Ich hatt' einen Kameraden 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 Augustus 1934 Derde Blad No. 22816 GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS BAZAR REDDINGSMIDDELENFONDS TE KATWIJK ZEE. De veldheerstoren In het monument te Tannenberg, waar Von Hindenburg ter ruste is gelegd (Van onzen speclalen verslaggever) 06TENRODE, 7 Aug. (per tel.) Op en zonnigen zomerschen dag die het ;ke Oost-Pruisische land, waar het -n staat te rijpen, nog schooner maakt het reeds is, hebben met het aller- ochtendgloren duizenden men- n Duitschlands nationale helden- ur vergezeld naar zijn laatste rust- ats. Het is warm in den „Ehrenhof" dit, met dennengroen en zwarte ten versierde, massale monument, -r de plechtigheid, die vooral een mili- karakter droeg, werd de indruk ge- gd. dat hier niet zoozeer de rijks ent werd te ruste gelegd, als wel generaal-veldmaarschalk. Alles was in de kleinste kleinigheden geregeld, den toevloed van een groot aantal "hen was gerekend; ook voor de "i-sten waren verschillende maat- elen getroffen, die echter niet konden tinderen dat telefoongesprekken met redactie haast niet konden plaats vin- Eenige uren wachten was geen zeld- eld. Tidens de plechtigheid stonden er een "duizend menschen in den binnenhof, levendig aan een vesting doet denken met de verschillende torens en wallen. De militairen, wien men het aanzag dat zij tot in het diepst van hun zielen geroerd waren, gaven een levendige kleur aan de plechtigheid. Vele uniformen uit lang vervlogen tijden werden onder die van thans opgemerkt. Militairen en burgers, onder welke Lu- dendorff ontbrak, bewaarden in adem loos zwijgen een plechtige stilte. De in tocht van de stoet, langs het bronzen kruis, waaronder twintig onbekende sol daten uit den Tannebergslag liggen, langs de muren waarop stijf en stram matrozen een eerewacht vormen, is onbekend aan grijpend. Achter de baar Ioopen zij die de eereteekenen, het ijzeren kruis, de ver schillende orden, op fluweelen kussens meedragen. Wanneer de familie is aangekomen, houdt de veldprediker zijn aangrijpende rede, dan Hitler, die in de S.A.-uniform gekleed is en kort, doch met veel warmte spreekt. Onder kanonschoten wordt de kist dan naar den veldheerstoren over gebracht. Zachtjes klinkt het: ,,Ich hatt' ein Kameraden Duitschlands grootste zoon is onder de klanken van dit aangrijpende lied naar zijn laatste rustplaats gebracht. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Fietsrijder op slag gedood. Gistermiddag om halfzes is bij de brug i de nieuwe haven te Deventer de 45- •ge A. Vukkink, die daar per flets pas- "rde, door een vrachtauto overreden. De an was vrijwel onmiddellijk dood. BRANDSTICHTING. Door de politie van het bureau Pieter tszstraat te Amsterdam zijn de café- dster, de wed. D. en haar zoon, ver- t van brandstichting in hun café aan Ceintuurbaan, gearresteerd. KIND ONDER EEN AUTO GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft in Bildt een ernstig verkeersongeval plaats ad, waarvan een elfjarige jongen het "litoffer is geworden, Een voetganger, "t zijn fiets aan de hand. passeerde den 'eg over den Soestdijkschen weg bij fel Braams. Achter op zijn fiets zat zijn tje, zekere J. H. V. Juist toen een are zeswielige vrachtauto passeerde viel kind van de fiets, en kwam met zijn "fd onder het rechterachterwiel daarvan dood trad op slag in. Omtrent de oor- - van den val tast men nog in het ster. VERDRONKEN. Gisterochtend omstreeks 11 uur is aan strand Noord te Scheveningen nabij ZS- Groene Huisje, een vermoedelijk eveer 24 jarige jongeman bij het baden fee verdronken. Zijn identiteit heeft de «te nog niet kunnen vaststellen. Het s is door den Geneeskundigen Dienst oerd naar het Ziekenhuis aan den id wal. Volgens verklaringen van getuigen zou mah een vrouw, die ver in zee was, te lp zijn geschoten en daarbij plotseling jfe diepte zijn verdwenen. De vrouw wist fer behouden het strand te bereiken en *t vermoedelijk ook niet om hulp ge- Ba. Gisteravond aldus het Vad. zijn "1 Schoonhoven in de Lek onder de ®eente Bergambacht, bij het baden Ef°wen de broers Jilles en Arie Ver- an j Bergambacht, in de nabijheid tweede krib, een plaats, waar gezwommen wordt. Geen van .°,n ïon goed zwemmen. Toen de veer- ujartge Arie zich, omdat het laag wa- a. as' buiten den kop van de krib be- .1 ".e™ ,hÜ plotseling door den stroom Ch8v,°kken. Op zijn hulpgeroep begaf orb L j.ar'ge broer eveneens te water, rrn5 werd ook hem de stroom ijk v? Voordat zij een toegestoken sonden grijpen, verdwenen beiden ezee„ l?p Men is onmiddellijk met n begonnen. Om half elf gister- vond ft,, rLien er n boven te brengen. men er in een der slacht- BRAND. Gistermiddag heeft een hevige brand de landbouwschuur van Van Dalen te Stave- nisse in de asch gelegd. Een groote hoe veelheid ongedorschte tarwe ging in de vlammen op. Tenslotte kon men het vuur meester worden. Het gebouw is door ver zekering gedekt. Gistermiddag is de kapperswinkel van den heer P. van Anrooy te Maassluis door brand geteisterd. Het vuur had zich spoedig medegedeeld aan een aangrenzend gebouwtje, behooren- de tot het politiebureau. Dit gebouwtje is evenals de kapperszaak geheel uitgebrand. Het archief, dat in dit gebouwtje gebor gen was, kon gered worden. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN MOOI LEGAAT. De Fransche millionnair en dagblad eigenaar. Francois Coty, heeft in zijn in het 1929 opgemaakt testament een be drag van 12 millioen francs toegewezen aan de stad Ajaccio voor het doen uit voeren van openbare werken. Ajaccio is de geboorteplaats van den parfum-fabrikant en hij is hier ook de vorige maand overleden. Verder zal een half millioen francs worden uitgekeerd aan de stedelijke lief dadigheidsinstellingen. UDET LANDT OP DE JUNGFRAU. De bekende Duitsche vlieger Udet is Maandag, van Bern komend, met zijn vliegtuig, dat met ski's was toegerust, op den Jungfrau geland. Hij startte en landde herhaalde malen, in verband met een opname. DE MIJNRAMP IN AMERIKA. Bij de gasontploffing in de kolenmijn van Big Stone Gap (Virginia) zijn 17 per sonen om het leven gekomen. GROOTE BRAND TE CAIRO. In een kelder te Cairo heett een hevige brand gewoed, waarbij twaalf personen om het leven zijn gekomen. De lamp, welke het keldervertrek verlichtte, viel op tafel, waar de familie juist zat te eten. Er ontstond brand, waarbij een vat ben zine. dat in een hoek van het vertrek stond, ontplofte. TYPHUS IN OPPER-SILEZIE. Sedert eenige dagen heerscht in Alt- Berum in het Poolsche district Pless een typhus-epedemie Tot dusverre zijn 15 per sonen aangetast, die in bedenkelijken toe stand in barakken zijn geisoleerd. Een hunner is reeds overleden. BYRD NOG IN LEVEN. Uit Klein-Ainerika, de overwinterings expeditie van de expeditie van Byrd is tijding ontvangen, dat men wederom in radlo-contaot is gekomen met admiraal Byrd. De radio-verbinding op de ljsplaat lusschen het eenzame overwinteringskamp van Byrd en Kleln-Amerika was sinds 20 Juli verbroken, maar schijnt nu weer te functloneeren. MOHAMMEDANEN OVERVALLEN EEN POLITIEPOST. Een woedende menigte van ongeveer 150 Indische Mohammedanen, die deel hadden genomen aan een landelijk feest, heeft plotseling zwaargewapend een overval ge pleegd op een politiepost op ongeveer 40 KM. van Calcutta. De dweepzieke menigte verwoestte het gebouw en verwondde de drie politie-agenten ernstig. De reden van dezen overval is onbekend. DE VONDELING EN HET GROOTE LOT. Een Poolsche boer Katuzinsky in het dorp Dlonle, hoorde, toen hij in den vroe gen morgen naar zijn land ging, een zacht gekreun. Hij keek om zich heen en vond in de goot een in luiers gepakte zuigeling. Niettegenstaande hij zelf al zes kinderen heeft, bracht hij de vondeling bij zijn vrouw thuis, die over deze onverwachte uitbreiding van de familie niet erg ge sticht was en de man had al zijn over redingskracht noodig om haar te bewegen het arme kind in 's hemels naam te houden. De belooning is niet uitgebleven. Toen ze het kind uitpakte, bleek het om den hals een fijn kettinkje te hebben met een gouden medaillon. In dit medail lon werd een lot in de staatsloterij gevon den. Bij de trekking, welke dezer dagen is gehouden, is op dit nummer de hoogste prijs gevallen. Wel was het lot maar een achtje, doch de boeren, die het zelf niet breed hadden, hebben er toch een paar honderdduizend ziotys door gekregen. BRAND IN HET PALEIS VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL VAN ULSTER. Gistermiddag ontdekte een der bedien den van het paleis van den gouverneur- generaal van Ulster, den hertog van Abercom, dat het dak en de bovenver dieping in brand stonden. De man had de opdracht gekregen om de vlag half stok te hangen wegens de begrafenis van president Hindenburg en toen hij op zolder aankwam sloegen de vlammen hem tegemoet. Het personeel van het paleis, veertig man sterk, begon den brand on middellijk te blusschen en de dienst meisjes en het verder vrouwelijk perso neel begonnen de kostbare boeken, schilderijen en miniaturen uit de zalen van de benedenverdieping in den tuin te dragen. Een groot portret door Sir An thony van Dyck, den Vlaamschen mees ter werd het eerst gered en daarna eenige verluchte manuscripten uit de 13e en in cunabelen uit de 15e eeuw. De brandweer uit het op 16 K.M. afstand gelegen Bel fast is met groote snelheid komen aanrij den en een half uur na de ontdekking werd het eerste water gegeven. Op de bovenverdieping, waar zich 30 vertrekken bevinden, is vrijwel alles uitgebrand maar het gelukte de brandweer het vuur in een goed half uur meester te worden en de beide lager gelegen verdiepingen hebben alleen waterschade opgeioopen. Het dak was op verschillende plaatsen doorgebrand maar de houder van den vlaggestok was nagenoeg onbeschadigd gebleven en te 9 uur de brand was te 7 uur ontdekt woei de vlag halfstok. De hertog en her togin van Abercorn vertoeven zelf in een badplaats in Engeland. RECLAME- 5597 Zoo loom? Het houdt steeds friseh. xoo'n "Akkertje'' Slaat maar gebruikers gadel Een "Akkertje" doet meer dan ifs En stroomen Limonade I Neem 'n "AKKERTJE" PREDIKBEURT. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Heden avond te 7.15 de heer Wijnen van Olden- broek. Christ. Ger. Kerk: Morgenavond 7.30 ds. De Groot van Gorinchem. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Borne-Delden M. Geertsema oand. te Zuidwolde (Gron.) en M. G. Idema cand. te Winsum (Gron.). Beroepen: Te Makkum J. R. Mommes te Zuidwolde (Gron.). Te Leens G. J. Hoytema te Kooten. CHK. GEREF. KERK, Tweetal: Te Sneek D. Hemstra te Dok- kum en L. Floor te Ulrum. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. xvin. In de zitting van gisteren werd besloten aan de vereeniging ..Gelre" een subsidie van f. 100 toe te kennen ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de uitgave van de acta van de classis Harderwijk over 1592—1645 De rekening van de commissie van bij stand voor de Weduwen- en Weezenbeurs werd goedgekeurd en tot lid van dezp com missie benoemd in de vac. van mr. Kop- pius, mr. J. H. Bijban. Het lidmaatschap van de commissie voor DE OFFICIEELE OPENING. Foto Kruyt. Gistermiddag vond op het Noorderstrand te Katwijk/Zee de officieele opening plaats van den Bazar ten bate van het Reddingsmiddelenfonds. - Hierboven het bestuur en genoodlgden. Geheel rechts dr. J. Eikelenboom, die den Bazar opende. Op het Noorderstrand te Katwijk Zee even voorbij de Watering, verheft zich een groote zeildoektent van 20 M. bij 10 M., waarin gedurende drie opeenvolgende da gen de groote bazar ten bate van het Red dingsmiddelen fonds gehouden wordt. Wat is er door velen hard gewerkt om alles voor de plechtige opening gereed te maken; het resultaat mag gezien worden! Op prachtige wijze gedrapeerd, met veler lei platen, versieringen, enz. aan de wan den, maakt het interieur van deze tent een aanlokkelijke indruk! Tegen half drie ver schenen gistermiddag de genoodlgden. Daar de burgemeester juist met buiten- landsch verlof vertrokken was, fungeerde dr. J. Eikelenboom als zijn plaatsvervan ger. Aanwezig waren het bestuur van de Vereeniging Katwijksch Stille Strand, het bestuur van de Katwijksche Reddings brigade, bestuursleden van V.V.V., de in specteur van politie J. H. v. d. Wijngaart, dr. J. C. A. Cleveringa, hoofden van scho len en de heer H. P. Bloot, die voor geluid versterker en radio-grmafoonmuziek wel willend had gezorgd. De meeste genoodlg den heeren waren van hun dames ver gezeld. De voorzitter van K.S.S. de heer G. van Dijk uit Dordrecht, heette allen hartelijk welkom. Ruim 12 jaar geleden, aldus spr. werd op dit strand opgericht een badgas- ten-vereeniging „Katw. Stille Strand". Het doel was o.m. de veiligheid der ba ders zoo véél mogelijk te bevorderen. Ten einde daartoe te geraken, zetten wij red- dingslijnen uit en konden onze leden door middel van borden en vlaggen waarschu wen tegen baden op gevaarlijke plaatsen. Ondanks onze zorg en ons toezicht is een groote kans op verdrinken aan het Noord zeestrand blijven bestaan. En met de kans op verdrinken van de onvoorzichtige baders is ook vrij groot die op verdrinken van de zwemmende redders. Onze redders moeten nu een grooter veiligheids waarborg hebben. Die wordt o. i. geboden door een reddingsploeg die de beschikking heeft over een goed geoutilleerde reddingboot, een z.g. „Tom". Neem nu daarbij een opbergruimte voor zulk een boot, annex ontkleedinrichting voor de reddingsploeg en uitkijkpost, en ge weet wat op het Noorderstrand ont breekt. Waren de tijden anders, we zouden de vrijmoedigheid hebben bij het gemeente bestuur van Katwijk aan te kloppen, doch waar in dit geval een wil is. is géén weg. Zoo stonden de zaken verleden jaar. toen we na het seizoen op een tweetal verdrin- kingsgevailen met sterk gevoel van on macht terugzagen. „Hoe is het op andere stranden?" was de vraag! Elders leerde men ons de voor deden van de permanente uitkijk en het gebruik van de snelle „Tom". Maar de kosten? Toen kwam het idéé een „Bazar" voor dit reddingsmateriaal. En zoo staan wij dan nu na maanden van voorbereiding voor een stuk werk, dat ieder onzer leden hoofd voor hoofd heeft verbaasd of gog zal verbazen. Wij kennen allen de moeiten bij voorbereiding van een bazar in de plaats onzer inwoning. Hoe groot zijn deze bij een vereeniging als de onze, waar geen twee leden van het dage- lijksch bestuur in een en zelfde plaats wo nen. Denkt u de moeilijkheden in, één be stuursvergadering is de voorbereiding van dit werk. Maar hoe gaven onze leden hun volle medewerkingBij voorbaat dankt het bestuur voor de spontaniteit, die in aller lei vorm tot uiting kwam. Allen, die op eenigerlei wijze deel namen aan de voor bereidingen zij van af deze plaats hartelijk dank gezegd. Dr. J. Eikelenboom deelde mede, dat de burgemeester hem verzocht had in zijn plaats het openingswoord uit te spreken. Met liefde en met animo voldeed spr. gaarne aan dit verzoek, omdat het doel van dezen bazar ons aller sympathie heeft. Buitengewoon verheugd was spreker, dat zooveel menschen in den lande hun vrijen] tijd in de vacantie hadden opgeofferd om die aan het goede doel te wijden. Zoo even heeft de voorzitter gezegd, dat hij geen namen wilde noemen. Spr. kan echter niet verzwijgen de namen van den voorzitter van Dijk en den secretaris den heer Kin- ker uit Utrecht. Deze heben met zooveel élan de zaak geleid, dat de bazar wel sla gen moet! Van gemeentewege, zei spr. kan moeilijk een reddingswezen georgani seerd worden. Hierbij is voortdurend levensgevaar aanwezig, een vergelijking met andere organisaties in deze gaat niet op, wat spr. nader verklaarde. Het red dingswezen moet uit het particulier initia tief tot stand komen. Spr. beschreef uit voerig wat door de leden van de K. R. B. daarvoor wordt verricht. Voortdurend ver drinken er menschen aan onze kust. Uit voerig stond spr. stil bij de preventieve werking van de reddingsmiddelen, die aan wezig zijn. Daardoor worden zij van te voren reeds gewaarschuwd om voorzichtig te zijn. Spr. hoopt, dat die middelen hier nooit gebruikt behoeven te worden. Het is hem een groote vreugde, dat zooveel bad gasten Katwijk aan Zee komen bezoeken. Nu bestaat hier de plicht zich te oefenen en te laten zien, dat wij het materiaal waardig zijn. Spr. hoopte, dat deze bazar in de komende dagen leeggehaald zal wor den, wat ten goede zal komen aan het fonds. Met den wensch, dat de bazar sla gen zal, verklaarde dr. Eikelenboom dezen voor geopend. De muziek speelde twee coupletten van het Wilhelmus, die staande werden meegezongen. Door de jonge dames Cobi van Dijk en Tineke Kinker werd aan mevr. Eikelen boom een prachtige ruiker namens het be stuur van K. S. S. overhandigd. Het publiek werd nu toegelaten om aan de verschillende spelen te kunnen deel nemen en om de noodige inkoopen te kun nen doen. Moge in den loop van heden en morgen de geheele bazar uitverkocht wor den: het fonds zal er wél bij varen! de buitenlandsche kerken werd voor de betrokken leden gecontinueerd. Gehoord het rapport van de betrokken synodus contracts werd de combinatie van de gemeenten van Arkei en Kedischem goedgekeurd, zulks met ingang van 1 Jan. 1935. De concept-circulaire voor de generale kas van de hand van ds. D. Mulder werd goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde het jaar verslag over 1933 van den Raad van Be heer voor de Predikantstractementen. De president, dr. J. G. Weyland. gaf een over zicht van dit lijvige verslag, waarop we nog nader terugkomen. Ds. J. Boonstra van Gieten bracht rapport uit namens de commissie voor samenspreking met den Raad van Beheer. Aan de orde komen nu de wijzigingen, voorgesteld door de com missie ten vorige jare ingesteld voor de herziening van het reglement op de pre- dikanstractementen Ds. Boonstra lichtte de wijzigingen toe namens de meerderheid der commissie, terwijl dr P Smit van Heumen de gevoelens der minderheid ver tolkte. Aan dc discussie namen deel de heeren prof dr. M. v. Rhijn dr. J. G. Wey land. ds. F. Tammens van Oostwold; ds. P. Bokma van Schiedam, ds J W. J. Ad- ding van Heeze. ds D Muider van West woud en ouderling D Capellen van Wal- sum van Velp D? bezwaren van dr Smit gaan met name tegen de voorgestelde wij zigingen. waarbij in art. 2 van het regie ment op de predikantstractementen het getal 100 in 200 veranderd wordt. Prof. Van Rhijn sloot zich daarbij aan. De president daarentegen ontwikkelde bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen, waarbij voor de predikanten na 40 dienstjaren of indien dit aantal nog niet is bereikt, na 70-jarigen leeftijd de verhoogingen elk jaar met één verminderd worden. Ds. Tammens deelde die bezwaren en ds. Bokma bestreed de voorgestelde wijzigingen eveneens met het oog op de pensioneering. Ds. Boonstra ver dedigde de voorgestelde wijzigingen ais liggend in de lijn van den opzet van het reglement. Aangenomen werd een voorstel om in art. 1 van het reglement te lezen onder c: 12 tweej aarlij ksche verhoogingen van f. 120. Het voorstel aangaande de veran dering van 100 in 200 werd echter met 9 tegen 7 stemmen verworpen. De invoeging van art. 9 aangaande de pastorie- en viea- riegoederen en die in art. 10 inzake het initiatief-recht der synode werden aange nomen. Over de toevoeging betreffende de 40 dienstjaren en den 70-jarigen leeftijd staakten de stemmen, waarom in de zit ting van heden over dit voorstel opnieuw moest worden gestemd. Voorts passeerden enkele kleine wijzigingen den hamer. De president verwelkomde ter Synod/ de heer Rev. Frederik Zimmerman, mi nister of Reformerd Church of Metuchen N. J„ afgevaardigde van de Ref. Church in Noord-Amerika. Over en weer werden en kele vriendelijke woorden gewisseld en ge wezen op de banden, die er bestaan tus- schen de Ref. Church in Amerika en de Ned. Herv Kerk hier te lande. Prof. van Rhijn nam de gelegenheid te baat den heer Zimmerman enkele inlichtingen te vragen over den invloed van de theologie van Karl Barth in Amerika. De president verdaagde de zitting tot hedenmorgen 10 uur.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9