LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 Augustus 1934 Derde Blad 75ste Jaargang GEMEENTEZAKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS DE ONDERWIJZERSOPLEIDING No. 22833 SCHEEPSTIJDINGEN. benoemingen en ontslag. Ds leden van de commissie voor de La- „jjl zijn aan de beurt van aftreden I dr L. Knappert, prof. dr. W. Martin b, J. Huurman Dzn. Belde eerstge- jnden worden voor herbenoeming aan dien met resp. als No .2 de heeren a. intt en prof. dr. J. Hulzinga, terwijl ln tacature-Huurman worden voorgedra- i de heeren: 1. J. H. a. Manders, 2. M. de Reede. Hs lid der commissie van toezicht op MO. Is aftredend mevr. G. S. M. Roes- lh—Everts. Als No. 2 wordt voorgedra- naast haar mevr. M. J. J. I. Krantz torst. Is commissaris der Gem. Hulpbank ls edend de heer mr. F. J. J. Trapman, jt hem wordt als No. 2 voorgedragen teer mr. H. R. Goudsmit. Is leden der commissie voor het Oud- hiel treden af de heeren prof. dr. H. T. ■nbrander en W. J. J. C. Bljleveld. Als 1 worden naast hen voorgedragen de ren A. Krantz en mr. J. Slagter. ls leden der commissie voor de Ge nten treden af de heeren J. B. pen en B. J. Huurman Dzn. Als No. ordt naast de eerstgenoemde voorge- jen de heer M. H. de Reede en in de ature Huurman No. 1 de heer J. G. van 1, mr. C. Beekenkamp. ls lid der commissie der Stedelijke tinrichting treedt af de heer J. He il als No. 2 wordt naast hem voorge len de heer A. de Koster. mrgesteld wordt mej. L. C. J. Wery [den cursus 193435 te benoemen tot tlijk leerares ln het Dultsch aan de S, met 5-Jarigen cursus en voorts te sraicn tot tijdelijke leerkrachten aan Itlsjes H B S a. tijdelijk leeraar in de inde dr. J. D. A. Boks; b. tijdelijk ir in plant- en dierkunde dr. J. A. iroenewegen; c. tijdelijk leeraar ln itlljnlg teekenen J. H. Wattez; d. tljde- leerares ln Dultsch mej. J. P. Zaayer. nrgesteld wordt op verzoek eervol dag te verleenen aan mej. C. J. van neren als onderwijzeres aan de Open- Meisjesschool voor M.UX.O. en aan C. A. Roeper Bos'ch als onderwijzeres de O. L. school Zuidsingel A. verpachting vischwater. jevolge besluit van 12 Januari 1931 is den Hengelaarsbond voor Leiden en Ireken voor den tijd van vijf jaren, inde 1 Januari 1931, tegen een Jaar- :he pachtsom van f225, behoudens ten van derden, verpacht het visch- ,t ln de Haarlemmertrekvaart vanaf fen (Trekvaartbrug) tot aan den li- tpaal op Halfweg, aan den Delfweg :r de gemeente Noordwijkerhout, met mdering van het gedeelte vanaf de monder Lee tot aan het Leidsche Tol- en van het zuidelijk gedeelte van het meer tot de Molensloot achter het ahe Tolhek, met dien verstande, dat gedeelten alsnog in de pacht zouden den opgenomen tegen een verhooging den jaarlljkschen pachtprijs tot f275, fa zij naar het oordeel van B. en W., ir voor verhuring ln aanmerking kwa- l Het college stelt thans voor, daartoe te gaan. erbetereng zoeterwoudsche SINGEL. i het gedeelte van den Zoeterwoud- i.i Singel tusschen de Heerenstraat en trambaan Leiden's-Gravenhage, als- het gedeelte van dien singel tusschen Wasstraat en de Fruinstraat reeds !en tijd geleden zijn verbreed en ver- td en tot verbreeding en verbetering de gedeelten van dien singel tusschen Sambaan en het sportterrein en tus- Fruinstraat en den Hoogen Rljn- ls besloten, rest thans nog de verbete- van het singelgedeelte, hetwelk zich trekt van de Wasstraat tot de van elbrug. "atstbedoeld singelgedeelte, voor zoo- felegen tusschen de Wasstraat en de aat de Kanterstraat, is weliswaar vol de breed, doch het wegproflel ligt iel verkeerd, terwijl de verharding, le voor een deel uit geteerde steenslag 'oor een ander deel uit grind be- slecht is. gedeelte tusschen de de Laat de tatraat tot en langs het sportterrein et uit een rijweg van slechts plm. 5 M. Me, en voldoet geenszins aan de be ton van het verkeer, ffleinde de reeds uitgevoerde verbree- fffl en verbeteringen en die waartoe "ten is, volkomen aan het daarmede '•®de doel te doen beantwoorden, zal Jok tot verbreeding en verbetering het nog overblijvende singelgedeelte jeu worden overgegaan. Plan omvat in hoofdzaak het dem- 'jjn de aan de gemeente toebehooren- üoot ten Noorden van het kerkgebouw de Oud-Katholieke Gemeente, het ten van gemiddeld 3.30 M. breede trot- en van een rijweg met gesloten weg liet breedte van plm. 8 tot plm. 9 M. - 'erband met deze verbetering zullen 15-tal boomen aan de Zuidzijde van nagelgedeelte moeten worden gerooid. verdient aanbeveling, om tegelijk öe demping van de sloot langs het gebouw ook tot demping van de dood- ™ue sloot ten Oosten van dat kerk- te geraken. s'oot is thans reeds zeer vervuild en fogetwlj feld steeds meer vervuilen. „e eigenaren, voor wier rekening de zal dienen te geschieden, worden onderhandelingn ter zake ge- lesten van uitvoering van het plan a. me die van eenige bijkomende begroot op f. 13.400.—. IM bedrag zijn begrepen die op - geraamde kosten van demping 'Menbedoelde doodloopende sloot, tan derden worden terugontvan- de stadhuisbouw. Nadat ln de zitting van 9 Juli J.l. was besloten aan het gewijzigde en uitgewerk te plan van den architect C. J. Blaauw voor den bouw van een nieuw Raadhuis goedkeuring te hechten en B. en W. te machtigen het noodige te verrichten om tot de uitvoering van dat plan te geraken, hebben B. en W. nader met genoemden architect verstaan, ter bespreking van hetgeen thans verder diende te geschie den. Ingevolge dat overleg ls het o.a. aller eerst noodlg, dat ten behoeve van de uit voering van het Stadhuisplan een bouw bureau wordt Ingericht. Op de gemeentebegrooting zijn echter nog geen gelden voor den Stadhuisbouw zelf uitgetrokken, zoodat vooraf een credlet beschikbaar behoort te worden gesteld, teneinde het College ln staat te stellen voor dat Bureau en de verdere doeleinden de verschillende betalingen te doen. Voorloopig kan worden volstaan met het voteeren van de vermoedelijk nog in het jaar 1934 te doene uitgaven, welke, met inbegrip van die voor het Bouwbureau voorshands op f. 15.000.worden ge raamd. Te zijner tijd zullen de veTdere credieten worden aangevraagd. nieuwe straat- en brugnamen De steeds voortschrijdende bebouwing in onze gemeente maakt het noodlg, dat wederom een aantal nieuwe straten of straatgedeelten, alsmede twee bruggen van namen worden voorzien. Tevens achten B .en W. het wensche- lijk, dat, de aanduiding „weg" van de zijstraten van den Lagen Morschweg, P. C. Hooftweg, Vondelweg en Constantijn Huygensweg, wordt vervangen door „laan" Immers van „weg" wordt steeds gespro ken, wanneer men de richting of de plaats wil aanduiden, waarheen de straat leidt (b.v. Rljnsburgerweg, Haagweg, Warmon- derweg, Wassenaarscheweg, Zoeterwoud- scheweg). Daarvan ls bij de drie boven genoemde straten geen sprake, weshalve de benaming „laan" beter op haar plaats is. Het betreft overigens; I. de nieuwe straat tusschen den Hoogen Rijndijk en het Utrechtsche Jaagpad, ten Oosten van de Roomburgerwetering Hoogendljkstraat, naar de vroegere be naming van den Hoogen Rijndijk „Hogen- dijck"; n. drie straten in de wijk ten Noord oosten van den Lagen Morschweg. te weten straat 1, gelegen ten Noordoosten van de Brc-derostraat, tusschen den Vondelweg en den Constantijn Huygensweg Jacob Catslaan, naar den bekenden dichter en staatsman Jacob Cats, straat 2. gelegen ten Noordoosten van cn evenwijdig aan straat 1 Coornhertstraat, naar den letterkundige Dirk Volkertszoon Coornhert, bekend door zijn wijsgeerlge en zedekundlge geschriften, straat 3. gelegen tusschen de straten 1 en 2 en verder loopende in noordoostelijke richting Gerard Brandtstraat. naar den dichter en geschiedstrijver van dien naam, III. een tiental straten en een brug ln den Rodenburgerpolder, tusschen den Lammenschansweg en de Stadsmolensloot, te weten: straat 1, gelegen tegenover den Lammen schansweg langs de trambaan Kamer- lingh Onneslaan, naar den Leidschen hoogleeraar in de natuurkunde en win naar van den Nobelprijs H. Kamerlingh Onnes, straat 2, gelegen langs de Stadsmolen sloot Lorentzkade, naar den Leidschen hoogleeraar in de natuurkunde en win naar van den Nobelprijs H. A. Lorentz, de brug over de Stadsmolensloot tus schen de Thorbeckestraat en straat 2 Lorentzbrug. straat 3, gelegen in het verlengde van de Konlnginnelaan en de Thorbeckestraat Zeemanlaan, naar den Amsterdamschen hoogleeraar ln de natuurkunde en win naar van den Nobelprijs P. Zeeman, straat 5, van straat 3 uit loopende in zui delijke richting Van der Waalsstraat, naar den Amsterdamschen hoogleeraar in de natuurkunde en winnaar van den Nobelprijs J. D. van der Waals, straate, van straat 3 uit loopende ongeveer in zuidelijke richting Van 't Hoffstraat, naar den Amsterdamschen hoogleeraar ln de scheikunde en winnaar van den Nobel prijs J. H. van 't Hoff, straat 7 gelegen tusschen straat 5 en straat 2, ten Zuidoosten van straat 3 Kapteynstraat, naar den Gronlngschen hoogleeraar ln de sterrekunde J. C. Kap- teyn, straat 8, gelegen tusschen straat 1 en straat 2, ten Zuiden van straat 7 Hugo de Vriesstraat, naar den Amsterdamschen hoogleeraar in de plantkunde van dien naam, straat9, gelegen tusschen straat 1 en straat 6, ten Zuiden van straat 8 Buys Ballotstraat, naar den Utrechtschen meteoroloog C. H. D. Buys Ballot, straat 10, van straat 8 uit loopende in zuidoostelijke richting, ten Noordoosten van straat 6 Bakhuis Rozeboomstraat, naar den Amsterdamschen hoogleeraar in de scheikunde H. W. Bakhuis Rozeboom, straat 11, van straat 8 uit loopende in zuidoostelijke richting, ten Noordoosten van straat 10 Van Bemmelenstraat, naar den Leidschen hoogleeraar ln de scheikunde J. M. van Bemmelen; IV. twee straten ln de wijk ten Oosten van den Zijlsingel, te weten: straat 1, gelegen in het verlengde van de Trompstraat Trompstraat, straat 2, van straat 1 uit loopende ln zuidelijke richting, ten Oosten van de Kortenaerstraat Heemskerkstraat, naai den bekenden vlootvoogd en poolvaarder Jacob van Heemskerk; V. de straten, aan te leggen ter plaatse van de bestaande Roomburgerlaan, te weten: het gedeelte, tusschen den Hoogen Rijn dijk en de Fruinstraat Verdamstraat, naar den Leidschen hoogleeraar in het Nederlandsch J. Verdam, het gedeelte, gelegen in het verlengde van de Fruinstraat Fruinlaan, zulks met verandering van den naam van de bestaande FruinstTaat in Fruinlaan; VI. het gedeelte van de Aloëlaan, loo pende van den Rijnsburgersingel in noor delijke richting, met haar toekomstige ver breeding en verlenging Marislaan, naar de drie bekende schilders uit de Haagsche school, de gebroeders Jacob, Matthijs en Willem Maris; VII. de zijstraat van den Hoogen Morsch. weg, gelegen ten Zuidwesten van de Bothastraat, ter hoogte van het tennis park aldaar Herman Costerstraat, naar den Nederlander van dien naam, beken de figuur uit den Transvaalschen vrij heidsoorlog; VIII. de brug tusschen de Houtlaan en den Maredijk Klkkerbrug, naar den in onmiddellijke nabijheid gelegen Kikker polder. afwijzend praeadvies. Om praeadvles werd in handen van B. en W. gesteld een adres van de Neder- landsche Centrale Reddingsbrigade, te Rotterdam, houdende verzoek een veror dening ln het leven te roepen ter voorko ming van verdrinking bij beoefening van de watersport, alsmede een adres van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersportvereenlglngen, van den A.N. W.B. Toeristenbond voor Nederland, afd. Watertoerisme en van den Nederlandschen Kanobond, waarbij wordt verzocht aan het verzoek van de genoemde Reddings brigade geen gevolg te geven. Na kennisneming van den inhoud der adressen en van het desbetreffende rap port van den Commissaris van Politie zal men wel van oordeel zijn, dat er niet vol doende termen aanwezig zijn, om eene verordening, als door de Reddingsbrigade bedoeld, vast te stellen. Aangenomen mag toch worden, dat zij die zich aangetrokken gevoelen tot de watersport, ook de zwemkunst behoorlijk meester zullen zijn. Voor het overgroote deel van de be oefenaars van de watersport zal dit onge twijfeld het geval zijn. De weinige uitzonderingen wettigen naar meening van B. en W. het vaststel len van de gevraagde verordening, waarvan bovendien de handhaving, zoo niet onuit voerbaar, dan toch op groote bezwaren zou stuiten, niet. heffing schoolgeld l.o. en u. l. o. De verordening tot heffing van school geld voor het gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs, alsmede die tot heffing van schoolgeld voor het buitengewoon lager onderwijs werden door de Kroon slechts goedgekeurd tot 1 September a.s. Mitsdien is door B. en W. overwogen, of de bestaande verordeningen wijziging moeten ondergaan, dan wel of zij ongewijzigd op nieuw kunnen worden vastgesteld. In verband hiermede merken B. en W. op. dat verhooging van het maximum-be drag van het schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, n.l. f. 140.niet mogelijk ls, omdat de gemiddelde kosten per leerling over de laatste jaren ongeveer met het genoemde bedrag overeenkomen. Verhoo- glng van het maximum-schoolgeld zou, wat de gemiddelde kosten betreft, voor het buitengewoon lager onderwijs wel mo gelijk zijn. Aangezien echter het tarief van het schoolgeld voor dit onderwijs steeds ge lijk was aan dat voor het gewoon lager onderwijs, achten B. en W. verhooging van het tarief niet wenschelljk. Voor het uitgebreid lager onderwijs be draagt het maximum schoolgeld f. 175. terwijl de gemiddelde kosten pl.m. f. 250. bedragen. Ofschoon dus ook hier verhoo ging mogelijk ls, achten B. en W. het, al thans voorloopig, niet gewenscht in de jarenlang bestaande verhouding tusschen het tarief van het schoolgeld voor ge woon lager- en uitgebreid lager onderwijs, n.l. 1 11/4, verandering te brengen, te meer niet omdat de kosten van dat on derwijs geleidelijk dalende zijn. Toch kan niet worden volstaan met een voorstel tot opnieuw vaststelling van de verordeningen op de heffing en invorde ring van dat schoolgeld niet alleen omdat Gedeputeerde Staten hebben aangedron gen op verschillende veranderingen in die verordeningen, maar ook, omdat de 6 Aug. j.l. vastgestelde verordeningen betreffende het schoolgeld voor het Gymnasium en Middelbaar Onderwijs verschillende bepa lingen bevatten, welke h. 1. thans ook be- hooren te worden ingevoerd ten aanzien van het schoolgeld voor het gewoon lager-, uitgebreid lager- en buitengewoon lager onderwijs. De voornaamste daarvan is wel deze, dat het schoolgeld wordt berekend naar een zoo nabij mogelijk liggenden grondslag, zoodat niet een reeds gerulmen rijd geleden genoten inkomen basis is voor den schoolgeldaanslag. Waar derhalve verschillende verande ringen in de bestaande verordeningen moeten worden gebracht, is het gewenscht die bestaande verordeningen door nieuwe te vervangen. Bij het ontwerpen van de concept-veror deningen is uitgegaan van de nieuwe ver ordeningen voor het schoolgeld voor Gym nasium en Hoogere Burgerscholen, zoodat verschillende artikelen van de ontwerpen letterlijk gelijk of vrijwel gelijkluidend zijn aan die vervat ln de nieuwe schoolgeldver ordeningen voor het Gymnasium en de Hoogere Burgerscholen. Toch moest, waar het schoolgeld voor het lager onderwijs door andere wettelijke voorschriften wordt beheerscht dan dat voor Gymnasium en Hoogere Burgerscholen, op verschillende punten van de evengenoemde regeling worden afgeweken. Aan de door Gedep. Staten bij missives d.d. 18/27 Juli 1933 tegen de bestaande ver ordeningen geopperde bedenkingen is in het algemeen tegemoet gekomen. Op de na te noemen punten is echter niet aan de bezwaren van Gedeputeerde Staten voldaan. Evenals in 1926 komen Gedeputeerde Staten ook thans weder met het bezwaar, dat buiten toepassing is gebleven het be- roepsrecht ten aanzien van plaatselijke belastingen, neergelegd in de bepalingen der Gemeentewet, zulks als gevolg van het standpunt, dat het schoolgeld niet be hoort tot de plaatselijke belastingen, waarop de betrekkelijke bepalingen van de Gemeentewet van toepassing zijn. Zij voegen hieraan nog toe, dat het bekend zal zijn, dat de Hooge Raad sindsdien bij ver- verschillende arresten het door hen inge nomen standpunt tot het zijne heeft ge maakt. Gedeputeerde Staten willen dus, dat van een beslissing op een bezwaarschrift tegen een schoolgeldaanslag voor het gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs, be roep openstaat bij den Raad van Beroep voor de directe belastingen en van diens beslissing beroep in cassatie bij den Hoogen Raad. Bij prae-advies van 15 Februari 1926 schreven B. en W., dat de bepalingen van de Gemeentewet: „niet van toepassing zijn, blijkt alleen reeds hieruit, „dat zij aanvan kelijk wel werden aangehaald in het ont werp der „Lager-onderwljswet 1920, maar dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ze. bij de behandeling van dat wetsontwerp, opzettelijk heeft ge- PREDIKBEURTEN voor woensdag 29 augustus. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 71/4 uur, de heer Redelijkheid van Ouderkerk- aan-den-IJssel. BENTHUIZEN. Geref. Gem.; Nam. 2 en 6 uur (o. t.), ds. Lamain van Rotterdam. -o- ned. herv. kerk. Drietal. Te Harderwijk: W J. v. Lok horst te Hilversum; C. B. Holland te Put ten en Jac. Vermaas te Hoogeveen. Beroepen. Te Bolsward (Evang.) H. 8. van Rijs, te Vianen. geref. kerken. Tweetal. Te Loppersum, W. J. van Enk te Vries en G. J. Hoytema, te Kooten. Beroepen. Te Jloek van Holland: H. de Jong, cand. en hulppred. te Voorburg. Aangenomen. Naar Tzum, Dr. J. v. d. Linden, cand. te Leeuwarden. Bedankt. Voor Leens: G. J. Hoytema te Kooten Voor Makkum: J. R. Hommes te Zuldwolde (Gron.) Voor Opeinde- Nijega en voor Nleuwolda, dr. J. v. d. Lin den, cand. te Leeuwarden. chr, geref. kerk, Bedankt. Voor Assen: D. Henstra te Dokkum. o nog geen opheffing van kweekscholen. Zooals bekend heeft minister Marchant in April j.l. bij de Tweede Kamer een wets ontwerp aanhangig gemaakt, waarbij voorgesteld wordt een wijziging te brengen in de onderwijzers-opleiding. De bedoeling zat daarbij voor. deze wij ziging te doen ingaan met het begin van het schooljaar 1934'35. Op dat tijdstip zou dan een aantal kweekscholen worden opgeheven, terwijl tevens de vierjarige kweekscholen driejarige zouden worden. Aangezien evenwel de gedachtenwisse- ling tusschen Kamer en de Regeering over dit wetsontwerp nog niet is aangevangen, zal, naar wij vernemen, in September a.s. geen enkele door de regeering in verband met dit wetsontwerp voorgenomen maat regelen Inzake de onderwijzersopleiding worden doorgevoerd, zoodat van opheffing van kweekscholen met dien datum ook nog geen sprake zal zijn. schrapt, om veel overbodigen administra tieven rompslomp te voorkomen." Verder schreven zij in dat prae-advies: „Slechts merken wij nog op, dat het ons ten zeerste heeft bevreemd, dat dit College (Gedeputeerde Staten) heeft gemeend zoo veel aandrang te moeten uitoefenen, om de verordening alsnog gewijzigd te krijgen. Behalve in sporadisch voorkomende ge vallen toch, wordt het schoolgeld geba seerd op de Rijksinkomstenbelasting en wordt in geval van vermindering van den aanslag in die belasting (waarbij beroep op den Raad van Beroep en den Hoogen Raad mogelijk is) het schoolgeld, op ver zoek van den schoolgeldplichtige, even eens verminderd. In het reclamerecht tegen den aanslag in de Rijksinkomstenbe lasting, hebben vrijwel alle schoolgeld- plichtlgen dus reeds het middel dat Gede puteerde Staten hun nu nog eens willen geven. Van hoe weinig beteekenis voor de schoolgeldplichtigen deze quaestie prac- tisch is, blijkt wel uit het feit, dat onder de thans nog geldende verordening nim mer ls gereclameerd tegen aanslagen, welke niet op de Rijkslnkomstenbelasting waren gebaseerd." „Daarentegen zou inwilliging van het verzoek van Gedeputeerde Staten kunnen leiden tot dubbele behandeling van de zelfde zaken in alle instanties." Ondanks den tegenstand van Gedepu teerde Staten verwierf de verordening in 1926 de Koninklijke goedkeuring en is de verordening daarna nog eenige malen Ko ninklijk goedgekeurd. Thans beroepen Gedeputeerde Staten zich op verschillende arresten van den Hoogen Raad. Bij de bestudeering van de door Gede puteerde Staten bedoelde arresten is echter gebleken, dat dit College zich ten onrechte op die arresten beroept. Daar toch lag de zaak aldus, dat de Raden van Beroep zich competent achtten om van de beroepen kennis te nemen, ter wijl de Raad van Beroep hier zich herhaal delijk onbevoegd verklaarde. In andere gevallen gold het beroepszaken tegen schoolgeldaanslagen, gebaseerd op verordeningen, waarbij de betrekkelijke artikelen van de Gemeentewet toepasse lijk waren verklaard. Ter vermijding van absoluut overbodigen rompslomp, achten B. en W. het gewenscht ln deze niet aan het verlangen van Gede puteerde Staten te voldoen. Verder wenschen Gedeputeerde Staten geen ontheffing van schoolgeld te zien verleend in geval van staken van beroep e.d. Aangezien een dergelijke bepaling volgens B. en W. volkomen terecht wel is opgenomen in de nieuwe verordening op het schoolgeld voor het Gymnasium en Hoogere Burgerscholen, is zulk een bepa ling ook opgenomen in de hierbij behoo- rende ontwerpen. Verder merken B. en W. nog op, dat de bepalingen betreffende pleegouders uit de regeling voor het gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs moeten vervallen, krachtens een arrest van den Hoogen Raad Voor het buitengewoon lager onderwijs gelden niet de schoolgeldbepallngen der Lager-onderwijswet 1920. Vandaar, dat ook thans weder voor dat onderwijs afzonder lijke ontwerpen zijn samengesteld, waarin de beroepsprocedure (Raad van Beroep, Hooge Raad) evenals in de bestaande ver ordening is opgenomen, kon. holl. lloyd. ZEELANDIA, uitreis, 24 Aug. nam. van! Bahia. FLANDRIA, thuisreis, 25 Aug. n.m. 4 u. van Pernambuco. MONTFE1RLAND, thuisreis, 25 Aug. V.m. 2 u. van Las Palmas. ZAANLAND, thuisr., 25 Aug. te Santos. GAASTERLAND, 27 Aug. van Amst. naar Hamburg. rotterdam—z. amerika lijn. ALPHERAT, 26 Aug. van R'dam te Hong kong. ALCYONE, uitr., pass. 26 Aug. Dungeness. ALGORAB, uitreis, pass. 25 Aug. Finisterre ALCHIBA, thuisreis, 25 Aug. van Santos. kon. ned. stoomboot mij. MEROPE, 28 Aug. van Mlddl. Zee te Amst. AMAZONE, 26 Aug. van Kopenhagen te Amst. BARNEVELD, 26 Aug. van Chili te Amst. CALYPSO, 26 Aug. van Hamburg te Amst. VULCANUS, R'dam n. Middl. Zee, pass. 26 Aug. Dungeness. AURORA, 26 Aug. van Bari n. Cephalonia. COLOMBIA, 26 Aug. van Cristobal naar Cartagena. COSTA RICA, uitreis, pass. 26 Aug. Oues- sant. EUTERPE, 25 Aug. van La Fallice naar Amst. FAUNA, 26 Aug. van Amst. to Hamburg. GANYMEDES, 26 Aug. van Izmir naar Istanboui. HEBE, 26 Aug. van Gijon te Oporto. JUNO, 26 Aug. van Oran n. Palermo. LUNA, 24 Aug. van New York n. Port au Prince. NEREUS, 26 Aug. van Amst. te Stettin. ORESTES, 25 Aug. van Algiers n. Malta. ORION, 25 Aug. van Faro te Barcelona. ORPHEUS, 25 Aug. van Aarhuus n. Amst. PERSEUS, Stettin n. Amst., pass. 27 Aug. Brünsbuttel. POSEIDON, 25 Aug. van San Felio te Bar celona. STELLA, R'dam n. Mlddl. Zee, pass. 26 Aug. Dungeness. TIBERIUS, 25 Aug. van Lissabon n. Amst. VESTA. 26 Aug. van Liparl te Riposte. BAARN, uitreis, 25 Aug. te Callao. TRITON, Middell. Zee n. Amst., was 27 Aug. 12 u. 's middags 48 mijlen N.O. van Ouessant. ACHILLES, 27 Aug. van Ceuta te Genua. HERMES. 25 Aug. van Kimassl te Limni. DEUCALION, 26 Aug. van Catania te Venetië. SIMON BOLIVAR, toeristenvaart, 26 Aug. van Hamburg n. Noorwegen. TRAJANUS, 27 Aug. van Gibraltar n. Am sterdam. IRENE, Amst. n. Kopenhagen, pass. 27 Aug. Holtenau. MIJ. NEDERLAND. FOELAU TELLO, 26 Aug. van Hamburg té Amst. TAWALI, 27 Aug. van Amst. n. Java. POELAU ROEBIAH, thuisreis, 27 Aug.' van Port Said. TANIMBAR, uitreis, pass. 25 Augustus Perim. MAPIA, 26 Aug. van Amst. te Batavia. I TABIAN, 25 Aug. van Batavia n. Amst. ROTT. LLOYD. BALÖERAN, uitreis, 27 Aug. te Belawan. DEMPO, thuisreis, pass. 27 Aug. v.m. 5 u. Ouessant; wordt 27 Aug. n.m. 5 u. te Southampton en 28 Aug. 12 u. 'smiddags te R'dam verwacht. INDRAFOERA, uitreis, pass. 26 Aug. v.m. 6 u. Finisterre. SIBAJAK, thuisreis, 26 Aug.g n.m. 3 u. van Sabang. BLITAR, uitreis, 26 Aug. vm. 3 u. te Londen. KOTA NOPAN, thuisreis, pass. 26 Aug. v.m. 11 u. Finisterre. KOTA PINANG, thuisreis, pass. 26 Aug. Sagres. KOTA TJANDI, uitreis, pass. 25 Aug. v.m. 11 u. Perim. MODJOKERTO, uitreis, pass. 25 Aug. n.m. 7 u. Perim. HOLLAND—AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN, 26 Aug. van Port Sou dan n. Suez. KLIPFONTEIN, uitreis, 25 Aug. te Durban. HEEMSKERK, thuisreis, 27 Aug. te Duin kerken. NIJKERK, 26 Aug. van R'dam te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIË LIJN. SEROOSKERK, 27 Aug. van Hamburg te R'dam. ARENDSKERK, thuisreis, pass. 25 Aug. Perim. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. STATENDAM, R'dam n. New York, pass. 26 Aug. Lizard. VEENDAM, toeristenvaart, 26 Aug. v.m. 11 u. te Vigo. DINTELDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 26 Aug. te Londen. BEEMSTERDIJK, 25 Aug. van R'dam naar New Orleans. BOSCHDIJK, uitr., 24 Aug. te Houston. BEEMSTERDIJK, uitreis, pass. 26 Aug. Bevezier. BURGERDIJK, R'dam n. Fort Churchill, pass. 24 Aug. Prawlepoint. KON. PAKETV. MIJ. ROGGEVEEN, 23 Aug. van Durban naar Tamatave NIEUW HOLLAND, 25 Aug. van Brisbane n. Singapore. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, 26 Aug .van Middlesbro te Purfleet. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ZONNEWIJK, 25 Aug. van Archangel naar Baltimore. NIEUWLAND, 27 Aug. van R'dam te Gran gemouth. MANVANTARA, R'dam n. Gibraltar v.o., pass. 26 Aug. Dungeness. ARY SCHEFFER, 26 Aug. van R'dam te Havre. BATAVIER VIII, R'dam n. Bordeaux, pass. 26 Aug. Dungeness, ORANJEPOLDER, 26 Aug. van R'dam te Londen. POELDIJK, 26 Aug. van R'dam te Kings- lynn. BATAVIER VTI, 27 Aug. van R'dam te Middlesbro. TELA, Bahia n. Havre, pass. 25 Aug. St. Vincent. HILVERSUM, R'dam n. B. Aires, pass. 25 Aug. Ouessant.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9