75,te Jaargang ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 No. 22831 PRIJS DER ADVERTENTIENi) Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEVEILDE PERCEELEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «i— M Ctfl. per regel voor adverteivtten uit Lelden en plaatsen paar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle 'andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending wi brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewysnummer 5 OTs. Bureau NoorUeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. PosUifojiH en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. BRPJS DBZBR €Ol>R<ANT: Moor Iseidén pfer 3 maanden frS-3S{' per week Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zyh, per wë&k „0.-: Franco per post L2.-36portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Lelden ton weten, dat door den Raad dier ge nante, ln zijne vergadering van den 18en unl 1934, is vastgesteld de volgende ver- denlng: VERORDENING, uudende wijziging vaiv de verordening van Mei 1912 GemeentaHkd No. 17), op de Straatpolitie, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 13 Februari 1933 (Gemeenteblad No. 12.) Artikel I. De artikelen 5, 6 en 48 der bovenge- loemde verordening vervallen. Artikel II. Na artikel 18 wordt ingevoegd een nieuw artikel 18 bis, luidende: Het is verboden vlaggen, wimpels en lodere voorwerpen zóó op te hangen of te plaatsen, dat zij in aanraking komen met iet geïsoleerde, stroomvoerende geleidra- van het tramwegnet. Artikel III. Artikel 54 wordt gelezen als volgt: Het is verboden op of aan den openbaren etg wederrechtelijk op of in boomen, lan taren-, telefoon- of andere palen, muren, hekken of schuttingen te klimmen. Artikel IV. Deze verordening treedt in werking op een nader door Burgemeester en Wethou- his te bepalen tydstip. Vastgesteld door den Gemeenteraad au Leiden, in zyne openbare vergadering an den 18en Juni 1934. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, vol- pns hun bericht van den 14/17 Augustus 5614—16 1934, B No.(2e Afd. G S. No. 114, i afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25en Augustus 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door ten de beschikking op het verzoek van P. Verhoef om vergunning tot het uitbreiden 'an de fabriek van fijne vleeschwaren in het perceel Boerhaavestraat No. 9, hoek Kruisstraat, kad. bekend Gemeente Leiden Sectie B No. 2668, is verdaagd. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Augustus 1934. 6391 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders v. Leiden; Gezien het verzoek van de Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenvellings- vereenigiyg „Leiden en Omstreken", om vergunning tot het oprichten van een in richting voor het rijp stoken van bananen en het koel houden van fruit op het per ceel Zoeterwoudsche weg No. 2, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O No. 1425; Gelet op de art. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag, den 8en Sep tember 1934, des voormiddags te half elf ®en in het perceel Breestraat 125 (Bureau 'an Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig Jit. 7 der JJinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn verschenen, «n einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. J. SPLINTER Gzn., Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 25 Augustus 1934. 6390 Ten overstaan van den notaris B. H. otumpel te Leiden: Heerenhuis met erf, tuin en schuur te «ïden aan de De Laat de Kanterstraat t°-13in bod f6800 kooper de heer K. L. van Duuren q.q. te Leiden voor f. 6800. Huis en erf, tuin en schuur te Leiden de Rijnzichtstraat no. 26: in bod '•3150 kooper de heer J. J. G. de Cler q.q. 16 Leiden voor f. 3150. Ten overstaan van den notaris M. G. wn te Leiden Huls en erf te Leiden aan de Lange- pacht no. 230in bod f2750 kooper de iïLp- J- van Dam q.q. te Leiden voor '775. DE GEMEENTEREKENING OVER 1933. GOEDE CIJFERS. De gemeenterekening en de rekeningen van de bedrijven en de takken van dienst over het dienstjaar 1933 zijn voor een leder ter lezing nedergelegd. Daaruit ver melden wy volgende cijfers. Gewone dienst. Ontvangsten f. 9.578.064,22 Uitgaven 9.448.702,33 Batig kassaldof. 129.361,89 Kapitaaldienst. Ontvangsten f. 7.858.380,23 Uitgaven 10.150.112,09 Nadeelig slot f. 2.291.731,86 Resultaten van de Gemeentebedrijven. Gasfabriek winst f. 478.787,90 (raming f. 269.865,—). Electriciteitsfabriek winst f. 775.143,97 (raming f. 652.282, Gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhyngeest" winst f. 69.271,37 (raming f. 60.000,—). Openbaar Slachthuis winst f.60.843,90 (raming f. 36.000, Grondbedryf: Nadeelig saldo gewone dienst f. 79.427,01 (raming f. 81,222,— Met toepassing van art. 13 van de be- dryfsverordening is het nadeelig saldo over 1933 ad f. 79.427,01 ten laste van de Reserve van het Grondbedryf gebracht. Voord, saldo kapitaaldienst f,41.572,47 (raming nadeelig saldo f. 32,768, Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Verlies v. d. Reinigingsdienst f. 221.146,58, raming f. 251.485,— Verlies v. d. Ontsmettingsdienst f. 7.046,46, raming f7482, Totaal verlies f. 228.193,04, totale raming f. 258.967,—. Gemeentehjke Bank van Leening: na deelig saldo f. 11.167,35 (raming f 14.330,—) Gemeentelijk Waschbureau: nadeelig saldo f. 6,81 (raming voordeelig saldo f. 20,—). o DANKBETUIGING EN KWIJTSCHELDING STRAFFEN BIJ DE N. Z. H. In verband met het zilveren jubileum van den directeur. De directeur der N. Z. H. T. M., de heer ir. Burgersdyk, heeft in verband met de herdenking van zyn 25-jarig ambtsjubi leum het volgende per dienstorder aan het personeel bekend laten maken: „Nog sterk onder den indruk van het mij en de mijnen door het geheele perso neel bereide feest, is het mij een behoefte, allen daarvoor harteiyk dank te zeggen. Tot die allen reken ik tevens de oud-leden van het personeel en de vrouwen en de kinderen van de in onze Maatschappy - gemeenschap vereenden, die hetzij door hunne directe medewerking op den feest avond. hetzij door de opgewektheid, waar mede zy uiting gaven aan hun medeleven op dezen dag. de waarde daarvan voor my zoozeer hebben verhoogd. De wyze, waarop men gemeend heeft den, dag te moeten en te kunnen herden ken, waarop ik, nu 25 jaar geleden, in dienst trad van onze maatschappij, heeft mij een vreugde bereid, die vooral wordt gedragen door het besef, dat de over het algemeen goede samenwerking, die er tus schen de verschillende lagen van het per soneel bestaat, geleid heeft tot een gevoel van vertrouwen in de leiding van ons be- dryf. Dit by monde van den voorzitter van het comité uit het personeel en va^i den president van het college van commissa rissen tot uiting gekomen biyk van ver trouwen wordt door my dankbaar erkend als het hoogste goed voor de Maat schappy-gemeenschap. waarin wy verbon den zijn, een goed, dat niet alleen in dagen van vreugde de hartelijkheid der weder- zijdsche uitingen zal verhoogen, doch dat ook, wanneer moeilykheden moeten worden overwonnen, in hooge mate ons tot steun zal kunnen zyn. By het uiting geven van mijn grooten dank aan allen, die met my den opgewekten en opwekkenden feestdag hebt willen vieren, zou ik ten behoeve van hen, wier voorafgegane dienstuitvoering my aanleiding heeft moeten geven tot disciplinaire maatregelen, tevens willen mededeelen, dat ik, evenals in 1931 bij ge legenheid van het 50-jarig bestaan der Maatschappy, ook thans weder met een schoone lei voor ieder zou willen aan vangen. Het spreekt hierby vanzelf, dat, even min als toen, deze maatregel invloed zal kunnen hebben op eventueel genomen of te nemen beslissingen in verband met be kwaamheid en geschiktheid-". De directeur (wg.) ir. W. J. Burgersdyk. o Het spreekuur van den Directeur van den Gemeenteiyken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst voor het aanvragen van versterkende middelen zal Maandag en Donderdag a.s. niet worden gehouden By de politie is een heerenrywiel te bevragen, dat onbeheerd op de Haarlem merstraat is geyonden. DE VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND. Met betrekking tot de nieuwe verorde ning op het Verkeer te land, welke in dit nummer als Officieele Kennisgeving in het Derde Blad is opgenomen, wordt de aan dacht gevestigd op de bepaling van art. 94, volgens hetwelk de verordening in wer king treedt op een nader door Burgemees ter en Wethouders vast te stellen tydstip. Men denke er dus aan, dat, zoolang dit nog niet is geschied, de bestaande voor schriften met betrekking tot het verkeer onverminderd biyven gelden. Het tydstip van in werking treden zal uiteraard te voren aan het publiek worden bekend gemaakt. AMBACHTSSCHOOL. Wy verwijzen hierbij naar de adverten tie in dit blad, waarbij bekend gemaakt wordt, dat de gelegenheid bestaat zich by den directeur op te geven als leerling van de Machinistenavondschool. Jongelui, die machinist ter koopvaardy willen worden, kunnen zich hiervoor op deze avondschool bekwamen. De duur van de opleiding hangt af van de vooropleiding van den leerling. Wy raden een ieder, die hiervoor be langstelling heeft, aan, zich op de gestelde dagen en uren bij den directeur der school te vervoegen, teneinde de gewenschte in lichtingen te bekomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschry ving NV. v.h. J. Dragt's Bakkeryen, Hooge Ryndijk F. 7D (Postadres: Leiderdorp). (Ned. Staatscourant: 10 Maart 1931. No. 48). Directrice: Wed. H. S. van der Meer Dragt, Zoeterwoude! P. Hogervorst, Am sterdam en H. van Zyl, Haarlem. Maatsch. kapitaal f. 90.000—, geheel geplaatst en gestort. Procuratiehouder: J. H. J. van de Laar, Leiden. Wijzigingen Leidsche Levensmiddelen Centrale „Melco", Heerenstraat 7, Leiden. Grossier- dery in levensmiddelen. Uittredend eige naar J. Meiman, Leiden, d.d. 1 Aug. 1934. Nieuwe Eigenaar: A. J Meiman, Leiden. Autobandenbedryf „Centrum", Nieuw- steeg 17, Leiden. Vulcanlseeren van auto banden. Door uittreding van den vennoot: D. Giesbergen. d.d. 13 Aug. 1934 is de ven nootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den vennoot: P. Veltenaar, als eenïg eigenaar onder den ouden naam. W. van Tongeren. Heerensingel 52, Leiden. Kapper. Overleden eigenaar: W. van Tongeren, d.d. 10 Aug. 1934. „Latax", Narmstraat 2, Leiden. Luxe autoverhuur-taxibedrijf. Ingetrokken is de volmacht van A. J. Jordaans, d.d. 17 Augustus 1934. DE BIOSCOPEN. In het Roxy-Theater doet zich 't merk waardige verschynsel voor, dat iedereen wil zien, wat nu eenmaal niet te zien is n.l. den „onzichtbaren man". Zoodoende heeft de directie het geen al te groot waagstuk geacht deze rasechte „thriller" voor een week te prolongeeren. Wie de sensatie dezer film nog niet onderging, kan zyn verzuim in de komende week dus noeg goedmaken. Anny Ondra als „Baby" maakt, dat ook het voorprogramma in ieders smaak zal vallen. Geheel overeenkomstig onze verwach tingen heeft ook het Trianon-Theater de hoofdfilm „La Maternelle" nog een week op het programma moeten handhaven. Deze rolprent heeft dus geen verdere aan beveling noodig. zy behoort tot die enke lingen uit de productie, welke men gezien moet hebben. Teneinde daartoe iedereen in de gelegenheid te stellen, heeft de di rectie ook een aantal middagvoorstellin gen georganiseerd. Men raadplege daar voor de advertentie in ons Blad van Don derdagavond. Het voorprogramma brengt o.a. interessant actueel nieuws. Casino-Theater. In „Melodie der Liebe" hebben we nu eindelyk eens een film van Richard Tauber, waarin de held niet voordurend zijn reeks nummertjes afzingt, al is er natuuriyk voor de gouden stem van Tauber plaats open gelaten. Dat de handeling er geen noemenswaardige stilstand door ondervindt, is een niet ge ringe verdienste van de regie van Georg Jacoby, die in nog meer opzichten te waardeeren is. Tauber zelf is in deze film een groot zanger, die verliefd wordt op Lilly, het meisje van den dirigent Erwin, doch dra merkt een ieder, behalve Tauber dat ze het op des zangers geld gemunt heeft. Zoo wordt de taak van zyn mana ger en manusje van alles een komische rol van Szöke Szakall er niet lichter op, en zyn pogingen om de geliefde Lilly uit Taubers hoofd te houden, zouden waar schynlyk mislukt zyn, als niet het doch tertje van den zanger in het park de ar tistieke Escha ontmoet had en haar als plaatsvervangster voor haar overleden moeder naar huis had meegenomen. En wanneer Tauber zijn geliefde Lilly in de armen van Erwin vindt, behoeft een ge- DE HEER P. DOBBELMAN OVERLEDEN. IN DEN OUDERDOM VAN 70 JAAR. Hedenmorgen te zes uur is na een lang durig lijden op ruim zeventig)arigen leef- tyd te Nijmegen overleden de heer Pierre Th. H. M. Dobbelman, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, van de Pro vinciale Staten van Gelderland en van den Gemeenteraad van Nymegen, waar hy voorzitter van de Roomsch-Katholieke Raadsfractie was. De heer Dobbelman was een bekend industrieel en o.a. eigenaar van de bekende zeepfabriek „Het Anker" te Nymegen en commissaris van de N.V. Maatschappy „De Gelderlander". lukkige toekomst met Escha geen verwon dering te wekken. Richard Tauber valt, buiten zyn magnifiek zingen, door zyn sobere wyze van acteeren op, omringd door Szöke Szakall, kostelyk als altyd. Lien Deyers, eenvoudig en charmant, de ta lentvolle Alice Treft en vooral niet te ver geten het kinderrolletje van Petra Unkel, een belofte voor de toekomst. De film voor de pauze is „De vallei der smokkelaars", waarin Buffalo Bill Jr. zyn talenten ten beste geeft, Luxor-Theater. De charmante Hon- gaarsche film-actrice Franziska Gaal maakt de City-film „Gruss und Kuss... Veronika", tot een rolprent van beteeke- nis. Het temperamentvolle meisje uit „Pa prika" toont zich hier veelzydiger dan toen: zy acteert uitstekend, heeft een prachtige mimiek en groote komische ta lenten. Deze film biedt haar de kans daar van de bewyzen te leveren. Want dat „Gruss und Kuss.., Veronika" is 'n grap pige geschiedenis: een tikje ondeugend hier en daar, een weinig overhellend naar het kluchtige soms, en al-met-al zeer in gewikkeld en overvloeiend van moeilyk heden voor den vrhgezel Paul Hörbiger en den levenslustigen Otto Wallburg, die om zichzelf te redden een onbekende knappe jongedame aan zyn nieuwsgierige vrouw voorstelt als de echtgenoote van den onschuldigen PaulToegegeven: Veronika is een by-de-handje en op ver bluffende wijze weet zy het zóó te arran- geeren dat in Paul's woning des avonds een gezellig dinertje kan plaats vinden voor de echtparen Paul en Otto. De avon- tuurlyke neigingen van den onrustigen Otto Wallburg, die voor dienzelfden avond reeds tot tal van andere plannen geleid hadden, verstoren echter per saldo toch de rust en de orde en ook tydelijk de snel gegroeide liefde tusschen de twee hoofd personen. Eerst in de laatste meter van deze film vinden de harten elkaar en te vreden gaat de toeschouwer naar huis. Tevoren doorstaan z'n lachspieren evenwel de prikkeling van een oneindig aantal dolle scènes magnifiek gespeeld en buitengewoon geestig! en tegen een dergeiyk roffelvuur van humor zullen slechts weinigen bestand zyn....! Vóór de pauze Buck Jones in de span nende cowboy-film „De Witte Adelaar" en vele goede opnamen van het internatio nale athletiek-tournooi te Amsterdam, waar Berger zulke groote triomfen vierde. Een byzonder lachnummer is nog het boegsprietloopen, ergens in Friesland, waar bij deelnemer na deelnemer na de meest dwaze pogingen om op den paal te biyven staan te water duikelt. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan de heeren Th. de Winter en C. J. van Weeren, aannemers alhier, bij openbare aanbesteding opge dragen het verbeteren van den Zoeter- woudsche-Singel tusschen den Lammen- schansweg en de Van Disselbrug De heer Evert Castelein heeft van de zomermaanden gebruik gemaakt om zyn dansinstituut aan de Langebrug 6a, een algeheele inwendige restauratie te doen ondergaan. De heer Frans Koopman zorgde voor een kleurryke beschildering der wanden, terwijl eveneens een nieuwe verlichting werd aangebracht. De herope ning zal morgenavond op eenigszins feestelyke wijze plaats vinden o.a. door demonstratie van een nieuwe dans, de Cubaansche Rumba. BINNENLAND. De nieuwe spelling; het advies van den Raad van State bevat verschillende be zwaren. /Binnenland, 4e Blad.) De Nederlandsche rondvlucht; groote belangstelling in Eindhoven (3e Blad.) Wering van vreemde arbeidskrachten; wettelijke bepalingen spoedig van kracht, (Binnenland, 4e Blad.) De stand der landbouwgewassen. (Land-, en Tuinbouw, 3e Blad.) In den ouderdom van 70 jaar is te Ny megen overleden de heer P. Th. H. M. Dob belman, oud lid der Eerste Kamer. (Ie BH BUITENLAND. Merkwaardige rede van Mussolini. (Bul- land, le Blad.) Een verklaring van president Roosevelt (Buitenland, le Blad.) Toenemende spanning in het Verre Oosten. (Buitenland en Tel., le Blad.), DE ALGEMEENE TOESTAND. Oorlogsgeruchten. Staande op een oorlogstank heeft Mus solini na afloop der Italiaansche legerma- noeuvres een toespraak gehouden tot vyf- dulzend officieren en tot de officieren van de buitenlandsche missies, waarin hy o.a. verklaarde: „Niemand in Europa wil den oorlog, maar de gedachte er aan zweeft in de lucht en hy kan ieder oogenblik uitbreken." Na erop gewezen te hebben, dat alle mannen getoond hadden, uitstekend ge oefend te zyn, verklaarde de Duce; „Te gen het einde van Juli heeft zich een on verwachte toestand voorgedaan, die vol komen geleek op dien van 1914. Indien wy toen niet onze divisies naar de grens had den gezonden, zouden er zich verwikkelin gen hebben voorgedaan, welke slechts met behulp van de kanonnen op te lossen wa ren geweest. Men moet niet morgen voor den oorlog gereed zyn, maar vandaag. Wy moeten een militaire natie worden en zelfs een militaristische en wy zouden er nog aan toe willen voegen een krygshaftige natie. Het politieke, economische en geesteiyke leven van onze natie moet gebaseerd zyn op deze militaire noodzakelykheid. De oorlog zal steeds het hof van cassatie voor het lot van de volken blyven." 't Is weinig opbeurend, zoo is de eerste indruk, maar, gelukkig, heeft de Duce in de practyk steeds van bezadigdheid blijk gegeven! Onder het opschrift: „Zullen wy den oorlog terug zien?" schrijft de vroegere Fransche premier Caillaux een artikel in de „Petit Journal", waarin het volgende voor komt; „Het optreden der mannen, die aan het bewind zyn, is de beslissende factor, wanneer deze inzicht hebben in hun plichten en het besef van hun kracht. Een staatsman, die dezen naam waard is, heeft tot plicht om in de eerste plaats den grooten schrik te bestryden, die op zekere oogenblikken de atmosfeer der na ties verstoort. Briand had geiyk, toen hy zeide: zoolang ik aan het bewind zal zyn, zal er geen oorlog komen. Anderen zou den dezelfde formule in hun program hebben kunnen opnemen. Maar wil men thans naar dezen luisteren?" DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Naar van goed ingelichte zijde verluidt, ls de strijd in de Evangelische kerk door de volkstemming van Zondag j.l. slechts tijdelijk gestaakt. Door het besluit van den Ryksminister van Binnenlandsche Zaken, die de tot dusver geldende beperkende be palingen in zooverre heeft opgeheven, dat in de toekomst slechts alle niet zakelyke openiyke besprekingen verboden blyven, is het voor beide partyen weer mogelijk ge worden, te trachten aanhangers te werven. De „Duitsche christenen en de oppositio- neele synoden treffen voorbereidingen voor een groote actie in de e.v. weken. Het schijnt vast te staan, dat de oppositie in den laatsten tyd zeer is versterkt. Vooral in het Westen van Duitschland en in Ber lijn. waardoor zy ook finantieel onafhan- lijken tegenover Ryksbisschop Muller is komen te staan. De Duitsche Christenen bereiden dit jaar de Rijksbyeenkomst, die van 2123 Sep tember te Berlyn wordt gehouden, op by- zondere wyze voor. Op dezen byeenkomsti zal Rijksbisschop Muller het woord voeren.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1