75,t0 Jaargang MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 No. 22820 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Kosten v. werkverschaffing en steunverleening. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN:1 30 Ctfc. per régel voor advertentlën uit Lelden en plaatSen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opeending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cm Bureau Noortfeincbplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetdhakpaet en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. T) PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f.2;95; per week .yirr... f. 0.13 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per wëëk odê Franco per post f. 2.35 -f portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Tot leden van de Maatschappij der Ne- dtrlandsche Letterkunde alhier zijn be roemd mej. Emmy J. Belinfante, Den g, S. Bottenheim. Amsterdam, dr. A. M. Brouwer, Utrecht, J. Koning, Voorburg, J, C. v. d. Loos, Uitgeest" en M. de Meyer, Gent. Heden herdacht de heer N. Massaar, bankwerker bij de firma M. den Os en Zn. Electr. Grof- en Kunstsmederij alhier, zijn illveren jubileum in dienst bij die firma. De jubilaris werd door den oudsten fir mant, den heer Den Os Sr., in hartelijke bewoordingen toegesproken, waarbij deze hem een gouden horloge met inscriptie overhandigde. Namens het personeel werd hem een fraai ameublement aangeboden. Diverse bloemstukken getuigden mede van de waardeering van den heer Massaar, die den verderen dag In den huiselijken kring mocht doorbrengen. Zaterdagmiddag te halfzes keerden alhier 30 kinderen van de afd. Leiden der S.D A.P. uit het kinderkamp van de AJ.C. te Nunspeet terug, alwaar zij van 5 Augustus af aan de vacantieklnderfeesten van het tracteerfonds der A.J.C. hadden deelgenomen. Hedenmorgen vond de opening plaats ter „Zuider-Apotheek", Korevaarstraat 51, tader leiding van den heer E. B. de Metz. i bezoek aan deze fraaie apotheek heeft ons van haar moderne inrichting en veel- ijdigheid overtuigd. Het nieuwste van het ïiuwste is hier aanwezig: de praeparaten man bijv. niet zooals tot nu toe gebrui- liBJk in witte of bruine, doch in groene flesschen met zwarte, blauwe en roode op schriften uitgestald, al naar gelang de niet-, meer- of mindere giftigheid. Aan de wanden hangen afbeeldingen van diverse geneeskrachtige planten enz., waarvan de buiden zijn getrokken. Voorts ls aan de étalages bijzondere zorg testeed: wij zagen o.a. één, welke geheel gewijd is aan diverse soorten watten en verbandmiddelen en een zuiver-weten- schappelijke, die het ontstaan en de be strijding met kinine der malaria in beeld brengt. De geheele inrichting voldoet aan booge elschen, terwijl zij tot vertrouwen stemt. De politie verzoekt dringend geen iietsen onbeheerd te laten staan, daar tegenwoordig weer veelvuldig rijwielen ontvreemd worden. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: 6 Aug. 54, 7 Aug. 57, 8 Aug. 65, 9 Aug. 55, 10 Aug. 54, 11 Aug. 54 vol wassen personen. Totaal 329 personen. A.N.W.B., TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND. De algemeene vergadering te Zwolle. In de vergadering van den A. N. W. B. te Zwolle hield de heer Edo J. Bergsma een 'ede waaraan wij het volgende ontleenen: Spreker begon met een kort overzicht te loven, hoe snel het vervoerwezen zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld. Hij Poep daarbij terug op een tentoonstelling, welke in Juli 1908 te Haarlem werd ge houden en waar reeds voertuigen uit vroe- Ser tijd te zien waren. Toen is in eigenlijken zin het bonds- huseum ontstaan. Deze bondsverzameling, aldus de voor ster, moet worden een bondsmuseum, wonende den ontwikkelingsgang van het 'erkeer, van het sportief toerisme en van "on A. N. W. B. Spr. drong er op aan, dat Wen krachtig moet medewerken, om de W- B.-historie vast te leggen. Voortgaande zeide de heer Bergsma, dat de A.N.W.B. reeds lang de aandacht heeft Begeven aan het luchttoerisme, dat een snellen groei en een grootsche toekomst nent. Na op de verschillende vluchten ge- h^e,n hebben .besprak de heer Bergsma net individueel luchttoerisme, dat opbloeit wt het sportvliegen. Tenslotte besprak de voorzitter nog het '®drisme te voet. De A. N. W. B. trekt paden -Pr den wandelaar, opent voor hem het «noonste, dat de natuur zoo rijkelijk biedt, «n nieuwe organisatie is ontworpen, den wandelaar ten gerieve. Spreker besprak «volgens de ontworpen regeling, zooals w met de landgoedbezitters zal worden ingegaan. i.„Preker deed een beroep op allen in den nipt mede te werken, opdat de natuur worde besmeurd en vernield, maar Semaakt tot een zuivere genieting >«i ons volk. Jlffker deed ook een beroep op de ver- ,°e™ë. samen te werken voor den bloei den A. N. W. B, HOE HET RIJK ZAL BIJDRAGEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen doen toe komen de in uitzicht gestelde gemeen schappelijke beschikking van de ministers van Sociale Zaken, Binnenlandsche Zaken en Financiën betreffende voorziening ter zake van de gemeentelijke kosten van werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen voor 1934. In deze beschikking ls o.m. het volgende te lezen: In de uitgaven wegens kosten van steun- uitkeeringen aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij werkverschaf fing aan werkloozen, kan aan gemeenten uit 's Rijks kas een bijdrage worden ver leend. De bijdrage vormt een percentage van het bedrag van de bedoelde uitgaven. Dit percentage wordt voor elke daarvoor in aanmerking komende gemeente bepaald aan de hand van een schaal, welke als bijlage aan deze beschikking is toege voegd. Bij deze schaal worden de bedoelde uit gaven uitgedrukt in procenten van de som der volgens art. 3 berekende belastingop brengsten, vermeerderd met de uitkeering Ingevolge de wet van 15 Juli 1929. Art. 3 luidt: De som der belastingop brengsten wordt verkregen door samen stelling van de zuivere opbrengst, welke de gemeente over het boekingstijdvak 1931/'32 verkregen zou hebben door hef fing van: a. 100 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting, bij rangschikking der gemeente in de eerste klasse; b. 50 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting c. 80 opcenten op de hoofdsom der grond belasting wegens gebouwde eigendommen; d. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting wegens ongebouwde eigen dommen; e. de hoofdsom der personeele belasting volgens het tarief der Wet op de perso neele belasting 1896, vermeerderd met 150 opcenten in de klasse of klassen, waarin de gemeente gerangschikt is; dit alles vermeerderd met: 75% van de hoofdsom der grondbelasting. Voorts heet het in de gemeenschappe lijke beschikking: De ministers behouden zich voor, op grond van gebleken bijzondere omstandig heden In de gemeente, het bedrag der be rekende bijdrage voor die gemeente te vermeerderen of te verminderen met ten hoogste 10 pet. Deze vermeerdering heeft alleen plaats indien voldaan wordt aan de voorwaarden, welke de ministers in het belang der financiën der desbetreffende gemeente noodig oordeelen. Voor toestemming van de in den aanhef bedoelde bijdrage komen in aanmerking slechts die gemeenten, welke: a. ten genoegen van den minister van Sociale Zaken aantoonen, dat de uitkee- ringen aan behoeftigen in den zin der Armenwet, voor zoover deze geschieden met gelden uit de gemeentekas, niet in onjuiste verhouding staan tot de uitkee- ringen, welke door den minister voor werkloozen zijn vastgesteld; b. zich geheel gedragen naar de voor schriften door den minister van Sociale Zaken gesteld of alsnog te stellen ten aan zien van steunverleening en werkver schaffing. Aan gemeenten kunnen op haar aan vrage, in afwachting, dat de bijdrage kan worden vastgesteld, voorschotten op de bijdrage worden verleend. Ter toelichting van de bij deze beschik king gevoegde bijdragenschaal heeft de minister van Binnenlandsche Zaken o.m. nog aan de gemeentebesturen geschreven: „De in die schaal opgenomen subsidie percentages vormen ongeveer het 46/75e gedeelte van de gelijksoortige percentages, welke in de schaal, behoorende bij de ge meenschappelijke beschikking van 23 Oct. 1933 waren vervat. Deze verlaging werd reeds in mijn rondschrijven van 4 Nov. 1933 aangekondigd. Ik vestig voorts uwe aandacht op de wijziging, welke is aangebracht in den factor, waarin volgens het stelsel der be schikking de werkloosheidslasten voor de beperking van het percentage der Rijks bijdrage worden uitgedrukt. Uit dezen factor zijn de bedrijfswinsten en -verlie zen verwijderd De bepaling, welke als 3e lid aan art. 5 is toegevoegd, strekt om te voorkomen, dat het op de Rijksbegrooting voor 1934 voor het verleenen van Rijksbijdragen be schikbare bedrag wordt overschreden. In genoemd rondschrijven van 4 Nov. 1933 werd u tevens verzocht buiten de gemeentebegrooting voor 1934 te stellen de uitgaven voor werkloosheidsvoorziening, voor zoover daarvoor op die begrooting geen ruimte aanwezig was. Ten aanzien van de definitieve vaststelling dezer z.g. uitgestooten bedragen zullen nog nadere regels worden gesteld. Ik stel mij voor, u bij die gelegenheid mede namens mijn voornoemde ambtsgenooten nader in te lichten omtrent de wijze van financiering dezer bedragen. Inmiddels vestig ik uwe aandacht op het terzake bepaalde in mijn rondschrijven van 28 Juli j.l." VERSPREIDE BERICHTEN. Op 15 Augustus is het 60 jaar geleden dat de Amsterdamsche brandweer haar taak begon. DE ALGEMEENE TOESTAND. Starhemberg bij Mussolini Uit het Saargebied Oost-Loc arno. Oostenrijk's vice-bondskanselier, vorst Starhemberg, ls Zaterdag per vliegtuig naar Italië vertrokken. Even over 12 uur is de Oostenrijksche vice-kanselier Starhemberg op het vlieg veld Littorio geland. Prins Starhemberg begaf zich onmid dellijk vandaar naar Ostia om een bezoek te brengen, aan het kamp der 200 Oosten rijksche jongens, dat onder den naam van „Kampf Austria" daar gevestigd is. Ook Mussolini en Suvich kwamen daar, door Starhemberg verwelkomd. Starhemberg hield een rede, waarin hij den nadruk legde op den vasten wil van Oostenrijk om onafhankelijk te blijven, wat het ook koste. Verder sprak hij woor den van lof voor den Italiaanschen regee- ringschef. Mussolini trok zich vervolgens met Starhemberg en Suvich in een der tenten terug, waar een bespreking plaats had, die meer dan een uur duurde. 's Avonds bood de Duce een intiem diner aan. Duitschland heeft thans volledig bakzeil gehaald in de Oostenrijksche zaak. Offi cieel is thans toch bevestigd, dat het Oostenrijksche legioen in Duitschland ls ontbonden en volgens berichten uit Ber lijn is ook de ontbinding van alle natlo naal-socialistlsche partij-organisaties voor Oostenrijk in Duitschland bevolen. Het Berlijnsche bureau is reeds gesloten. Onder de ontbinding vallen ook de Oos tenrijksche S.S. en de andere organisaties. Hoe de tot deze organisaties behoorende personen en de Oostenrijksche legionairen ondergebracht zullen worden, zal een deel van de zending van von Papen in Weenen uitmaken Een deel van de Oostenrijksche legio nairen is naar UIm gebracht, dat slechts twee uur sporens van de Oostenrijksche grens aan den Bodesee verwijderd ligt, een ander deel blijkbaar naar Oost-Prui sen. Van een algemeene amnestie voor de legionairen, die naar Oostenrijk terug- keeren willen, is in Oostenrijk geen sprake, daar zich onder de legionairen ook mis dadigers bevinden. Naar in welingelichte kringen te Wee nen verluidt, schijnt men in Duitschland ook voornemens te zijn, de 1000 mark „Sperre" op te heffen. In de betrokken kringen blijft men ge reserveerd én neemt een afwachtende houding aan. Naar de „United Press" uit betrouwbare bron verneemt, zijn zelfs te München von Habicht, Frauenfeld en een groot aantal andere Oostenrijksche nationaal-socialis- tische leiders gearresteerd. Men beschouwt dezen stap als een be wijs van Duitschland's goeden wil tegen over Oostenrijk. De Oostenrijksche nationaal-socialisten zelf concentreeren thans alle hoop op de werkzaamheid van von Papen in Weenen. Commentaar leverend op het a.s. ver trek van von Papen naar Weenen, publi ceert minister Goering in de „National Zeitung" een waarschuwing, dat de „vre- desgestie" niet eenzijdig moet zijn. Goering verklaart, dat, terwijl Duitsch land niet van plan is zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk, de „ongeregelde daden van geweld door ongedisciplineerde benden van den „Heimwehr" moeten ophouden, voor dat een atmosfeer geschapen kan worden, welke gunstig is voor het voeren van vredesonderhandelingen". „Stappen zullen worden gedaan", aldus schrijft Goering verder, „om een einde te maken aan de terreur. Benden van den „Heimwehr" onder leiding van prins Starhemberg hebben de bevolking geter roriseerd door middel van verklikkerij en chantage. Onschuldige menschen zijn het slachtoffer geworden van ongebreidelde daden van geweld". Aan het slot wordt in het artikel ge- ëischt dat alle Oostenrijksche critlek op 't Duitsche rijk of de nationaal-socialisti- sche beweging voortaan moet ophouden. STAKING OPGEHEVEN. Zooals destijds gemeld zijn op 21 Mei j.l. de vloerleggers van Aug. Lachappelle's Parketfabrieken N.V. te preda in staking gegaan wegens een geschil over de vacan- tledagen. De N.V. heeft in den loop der weken steeds meer arbeiders aangenomen, zoodat de staking practisch verloopen was. Van de zijde der organisaties is in de afgeloopen weken telefonisch contact met de Directie gezocht. Een persoonlijk onderhoud heeft niet plaats gehad. Thans vernemen wij echter, dat van de zijde der werknemersorgani saties is besloten tot opheffing der staking. STAKING BIJ HET ENTAM-BEDRIJF TE AMSTERDAM. Wegens een aan een der chauffeurs van de Entam verleend ontslag zijn alle chauf feurs van deze taxi-onderneming In sta king gegaan. Als gevolg daarvan zijn 71 wagens aan het stationneerbedrijf onttrokken. Dat dit artikel von Papen's taak niet be paald vergemakkelijkt, ligt voor de hand. Hij wordt Woensdag te Weenen ver wacht, eerst slechts voor een verblijf van enkele dagen. De leider en rijkskanselier heeft den gouwleider van de Palts, Joseph Brückel, in de plaats van von Papen tot gevol machtigde der Rijksregeering voor het Saargebied benoemd. De .Daily Telegraph" deelt mede, dat Brückel protestant is en bekend staat als een heftige anti-semiet. Volgens het En- gelsche blad zou hij zelfs verantwoorde lijk gesteld moeten worden voor de ar restatie van verscheidene r.k. priesters. Deze benoeming wordt ln diplomatieke kringen te Berlijn opgevat als de aan wijzing voor een wijziging in de oriëntee» ring der Duitsche politiek ten aanzien van het Saargebied. Na von Papen, die altijd getracht heeft de nationaal-socialistische agitatie in het Saargebied te matigen, verschijnt Bürckel, nat.-soclalistisch districtsleider voor de Palts, groepleider der Hitleriaansche S.A., als een vooraanstaand Nazi uit den eer sten tijd der beweging, die zich tot nog toe onderscheiden heeft als een onder drukker van het „separatisme" in het Rijnland en door de oppositie, welke hij, volgens het blad Der Deutsche tegen de intergeallieerde overheid gevoerd heeft tijdens de bezetting. De Duitsche regeering heeft bepaald, dat ook de Saarlanders aan de „verkie zing" van den 19en Augustus mogen deel nemen. Zij moeten dan hun stembiljet als brief naar Duitschland zenden. De crimineele politie voor het Saar gebied heeft een medeplichtige van dr. Otto Riesel gearresteerd, namelijk den chauffeur Schweizer. Deze was op de drukkerij Gebr. Hofer (drukkerij van de nationaal-socialistische Saarbrücker Zeitung") werkzaam. De gearresteerde is naar het „Ober gerichtshof" in Saarlouis overgebracht. Ook deze beklaagde heeft spionnage- diensten verricht ten nadeele van Saar- Iandsche beambten. Het feitenmateriaal voor deze arres tatie is aan den dag gekomen door de inbeslagneming van het archief van het Duitsche front. Het „Duitsche Front" heeft bij de regee- ringscommissie een klacht tegen den voor zitter Knox ingediend, omdat deze in strijd met de rechterlijke beslissing, waar van wij Zaterdag melding maakten, het beslag handhaaft, dat op de archieven van het Duitsche Front is gelegd. De Parijsche correspondent van de „Times" meldt, dat de onderhandelingen over het afsluiten van een veiligheidspact in Oost-Europa het einde naderen. De Fransche regeering verwacht een spoedige mededeeling van de Poolsche re geering over haar houding ten opzichte van het voorstel. Frankrijk heeft de Poolsche regeering er op gewezen, hoe belangrijk het is nog voor het bijeen komen van de Volkenbondsvergadering in September zich voor of tegen het pact uit te spreken. Het antwoord van Polen, onverschillig of het gunstig of ongunstig is. zal het einde zijn van het eerste stadium der onderhandelingen. De Baltische landen hebben reeds hun principieele instemming met het veilig heidspact medegedeeld, zoodat dan nog slechts moet worden gewacht op de hou ding van Duitschland. De reden, waarom Frankrijk wenscht, dat nog voor September althans een voor- loopige beslissing tot stand komt, is, dat nu vaststaat, dat sovjet-Rusland op de September-bijeenkomst een verzoek tot toelating tot den Volkenbond zal indienen. Indien Rusland als lid wordt toegelaten, zou dit de eerste stap tot verwezenlijking van het pact beteekenen. Van Fransche zijde is men van meening dat als Polen en Duitschland niet aan het pact willen deelnemen, het verdrag dan zonder hen moet worden afgesloten, even tueel zelfs slechts tusschen Frankrijk en Rusland. De ,.Times"-correspondent voegt aan zijn bericht toe, dat de Franschen niet beweren, dat het lidmaatschap van den Volkenbond of een verdrag met Frankrijk voor de sovjet-regeering een ideale op lossing van de Russische problemen be- teekent, doch de sovjet-regeering heeft veiligheid in het Westen noodig, zoodat zij de mogelijkheid heeft zich bezig te houden met het werkelijke of vermeende Japan- sche gevaar. FRANKRIJK. De uitgewezen Poolsche arbeiders vertrokken. De uit Escarpelle uitgewezen Poolsche mijnwerkers hebben Zaterdagmiddag met hun gezinnen, in vier speciale wagons, die aan den gewonen trein gekoppeld werden, Frankrijk verlaten. Er was een flinke politiemacht op de been. waardoor inci denten uitgebleven zijn. De trein zal 200 Poolsche onderdanen naar hun land terugbrengen, waaronder 57 vrouwen en 54 kinderen. Het Poolsche consulaat te Rijssel kwam handen te kort om voor al deze personen de paspoorten gereed te maken en daarom werd besloten het vertrek van den trein te vertragen, totdat alle paspoorten gereed waren. BINNENLAND. De kosten van werkverschaffing en steunverleening; hoe het Rijk zal bijdra gen. (Binnenland, le Blad). Uitbetaling van alle surplus-bloembollen 1933; een bevredigende oplossing verkre gen. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Overleden is de bekende architect dr. H, P. Berlage. (3e Blad). Ter-aarde-bestelling van mr. A. Tak (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Starhemberg brengt een bezoek aan Mossoiini. (Buitenl. le Blad), Rondom het Saargebied. (Buitenl. le BI.) Von Papen's taak te Weenen. (Buitenl., Ie Blad). Admiraal Byrd is gered. (Tel. le Blad), Geschil tusschen de Spaansche regee ring en de Basken. (Buitenl., le Blad). Eenige ernstige spoorwegongevallen irt Frankrijk en Duitschland. (Buitenl. Ge mengd 2e Blad en Tel. le Blad). DUITSCHLAND. Weer vijf predikanten in Het Rijnland geschorst De actie voor Hitier. In verband met de nationale synode der Duitsche Evangelische Kerk te Berlijn wordt medegedeeld, dat wederom vijf pre dikanten in Rijnland zijn geschorst. Ter synode werd verklaard, dat in totaal acht honderd geestelijken zijn gestraft sedert het begin van het kerk-conflict. In een te Hannover gehouden vergade ring van het Duitsche Arbeidsfront, heeft de chef van de Staf der S A., Lutze, een rede gehouden over den strijd en het doel van de nationaal-socialistische beweging. De soldaat van het derde rijk, zoo sprak Lutze, en de soldaat van den arbeid, zijn zich bewust geworden van hun saamhoo- righeid. Alle banden en organisaties wer ken samen voor het eene groote doel: Hitier den weg helpen bereiden naar een nat. socialistisch Duitschland. Elk Duitscher moet er voor strijden, dat hij ook na den 19 Augustus zijn werk voor het welzijn van het Duitsche volk kari voortzetten. Er is slechts één leider, den leider van Duitschland: Hitier. Daarna sprak „Gruppenfuehrer" Prins August Wilhelm. De dood van den grijzen veldmaarschalk, zoo zeide hij, legt het ge heele volk een groote verplichting op, om n.l. den man, dien de Rijkspresident zelf vertrouwd heeft, eenzelfde groot vertrou wen te geven. De regeeringspersdienst deelt mede: De regeerlngspresident van Dusseldorf heeft met ingang van heden het op 2 Juli uitgevaardigde verbod van de werkzaam heden van den Natlonaal-Socialistischen Frontstrijdersbond Stahlhelm Neder-Rijn en al zijn nevenorganisaties opgeheven. SPANJE. Het geschil met de Basken. Het conflict tusschen de Baskische pro vincies en de Spaansche regeering te Ma drid is nog steeds niet opgelost. Belde partijen blijven op hun standpunt staan. De Basken hebben hun voornemen her haald. een Interprovinciale commissie te zullen kiezen om hun privileges te verde digen dat hun toestaat zelf de belasting vast te stellen en een bepaald bedrag aan Madrid te betalen De regeering heeft aangekondigd, dat zij deze verkiezingen als illegaal zal beschou wen en dat de voorzitters van de stem- bureaux en de gemeentelijke autoriteiten van de gemeenten, die aan de verkiezingen deelnemen, gearresteerd en vervolgd zul len worden. De generaliteit van Catalonië heeft be sloten haar vollen steun te geven aan de Basken in hun conflict tegen de regeering te Madrid. Niettegenstaande het verbod van de re geering hebben in verscheidene Baskische gemeenten gisteren reeds verkiezingen voor den gemeenteraad plaats gehad, o.a. te San Sebastian, Pasajas en Tolosa. 25 burgemeesters in de provincie Bilbao zijn daarop gearresteerd. Ook dertig wet houders zijn in hechtenis genomen In 57 Baskische gemeenten werden ver gaderingen door de politie verboden. In ongeveer dertig gemeenten zijn verkiezin gen gehouden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1