N AT IO N A L E LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 22 Augustus 1934 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam hooge vaste rente TELEGRAMMEN. RECLAME. 6171 Een Lijfrerrte-Polis der „Nationale". geeft een DUITSCHLAND. Nog eens het plebisciet Het nieuwe wetboek van strafrecht - Als er i klachten zijn. Een redacteur van de Deutsche Allgern. Eeitung heelt een onderhoud gehad met minister-president Goering over het re sultaat van de volksstemming. Goering zeide, dat dit voor de regeering niet ver rassend was geweest. Ook de wereld, aldus Goering, zal, als zij eerlijk wil zijn, moe ten erkennen, hoe Adoll Hitler met de harten van alle Duitschers verbonden is en hoe zijn naam en persoonlijkheid on verbrekelijk voor alle tijden met het Duit- sche lot verbonden zijn. Welke staatsman, welk staatshoofd, kan zich op het feit beroemen, dat het heele volk eensgezind achter hem staat? De boosaardige beoor deelaars in het buitenland, die meenen eenige hoop te hebben, zullen teleur gesteld worden. Zij kunnen verzekerd zijn, dal wij de ontwikkeling geen oogenblik met ook maar eenige zorg tegemoet zien. Het spreekt vanzelf, dat wij nauwkeurig de oorzaken zullen nagaan, welke 10»,o van ons volk op 19 Augustus aanleiding heb ben gegeven, om neen te stemmen De neen-zeggers moeten In de eerste plaats gezocht worden onder degenen, die zich niet begrepen voelen en die uit over gangsmaatregelen, welke hard maar recht vaardig waren, hun definitief oordeel meenden te moeten vormen. Deze men- schen zullen zich later op de borst slaan en hun vergissing inzien, overtuigd door de prestaties en het uiteindelijk succes .van de nat.-soc. regeering. Een belangrijk deel van de neen-stem mers zal verder volgens mij gezocht moe ten worden onder degenen, die weliswaar ingezien hebben, welke groote doeleinden het nat.-soc. nastreeft, maar die uit per soonlijke overwegingen andere doeleinden meenen te moeten volgen dan wij. Deze menschen zullen zich ook op een goeden dag laten overtuigen of zij zullen uit oude zwakheid verdwijnen. De derde groep vormt het In aantal ge ringe deel van de bevolking, dat eenvoudig niet kan leeren of kwaadwillig is. Zulke lieden bestaan er steeds overal op de wereld. Wij zullen ze niet bestraffen omdat zij neen gestemd hebben, maar zij moeten het zich voor gezegd houden, dat wij in geen geval zullen toelaten, dat zij op eenigerlei wijze met hun afwijzende hou ding propaganda maken. Wij zullen met ijzeren vuist toeslaan, indien zij zich tot misdadige handelingen zouden laten ver leiden, die de veiligheid en orde in den staat in gevaar zouden brengen. Zeer zeker zijn ten aanzien van een of andere vraag van het openbare leven verschillende opvattingen mogelijk. Nie mand wordt het recht bestreden, onder de groote, alleen door den leider bepaalde gezichtspunten zijn eigen plaats in eigen geest te handelen. Wij wenschen ook open lijke en eerlijke critiek ten aanzien van alle moeilijke vraagstukken, die bij den opbouw van onzen staat aan de orde komen. Critiek mag echter alleen degeen uitspreken, die bereid is en in de positie verkeert om iets beters te presteeren en die daartoe het bewijs geleverd heeft. De critiek vindt haar grens bij de groote vraagstukken van de natie, die alleen de leider bepaalt. Voor onzen leider Adolf Hitler zwijgt alle critiek. Als de leider roept en beveelt, heeft ieder zonder meer te volgen en te gehoorzamen, wie het ook zij. De leider heeft alle Duitschers zijn hand geboden en zijn warme wensch naar verzoening in zijn proclamatie van 20 Augustus opnieuw uitgesproken. Ik weet, dat dit groote doel in korten tijd bereikt zal zijn. Een bijzonder verheugend teeken is, dat de volksstemming heeft aange toond, hoe vastberaden de Duitsche arbei ders voor Adolf Hitler zijn. Negentig pro cent van het Duitsche volk heeft zich trotsch voor den leider van het Rijk uit gesproken. Zij vertrouwen allen, dat de leider de kracht zal hebben om het Rijk naar het doel te leiden. Dan zal het heele volk aaneengesloten achter Adolf Hitler staan. Daaraan te arbeiden, is onze grootste en schoonste taak. Het buitenland oordeelt echter anders, zooals reeds eerder gezegd. Zoo zegt de „Times" b.v., dat het doel van het ple bisciet n.l. indruk te maken op het bui tenland door een demonstratie van natio nale eenheid onder leiding van Hitier niet bereikt is. Integendeel vormt voor de bui tenwereld het treffendste feit van de ver kiezingsuitslagen het groote aantal Duit schers. dat onder de gegeven omstandig heden den moed gehad heeft met „neen" te stemmen. Een zeer veel kleinere meer derheid, verkregen bij een vrije stemming na een vrije discussie zou veel meer in druk hebben gewekt. Thans wordt in het buitenland meer aandacht gewijd aan de 4 millioen tegenstemmers, dan aan de 38 millioen ja-stemmers. Het is onmogelijk te ontkomen aan de conclusie, dat het enthousiasme voor het nazi-regime begon nen is af te koelen, dat zooals verwacht kon worden, de gebeurtenissen van de laat ste paar maanden Hitler's greep op het vertrouwen van het volk verzwakt en niet versterkt hebben. Het feit, dat ln Novem ber j.l. een beroep gedaan werd betref fende een politieke kwestie, terwijl het referendum van Zondag het persoonlijke prestige van den Führer betrof, maakt de belangrijke stijging van het aantal tegen stemmers slechts des te belangrijker. Het blad wijst vervolgens op het schrijven van Hitier aan generaal Von Blomberg, waar uit het concludeert, dat na de schoon maak van 30 Juni en sinds alles wat na dien gebeurd is, de positie van de Rijks- weer en van dat gedeelte van het volk, dat door de Rijksweer vertegenwoordigd wordt, versterkt is. De Daily Express schrijft: Hitier, een genie in de kunst van het aanvoelen van stroomingen, taxeert zijn plebisciet en schat de waarde van de kracht der oppo sitie. Vervolgens neemt hij twee belang rijke besluiten: 1ste. De Rijksweer zal de eenige militaire kracht zijn; 2de. een nieuwe actie zal op touw gezet worden om „de laatste resten van ons volk over te halen tot het nationaal socialisme". Dit eerste besluit beteekent, dat Hitier naar rechts gaat, zoo snel hij kan. De tweede beslissing kondigt een nieuwe terreur aan. Wat in Duitschland geliquideerd zal wor den, is echter niet de oppositie, welke zal blijven toenemen, maar de laatste over blijfselen van dat vreemde hybridische nationaai-socialisme, dat millioenen hon gerenden heeft gewonnen en Hitier aan de macht heeft gebracht. De Daily Herald schrijft: Een geografi sche analyse der stemmen toont, dat de situatie nog ongunstiger Is voor de regee ring dan de totale getallen aangeven. Da landelijke districten, waar de Invloed van de Junkers sterk is. waar intimidatie ge makkelijk en traditioneel is, hebben Hitler zijn verpletterende overwinning gegeven. Maar in de steden en de industrieele districten zijn de neen-stemmen en ont houdingen en nietige stemmen gestegen tot 20, 30 en in sommige gevallen zelfs 40 procent. Dat toont zeef duidelijk het essentieele feit van den huldigen Duitschen toestand. Het Hitler-regime fundeert zich zelf meer en meer op de macht van de oude regeerende klasse. Waar deze sterk wias, ls het regime nog sterk. Waar zij zwak was. wordt het regime reeds zwakker. On danks al hun organisatie, verliezen de nazi's hun houvast. Zij hebben reeds htm emotioneel beroep verloren. Alleen de een of andere vorm van agressie van bulten af zou hun hun macht teruggeven. Zij worden gestadig en onvermijdelijk een reactionnaire partij van het oude type. beheerscht door de oude „conservatieve" krachten. De hoofdambtenaar van het Pruisische ministerie van justitie, Reitzsch, heeft een brochure gepubliceerd, waarin hij uiteen zet, hoe het nieuwe Duitsche wetboek van strafrecht er zal uitzien. De zwaarste straf blijft de doodstraf. Van een differentiatie in de doodstraf heeft de commissie voor het strafrecht afgezien. De krachtens het militaire straf recht, de door het krijgsgerecht en de tijdens den uitzonderingstoestand uitge sproken doodstraf zal worden voltrokken door een vuurpeleton; anders geschiedt de de voltrekking van het vonnis door op hanging. Overweging verdient verder, aldus ver klaart de schrijver der brochure, de kwes tie. of men den veroordeelde in staat zal stellen zelf een einde aan zijn leven te maken door het drinken van den gifbe ker, of door het ter beschikking stellen van een revolver. In geen geval kan deze wijze van „zelfberechtlng" evenwel toege staan worden aan alle ter dood veroor deelden. Tuchthuis- en gevangenisstraffen zullen blijven gehandhaafd, waarbij het karak ter van deze straffen evenwel in vele op zichten gewijzigd moet worden. Bijzonder aanbevolen wordt een snellere voltrekking van de korte vrijheidsstraf fen De commissie voor het strafrecht heeft getracht de tuchthuisstraffen in een bijzondere straf om te vormen, welke men toren- of kerkerstraf zou kunnen noe men Zij heeft er evenwel van afgezien, omdat de fijnere onderscheidingen ln de practtjk maar al te gemakkelijk verloren gaan. Bijzondere beteekenis zal in de toekomst worden gehecht aan eerestraffen. In de toekomst zal het verschil tusschen tucht huis- en gevangenisstraf juist hierin moe ten gevonden worden, dat de tuchthuis straf gepaard gaat met eerverlies. Voor de zwaarste misdaden zal echter nog een bijzondere, een eercstraf worden ingesteld: de dood door den kogel, welke als „eeredood" moet worden beschouwd. Geldstraffen zullen in de toekomst min der dan tot nog toe het geval was. wor den toegepast. De straffen moeten in overeenstemming zijn met de financieele draagkracht van den dader. De commissie heeft afgezien van de we derinvoering van de lijfstraf. Daarentegen zal, als 'n symbolische lijfstraf, de rech ter de bevoegdheid krijgen, de daad van een veroordeelde openbaar bekend te maken. De plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess. heeft een verordening uitgevaardigd, waarin hij er tegen opkomt, dat leden der nationaal-socialistische partij zich met klachten over partij kwesties of over leiders wenden tot staats- en andere autoriteiten en soms tot niet partij-genooten. Hess wijst erop. dat hierdoor niet slechts de afdoening dezer klachten vertraging on dervindt." maar dat een dergelijk optreden bovendien blijk geeft van gebrek aan dis cipline en wantrouwen jegens de door Hitier aangestelde onderleiders. Ieder die zich voortaan daaraan schuldig maakt, zal zonder pardon uit de partij worden gezet. Collectieve klachten zullen als muiterij worden beschouwd. o UIT HET VEÜRE OOSTEN. De Oost-Chineesche spoorweg. Onder protest tegen de eenzijdige pu blicatie door Rusland van bijzonderheden over de onderhandelingen inzake den ver koop van den Oost-Chineeschen spoorweg, hetgeen in strijd geacht wordt met de over eenkomst tusschen de Russischen ambas sadeur te Tokio Joerennef en Hlrota, is thans door het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken een verklaring gepubliceerd, waarin een overzicht wordt gegeven over den loop van de onderhan delingen over den verkoop der spoorlijn, die tusschen Rusland en Mandsjoekwo ge opend zijn op 26 Juni 1933 met bemidde ling van de Japansche regeering. Deze on derhandelingen zijn op het doode punt aangeland tengevolge van het verwerpen door Rusland van het definitieve compro mis-voorstel van den Japanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, dat hij op 23 Juli als bemiddelaar heeft gedaan en te vens tengevolge van de weigering van Rusland den Japanschen raad op te volgen en directe onderhandelingen aan te knoo- pen met Mandsjoekwo, ondanks de offi- cteele mededeellng van Rusland 2 Mei 1933 waarin de bereidheid van Rusland tot uiting werd gebracht tot verkoop van den spoorweg. In de verklaring wordt verder gezegd, dat Japan nog steeds de hoop voedt op een bevredigende regeling van de spoorwegkwestie, terwijl ook Mandsjoekwo door zijn houding duidelijk heeft te ver staan gegeven, dat het een oplossing dezer aangelegenheid door middel van vreed zame onderhandelingen verlangt. Wanneer Rusland werkelijk van plan is den spoor weg over te dragen, aldus de verklaring verder, dan moet Rusland deze voornemens ook passend toonen. Verder wordt opge merkt, dat ondanks de Russische verkla ringen inzake het verlangen tot vreedzame onderhandelingen de Sovjet in werkelijk heid tracht de besprekingen te rekken in de hoop Japan in een internationale crisis verwikkeld te zien, welke naar Russische opvatting elk oogenblik kan ontstaan. GRIEKENLAND. Interview met Venizelos. Opnieuw hebben een achttal arrestaties van officieren plaats gehad ln verband met het complot. Reuter had een onderhoud met Veni zelos. die zeide, dwat zoolang Kondilis, de minister van Oorlog, blijft volharden ln zijn pogingen om zichzelf dictator te ma ken samenzweringen en contra-samen zweringen aan de orde van den dag zul len blijven. Venizelos drukte zijn wensch uit tot een vergelijk te komen met de huidige regee ring, maar hij voegde er aan toe, dat de minister van Oorlog daartoe steeds den weg versperde. De premier, zei hij, moest niet zoover aan den invloed van Kondilis toegeven, dat hij het land aan het gevaar van een burgeroorlog blootstelde. Zeer waarschijnlijk zei hij, was alles wat de of ficieren wenschten te doen, 'n tegenbe- tooging tegen de politiek van terreur van den minister van Oorlog. Op een vraag of er ln het najaar ver kiezingen zullen worden gehouden in Griekenland, zei Venizelos, dat, als de verkiezingen werden gehouden onder het „knoelstelsel", dat de regeering voorstaat, het eenige gevolg misschien wel de bur- gerloorlog zou zijn. Venizelos, die thans te Londen vertoeft, keert begin September in Athene weer. Op de vraag wat dan zijn plannen waren, zei hij, dat hij gaarne een vergelijk zou tref fen met de regeering voor de presidents verkiezing in het najaar en de hervor ming van het kiesrecht. Als dat tot stand kon komen, zou het mogelijk worden dat president Zaïmis met algemeene stemmen herkozen zou worden en zou men mis schien een periode van binnenlandschen YTede tegemoet gaan. Op een vraag of hij zelf een candida- tuur voor het presidentschap zou aanne men, zei Venizelos, dat hij bij den huldi gen stand van de Grondwet geenerlei eer zucht had om president te worden. Die post is te veel schijn. Hij blijft liever aan het hoofd van een groote politieke partij, waarin wezenlijke macht wordt uitge oefend. o CUBA. Weer toenemende spanning. Naar verluidt ls Kolonel Batista begon nen met het formeeren van stoottroepen, die onafhankelijk zijn van het leger. De leden van deze particuliere militie zullen een maandelijksche soldij van 5 dollar ontvangen. Batista zou verklaard hebben, dat het zijn bedoeling is, deze Pretorianen- garde te brengen op een sterkte van 60.000 man. In politieke kringen acht men den toestand zeer gespannen. Menocal zou het voornemen hebben, den President der Re publiek Mendieta te isoleeren, en som migen schrijven hem zelfs plannen toe om tot een aanval op Mendieta over te gaan. 466e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3e Klasse, 3e Lijst Trekking: van Woensdag: 22 Augustus 1934 Hooge Prijzen 1 25.000.— 8415 I 200.— 7647 Prijzen van f45. 143 182 229 259 635 1189 1200 1299 1858 1878 2385 3042 3108 3209 3589 4467 4506 4842 5016 5123 5182 5217 5275 5682 5742 6619 6869 6914 7501 7833 7968 8040 8152 8309 8342 8530 8781 8851 9437 9520 9545 9548 10081 10240 10310 i0627 10757 11292 11436 11611 12342 13346 13573 14126 14275 14528 14583 14720 15327 15576 15837 15846 15877 15915 15994 16017 16490 16518 16520 16550 16684 17251 17528 17583 17658 17878 18242 18669 18775 19058 19730 19744 20128 20271 20317 20395 20692 21106 21152 21490 22012 22669 22768 22843 22962 23381 23404 23747 Verbeter.: 3e klasse, 2e lijst: 4574 m. z. 5474, 8396 m. Z. 6396 DE JOODSCHE CONFERENTIE IN GENEVE. GENEVE. 22 Aug. (V.D.) Dr. Stephen S. Wise, de eere-voorzitter van het Amerl- kaansche Joodsche Congres heeft gister avond op de derde Joodsche Wereldconfe rentie een redevoering uitgesproken over de houding die moet worden aangenomen tegenover het Nationaal-Socialistische Duitschland. Hij zette uiteen dat hij be vreesd was voor twee dingen, n.l. dat de Duitsche Joden een regeling zouden aan vaarden waarin een lichte verzachting van hun onrecht wordt aangeboden, het geen geen verandering zou brengen in hun tegenwoordlgen staat van tweederangs burgers en dat het Nationaal-Socialisti sche Duitschland eenige der kwade gevol gen van zijn regime zou kunnen voorko men door een zoodanig verzachte behan deling der Joden, dat daardoor het Jood sche protest ontwapend zou worden. Het Jodendom moet tevoren gewaarschuwd worden en gewapend worden tegen die dreiging. Voor zoover het Nationaal-So cialistische Duitschland den oorlog ver klaard heeft aan de beschaving, zou aan vaarding van welke vredesvoorwaarden ook, welke aan de Joden in het bijzonder zouden kunnen worden aangeboden, gelijk staan met samenwerking met Hltlerisme en verraad aan de beschaving. De plaats van het Jodendom is zonder twijfel en onveranderlijk ln de gelederen van die krachten van beschaving en vrijheid, die niet naast het Natlonaal-Soclalisme kun nen bestaan. ZIJ zullen het Natlonaal-so- ciasme overleven, tenzij de Joden de on verzoenlijke zonde begaan van onderhan delen of marchandeeren met dit stelsel, teneinde 't een of andere Joodsche slacht offer te redden. o SUVICH OVER DE BESPREKINGEN VAN FLORENCE. PARIJS. 22 Aug. (V.D.). Een naar Florence gezonden bijzondere correspon dent van de „Matin" heeft gelegenheid gehad na de publicatie van het officieele communiqué over de besprekingen tus schen Mussolini en Schuschnigg een on derhoud te hebben met den Italiaanschen onderstaatssecretaris Suvich, die bij de besprekingen tegenwoordig is geweest. Suvich verklaarde: De besprekingen van Florence hebben alleen de duidelijke rechtlijnige houding van Italië in de Oostenrijksche kwestie en de onder Doll- fuss ingeleide nauwe samenwerking van beide landen bevestigd. Zij vormen een contact tusschen de leiders der regeerin gen. De reis van Schuschnigg is in de eerste plaats een daad van hoffelijkheid, die in ons land hoog gewaardeerd wordt. Hij bewijst vooral dat de politiek van beide landen in overeenstemming vol vertrou wen blijft. Op de vraag of men aan de noodzakelijkheid gedacht heeft de reeds bestaande overeenkomsten, vooral in den zin van een militaire samenwerking uit te breiden of te wijzigen, antwoordde Suvich: Geenszins. Er is niet gesproken over een nieuw pact en evenmin over een nieuw plan tot overeenkomsten. Ons doel is de bestaande samenwerking te versterken, maar niet te wijzigen. Toen wij troepen aan de Oostenrijksche grens hebben sa mengetrokken hebben wij daarmede geen speciale overeenkomst met Oostenrijk over treden. Wij hebben in overeenstemming met de gegeven noodzakelijkheid en met onze overtuiging de zaak van den vrede te dienen, gehandeld. Suvich bestreed dat de kwestie der res tauratie der Habsburgers bestudeerd ls. Men heeft deze zaak op geenerlei wijze op geborgen of ter tafel gebracht De Italiaan- sche regeering is met de Oostenrijksche regeering van meening, dat deze kwestie niet actueel is Schuschnigg gaat naar Nice aldus Suvich verder, doch dat heeft met de Oostenrijksche politiek niets uit te staan. Het is duidelijk, dat de Bondskan selier. wanneer hij des middags laat Vla- reggio passeert, waar de ex-Keizerin Zita verblijf houdt, geenszins voornemens is daar een ongepast bezoek te brengen. Op de opmerking dat vorst Starhemberg toch gezegd heeft, dat het Oostenrijksche volk niet ongunstig zou staan tegenover een herstel der monarchie, antwoordde Schuschnigg: „De vice-kanselier heeft in een interview verklaard dat de restauratie in Oostenrijk geen actueel probleem vormt Hij voegde daaraan toe, dat het volk, wan neer het te kiezen had tusschen Hitier en Otto von Habsburg, met meerderheid zich zou uitspreken voor het tweede alternatief doch dat de keuze tusschen nationaal-so- cialistisch regime en restauratie gelukkig thans niet aan de orde is. Oostenrijk is onafhankelijk en zal onafhankelijk blijven WIJ zullen het naar beste krachten daar bij helpen. ■o- POLITIEKE BOTSING IN FRANKRIJK. ROUBAIX, 22 Augustus. (Reuter) Gisteravond is alhier een botsing ont staan tusschen een veertigtal communis ten, die biljetten aanplakten en een vijf tiental leden van de organisatie „Croix de Feu". De politie verdreef de communisten en I arresteerde een hunner. Drie leden van de „Croix de Feu" zijn ernstig gekwetst. I DE STAKINGSBEWEGING IN AMERIKA MINNEAPOLIS, 22 Augustus. (Reuter) De staking der chauffeurs van vracht, auto's, welke vijf weken heeft geduurd, is nu geëindigd, door een accoord inzake de loonen. De staking omvatte 6000 man. Tijdens de staking zijn vier personen gedood en talrijke gewond, terwijl de gouverneui den staat van beleg heeft moeten afkon digen. o DYSENTERIE IN AMERIKA. NORTHAMPTON (Massachusetts), 21 Augustus. (Reuter) Tengevolge van een dysenterie-epidemie welke hier sinds li dagen heerscht, zijn zeven personen ln het ziekenhuis overleden. Het aantal pa tiënten bedraagt thans 90. o DE VI HE-BEWEGING IN ZUID-AFRIKA KAAPSTAD, 22 Aug. (VU.). Het Con gres van de Zuidafrlkaansche partij ln de Kaap-provincie heeft gisteren in een motie de basis voor fusie aangenomen. Van de ruim 300 gedelegeerden hebben slechte twaalf tegen gestemd. De geheele verga dering werd gekenmerkt door een opmer kelijk enthousiasme en generaal Smuts, die de fusie verdedigde, werd luide toegejuicht. Slechts een. zeer geringe minderheid viel Coulter en andere anti-fusionnisten bij, Hieruit blijkt wel, dat de Zuidafrlkaansche partij in 'de Kaap-provincie vrijwel geheel voor fusie is. Ook de Oostelijke provincie blijkt niet zoo krachtig in de oppositie te zijn als men oorspronkelijk gedacht had. Men twijfelt er thans niet meer aan da', generaal Smuts de overgroote meerderheid van zijn aanhangers mee zal kunnen nemen in de fusie-partij. DE ARRESTATIE VAN DE DIRECTEUREÜ DER ZYRARDOW. PARIJS, 22 Aug. (Reuter). Het onder houd dat de Minister van Marine PieM als plaatsvervangend Minister van Buhën- landsche Zaken gisteren heeft gehad met den Poolschen ambassadeur, heeft naar de Petit Parusten" verneemt betrekking ge had op de arrestatie van de beide leiden de Fransche directeuren der Zyrardow- fabrieken. De Fransche regeering heelt reeds door t-usschenkomst van haar am bassadeur in Warschau stappen gedaaa voor de vrijlating der directeuren, hetgeen echter geen succes heeft gehad, Deze aangelegendheid zal onderwerp vormen van een parlementaire Interpel latie van de afgevaardigden Elbel, Guillou, Plcard en Rucaart Zij vragen opheldering over de maatregelen, die de regeerin» denkt te nemen om de achting voor Fransch bezit en Fransche onderdanen la Polen te waarborgen. o DE ROOFOVERVAL TE BROOKLYN. NEW YORK, 22 Augustus. (Reuter) - De politie neemt alle middelen te baat om de daders van den brutalen straatrori te Brooklyn op te sporen. Niet ver van de plek heeft men een verlaten vracht auto aangetroffen, die eenige weken ge leden gestolen is. Getuigen verklaren, dat zij twee mannen uit de vrachtauto hebben zien komen met eenige zakken die zij in een motorboot wierpen en waarmee zij verdwenen in de richting van New Jersey. Met vliegtuigen en motorbooten bewaakt de politie de bocht van New York. o EEN NOODLANDING OP GROENLAND. LONDEN, 22 Augustus. (Reuter) De treiler „Dervisch" uit Huil heeft een radio bericht opgevangen van den Engelschen vlieger Griesen, die op Groenland een noodlanding heeft moeten maken. Hij was voornemens om langs de Noor delijke route via IJsland en Groenland naar Canada te vliegen. Griesen deelt mede, dat hij voor tien dagen levens middelen bij zich heeft. KOPENHAGEN, 22 Aug. (Reuter). Vier Deensche schepen waarbij twee marine vliegtuigen zijn thans in de Groenlana- sche wateren op zoek naar den Engelschen vlieger Grierson, die S.O.S.-seinen heen uitgezonden. o ENGELSCH VLIEGTUIG GEVALLEN. LONDEN, 22 Augustus. (Reuter) Na bij Woodbridge ln het graafschap Suffolk ls gistermiddag een Engelsch militair vliegtuig verongelukt. Volgens verklaringen van ooggetuige" heeft ln de lucht aan boord van het vlieg tuig een ontploffing plaats gehad, waarna een der vleugels van het vliegtuig afge broken is. De piloot zag terstond het gevaar waar in hij verkeerde en sprong met een pnri' chute omlaag en bereikte behouden den grond. Het'vliegtuig viel als een steen o"?13!" en kwam in de Deben-rivier terecht, oj benzine-tank werd op 100 Meter van den romp gevonden. De afgebroK® vleugel kwam in een park terecht, 2on iemand te treffen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2