Uit den Leidschen Raad. 5rte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Augustus 1934 Derde Blad No. 22815 Een echte Zomerzitting. BINNENLAND. BURG. STAND VAN LEIDEN. FAILLISSEMENTEN. In de bebouwde kom waf minder vaart. daar worden menschen mee aespaard O lOo. Voorstel ln zake herziening van het m van uitbreiding voor de gemeente _lden, vastgesteld bij Raadsbesluit van jovember 1933 en herzien bij Raadsbe- llt van 26 Januari 1934, alsmede van het m van uitbreiding, vastgesteld bij adsbeslult van 18 April 1907 en laatste- ^ïerzien bij Raadsbesluit van 6 Novem- 1933 (168) pe heer SCHONEVELD acht een goot- «te van 3.50 tot 4.50 M. voldoende. In- erlng van een groep met een dakgoot- iogte van 5 M. achtte hij nadeellg voor arbeiderswoningen. Hij zal zijn stem araan niet geven. Spr. kan zich even- vereenlgen met het voorstel, waarbij én W. het recht van ontheffing wordt geven voor de dakhelling en dakbe- ildng. heer KOOISTRA onderschrijft de aren van den heer Schoneveld, maar kwestie is reeds bij een vorige be ndeling beslist. Spr. zal zich nu niet der verzetten. De heer WILBRINK verzet zich tegen laten vervallen van voortuintjes bij ,re woningen ln de P. J. Blokstraat t een gevelhoogte van 6 M. en een aatbreedte van 8 M. Wethouder SPLINTER antwoordde den Schoneveld dat de door hem aan- üde zaak ls afgedaan. De heer Wil- nk vergist zich ln de straatbreedte. is niet 8 maar 10 M. De voorgestelde ding is een gevolg van de transactie t het Motorhuis. De heer WILBRINK handhaaft zijn be uren. De straat is 8 M. en niet bree- Spr. heeft dat zelf nagemeten. Hij it het niet Juist, dat de financieele iingen van de gemeente hier den door- g geven. De heer MANDERS heeft dezelfde be iaren gemaakt destijds voor de Cobeth- aat en de Oegstgeesterlaan.. Wethouder SPLINTER geeft aan, dat de eedte van de straat volgens de teeke- 10 M. zal worden. Het voorstel van B. en W. wordt goed- ■eurd. De heer Schoneveld wil geacht den te hebben tegengestemd. lo. Voorstel tot het aanleggen van elec- ithe verlichting en tot verbetering van centrale verwarming ln het gebouw van o. 1. school aan den Zuidsingel en tot stolling van den desbetreffenden be- itingsstaat. (169) Conform besloten. Do, Voorstel tot beschikbaarstelling van en ten behoeve van de vervanging van fpoorhavenbrug ln den Morschsingel reen nieuwe brug. (170) Dzform besloten. Voorstel tot Het verstrekken van een Scoring aan de Vereeniging Leldsche tótagophaaldlenst ter dekking van het tort van de rekening over 1933 en vorige n en tot vaststelling van den desbe- ffenden begrootlngsstaat. (171) Conform besloten. (Reeds gepaatst in een deel onzer vorige oplaag). 4o. Voorstel tot wijziging van de veror- ïing betreffende de wedden van het rsoneel van den Districts-Keuringsdienst Waren (172) De heer KOOLE meende, dat de regee- wel Iets voor de volksgezondheid wil o, maar alleen op een koopje. Spr. be itelt hierbij de loonsverlaging van den ^keurmeester. Zijn fractie ls tegen elke «verlaging, maar zal ln dit geval voor voorstel van B. en W. stemmen, te heer SCHONEVELD sluit zich bij den gen spreker aan. Een der ambtenaren f. 700 in salaris achteruit gaan. Spr. wil verlaging wat meer geleidelijk doen Meden. Wethouder ROMIJN deelt niet de mee- van dén heer Koole, dat de regeering een maar iets op een koopje wil doen de volksgezondheid. De Leldsche ringsdienst was te zeer uitgegroeid in lelljking met andere steden. Bezuiniging was noodzakelijk en men 't het op prijs stellen, dat de minister !ning heeft willen houden met de wen en van B. en W. Spr. merkt op, dat e keurmeesters op wachtgeld zijn ge- ei. De vischkeurmeester is juist aan het tar van ontslag ontsnapt. Hij is er dus 1 beter aan toe dan zijn collega's, zij dan dat zijn salaris belangrijk is ver- d. De idee van den heer Schoneveld spr. nader bezien, maar hij verwacht liet veel van. heer SCHONEVELD dient een voor in, de vaststelling van de verordening te houden, totdat B. en W. een be- sing hebben genomen over zijn Idee he lende de salarisverlaging van den "keurmeester. 'ethouder ROMIJN acht uitstel niet Wijk en ook niet in het belang van vischkeurmeester. heer ELKERBOUT wil de verorde- J6 goedkeuren en boven het vastgestelde ®is een suppletie geven. heer BERGERS vraagt waarom een trmeester voor visch hooger moet wor- 31 gesalarieerd dan een keurmeester voor cesch. Wthouder ROMIJN geeft nogmaals de bekering, dat B. en W. een en ander Jder zullen bezien. Laat de raad het |uege echter niet door een uitspraak bin- waarvan de gevolgen niet zijn te 'etzien. 6e heer SCHONEVELD trekt zijn voor- el in. Bet voorstel van B. en W. wordt z. h. st. 'edgekenrd. ,]5o. Voorstel tot beschikbaarstelling van eiflen ten behoeve van: iL j bouw van het zuidelijk rioolge- imlv. r centrale rloleerlng op het terrein «enen de Geeregracht en het Plantsoen; .•,°e,verbetering van de verbinding tus sen de Geeregracht en de Jan van Hout- e. het leggen van de persleiding van het 6 ,a- bedoelde rioolgemaal; te-... 'eggen van een stamriool in de 'Waarstraat. (173) Boniorm besloten. 16o. Voorstel tot wijziging van: a. de verordening, regelende de voor waarden, waaronder ten behoeve van bij zondere bewaarscholen subsidie uit de ge meentekas wordt verleend; b. de verordening, regelende het open baar bewaarschoolonderwijs ln de ge meente Leiden. (174) Conform besloten. 17o. Voorstel: a. tot opheffing van de o. 1. opleidings scholen voor ULO. aan den Maresingel A en B en tot stichting van een nieuwe op leidingsschool voor UX.O. aan den Mare singel; b. tot opheffing van de o. 1. scholen aan de Paul Krugerstraat A en B en tot stich ting van een nieuwe o. 1. school aan de Paul Krugerstraat. (175) Conform besloten. 18o. Voorstel: a. tot het verleenen van ontslag aan den heer A. Uittenbroek, als hoofd van de op leidingsschool voor UX.O. aan den Mare singel A en aan den heer W. van der Laan als hoofd van de opleidingsschool voor U.L.O. aan den Maresingel B; b. tot het stellen van den heer H. van der Jagt, thans hoofd van de o. 1. school aan de Paul Krugerstraat B. aan het hoofd van de nieuwe o. 1. school aan de Paul Krugerstraat; c. tot overplaatsing van verschillende onderwijzers en onderwijzeressen. (176) Conform besloten. 19o. Praeadvles op het voorstel van den heer van Eek c.s. in zake inperking van de werkloosheid. (152) De heer KOOISTRA vraagt aanhouding, waar de heer v. Eek en eenlge andere partljgenooten, die iets hierbij op te mer ken hebben, afwezig zijn. Aldus geschiedt. 20o. Voorstel tot vaststelling van: a. eene verordening regelende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cur sus en de Hoogere Burgerschool voor Meis jes te Leiden: b. een verordening regelende de invor dering van de sub a. bedoelde school gelden. (177) ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer VOS acht zich niet verant woord ln deze moeilijke tijden aan ver hooging dezer schoolgelden mede te wer ken. Spr. geeft een reeks voorbeelden om te doen zien, hoever deze verhooging wel gaat. Dat de onderwijs-commlssie deze ook betreurt is logisch. Bovendien heeft de overheid z.i. ook rekening te houden met het feit, dat voor kinderen geen em plooi ls te vinden, zoodat men blij is, ze op een school te kunnen laten. Deze schoolgeld-verhooging zal belemmerend werken in dit opzicht. De heer GROENEVELD sluit zich aan bij den heer Vos. Ook hij kan zich met de strekking van dit voorstel niet vereenigen, die geheel in strijd ls met het streven alles lager te maken, salarissen enz. De heer v. WELZEN steunt beide vorige sprekers, vooral ook, waar de kleine inko mens geducht worden getroffen. Hier zit zj. ook voor de tendenz te handhaven het monopolie der betere betrekkingen voor de betere standen. De heer WILMER zal meegaan met het voorstel, al Is het onaangenaam. Deze verhooging zal het schoolgeld nog niet hoog maken, gezien de schoolgelden voor bijz. scholen van dezelfde soort en zelfs los daarvan, spr. geeft ter illustratie eenl ge voorbeelden. Wie niet aanvaardt het principe van geen schoolgeld, kan gerust meegaan. De heer DE REEDE meent, dat 't blijk baar niet moeilijk ls geweest de politiek weer te doen meepraten, doch hij wijst deze hatelijke aanval af. Aan het onder wijs worden groote sommen ten koste ge legd en het staat op hoog peil. Is het on billijk Iets te doen meebetalen, terwijl de kostprijs bijkans niet wordt gevraagd? Z.i. is deze voorgestelde regeling billijk, ook waar rekening zal worden gehouden met vermogen. Naast het petten-proletariaat staat thans een boorden-proletariaat en daar aan heeft het M.O. mede schuld. Wethouder TEPE herinnert er aan, hoe de raad bij de begrooting besloot tot schoolgeld-verhooging, althans ln principe En nu komen B. en W. met uitgewerkte plannen volgens de redelijke rijksregeling. Totriutoe waren de schoolgelden veel te laag en hoogstens kan men het college z.i. verwijten, niet eerder met dit voorstel te zijn gekomen. Spr. geeft ook eenige voorbeelden ter nadere toelichting om te doen uitkomen, dat er geen sprake is van onredelijkheid. Zelfs het hoogste school geld komt nog niet eens toe aan het kos tende bedrag. Men vergete hierbij dan ook niet. dat wie niet profiteert van het on derwijs. er toch aan meebetaalt! Vrij schoolgeld zou z.i. zelfs schadelijk zijn voor de arbeidersklasse en de ge meenschap. Wethouder GOSLINGA wijst er op, hoe nog de kinderaftrek eerst er af gaat, voor de berekening van het inkomen begint. De heeren VOS, v. WELZEN en GROE NEVELD. repllceerend, handhaven hun bezwaren volledig, de heer DE REEDE blijft bij zijn verdediging evenals wethou der TEPE. De schoolgeldheffing (art. 5) wordt aan genomen met 189 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Vos en v. Weizen. De gansche verordening wordt z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. De heer COSTER vraagt, nu de Eerste Kamer het Winkelsluitingsontwerp heeft aanvaard, dat B. en W. maatregelen zul len nemen tot verruiming van den ver koop op Zondag. Zal onder de oogen worden gezien. Hierna even voor 5 uur sluiting. Een echte Zomerzitting waarvan het verslag voor zich zelf spreekt. NAT. VEREENIGING „PRO REGE". Drie bestuursleden van het Prov. Z. Holl. Verband uitgetreden. In de kringen van de Nationale Ver eeniging „Pro Rege". tot behartiging van die geestelijk-zedelijke belangen van de Prot. Christ, militairen, heerscht reeds long verschil van meening t.a.v. haar ver houding tot het fascisme. Een motie van de afd. Amersfoort, ingediend op de jaar vergadering 1933 om onomwonden uit te spreken dat Pro Rege lijnrecht staat t.o. het fascisme, wilde het Hoofdbestuur niet aanvaarden maar onderworpen zien aan een studiecommissie, waar in door dit college benoemd werden de heeren mr. dr. A. H. v. Gyhland Oosterhoff, te den Haag; prof. mr. B, C. de Savomin Lobman te Utrecht en ds. J. Smelik te Loosduinen. Deze commissie meende dat tegen het lid maatschap van Pro Rege en van de Nat. Unie en bet Nat. Jangerenbond geeneriei bezwaar bestond. In den kring van het bestuur van het Prov. Verband van Zuid- Holland rezen tegen dit rapport ernstige bezwaren, wat er toe leidde dat een com missie uit zijn midden met een contra- rapport uitkwam. Op de jongste jaarver gadering van de landelijke vereeniging kwam een voorstel-Amsterdam ter tafel waarbij het hoofdbestuur 'n meer gepreci seerd prae-advies op de motle-Amersfoort werd gevraagd, alsook 'n amendement van de mill. afd. Amersfoort om ln te voegen in het prae-advles van het hoofdbestuur de woorden: .zoowel van Marxistische als Fascistische richting". Voorstel zoowel als amendement werden verworpen. Pro Rege wilde zich niet openlijk met name tegen het Fascisme uitspreken. Een en ander heeft de heeren ds. Jac. v. Nes Czn„ W. C. F. Scheps en ds. K. K. Troost, allen te 'sGravenhage en allen bestuursleden van het Prov. Verband Zuid Holland van Pro Rege aanleiding gegeven te bedanken voor het lidmaatschap van Pro Rege en dus af te treden als leden van het verbandsbestuur. In hun schrijven aan het hoofdbestuur nierken deze heeren op „dat er in de onderlinge verhouding der instanties van Pro Rege de laatste jaren veel is geweest, dat het hen niet bepaald tot een genoegen maakte in Pro Rege een leidende plaats in te nemen, terwijl ook de ontactische, onchristelijke houding van den voorzitter en enkele leden van het hoofdbestuur op de jongste jaarvergadering op hen een zeeT pijnlijken Indruk heeft gemaakt". Daarom zouden zij echter niet heen zijn gegaan. „Wat beslissend voor ons is ge weest. dat is het onzekere geluid dat de bazuin van Pro Rege heeft doen hooren tegenover het Fascisme. Juist het amende ment dat de gewenschte klaarheid had ■kunnen brengen, dat het fascisme uitdruk kelijk als verwerpelijk stelsel noemde werd verworpen". Schrijvers laken het dat zulks alleen imaar kon gebeuren omdat de leden van het hoofdbestuur individueel stemrecht hebben en dus oordeelen ln eigen zaak, terwijl als die H3.-leden dat niet hadden gedaan de stemming een anderen uitslag zou hebben gehad. Zij wijzen er op dat zulks geschiedt „in een tijd als de onze, nu het al sterker geldt als Christenplicht om t.o. het fascisme positie te nemen, nu het gevaar dat van het fascisme dreigt voor den vrede der volken, al duidelijker in het oog springt. Wij willen ons niet door het lidmaatschap van Pro Rege mede verantwoordelijk stellen voor deze' slappe houding. Wij gevoelen ons genoodzaakt te breken met een vereeniging die haar roe ping in onze tijden zoo slechts blijkt te verstaan". Met de heeren v. Nes. Scheps en Troost treden drie heeren uit den kring van Pro Rege die aldaar een niet onbelangrijken staat van dienst hebben. Ds. v. Nes. die als veldprediker in de dagen der herhalingsoefeningen meer malen optrad vanwege de Gerèf. Kerken, ■trad in het Prov bestuur van Pro Rege als opvolger van ds. L. J. S. Crousaz. die de prov. verliet. Hij maakte o.m. deel uit van de comm. van de Nat. Chr. Officieren Ver, die het bekende rapport over de geeste lijke verzorging in de weermacht publi- ceeren met Gen. Roëll en Prof. Kielstra. De heer Scheps richtte in 1918 mede de vereeniging Pro Rege op en maakte deel uit van haar eerste hoofdbestuur. 14 Oct. 1919 werd onder zijn leiding het Prov. Verband Z. Holland opgericht dat hij sindsdien als bestuurslid diende. In het geheele vaderland heeft hij spreekbeurten voor Pro Rege vervuld. Ds. Troost heeft als predikant te Naald wijk in de mobilisatiejaren veel voor de militairen gedaan Hij was voorzitter van den kring Westland van Pro Rege en maakte sinds kort opnieuw deel uit van het. Prov. bestuur. Hij is drager van het witte mobilisatiekruis. GAAT ZWERTBROEK NAAR RUSLAND? Uitnoodiging in ernstige overweging genomen. De voormalige Vara-secretaris G. J. Zwertbroek, heeft van de Radio Centrale Moskou een uitnoodiging ontvangen, om een bezoek aan de Sovjet-Unie te komen brengen. De heer Zwertbroek zal naar het Volk verneemt deze uitnoodiging zeer waarschijnlijk aanvaarden. Hij mag nog een paar andere menschen medene- men. Zwertbroek heeft den heer C. C. Bak ker. den gewezen voorzitter van de Zaan- damsche S.D.A.P.-afdeeling, aangezocht, deze reis naar Rusland mede te maken. Diens besluit staat nog niet vast. MONUMENT REDDINGWEZEN TE DEN HELDER. Krijgt een carillon. Het monument, dat ter eere van het Reddingwezen te Den Helder zal worden opgericht, krijgt een carillon. Tot advi seurs van het carillon zijn benoemd de beiaardier van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, de heer J. Vincent en de beiaardier van den St, Jacobstoren te Den Haag, de heer Joh. de Zwaan. DE KWALITEIT VAN HET BLIKVLEESCH Een enquête van het R.-K. Werklieden verbond. Het bestuur van het R.K. Werklieden verbond heeft bij de plaatselijke besturen een onderzoek ingesteld om te vernemen, hoe zij en de leden over de kwaliteit van het vleesch in blik en den gang van za ken bij de distributie oordeelen. Uit 423 plaatsen zijn antwoorden voor deze en quête ingekomen. Het resultaat van het onderzoek resu- meerende, stelde men vast: a. dat de kwaliteit van het rundvleesch ln blik over het algemeen goed werd ge acht, behoudens in enkele gevallen, waar- In geklaagd werd over het aantreffen van vellen en zeen in de bussen. De oorzaak van deze klachten ls met goeden wil ech ter gemakkelijk weg te nemen: b. dat toevoeging van vet aan het vleesch zeer noodig is; c. dat de distributie van het blikvleesoh bijna algemeen vlot geschiedt; d. dat de medewerking van de slagers aan de vleeschdistributle bevredigend ge acht mag worden; e. dat de afneming van het blikvleesch inderdaad terugliep, waarvoor als voor naamste oorzaak kan gelden, dat de be langhebbenden het voor het vleesch noo- dige bedrag niet kunnen missen, dus dat zelfs ook het vleesch ln blik voor hen te duur moet worden geacht, zoodat overwo gen zal dienen te worden den prijs van het blikvleesch zich te doen aanpassen bij de verminderde koopkracht van de ge- steunden; f. dat de overige redenen, die tot ver minderde afneming hebben geleid, eener- zijds slechts van tijdelijken aard waren en anderzijds zeker zijn op te heffen. HET AUTOVERKEER TUSSCHEN BELGIË EN NEDERLAND. Een bevredigende overeenkomst bereikt. De correspondent van de „N.R.Ct." te Brussel meldt: Te Brussel zijn onderhandelingen ge voerd tusschen Nederlandsche gedelegeer den en vertegenwoordigers van het Belgi sche ministerie van financiën over het regime, dat moet worden toegepast we derzijds op de over de grens komende automobilisten. België had ln 1930 een overeenkomst gesloten met Nederland waardoor het vrij grensverkeer voor Belgische en Neder landsche automobilisten mogelijk werd. Doch, zoo verzekert men aan Belgische zijde, sedert dien is Nederland toegetre den tot de conventie van Genève, waar door automobilisten in de wederzij dsche landen vrij verkeer hebben gedurende ne gentig dagen per jaar, op voorwaarde dat zij voorzien zijn van een fiscaal boekje. Naar aanleiding hiervan had België de overeenkomst met Nederland opgezegd en men weet, dat sedert dien een maatregel was genomen, waardoor, met ingang van 1 Augustus voor de Nederlandsche auto's die tot goederenvervoer dienen of betaald personenvervoer, een fiscaal boekje werd geëischt aan de Belgische grens. Dit leid de tot een ware verkeersopstopping, we gens het onvoorziene karakter van den maatregel, daar niemand gelegenheid had gehad zich in regel te stellen. De Nederlandsche gedelegeerden zijn gekomen om een conventie tot stand te brengen voor vrijen toegang, in België, van de Nederlandsche toerauto's en ge makkelijk grensverkeer per auto. Naar wij vernemen is er een overeen komst bereikt die voor beide landen een bevredigend karakter heeft en die in een officieel communiqué zal worden bekend gemaakt. 0 SANEERING BAKKERIJ. Bestrijding clandestienen bloemhandel. Men schrijft aan de „Msb.": Naar wij vernemen, ls in een daartoe benoemde commissie van onderzoek, be staande uit vertegenwoordigers der bak kersbonden, coöperaties, meelfabrikanten, importeurs en handelaren voorloopige overeenstemming verkregen over een tijde lijke regeling tot bestrijding van den clandestienen handel ln tarwebloem, be stemd voor de z.g. zwarte lijst-bakkers. Het zou in de bedoeling liggen, het plan zoo spoedig mogelijk uit te werken en dit dan aan een definitieve beslissing der ver schillende partijen te onderwerpen. Ook hoopt men met een nieuw saneerings- contract uiterlijk binnen een paar maan den gereed te komen. EEN KATHOLIEKE ARBEIDERS PARTIJ. Onder leiding van den heer Paul M. Verburggen, partijvoorzitter van de R.K.AP. (R.K. Arb. Partij) in Nederland, had in Tilburg een bijeenkomst plaats met vertegenwoordigers van die afdeelin- gen der K.D.AP., die zich om wille van de niet ideëele politiek van de KP.P. incluis t.a.z. van de in die partij leiding gevende personen, zich van een fusie met de K.D.P. afzijdig wenschen te houden. Er werd in beginsel besloten samenvoeging van beide Instanties tot stand te brengen en wel onder den naam van: Kath. Arb. Partij K.A.P. in Nederland. Tot partijvoorzitter werd benoemd de heer Paul M. Verbrug- gen, te 'sGravenhage, de heer Auerbach, Tilburg-partijsecretaris, de heer De Ree te 'sGravenhage tot partij-penning meester, terwijl de heer Chr. Nocht werd benqemd tot hoofdredacteur van het Or gaan. De grondslagen waarop deze partij t.a.z. van de andere Katholieke instanties zal staan zijn: 1. Onder geen enkele voorwaarden sa mengaan met de K.D.P. (Partij Prof. Ver aart). 2. Ten aanzien van de R.K. Staatspartij werd het volgende besloten: Indien de R.K.S.P. haar instituut op de grondslag van standenindeeling wil reorganiseeren, waarbij aan de arbeiders, middenstanders, agrariën en lntellectueelen een zelfstan digheid binnen het raam van de R.K.S.P. worden gewaarborgd, zal de K.A.P. in Ne derland, zich onvoorwaardelijk in de R.K.SP. oplossen. 3. Bestuurders, zooals leden van de „K.A.P." hebben zich te onthouden van welke actie ook. die tot de bevoegdheden behooren van een R.K. Werkliedenverbond in Nederland. RECLAME- 554f Onbehaaglijk? Wie door de ergo warmte lijdt. Die heeft de schaduw noodig, Maar dooreen "Akkertje"verfrischf Is schaduw overbodigI Neem 'n "AKKERTJE" DE TOESTAND VAN DE GRIENDCULTUUR. Regecringssteun mogelijk? De heer Weitkamp heeft den minister van Economische Zaken de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de griendcultuur annex het mandenmakers- bedrijf in hoogst zorgvolle omstandighe den verkeert? 2. Zoo ja, ls dan de minister bereid om, evenals voor de boomkweekerij is geschied, ook dezen bedrijfstak te steunen opdat algeheele ondergang voorkomen worde? VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. Gisteren vergaderde te Utrecht de ad viesclub voor de gemeentefinanciën ter behandeling van de nieuwe regeling voor de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten en de verdeeling der werk loosheidslasten. Verwacht werd, dat het aantal noodlij dende gemeenten door de nieuwe regeling voor de financieele verhouding zal stij gen. Daarentegen vond de regeling van de verdeeling van werkloosheidslasten in principe instemming. Niettemin werd het onjuist geacht, dat een deel van de grond belasting, wat een der constante gemeen telijke inkomsten is, naar het tijdelijke instituut, het werkloosheidssubsidiefonds, wordt overgeheveld. Een zelfde bezwaar werd uitgesproken ten opzichte van de Inperking van de gemeentelijke bevoegd heid, om opcenten op de Gemeentefonds belasting te heffen. De gevolgen hiervan zijn voor de gemeentelijke autonomie fu nest te noemen, omdat het belastinggebied van de gemeenten steeds meer wordt be perkt. Tenslotte besloot men aan de regee ring te adresseeren. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Financiën zal op Maandag 13 Augustus a.s. niet plaats hebben. GEBOREN. Catharina Sophia, dr. van A. Crama en J. W. v. d. Steen Anthonius Adrianus, zn. van P. J. de Graaf en M. C. Hooger- vorst Albert Emile, zn. van E. A. de Rooij en H. E. Kats Gerrit Johannes, zn. van J. D. J. v .d. Zwan en G. Meerens Maria Margaretha, dr. van A. de Keizer en G. M. Flanderhljn Johannes Corne lls, zn. van C. M. v. d. Zwet en J, A v. Klink Thomas Arend, zn. van N. J. S v. Zanten en B. M. de Leeuw Yvonne, dr. van H. J. Wennekes en P. J. Staats Elisabeth Maria Alida, dr. van G. J. Onder water en A. J. G. Aanhane Johanna, dr. van D. v. d. Tang en M. M. v. Essen Wilhelmina Roelofina, dr. van J. Korbee en T. Rip Hendrika, dr. van H. Ben schop en J. Brussee. OVERLEDEN. G. J. Oostveen, ongeh. vr., 86 J. B. Volkersv. d. Ouweelen, vr. 70 j. J. Gul- demondTreur, wede., 80 j. J. J, Schoonderwoerd, m., 55 j. N. A. de Vries, dr., 33 j. GEHUWD. S. P. M. Gool, jm. en C. de Man, Jd. 0 ONDERTROUWD. R. S. Ketel,'jm., 32 J. en S. v. Wljk, jd., 26 jaar. Uitgesproken: A. Sladek, schoenmaker, 2e Groenesteeg 37, te Leiden. R.c. Mr. H. W. M. Klomp. Cur. Jhr. Mr. P. A. G. de Milly te Leiden. In de week van 31 Juli t/m. 4 Aug. wer den in Nederland 54 faillissementen uit gesproken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9