Quick Boys l-Scheveningen I LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 17 Augustus 1934 UIT DE OMSTREKEN. BEKERWEDSTRIJD iltav ivaoi Fantasie Overhemden VRAGENRUBRIEK. LAND- EN TUINBOUW. VISSCHERIJ-BERICHTEN. AGENDA. LAND- EN TUINBOUW. AALSMEER. Gevaarlijk kruispunt. Op de plaats aan de Dorpsstraat, waar de primaire weg voorloopig zijn eindpunt heelt, heerscht steeds een zeer gevaarlijke toestand. Er gaat bijna geen dag voorbij, dat daar geen ongevallen gebeuren, om dat het uitzicht door een bloemisterij be lemmerd wordt. Bovendien ls het deze week meermalen voorgekomen, dat auto's en wielrijders slipten, doordat veel fijne ba saltsteen naar bet midden van 't kruispunt is verschoven. Aanbesteding. Door den bouwkundige J. J. Hansema is namens den heer H. Vrolijk aanbesteed: het bouwen van een winkelwoonhuis aan den Legmeerdljk. Het laagst werd Inge schreven als volgt: Metselwerk: J. de Jong f. 1824: timmerwerk: Gebrs. P. en J. C. Hulsbos f. 1662: metsel- en timmerwerk: C. F. v. d. Hoek f. 3772; loodgieterswerk: G. Bakker f. 372; schilderwerk: G. J. Helsloot f. 449: massa: Joh. Kroon f. 4367. Gegund aan den laagsten inschrijver in massa. De alhier gehouden collecte, ten bate der t. b. c.-bestrijdlng van „Draagt Elkan ders Lasten" (Nat. Chr. Geh. vereen.) heeft opgebracht f. 239.74V». De afd. „Aalsmeer" van het Centraal Genootschap tot uitzending van zwakke kinderen organiseert een poppententoon- stelllng ln de concertzaal van hotel „De IU Kolommen". Zij wordt gehouden van Maandag 27 Augustus tot en met Zaterdag 1 September as. o HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Leendert, zoon van J. P. Bax en L. E. Stieva: Pieter, zoon van A. Krijgs man en H. A. v. d. Bos; Joziena Wilhel- mina. dochter van P. Oostwouder en J. W. Luijt; Gerrigje, dochter van J. Peters en T. Vaalburg; Arie, zoon van J. van Hoven en A. Oolijn: Maria Frederlca, dochter van A. L. Pouw en C. M. deBlieek; Cornelia Maria, dochter van J. M. Nuijt en C. de Regt; Margaretha Catharina Cecilia. dochter van J. F. Turenhout en E. C. A. v. d. Meij: Louwerens. zoon van C. van Groenigen en I. Honcoop: Johan nes Comelis Maria, dochter van A. N. van Warmerdam en M. A. Kroon. Ondertrouwd: J. van Beusekom. 34 j. en H. van Oostende, 27 j.; M. Olivier, 26 j. en K. Bras. 21 j.; A. Noorman, 30 j. en A. de Vette, 22 j.; A. H. Korsuize, 24 j. en L. Bouterse, 25 j.: S. J. de Jong, 37 j. en J. K. Loogman, 44 j. Getrouwd: A. Oudshoorn, 25 j. en D. Korthals, 22 j.: C. A. van der Stel, 22 j. en N. J. van Tol. 22 j.; J. G. Sluis. 24 j» en C. H. Sluis, 23 j. Overleden: Anna Maria de Vries, 77 J, wede van J. Westdijk; Nathalia Auden- aerdt, 31 geh. met T. van Brussel. Loop der Bevolking. Vertrokken: Alfonza M. J. van Dongen, V3n Leimuiderdljk 322 naar Amsterdam. Kinkerstr. 176: Antonlus van Ewijk, Frie- dalaan 68, naar Oastricum, Oude Haar lemmerweg 5: Anna A. Boterbloem, Hille- gommerdjjk 580, naar Bennebroek, Reek 4: Wed. M. Pruijssers, van Akerdijk 281 naar Amsterdam, le Atjehstraat 100: Mar- tinus J. Brouwer, van Hillegommerdijk 334 naar Hillegom, Meerstraat 27; Floran E. de Vroom, van Spaarnwouderweg 81 naar Bandoeng CNed.-Indië), Tasmanstraat 8: Sijbren Visser, van Spaarnwouderweg 13 naar Amsterdam, Lohmanstr. 96 4 hg.: Leopold Lüttgen, van Spaarnwouderweg 13 naar Wezel (DL), Hindenburgstr. 37; Fre- derica Kramer, van Sloterweg 116 naar Den Helder, Vischmarkt 13; Cornelis Maarse, Parklaan 5, naar Aalsmeer, Horn- weg 67; Anna P. Commissaris, van 't Ka bel 12 naar Hillegom, Weeresteinstr. 85; wed. B. P. Pols, van Nieuwemeerdijk 252 naar Amsterdam, Amstelveenscheweg 94; Johanna G. Wegenaar, van Friedalaan 72 naar Amsterdam, Jacob v. Lennepkade 59 Pieter Clement, van Venneperweg 133 n. Aalsmeer, Sportlaan 32: Maria H. Heg mans, van Lisserdijk 49 naar Hilleger»- berg. Hillegondastraat 10b. Gevestigd: Johannes Goethart, van Am sterdam. Bonaireplein 8 2 hg, naar Iepen laan 34; Fonger Kloosterman, van Am sterdam, Baarsstraat 8 hs„ naar Sloter weg 21; Lambertus Middelkoop, van Lei- muiden no. 206 naar Aalsmeerderdijk 670; Gerard Breewel. van Zevenhoven 208 naar Schinkeldijk 104; Jan Bronmeijer, van Leiden. Nieuwstr. 7 naar Nieuwemeerdijk 104; Jan Chr. van Dorp, van 'sGraven- hage. Loosd. Leijweg 76 naar Spieringweg 535; Iefke Dijkstra, van Oostdongeradeel, Anjum B 227, naar Eikenlaan 2; Evert de Jong v. Amsterdam, Bestevaerstr. 47 huis naar Kruisweg 965; Teunis van de Kemp, van Barneveld, Garderbroek 141 naar Hoofdweg 361; Afie Koch, van Haarlem, Kleverparkweg 228 naar Badhoevelaan 101; Cornelia de Koekoek, van Amsterdam Hoogte Kadijk 155 naar Aalsmeerderdijk 374; Johannes M. te Loo, van Apeldoorn, Sprengenweg 18 naar Lindenlaan 80; Cor nelis J. Stolwijk, van Amsterdam, Postjes weg 29 2 hg naar Sloterweg 142; echtge. W. de Groot, van Wildervank, Stadska naal H 43 naar Hoofdweg 998; Gerrit van Eijk. van Rotterdam, Schermlaan 23b, n. Kruisweg 1266; Bertus J. Danens, van Rotterdam, Zuidhoek 278a, naar Spaarn wouderweg 97; wed. D. Hofker, van Am sterdam. Tasmanstraat 17 3 hg a, naar Friedalaan 15a; Louis D. C. Schijffelen, van Amsterdam, AdmiralengTacht 186 2 hg naar Sloterweg 10a; Hendrik Friederichs, van Amsterdam, Donarstr. 1 hg., n. Bur gemeester Amersfoordtlaan 53; Hendrik R. G. Alink, van Amsterdam, Sloterweg 1214 naar IJ weg 36; Wilhelmus C. G. van As, van Uithoorn. Amsteldijk Zuid 8. naar Nieuwemeerdijk 266; Dirk van Bekkum Marks, van Amsterdam, Borgerstraat 56 3 hg, naar IJweg 117; Johannes Dompe ling, van Amsterdam, Sloterweg 1259 naar Sloterweg 335: Klaas A. van Eijle, van Amsterdam. Kinkerstr. 226. naar Nieuwe meerdijk 147a; Teuna van der Schrier, v. Hillegom. Loosterweg 11 no. 25, naar Lis serdijk 452: Jannetje Scheijgrond, van Zuidland, Kerkweg 355a, naar Marialaan 46; Elisabeth C. A. van der Meij, van Zandvoort, Zandvoortschelaan 169 naar Bennebroeketdijk 187; Geertje Libberden, van Aalsmeer. Rozenstraat 6 naar Aals meerderdijk 71; Dirkje P. Jansen, van Baarn, Gaslaan 1 naar Aalsmeerderweg S16: Cornelia A, Haak, van Bergschenhoek Emitshoek 4 naar Bennebroekerweg 54. Van een wagen gevallen. Gisteren viel de 16-jarige H. G. op den Sloterweg van ech met een paard bespan nen wagen. De knaap werd door een pas- seerenden autobestuurder naar een zie kenhuis gebracht, alwaar een beenbreuk en 'n niet ernstige hoofdwond geconsta teerd werden. Rofeturatle Kei kgebeaweu. Het nabij de Hjnden staand gebouw „Geloof en Liefde" van de Hervormde Ge meente en 't gebouw „Rehoboth" van de Hervormde Evangelisatievereenlging te de Rijk alhier, zullen zoo mogelijk nog voor den komenden winter gerestaureerd worden. HILLEGOM. De Bloembollenbeurs. De bloembollenbeurs, die hier gisteren bezocht was door 123 personen, blonk uit door de inzendingen van bloemen. Gla diolen waren er in prachtige soorten van verschillende firma's. De collectie dahlia bloemen van den heer Van Oosten span de de kroon en werd algemeen bewon derd. Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L.O. de beer D. L. Hage alhier. o— KATWIJK AAN DEN RIJN. De verbetering van het Overrijn. Naar wij vernemen zal, als het trottoir aan de Zuid-Boulevard gereed is, met de verbetering van het Overrijn, nieuwe be strating, trottoirs, rijwielpad, worden be gonnen. Met de uitzetting van dit trottoir is bereids een aanvang gemaakt, zoodat mag worden verwacht, dat nog voor den winter het Overrijn gereed zal komen. De Tuinbouw. In aanmerking nemend, dat wij toch altijd nog in een z.g. „crisistijd" leven, is er den laatsten tijd voor de tuinders in het algemeen geen steekhoudende reden tot klagen. De toestand is veel beter dan in 1933. In meerder opzicht is zulks merk baar. De prijzen der producten zijn steeds beter geweest, de gewassen die tot heden geoogst waren zijn goed, de pachtprijzen zijn, dank zij de activiteit van de com missie tot behartiging der Tuinbouwbe- langen, van bijna alle teelgronden ver laagd. waarvan vooral nu geprofiteerd wordt. Allen oorzaken, die een iets bete ren toestand tot gevolg hebben. Den 15 Aug. is vpor menig tuinder een belang rijke datum: de dag der eerste termijn betaling van landhuur. Ook deze betalin gen hepen, naar ons van betrouwbare zijde verzekerd werd. vlotter dan voor heen. De te betalen bedragen waren door de pachtverlaging, die met behulp der ge noemde commissie bewerkstelligd was, lager. En het laat zich aanzien dat de hier geteelde producten in de naaste toekomst gevraagd zullen blijven, en een redelijken prijs zullen opbrengen. Het kwantum door gedraaide producten was tot heden zeer klein; de laatste weken was er van door draaien zelfs geen sprake. Het eenige, wat geen enkelen tuinder of koopman kan be vredigen ls de z.g. „steunregeling voor aardappelen", een regeling die geen steun regeling is naar aller opvatting doch een administratieve rompslomp die veel geld kost en ten slotte door tuinder en consu ment moet betaald worden, den tuinder een gedeelte van de opbrengst onthoud en het voor den consument onnoodig duur maakt. Bovendien de niet kapitaal krachtigen van aardappelen onthoudt, daar onder- en bovenmaatsche, die voor redelijke prijzen te krijgen zouden zijn, niet in den handel gebracht mogen wor den. Dit treft, dat moet voor ieder duide lijk zijn, wel alleen de stedelingen. Doch juist daar woont een groote groep van af nemers van onder- en bovenmaatsche aardappelen. Resumeerende komen wij echter to'. de slotsom, dat de algemeene toestand in de tuinbouwbedrijven hier en in naaste om geving redelijk is. o KATWIJK AAN ZEE. Waarschuwing voor zwemmers. Gisternamiddag hebben eenige goede zwemmers van de KR.B. op een gevaar lijke plaats voor zwemmers op het Noor- derstrand, waar zich een mui bevindt, een baken met roode vlag in zee geplaatst als waarschuwingsteeken. Ten bate van den arbeid ln het Chr. Opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergen wordt a.s. Zaterdag in onze gemeente een speldjesdag gehouden, waarvan de leiding berust bij den heer A den Dikken. Onder leiding van den heer P. C. Langmuur heeft gisteravond 't muziekge zelschap U.N.I. in de muziektent op den Boulevard ten genoege van velen een mooi concert gegeven! ZATERDAG A.S. 6.30 UUR 5939 3de ld. K.N.V.B. Terrein: Sandtlaan, Katwijk-Rijn. Entree 25 cent, Werkloozen 10 cent Jongens 10 cent. NOORDWIJK. Een verlies voor de gemeente. De door den Minister van Binnenland- sche Zaken voorgenomen nieuwe maat regelen als het stichten van een werkloos- heidssubsidlefonds en het subsidieeren daaruit van de gemeenten ln de kosten van werkverschaffing en steunverleenlng hebben voor onze gemeente tot gevolg, dat de ultkeering ln de kosten van steun verlening en werkverschaffing f. 55790 grooter wordt dan voorheen, doch dat het Rijk ten behoeve van bovengenoemd fonds beslag legt op een bedrag van f. 86.024 aan gemeentelijke belastinggel den, zoodat het verlies voor de gemeente over een vol jaar gerekend woldt f. 30.054. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. Eichhorn van Den Haag, Fr. Hendriklaan 31 naar Gooweg 12 C. Zwaan echtg. C. Duindam van Katwijk M. Adr. de Ruijterstr. 27 naar Egb. de Grootstr. 38 J. M. C. Hulscher van Bloemendaal Brederodeweg 54 naar Wil- helmlnastraat 15 8. C. R. Kest, echtge. F. J. Kuijper van Hillegersberg Julv. Stol- bergl. 31 naar Dahliastraat 64. Vertrokken: H. W. Linssen van Pické- weg 16 naar Heijthuijsen St. Elisabeth Klooster J. J. Llndhout, echtg. G. J. de Vries van Voorstr. 45 naar Slochteren Slddeburen Molenhom 354a F. W. Haferkorn van H. ter Dulnstr. 39 naar Den Haag, Wouwermanstraat 54 A. M. Smetsers, van Langeveld 29 naar Oirschot Nieuwstraat A. 103/104 J. H. J. van Croonenborgh van Zwarteweg 20 naar Den Haag, Loosduinen Huize Bloemendaal A. Spaanderman, van J. Kroonsweg 28 naar Sassenheim Hein Daderstr. 18 M. J. Hermans van v. Leeuwenstr. 14 naar Katwijk, Sec. Varkevlsserstr. 33 M. Geusebroek van Zwarteweg 20 naar Den Haag Ch. de Bourbonstr. 48 Th. M. Angevaare, echtg. C. J. Diels van v. Limb. Stirumstraat 56 naar Lelden. Lammen schans 67. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Comelis Theodorus z. van M. F. Koeman en C. J. G. Verhoeven Maria Catharina d. van J. L. van den Berg en L. Cramer. Ondertrouwd: W. Mooijekind err Z. Kloos. Overleden: Maria Heemskerk 80 jaar. Wed. Jan van den Berg. De bloembollenbeurs. De bloembollenbeurs in café „De Zwaan" werd deze week weer druk be zocht. Niet minder dan 220 personen tee kenden de presentielijst, waarvan ruim 40 exporteurs. De handel was weer teer vlug, vooral was er groote vraag naar ronde en kleine dubbelneuzen van narcissen. Ook naar bijgoed begon er reeds vraag te ko men. De gemaakte prijzen waren onge veer gelijk als de vorige week. Naar wij vernemen is van gemeente wege een medaille beschikbaar gesteld voor den etalagewedstrijd, die wordt ge houden bij gelegenheid van de winkelweek te Noordwijk-Binnen van 30 Augustus tot 6 September. Door B. en W. is aan de Vereenlging „Het Wit Gele Kruis" alhier, vergunning verleend voor het houden van een speld jesdag op Zondag 26 Augustus. o NOORD WIJKERHOUT. Geen Oranjefeest, Van gemeentewege zal dit jaar wederom geen Oranjefeest gevierd worden, ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. Redenen zijn, de dubbele rouw van het Hof, en de crisis-omstandigheden, welke van ons welvarend dorp een nood lijdende gemeente maakten, met talrijke werkloozen. De boonenteelt. De boonenteelt is dit jaar heel wat beter dan het vorige seizoen. De prijzen zijn veel loonender. Ook begint het buiten land weer tot de afnemers te behooren. Vaak vertrekken eenige wagons met boo- nen naar Duitsehland. Alleen kon het gewas grooter geweest zijn. Door droogte en stormen is veel ver loren gegaan. De bollen-begraaf plaats. Op dezelfde plaats als verleden jaar is wederom een bollen-begraafplaats inge richt aan den Heerenweg. Met de uitvoe ring van de saneeringsbollen is men weer begonnen. De overproductie zal echter minder bedragen dan verleden jaar. o OEGSTGEEST. Avontuurlijke jougelui. Een drietal jongens van 810 jaar af komstig uit IJmuiden, was met een vrachtauto medegereden van den Velser- pont af en in Oegstgeest geland. Hier werd hun door de politie nachtverblijf verstrekt en den anderen dag werden zij op transport naar de ouderlijke woning gesteld. Het drietal vond het een avon tuurlijke reis! Diploma's „Poelmeer". Door het bestuur der zwemvereeniging „Poelmeer" is het diploma als geoefend zwemmer (ster) uitgereikt aan de navol gende personen: A. Klinker, A. de Vries, M. Booij, E. Ro sier, G. Meyer, C. de Leeuw, A. Boersma, M. Vlaardlngerbroek, E. v. d. Blij, A. v. d. Hoeven, C. Hofman, B. Bennema, A J. v. Eek, H. Kraaikamp, B. Dorrepaal, B. Snij der, Kitty Hoevenaar, C. Ch. Zandvoort, K. Colin, A. H. Stein, J. Daniels. A. Bonarius, B. A. v. Ulden, H. J. Nij- huis, H. Dekking, J. de Koning, J. Smidt, H. A. Gerritsen, J. Paardekooper, H. Doorn veld, C. J. W. Zandvoort en F. H. Kriek. De verlegging van 4tn Rijksweg. In antwoord op een betreffend verzoek ontvingen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. van den Rijkswaterstaatsdienst bericht, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen met het aanbrengen van wegspijkers en ver- keersstrepen op het reeds opengestelde gedeelte van de wegvertegging bewesten Oegstgeest (van het Groene Kerkje te Oegstgeest tot plm. km. 20 van den Rijksweg 's-Gravenhage-Noordhollandsche grens) te wachten tot het geheele wegvak bewesten Oegstgeest zal zijn voltooid. Gewacht moet echter worden tot de opge brachte teer en het split behoorlijk is ingereden. Zoodra dit ls geschied, zal tot het aanbrengen van wegspijkers en de verkeerslljnen worden overgegaan. Bij de herkeuring van trekhonden, werd een tweetal honden afgekeurd wegens te geringe borstbreedte. Geslaagd te Den Haag voor het examen Hoofdacte de heer J. Th. van Droffelaar alhier. SASSENHEIM. Incident tussclten wethouder en cbMffeur. Toen gistermiddag een auto, komende uit de Floris Schoutenstraat met een zeer groote bocht naar de Hoofdstraat kwam en daardoor de veiligheid van het verkeer ln gevaar bracht, werd de chauffeur hier op gewezen door weth. Bader. Er ontstond een korte discussie, waarbij de chauffeur uit den wagen kwam en wethouder Bader tegen den grond sloeg. Door den kantonnier van den Rijks waterstaat v. K. werden de auto en de inzittenden naar het politiebureau geleid, waar van dit incident proces -verbaal werd opgemaakt. VEURLEIDSCHENDAM. De vermiste boerenWUecht terecht. De 27-jarige boerenknecht J. L. H. in betrekking bij den landbouwer v. d. M. wonende aan den Westvlietweg, the sedert 1 dezer werd vermist, is terecht. Zooals bekend was H. dien avond ver trokken om zijn f. 114.spaarpenningen te deponeeren bij de Coop. Boerenleen bank te Maasland, waar hij echter niet is geweest. De Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam deelt thans mede dat H. ln den nacht van 11 op 12 dezer, heeft ge logeerd ln hotel Smit. aldaar. H. zelde niet van plan te zijn naar zijn patroon, noch naar zijn ouders, die in Den Haag woonachtig zijn te zullen te- rugkeeren, doch dienst te willen nemen bij de Koloniale Reserve. Conflict tusschen de Oranjevereenigingen. Tusschen de beide Oranjevereenigingen ls een conflict ontstaan vm. wat betreft de financieele deelneming. Overeengekomen was, dat de twee ver- feenigirigen al haar kasmiddelen ter be schikking zouden stellen. De Chr. Oranje- vereeniging beschuldigde echter de Wilhelminavereeniging van het feit dat deze haar bestuurders doucheurs van f50 per persoon had uitgekeerd en bovendien nog geld had staan op de Coöp. Boeren leenbank. Over en weer werden elkaar ver wijten gedaan met het eindresultaat, dat dit jaar geen feesten zullen worden ge houden. De bestuurders hebben echter met het publiek geen rekening gehouden. Er is nl. huis aan huis met Ujsten gewerkt om giften voor een kinderfeest. Over Juli j.l. ten bate van de diaconie in de Ned. Herv. Kerk gecollec teerd f. 84.54'/:. o WASSENAAR. Geslaagd voor het Staatsexamen,' afd. A. de heer G. Bergsma alhier, leerling van het gymnasium te Leiden. o ZEVENHOVEN. Arm gebroken. De arbeider v. L. werkzaam bij den landbouwer Z. J. de Gr. viel van een voer koren, tengevolge van het feit dat de paarden onverwachts voortschreden. De man kwam op de polderboom terecht, waardoor hij zijn arm brak; hij moest vervoerd worden naar het ziekenhuis te Leiden. RECLAME- 5975 prima, prima, frissche dessins pB B Kf] met 2 boorden N. L. te L. Secretaris van Litteris Sacrum is de heer H. de Wilde, Breestraat 93, van Nut en Vermaak is voorzitter de heer W. T. v. d. Steen. Leeuwerikstraat 15 en secretaris van Shylock ls de heer J. Nieuwenburg, Prins Hendrikstraat 24 a. K. S. te K. aZ. Probeer eens te schuren met pekel. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De Leeuwarder botemoteerlng is thans vastgesteld op 43 ct. per kg. IJMUIDEN. 17 Aug. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G, 1 501.10, Tongen per K.G. f. 1.601.20, Zetschol per kist van 50 K.G. f. 15, Kleine Schol f. 165.90 Groote Schelvisch f. 18. Middel Schelvisch f. 16 14, Kleüimiddel Schelvisch f. 138.75. Kleine Schelvisch f. 86.30, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 3332. Gullen der kist van 50 K.G. f. 83.60, Lengen per stuk f. 1.20, Heilbot per K.G. f. 0.80. Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.80, Makreel f. 10. Aangekomen 1 Stoomtrawler: IJM. 112 met f.2821; 1 logger: K.W. 43 met f.941. VLAARDINGEN, 17 Aug. VL, 180 met 27 last. Prijzen: Volle ha ring Zuid f. 16.1015, Volle haring Noord f. 15.90—15.50. Maatjesharing Noord Jong f. 1312.10, Maatjesharing Noord f, 9,20 8.50, Maatjesharing Zuid groen f. 17.50 16, Maatjesharing Zuid jong f. 13.5013. MUSEA. '""TC Academisch Historisch Museum; Dage. lijks van 1012 en l'/s5 uur. 'sZater. dagsmiddag en 's Zondags gesloten. Toe. gang f. 0.25. Stedelijk Museum de Labenhal, Oudt Singel. Geopend ln November, December Januari en Februari van 10—3 uren1 ln Maart, April en Mei van 104 uur 2 Juni, Juli, Augustus en September m 10—5 uur In October van 10—4 uur. z®. dags vanaf balféén. Entrée Zondags kis. teloos. Maandags f 0.25, overige daset f.0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 10—3 uur, 1 Febr tot 1 April van 104 uur, 1 April—l Oct van 10—5 uur, 1 Oct.—1 Dec. van lo_ uur. Zondags van 14 nur. Entrée Maan dags f.025. overige dagen f.0.10. Etbnographlsch Museum, Rapenburg t| —69 en Breestraat 18. Op werkdagen vin 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f.0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., V. d. WerC park. Werkdagen 8.3012, 1205, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Op werkdagen van 1 April—1 Oct. van 9-u en l'/«6 uur. Zaterdags tot 5 uur. Vanl Oct.—31 Mrt. van 9—12 en l'/i4 uur. Op Zondagen van 1 April1 Oct. van 10—4 u. 's Winters des Zondags gesloten. NederL Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Stationsweg)Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ge opend op werkdagen van 1.304.30 urn nam. Zondags gesloten. Rijksmuseum voor geologie en minera logie (Garenmarkt): Op werkdagen van 912 en l'/i4 uur. Kosteloos. Nat. Hist. Museumte bezichtigen dage lijks van 9—12 en l'/t5; Zaterdags 9-U uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvier. Inenting tegen dlphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam- Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg, 8 uur nap „Het verliefde Hotel." Woensdag en Zaterdsig nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 nor. Trianon Theater. Breestraat, 8 uur nam, „De Bewaarschool". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 our. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 51 8 uur nam. Zondag van 2 uur al door- loopende voorstelling: „De onzichtbare man." Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 n. n.m. „Die drei von der Stempelstelle." Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Drlesum, Mare 110, Telef. 406. VOOR KLEINE TUINEN. Bloemenweelde in Augustus. In deze maand krijgt onze bloementuin een ander aanzien doordat bepaalde bloemsoorten andere in bloei opvolgen. Zoo is het vooral de dahlia, die nu pias rijk en volop gaat bloeien. Natuurlijk hebben «e geregeld de stengels aangebonden en wan neer we nu van bepaalde soorten groote, langstelige bloemen willen snijden, breken we de bovenste zij knoppen tijdig weg. Alles komt dan de hoofdknop ten goede, die dan ook een veel gTootere bloem zal vormen. De zoo hinderlijke oorwormen, welke vaak aan de bloemen en bladeren vreten .kun nen we in potjes, gevuld met een weinig houtwol, vangen. Deze hangen we dan op de stokken en controleeren we elke och tend om de boosdoeners te dooden. Een belangrijke bloemsoort, welke nu bloeit hebben we In Phlox panlculata, ook wel vlambloem of herstsering genoemd. De groote variatie in levendige kleuren, welke we hierin aantreffen, is overweldigend. Indien we hiervan eenige goede variëteiten groepsgewijze hebben aangeplant, heeft onze bloementuin daardoor alleen reeds een goed aanzien. Deze planten hebben het voordeel dat men er weinig of niets aan behoeft te binden. Van de knolgewas sen ls het vooral Gladiolus welke nu onzen bloementuin gaat sieren. In veel gevallen zullen deze van steunsel moeten worden voorzien, waartoe we de stengels aan korte, stevige stokjes binden. Van de nu volop bloelende Lathyrus snijden we gerust veel bloemen af en verwijderen we vooral alle uitgebloeide bloemen voordat er zaad wordt gevormd. Ze zullen dan langer doorbloelen. Enkele Herfstasters: Sob- dago's, Heleniums, Rudbackla's Hellantbus e. a. laatbloeiers beginnen reeds te bloeien. Vooral de hooge soorten hiervan moeten met zorg worden aangebonden, waarbij de plant haar ongedwongen en natuurlijken vorm moet behouden en de stokken en M» bindmateriaal zoo min mogelijk mag wor den gezien. Voor aanvulling van open plekken ln den bloementuin kunnen we nu nog vollegronds Chrysanthemums ge' bruiken, die met kluit worden overgeplant Indien we zorgen dat ze vooral de eerste dagen volop water krijgen zullen ze hier van weinig hebben te lijden. Van aiie planten worden de uitgebloeide bloemen regelmatig verwijdert, opdat de tuin eei frisch aanzien behoudt. Uitgebloeide Delphiniums snijden we tot aan den gro"" afin de meeste gevallen zullen ze dan u> September nogeens bloeien.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6