J*! LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 23 Augustus 1934 li BRIEVEN UIT BERLIJN. GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. (Van onzen correspondent). HITLER DICTATOR. BERLIJN, 30 Augustus. Adolf Hitler, vroeger Oostenrijker, toen vrijwillig soldaat in het Duitsche leger tijdens den wereldoorlog en daardoor statenloos geworden, ten slotte in 1931 in een der kleine midden-Dultsche landen, die toen nog hun eigen nationalitelts- hoogheid bezaten, tot Duitscher genatura liseerd, is drie jaren later in datzelfde Duitschland niet alleen chef der regeering, maar bovendien nog Staatsleider of Rijks leider men noemt hem hier op zijn wensch „Führer und Reiehskanzler", wat een nog al omslachtige titel is, en men moet hem met „Mein Führer" aanspreken in elk geval Hoofd van Staat met alle rechten van de beide rijkspresidenten en nog de noodige er bij. Niets ware eenvoudiger, dan hem een voudig „baas" te noemen. Want „de baas" is hij in werkelijkheid. Het is, in den jare 1934, midden in het hartje van Europa, een merkwaardig ge val. Al dadelijk, omdat men voor moeilijk heden komt te staan. Vooral als buiten lander. En in het bijzonder als buitefi- landsch correspondent, bij dit .Derde Rijk" geaccrediteerd. Het is n.l. een van de vele grappige ver gissingen, die men in Duitschland tegen woordig weer veel vaker dan vroeger kan opmerken, dat de Duitscher meent, dat de overweldigende afkeer welke in de ge- heele wereld jegens dit zijn Derde Rijk te constateeren valt, tegen het Duitsche volk gericht is. Natuurlijk zijn er overal in de wereld anti-Duitsche groepen en eenlin gen te vinden. Dat was door alle tijden heen het geval. Gelijk er ook altijd Duit- schers geweest zijn. en niet weinige, die anti-Fransch, anti-Poolsch, anti-Deensch anti-Encelsch voelen. Maar hoe onjuist het is, afkeer van zekere politiek met ge voelens jegens een volk als geheel te ver wisselen, hadden die Duitschers, die als verwoede en fanatieke nationaal-socia- listen thans overal haat en nijd meenen te zien, nog weinige jaren geleden kunnen constateeren, toen in de regeeringsperlode van mannen als Stresemann, dr. Marx, Hermann Miilier, Otto Braun en anderen iwij denken er daarom niet aan ons met terugwerkende kracht tot vriend van hun politieke overtuigingen te bekennen de Duitsche Republiek langzaam maar zeker voor het Duitsche volk de hoogach ting der meeste andere staten wist te heroveren, al zij toegegeven, dat de poli tieke vruchten van dit wederkeerend ver trouwen voor dezen gematigden Duitschen koers helaas niet zeer talrijk te plukken waren. Intusschen, het viel niet te ont kennen, dat in vele, vooral in de zooge naamd „neutrale" staten, maar ook wel degelijk in Engeland, in de Vereenlgde Staten, in Italië en in andere vroeger vijandige landen sterke sympathieën voor den geslagen en onztnnig-vemederden tegenstander begonnen wakker te worden. En het ls een der vele onhandigheden van de onverzoenlijke elementen onder de Duitschers, dat zij steeds volgehouden heb, ben, dat deze terugkeerende hoogachting en sympathie het masker was voor een daarachter verborgen grimmige voldoening over Duitschlands zwakheid en toegevend heid. Het Duitsche volk van 19241930 is het zelfde als dat van 19321934. Slechts de koers is Intusschen radicaal een andere geworden. Door wier schuld willen we hier maar liever buiten beschouwing laten. Dat valt buiten het kader van een Ber- lijnsche correspondentie. Met dien koers en niet met het volk. dat aan dezen koers thans weer met 90 der Zondag uitge brachte stemmen zijn verdere goedkeuring gegeven heeft, houdt dunkt ons het bui tenland zich met bijzondere belangstel ling en niet altijd met uitdrukkelijke In stemming bezig. Na Zondag staat zoogenaamd officieel vast, dat deze eenige jaren geleden nog voor een phantast, een maniak en een droomer gehouden Adolf Hitler alleen- heerscher is over alle 67 millioen Rijks- Duitschers „von der Maas bis an die Memel, von der Etsch bis an die Belt", ge lijk het in het nog altijd niet afgeschafte mooie volkslied .Deutschland, Deutsch- land über Alles" heet. Het klinkt haast als een sprookje, vooral als men bedenkt, hoe snel dit alles gegaan is. In nauwelijks 15 jaar tijd. Immers, 15 jaren geleden was, wat men thans de „Hitlerbeweging" noemt, nog slechts 6 man sterk Hitier zelf was zevende. Een groepje, dat precies om een stamtafel zitten kon, en dat in den aanvang ook deed. Een groepje, dat door Hitier zelf als een niets, een onbenullige kiem. beschre ven is geworden; een zoo onbeteekenend gezelschap, dat men zijn overlijden eiken dag verwachten kon. Maar de lawine be gint vaak met een sneeuwbal door kinder hand van de bergen afgeworpen. Het hangt er dan maar van af, hoe die bal valt of de helling steil genoeg is, of er onder weg voldoende losse sneeuw ligt en de vaart niet gestuit wordt, voordat de lawine groot genoeg is geworden. Hitier heeft ongetwijfeld bewezen, on eindig veel meer demagogische talenten te bezitten, dan al zijn tegenstanders jaren lang gemeend hebben. Toen die inzagen, welk een gevaarlijke organisator met den moed om zichzelf getrouw te blijven, niet op te geven, en altijd weer dezelfde ge meenplaatsen in de hersens der massa's te hameren, hier aan het werk bleek, was het telaat om de lawine tegen te houden. Ze stormde langs de Fransch-Engelsche berghellingen omlaag en nam ongehoorde afmetingen aan. Toen ze in het dal neer- gedonderd was, moest men tot zijn schrik opmerken, dat vrijwel het geheele Duitsch land onder zijn massa bedolven was. Wie deze vergelijking treffend vindt, moge ze voortzetten. Ik geef hier plein pouvoir en zal geen vervolging wegens overtreding van auteursrechten beginnen. Liever wend ik den blik naar de in hooge mate interessante situatie, die thans in het groote en ondanks alle onmacht nog machtige Duitschland ontstaan is. Eerst nog even een kort woord over het resultaat der verkiezingen. Cijfers kunnen veel zeggen, maar ze zeggen niet alles. Dat is wel zeer bijzonder het geval met de getallen, die hier Zondagavond uit de stembus te voorschijn gekomen zijn. Adolf Hitler bezit een bijzondere han digheid om bij wolksstemmingen de vraag RECLAME- 6198 of de vragen, waarover gestemd wordt, te formuleeren. Hij stelt ze zoodanig, dat millloenen kiezers, die bij directe vragen, welke het beleid der regeering betreffen, wellicht neen zullen zeggen, zich als goede vaderlanders gedrongen voelen, toch maar liever een ja aan te kruizen. Dat ls Zon dag in toenemende mate het geval ge weest. Het is natuurlijk uiterst moeilijk, om de stemming van een zoo groot volk precies weer te geven. Maar wie als schrijver de zer meer dan twintig Jaren de ontwikke ling der dingen hier gadegeslagen heeft, kan er toch wel met eenige kans op juist heid een slag naar slaan En dan zou ik tot de conclusie willen komen, dat 30°/» der Duitschers als overtuigde nationaal- socialisten op het oogenbllk met Adolf Hitler door dik en dun gaat, dat 40»/» tot de beroemde „indifferente massa" te re kenen is, die uit allerlei opportunistische motieven voorloopig meegaat en zich niet zelden hult in den mimicry-mantel van geestdrift, die „plus Hitlerlst que Hitler", daardoor alleen reeds tot wantrouwen pleegt te prikkelen (een wantrouwen, dat door de echte Hitlerlanen ook al herhaal delijk drastisch tot uiting gekomen is!) Voegen we aan deze 70»/» nog 10 k 15»/ó toe als ja-stemmen die afgegeven zijn door Duitschers, die eigenlijk aan geheel andere politieke, principes trouw gebleven zijn. maar die onder de gegeven omstan digheden een Hitler-regime altijd nog be ter vinden dan een chaos als gevolg van een te sterke oppositie; dan blijven nog 10 a l5»/o absolute vijanden van Hitier en zijn dictatorschap over, natuurlijk alles ge zien van het totaal der uitgebrachte stem men, waarnaast twee millioen kiezers geen stembiljet ingevuld en bijna 900.000 on geldige biljetten hebben afgegeven. Daar in dit geval slechts met ja of met neen te stemmen was, kan men dus feitelijk nog <lrie millioen neen-stemmen van anti- Hitlerianen bij de 4.3 millioen directe neen-stemmen rekenen, zoodat in werke lijkheid het percentage tegenstanders, ge zien op het totaal der kiesgerechtigden, nog belangrijk grooter is. Maar met dat al valt niet weg te cijfe ren, dat 85 tot 89»/» der kiezers op het oogenblik bereid geweest is, Hitier blanco volmacht te geven. Hij is daarmede Hoofd van Staat en Minister-president en in béide functies feitelijk onafzetbaar. Im mers, zelfs een nieuwe volksstemming die een groote meerderheid tegen hem zou uitbrengen, zou hem niet kunnen dwingen zijn zetels voor een opvolger in te ruimen. Al dadelijk is er, zoolang Hitier leeft, geen opvolger. Want een tegencandidatuur zal niet opgesteld kunnen worden. De dicta tor zou het verbieden. Een stille tegen candidatuur zou geen enkele propaganda- mogelijkheid hebben. Een meerderheid te gen Hitier zou. als hij dat niet zelf wensch te, hem niet kunnen verjagen. Want er bestaat geen grondwet meer, die een meerderheid rechten geeft (ota van de „rechten" eener minderheid maar niet eens te spreken)Ook met een kleine min derheid van stemmen kan de dictator Hitier op zijn post blijven. Gelijk de min derheid in Sovjet-Rusland nog altijd re geert. Immers, rijksweer, politie en partij- leger zijn op de persoon van Hitier be- eedigd. En andere machten, die gewapend kunnen optreden, zijn tot nader order in Duitschland ondenkbaar. Sinds Hindenburg dood is, regeert de jonge politicus Hitler in zijn nieuwe va derland onbeperkt. Nergens ter wereld is daarvan een voorbeeld te vinden. In de Vereenigde Staten is weliswaar de Presi dent tevens voorzitter van den minister raad, maar hij heeft een congres naast zich, en zijn regeeringsperiode is door de grondwet vastgelegd. Elke nieuwe verkie zing kan hem uit het zadel werpen. Hitier heeft geen parlement, en geen enkele an dere' controle-instantie Rijksraad en Rijksdag zijn uitsluitend met zijn aan hangers bezet en luisteren als recruten naar zijn commando. Beide lichamen heb ben ook niet in schijn wetgevende macht. Ook de ministerraad heeft practisch geen macht. De ministers hebben in werkelijk heid slechts raadgevende stem. Hitier al leen beslist volgens zijn overtuiging. Hij kan oorlog verklaren en vrede sluiten, hij sluit zonder contrasigneeren van eenigen premier (want dat is hij immers tevens) alle internationale verdragen en alle bin- nenlandsche wetten. Hij staat boven de justitie heeft dat op 30 Juni practisch reeds bewezen en onder toestemming van den Rijksdag later ook verkondigd en beschikt dus zonder eenig vonnis over le ven en dood van alle Duitschers (en van buitenlanders, die in Duitschland verblij ven en van wie men hier meent, dat ze zich strafbaar gemaakt hebben). Deze situatie kan. theoretisch gezien, voortduren tot dat Hitler sterft, of er zelf genoeg van heeft. Practisch kan deze dictatuur slechts eindigen: le. door den onnatuurlijken dood van den dictator; 2e. door een gelukte revolutionnaire handeling steunend op de geheele of een deel der gewapende of gedeeltelijk gewa pende binnenlandsche machten (Roehm en v. Schleicher deden daartoe de eerste, mislukte poging); 3e. door een volksopstand als gevolg van een uiterst ongunstige binnenlandsche si tuatie (sterke verarming, mislukte oogsten hongersnood enz.), ten deele te wijten aan binnenlandsch-politieke leiding, voor een ander deel aan den opzet van staten, die het tegenwoordige régime in Duitschland vijandig gezind zijn; 4e. door een nieuwen oorlog, waarin Duitschland op den duur gewikkeld zou kunnen worden, en dien het opnieuw ver liest. ROLAND. INVAL IN EEN SPEELHOL. Zes personen door de Haagsche politie aangehouden. Gisterna middag heeft de politie aan de Bierkade 5a te Den Haag een inval gedaan daar het vermoeden bestond, dat men zich daar schuldig maakte aan overtreding van artikel 254bis van het wetboek van straf recht. De politie trof in dit perceel zes personen aan en ingrediënten van een soort straperlospel en van baccarat. Op soort straperlospel en van baccarat. Op 't gezelschap echter niet aan 't spelen. Eén dezer personen is een zekere H.. die ver docht wordt, gelegenheid tot beoefening van verboden spel te hebben gegeven. Het vermoeden bestaat, dat hij sinds eenige dagen in dit perceel, een bovenhuis, een speélgelegenheid had ingericht. Sedert korten tijd had hij het gehuurd. De zes personen werden in een arrestantenwagen naar het hoofdbureau van politie gebracht, wat in een tamelijk drukke buurt als die der Bierkade uit den aard der zaak vele nieuwsgierigen te zamen bracht. Onder de zes personen bevonden zich vier Belgen. Deze zijn voorloopig aangehouden, omdat men wil nagaan, of deze vreemdelingen zich aan een strafbaar feit hebben schul dig gemaakt, of hun papieren in orde zijn, of zij over voldoende middelen van bestaan beschikken, enz. De beide anderen van het zestal, die Hollander zijn en van wie H. er één is, konden, na op het hoofd bureau te zijn verhoord, heengaan. De rou lette-ingrediënten zijn in beslag genomen. BRUTALE DIEFSTAL. Bij den houthandel van de firma v. d. Vegte te Almelo is tot nog toe onopgehel derde wijze gisternamiddag uit een kistje mat zilver en papiergeld, dat in het kan toor op een lessenaar stond en waarvan de sleutel in het slot stak, een bedrag van ruim f.400 ontvreemd. Eenig klein geld werd er in gelaten. De diefstal had plaats toen de eigenaar een oogenblik afwezig was, doch geschiedde in de onmiddellijke nabijheid van een aantal arbeiders, die echter niets bemerkt hebben, Elk spoor van den dader ontbreekt. Door de politie wordt een uitvoerig onderzoek ingesteld. ERNSTIG ONGELUK MET EEN REVOLVER. Gistermiddag heeft to Dirksland een ernstig ongeluk plaats gevonden. Twee H.B.S.-ers waren per fiets den Lorredijk bij Dirksland opgereden. Een van de jon gens, de 16-jarige H. 6., was in het bezit van een geladen revolver. Zijn vriend, de 16-jarige M. B„ wilde daarmee op spreeu wen schieten en S. reikte hem de revolver over. Plotseling ging de haan over en werd M. B. in de borst getroffen. De kogel door boorde een zijner langen en verliet vlak onder de hartstreek het lichaam, S, waar schuwde direct dokter Boot uit Dirkslamd. De getroffene ls per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. o DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Toen de 26-jarige mej. H. Albers uit Delft per flets met nog enkele kennissen te Gennep van den Ottersumschen berg in de richting van de Nierbrug reed, werd zij door een vrachtauto aangereden en deerlijk verwond. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Gennep overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. VAN EEN AUTO GEVALLEN. Gistermiddag is op den straatweg te Emmer Compascuum (Dr.) de ongeveer 17-jarige mej. Joosten van een vrachtauto gevallen en door een andere auto aan gereden. Zij werd ernstig gewond en is naar het ziekenhuis te Groningen over gebracht o BUITENLANDSCH GEMENGD. GRIERSON GEVONDEN. De Engelsche vlieger Grierson, die, zooals gemeld, bij een vliegtocht in het Poolge bied een noodlanding heeft moeten maken, is gisteren door een hulpexpeditie terug gevonden. Grierson is behouden te Angmagssalik gedaald. o MIJNONGELUK IN FRANKRIJK. In de mijn St. Louis bij St. Etienne, is een der mijngangen ingestort, waardoor drie houwers bedolven werden. Na ge- ruimen tijd werken slaagde men erin hen te bevrijden, doch zij waren reeds over leden. SCHIETPARTIJ IN EEN BERGHUT IN DE SALZBURGER BERGEN. Twee dooden en vele gewonden. Gisteren heeft in de Salzburger bergen een afschuwelijke schietpartij plaats ge had. Twee jongemannen drongen in de St. Poeltener Huette op de Feiertauern bin nen en schoten daar den waard en een be stuurlid van de hotelvereeniging, die toe vallig aanwezig was, pardoes dood. Daarop openden de beide moordenaars ais razenden het vuur op de aanwezige toe risten. Een aantal van hen, onder wie een Nederlander, zakte zwaar gewond in el kaar. Vervolgens namen de beide misdadi- gersgers de vlucht. Vijf uur later konden zij gepakt worden. Zij bleken 23 en 17 jaar oud te zijn en beweerden de daad in dron kenschap begaan te hebben. HAARLEMMERMEER. De beer Werkman gaat met pensioen. wij vernemen, heeft de heer H. a, hoofd van de O.L. School no. 1 Naar wl Werkman, aan den Hoofdweg bij den Spaarnwouder- weg alhier, als zoodanig wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag aangevraagd met Ingang van 1 Januari a.s. De heer Werkman, die bijna 44 jaren bij het openbaar onderwijs is werkzaam ge weest, heeft dit steeds op uitnemende wijze behartigd en ook in deze gemeente op verschillend terrein vele goede diensten bewezen. Onder de lading bedolven. Terwijl de bestuurder van een beladen wagen een erf van een boerderij aan den Hoofdweg alhier wilde oprijden, kantelde bij den dam het gerij, waardoor een en ander in de sloot terecht kwam en de be stuurder er onder geraakte. De man kon zich niet dan met groote moeite uit zijn benarde positie bevrijden en bleek er zon der ernstig letsel te zijn afgekomen. De wagen en de lading konden spoedig weer op het droge worden gebracht. B. en W. advlseeren den Raad een verzoek in te willigen vam mevr. C. F. Schwarz te Noordwijk, in haar hoedanig heid van secretaresse van de ver, Hoofd- dorpsche rijschool Prinses Juliana om de te Hoofddorp bestaande manege uit te breiden en in te richten tot federatie- rij school. KATWIJK AAN ZEE. De Wateringmonding versperd. Sedert enkele weken ls de monding van de Watering weer eens toegekurtot voor de motorscbokkertjes door een zandbank! Voor de talrijke vacantiegangers was dit geen obstakel. Integendeel, ongestoord kan van het Noorderstrand naar het Zulcter- strand gewandeld worden bij eb en omge keerd zonder den omweg door het mulle zand over de Buitensluizen te nemen. Voor de vlsschiers, die met hun scheepjes dn de afgesloten haven zitten, is het een andere zaak. Zij worden nu belemmerd in het uitvaren om het dageüjksch brood te verdienen. Gisteren zijn zij echter, bijgestaan door eenige mannen van de werkverschaffing begonnen om bij laag water een geul te graven door de zandbank heen ten einde bij hoog water een doorgang voor hun vaartuigjes te kunnen scheppen. De vol gende dagen zal dit werk hervat worden. Men hoopt er zoodoende in te zullen sla gen. dat het visschersbedrijf kan hervat worden, vooral in dezen tijd, waar de vele badgasten graag een versch vischje zóó van den afslag lusten! Van A. H. in de Duinstraat ls een kist met 30 KG. aardappelen in beslag geno men wegens ongedekt vervoer. NOORDWIJK AAN ZEE. Srandfeesten V.V.V. „Noordwijk Vooruit". Gistermiddag werden de kinderspelen aan het strand voortgezet met autoped races voor meisjes en jongens tot 15 jaar. Dit waren de laatste spelen, die den kin deren door de V.V. „Noordwijk Vooruit" werden aangeboden (behoudens de lam pion optocht op a.s. Vrijdagavond). Dat de strandfeesten-commissie een goed werk heeft gedaan met de kinderen wekelijks een attractie te bereiden bleek afdoende, toen een der leiders, de heer S. Verloop, de kinderen na afloop een „tot weerziens, tot volgend jaar!" toeriep, dit met een luid „hoera!" werd beantwoord! Ook gistermiddag werd er door het groot aantal deelnemertjes weer „verwoed" ge streden om een der beschikbaar gestelde prijzen te bemachtigen. Om ook de klein tjes een kans te geven, werden de kinde ren naar leeftijd ln twee groepen gedeeld. De resultaten waren; Kleine meisjes: le prijs Neeltje van Dijk; 2. Tineke Gerbrandy; 3. Eva v. d. Berg; 4. Greve. Grootere meisjes: le prijs Nelly Pie- terse; 2. Gerda Wolvlus; 3. Corry v. d. Berg; 4. G. Kolk. Kleine jongens: 1. Jaap Visscher: 2. E. Schönbeck; 3. Gijsje v. Hasselt; 4. Gerard Bastlaanse. Grootere jongens: Jan Vermeer; 2. Mein- dert Geeslnk; 3. Eric Warners; 4. Gijs v. d. Wiel. NOORD WIJKERHOUT. De heer N. D. E. Berghout, thans te Hlllegersberg, slaagde te Rotterdam voor de hoofdacte. Ruim zestig jongedames, allen lid van de Maria-congregatie der St. Jozef parochie maakten per autobus een uitstapje naar het Gooi. Allen hebben veel gezien en ge noten! OEGSTGEEST. Loop der bevolking. Gevestigd: H. Ouwehand en vr. Hooge Morschweg 130, van Leiden E. C. M. Houben, en gez. Emmalaan 19, van Den Haag J. W. Heemskerk, Rijngeester- straatweg 161, van Leiden W. J. M. Melchers en vr. Nassaulaan 24, van Schie dam C. W. Werk, Endegeest van Leiden J. A. Righart van Gelder, Rijngeest v. Leiden. L. van der Laan en gez., v. Griethuysenpl. 10, van Lelden J. Verwijs en gez., Regentessel. 38, van Amsterdam. Vertrokken: J. van Steenbergen, van Koninginnel. 10, naar Leiden. Sophlastr. 14 F. H. Roman, electricien. van De Kempenaerstr. 35, naar Lelden Schelpen kade 62 A. H. T Koch, van Endegeest, naar Leiden, Acad. Ziekenhuis J. G. C. Burgers, van Terweeweg 118. n. Lelden, Joh. de Wittstr 35 J. L. Janssen, sla gersknecht, van Rijngeesterstraatweg 30, naar Koudekerk H. E. Salamon. van L. de Colignyl 30 naar Lelden, Lusthofl. 1. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Christianus, z. van A. Kooloos en H. Th. van Noort Elisa beth Christina dr. van C. J. H. Driessen Zaterdag. N. Vaart: Demonstraties Leldsche Red. dingsbrigade, 3 uur nam. 1 Zondag. Oud-Hortuszlcht: Concert „D.OX." a| „Werkmans Wilskracht", 8 uur nam, BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg, 8 uur nam I „Het verliefde Hotel." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, I Trianon Theater. Breestraat, 8 uur nam. „De Bewaarschool". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 mg. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 5i| 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door. loopende voorstelling: „De onzichtbare man." Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 n. n.m.1 „Die drei von der Stempelstelle." Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdiens! der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 28 Aug. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, NieuweI Rijn 18, telef. 523. en C. J. M. Zandvliet Hendrlcus Andreas, zn. van A. J. Hoffmann n E. til C. van der Meel Johannes Christian, I zn. van J. C. Zandvliet en J. G. Hoge nor-I Overleden: Margaretba Catharina Maria van Kas. 66 jaar. Ondertrouwd: W. Metselaar en M. E. Vos, 29 jaar. De opening der nieuwe Ger. Kerk. Nu den bouw van de Gereformeerde Kerk aan de Mauritslaan geheel is vol-l tooid, zal naar wij vernemen, deze kerkl officieel in gebruik genomen worden opl Donderdag 6 September a.s. des avonds. Het Oranjefeest zal nu in onze meen te definitief gevierd worden op Dtaj-I dag 11 September. Naar ons werd medegedeeld op gelijke wijze als andere jaren. Jo. yo i i I w [mi f BU ten bii tan I (fa I wei I tin! C I bed I les I me' Iwer I bes I Bill C lifg mai Vlei mei Noc ter ten De ten too: Jde Ikost lof Ibru: [ring Wat bez< Itlac Igini W I Zon bet Hij Ikeei Iken ld at lenk' ■dat Ine feu W Itan |rcoe 11.10 Ibele heb RIJNSBURG. D' De Werkloosheid. ■ovei Bij het gemeenschappelijk correspon-t„(r dentschap der arbeidsbemiddeling str thans 41 werkzoekenden ingeschreven u. 37 landarbeiders, 1 grondwerker, 1 schUds,Ht,j, 1 opperman en 1 schipper. De nieuwe koelcel van Flora. De nieuwgebouwde koelcel, behoorei aan de Veiling Vereeniging Flora, schlji een groot succes te worden. Door de vel inschrijvingen is reeds alle beschikbare ruimte bezet, zoodat plm. 6 millioen tulpen en narclssenbollen geplaatst kunnen wor- den. Het koelen van deze bollen zal w schljnlijk grooten invloed uitoefenen op den aanvoer van bloemen ter velling In December en Januari as. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Een langdurige vergadering - Een ratten' kwestie - Een paar formeele kwestie'! Een subsidie verleend door B. en IV. In de volledige vergadering, herdacht de voorzitter het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Hij herinnerd! aan het bezoek door Z. K. H. gebracht aan het nieuwe Raadhuis. Tijdens deze her denking verhieven de leden zich van bun zetels. Bij de notulen hield de heer Hoogervorst lub: een lang betoog over het verdelgen van ratten. Z.i. zijn de gevoteerde f. 210 nutte loos besteed, daar het resultaat nihil Is. (De vorige vergadering was de heer Hoo gervorst afwezig). De voorzitter merkte op dat de kosten slechts f. 60 bedragen. Wij hadden een goedkoopere aanbieding, maar het resul taat is werkelijk nihil. Weth. Warnaai merkte op, dat men heeft aangenomei voor die f. 60 de ratten te verdelgen, er zoolang dit niet is geschied, behoeven w niet te betalen. De notulen werden god- gekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. De voorzitter gaf een reeks cijfers waar uit blijkt dat voor de steunverleening eer tekort verwacht wordt van pl.m. De heer v. Zonneveld gelooft, dat de cijfer nog wel zullen meevallen. De getallen zi)0 wel hoog, doch de werkelijkheid is anders Er is minder werkloosheid dan vorig ja» De groote massa komt eerst in 1935 om steun. Van den Minister van Sociale Zaken wa> ingekomen een circulaire Inzake bijdragen der contributie voor zieken- en ziekenhuis- fondsen voor werkloozen. De Chr. Bestu renbond had hierover een adres ingedienn- Dit werd nog niet behandeld, daar de voor zitter voorstelde deze circulaire eerst bespreken in een commissie-vergaderiris van de gemeente in de Bloembollenstrees, teneinde zooals vroeger meermalen gedaan was, één lijn te kunnen volgen. t Verschillende leden voerden hierover ne woord. Algemeen werd op spoed aangv drongen, terwijl de heer v. Zonneveld op merkte, dat men er rekening mee moe houden, dat velen de contributie reeds ni meer betaalden en straks ten laste w» armen of gemeente zullen komen. Bes.tor werd overleg te plegen met de naburige g meenten. Van Ged. Staten was een verzoek ms sen en pensioenverhaal in te trekken. He' bleek, dat de Chr. Politiebond niet is 8» hoord. Men kan dan hetzelfde besluin men, doch eerst moeten volgens net a» tenarenreglement de organisaties gen"" worden. Het besluit zal dan terugwerk» kracht hebben van 1 Juni 1934 af. Hl werd besloten. „missie 1 Rekening 1933. Tot leden der cornm'® van onderzoek werden benoemd de n 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6