75*te Jaargang WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 No. 22834 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directie ati 'Administratie 2500 Redactie 1507. Portchèaue en Girodienst No- 57055 - Postbus No. 54. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PglJS DER ADVERTENTIE^:] 00 Ct*. pér regel voor advertentien uit Lelden ëa plaatsen ,waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending TO brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OtS. Bunas Noottfeintkplem Telefoonnummart voor PRIJS DEiZER COURANTs) Voor Detöëh per 8 maanden f. 2.36; per week f.0 18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. t nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. PARADE OP KONINGINNEDAG. Evenals vorige jaren wordt a.s. Vrijdag Ier gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op het Schuttersveld door de troepen van het 4de regiment Infanterie en het 6de regiment veldartille rie met medewerking van het muziekkorps ran laatstgenoemd regiment een parade gehouden. De troepen staan onder bevel Tan majoor van Voorthuysen, terwijl er gedefileerd zal worden voor overste Koningsveld. De parade begint des morgens om half- elf. Er ls voor deze wapenschouw een be perkt aantal toegangskaarten beschikbaar, welke door gegadigden morgenmiddag tus- schen 2 en 4 uur aan het garnizoens bureau ln de Doelenkazerne gratis kunnen torden afgehaald. BAAGSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. Het ontslag van het personeel. Zooals wij gisteren reeds berichtten, sbben de drie vakorganisaties, t. w. Ned. .ereeniging voor Spoor- en tramwegper- ioneel, de R.K. Spoorwegver. St. Raphaël en de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel naar aanleiding van :tontslag van de jongste 29 personeelreser- Tisten en terugstelling van 29 conducteurs en bestuurders naar de personeelreserve, een telegrafisch onderhoud met de Direc tie gevraagd. Dit onderhoud heeft reeds [isteren plaats gehad. De Directie zeide tot haar spijt door de tchteruitgaande ontvangsten der maat- ichappij tot deze maatregelen van bezui niging te moeten overgaan. Bij het vast stellen van dit aantal was reeds rekening jehouden met de gewone afvloeiing door pensionneerlng, enz. De personeelsformatie had deze vermindering in het voorjaar reeds mogelijk gemaakt, doch de Directie heeft daarvan in verband met het zomer seizoen afgezien, daar anders losse krach ten te werk gesteld hadden moeten wor den. De Directie bleek echter genegen om de personeelsreserve van 78 man tot zeventig man terug te brengen. In stede van 29 man zullen nu dus 21 man van de con ducteurs aan de personeelsreserve worden toegevoegd. De Directie bleek bovendien genegen in de toekomst de personeels reserve nog meer in te krimpen. ALG. NED. BOND v. ARBEIDERS (STERS) K HET BAKKERS-, CHOCOLADE- EN SUIKERBEWERKINGSBEDRIJF. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum van bovengenoemde organisatie, wordt op Dinsdag 18 September a.s. al hier een jubileum-revue opgevoerd. De tekst van deze revue, getiteld „Uit het Duister naar het Licht", is van Piet Bakker, liederen van Willem van Iepen- daal, muziek van Han van Dalen, décors san Albert Hahn Jr., spelleidlng van Ru Mulder. Medewerkenden zijn de dames Jo Remy, Steffa Wine, Lida Polak, en de heeren Ru Mulder, Daan van Ollefen Jr., Cor de Groot en Han van Amstel. Technische lei ding Harry Stapel. Bovendien zullen onge- 'eer 30 personen in de diverse marschen en de te spelen scènes optreden. Deze revue wordt opgevoerd voor de leden der afdeeling Leiden van bovenge noemde organisatie en de bestuurders van de moderne Arbeidersbeweging alhier. De toegangsbewijzen zullen dezer dagen worden uitgereikt, en aan de leden der afdeeling zal ook een jubileum-bokaal Worden uitgereikt. ,24 October a.s. zal het 40 jaar geleden tjin, dat de afdeeling Leiden werd opge richt en dit feit zal worden herdacht met «n receptie en een intiemen avond voor de leden, waar een programma voor elk wat wils gegeven zal worden. Deze receptie en intieme avond zullen legeven worden op Zaterdag 27 Oct. a.s. Het Augustusnummer van het maand blad voor het personeel der N.Z.H.T.M. ls nagenoeg geheel gewijd aan de viering s?n het zilveren ambtsjubileum van den directeur, ir. W. J. Burgersdijk en van den ehef van den weg, Ir. B. Nugteren. Ver scheidene foto's sieren den tekst. De Leidsche Bond van Volkstuin- 'creenigingen heeft onder leiding van den "eer J. Mater met zijn leden een excursie gemaakt naar den „Hortus". Dat er van Jece excursie, dank zij ook de vakkundige toelichtingen van den heer Mater, genoten behoeft hier zeker geen betoog. DE ALGEMEENE TOESTAND. Geruchten over Foolsch-Duitsche geheime overeenkomst. De correspondent van de „Liberte" te Warschau meldt aan zijn blad; dat hij van bevoegde zijde inlichtingen heeft gekregen die hem reden geven, ondanks officieele tegenspraken, te gelooven dat de aanvan kelijke berichten omtrent het bestaan, naast het Duitsch-Poolsche non-agressie- pact. van een geheim verdrag tusschen Duitschland en Polen inderdaad juist zijn. Onder voorbehoud weet hij zelfs om trent den inhoud van dit verdrag mede te deelen dat Duitschland als een levens voorwaarde voor Polen zou erkennen de noodzakelijkheid van een uitweg naar de Baltlsche Zee. Deze zou tot stand kunnen komen door de verkrijging van de poli tieke eenheid met Lithauen. in welk geval Duitschland definitief zou afzien van zijn eisch tot teruggavevan de haven van Memel. In geval van een militair conflict tusschen Polen en Lithauen zou Duitsch land zooveel mogelijk de Poolsche politiek steunen. Wanneer de eenheid tusschen Polen en Lithauen tot stand zou zijn ge komen zou Polen tengunste van Duitsch land afstand doen van den Corridor en van de stad Gdynia, terwijl het zich niet zou verzetten tegen terugkeer van de Vrije Stad Dantzlg tot het Rijk. Voorts zou het verdrag een economische overeenkomst bevatten op de basis van wederkeerigheid inzake de uitwisseling van grondstoffen en levensmiddelen tegen chemische producten en fabricaten. Of hierin een kern van juistheid ligt dan wel of de vrees voor een dergelijken maat regel, die in Frankrijk ten opzichte van Polen heerscht ln dit opzicht, aanleiding gaf tot deze geruchten? In ieder geval blijkt duidelijk dat in Fransche kringen Polen niet meer wordt vertrouwd. DUITSCHLAND. Krantenverboden. In 't tijdschrift „Nordland" heeft eeni- gen tijd geleden een zekere August Hoppe, die zich uitgaf voor „pressereferent" der Hitlerjeugd, een artikel gepubliceerd, dat naar vorm en inhoud een ernstigen aan val op het Christendom beteekent en door de bevoegde instanties ernstig wordt ge laakt. Het tijdschrift „Nordland" is in verband hiermede voor den duur van een maand verboden. Tegen den verantwoordelijken redacteur zijn maatregelen genomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de opsteller van het artikel, Hoppe, reeds ln Mei wegens een dergelijke gebeurtenis van zijn functie van perscommissaris van een „onderban" der Hitlerjeugd in een kleine stad in Westfalen is ontheven. Hij heeft zich dus valschelijk als Pressereferent der H. J. uitgegeven. Hoppe is in verband met een en ander uit de leiding der Hitler jeugd verwijderd. De laatste nummers van de „Times" zijn wederom in Duitschland in beslag geno men, omdat zij berichten bevatten om trent de toestanden in de Duitsche con centratiekampen. FRANKRIJK. De komende begrooting. Barthou, wiens vacantie afgeloopen is, wordt morgenochtend te Parijs verwacht. De minister van Financiën, Germain Martin, is gisteren reeds gearriveerd en heeft zich onmiddellijk aan het werk ge zet om de begrooting voor 1935 in orde te brengen, opdat zij op 15 September aan de financieele commissie van de Kamer zal kunnen worden toegezonden. De minister van Financiën heeft aan de Information Financière uiteengezet, op welke grondslagen de Fransche begrooting zal berusten. Van een belastingverhooging is natuurlijk geen sprake, omdat de Fran sche belastingbetaler reeds lang de uiter ste grens van zijn capaciteit tot betalen bereikt heeft." Ook doet de minister defi nitief afstand van het denkbeeld om de electriciteitsbedrijven te belasten, hetgeen ertoe had kunnen leiden, de electriciteit duurder te maken. Wat de ambtenaren, de gepensioneerden en de oudstrijders betreft, aan hun inkomsten kan niet meer ge raakt worden. Alle andere uitgaven moe ten dus naar beneden en de administra tieve methodes van den staat moeten ver eenvoudigd worden. De begrooting mag niet meer bedragen dan fr. 47 milliard te gen fr. 50 milliard. De minister hoopt zelfs fr. 46 milliard te kunnen bereiken. De mi nister gaf ten slotte te kennen dat de schatkist er zeer ruim voorstaat, zooals ook blijkt uit het saldo bij de Bank van Frankrijk. In den morgen bijeenkomenden kabi netsraad, waarop Vrijdag een ministerraad zal volgen, zal Barthou een uiteenzetting geven van den buitenlandschen politieken toestand. Zijn exposé wordt, na de lange onderbreking der vacantie, tijdens welke geen officieele mededeeling over de hou ding der regeering ten aanzien van de belangrijke buitenlandsche politieke vraag stukken verstrekt is, in politieke kringen met groote spanning verwacht. OOSTENRIJK. Ben Heimwehr-reUetje Partijen ontbonden. In het vroegere Arbeiterheim in de Angerer-gasse te Floridsdorf een voorstad van Weenen, waar thans een Heimwehr- kazerne gevestigd ls zijn gisteren ernstige ongeregeldheden voorgevallen. In de kazerne is door twee groepen Heimwehr lieden gevochten en aan deze vechtpartij waarbij ook van vuurwapens gebruik gemaakt moet zijn, kon slechts een eind gemaakt worden door het gewapen derhand ingrijpen van de politie, die de kazerne en alle strategische punten in de buurt bezet heeft. De oorzaak van de incidenten moet zijn dat een deel van de meest nog jonge Heimwehrtroepen, die hier gelegerd zijn, ontevreden waren aver het optreden van een onlangs aangestelden commandant, wien zij verweten dat hij zijn arbeid niet ten dienste van de Heimwehr verrichtte. Een andere groep koos de zijde van den commandant. Volgens Reuter hadden de ontevredenen dezen reeds afgezet en ge vangen genomen; het kwam tot een vechtpartij met bajonetten en gummi stokken en zooals gezegd naar verluidt ook tot schieten. Daarop is de politie ge alarmeerd, die met twee „overval-auto's ter plaatse verscheen. Met de bajonet op de karabijn drong ze de kazerne binnen en wist na een kort gevecht de ruzie makers te overmeesteren en te ontwape nen en de raddraaiers gevangen te nemen. Officieel tracht men het gebeurde zoo veel mogelijk te verbloemen en wordt ge zegd. dat de zaak geen enkele politieke beteekenis had. Een aantal leden van het afweercorps waren onder gebracht in het voormalige Volksgebouw zelf, de anderen in een barak naast dit gebouw. Aangezien de barakken minder comfortabel waren dan het Volksgebouw, kwam het tot een worsteling om de beste slaapplaatsen te bemachtigen, waarbij tenslotte eenige personen tot handtastelijkheden overgin gen. Toen de politie verscheen waren de leiders er inmiddels echter reeds in ge slaagd, zelf de twist tot een einde te brengen. Aldus de officieele lezing. Volgens een officieel communiqué heeft de staatssecretaris voor de veiligheid, Hammerstein, de nationale Landvolkver- eeniging (de vroegere landbondpartij), alsmede den Oostenrijksche Junglandbund, welke beide te Weenen gevestigd zijn, ont bonden. Krachtens de verordening heb ben ook de onder-afdeellngen der beide ontbonden vereenigingen opgehouden te bestaan. Volgens de motiveering van dit verbod, zouden deze vereenigingen relaties hebben onderhouden met de N.S.D.A.P. Het christelijk-sociale „Weltblatt" ver meldde bijzonderheden over de relaties van den Landbund met de N.S.D.A.P. Het blad meldt o.m. dat de gearresteerde vroe gere afgevaardigde van den Landbund, Dewaty, twee weken voor den Putsch van 25 Juli een reis naar Rome heeft gemaakt, waar hij uitvoerige besprekingen zou heb ben gehad met den gezant, dr. Rintelen. Zooals bekend, is ook de Oostenrijksche oud-minister Bachinger onlangs in ver band met den Juli-putsch gearresteerd. Voor de bevolking van Opper-Oostenrijk was deze arrestatie absoluut geen verras sing Reeds maanden had het volk de overtuiging dat Bachinger in relatie stond met de nationaal-socialisten. In dit verband vestigt het „Linzer Volks- blatt" er de aandacht op dat Bachinger den Landbund wilde hervormen, zoodat daarin opgevangen konden worden alle leden van de verboden organisaties. De sociaal-democraten zouden een noviciaat moeten doormaken, dat zoolang zou duren totdat zij de nationale idee hadden be grepen. Conflicten met andere groepen, onver schillig van welke politieke schakeering ook, zouden in ieder geval vermeden moe ten worden. Ook betreffende de daden van terreur der nationaal-socialisten tegen de Katholieken moest een afwach tende houding worden aangenomen. SPANJE. De politieke activiteit van minderjarigen. In den Ministerraad van gistermorgen is goedkeuring gehecht aan een decreet van den Minister van Binnenlandsche Zaken, inzake een regeling van het toela ten van minderjarigen als lid van politie ke organisaties. In de motiveering wordt verklaard, dat men is overgegaan tot het opstellen van dit decreet, in verband met het feit, dat herhaalde malen in den laat- sten tijd in fascistische lokalen jeugdige personen zijn aangehouden, welker ouders een beroep hadden gedaan op de politie om in te grijpen. Het is dus noodzakelijk, dat de regeering zich de mogelijkheid ver schaft in te grijpen, temeer daar het reeds eenige malen is voorgekomen dat botsin gen zijn ontstaan tusschen jeugdige leden van politieke organisaties, die elkander bestrijden. Dit decreet verbiedt aan personen be neden de 16 jaar in het vervolg lid te zijn van politieke vereenigingen. Personen tus schen de 16 en 23 jaar zullen voor het lidmaatschap van een politieke vereeni- ging een schriftelijke machtiging hunner ouders moeten bezitten. ENGELAND. Verloving van prins George. Het Engeische Hof maakt de verloving bekend van Prins George, den vierden zoon van het Britsche Koningspaar, met Prinses Marina van Griekenland. Prins George, die deel uitmaakt van de Engeische Marine, ls 20 December 1902 geboren. Prinses Marina is de derde dochter van Prins Nicolaas van Griekenland en geboren op 30 November 1008. VEREENIGDE STATEN. Johnson's tractement verhoogd De dreigende textielbelasting. Het traktement van Johnson is van 6 tot 15.000 dollar per jaar. verhoogd, met ingang van 1 Juli j.l. Dit besluit werd door Roo sevelt genomen om aan Johnson een sala ris te geven dat meer in overeenstemming is met de waarde van zijn diensten en wegens de groote uitgaven, die zijn ambt hem opgelegd heeft. Het stakingscomité der federatie van textielarbeiders heeft de uitnoodiging aan genomen om morgen met de werkgevers te confereeren, doch het comité verklaarde, dat de algemeene staking niet voorkomen kan worden, tenzij door zeer bepaalde concessies. Het nationale bureau voor arbeidsbemid deling verleent zijn medewerking. UIT HET VERRE OOSTEN. De opzegging van het Vlootverdrag Een liga voor Groot-Azië De Chineesche Ooster-.spoor weg. Het Japansche blad Asahi schrijft dat de Japansche regeering niet-officieel be sloten heeft het vlootverdrag van Washington op te zeggen. Het blad voegt er aan toe dat de kwestie op 7 of 11 Sep tember door het kabinet officieel beslist zal worden. Zonder twijfel, aldus Reuter, zal het verdrag officieel opgezegd worden, maar het is nog niet beslist, of dit voor of na de vlootbespreklngen, welke in October te Londen worden gehouden, zal plaats heb ben. In marine-kringen in Japan wil men dat het verdrag voor die besprekingen opgezegd zal worden. Volgens een ander bericht uit Tokio was bij een bespreking tusschen den min.- president, den minister van buit. zaken en den minister van marine nog geen definitief besluit gevallen. De instructies voor schout bij nacht Yamamoto, den Japanschen gedelegeerde voor de a.s. be sprekingen te Londen, zullen half Septem ber gereed zijn. Men verwacht dat de schout bij nacht dan naar Londen zal vertrekken. Het Japansche Telegraaf-Agentschap Sjlmboen Rengo, deelt mede, dat te Tokio een „Liga tot vereeniging van Groot- Azie" is opgericht. In de oprichtingsreso lutie verklaart de Liga zich ten doel te stellen de vereeniging van alle Aziatische volken, en wijst zij op de noodzakelijkheid van oprichting van een Aziatischen Vol kenbond, die het recht heeft, over de politieke en economische problemen van Groot-Azië te oordeelen. Verscheidene vooraanstaande personen uit politieke en economische kringen in Japan, Mandsjoekwo en Mongolië zouden deel van de Liga uitmaken. De aan een Duitsche firma door de Chineesche regeering gegeven opdracht tot het aanleggen van een spoorlijn van ongeveer 300 km. van Nantsjang naar Juesjan in de provincie Kiangsi, is bij de gebruikelijke persontvangst in het Japan sche departement van Binnenlandsche Zaken het onderwerp geweest van een BINNENLAND. De nieuwe rijksweg AmsterdamSassen- heim; het werk maakt flinke vorderingen. (Binnenland, 3e Blad). Het verrichten van arbeid door vreem delingen; Kon. Besluit afgekondigd. (Bin nenland, 3e Blad). De huldiging van den heer J. A. Bak huizen, burgemeester van Leimuiden, ter gelegenheid van diens 12'/i-jarig jubileum als zoodanig. (2e Blad). BUITENLAND. Een reUetje tusschen Heimwehrieden te Weenen. (Buitenland, le Blad). Een Liga voor een Groot-Azië in Japan opgericht. (Buitenl., le Blad). Hevige petroleum-ontploffing in Cam- pana, in Argentinië. (Buit. Gem., 3e Blad) en Tel., le Blad). aantal vragen. Op de vraag van een jour nalist, welke houding de Japansche regee ring tegenover deze opdracht aannam, verklaarde de woordvoerders van het departement, dat Japan zich houdt aan zijn verklaring van 17 April, doch dat het geen bezwaren zou maken tegen het aan leggen van de spoorlijn door Duitschland, zoolang daardoor orde en vrede in het Oosten niet zouden worden gestoord. De Japansche verklaring van 17 April betreft de zgn. Aziatische Monroe-leer, waarin Japan er aanspraak op maakt een zekeren vorm van controle te kunnen uit oefenen op de Chineesche buitenlandsche politiek. Verder heeft Japan toen ver klaard, dat de invoer van oorlogsmateriaal naar China en het toestaan van inter nationale leeningen aan de Chineesche regeering of aan Chineesche banken, de goedkeuring van Japan moesten weg dragen. De Chineesche maarschalk Tsjang Kaf Sjek heeft met den voorzitter van de pro vinciale regeering van Peking, generaal Sjoeanfoe, een bespreking gehad over den politieken toestand. Men verwacht thans, dat Sjoeanfoe, die zeer goede betrekkingen met Japan onder houdt, zich met bijzondere volmachten naar Tokio zal begeven. Uit Charbin wordt gemeld, dat de dag bladen in Mandsjoekwo hun anti-Russi sche campagne voortzetten en nieuwe ar restaties eischen, vooral van leidende functionarissen van den Oost-Chineeschen spoorweg. Voortdurend worden gegevens gepubliceerd omtrent samenzweringen en bloedige represailles, die door de Sovjet- Russische burgers zouden worden voorbe reid. Het blad „Chardinskoe Vermla" meldt dat te Charbin de Japansche vertegen woordigers van het Mantsjoerijsche mi nisterie van verkeersmiddelen, Morita, Mori en Sato zijn aangekomen. Volgens het blad zullen belangrijke conferenties gehouden worden door deze vertegenwoor digers met vertegenwoordigers van den Oost-Chineeschen spoorweg, met het doel nieuwe plannen en nieuwe maatregelen uit te werken. Het Japansche dagblad „Charbin Sjimboen" stelt voor 't probleem van den Oost-Chineeschen spoorweg op te lossen onafhankelijk van de besprekingen te Tokio en uit het Mantsjoerijsche gebied alle sovjet-onderdanen te verwijderen, teneinde de spoorweg ter beschikking en onder beheer te stellen van de Mantsjoe rijsche spoorwegen. Van Russische zijde blijft men protes teeren tegen de arrestaties en de vrij lating eischen, waaraan echter geen ge volg wordt gegeven. De sovjets zouden hun leger blijven versterken. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden kwartaal Ondergeteekende -weekobonne wonende -straat-No wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf- fin.opgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1