75<fc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 Augustus 1934 Derde Blad No. 2281Y BINNENLAND. het hospitaal-kerkschip „de hoop". KERK- EN SCH00LNIEUWS het werk van den dominee aan boord. Een record-aantal patiënten. (Bijzondere correspondentie). Aan boord van het hospitaal-kerkschip j3e Hoop". lederen Woensdagmorgen loopt onze dominee een beetje onrustig van zijn jiut naar de radio-cabine en van de radio naar zijn hut. Totdat de marconist einde lijk het sein geeft en het wekelljksche oogenbllk ls aangebroken, dat dominee per radio een toespraak houdt tot de Neder - landsch visschers op de Noordzee. Deze reis heeft dominee het Onze Vader behan deld en uit de gesprekken die hij aan boord van de verschillende loggers, die ons op zee praaiden of die in de haven wer den bezocht, hield, blijkt dat de visschers met groote aandacht de wekelljksche godsdienstige toespraken volgen. Dan, wanneer het uur gekomen ls, stellen de schippers op de loggers hun mannen in de gelegenheid, naar de radio te luisteren, pe visschers duiken ln het „achterin" en plotseling midden tusschen de beslomme ringen en moeilijkheden, te midden van het zware werk van allen dag, valt deze stille aandacht voor God's woord. De kleine en meest beduimelde bijbels worden te voorschijn gehaald. Over kleine Bijbels ge- gesproken! Het Nederlandsche Bijbelge nootschap stelt, door tusschenkomst van den predikant van het hospitaal-kerk schip Bijbels voor de Nederlandsche vis schers ter beschikking tegen een uiterst lagen prijs. En wat voor bijbels! Forsch gedrukt, goed gebonden. Een echte bijbel voor den visschersman, dien hij met zijn dikwijls niet al te zindelijke handen, le ven kan zonder gevaar, dat de band of db bladzijden scheuren. De visschers weten dit op prijs te stellen. Haast lederen keer wanneer de dominee een schip heeft be vocht, keert hij met een verheugd gezicht terug en zegt als een echte koopman: „De taken gingen weer goed vandaag!" En teel dikwijls komen 2e, wanneer de „Hoop" ln de haven ligt aan boord en vragen met de centen ln de hand om een „blebeltje van den dominee", In deze vier weken dat ,.de Hoop" nu varende is, bezocht de do minee 56 schepen en verkocht aan bijbels en bijbelgedeelten voor meer dan f. 100 en reikte aan ongeveer 80 pakken lectuur uit. Lectuur wil zeggenbundels Hollandsche meest geïllustreerde tijdschriften, die door de visschers als het waren worden ver telden. Ook aan boord van „De Hoop" zelf heeft dominee nog al een en ander te doen. Ook de kerkdiensten in de haven hebben we al beschreven. Maar wel is het noodlg een eigenaardige gewoonte die op „De Hoop" k ontstaan hier even te memoreeren. l'iAvonds na den broodmaaltijd komt de I bemanning in het „Hospitaal" bijeen voor Ivat men zou kunnen noemen een korte I jindachtstunde". Een huiselijke gods- I Senstoefening, waarin de dominee dit keer I (e Handelingen der Apostelen behandelt. I Dan klinkt over het stille water op zoo'n Imtigen zomeravond, een godsdienstig ge lang uit het binnenste van het schip luid op en sterft over de golven weg. I» Het aantal patiënten stijgt voortdurend. Op zee werden nog een tiental zieken be handeld en daarna vielen we met ruw weer de haven van Peterhead binnen, waar nieuw werk wachtte. Den volgenden middag kwam een der Holl. schepen, die onder Poolsche vlag men, en die voor het grootste deel met Hollanders zijn bemand en voor een klein deel met Polen, naast de Hoop liggen. Aan boord, in het uiterst benauwde volkslogies, lag een Pool met een ernstige maagaan doening. De dokter van de Hoop onder - locht hem. De havendokter uit Peterhead werd gewaarschuwd en korten tijd later kwam de ziekenauto voor om den patiënt oaar het ziekenhuis van Aberdeen te ver roeren. Met groote moeite werd hij gebonden op een brancard van den logger, op „De Hoop" gebracht en daarna niet zonder gevaarlijke momenten op den hoogen wal geheven. Haast alle kinderen uit de ha venbuurt verzamelden zich rond de auto en niet zonder moeite maakten de ver plegers een bres in den muur van nieuws gierigen. Uiteraard ls de verhouding tusschen de Poolsche en Nederlandsche bemanning moeilijk. Het voedsel, dat onze Schevenin- gers gebruiken, schijnt te zwaar voor een Poolsche maag. Meerdere malen troffen we gevallen van maagstoornissen onder de Polen en een van hen moest zelfs in het hospitaal worden opgenomen. Geleidelijk aan vielen de Hollandsche visscherijschepen de haven van Peterhead binnen. De dominee toog met zijn bijbel- tasschen langs de schuiten en reikte post papier uit waar het maar werd gevraagd. 's Zondagsmorgens werd kerk gehouden ln het Royal Mission House to Deepsea Fishermen. Tot nog toe zijn ruim 120 patiënten be handeld, hetgeen een record mag worden genoemd! o KORTING OP LOON VAN RIJKS PERSONEEL. Bij Kon. besluit (Stbl. 363) ls bepaald, dat op het loon van personeel op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht in dienst van het rijk, bezoldigd volgens de in art. 12, le lid sub b of c van het arbeids- overeenkomstenbesluit vermelde regelin gen, een korting zal worden toegepast van J'/i pet. Dit geschiedt in overeenkomst met de extra korting van 1'/; pet. wegens pen- sioenverhaal op de salarissen der rijks ambtenaren. Bit besluit gaat heden in. o BET FAILLISSEMENT „ATALANTA". Het Gerechtshof te Amsterdam zou heden, arrest wijzen in het Ingestelde hooger beroep Inzake het faillissement van "d !JV. „Atalanta', de drukkerij, waar de „Tribune" werd gedrukt. Naar wij vernemen zal deze uitspraak 'oor onbepaalden tijd worden aangehou den, de behandeling zal morgen worden 'oortgezet. Op verzoek van mr. Steneker, die voor Jen Raad van Arbeid de faillissement- Jdhvrage heeft ingediend, zal alsdan mr. Gerbrandy. hoogleeraar aan de Vrije diversiteit in het handelsrecht en bur- «jnjk procesrecht, een schriftelijk advies geen afweermiddelen tegen luchtaanvallen. Het oordeel van den heer Fokker. In een interview, dat. naar de Msb, ver neemt, een vertegenwoordiger van de „United Press" te Amsterdam heeft gehad met den Nederlandschen vliegtuig-con structeur Anton Fokker heeft deze 'n somber beeld opgehangen van den men- schenmoordenden luchtoorlog der toekomst Fokker ls van meening, dat geen land ter wereld over voldoende verdedigings middelen beschikt, om moderne luchtaan vallen met succes te kunnen afweren. Daar bovendien de toekomstige oorlogen niet zooals vroeger door de uitwisseling van ultimatums zullen worden ingeleid, maar door onverwachte massa-aanvallen van reusachtige vllegtuigeskaders, dient reeds den ailereersten dag gerekend te worden op een ontzettend verlies aan materiaal en op reusachtige aantallen slachtoffers onder de troepen en de civiele bevolking. .Eskaders van verscheidene honderden vliegtuigen, aldus Fokker, zullen zich op het vijandelijke land storten, om het den eersten en tevens doodelijken slag toe te brengen. Zij zullen ofwel op zeer groote hoogte, ofwel, met voorbijzien van eigen gevaar, laag over den grond vliegen en aldus in bedde gevallen een succesvolle be strijding onmogelijk maken. Door het af werpen van sterk geladen explosieve- en brandbommen zullen zij opslagplaatsen, van munitie, militaire kazernen, stations, krachtcentrales en andere voor de vijan delijke mobilisatie belangrijke gebouwen vernietigen, de mobilisatie ernstig belem meren en den levensmiddelentoevoer voor de troepen totaal stopzetten. Door het af werpen van bommen boven dicht bevolkte woonwijken zullen zij bovendien pogen, onder de burgerbevolking een paniek te doen ontstaan". „Welk afweermiddel, aldus vroeg Fokker, kan weerstand bieden aan zulk een snel vliegenden tegenstander, die zonder eendge voorafgaande waarschuwing aanvalt en die, zonder acht te slaan op eigen verliezen slechts de vernietiging van vijandelijke objecten ten doel heeft? Welke afweer ls mogelijk, als de vijand bovendien nog ln nevel gehuld aanvalt, waarin de vliegtuigen blind vliegen, moge lijk door een ln het vijandige land wonen den spion geleid, die met behulp van een geheimen zender geheelen luchtoimada's den weg kan wijzen?" ,3ü vliegtuig,aanvallen, aldus verklaarde Fokker, zullen vliegtuigen van alle types gelijktijdig gebruikt worden. Krachtige, snelle jachtvliegtuigen zullen de bommen werpers vergezellen, om ze jte beschermen, met het onvermijdelijk gevolg, dat vele van deze laatste vliegtuigen met hun explo sieve lading ook door de sterkste keten van vijandelijke afweervliegtuigen zullen heen- breken. Deze laatste hiervoor komen slechts gevechtsvliegtuigen in aanmerking worden bovendien door hun veel te ge compliceerde bouwwijze sterk belemmerd. De overgevoelige en teveel gespecialiseerde motoren en de talrijke nog gevoeligere In strumenten, waarmee de moderne ge vechtsvliegtuigen zijn uitgerust, leiden de aandacht van den piloot veel te veel af van de hoofdzaak: het waarnemen en het vechten. Daar de gevechten zich boven dien op zeer groote hoogte zullen afspelen, moet de piloot in een afgesloten ruimte zitten en heeft een gecompliceerde warm te- en zuurstof uitrusting moodig, allemaal dingen, die hem nog meer zullen hin deren". De verliezen van de aanvallende lucht vloten zullen naar Fokkeris meening reeds na de eerste overvallen op het vijandelijke land zoo groot zijn. dat spoedig na het uitbreken van den oorlog een gebrek aan opgeleid personeel zal ontstaan. Rusland heeft de beteekenis hiervan reeds ingezien en leidt daarom aanhoudend in grooten getale zeer knappe piloten en mecani ciens op. Over het algemeen is Rusland zooals Fokker gedurende zij.n onlangs aan dat land gebrachte bezoek heeft kunnen constateeren als luchtmacht veel verder dan algemeen vermoed wordt. De sovjets zijn bezig om de grootste vloot van reus achtige bommenwerpers en transportvlieg tuigen te bouwen. Een ander land. dat vol geestdrift is voor de uitbreiding van de luchtbewapening. is Japan. „Japan, aldus verklaarde Fokker, heeft niet alleen een reusachtig aantal groote viermotorige gevechtsvliegtuigen gebouwd, doch het heeft ook het besluit genomen, een eerste klasse vliegtuigindustrie op te richten, welke ln staat zal zijn, om alle ln geval van oorlog benoodigde vliegtuigen en uitrustingstukken te leveren. Vergis u niet, aldus waarschuwde Fokker, maar de Ja panners zijn eerste klasse vliegers en kun nen vooral door hun tot alle offers bereid zijnden heldenmoed uiterst gevaarlijk worden". Een gevaar, meende Fokker tenslotte, dat door de meeste landen niet ten volle wordt ingezien, is dat van de veroudering van hun luchtvloten. Het komt er niet op aan, hoeveel vliegtuigen een land bezit, maar hoe groot hun gevechtswaardigheid ln een modernen oorlog is en hoe snel het verlies aan materiaal kan worden aangevuld. .Mussolini ls een der zeer weinige staats lieden, die openlijk erkennen, dat lucht vloten steeds verbeterd en gemoderniseerd moeten worden, willen zij niet ln zeer kor ten tijd verouderen Italië's luchtvloot is dientengevolge reeds thans in uitstekenden staat en zal spoedig nog verder gemoder niseerd en verbeterd worden, tot zij aan de allerhoogste eischen voldoet". „De eerstvolgende oorlog, aldus besloot de Nederlandsche constructeur het inter- interview. zal vele verrassingen met zich brengen en die zullen niet aangenaam zijn. Hij zal verschrikkelijke verwoestingen aan richten. terwijl de gevechten veel dieper het land in zullen plaats vinden dan vroe ger het geval was. Heele gezinnen zullen worden uitgeroeid en heele steden zullen in rook en vlammen opgaan. Juist zijn schrikwekkendheid evenwel zal mogelijk de zegenrijke uitwerking hebben dat de ge teisterde burgerbevolking voor eens en voor goed den oorlog aan den oorlog ver klaart. Maar de oorlog zal duizenden en nogmaals duizenden levens eiscben voor dat de menschheid verstandig zal gewor den zijn o DE POSTVLUCHTEN. De „Snip" is gisterer middag om 17.18 uur uit Indié op Schiphol teruggekeerd. gereformeerde vereeniging voor drankbestrijding. De 34e Jaarvergadering. De Geref. Vereeniging voor Drankbe strijding besloot reeds geruimen tijd gele den om haar 34e jaarvergadering binnen Gruno's veste te houden omdat de afd. aldaar in 1934 haar zilveren Jubileum zou mogen vieren. Helaas kwam ln de feest- plannen een groote stoornis, nu in April 3.1. plotseling de stichter en voorzitter, wijlen ds. W. H. Gispen, door den dood werd weggenomen. Dies stond de jaarver gadering vandaag in het teeken van rouw en werd alle feestbetoon geweerd. Oudergewoonte ging gisteravond aan de jaarvergadering een Wijdingsure vooraf. Voorgangers waren daarin ditmaal Ds. J. v. Herksen, Geref. predikant te Ermelo, secr. der vereeniging en Ds. D. v. Dijk, Geref. predikant te Groningen, lid van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur had aan Ds. v. Herksen opgedragen een woord te spreken ter gedachtenis van den ont slapen voorzitter. Na het wijdingswoord vond in het Chr. Mil. Tehuis een begrootlngssamenkomst plaats, aangeboden door de ontvangende afdeeling. Ook deze bijeenkomst werd dit maal in soberen stijl gehouden. Hedenmorgen vond, eveneens in de Zui- derkerk, de 34e jaarvergadering plaats, die ditmaal stond onder leiding van den alg. adjunct Ds. C. J. Hakman, Geref. predi kant te Almkerk (Br.) Ds. Hakman opende de vergadering met het doen zingen van Ps. 68 2 en 16, het lezen van 2 Kon. 2 115 en gebed. Ver volgens hield hij een openingsrede. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken en benoeming van eenlge commis sies, kwamen de jaarverslagen van secre taris en penningmeester de heeren Ds. J. v. Herksen te Ermelo en C. Buitendijk van Amsterdam, aan de orde. We hebben voor enkele weken daaruit een uittreksel gegeven, zoodat we daarnaar wel mogen verwijzen. De morgenvergadering was voorts gewijd aan de behandeling van tal van ingeko men voorstellen en vraagpunten, de ver kiezing van een voorzitter en een vlce- voorzitter, de installatie van de nieuwe functionarissen enz. We komen daarop morgen nader terug. Vermelden alleen dat als voorzitter werd gekozen Ds. J. v. Herk sen, thans secr. der vereeniging. In de middagvergadering trad als refe rent op de heer J. v. Dijk, leeraar te Leeuwarden met het onderwerp: „De be teekenis van de Drankbestrijding voor de heiligheid der kerk". Ds. J. v. Herksen, Geref. predikant te Ermelo, de heden gekozen nieuwe voor zitter van de Ger. Ver. voor Drankbestrij ding, is een leerling van wijlen Ds. W. H. Gispen, van wien hij als jongen te Zwolle het catechetisch onderwijs ontving. Jan van Herksen werd 8 Maart 1894 te Zwolle geboren en eerst opgeleid als on derwijzer. Als zoodanig was hij een jaar werkzaam aan de Groen van Prinster- school te IJmuiden. Nadat hij door Dr. Westerhuis van Kampen literair gevormd was, studeerde hij aan de Theol. School aldaar. In 1920 werd hij candidaat en 30 Juni van dat jaar bevestigde hem te Twij- zel in zijn eerste gemeente, waar Ds. v. Herksen zijn ambt aanvaardde sprekende over Timotheus 2 1113. Uit verschil lende beroepen werd ln 1923 dat naar Hillegom aangenomen, waar Prof. Dr. T. Hoekstra van Kampen hem 11 Maart 1923 bevestigde en Ds. v. Herksen zijn intrede deed met Coll. 4 3a. Verschillende be langrijke beroepen werden in Hillegom afgeslagen (als Amersfoort en Kampen). In 1929 werd dat naar Ermelo aangenomen en 23 Juni van dat jaar bevestigde zijn collega. Ds. B. v. Halsema, hem in deze gemeente waaraan Ds. v. Herksen zich verbond sprekende over Openb. 1 20. Ds. v. Herksen is kerkviditator van de classis Harderwijk, gelijk hij dit ook van de classis Leiden is geweest. Voorts is hij deputaat voor de Theol. School, voor de Evangelisatie en examinator dogmatiek, gelijk hij het in de classis Leiden voor de exegese van het O. Testament was. Ds. v. Herksen maakt deel uit van de redactie van het orgaan „De Gereform. School"; was hoofdredacteur van de Hillegomsche Kerkbode en is mede-redac teur van de Geld. Kerkbode. Hij is voor zitter van de Ermelosche Geref. Jeugd- centrale en had tot 1929 zitting in het hoofdbestuur van de vereeniging Auto zending. In 1932 maakte hij deel uit van de Part. Synode van Gelderland. Ds v. Herksen heeft de Geref. Ver. voor Drankbestrijding nu ruim 10 jaar als secr. gediend, in welke kwaliteit hij werd be noemd als opvolger van wijlen den heer J. Minderaa. In woord en geschrift heeft hij voor haar geijverd. In het maandblad van deze vereeniging verzorgt hij de ru briek Buitenland, terwijl hij een brochure schreef bepleitend haar goed recht onder den titel: „Waarom toch?" Ook schreef hij enkele tractaten voor de Ger. Ver. voor Drankbestr. Ds. v. Herksen. die ook bestuurslid is geweest van de Noordelijke Tentzending, publiceerde meerdere preeken In de be kende serie „Menigerlei genade". Hij is vooral actief werkzaam op de ter reinen der jeugdbeweging, der evangelisa tie en der drankbestrijding. o VREEMDELINGEN DIE EEN ZELFSTAN DIG BEROEP WILLEN UITOEFENEN. De Minister zoekende naar een oplossing. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Hermans ln verband met de voorbereiding van een wetsontwerp met betrekking tot vreemdelingen, die een zelfstandig beroep willen uitoefenen, luidt het antwoord van Minister Steenberghe als volgt: Bij de voorbereiding van het door den ambtsvoorganger van den Minister in uit zicht gestelde ontwerp eener wettelijke regeling met betrekking tot vreemdelingen die een zelfstandig beroep willen uitoefe nen, doen zich verschillende moeilijkheden voor verband houdende met door Nederland aangegane internationale verplichtingen op het gebied van vestiging. De Minister is thans zoekende naar een oplossing in deze moeilijkheden. Hij vertrouwt ter zake binnenkort tot een beslissing te kunnen komen. algemeene synode ned. herv. kerk. XIX. In de voortgezette zitting van gisteren kwam allereerst aan de orde de stemming over de toevoeging van artikel 1. betref fende de 40 dienstjaren en den 70-jarigen leeftijd Hadden daarover de stemmen gestaakt, thans werd het voorstel verwor pen met 9 tegen 8 stemmen. Vervolgens kwam in behandeling een rapport over de liggerquaestie, samen gesteld door de Commissie van het Regle ment op de Predikantstraktementen. Na toelichting door den heer Feenstra en dr. Smit, werd het aangenomen. Het besluit inzake Appingedam wordt voorgelezen. De conclusie is, dat van samenvloeiing van gemeenten geen sprake kan zijn. Voorlezing wordt gedaan van de eind redacties inzake het reglement voor de predikantstractementen en het reglement voor het Hooger Onderwijs, resp. door dr. Smit en dr. van Rhijn. Eerstgenoemde deed ook voorlezing van de eindredactie terzake van de wijziging van art. 27 van het reglement voor de Diaconieën. Door den heer Kieboom wordt vervol gens gerapporteerd over de voorloopig aangenomen wijziging van het art 66 van het Reglement op de vacaturen. Met 15 tegen 3 stemmen werd de conclusie van het rapport tot definitieve aanneming, door de synode aanvaard. Nadat de president een overzicht ge geven had van het verslag van den Pen sioenraad over 1913, alsmede van het verslag van de kas tot aanvulling van het Rijksemeritaatspensioen, werden beide verslagen door de synode voor kennis geving aangenomen, waarbij zij haar dank uitsprak voor het beheer en de toewijding van den Pensioenraad. Een 3-tal verzoeken voor rekening der kerk te mogen procedeeren, wo. één van den ring 's-GrevelduinCapelle inzake vacaturegelden, werden gerenvoyeerd naar de Alg. Synodale Commissie. Het laatste punt van het agendum was het ontwerp-reglement op de Suppletie- beurs voor predikantsweduwen en -weezen. Het doel van deze beurs is: het totaal der uitkeeringen aan predikantsweduwen en weezen uit bijzondere weduwenbeurzen aan te vullen tot f. 1000. Dr. Smit was rap porteur. De commissie kwam na rijp be raad tot het advies om het ontwerp voor loopig aan te nemen, rekening houdend met de financieele verplichtingen. De commissie was van oordeel, dat een betere voorziening in de pensioenen van wedu wen en weezen van predikanten noodig is. Bovendien vond dit ontwerp sympathie bij een vergadering van een 40-tal quaestoren van weduwen- en weezen- beurzen, een college van deskundigen. Voorts meende de commissie dat het ver keerd zou zijn als den predikanten niet de gelegenheid gegeven werd zich uit te spre ken over de al of niet mogelijkheid de voorgestelde verzwaarde lasten te dragen. Ook sprak zij als haar oordeel uit, dat het wenschelijk is, dat de kerk hierin ook met de ouderlingen-afgevaardigden voeling neemt. De synode nam de conclusie van het rapport om het ontwerp voorloopig aan te nemen, met algemeene stem men aan. De president verdaagde de zitting tot hedenmorgen 10 uur. DE NIEUWE RIJKSWEG DEN HAAG- AMSTERDAM. Twee viaducten bij Warmond. Men meldt ons uit Warmond: Naar wij vernemen zullen de kruisingen van den nieuwen Rijksweg Amsterdam— 's-Gravenhage, via Postbrug Sassenheim, met den Warmonderdamscheweg en de Waschbekerlaan te Warmond, ongelijk vloers worden uitgevoerd, zoodat dus bij laatstgenoemde wegen viaducten zullen worden gemaakt. Deze zullen bij den Warmonderdamschenweg een hoogte heb ben van 4 Meter en een breedte van zes Meter en bij de Waschbekerlaan 'n hoogte van 3 Meter bij een breedte van 5 Meter. Beide genoemde wegen zullen een vloeiend verloop naar den nieuwen Rijksstraatweg hebben, met een zijweg. o STAKING IN TEXTIELFABRIEK TE OLDENZAAL. Onaangekondigde loonsverlaging. Gistermiddag circa drie uur is in de textielfabriek der firma H. P. Gelderman en Zn. te Oldenzaal een wilde staking uitgebroken onder circa 80 arbeidsters van de spinnerij en spoelzaal. Plotseling ls gistermiddag aan deze ar beidsters een loonsverlaging aangezegd van 10 welke reeds zou zijn ingegaan op Maandag 6 Augustus, zoodat zij reeds twee dagen hebben gewerkt, zonder daarvan ook maar eenig vermoeden te hebben. Een dergelijke aankondiging met terugwerken de kracht achtten de arbeidsters in strijd met de gewoonte om de loonsverlaging althans enkele dagen van te voren aan te zeggen. Ook de loonsverlaging zelf acht ten zij onaanvaardbaar. Na eenige beraad slagingen hebben allen zich „en bloc" tegen deze loonsverlaging uitgesproken en zonder meer het werk neergelegd. Slechts een drietal arbeidsters bleven ln de fabriek achter. De staaksters begaven zich daarop maar de R.K. Workliedenvereemging St. Jozef waar zij haar grieven b,ekend maak ten aan een bestuurslid der R.K. Werk- nemersvereenigme St. Lambertus. die den vrouwen een onderhoud met het bestuur toezegde om deze kwestie nader te be spreken. Tel. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is op het Huis Archem te Ommen op 58-jarigen leeftijd overleden jhr. Evert Rein van der Wyck, kamerheer van H. M. de Koningin, oud-ordonnans officier van H.M. De overledene was gepens. majoor van 't wapen der infanterie en ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts was de overle dene begiftigd met buitenlandsche onder scheidingen B en W van Rotterdam stellen den gemeenteraad voor over te gaan tot den I bouw van een nieuw hoofdbureau van politie dat zal aansluiten bij de achterzijde van het stadhuis. De kosten worden ge- I raamd op f. 750.800. 1 Het verslag van den Raad van Beheetf De Raad van Beheer voor de predikants traktementen in de Nederl. Herv. Kerk heeft zijn jaarverslag over 1933 aan de Alg. Synode voorgelegd. Aan dat verslag ontleenen wij de vol gende bijzonderheden: De eindstand van 1934 is nog slechts voorloopig. namelijk per 1 April 1934. De beginstand van kohier 1929 was f. 1.605.941,47 en de eindstand f 1.581.037.16. terwijl de beginstand van 1934 f. 1.415.560 en de eindstand f. 1.382.840 was. Van het kohier 1933 ging door wijziging ambtshalve reclame en beroep per saldo teloor een bedrag van f. 1.563 480 minus f. 1.575.685 ls f. 77.795. Bij de bespreking van de bezwaar- en beroepsschriften zal dit bedrag nader worden gespecificeerd. Vergeleken met 1932 bracht de econo mische crisis in 1933 een achteruitgang van f. 75.150 in begin- en van f. 73.605 in eindstand. De beginstand van 1932 en de eindstand van 1933 verschillen met elkander niet minder dan f. 152.945. Uit het overzicht valt te zien. dat er beter op tijd werd betaald dan in 1932. terwijl het op peil blijven der betalingen ook is toe te schrijven aan het feit, dat er meer gemeenten aan de kas betaalden. Conclusies ten aanzien van den welstand der kas mogen er niet uit getrokken worden. Het eindbedrag van de uitkeeringen geeft van 1932 op 1933 een stijging te zien van f. 38.403,18. In 1933 waren er 1395 dienstdoende pre dikanten en 73 rechthebbenden op het bijzondere kindergeld van art, 5 lid II van het reglement op de predikantstrakte menten. Deze 1468 werden verdeeld in 9 groepen. Er volgen dan eenige overzichtën, welke leeren, dat de uitkeeringen uit de centrale1 kas in 1933 niet aan belangrijke wijzigin gen onderhevig waren. Dat dit kon worden bereikt, is te danken aan het bestaan van het reservefonds, waaruit nagenoeg een ton gouds (f. 99.376.79) moest en kon ge nomen worden om het op peil blijven van de uitkeeringen mogelijk te maken. Het tweede deel van dit verslag handelt over de uiteenzetting van de middelen tot dekking van de gedane uitkeeringen en van den gezondheidstoestand van de kas voor de predikantstraktementen. Het in 1933 ontbrekende bedrag ad f. 99.376,79 is gevonden door het te nemen uit het daartoe bestemde reservefonds. Dit reservefonds bestond bij den aan vang van 1933 uit f. 159.261,74. Het groeide in 1933 aan vooreerst met f. 36 454,98, zijnde 80 pCt. van het saldo der bedrijfs- kas 1933 en vervolgens met de 95 pCt. der stortingen over vroegere dienstjaren en van restituties op teveel gestorte bij dragen of in cijfers: f.1685,89 minus (f. 126.337,04 f. 1458,25) f. 40.786.51. Per saldo daalde het reservefonds van f. 159.261.74 tot f. 137.126.44 Derhalve bleek een vermindering van het bedrag der ver hoogingen zeer noodig te zijn. Het in dé schaal werpen van de gekweekte reserves was bij lange na niet voldoende. De raad van beheer geeft daarna een proefbe*eke- ning. waaruit het voorloopig resultaat der traktementsverlaging moet blijken. Deze berekening is echter theoretisch in zoover niet vaststaat, welke gemeenten in 1934 en volgende jaren haar bijdrage zullen vol doen, welke aanvragen in 1935 en vervol gens gelijk zullen zijn aan die van 1934 erf hoe dan de bezetting der predikantsplaat sen zal zijn. Uit de publicatie van deze proefberekentngen mogen dus inzake de uit te keeren bedragen geen bepaalde ver wachtingen voor de toekomst worden af geleid. Er volgt nu in het verslag een bespre king over de achterstallige gemeenten. Wij ontleenen daaraan de mededeeling, dat 148 gemeenten nog nooit eenige betaling aan de kas hebben gedaan. In het geheel kunnen 185 gemeenten als „kwaadwillig" worden beschouwd. Van deze 185 zijn er 122 vacant. De raad van beheer geeft tenslotte me- dedeelingen over het aantal dispensaties, hetwelk een op rekening van de crisis te stellen stijging vertoont. Tenslotte wordt over de resultaten van het boekjaar 1933 het volgende gemeld: Wil men de resultaten van het boekjaar 1933 kort samenvatten, dan kan gezegd worden dat mede door de beschikking over eenige reserves, voor welker bestaan men niet dankbaar genoeg kan zijn, de uit keeringen op peil gehouden konden wor den: dat de lasten der gemeenten voor de predikantstraktementen in overeen stemming met haar verminderde draag kracht werden verlicht: en dat een aantal maatregelen genomen werden waarvan 't gevolg was. dat de predikantsgezinnen met den minsten weerstand, tegen de gevolgen van de economische depressie vooralsnog beveiligd konden worden Voor een niet gering deel is dat echter mede toe te schrijven aan den gebleken wil van vele kerkvoogden om de belangen, waarover zij zijn gezet-, ten beste te behartigen, dik wijls ook ten koste van veel tijd, veel moeite en veel miskenning. De naaste toe komst kan als er geen onverwachte tegenvallers komen zonder eenige be zorgdheid worden tegemoet gezien, maar ook alleen dan als de Kerk in al haar ge ledingen zich bewust is van het feit. dat alle daarvoor in aanmerking komende pre dikanten n' belangrijk en voorloopig jaar lijks terugkeerend offer hebben moeten brengen om de stoffeliike en daardoor de geestelijke zaken der Kerk in het rechte spoor te houden, zoodat een inspanning tot het uiterste van de gemeenten en haar leden gevorderd moet en mag, om het hare bij te dragen tot het zij op het lager Dlan gezond houden van de kerke lijke financiën. o EEN-EN-VEERTIG SCHOLEN TE AMSTERDAM WORDEN OPGEHEVEN. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren behandeld het besluit van Gede puteerde Staten, om 41 openbare scholen op te heffen Door den heer De Miranda werd voorgesteld van dat besluit in hooger beroep bij de Kroon te gaan. Dit voorstel werd na ampele discussies verworpen met 17—14 stemmen. Het be sluit van Gereputeerde Staten is daarna voor kennisgeving aangenomen. -o-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9