ir. Hendrik Petrus Berlage overleden. K* Jmtfgang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Augustus 1934 Derde Blad No. 22820 In binnen- en buitenland beroemd Architect UIT DE RIJNSTREEK. Oefening met Reddingsboot te Katwijk-Zee LAND- EN TUINBOUW. Uitbetaling van alle surplus- bioembollen 1933. KERK- EN SCH00LN8EUWS BURG. STAND VAN LEIDEN. RADIO-PROGRAMMA. Hij ontwierp o.m. de Amsterdamsche beurs en de Berlagebrug. Hij bouwde te Londen en te Leipzig. Wijlen Dr. H. P. Berlage. in den ouderdom van 78 Jaar la gister- i'eud in de vroegte zacht en kalm ont lopen in zijn woning aan den Violenweg ie Den Haag, Neerlands groote bouwmees- b, dr. H. P. Berlage. 1Jr. H. P. Berlage, die een vermaardheid 'at, welke tot ver buiten ons werelddeel te. is tientallen jaren lang als de groot ste levende Nederlandsche bouwmeester beschouwd. De beteekenis van zijn werk vooral in het feit, dat hij een der pioniers is geweest van de moderne bewe- ing in de architectuur, welke van Ne derland uit zich over de geheele wereld seft verbreid. Tegen het einde van de vorige eeuw, toen zeer veel architecten "adelings de stijlen van anderen na- »tsten, waren er enkelen, die oorspron- |telijke ideeën in practijk trachtten te brengen. In Weenen deden dit Otto Wag- Iner en Adolf Loos, in Engeland C. R. Mac Intoch, W. R. Lethaby en Philip Webb, in lüederland tenslotte: H. P. Berlage. I Berlage is geboren te Amsterdam op 21 Ihmi 1856 en studeerde van 1875 tot 1878 laan het polytechnicum te Zürich. Daarop Iwerkte hij eenige jaren in Frankfort en l'oouwde met T. Sanders in 1882 het Ne- Itolandsch Panopticum te Amsterdam. I Het was eveneens met Sanders, dat hij I twee jaar later den vierden prijs won in Iben internationalen wedstrijd voor een I nieuw beursgebouw te Amsterdam. I In 1890 trad hij voor het eerst als een lielfstandig architect op. Gedurende de I volgende zes jaren ontwierp hij o.m. twee I verzekeringsgebouwen, één op de Dam en léén op het Sofiaplein te Amsterdam. De nieuwe beurs op 't Amsterdamsche Dam rak, die nog altijd als zijn voornaamste xerk geldt, verrees tusschen de jaren 1896 tn 1903. Sedert dien zijn naar zijn plannen in verschillende steden en dorpen villa's en huizencomplexen uitgevoerd. Kantoorge bouwen van hem treft men o.a. te Leipzig en te Londen aan. Het huis voor de dia- nantbewerkersbond in de hoofdstad is eveneens door hem op papier gezet. Zeer bekend werd Berlage naar aanlei ding van zijn uitbreidingsplannen voor Amsterdam en Den Haag. De Berlage brug, die wij nog uitvoeriger zullen ver- nelden, beteekendc de voltooiing van het onder Berlage's leiding gebouwde hoofd stedelijke Plan-Zuid. Diverse woningcom plexen, zooals het Transvaalplein (1911), de Javabuurt (1912) en het Spreeuwen- Park (1913) zijn aan zijn brein ontspro ten. Van zijn niet uitgevoerde plannen noemen wij dat voor het Vredespaleis <1907), het Beethovenhuis (1908), het Pan theon der Menschheid (1915) en 't Haag- sche Museumcomplex (1920). In het Haagsche leven heeft hij even eens een belangrijke plaats ingenomen. De toenmalige wethouder voor Stadsont wikkeling Jurriaan Kok verbond Berlage aan de gemeente als adviseur voor stads uitbreiding en zoo is Berlage geworden de ontwerper van het eerste groote uitbrei dingsplan dezer gemeente, waaronder meer het Zuiderpark in opgenomen was. Ook trad hij op den voorgrond toen er stemmen opgingen om een gedeelte van den Hofvijver te dempen en daar een meuwe verkeersweg te maken. Het was toen Berlage, die het plan uitwerkte om den vijver te behouden er. de huizen langs de Gevangenpoort af te breken en daar oen verkeersweg aan te leggen. waren dit alle monumenten, welke den naam van hun schepper zullen blijven dmgen en daarmede getuigenis afleggen tooi'het nageslacht van de groote schep pende genialiteit en de enorme werk kracht welke Berlage tentoon gespreid neeft, daarnaast zijn er nog tal van an- wte terreinen, waarop hij zich met groot succes bewogen heeft. liet bijzonder op decoratief gebied heeft hij zich bekendheid verworven. Tal van kalenders, reclameplaten, boekban den, hoekversieringn enz. verschenen van zijn hand. Ook als publicist heeft hij naam ge maakt. Temidden van zijn drukke schep pende werkzaamheid vond hij nog tijd en lust om tal van boekwerken en artikelen het licht te doen zien. Als voornaamste zijner werken mogen hier genoemd worden „Over stijl in bouw en meubelkunst: Gedanken über Stil; Grundlagen und Entwichelung der Archi- tectur; Studies over bouwkunst; Stijl en samenleving; Beschouwingen over bouw kunst en haar ontwikkeling; Schoonheid in samenleving; Mijn Indische reis."" Een van zijn laatste groote bouwwer ken was het nieuwe Gemeente-Museum te 's-Gravenhage. De verwezenlijking van zijn ideeën in dit grootsch opgezette en grootsch gedachte ontwerp heeft hij niet mogen beleven. Dat het werk van Berlage ook in offi- cleele kringen waardeering heeft gevon den, blijkt wel uit de verschillende eer volle onderscheidingen, welke hem in den loop der jaren te beurt zijn gevallen. Zoo werd hij in 1911 door de Univer siteit te Groningen bevorderd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbe- begeerte en in 1924 door de Technische Hoogeschool te Delft tot doctor honoris causa in de Technische Wetenschappen. De Nederlandsche regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Dr. Berlage was voorts lid van de afdee- ling B der Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg. Berlage heeft voor buitenlandsche uni versiteiten lezingen gehouden over Neder landsche architectuur. Zoo gaf hij in het najaar van 1923 aan de Parijsche Sor- bonne enkele colleges. Ook hield hij voor drachten te Weenen en in het Siedelungs- museum te Praag. In 1932 verwierf Berlage de koninklijke gouden medaille van Engeland, waarmee het Koninklijk Instituut van Britsche Ar chitecten hem vereerde, ter erkenning van zijn verdiensten als architect en steden bouwer. Deze onderscheiding werd het eerst ver leend door koningin Victoria In 1848. Se dert dien is het steeds de gewoonte ge weest om hem telkens om de drie of vier jaar uit te reiken aan een vooraanstaand buitenlandsch bouwmeester. Berlage was de eerste vertegenwoordiger van een mo derne richting, die de medaille verwierf. Over de Berlage-brug, die In Amsterdam spoedig zeer populair is geworden, deelen we nog het volgende mee. De ligging van de brug vóór de as der Amstellaan betee- kent voor Amsterdam-Zuid een aansluiting op de oostelijke stadsdeelen der periphe ric en de doorgaande verkeerswegen in oostelijke richting, dus naar Weesp, Amers foort en Utrecht. Het ontwerp van de brug is vervaardigd door de dienst van Publieke Werken, en zoover 't, het archi tectonisch gedeelte betreft, in samenwer king met dr. Berlage. De totale breedte bedraagt ongeveer 24 M., terwijl de rijweg 15 M. breed is, behalve aan dubbele tram baan, biedt ze aan vier verkeersfilles plaats. De markantste bijzonderheid van het ontwerp is gelegen in de constructie van de beweegbare overspanning. Hoewel de brug met haar onderzijde in het midden 4 M. boven de waterspiegel is gelegen, heeft men een beweegbare overspanning toch noodzakelijk geoordeeld in verband met hoog opgetuigde schepen. Het aantal vaartuigen, clat hooger reikt dan 4 M. is op deze vaarweg klein, zoodat de brug niet meer dan 2 a 3 keer per dag geopend be hoeft te worden. Aan de eene zijde van de brug staat een 15 M, hooge toren, welke dient al verblijf voor den brugwachter, etc. In de naar de stad gekeerde gevel van deze toren is een ceramiek-versiering In gemetseld met een symbolische voorstel ling van Amsterdam; de maker dezer ver fraaiing ls de bekende beeldhouwer Hildo Krop. Berlage is in menig opzicht de opvolger van den bekenden Nederlandschen bouw meester De BazeL Toen de laatste onver wacht stierf, werd Berlage als adviseur van de Vijzelstraat-bebouwing te Amsterdam benoemd. De theosofen te Den Haag, die De Bazel aanzochten om een grootsch vereenigingsgebouw voor hen te doen ver rijzen, zien in Berlage's bouwwerken even eens veel van hun overtuiging belichaamd. Berlage heeft het bouwen van een wo ningcomplex steeds als een sociale arbeid beschouwd, waarbij het niet in de eerste plaats er om te doen is kunst te scheppen maar: een nuttigheidsobject in het leven te roepen. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van dr. H. P. Berlage Donder dag a.s. op Westerveld worden gecre meerd, na aankomst van den trein van 11.41 uur. ALPHEN. Een treurig begin der vacantie. In de Prins Hendrikstraat vlak voor den hoek van de Stationsstraat stond rechts voor het winkelpand van den kruideniers- handel B. een stilstaande auto. Een nog jeugdig wielrijder afkomstig uit den Haag en gaande in de richting Utrecht, had het ongeval met zijn rijwiel tegen het num merbord van genoemde auto te rijden. Ver volgens kwam de jongen te vallen en viel precies tegen een op datzelfde moment uit de richting Utrecht komende vrachtauto van den expediteur C. H. De jongen, die een gapende vleeschwond In de linkerarm bekwam, werd door den chauffeur K. B. met een auto van de Handelsraad naar dr. H. gebracht, die hem verbond. Volgens oog getuigen trof den autobestuurder C. H. geen schuld. Voorts gaf de jongen toe, de fietskunst nog maar enkele weken meester te zijn. Tragisch was evenwel het ongeval voor den jongen en zijn twee vrienden, die afkomstig uit den Haag. op weg waren om in de omgeving van Zeist hun vacantie door te gaan brengen op een kampeerter rein. De vreugde was dus van korten duur; na verbonden te zijn ging het drietal met een auto naar den Haag terug. De politie was spoedig ter plaatse om een en ander op te nemen. Een zoontje van de wed. B. had het ongeval toen hij op den Gouwsluisenweg den weg overstak tegen een passeerenden wielrijder te loopen. De jongen werd over de straat geslingerd en aan beide beenen vrij ernstig verwond. Het ventje werd bin nengedragen bij den heer v. D. waar men hem de eerste hulp verleende. Bij de familie v. E. in de Hedastraat ontstond Zaterdag een begin van brand, doordat bij het smelten van was de vlam in den pan was geslagen. Gelukkig werd een en ander spoedig door de bewoners gezien, die met assistentie der buren het vuur nog tijdig wisten te blusschen. Onze plaatsgenooten de heeren A. Doornheim en L. W, de Weijs slaagden te Rotterdam voor het examen hoofdacte. BOSKOOP. Burenruzie. Reeds geruïmen tijd bestond er tusschen A. V. en zijn buurman v. d. B. een ge spannen verhouding, welke dezer dagen zijn hoogtepunt bereikte. A. V. gaf zijn buurman een pak slaag, waarvan op ver zoek van v. d. B. door de politie proces verbaal is opgemaakt, zoodat thans het slot wel in de Rechtzaal afgespeeld zal worden. Burgerlijke Stand. Geboren: Sya Adriana, dochter van J. v. d. Velde en J. Boogaard Catharina Elisabeth Cornelia, dochter van A. Driesen en Th. Fianen Rijkje Alida, dochter van P. Griffioen en A. Stam. Getrouwd: W. v. d. Bosch, 36 jaar en J. Spaargaren, 22 jaar. Overleden: Pietje van Sprang, 11 mnd. Geslaagd te den Haag voor het examen Duitsch L. O. mej. M. K. v. d. Brink alhier. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 326 Wetb. van Strafr., het koopen en niet betalen, waar van verschil lende neringdoenden alhier de dupe van zijn geworden. Gedurende de afgeloopen week wer den in de bad- en zweminrichting 215 heeren-, 412 dames- en 114 volksbaden ge nomen. Gevonden: belasting rijwielmerk en een huissleutel. Inlichtingen politiebureau. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. de Vogel geb. v. d. Star z. A. F. van Zonneveld geb. Vogelaar, d. M. A. van Leeuwen geb. v. d. Geest, d. Overleden: J. J. Schoonderwoerd ge huwd met M. A. de Vogel 55 j. o WADDINXVEEN. Schietwedstrijd Burgerwacht. Op de schietbaan te Alphen aan den Rijn, hield de Burgerwacht alhier een schietwedstrijd; 26 personen namen hier aan deel. De eerste prijs werd behaald door Verhoef; 2de prijs A. de Jong; 3de prijs, van Vliet en de 4de prijs C. Kroon. Een dochtertje van den heer M. reed per rijwiel in de Kerkstraat. Zij slipte en kwam te vallen, waarbij haar voet tus schen de spaken van het rijwiel geraakte. Na eenige oogenblikken zwol de voet zóó hevig op, dat doktershulp noodzakelijk was Onze oud plaatsgenoot, de heer H. Koren, ls na een proeftijd van een jaar in vasten dienst aangesteld als agent van politie te 's-Gravenhage. Duizenden toeschouwers volgden den tocht. Foto KruyS Het was Zaterdagmiddag een uitgekozen ure om een oefemngstocht der reddings boot van de N.Z.H.R.Mij. gade te slaan! Er woei een straffen wind, waardoor de zee wat onstuimig was en er wat branding stond. In het drukst van het badseizoen en op een dag, waar het weer niet tot zitten op het strand uitlokte, trok dit schouwspel eenige duizenden toeschouwers Door vier paarden getrokken verliet de boot de loods bij de Oude Kerk en met de klep perende rupsbanden ging het langs de af rit. Meer dan een kilometer ver werd de boot op het strand Zuidwaarts gereden, daar de stroom in zee een noordelijke richting had en de wind er toe meewerkte, dat de boot naar het Noorden zou af drijven. Drommen kijklustigen volgden de boot en ook de duinen waren zwart van de menschen. Voor velen was de te water lating van het onderstel af iets geheel nieuws! Mooi gleed de boot in zee en de wakkere mannen, onder aanvoering van den kundigen schipper C. Jonker, gekleed in oliej assen, den Zuid-wester op en het zwemvest aan, kregen weldra de eerste stortzee over zich heen, gevolgd door meerdere, vóórdat men nog door de bran ding heen was. Tot viermalen kwam men terug en telkens weer werd door de schui mende branding heen gekoerst. Langza merhand was de boot noordwaarts afge dreven, totdat ongeveer voor het jHotel du Rhin op het strand werd geland. Geheel doorweekt van het zeewater stapte de be manning aan land, bewonderd door de tal rijke omstanders, die het allen een prachtig geslaagde oefeningstocht vonden. De boot werd weer op den wagen getrokken: om stuwd door een groote menigte is zij ten slotte weer in de loods opgeborgen. Hierboven ziet men hoe wagen en boot de zee in worden gereden. EEN OPLOSSING BEREIKT. Naar wij uit goede bron vernemen, is er een bevredigende oplossing bereikt, om de uitbetaling van de surplusbollen te be spoedigen. Het voornemen bestaat, en is reeds in een vergevorderd stadium, om alle aange voerde bloembollen op regeeringsveilingen, binnen enkele weken geheel uit te betalen. Zooals vanzelf spreekt, zal uit den aard der zaak de controle worden doorgevoerd en zou eventueel na de uitbetaling blijken, dat iemand ten onrechte geld hiervoor zou hebben ontvangen, dan zal dit moe ten worden gerestitueerd op straffen, welke nog nader zullen worden bepaald. PREDIKBEURT. LEIDEN. Gebouw Prediker: Hedenavond 8 uur, ds. de Groot van Delft. o NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Frederiksoord, K. G. Quast, O.-I. predikant met verlof te Baarn. Bedankt: Voor Workum, dr. A. Steen beek te Surhuizum. Voor Bruinisse, A. Kar- dolus te Maasland. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Doornspijk, J. C. Borgdorff te Nieuwlande. GEBOREN. Karei Johannes, z. van S. Brussee en J. Knoppert Joanna Maria, d. van G. L. J. Ackermans en A. M. v. d. Zanden Cor nells, z. van A. Hundersmarck en S. Ver mond Petronella, d. van A. Momoerg en L, M. Bernard Johannes Martinus Jacobus, z. van C. A. Visser en Th. M. E. Kriek. o ONDERTROUWD W. Ladan jm .23 j. en J. Robbers jd. 22 j. G. C. Matheijsen jm. 26 j. en E. Kershof jd. 26 j. J. J. v. d. Blom jm. 26 j. en P. Mulder jd. 22 o OVERLEDEN. J Gelok m. 45 j. W. v. Tongeren m. 51 j. T. C. v. Arkel d. 40 j. VOOR DINSDAG 14 AUGUSTUS. Hilversum. 1875 M. AVRO-Uitzending. 6.30—7.00: RVU. 8.00. Gr.pl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gr.pl. 10.30: Ensemble Willy Honsbeek. I. d. pauze: Gr. pl. 12.00: De Mlnstreels, en Gr.pl. 2.30: Uit het Kurhaus te Scheveningen: Kindermatinee o.l.v. Henri Nolles 3.50 —4.00 en 4.15: Gr.pl. 4.30: Radio-Kin derkoorzang o.l.v. J. Hamel 5.00: Het orkest van het Rembrandt-Theater te A'dam oJ.v. D. Hartogs 6.30: RVU. Jan Feith: De beteekenis van sport en spel (I) 7.00: The Original Dutch Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman m.m.v. Pat Mil ler en de Rhythm Brothers 8.00: Vaz Dlsa 8.05: Gr.pl9.00: ^Voordracht 9.20: Omroeporkest o.l.v. N. Treep, mun.v. R. Casadesus (piano) 10.00: Pianoreci tal R. Casadesus 10.15: Omroeporkest) o.l.v. N. Treep 11.00: Vaz Dias 11.10 —12.00: Gr.pl. Huizen. 301 M. KRO-Uitzending. 8.00 —9.15 en 10.00: Gr.pl. 11.30: Godsd, halfuur 12.15—1.45: Gr.pl. 2.00:i Vrouwenuur 3.00: Solistenconcert en' Gr.pl. 5.00: Gr.pl. 6.00: Causerie 6.15: Schlagermuziek 7.15: Causerie 7.35: Gr.pl. 8.00: Orkestconcert 9.305 Vaz Dias 8.35: Hoorspel 9.00: Or kestconcert 9.45: Reportage 10.00 S Schalegrmuziek 10.30: Vaz Dias 10.35: Schlagermuziek 11.0012.005 Gr.pl. Daventry. 1500 M. 10.35: Morgenwij ding 12.20: Het Whitby Sted. Orkest o.l.v Gomez 1.20: Orgelspel A. Rooke 2.05: Het Midi. Studio-Orkest o.l.v. Can tell 3.20: Het Torquay Sted. Orkest o.l.v. Goss 4.50: Trioconcert m.m.v, G. Lavelle (bariton) 5.35: Kinderuur tje 6.20: Berichten 6.50: Eugene Pini en zijn Tango-orkest 7.50: Ph. Scott (sopraan) en J. Rorke (bariton 8.20: BBC-orkest o.l.v. Austin 9.00: „All at t' sea", spel van Kester 10.00: Be richten 10.20: „The gates of carven jade", spel v. Franzero, met muziek v. E. Toch. Leiding: H. Foster Clark. Regies M. H. Allen 11.05—12.20: Dansmuziek door Joe Loss en zijn Kit-Cat Band. Parijs „Radio-Paris", 1648 M. 7.20 es 8.20: Gr.pl. 12.20: Pascal-orkest 7.055 Gr.pl. 8.20: Variété-programma 10.50 Tl q n cm iT7Ï plr Kalundborg, 1261 M. 12.20—2.20: Con cert u. h. Bellevue-Strandhotel 3.20 5.20: L. Preii's orkest 8.20: Voordracht met muzikale illustratie 9.20: Reportage uit een filmtheater 9.30: Radiotooneel 10.00: Cellorecital 10.35: Omroep- symphonie-orkest o.l.v. Gröndahl 11.20 12.50: Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.50: Gr.pl. 6.455 Orkestconcert o.l.v. Werner 10.30: Con cert 12.20: Omroepkleinorkest o.l.v, Eysoïdt 2.20: Gr.pl. 4.20: Militair; concert o.l.v. Meier, m.m.v. R. Küpper (ba riton) 5.35: Zang door Elfriede Kem- mann (alt) 9.35: Uit Frankfort: Om roeporkest o.l.v. Merten. Rome, 421 M. 8.30: Gr.pl. 9.05! Trioconcert m.m.v. sopraan. 9.50: Ra diotooneel 10.35: Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. en zang 1.302.20: Max Alexys' orkest 5.20 en 6.50: Gr.pl. 8.20: Sym- phonieconcert o.l.v. Kumps 10.3011.205 Gr.pl. 484 M.: 12.20: Max Alexys' or kest 1.30—2.20: Gr.pl. 5.20: Max Alexys' orkest 6.35: Symphonieconcert o.l.v. Kumps 8.20: Omroeporkest m.m, v. zangsolisten 10.3011.20: Gr.pl. Deutschlandsender 1571 M 8.35: „Genius und Werk", hoorsjel van Dr. O, Strobel 9.35: Concert door het Brui nier-kwartet m.m.v. A. v. Spetzler (zang); 10.20: Berichten 10.50: Sportpraatje 11.05: Weerbericht 11.20—12.50: Con cert uit Dresden. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 14 Aug. lste programma: Hilversum van 824 u. 2e programma: Huizen van 824 uur, 3e programma: 8.0012.20: Keulen 12.20—15.20: Londen Reg. 1520—17.205 Kalundborg of Luxemburg 17.20—19.205 Brussel VI. 19.2020.20: Luxemburg 20.20—afl.: Brussel VI. 4e programma: 8 208 50: Parijs Radio 12.2014.05: Keulen 14.05—17.355 Daventry 17.3518.20: Een der Eng. „National" zenders 18.2018.50: Brussel Fr. 18 5020.20: Daventry 20.20 afl.: Londen Reg. De uitzending der R. O. V. geldt niet voor het locale Leidsche programma; in de plaats hiervan omvat programma 5 der R. O. V. den geheelen dag Daventry Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9