75»te Jaargang VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 No. 22824 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN:] 30 Cts. pér regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen jfraar agentsohappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 C(5. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending vap brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Otg. Bureau NoordeirKlsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. PoetcbèM^weveti Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. RRIJS DE'ZER COURANT i] Voor Leiden per 3 maanden f.2:36; pér week f.0.13 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, pér wéék 0:iS Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. I JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER F. GIEZEN. legiftigd met de zilveren medaille der Orde van Oranje Nassau. De heer F. Giezen. [Hedenmorgen herdacht de heer F. |iezen meesterknecht bij de N.V. van anenburg en Heringa's Sajetfabrieken Diler, onder groote belangstelling zijn I jarig jubileum in dienst dezer firma I Onder hartelijke bewoordingen werd den pbllarls, die per auto van zijn woning ps afgehaald namens de Directie een peloppe met inhoud aangeboden. Zijn pmdige eigenschappen werden hierbij ge- leveerd, terwijl men hem tevens mede- jelde. dat het H.M. de Koningin be- iagd had hem te begiftigen met de zll- Jeren medaille der Orde van Oranje- ■ajsau. I Nog werd het woord gevoerd namens let Kantoor- en fabriekspersoneel, waar lij men eveneens de velerlei kwaliteiten lan den jubileerenden meesterknecht pees en hem diverse geschenken, be- ande uit huishoudelijke artikelen aan- Een schat van bloemen bewees |ede de bestaande groote erkentelijkheid lor den heer Giezen, voor wien deze testdag zeker een onvergetelijken zal ij ven! PüD-RECHERCHEUR A. A. LUKASSEN t Bekend politieman heengegaan. fÊÊËKÊM l PÜIP I Te Soesterberg, waar hij dt .natste éten woonachtig was. is op 61-jarigen 'eftijd overleden de heer A. A. Lukassen, lie cedurende vele jaren in onze stad In Tolitiedienst is geweest. In 1898 werd de éans ontslapene aangesteld als agent erde klasse, waarvan hij spoedig tot twee- Ije en eerste klasse opklom, om vervolgens |ir. 1905) aangesteld te worden als recher- fheur. In deze hoedanigheid heeft hij zeer "tel nuttig en succesrijk werk verricht, 'ooral in de oorlogsjaren, zoodat hij een igemeen bekende persoonlijkheid in onze 'ad geworden is, die bij zijn chefs hoog ^geschreven stond en door zijn collega's, Jiet alleen In onze stad, maar ook In an- Jere plaatsen, algemeen werd gewaardeerd I» een zeer bekwaam politieman en een prettig kameraad. [Op 4 September 1928 heeft hij den piitiedienst met pensioen verlaten De fitste maanden had hem een ernstige jekte aangegrepen die thans helaas een ®de gemaakt heeft aan zijn leven. De ""ardebestelltag zal Maandag a.s. te sterberg plaats hebben. DE ARBEIDSBEURS. ,0p den 16den Augustus 1934 waren tv.) 2489) werkzoekenden inge dreven. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER J. F. X. SANDERS. Naar wij vernemen heeft het jubileum van den heer Sanders gisteren op een voudige maar niettemin opgewekte wijze plaats gehad. Nadat in de St. Lodewijkskerk een H. Mis werd opgedragen tot intentie van dankbaarheid, waarbij ongeveer het ge- heele personeel tegenwoordig was, had in de fabriek een intieme samenkomst van het personeel plaats. In een der lokalen der fabriek riep de heer J. A. Christiaanse den aanwezigen het welkom toe en vroeg hun bijzondere aandacht voor een volgende gramofoon- plaat. Groot was de verrassing van alle aanwezigen toen zij plotseling de stem van hun directeur herkenden, die zijn perso neel in een geestige, opgewekte en harte lijke rede toesprak. Dat de directeur, die op zijn ziekbed zijn toespraak aan de gramofoonplaat had toe vertrouwd, op deze wijze toch een oogen- blik toeven kon te midden van zijn per soneel en in zijn fabriek, waar hij van zelfsprekend den geheelen dag in den geest tegenwoordig was, deed opnieuw, vooral door zijn opgewekten toon, de hoop herleven, dat de jubilaris weer spoedig, geheel hersteld in hun midden zal terug- keeren. In een gloedvolle rede heeft daarna de heer Christiaanse den jubilaris hulde ge bracht en het personeel toegesproken, nog eens met vreugde wijzende op de goede verstandhouding, die er altijd in de fa briek heerscht. Men bleef hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Ten huize van den jubilaris werden den geheelen dag brieven, kaartjes, telegram men en bloemstukken binnengedragen. Wij zagen o.a. bloemstukken van de Ka mer van Koophandel, Ver. Nederl. Fabri kaat, Ver. van Leidsche Industrieelen, College van Commissarissen der Vennoot schap, personeel der fabriek, Sociëteit „Amicitia", Nederl. Bond van Zeepfabri kanten en van „De Leidsche Courant" en „De Leidsche Broodfabriek" van welke beide laatste instellingen de heer Sanders deel uitmaakt van het bestuur. Op overtuigende wijze is den jubilaris gebleken hoe zijn arbeid door velen wordt gewaardeerd; moge hij spoedig weer ln staat zijn, geheel hersteld, zijn werk te hervatten. MILITARIA. Bij beschikking van de Minister van Defensie d.d. 23 Juni 1934 II afd. B No. 79, zijn met ingang van 2 Augustus 1934 artillerie tot kornet bij het 6e reg. veld artillerie alhier de reserveijwachtmees- ters-titulair H. André de la Porte en J. A. Mac Leod Manuel, alsmede de dienst- plichtige-wachtmeesters-titulair F. Ak kerman, F. W. van den Broek d'Obrenon, J. Weijl, A. L. J. E. M. Moonen en C. W. Pape. Bij beschikking van het Departement van Defensie dd. 13 Juni 1934 n afd. B. No 35 is de eerste luitenant J. Roode, van den staf der artillerie, met ingang van 15 September 1934 in het belang van den dienst overgeplaatst naar 6e reg, veld-ar- tillerie alhier, Genoemde luitenant wordt ingedeeld bij de le schoolbatterij. Bij beschikking van den Minister van Defensie dd. 2 Aug. 1934, D afd. B. No. 17 zijn met ingang van 3 Aug. 1934 benoemd tot kornet bij het 6e reg. veld-artillerie al hier de dienstplichtige wachtmeester-ti tulair A. Kruithoff en de reserve wacht meester-titulair A. V. Vosveld. Idem dd. 18 Juli 1934 II afd. B. No. 10, benoemd tot vaandrig der militaire ad ministratie bij het 6e reg. veld-artillerie alhier, de sergeant-titulair S. H. Koop- mans van het le reg. infanterie. De cadet-sergeant E. A. van Dishoek, die bij Kon. besluit van 10 Juli 1934 No. 81 met ingang van 1 Augustus is benoemd en aangesteld tot 2e luitenant bij het 6e reg. veld-artillerie alhier, zal op Zaterdag 18 Aug. worden beëedigd en in functie ge steld. Deze beëediging zal plaats hebben op de Maaldrift. Het regiment zal daartoe or.der commando van kapitein jhr. Clif ford Kocq v. Breugel worden opgesteld. De muziek van het 6e reg. veld-art. zal hierbij haar medewerking verleenen. De wachtmeester A. J. Verboom van het 6e reg. veld-artillerie alhier zal van 20— 25 Augustus worden gedetacheerd bij de School voor Reserve-Officieren der Onbe reden Artillerie te Utrecht. Dr. BOERSEMA HERSTELD. Zondag a.s. zal het een feestdag zijn voor de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden en haar voorganger. Dr. K. H. Boersema zal dan weer voor 't eerst na geruimen tijd voor zijn Gemeente optreden Na een ziekte van zes maanden is hij gelukkig eindelijk weer in staat zijn werk onder zijn Leidsche leden te hervatten. Het is jammer voor hem en zijn gemeente, dat het Leidsche Volks huis is gesloten! Doch wij twijfelen niet of ook de dienst in het Nutsgebouw zal voor aUen een zegen zijn HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A. C. Zuidhoek, Wilhelmina- straat 39, Noordwijk-Binnen, kappersbe- drijf. De handelszaak is omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: Gebr. Zuidhoek. Vennooten: A. C. Zuidhoek, Noordwijk en P. J. Zuidhoek, Noordwijk. DRENKELING GERED. Gistermiddag is de 5-jarige N. v. D. uit Oegstgeest in de groote vijver van de Leidsche Hout gevallen. Het kind dreef naar het midden. Gerrit van Putten sprong gekleed te water en wist den dren keling behouden op het droge te brengen. De agent v. P., die in de buurt was, heeft zich eveneens gekleed te water begeven, maar zijn hulp was niet meer noodig. EEN OUDE TRUC! Een winkelier in onze stad is gisteren de dupe geworden van een oude truc, die echter altijd nog succes schijnt te heb ben! Een juffrouw kocht een kleinigheid voor f. 0.50, betaalde met een briefje van f. 10.— en nam zoowel de waar als het briefje van f. 10.— en het wisselgeld mee! Men zij op zijn hoede! DE „VICTORIA REGIA" BLOEIT WEER. Het jaarlijksche feest voor het oog in den Hortus Botanicus wacht ons heden avond weer: de „Victoria Regia" staat in bloei! Zij zal hedenavond en morgen avond in de Victoria Regiakas van 911 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. De toegangsprijs bedraagt, gelijk ge bruikelijk, 25 ct. DE FORD-KARAVAAN IN LEIDEN. 13 landen bezocht in 2 maanden tijds. De Ford-karavaan, bestaande uit 3 be stelwagens, een V 8, een V 4 en model Y 4 cylgeheel geladen een reis maken door geheel Europa en een deel van Afrika en Azië, bezocht heden Leiden en omgeving. De drie hel rood geschilderde auto's maakten in geheel normale uitrus ting een reis van Alexandrië uit door Palestina, Syrië, Turkije, Bulgarije, Roe menië, Joego-Slavië, Hongarije, Czecho Slowakije, Duitschland, Zweden en Dene marken en doorkruisten niet alleen de uit gestrekte woestijnen, maar overwonnen de onherbergzame hooggebergten van Zuid- Oost-Europa met zijn ongebaande wegen en trotseerden de tropische hitte en tevens de ijzige koude. In 2 maanden tijds werd de reis van Alexandrië naar ons land ge maakt, wel een uitstekende reclame voor de doelmatigheid dezer wagens. Van Hol land uit vervolgt de karavaan zijn reis via België, Duitschland, Zwitserland Frank rijk en Spanje naar Gibraltar, waar dan ongeveer 20000 K.M. zullen zijn afgelegd! Bij den rondrit door onze stad en het oponthoud op de verschillende punten trokken de met Egyptische letterteekens en groote kaarten beschilderde auto's een alleszins verdiende, algemeene belang stelling. Gslaagd te den Haag voor het examen hoofdacte onze s tadgenoot de heer J. H. Pampe. De gepensioneerde W. J. D. T. is gistermiddag op den Rijnsburgerweg tegen een lantaarnpaal opgereden. Hij kwam zoodanig te vallen, dat hij met inwendige kneuzingen naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overgebracht. Wij ontvingen een aardige legplaat der firma Vroom en Dreesmann, de eerste van een serie, bestaande uit 28 stuks, welke onze folklore de nationale kleederdrach ten in beeld zal brengen. Deze serie is samengesteld door den heer C. J. van Agt- maal te Baarn; de legplaten zullen tijdens de Nederlandsche Reisweek van 2028 Augustus in de verschillende etalage's der firma Vroom en Dreesmann worden ge- etaleerd. De kleuren, zoowel van kleeding als interieur van de ons toegezonden leg plaat. wettigt het vermoeden dat de ont werper aan een zoodanige opgave uitste kend heeft voldaan. Het is daarbij een mooie gedachte, onze landgenooten weg wijs te maken in de doolhof der kleeder drachten uit onze diverse provincie's, waarvan de ontwerpers de draagsters en dragers zonder eenigen opschik in hun eigen omgeving heeft willen uitbeelden. Deze typische kleederdrachten verdwij nen in ons land meer en mer; de boven genoemde serie zal er zeker toe bijdragen, de herinnering daaraan levendig te houden! De legplaten worden tegen ge ringen prijs in den handel gebracht, Hedenmorgen is de 50-jarige W, W. op het terrein van de Constructie-werk- plaatsen, doordat dit brak, van een lad dertje gevallen. Hij bleef bewusteloos lig gen en is door den E.H.D, ter observatie naar het Acad. Ziekenhuis gebracht J N de M. is cp de I.rmmermarkt ge struikeld en zoo ongelukkig gevallen, dat hij zijn linkeronderbeen brak. Hij is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Saargebied. Het internationale hoogste gerechtshof van het Saargebied te Saarlouis heeft na een bijzondere zitting bevolen den Rijks- duitschen majoor b. d. Schater uit arrest te ontslaan. Schater is daarna onmiddel lijk naar Duitschland vertrokken. De pre sident van de regeeringscommissie voor het Saargebied Knox had Schater in een brief aan den Volkenbond als een zeer gevaarlijk individu afgeschilderd, een Dultschen spion. Zooals men weet, heeft de rechter van instructie te Saarbrücken onlangs ook Knox bevel tot huiszoeking bij en verze geling van de bureaux van het Duitsche front onrechtmatig verklaard. DUITSCHLAND. De plebisciet-actie Werkloosheidcijfers De campagne voor 19 dezer duurt on verminderd voort. Alle ministers blijven in actie. Ook von Papen heeft nog een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij met betrekking tot het politieke testament van Hindenburg verklaart, dat het de wensch van Hindenburg is de door hem nagestreefde door Hitier op 30 Januari 1933 verwezenlijkte vereeniging van het geheele Duitsche volk innerlijk meer en meer geconsolideerd te zien om door deee eenheid van Duitschland de „volbrenging der historische missie van ons volk" mogelijk te maken De Duitsche gevolmachtigde voor ont wapeningskwesties, von Ribbentrop, heeft een verklaring gepubliceerd over: „Adolf Hitier, de schuld aan den oorlog en de pariteit." Hij bespreekt daarin de gevolgen van de opvatting dat Duitschland schuld draagt aan het uitbreken van den oorlog, zooals Frankrijk's streven naar veiligheid, ter bescherming tegen een agressief Duitsch land en in verband daarmede de weigering te ontwapenen en Duitschland gelijkheid in bewapening toe te kennen. Verder de propaganda in het buitenland tegen den geest van geweld in Duitschland. Er wordt in het buitenland gezegd, aldus von Rib bentrop, dat Duitschland in 1914 heeft aangevallen, en dat men dus moet ver wachten, dat het weer eens tot den aanval zal overgaan. Elke Duitsche soldaat is een gevaar, doch eigen bewapening wordt niet besproken. De organisatie van het bruine leger wordt militarisme genoemd, hoewel de Kanselier heeft gewezen op het zuiver politieke ka rakter De veiligheid van een volk hangt af van de verhouding van zijn weermacht tot die van de andere landen. Daarom kan men Duitschland de veilig heid, die door de pariteitsverklaring der mogendheden van December 1932 is ge waarborgd. niet onthouden. Ten slotte zegt von Ribbentrop, dat Hitier heeft ver klaard dat de toekomst van het Duitsche volk afhankelijk is van vrede en pariteit voor allen. Met Polen is een accoord ver kregen, met de andere buurstaten wenscht Hitier eveneens een goede vriendschap. Het hoogste goed echter is vrijheid en eer. Von Ribbentrop eindigt met de woorden: „Zonder zich te laten beinvloeden zal Hitier op den ingeslagen weg verder gaan" In een onderhoud met een correspondent van de „Lokalanzeiger" zeide de Rijks bankpresident, Dr. Schacht: Hitier heeft het recht om Duitschland te leiden be wezen, door de geweldige prestatie in de eerste 18 maanden van zijn bewind Dit legt ons de plicht op om hem zijn ontzet tend moeilijke taak te helpen verlichten. Hitier beheerscht de economische en fi- nancieele vraagstukken met een eenvoud die ons steeds weer verbaast. Er is niet een economische wet, niet een daad, niet een onderneming, dat niet den stempel draagt van Hitler's persoonlijk werk. De theorieën van gedwongen con versie, devalutatie en inflatie wijst hij van de hand. Het aantal werkloozen bedraagt in 1934 minder dan 2'/= millioen tegen 6 millioen in 1932, volgens de nationaal-socialistische statistiek. Het kwartaalsgemiddelde aan loonen en salarissen bedroeg echter onge veer 8 milliard mark in 1932, terwijl het cijfer voor het tweede kwartaal van 1934 minder was dan 7.5 milliard en de kosten van levensonderhoud sedert 1932 met ca. 20 pet. gestegen zijn. Gisteravond vond de opening plaats der slagerij van den heer W. J. Visser, die zijn nieuwe zaak tot nu toe was hij ge vestigd Lage Rijndijk 10 opende aan de Korevaarstraat 49. De winkel is met zorg ingericht en maakt een zindelijken indruk, welke door het vele fraaie marmer ver hoogd wordt. In de etalage zijn de velerlei vleeschwaren met smaak gearangeerd. Ijs kast en andere voorzorgen ter bevordering der hygiëne ontbreken natuurlijk niet. De moderne inrichting werd verzorgd door de firma's v. Kins (schilderwerk), Blansjaar (marmerwerk) en van Rijn (electriciteit), allen alhier. BINNENLAND. Fokker over de Melbourne-race; eent vernietigend oordeel. (3e Blad). Vele verdrinkings-ongevallen, (Ge-< mengd, 3e Blad). Om de Europeesche zwemkampioen- schappen Rie Mastenbroek en Puck Over-, sloot winnen de series 100 M. rugslag* (Sport, 3e Blad). Na het spoorwegongeluk te Amsterdam; wagenbestuurder en hoofdconducteur schuldig geacht. (Laatste Berichten, le BI.) BUITENLAND. Het Duitsche plebisciet. (Buitenland, le Blad). Redevoeringen van Von Papen en ]\U- klas bij de aanbieding van de geloofsbrie ven van den Duitschen gezant. (Buiten land, le Blad). Italië trekt zijn troepen terug van dc Oostenrijksche grens. (Buitenland, le BI.) Nieuwe dreiging in het Verre Oosten, (Buitenland, le Blad). ENGELAND. Nieuwe vastenperiode van Gandhi? Te Bombay loopt een gerucht, volgens hetwelk Gandhi voornemens zou zijn op nieuw te gaan vasten, ditmaal om te protesteeren tegen de corruptie en het nepotisme, welke heerschen in de organi satie van het Congres te Bombay. De Mahatma is besloten over te gaan tot een zuivering van deze instelling alvorens een begin te maken met zijn politieke campagne tegen de Britsche regeering. Hij geeft er zich inderdaad terdege rekenschap van, dat het prestige, hetwelk de Indische congrespartij tot nog toe ge noot, ernstig gevaar loopt door de afper singen van eenige gewetenlooze avon turiers, die de houding aannemen van nationale leiders, enkel en alleen om partij te trekken van de materiale voordeelen, welke deze functies opleveren. ITALIË. De troepen terug van de grens. Mussolini heeft de onmiddellijke terug trekking bevolen van de ItaUaansche troe pen, welke in verband met den spannen- den toestand in Oostenrijk tegen het einde van de vorige maand aan de Oostenrijk sche grens waren geconcentreerd. Deze verordening van den Duce wijst er op, dat hij de crisis in Oostenrijk als ge ëindigd beschouwt en dat hij Oostenrijk thans in staat acht zelf voor de hand having der orde zorg te dragen. Waarschijnlijk heeft de Duce dit besluit genomen in overleg met Starhemberg. Vorst Starhemberg, die gistermorgen per vliegtuig uit Rome te Venetie is aange komen. woonde een aantal oefeningen bij van de Balilla en bezocht een aantal fas cistische jeugdinstellingen. PALESTINA. Tegen onwettige immigratie. Volgens een mededeeling van de regee ring worden maatregelen overwogen om een eind te maken aan de onwettige immigratie in Palestina, zoowel van Joden als van Arabieren. Deze onwettige immigratie heeft reeds geruimen tijd plaats. De Arabieren hebben onlangs zelfs patrouilles gevormd om aan de immigratie van Joden een eind te maken. Als gevolg daarvan ontstond gisteren aan het strand te Rathania een incident, waarbij een persoon is gewond. De mededeeling van de regeering is hier het gevolg van. Zij behelst voor de Arabie ren de waarschuwing, niet met hun par ticuliere partrouillediensten voort te gaan. SPANJE. Het conflict met de Basken. De leden der voorloopige interprovin» siale commissie hebben besloten te protes teeren tegen de houding der openbare macht op Zondag jd. tijdens de Baskische verkiezingen en tegen de aanranding der gemeentelijke autonomie. De commissie verzocht alle gemeenten aan den burge meester van San Sebastian de uitslagen over te maken der verkiezingen om Zon dag a.s. over te gaan tot een algemeene verkiezing. Er werd een telegram van dankbetui ging gezonden aan alle Baskische ge meenten, aan die uit Navarva en een aan de linkerzijde in Catalonie De gouverneur heeft de burgemeesters van Tolosa, Valdin»la, Alzaga en Izgal- leta geschorst.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1