LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 8 Augustus 1934 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 8-15 AUG. 1934, 22 h MT. (23 h ZT.). C AARLANDERVEEN. Gistermorgen omstreeks 6 uur moest de brandweer uit Alphen worden gealar meerd voor brand, ontstaan in den hooi berg van den landbouwer L. nabij de Kerk- vaartsbrug. Uitgerukt werd met een twee tal motorspuiten. Hier behoefde men ech ter geen assistentie te verleenen, daar men met eigen materiaal het vuur reeds had weten te bedwingen. De belendingen ble ven gespaard, terwijl later de berg werd leeggehaald. De oorzaak moet worden toegeschreven aan hoolbroei. o ALPHEN. Men geve steeds een teeken! Nabij de spoorbrug langs den Rijks straatweg had gisteren een wielrijder de onvoorzichtigheid zonder teeken te geven plotseling den weg over te steken. Op het zelfde moment naderde een personen auto, die den wielrijder als het ware schepte en hem over den wagen smeet, zoodat hij aan de andere zijde van den weg terecht kwam. De wielrijder kwam er nog goed af en had alleen eenige ver wondingen aan armen en beenen. Zijn karretje bleek geheel vernield. Aanrijding. Door het plotseling den weg oversteken werd gistermiddag in de Van der Manders- loostraat een 5-jarig jongetje aange reden door een wielrijdster. Het kind, dat kwam te vallen, bekwam een gapende hoofdwonde. Na te zijn binnengebracht bij den drogist B., werd de jongen door dr. N. verbonden. Eerste plechtige H. Mis. Gisteravond te 7 uur werd onze vroe gere plaatsgenoot de neomist frater Don. Andreas Winninghoff, Benedictijn, van het station alhier afgehaald met een open landauer met twee daarvoor bespannen paarden en eenige auto's, waarin hadden plaats genomen de zeereerw. heer deken J. M. Hellegers, het ontvangstcomité en de ouders. In de Kerkstraat had zich een haag van bruidjes opgesteld, terwijl voor de kerk een eerepoort was geplaatst met een welkomst-opschrift. In het kerkgebouw werd den jeugdigen priester door de paro chianen een welkomstlied toegezongen en een kort Lof gecelebreerd. Vervolgens droeg de neomist hedenmorgen zijn eerste plech tige H. Mis op met assistentie. Na afloop der H. Mis werd in den loop van den dag nog een drukbezochte receptie door den jongen priester gehouden. Wat zijn studie betreft, kunnen wij berichten, dat frater Andreas Winninghoff, geboren 13 Februari 1910, in Sept. 1928 zijn intrede deed in het Benedictijnenklooster „St. Matthias" te Trier (Duitschland) voor het noviciaat. Na twee jaar wijsbegeerte te hebben ge studeerd aan de Hoogeschool te Trier, ver toefde dom. Wininghoff van 19311934 in Rome voor de studie van de godgeleerd heid aan de Benedictijner universiteit ,JSt. Anselmo". Vervolgens werd hij op Zondag 29 Juli jl. In den Dom te Trier tot priester gewijd. Begunstigd door zeer fraai zomer weer werd gisteren door het kinderkoor van de gemengde zangver. „Zanglust" een alleszins geslaagd uitstapje naar Katwijk aan Zee gemaakt. Dank zij het mooie weer werd door de kinderen zoowel van het tochtje te water als aan zee bijzonder ge noten! Aan den jeugdigen priester Jacobus van der Putten, die gisteren zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg in de R -K. Kerk alhier, werd des avonds door het muziek korps van Leo tttt voor de ouderlijke woning een serenade gebracht. Geslaagd te Utrecht voor de acte Engelsch L. O. mej. E. C. Andela alhier. o BOSKOOP. Geraffineerde diefstal van turfstrooisel. Reeds zeer geruimen tijd werden alhier bij verschillende boomkweekers op hun kweekerijen balen turfstrooisel vermist, zonder dat men kon vermoeden, waar deze gebleven waren. Door toevallige omstandigheden is thans aan het licht gekomen, dat door een alhier wonende brandstoffenhandelaar de balen turfstrooisel werden gestolen. De man ging als volgt te werk. Kreeg hij van een firma een bestelling voor een of meer balen, dan haalde hij deze eenvoudig ergens van een kweekerij int den voorraad weg, om ze vervolgens aan den klant; te leveren. Zeer vele gedupeerde personen zijn reeds in deze zaak gehoord. Eerste uitstapje der Reisvereeniging. De reisvereeniging M.E.VR. maakte haar eerste reis naar Arnhem en omstreken per autobus van den heer Middelkoop. Men bezocht verschillende bezienswaardigheden terwijl tevens per raderboot van de Wes- terbouwing af tot Arnhem een tochtje langs den Fijn werd gemaakt. Het gezel schap, dat deze eerste reis heeft medege maakt, was vol lof over het actieve be stuur der vereeniging, die deze eerste reis tot ln de puntjes had verzorgd. o KOUDEKERK. De collectes in de Ned. Herv. Kerk in de afgeloopen maand gehouden brach ten op voor de kerk f. 88,66, restauratie fonds f. 68,78. O LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Overleden: Anna Wllhelmina v. Grieken, weduwe van C. Splinter 85 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. Knetermann, Kerklaan 1 R. C. Schellingerhout, Achthovener- weg 41 T. Buser en gezin, Konlngstr. 13 A. van Muijen en gez„ v. d. Valk Boumanweg 39d J. Warnaar en gezin, Hoofdstraat 220 c P. van Dijk en gezin, v. d. Doesstraat 21 A. Rietveld en gezin, Jaagpad 65 G. J. Rooda, Doeswerf 1 C. W. Pouw en gezin, Hoofdstr. 27-J H. Muller en gezin. Lindelaan 12 H. A. J. Botermans en gezin. Lindelaan 16 P. Grootendorst en gezin, Hoofdstraat 220b N. Gans en gezin. Eikenlaan 7 T. J. A. M Driessen en gezin, v. d. Valk Bouman weg 45 A. F de Bruijn en gezin, idem. Vertrokken: A. M Griffioen naar Nij megen, v. Peltlaan 240 Wed. W. F. van Wijk en gezin, naar Zoeterwoude, Utr. Jaagpad F 20 b C. Steenbergen, naar Leiden. Heerensteeg 21 W. Slingerland, naar Amsterdam, Gr. Kattenburgerstraat 94 Hl K. F. v. d. Broek, naar Leiden, Parkstraat 17 M. van Atten naar Lei den, Pasteurstraat 48 P. Hijzelendoorn en gezin naar Uselmonde, Hordijk 68 n F. O. M. Straman, naar Ede, Prlns'.aan 17 J. Oostveen en gezin, naar Lelden, Levendaal 102 A. C Schelllngerhout, n. Arnhem, Bakenbergscheweg 83 S. J. Onvlee, naar Leiden, Apothekersdijk 27. ■o TER AAR. GEMEENTERAAD. Vleeschkeuringsdienst Wegverbetering in werkverschaffing Pensioenverhaal Hondenkohier. Onder voorzitterschap van den burge meester jhr. de Muralt vergaderde de ge meenteraad. Na opening met gebed her dacht de voorzitter het overlijden van Z.KH. Prins Hendrik, waarbij de raads leden zich van hun zetels verhieven. Hierop kwamen eenige ingekomen stuk ken in behandeling t.w.: 1. Rapport ac countant van gehouden controle bij den gemeente-ontvanger. Alles was in goede orde bevonden: 2. Een schrijven van het gemeentebestuur van Nieuwveen, mel dende dat de toelage voor het beschikbaar hebben van een motorfiets was terug gebracht van f. 300 op f. 150. Aangezien de gemeenschappelijke regeling aangeeft, dat wijzigingen in bezoldiging enz. aan het oordeel van alle vier de gemeente raden moeten worden onderworpen, achtte de raad het optreden van Nieuw veen in deze eigenmachtig en voorbarig, wat aan het bestuur van die gemeente zal worden gemeld; 3. Raming ontvang sten en uitgaven Vleeschkeuringsdienst, waaraan onze gemeente f. 1750 moet bij dragen. Goedgekeurd; 4. Een adres van de Chr. HBB. te Alphen a. d. Rijn, ver zoekende een bijdrage voor twee kinderen uit de gemeente die genoemde school be zoeken tot een bedrag van f. 64,36. Alleen de heeren van Vliet en Koeleman waren voor inwilliging. Thans kwam aan de orde het opnieuw vaststellen der salarissen van een aantal gemeente-ambtenaren in verband met het per 1 Juli Jl. ingevoerde verhoogde pen sioenverhaal van 10%. Daar de salarissen reeds aan den lagen kant zijn, stelden B. en W. voor om de verhooging van l'/i% pensioen-bijdrage, overeenkomstig den wensch van den minister aan de salaris sen toe te voegen, zoodat de ambtenaren die dit jaar reeds twee kortingen onder gingen, niet opnieuw worden getroffen. Uit de besprekingen bleek dat burgemees ter, secretaris en ontvanger buiten deze regeling vallen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad voorts om medewerking te verlee nen aan een verzoek van het EK. School bestuur tot aankoop van zes schoolban ken en een schoolbord. Ter tafel kwam een ontwerp-verorde- ning op het innemen van stand- en lig plaatsen door woonwagens en woonsche pen. Na bespreking stelde de raad de ver ordening overeenkomstig het ontwerp vast. De heer Kroon maakte het college van B. en W. attent op een geschikte standplaats. Thans kwam ter sprake het belangrijk ste agendapunt: verbetering weg Korter- aarKerkbuurt. De voorzitter lichtte toe dat B. en W. hebben geconfereerd met de drie polderbesturen waarbij deze weg in onderhoud is. De lengte van den weg be draagt 2 K.M. Voor materiaal, wat voor rekening van de polders komt wordt f. 8800 geraamd; voor arbeidsloon f. 4400. Het werk zou in werkverschaffing wor den uitgevoerd. De gemeente behoeft dus alleen de werkkrachten te leveren. Zooals de heer Kroon nader verklaarde is het de bedoeling een weg te maken met een stofvrij dek ter breedte van 4 50 M„ aan beide zijden afgezet met een betonrand. De heer Hoogervorst vond het jammer dat nu het plan PapenveerKorteraar op den achtergrond geraakte, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval is. Nadat de heeren v. d. Weljden, Koele man en van Vliet nog eenige vragen had den gesteld, werden de voorlooplge plan nen vastgesteld. Voor het nazien van de gemeente- rekening 1933 wees de voorzitter ditmaal aan, de heeren v. Vliet, v. d. Weijden en Kroon. De reclames hondenbelasting deden zoo als gewoonlijk, eenlg stof opwaaien. Hier bij kwam o.m ter sprake de vraag of een veldwachter al dan niet verplicht is de honden persoonlijk op te nemen. Na lang durige discussie werden eenige vrijstel lingen verleend. In aansluiting op het besprokene in de vorige vergadering bracht de heer Valen- tijn opnieuw ter sprake de mogelijkheid om vrijstelling te geven aan geestelijken voor bewakingsdoeleinden. Geen der an dere raadsleden toonde belang in deze kwestie te stellen. Nadat besloten was den heer J. van Vliet Jz. namens het gemeentebestuur schriftelijk te danken, voor hetgeen hij als bestuurslid der woningbouwvereeni- ging heeft gepresteerd en na beantwoor ding van eenige vragen, sloot de voorzit ter de vergadering. ■O- WOUBRUGGE. Onze plaatsgenoot de heer Jac. van Raad is te Enschedé geslaagd voor het examen Sterkstroom-monteur, afgenomen door de Ned. Vereeniging voor Electro Technisch Vakonderwijs, Door het bestuur van den polder Oudendijk is tot machinist aan het elec- trisch watergemaal benoemd de heer H. D. van Breda alhier. AALSMEER. Autobotsing. Op den hoek DorpsstraatRozenstraat heeft een hevige autobotsing plaats gehad. Uit de richting dorp kwam de bekende teer-wrachtauto van Uithoorn, terwijl uit de Rozenstraat de auto van een groenten- handelaar de richting naar het centrum Insloeg. Laatstgenoemde auto bleek tegen den teer-auto niet opgewassen en werd zoo goed als geheel vernield .Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De politie onderzocht de schuldvraag. Schade aan de veldgewassen. Dezen zomer wordt hier zeer veel schade en last ondervonden aan verschillende ge wassen en vooral aan groenten door de z.g.n. eemelt, een larve, welke de planten juist boven de wortels afknaagt. Andijvie, kool en sla hebben van de eemelt wel het meest te lijden. In het poldergebied is het zoo erg, dat veel late groenten verloren gaat, terwijl ook op de akkers nog zelden zooveel last van de eemelt werd onder vonden als dit Jaar. De droogte wordt wel als de voornaamste oorzaak van het alge meen optreden van deze grasmug-larve aangemerkt. De Chr. Harmonie „Sursum Corda" directeur de heer P. Hulsbosheeft Dins dagavond de bewoners van de Aalsmeer- derdijk van haar muziek doen genieten, terwijl een collecte gehouden werd tot versterking der kas. Er was veel belang stelling! 1 o BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Marlnus Hendrik van de Vreede 62 echtgenoot van Dleuwertje Cornelia Gootjes. Van een wissen dood gered. Het 6-]arige knaapje P. H. geraakte met een zak over het hoofd in de diepe vijver. De heer J. V„ die dit op een af stand zag. spoedde zich daar heen, begaf zich te water en mocht het genoegen smaken het jongetje, dat met de zak om het hoofd in de bagger onder water zat van een wissen dood te redden. ■o- HAARLEMMERMEER. Het binnenhalen der landbouwgewassen. Onder begunstiging van prachtig weder wordt er thans met den oogst der land bouwgewassen tot laat in den avond hard gewerkt om het graan te maaien, op hok ken te zetten en binnen te halen, terwijl hier en daar met het afdorschen van de erwten enz. reeds een begin is gemaakt. Omtrent de opbrengst kon reeds geconsta teerd worden, dat deze zoowel wat kwa liteit als kwantiteit betreft bevredigend is en in sommige gevallen de verwachtin gen zelfs overtreft. Over 't algemeen kan dan ook van een rijken oogst gesproken worden. Ten aanzien van de erwten werd als een inderdaad schitterende opbrengst reeds genoemd 65 i 70 HL. per hektare. Aanrijding. Op den Hoofdweg werd 's avonds een wielrijder, de heer K„ die door het defect raken van een der onderdeelen het stuur niet meer meester kon blijven door een achterop komende auto waarvan de be stuurder door krachtig remmen en tot in den waterkant uit te wijken nog al het mogelijke deed om een aanrijding te voor komen gegrepen en met flets en al ln den grasberm geslingerd. K. werd per auto naar een ziekenhuis gebracht, alwaar een beenfractuur en kneuzing van een paar ribben werd geconstateerd. Onvoorzichtig. Het 7-jarig zoontje van den heer H. be ging op den IJweg de onvoorzichtigheid achter op een met paard bespannen wagen te klimmen en verloor door het schokken van den wagen zijn evenwicht en viel er achterover af. Aan het hoofd verwond, werd het knaapje opgenomen en bij een dokter gebracht, die een lichte hersen schudding constateerde. Ergerlijke baldadigheid. Op den Sloterweg werd van een pas- seerende personen-auto met een steen een ruit ingeworpen, met het gevolg, dat een der inzittenden door de scherven aan een hand verwond werd. o KATWIJK AAN DEN RIJN. Woest rijden! Toen de landbouwer H. H. uit Katwijk aan Zee in het Overijn reed met een paardenwagen beladen met zakken en kisten aardappeden, kwam bij het College van belde kanten een personenauto aan rijden. Hoewel er onvoldoende ruimte was voor de twee auto's om te passeeren, gunde de achterop rijdende autobestuurder zich schijnbaar geen tijd om een oogenblikje te wachten en drong het paard van H. den kant in. De wagen aardappelen kwam hierdoor ln botsing met de ijzeren afzet ting bij het Collegegebouw, de wagen werd de laagte ln gedrongen, de afzetting brak en vele aardappelen rolden over de straat. De autobestuurder was lntusschen haastig verdwenen. Het bleef gelukkig bij deze materieele schade. KATWIJK AAN ZEE. PRACHTIG GESLAAGDE LICHTSTOET. Belangstelling van duizenden! Aan den oproep van het bestuur van V.V.V. om deel te nemen aan den lam pionoptocht, is door zeer velen op den mooien zomeravond van gisteren gehoor gegeven. Nooit is de stoet zóó lang ge weest als ditmaal! Om half 9 reeds stroom de het naar het tentoonstellingterrein van kinderen voorzien van stokken met daaraan bevestigde lampions van allerlei grootte, vorm en kleur! In twee groote rijen werden de kinderen opgesteld; steeds stroomden er meer toe! Ook eenige versierde fietsen en eenige met lampions behangen auto's deden mee. Toen het over negen reeds aardig begon te schemeren, stond men marschvaardig gereed. De lange stoet werd geopend door den inspecteur van politie den heer J. H. v. d. Wljngaart te paard, vergezeld door een paar agenten van politie eveneens te paard. Ditmaal ging ook mee de politie op motorrijwiel om vooral de zijstraten bij 't passeeren tijdelijk af te sluiten. Ach ter de politie kwam het muziekgezelschap U.N.I. met zijn wakkeren directeur Lang- muur, die natuurlijk op het appel niet ontbreken mocht! Voorafgegaan ddor een groote omstuwende massa hossende jon gens en meisjes, trok men op weg. Een fantastisch gezicht was het de honderden lampions te zien. Duizenden stonden langs de route geschaard. Vooral op den Boulevard was het één menschenmassa, die langs beide zijden van den weg stond. Om half 10 precies werd de Oude Kerk gepasseerd en ging het langzaam den Z.- Boulevard op. Omlaag kijkende zag men een zee van veelkleurige lampions zich te gen den reeds donkeren achtergrond af steken. Ter hoogte van de Varkevisser- Donderdag. „De Harmonie", Breestraat: Tentoon stelling Ned. Bond van Aquarlumhouderl „De Natuur in Huis". 8 uur nam. Vrijdag. „De Harmonie", Breestraat: Tentoon stelling Ned. Bond van Aquariumhouders „De Natuur in Huis". Van 10 uur voorm, tot 10 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg, 8 uur nam, „Glück über Nacht". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon Theater, Breestraat. 8 ut» nam, „The kid from Spain". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater. Haarlemmerstraat no. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „Het geheimzinnige Sanatorium". Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. a.m. „Haar jongen". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapen, bjirg 12, telef. 594, en J. E. M, ten Dijk, Haven 18, telef. 85. straat werd gepauseerd. Toen de stoet door deze straat vervolgd werd, zong men de populaire wijzen, door de muziek ge speeld, lustig mee. Na den rondgang van meer dan een uur bereikte men het eind punt, waar de stoet ontbonden werd. De lichtstoet van 1934 mag als zeer ge slaagd beschouwd worden. Den geheelen avond heerschte er een aangename, vroo- lijke sfeer en dank zij de medewerking van de politie liep alles ln de beste orde af. BIJ menig dorpeling en badgast zal nog lang over dezen schoonen avond wor den nagepraat! Diefstal aan bet strand. Bij de politie deden twee Denen, die *s nachts gekampeerd hadden in een tent op het strand tusschen Wassenaar en Katwijk, aangifte van het feit. dat ten hunne nadeele zijn ontvreemd 2 Duitsche toeristen-cheques, elk van 25 Rijksmark ten name van Carrneiro, een bankbiljet van 100 franc, een grijsbruine regenjas, een bruin badpak met witte strepen, een groentenemmertje en een groen dekkleed, De politie stelt een onderzoek ln. Aanrijding. Op den Boulevard voor de Baljuwstraat heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een bakfiets van den vischhandelaar P. K. uit de Tèn Brittenstraat en een personen auto, bestuurd door P. P. uit de Varke- visserstraat. De bakfiets kwam uit de Bal juwstraat en de auto reed in de richting van den Noord-Boulevard zonder signalen te geven. De bakfiets werd vrij emstU beschadigd. De heer Jac. Freke, concierge van het Jeugdhuis alhier, heeft tegen 1 Sept. as. als zoodanig ontslag aangevraagd. Geslaagd te Den Haag voor het examen Hoogdultsche taal (lager onder wijs) mej. W. Baalbergen alhier. —o NOORDWIJKERHOUT. Na langdurige ziekte, heeft de kan toorhouder der Posterijen, de heer J. Pad- ding, zijn ambtsbezigheden gedeeltelijk hervat, hopende op een spoedig, algeheel herstel. o RIJNSBURG. Moedige redding. Twee kinderen van den heer S. raakten in de Vliet aan het Moleneind en waren reeds in zinkenden toestand toen de heeren C. Kort en de jeugdige Jac. Kort gekleed te water sprongen en hen behouden op den wal brachten. Deze gebeurtenis had voor een van de moedige redders ml. Jac. K een minder aangenaam gevolg, daar hij in het water met z'n been ln aanraking is gekomen met een zeer scherp voorwerp vermoedelijk glas waardoor een groote diepe snede ontstond. Direct werd hij per auto naar den dokter vervoerd waar de wond werd gehecht en hierna naar huis kon worden vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. o VOORSCHOTEN. Ledenvergadering Koningin Wilhelmina- vereeniging. In hotel Deurloo hield gisteravond de Koningin Wilhelmina-Vereeniging een al- gemeene ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer R. van den Ende, die het overlijden van Koningin Emma en Prins Hendrik, waardoor een schaduw is gevallen op ons Koninklijk huis, herdacht. In Koningin Emma is een hoogstaande Vrouw heengegaan, die ons volk tot groote zegen is geweest, terww Prins Hendrik, te midden van zijn werk, werd weggerukt. De notulen werden onveranderd vast gesteld. Uit het verslag van den penning meester, den heer W. Egglnk, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f.501.--. de uitgaven f. 449.92, zoodat er een batig saldo was van f. 51.08. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Meyer, A. P. Schram de Jong en A. J- Turlon werden herkozen. Bij de vaststel ling van het feestprogramma deelde de voorzitter mee, dat oorspronkelijk het be stuur van plan was geweest te adviseeren, geen feest te vieren, maar gezien de cir culaire van den Minister van Binneri. Zaken was men van meening veranderden werd voorgesteld 31 Augustus te herdenken, evenals vorig jaar op bescheiden wijze. D5 heer J. J. Smit meende dat ln deze ge meente niet meer op feestvieren gerekend werd; bovendien hadden sommige scholen vacantie tot 3 September a.s. Na bespreking en ten slotte stemma® waarbij 3 stemmen tegen waren, werd be sloten dit jaar geen feest te vieren. 22 Sut 3' grootte, oi 9 Ster 2" grootte. Ster 1- gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij hei Bureau Va Industrieelcn Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 ©MHIEVUUN 3 u&rsTE KVMUIER NIEUWE MMN Sterretljd 19 h 7 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn ln schrijfletters geteekend. Een maanloos kaartje. Saturnus komt deze maand steeds dichter bij de Ooste lijkste ster van den Steenbok. Zijn rechte klimming neemt af van 21 h 55 min. tot 21 h. 47 min., z'n Zuider declinatie neemt toe van 14.2 gr. tot 14.9 gr. Men dient er rekening mede te houden, dat ln werkelijkheid het Oosten rechts en het Westen links van den toeschouwer is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden VENUS MACS JUPITEC Q) SATUBNUS en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon waar OOST staat voor zich zoo dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien juist zoo ais zij aan den hemel staan. De sterren ln bovenstaand kaartje die een gekartelden rand hebben zijn van de le grootte of helderder; de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere kleine stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6