LA MATERNELLE. 75lte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Augustus 1934 Derde Blad No. 22824 GEMENGD NIEUWS. Veerboot-ramp. KUNST EN LETTEREN. ANNY ONDRA. VERDRONKEN. jfiet minder dan zes slachtoffers. I gistermiddag was de 49-jarige A. S., Vnsnde ln de Heenviletstraat te Rotter- met zijn twee dochters de 20-jarige t s en de 13-jarlge M. S. en de 26- ige mevrouw U„ eveneens te Rotterdam Jnende, te Scheveningen aan het Nooi - Crstrand in zee aan het zwemmen. Op En gegeven oogenblik schijnen zij door En stroom omgevallen te zijn en zich niet te hebben kunnen oprichten. Drie t'rgprs, die het gevaar zagen, waarin het Vrtal verkeerde, zijn met een lijn in zee 1 en slaagden er in alle vier aan het te brengen. De heer A. S. bleek Jjiter reeds te zijn overleden. De 20-jarige [s. was bewusteloos. Terstond werden ^Igen gedaan de levensgeesten weer op ^wekken, waarin men na ongeveer drie Srartier inderdaad slaagde. Zij werd irop naar het R.K. Ziekenhuis aan het Esteinde te Den Haag overgebracht, fMevrouw U en het meisje M. S. hadden een letsel bekomen. Aan het strand te Kijkduin is de 14- jrlge jongen G. v. K., te Den Haag. bij (et zwemmen ln zee afgedreven en ver rocken. Gistermiddag begaf zich de elfjarige W. wonende aan de Varkensmarkt te Dor- Jecht. in het Wanty te water met de be- »:ing om te gaan zwemmen. De jongen Erstond de zwemkunst echter niet vol- wnde en verdronk. [Het lichaam werd spoedig opgehaald, och de levensgeesten bleken reeds te zijn weken. Gisteravond is het driejarig zoontje van efamilie P. M. Bogerd aan de Emmi- lat te Gorinchem, in een onbewaakt ogenblik in een achter de woning gelegen geraakt en verdronken. Gistermiddag te twaalf uur was aan hfet ind van den Anna Frisopolder bij WiL kerke Zeelandde heer G. Flipse, ofdonderwijzer te Kamperland met zijn p-jarig dochtertje aan het zwemmen. Op i gegeven moment verdween het kiijd k de diepte. De vader trachtte zijn doc^i- Ertje te redden. Dit mislukte evenwel zoo- Jü beiden verdronken. De lijken zijn nog jei opgehaald. VAN EEN KAR GEVALLEN. Gistermiddag te omstreeks een uur is i doodelijk ongeval geschied op den lafschen weg te Den Bosch, lik ongeveer zestig-jarige koopman pcens uit de Beurdschestraat die op t hittekar' gezeten was. viel van de kar, i hij over een steen reed, waar het sgdek in herstelling is. Juist passeerde i tractor met een drietal kermiswagens, ike den man overreden. Met een politie- mcard is het Hik naar het ziekenhuis kragebracht. RECLAME- 5953 Geuione doos BRUTALE BOEVEN. De twee Ossenaren, die eergisternacht op zoo sluwe wijze uit het arrestantenhok te Megen wisten te ontsnappen, hebben gistermiddag nog eens opnieuw een bru taal stukje uitgehaald. Per auto keerden de ontsnapte arrestanten, die in Oss en omstreken allerminst op een gunstige reputatie kunnen bogen, in gezelschap van eenige vrienden naar de Megensche ker mis terug. Het doel van hun autotocht naar Megen was voornamelijk het terug verlangen naar verschillende eigendom men, zooals portemonnaie met Inhoud, zakmessen e.d., welke voorwerpen hun door de politie vóór hun arrestatie waren afgenomen. Het gezelschap, niet verlegen van aard, hield allereerst stil voor de woning van den burgemeester, waar men echter op een daartoe gestelde vraag ten antwoord kreeg, dat het gemeentehoofd niet thuis was Het viertal vervolgde zijn weg en trof toevallig op een andere plaats in het dorp den Megenschen burgervader. Een der uit brekers sprak den burgemeester aan en verzocht hem op tartende wijze om terug gave van zijn bezittingen. Gezien de uit dagende houding van'het illustere gezel schap achtte de burgemeester, die zijn pappenheimers wel scheen te kennen, het maar raadzamer bij de marechaussee- brigade assistentie aan te vragen. Weldra verschenen vier marechaussees ter plaatse en deze aanblik scheen den Ossenaren wei ontzag in te boezemen. In een oogwenk hadden zij weer in den wagen plaats genomen en tuften weer in volle vaart naar Oss. o AAN DEN DOOD ONTSNAPT. De Delft is gisterochtend bij den spoor wegovergang aan de Binnenwatersloot een aantal personen ternauwernood aan den dood ontsnapt. Te ongeveer kwart voor elf moest een uit de richting Den Haag komende elec- trische trein den overweg passeeren. Door tot nu toe niet geheel opgehelderde oor zaak werden de afsluitboomen niet neer gelaten, met het gevolg dat de trein in volle vaart langs den open overweg denderde. Eenige voetgangers en een wielrijder, die er juist passeerden konden zich net bij tijds uit de voeten maken. Een bejaard man werd op het laatste oogenblik voor den aanstormenden trein weggetrokken. De treinbestuurder, die bemerkt had dat er iets niet in orde was, deed den trein stoppen, om te onderzoeken of er geen ongelukken gebeurd waren. Gelukkig ech ter was alles goed afgeloopen. De politie heeft proces-verbaal van een en ander opgemaakt. (Msb.). ONDER EEN TREIN GERAAKT. De hoofdgelelder van een trein, hoofd zakelijk bestaande uit tankwagens die van de Petroleumhaven werd gedirigeerd naar de Rietlanden is gistermiddag op den Hem- weg te Amsterdam van een der wagens gevallen. Hij kwam onder den trein terecht en was onmiddellijk dood. DOOR EEN TAXI AANGEREDEN. Gistermiddag is te Ferwerd de 19-jarige E. Dijksma, die op een motorfiets aan het proefrijden was. buiten het dorp door een taxi aangereden .Hij geraakte tusschen den wagen en een boom bekneld, waar door zijn rechterarm werd gekneusd en hij een ernstige wonde in den rug bekwam. In zorgwekkenden toestand is de jonge man naar het St. Bonifacius-hospitaal te Leeuwarden overgebracht. HERSTELLINGSWERKZAAMHEDEN VEROORZAKEN ERNSTIGE ONGEVALLEN. Gistermorgen is de wielrijder J. Kersten uit Herten op den Rijksweg tuseschen Beek en Geule door een vrachtauto over reden. Ten gevolge van de herstellings werken is de Rijksweg opgebroken. De wagen reed door een geul, waardoor een veer brak en de wagen totaal stuurloos werd. Een aanrijding met den wielrijder J. Kersten, die uit de andere richting kwam. was onvermijdelijk. Met zware in wendige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Ter zelfder plaatse is J. Lenkens. arbeider bij de her stellingswerken aan den Rijksweg gister morgen aangereden door een automobilist uit Maastricht, ten gevolge van het feit dat de automobilist uitweek voor een stoomwals. De arbeider werd tegen het voorwiel van de stoomwals geworpen. Had de machinist niet onniiddellijk ingegrepen, dan zou Lenkens verpletterd zijn. Ook dit slachtoffer is met zware inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. 170 DOODEN. Bij Darihara sloeg op de Ganges een veerboot om, aan boord waarvan zich 200 personen bevonden. Slechts weinigen konden zich redden. Honderd zeventig menschen kwamen om. Toen de veerboot de rivier overstak, be gon hij door den sterken stroom te slin geren. Een aantal kinderen, die zich aan boord bevonden, sprongen te water. Daar op drong een weinig water de boot binnen waarop een paniek zich van de passagiers meester maakte. De menschen drongen allen naar één kant, tengevolge waarvan de boot omsloeg. WEER EEN ONTVOERING. Uit Goldboro (Noord-Caroiina) wordt gemeld, dat de vrouw van een predikant Askew een brief ontvangen heeft, waarin 25.000 dollar losgeld gevraagd wordt voor haar man, die den dag tevoren verdwenen was, toen hij per auto naar Smithville was gegaan. Askew wordt met den dood bedreigd als het geld niet onmiddellijk betaald wordt. NOODWEER IN ROEMENIE. Ten gevolge van ontzettende stortre gens is enorme schade aangericht aan de havenwerken van Braila, terwijl in de stad zelf meer dan 50 huizen zijn verwoest. Geheele fabriekscomplexen zijn onder water gezet. Eenige schepen op den Donau zijn losgeslagen en hebben groote averij opgeloopen. Ook andere plaatseji. in dit district zijn door de regens en stormen, welke een zondvloed geleken, geteisterd. Eveneens hebben zich boven Boekarest wolkbreuken ontlast. Tal van stadsdeelen zijn onder water gezet. De bewoners der huizen welke door het hooge water be dreigd werden, hebben moeten vluchten. De schade is niet te schatten, doch moet vele honderden millioenen Lei beloopen. SPORTVLIEGTUIG IN DUITSCHLAND VERONGELUKT. Gistermiddag is in de buurt van Vechta (Duitschland) een sportvliegtuig veronge lukt. De bestuurder is zwaar gewond. Zijn passagiere, de parachutiste Lucie Bycz- kowski, is omgekomen. HET AVONTUUR VAN ADMIRAAL BYRD Verzwakt door de lange gevangenschap op zijn geïsoleerde post, is admiraal Byrd voor de eerste maal sinds de hulpexpe ditie onder dr. Poultner hem gevonden •heeft, op het ijs verschenen. Byrd liep langzaam en aarzelend, bij een tempera tuur van 61 gr. onder nul. Poulther is het er nog niet over eens, wanneer de toe stand van Byrd de terugreis naar Klein- Amerika mogelijk zal maken Byrd is, sedert zijn isolement en ondanks zijn zwakte voortgegaan alle meteorologische waarnemingen op te teekenen. LODEWIJK VAN DEYSSEL. De viering van zijn zeventigsten verjaardag. Op 22 September as. zal onze groote Nederlandsche prozaschrijver K. J. L. Al- berdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) zijn zeventigsten geboortedag vieren. Volgend huldigingscomité is gevormd. Beschermheer: mr. H. P. Marchant. Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen; eere-voorzitter: C, Maarschalk van Egmond en Rinnegom. burgemeester van Haarlem; voorzitter: dr. P. C. Boutens secretaris: A. M, A. H. van Tetering, pen ningmeester: dr. J. F. M. Sterck. Bestuurs leden: mevr. J. van Ammers-Küller. mr. J. Enschedé. Jacob Mees, Fr, Mijnssen, Jhr. dr. Nico van Suchtelen. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Uit het tableau de la troupe blijkt, dat we van de dames de volgende oude be ken zullen terugzien: Maria Eisner, Claire Clairy, Gertie von Elmpt; van de heerenj Fritz Hirsch, Paul Harden, Walter Trie- bel, Leo Reicher en Heinz Speyer; als mede den dirigent Hans Lichtenstein. Het zal velen verheugen, dat de zoo gewaar deerde decorateur. Gerard Vroom, voor het gezelschap behouden is. Nieuwe krachten zijn: Lily Majus. Klara Tabody, Martha Wagner, Hanna Lussnig (Landestheater Graz), Trude Ploy (Rein- hardtbühne, Wien), Valery Gomörryf de heeren: Egon Karter en Arpad La- tabar. In Maart keert Friedl Dotza terug! GROOTE BOSCHBRAND IN PORTUGAL. Drie dorpen in het Noorden van Portu gal in het district Minho zijn door een' reusachtigen boschbrand volkomen ver nield. De brand heeft een gebied van meer dan zevenhonderd vierkante kilometer bosch vernield. Onder de bewoners van de drie door het vuur aangetaste dorpen brak een ont zettende paniek uit. Zij grepen het eerste wat hun voor de hand kwam en vluchtten in den donkeren nacht. Hoewel de brandweren der geheele pro vincie, gesteund door militaire afdeelingert en tal van vrijwillige helpers, onvermoeid aan de bestrijding van het vuur werken, zijn zij nog niet er in geslaagd de vernie tiging af te weren. De vlammen bedreigen thans nog een aantal andere dorpen, waar de bewoners hun huizen in allerijl moesten ruimen Vele duizenden menschen zijn dakloos geworden. Bij het reddingswerk zijn tot dusver drié personen om het leven gekomen. ORKAAN RICHT ERNSTIGE SCHADE AAN. In de streek van Lwow (Lemberg) in Polen heeft een hevige orkaan gewoed. Van 80 schuren en talrijke boerenbehuizingen zijn de daken vernield, terwijl duizenden' boomen ontworteld zijn. OPNAME-LEIDER EN ANDERS NIETS. Opname-leider bij een film, wat zal dat Mi mooi werk zijn! Wie dat denkt, die toest maar eens een draaidag meemaken uit het leven van zoo'n veel geplaagden Mn! Dan zou hij wel gauw beter weten. Scène I: Comfortabele kamer in het nesten van Berlijn, kwart over 6 des mor- iens. De wekker ratelt, de vrouw des hui- es komt kloppen als zij na 10 minuten nog "ets hoort. De mijnheer van de kamer »e zullen hem voor het gemak mijnheer Joch noemen een jongeman tusschen te 28 en 40 jaar, staat zuchtend en steu nend op, wascht zich, doet zijn morgen- ümnastiek, ontbijt, rent naar de tram en b om acht uur precies op het bureau van tijn filmproductie in Neubabelsberg. of Jitmaal in Tempelhof, waar Hans Steinhof Je film „Schept vreugde in het leven" waait met Dorit Krysler en Leo Slezak. Scène II: Telefoon op twee Lijnen. Mijn teer Koch doet dat meesterlijk. Anrufen und angerufen werden Dast 1st unser Los auf Erden. Hierboven een der nieuwste opnamen van graag geziene filmactrice Anny Ondra, 'ie men deze week in „Het verliefde Hotel" kaft Dit gezegde is wel bijzonder van toepas sing op den opname-leider. Het meisje van juffrouw Ingversen deelt mede, dat deze beroemde filmster, die om 9 uur moet ver schijnen, niet eerder dan 10 uur kan ko men, daar haar auto gerepareerd moet worden. De kleermakersfirma Hungermeyer wijst er op, dat mijnheer de filmacteur Alberto, ondanks de meest dringende aanmaningen nog steeds niet is verschenen om te pas sen. Dientengevolge kan het kostuum, dat noodig is voor de opnamen van morgen, niet op tijd worden geleverd. Van de voor heden bestelde 25 figuran ten zijn er drie plotseling op het laatste oogenblik verhinderd door ziekte en twee hebben een beter betaalde betrekking ge kregen. De decoratieschilders bellen op. dat de geschilderde wanden van de eetkamer, waarin vandaag scènes moeten worden opgenomen, nog niet droog zijn. „En dan moet je nog vreugde in je leven scheppen" denkt mijnheer Koch, als er van alle kan ten wordt getelefoneerd en zijn met moeite gemaakte berekeningen en afspraken op alle mogelijke manieren worden bedreigd. Mijnheer Koch telefoneert, dat juffrouw Ingversen maar in den trein moet stappen om op tijd ter plaatse te zijn anders. Mijnheer Alberto moet nog denzelfden morgen zijn kleermaker gaan opzoeken, de filmbeurs moet 5 nieuwe figuranten stu ren, de schilders moeten maar wind maken om de wanden te doen drogen of de groote schijnwerpers gebruiken, enz. enz. Mijnheer Koch bestelt voor het décor van de eetkamer eetgerei, wijnglazen, tafellakens, bloemen, het menu, sigaren, sigaretten, lucifers, aschbakken enz. Intusschen vuurt mijnheer Koch de de corateurs aan, bedilt de werklui, spreekt met de electriciens, den camera-man. den productieleider. Via de huis-telefoon gaan zijn gedachten langs iedereen, die in dit ingewikkelde net van de film is verstrikt. Op twee stadstelefoons gaat hij door de winkels en warenhuizen van de groote stad door de slaap- en kleedkamers van zijn spelers, en over de straat naar het film atelier, waar nu de snelle auto's komen aansuizen. Hij houdt den productieleider Karl Rit- ter op de hoogte van de laatste gebeurte nissen, dicteert nog gauw aan zijn secreta resse wat er den volgenden dag moet ge beuren en vliegt dan naar Scène III: Het opname-atelier. De groote klok slaat 9. De figuranten verdringen zich tusschen (ft coulissen, Mijnheer KóCh telt, en warempel, er ontbreken nog altijd twee tafeldames, een elegante heer enz. Zie scène II: Telefoon Eindelijk de eerste instelling. De opna meleider ademt verlicht op. De machine draait eindelijk. Wilt u nog meer van een opname-leider weten? Zijn werkdag duurt tot 7 uur. dik wijls ook langer, met een korte middag pauze, die door hem tot nul is gereduceerd. Als de acteurs naar huis gaan. is het voor hem: doorwerken, plannen maken voor de eerstvolgende dagen, uitnoodigen, verzet ten en alles voorbereiden, zoodat de zaken morgen in orde zijn. Daarbij moet hij altijd van alles op de hoogte zijn en is dat dan ook altijd. Hij moet over tooneel en film, ook over de concurrentie ingelicht zijn, zijn chef op merkzaam maken op nieuwe spelers, aan alle kanten relaties aanknoopen, doch zoo weinig mogelijk geld uitgeven. De filmbeurs in de Kronenstrasse kent hij natuurlijk zoo goed als zijn portemon naie. Hij heeft 900 telefoonnummers in zijn hoofd en kan 500 figuranten onderschei denen uit zijn hoofd indeelen voor hun rollen. Mijnheer Koch doet alles wat van hem wordt verlangd. Hij is niet voor niets op name-leider. De film met alles wat er bij hoort, is voor hem een noodzakelijke at mosfeer. Hij is bezweken voor de bekoring der Jupiterlampen en zijn grootste wensch is. als hij 's avonds doodmoe in zijn bed ligt, om zelf eens regisseur te worden en „de" groote film te draaien. Doch voorloo- pig is hij opname-leider en anders niets! KONINKLIJK KLEEDSTER. Adviseert Paramount-regisseur. Koningin Mary draagt haar typische kleine hoedjes, omdat haar echtgenoot dat mooi vindt! Koning George is trotsch op haar prachtig haar en ziet haar daarom liefst met een hoed, die de haarwrong slechts gedeeltelijk bedekt! Deze en andere interessante bijzonder heden omtrent de Koninklijke familie van Engeland' werden onlangs verklapt door Mevrouw Hilda Grenier toen zij als raad geefster in de Paramount-studio's aanwe zig was, bij de verfilming van B. P. Schul- berg's nieuwste film met Sylvia Sidney: „Thirty-day princess". Hilda Grenier was jarenlang in persoon lijken dienst van Koningin Mary en be kleedde de post van Koninklijk Kleedster bij Harer Majesteits Garderobe. In derge lijke functies had zij tevoren overigens al aan alle belangrijke hoven van Europa ge werkt. Tijdens'den oorlog huwde zij een Britsch aviateur, met wien zij zich in de Vereenigde Staten vestigde. Na zijn dood zocht en vond zij werk bij de film als tech nisch raadgeefster. Zij weet zooveel omtrent de manieren en gewoonten van koningen en koninginnen, dkt zij overal geroepen .wordt .waar men Als een filmwerk, dat wel algemeen als „onvergelijkelijk' bestempeld is. mogen wij zeker aanmerken ..La Maternelle" (De Bewaarschool) naar het bekende boek van Leon Frapié. een opzienbarend specimen der Fransche productie, die den laatsten tijd sterk en in opvallend gunstigen zin van zich doet spreken. Het is van talloos verschillende zijden ook door paedagogen, zóó,verbijsterend goed besproken, dat men zich bij het zien van deze film op iets zeer uitzonderlijks voorbereiden mag! Men ziet hierboven Rose, edel gespeeld door Madeleine Renaud. een kleine heilige in haar liefde voor de kinderen, die haar omgeven In dit epos van vreugde, maar tevens van veel ellende, dient speciaal ook de aandacht gevestigd op het ontroerende spel van de kleine Paulette Elambert. Jean Benoit-Levy en Marie Epstein zijn de vervaardigers van deze film, die naar Frapie's boek. dat met den Prix Concourt bekroond werd, gemaakt is. Een ieder, die zich voor de ontwikkeling der filmkunst interesseert, dient. ,La Maternelle". welke verre boven een hoog niveau uitstijgt, te gaan zien! een film gaat opnemen, die ir. hofkringen speelt. Een dergelijke film stelt aan zijn regis seur hooge eischen, omdat deze een vor stelijke omgeving moet scheppen, waarin alles volgens een strenge etikette toegaat. En daarbij is het advies van Madame Gre nier onschatbaar. Niet alleen dat zij kan aangeven hoe deze of gene gebeurtenis zich aan een hof in het algemeen zou toe dragen, maar bovendien kan zij den film producent ervoor behoeden een hof uit te beelden, dat al te veel op een bestaande koninklijke huishouding lijkt. Zoo iets zou natuurlijk aanleiding kunnen zijn tot groote moeilijkheden. Er wordt dus angst vallig tegen gewaakt en zelfs bij de uni formen der lakeien let men erop, dat ze weliswaar een koningshuis waardig wor den, maar toch beslist verschillen van alle aan bestaande hoven in gebruik zijnde uniformen. En dat Madame Grenier aanwezig was bij de verfilming van „Thirty-day princess" beteekent dus, dat deze film-grootendeele in hofkringen speelt, hetgeen men uit den titel trouwens ook al zou kunnen afleiden. Sylvia Sidney speelt in deze, haar eerste satyrische comedie, de rol van een Jong meisje, dat dertig dagen langs voor een prinses moet doorgaan, en daarbij de har ten van 120.000 000 menschen wint, maar het eene hart, dat zij graag zou willen hebben, verliest.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9