aanwezig was, verdreef ech ter de aankomende kudde met knuppels. In het gevecht, dat hierop volgde, losten de boeren ook een aantal revolverschoten. Vermoedelijk hebben de boeren een aan tal gewonden, doch allen werden meege voerd. Later hadden bij een spoorweg-station, waar het vee op den trein gezet werd, nieuwe onlusten plaats, waarbij een. aantal personen weTd gearresteerd. De „News Chronicle" bericht, dat een tijdelijke wapenstilstand tusschen den vroegeren president Cosgrave en den leider van de Blauwhemden. Generaal O Duffy tot stand is gekomen; ODuffy moet bereid zijn, zijn campagne onder de boeren voor het niet-betalen van de land-belasting te beperken en zijn fascistische hervormings plannen op den achtergrond te plaatsen. OOSTENRIJK. Vonnissen geveld Schuschnlgg over over godsdienstige verdraagzaamheid Gisteren is te Weenen voor de militaire rechtbank weer een proces gevoerd tegen twee opstandelingen van Juli, die door het O.M. voorgesteld werden als degenen die in de Bondskanselarij de ministers Fey en Karwinsky hebben gevangen genomen. De rechtbank veroordeelde de beide be klaagden Kranpalz en Woelf wegens indirecte medeplichtigheid aan de poging tot opstand, tot 15 jaar zware gevange nisstraf. In den loop van het proces werden als hoofdgetuigen de ministers Fey en Kar winsky gehoord. Fey verklaarde, dat de opstandelingen zich over het algemeen rustig tegenover hem gedragen hadden. Eerst vlak vóór de bevrijding waren eeni- gen het er niet mee eens geweest, dat hij en Karwinsky vrijgelaten werden. De lei ders der opstandelingen hadden echter hun menschen van daden van geweld teruggehouden. Dergelijke verklaringen legde staatsse- taris Karwinsky af, die nog vertelde, dat men hem en een reeks andere gevange nen reeds tegen den muur gesteld had. Zich omkeerend had hij achter zijn rug reeds den loop van een pistool gezien. Plotseling was echter uit de kamer van den bondskanselier een man in luitenants uniform gekomen, die de opstandelingen terugriep. Karwinsky deelde mee, dat hij, op het oogenblik waarop de opstandelingen in de bondskanselarij binnendrongen, in gezel schap was van Dollfuss, doch zich van hem verwijderde, omdat de kanselier pro beerde door de zaal van het staatsarchief een achteruitgang te bereiken In het groote proces voor de militaire rechtbank te Leoben tegen de opstande lingen van Weissenbach-St. Gallen, in het Ennadal, is de hoofdbeklaagde Frans Ebner ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. De beklaagden Floran Schitz en Berger kregen levenslang kerkerstraf; van de andere beklaagden werden 2 tot 20 jaren, 9 tot 10 jaren, één tot 2 jaar en één tot één jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Gistermiddag heeft het militaire ge rechtshof te Klagenfurt den landbouwer Hober, uit Sirmitz in Karinthië, veroor deeld tot 14 jaren zware kerkerstraf. Huber had aan het hoofd gestaan van de afdee- ling opstandelingen, die gewapend met twee machinegeweeren, de afdeelingen Schutzcorps van Deutsch-Griffen hadden ontwapend en later in 'n ernstig vuurge vecht gewikkeld geraakt 'zijn met den Heimatschutz uit Gurktal, waarbij aan beide kanten talrijke gewonden vielen. Bondskanselier Schuschnigg heeft op een vergadering van Katholieke gods dienstleeraren te Marlazell. de bekende Stiermarkensche bedevaartplaats, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat men meer dan eens getracht had, het Katho lieke en het Evangelische geloof tegen elkaar uit te spelen. Werkelijk positieve Christenen zouden echter hun belijdenis niet tegen de belijdenis van andere Christenen laten uitspelen Een Christen dom, dat slechts in de negatie van anderen bestaat en slechts uit doorzichtige poli tieke overwegingen gepropageerd wordt, is geen confessioneele doch een politieke aangelegenheid. Schuschnigg verklaarde, dat er tusschen allen, voor wie hun con fessie een geloofs- en harts-kwestie was. geen meeningsverschlllen bestonden. Hij wenschte verschoond te blijven van het verwijt, dat het Katholicisme in Oosten rijk aan politiek zou doen. Tenslotte verklaarde de Bondskanselier, dat het een misdaad zou zijn, een voet breed Oostenrijksche bodem aan wie dan ook prjjs te geven. ROEMENIE. Actie voor devaluatie. De voormalige minister van Financiën Nagearu heeft op een vergadering van den raad der Nationaal Tsaranistisehe Partij, welke met het uitwerken van een nieuw partijprogram belast is, een rede gehou den, waarin hij de eenige mogelijkheid tot overwinning van de crisis in Roemenië een devaluatie van de valuta noemde. Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat de Nat. Tsaranistisehe Partij die tot dusverre slechts een stabiele valuta heeft voorge staan, den eisch tot devaluatie in haar program zal opnemen. Opmerkelijk is de omstandigheid dat nu alleen nog maar de liberale regeerings- partij aan de handhaving van de valuta- basis vasthoudt, terwijl bijna de geheele oppositie vóór devaluatie is. In de zwenking der Nat. Tsaranistisehe party ziet men in sommige politieke krin gen een manoeuvre die er op gericht is in 't buitenland een ongunstige stemming te verwekken in verband met de door de regeering voorgenomen binnenlandsche leening. De minister van Financiën, Slavescu, zal heden een verklaring inzake de finan- cieele politiek der regeering afleggen, die algemeen met groote spanning wordt ver wacht. Men neemt aan, dat de minister by deze gelegenheid inzonderheid zal wy- zen op het krachtige streven der regeering tot handhaving van een stabiele valuta. VEREENIGDE STATEN. De vloot naar het Verre Oosten Textiel staking onvermijdeiyk. De marine-leiding heeft bepaald, dat de geheele, niet tot de kustverdediging be- hoorende, vloot op 29 October a.s. van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan zal terugkeeren. De vloot zal na manoeuvres van verscheidene weken in de nabijheid van Cuba en het Panama-kanaal op 23 No vember te San Diego aankomen. De minister van Marine, Swanson, en de chef van de marine-operaties, admiraal Stanley, hebben de aanbeveling van den generalen staf goedgekeurd, waarby in het 1 Juli 1935 beginnende boekjaar 24 nieuwe oorlogsbodems op stapel zullen worden gezet. Het ministerie van Marine heeft op dracht de voorstellen voor den bouw op te stellen, welke dan door den president en de huishoudeiyke commissie moeten worden goedgekeurd, alvorens van het Congres te worden voorgelegd. In het nieuwe programma staan twee kruisers en een torpedojager flotilleleider meer dan admiraal Stanley oorspronkelijk had voorgesteld. Verder zullen volgens het nieuwe pro gram een vliegtuigmoederschip van 14.500 ton, twee kruisers bewapend met 15 c.M. geschut, drie flotilleleiders van 1650 ton en zes onderzeeëers worden omgebouwd. Hierdoor zal dan de Amerikaansche vloot tot de hoogste, bij verdrag toegestane sterkte zyn gebracht, wat betreft kruisers vliegtuigmoederschepen en flotilleleiders. Echter zullen dan nog 36 torpedojagers en 18 onderzeeërs gebouwd moeten wor den, welke achterstand men voornemens is, In de volgende drie jaren aan te vullen. Verder wordt erop gewezen, dat de kort geleden voorgestelde bouw van 24 oorlogs schepen, zoo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd, terwijl de bovengenoemde 24 schepen in 1935 zullen worden op stapel gezet. Nu de werkgevers geweigerd hebben deel te nemen aan een conferentie met de be middelaars en de vertegenwoordigers der werknemers, acht men de staking der tex tielarbeiders in de Vereen. Staten, waarby meer dan een half millioen arbeiders be trokken zullen zyn, onvermydeiyk. De werkgevers verklaren ter motiveering van hun weigering, dat het stakingsdreige ment een directen dwang op de regeering is om deze te pressen, de wettelijke codes te wüzigen. Daardoor zou de deur geopend worden voor soortgeiyke „afpersingen" in andere bedrijfstakken. Men verwacht, dat de vakvereenigings- leiders heden het stakingsparool zuilen uitgeven en dat morgen na afloop van den gewonen werktyd het werk zal wor den neergelegd. De staking zal dan pas Dinsdagmorgen merkbaar zijn, aangezien Zaterdag niet gewerkt wordt en Maandag a.s. de nationale feestdag van den arbeid wordt gevierd. Morgen zal beslist worden over een sym pathiestaking van 300.000 arbeiders in de zijde-, kunstzijde- en wolindustrie. De vakvereenigingsleiders wekken hun leden op, de staking zonder gewelddaden door te voeren, doch tevens beschuldigen zy de ondernemers er van, hun fabrieken van gasbommen en wapens te hebben voor zien. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 30 Aug. (V.D.). Bisschop Dr. Müller heeft in de Dultsche Evangelische kerk die kerkwetten weer van kracht doen worden die door hem in November j.l. als concessie aan de oppositie waren herroe pen en waarby de anti-Joodsche staats wetten van toepassing werden verklaard op de kerk. Predikanten of kerkambtena- ren die van Joodsche afkomst zyn, of ge huwd zyn met vrouwen van Joodsche af komst moeten thans uit hun functie treden. Het aantal personen, dat hierdoor wordt getroffen is niet groot, doch men is altyd van meening geweest dat de zaak prin cipieel van groot belang is, daar hierin duideiyk tot uiting komt de intentie om politieke leerstellingen op de kerk toe te passen. o RUSLAND EN DE VOLKENBOND. LONDEN, 30 Aug. (Reuter). De „Daily Herald" schrijft, dat het opnemen van Rusland in den Volkenbond vermoedeiyk niet zoo glad van stapel zal loopen, als men eerst verwachtte. Vermoedeiyk zul len Zwitserland en Nederland tegen stem men, terwyi Canada. België, Hongarye en een aantal Zuld-Amerikaansche staten nog aarzelen. Het is twyfelachtig of Rus land zich bloot wil stellen aan het risico van een weigering. LONDEN, 30 Aug. (Reuter). Thans wordt bevestigd, dat de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië, door mid del van hun gezanten in de diverse hoofd steden een onderzoek hebben ingesteld, naar de houding van de diverse regeerin gen ten aanzien van het toelaten van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. DE FRANSCHE KANTON-VERKIEZINGEN. PARIJS, 30 Aug. (Reuter). Het dage- ïyksch bestuur van de Fransche socialis tische party heeft besloten by de a.s. kan ton-verkiezingen de candidaten van de party by een eventueele herstemming al leen dan toestemming te geven zich voor een candidaat der linkerzyde, welke meer kans op succes heeft, terug te trekken, Indien deze nadrukkelijk zich tegen de re geering van de nationale eenheid belooft te verzetten, indien hy wordt gekozen. o ANTI SEMITISME IN TUNIS. PARIJS, 30 Aug. (Reuter). De socialisti sche „Populaire" schrijft dat Fransche fascisten in Tunis de Arabieren door pam fletten, aanplakbiljetten en strooibiljetten tegen de Joden ophitsen. De verhouding tusschen Arabieren en Joden is zeer ge spannen. Er moeten reeds vechtpartyen tusschen belde hebben plaats gehad, waar by gewonden zyn gevallen. De kranten moeten bevel gekregen hebben, deze on lusten niet te vermelden. DE RAMP TE CAMPANA. BUENOS AIRES, 30 Aug. (V.D.) Het is nog steeds volslagen onmogelijk ook maar by benadering te schatten hoeveel men- schenlevens bij de ontploffingen der olie tanks. de daarop gevolgde branden en de paniek onder de bevolking verloren zyn gegaan. Van de reeds geborgen lijken heeft men er niet meer dan vier kunnen identificeeren, de overigen waren tot on herkenbaarheid verminkt. De eens zoo bloeiende stad Campana is thans niet veel meer dan een groote rookende puin hoop. Tientallen personen worden nog vermist en de brand woedt nog met on verminderde hevigheid voort, hoewel men er reeds in geslaagd is, met medewerking van vrywilligers en brandweercorpsen, het vuur te beperken tot drie onderscheiden gebieden. Gisteren raamde men de schade op ruim 11 millioen pesos. o CONTROLE WAPENFABRICAGE IN AMERIKA. WASHINGTON 30 Aug. (Reuter). De meerderheid van de senatoriale oommissie •tot onderzoek van de wapen-fabrlcage in de Vereenigde Staten welke de volgende week bijeen zal komen, verklaarde zich voor een aigeheele regeerings-controle op de fabricatie van oorlogsmateriaal in de Vereenigde Staten. ZUID-AMERIKA. Het Gran Chaco-confliit. Het blad „Tribuna" kondigt aan, dat de presidenten van Paraguay. Ayala en van Bolivia, Salamanca, binnenkort een onder houd zullen hebben onder auspiciën van de Rotary-Club. o UIT HET VERRE OOSTEN. Een Japansche uitdaging. De Japansche militaire autoriteiten van Charbin hebben den tweeden directeur van den Oost-Chineeschen spoorweg, Koesnetsow. medegedeeld, dat zij van de te betalen transportkosten 370.000 yen zul len inhouden als schadeloosstelling voor de talrijke spoorweg-aanslagen geleden schade Het Japansche leger Is in het bezit van documenten, waaruit blykt. dat de aansla gen door sovjet-Russische beambten van de Oost-Chineeschen spoorweg op bevel van de Komintern gepleegd zijn. Hetgeen de sovjets juist ontkennen. 25 Augustus j.l. is een Chineesche vriend- schaps-delegatie onder leiding van gene raal Huang Mu Sung de hoofdstad van Tibet, Lhama, binnengekomen. De delegatie werd door de bevolking en de priesters van Lhasa met vreugde be groet. De delegatie zal de droefheid van China by het overlijden van den Dalai Lama be tuigen. Generaal Suang is met zyn karavaan, welke 250 kisten met geschenken voor de leidende Lama's meevoert, vier maanden onderweg geweest. Tijdens den tocht door het gebergte heeft de delegatie twee leden verloren, die in een afgrond zijn gestort. Politiek bedoelt China met het zenden van deze delegatie versterking van den Chlneeschen invloed in Tibet. UPTON SINCLAIR IN DE POLITIEK. SAN FRANCISCO, 30 Aug. (Reuter)., Upton Sinclair, de vroegere socialistische schrijver, heelt 125.000 stemmen meer ge- kregen dan de op hem volgende c&ndlcaat bij de preliminaire verkiezingen vow dea post van gouverneur vaar Californië. SAN FRANCISCO, 30 Aug. (Reuter), Upton Sinclair heeft ln een radio-rede eea aanval gedaan op Duitschland, Hitier en het fascisme. Hy noemde Duitschland een groot land, dat in handen van „gangsters" is gevallen, en vreest, dat alleen de Angel-Saksische en Scandinavische landen vrij van het fascisme zullen biyven. Verder verklaarde hy, dat indien hy gouverneur van Califor nië zal worden, hy gratie zal verleenen aan Mooney, die indertyd na een bom- aanslag te San Francisco tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Achtereenvolgens hebben 5 gouverneurs gratie geweigerd. Ten slotte verklaarde Sinolair nog, dat het kapitalisme van de aarde zal ver dwijnen en dat iet® anders hiervoor in plaats gevonden zal moeten worden. POLEN VERONTWAARDIGD. WARSCHAU. 20 Aug. (VJ>.). Inde Poolsche dagbladen wordt uiting gegeven aan groote verontwaardiging over het ver spreiden door een aantal Fransche dag- bladen van berichten omtrent een z.g. ge- heime overeenkomst tusschen Polen en Duitschland. De „Wieczor Warzsawski" schrijft: „De« monsteriyke campagne der Fransche bla den ls in staat den meest overtuigden francophiel te ontmoedigen. Deze bladen veroorloven zich een weinig te veel door abominabele lasterpraatjes te verspreiden over Polen, welke in staat zouden zyn het Poolsch-Fransche bondgenootschap te ver- nielen zonder daarmede de Russische plannen betreffende een Oost-Locarno ooi maar in het minst te bevorderen. PER VLIEGTUIG NAAR DE STRATOSFEER. CHICAGO, 30 Aug. (V.D.). Naar ge meld wordt, doet de bekende wereldvlleger Willy Post thans proefnemingen ter voor bereiding van een vlucht met een speciaal vliegtuig naar de stratosfeer, teneinde het hoogte-record te breken, zyn bedoeling is zoo snel mogelyk tot zoo groot mogelijke hoogte te stygen en dsiama onmiddellijk weer te dalen. Het hoogterecord voor vlieg tuigen bedraagt op het oogenblik 47.000 voet. De vorige week is Willy Post te Bay- ton gestegen tot 38.000 voet. Toen hy wee: geland was, bleek dat zyn lippen waren bevroren. MOORDEN. NEW YORK, 30 Aug. (Reuter). Tij dens een twist heeft een zekere John Calg, een restaairanitbediende. den 50-jarigea secretaris van de beroemde „Bowery" he! asyl voor dakloozen van de Christelijkt jongemannen Vereenlging met twee revol verschoten gedood. De secretaris, John Summer, was een be kend philantroop. Caig had in het asyl onderdag gekregen en had Sumner met een dollar betaald, hy beweerde 5 cent te weinig terug te hebben gekregen. De dader heeft bekend. MADRID, 30 Aug. (Reuter). Een kran- tenventer, die communistische bladen ver kocht, is midden op straat doodgeschoten door een onbekende die wist te vluchten. ZWEMMEN. DEN WESTPLAS OVERGEZWOMMEN. De heer P. Hogervorst te Aalsmeer is er gisteren in geslaagd den Westpias over zijn grootste lengte (Leimuiden, sloot Koolhaai Watertoren. Stommeerweg) een afstand van pl.m. 7 K.M., over te zwemmen, in den tyd van 2 uur 12 min. 3/5 sec. De zwem mer werd begeleid door een motorboot) waarin zich een vijftal heeren, nl. twee ver slaggevers en drie andere burgers bevon den. De Westpias was zeer onstuimig; er liepen flinke golven, welke de zwemmer mee had, doch er was in het water tegen stroom. Ongeveer 1 K.M. uit den water toren overviel den zwemmer gedurende enkele minuten een inzinking, welke hij weer prachtig te boven kwam. Ongetwijfeld een prachtige prestatie van den ongeveer 20-jarigen jongeling. WIELRENNEN. „SWIFT". Gisteravond is de laatste 20 K.M, re- cordrlt gehouden in dit seizoen. Alhoewel de records niet zijn verbeterd, mogen de gemaakte tyden niet slecht ge noemd worden, daar er nog een flinke J wind stond. Als uitslag kon de heer P. T. de Jong noteeren: A. Colle 32 m. 52 sec., A. v. Am sterdam 32 m. 59 sec., J. Schuller 33 m- 32 sec., Chr. de Roode 33 m. 46 sec., W. Kapaan en W. v. d. Berg beiden 35 m a sec., K. de Haas 36 m. 18 sec., C. Veelen- turf 37 m. 11 sec., J. v. d. Werf 37 m- sec. Ph de Roode 36 m. 18 sec. WATERPOLO. L.Z.C.—MECHELEN. Het Mechelsche VII-tal dat hedenavond te halfacht in de zweminrichting narij den Hooge Rijndijk speelt is als v01' samengesteld. Doel: J. op de Beeck; achter: M. Marcke, E. v. d. Brand en W. v. Heroni, voor: A. v. Caut, Dekker en Veldewaes. Aan het polo vooraf gaan een estate' 5 x 40 M. en 100 M. vrije slag tusschen w Mechelsche en de L.Z.C. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2