ELTAX DE LAATSTE TOCHT VAN VON HINDENBURG. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 7 Augustus 1934 AANGRIJPENDE PLECHTIGHEID. WEEST CONSEQUENT RIJDT PER TELEFOON 666 TELEGRAMMEN. Rouw plechtigheid op Neudeck. Gisteravond hebben de familieleden van Von Hindenburg afscheid genomen van het stoffelijk overschot van den overleden rijkspresident. De kist staat opgesteld op de katafalk in de hal van het huis. De oorlogsvlag dekt de kist en dnarop liggen helm en sabel, en in de nabijheid een kussen met den maarschalksstaf en de ordeteekenen. Vier officieren honden de doodenwacht. Als het donker wordt, komen de bloed verwanten afscheid nemen: de kinderen, de kleinkihderen. de achterkleinkinderen. Ook het pensoneel van het huis is in de hal aanwezig. Veldbisschop Dohrmann spreekt met ge dempte stem van den grooten doode. ..Blijf bij ons, want het zal avond wor den", zoo begint hij zijn rouwpredicatie. Dan spreekt hij van de goede eigenschap pen van den doode, van zijn geloof en zijn trouw. Psalm 62: 2 noemt de prediker tot zijn uitgangspunt. „Mjjn ziel is stil tot God". Dan spreekt hij van het verlies, dat de familie lijdt, eer zij den doode over geeft aan het volk, waartoe hij behoord heeft en waarvoor by een vader des vaderlands was. Uit zijn geloof heeft hij de kracht geput om dat te dragen, wat hem het lot heeft opgelegd: het groote en schoone. maar ook het bittere. Dohrmann roemt het geduld, de wonderbare gelaten heid en de hoop. die den overledene ken merkten. Uit zijn gevouwen handen op het sterfbed hebben wij aldus de predi ker nog eenmaal de stilte gevoeld, waarin hij ons het beeld van ware vriend schap en goedheid des harten was. Hij dankte waar hij kon bevelen, hij verzocht waar hij kon eischen. Nog eenmaal dankte de veldbisschop den doode voor alles, wat hij heeft gedaan voor zijn familie, zijn volk en de wereld. Daarna sprak hij den zegen uit. Het gemengde koor van Freystadt zingt dan „Wees getrouw tot in den dood". Daarna spreekt de prediker het gebed uit. Dan schallen de hoorns uit het donkere park. Het laatste stille uur is voorbij. Naar bet Tannenberg-monument. Over Neudeck daalt de schemering. De plechtige stilte, die er heerseht. wordt slechts onderbroken door het marcheeren der kolonnes, die aanrukken voor de rouwparade en door de korte commando s. De veldgrijze militaire afdeelingen staan daar zwijgend. Het leege affuit, waarop de kist met het stoffelijk overschot zal wor den overgebracht, rijdt knarsend voor. De zes zwarte paarden zijn onrustig, zoodat meermalen het affuit om het rondeel voor den ingang van het huis moet worden gevoerd. Op het gras voor den oprit staan twee muziekcorpsen van het derde regiment in fanterie opgesteld. Links van den ingang staat de eerecompagnie van het infanterie- regiment uit Deutsch-Eylau. Langs de allee tot aan den ingang van het landgoed staat een tweede compagnie opgesteld. Na de beëindiging van de familieplech tigheid in. het slot vlammen met roodgelen schijn in een verren omtrek duizenden fakkels op. De voorgevel van het slot wordt daardoor hel verlicht. Op dat oogenblik verschijnt in generaals uniform minister-president Goering. Hij begeeft zich in het Slot en legt een prach tige krans met zwart-wit-rood lint op de kist. Dan openen zich de deuren van den ingang om den grijzen bezitter van Neu deck voor het laatst door te laten. Rechts en links van den ingang verheffen zich in den schijn der fakkels de vaandels der drie regimenten, waaraan de veldmaar schalk in het bijzonder verbonden was. De commandant der rouw-parade, gene- raal-majoor Wodrig, geef thet bevel: „Pre senteert het geweer!" Onbeweeglijk staan de compagnieën. Acht officieren dragen de kist, die be dekt is met de oorlogsvlag, den helm en den degen van den veldmaarschalk, naar buiten en zetten hem neer voor het por taal. De beide muziekcorpsen spelen op dat oogenblik: ..Beveel gerust Uw wegen!" Daarne volgt de taptoe der Pruisische in fanterie, waarbij de trompetten schetteren en de trommels roffelen. Dan breken de muziekcorpsen af. Achter de boomen klinkt de taptoe der cavalerie. Als een groet van de slagvelden van Oostpruisen klinken de tonen vanuit het donkere park. Dan roffelen de trommen dof. Het oude commando schalt door den nacht: „Helm af voor het gebed!" Aangrijpend klinkt het oude koraal: „Ich bete an die Macht der Liebe". Veldbisschop Dohrmann zegt dan, eenvoudig: „Nu nemen wij afscheid van den vader en den heer van dit huis door het laatste Onze Vader te bidden". Hij spreekt daarna den zegen uit onder doodsche stilte. Dan vlammen geweldige magnesium fakkels aan en het affuit rijdt vanaf de rechterzijde voor de trappen van den in gang. Weer een kort commando „Presen teert het geweer!" De vaandels neigen: de kist met stoffelijk overschot wordt op het affuit geheven. Onder de tonen van het koraal „Jesus meine Zuversicht" formeert zich de rouwparade en treedt in een gang van fakkeldragers naar den weg Freystadt- Deutsch-Eylau, waar de bereden leger afdelingen zich bij den stoet aansluiten. De stoet, die daar voorttrekt in het schijnsel der fakkels, tusschen de hoog oprijzende boomen in het zwijgende land, biedt een machtigen aanblik. De muziek corpsen laten een plechtige treurmuziek hooren. Aan den spits marcheert het corps trom petters van het artillerie-regiment. Daar achter volgt een escadron van het ruiter- regiment en de eerewacht-compagnie van het infanterie regiment met de vaandels. Dan volgt de chef van den staf der eerste divisie, kolonel Hoepner, die op een kussen den maarschalkstaf van Von Hindenburg draagt en officieren met de ordeteekenen van den maarschalk begeleiden hem. Door zes paarden getrokken volgt het affuit met het stoffelijk overschot. Zes officieren van het eerste artillerie-regi ment houden den teugel. Achter de kist schrijden de verwanten en de naaste vrienden van den grooten doode. Dan volgt de generaliteit van het leger, met aan den spits luitenant-generaal Von Runstedt en luitenant-generaal von Brauschitsch. Daarachter marcheeren de muziekcorpsen. De overige deelen van het infanterie-regiment en een batterij artil lerie vormen de staart van den stoet onder leiding van den commandant der rouw parade, generaal-majoor Wodrig. Langzaam rukt de rouwparade tusschen de fakkeldragende S A. en S.S. op in de lichting van Heinrichsau. Dof klinkt de stap der compagnieën, dof rollen de affui ten en de hoeven der paarden trappelen op den weg. Na twee kilometer wordt de eerste rouwparade afgelost door een tweede, die bestaat uit een gemotoriseerde afdeeling en een compagnie rijwielen en motor rijwielen. Nog eenmaal presenteert de af geloste eolonne 't geweer en het stoffelijk overschot wordt door officieren van het eerste affuit overgebracht op een motor affuit overgebracht op een motoraffuit. Dan beweegt zich in een wat snellere vaart de stoet door een ononderbroken gang van fakkels ln de richting van Tan- nenberg. In alle dorpen luiden de klokken. Oost- Pruisen geleidt zijn veldmaarschalk naar de laatste rust, op de plaats van zijn groot ste overwinning. Guirlandes hangen van boom tot boom en op sommige plaatsen heeft men de vruchten van het veld daarin gevlochten. In Osterode zijn lichtende zuilen opge steld, de lantarens zijn omfloerst. Het ge- heele' dorp is op de been. Uit de geheele streek zijn tienduizenden gekomen om den stoet te zien voorbijtrekken. Op verschil lende plaatsen zijn eerepoorten opgericht met een laatsten groet. Ook bij Reichenau staan de menschen reeds sedert uren in afwachting van den droeven stoet. Tegen 2 uur vannacht had 't rouwescorte dat 't stoffelijk overschot van wijlen Rijks president Von Hindenburg begeleidde. Rei chenau bereikt en korten tijd later, ter wijl aan de horizon een veelbelovende zomerdag begint te gloren, ging het voorbij den Veldheerheuvel van Froegenau, den heuvel waarvan af Paul von Hindenburg den slag bij Tannenberg geleid heeft. Uit de schemering doemen de contouren van de gedenksteen op. De stoet houdt halt om een oogenblik te vertoeven op de plaats, waar Duitschiand's grootste veldheer zijn beroemde overwinning bevocht. Op den weg tusschen Hohenstein en Paulsgut staan tusschen de spoorwegkrui sing en Hohenstein» de troepen opgesteld van het escorte, dat van hieraf de kist met het stoffelijk overschot van het auto- en motorescorte zal overnemen Aan den kop staat de bereden muziekkapel van een regiment ruiterij, daar achter twee esca- drons ruiterij, dan de kapel van een regi ment infanterie, gevolgd door vaandels van Hindenburg's oude regimenten en daar achter met rouwfloers omhangen, de af fuit. die de kist naar het Tannenberg- gedenkteeken aan den teugel worden ge leid. De affuit wordt weer gevolgd door twee compagnien infanterie, een bataljon marine-infanterie en twee batterijen der rijdende artillerie. Tegen den ochtend wordt het koud. Een groote menigte heeft zich langs den weg geschaard, en de zon verrijst prachtig boven de kim. rouwstoet van Paulsgut nadert en tegen Tegen vier uur komt het bericht, dat de half vyf hoort men de motoren der auto's en begeleidende motorrijwielen. Het is kwart voor vijf als de stoet nadert. Rechts van den weg presenteert de infanterie het geweer en maken cavallerie en marine troepen front. De auto. die de motor affuit met de kist heeft getrokken stopt naast de bespannen affuit In een auto daarnaast zitten acht officieren die de kussens met ordeteekenen. helm en degen en den veldmaarschalkstaf dragen. Het overtillen van de kist duurt slechts eenige minuten, dan zet zich de stoet onder het doffe geroffel der omfloerste trommels weer in beweging. Er klinken ko ralen: „Ach, bleib' mit Déiner Gnade" en ..Jesus, meine Zuversicht". Langs den ge- heelen weg door Hohenstein tot aan het gedenkteeken toe staat langs den weg de arbeidsdienst. S.A. en S.S. geschaard. Daarachter staat in dichte rijen de bevol king. die met ontroering den stoet ziet langs trekken. Bij het Tannenberg-gedenkteeken. Reeds te ongeveer vijf uur hoort men bij het Tannenberg-gedenkteeken in de verte de klanken der treurmuziek. Dit is het signaal voor het ontsteken der reus achtige offervuren op het vlakke terras der acht hooge torens van het monument. Zwarte rookpluimen stijgen naar den on- bewolkten blauwen hemel omhoog en. worden door de ochtendwind licht, bewo^ gen, evenals de lange zwarte vaandels, d Je van de torens omlaag hangen. Dan nadert de stoet en zwenken de beide escadrons voor den ingang i) Aar rechts en links. Daartusschen door t rekt de vaandelcompagnie de binnenplaats, van het monument binnen Gedempte oom- mando's klinken. De kist wordt v m de affuit geheven en door twaalf officieren van leger en marine in den Veldheen-/toren gedragen, vanwaar het stoffelijk, over schot na de rouwplechtigheid in dep daar tegenover liggenden Maarschalktoren zal worden bijgezet. Het achter de affuit komende/ gedeelte van de stoet trekt verder den shraatweg op. Nadat de vaandelcompagnlo van de Rijksweer het monument weer verlaten heeft ligt het weer stil in doen vroegen ochtend. Slechts eenige Rijks'weerofficle- ren en S.S.-leiders die de koirlende afzet ting regelen zijn in de omgevir jg. pas tegen 7 uur worden de eerste gaste'n verwacht. Op het grasgazon ronde m het kruis, waaronder twintig onbekende soldaten uit RECLAME. {228 de Tannenberg-slag rusten, wordt krans op krans gestapeld. In alle kleuren ziet men de linten met gouden opschriften. Voor de toegang tot den Veldheer- en voor den Maarschalktoren staan wacht posten Binnen ln den Veldheertoren staat de met oorlgsvlaggen bedekte kist op een katafalk. Inmiddels komen op het station Hohen stein de extra-treinen na elkaar binnen en het parkeerterrein nabij het Tannen berg-monument is al vroeg ln den ochtend gevuld met auto's. Geleidelijk wordt het ook drukker op de vlakte rondom het mo nument. Vaandelcompagniën van SA, SS, Hitier-jeugd, arbeidsdienst en voormalige frontstrijders marcheeren aan. De om gangen van de verschillende torens wor den bezet door soldaten met het geweer aan de voet. De laatste maatregelen wor den getroffen door den chef der politie Daluge en den chef van het corps veld- jagers Fritsch. Korten tijd later verschijnt ook de groepsleider der SS ln Oost-Prui sen Von Zeleskl. Groep na groep der ver- sohillende organisaties marcheert thans op. Vele regimentsvereenigingen en ook de Kyffhauserbund. Om het half uur gaan vier kapiteins den Veldheertoren binnen om de eerewacht bij de baar af te lossen. Men ziet vele oude uniformen. Aanwezig is o.a. een delegatie van het Oost-Pruisi sche infantie-regiment 147 „Von Hinden burg", en een delegatie van het derde garde-regiment te voet, uit welk regiment de veldmaarschalk zijn militaire loopbaan begon. Tien duizenden stroomen uit Hohenstein naar het gedenkteeken. De treinen kamen binnen met tusschenpoozen van nauwe lijks vjjf minuten, en uit Berlijn zi'/n bo vendien vijftig autobussen van de B.V.G. en van de Rijkspost gekomen.De Rljkspost onderhoudt ook busdiensten met andere plaatsen en uit Polen arriveert aeD lange extra-trein met Dultschers uit de na den oorlog Poolsch geworden gebieden.. Ook uit andere Duitsch-sprekende gebleiden bui ten de Duitsche grenzen arriv-ecren dele gaties, o.a. uit het Corridor-gebied, uit het Saargebied en uit Bohémien. Korten tijd later arriveer/en de leden van het Corps Diplomatique uit Berlijn. Men kan zeggen, dat prac tij.ch alle lan den der wereld vertegenwoordigd zijn en men ziet prachtige uniformen en indruk wekkende uitheemsche gmnraden. Ook alle Duitsche autoriteiten uit de verschillende landen, de Rijksstadhour'Jers, de gouwlei ders zijn aanwezig. De ex-kroonprins ar riveert evenals zijn broeder Prins August Wilhelm. Overste Von Hindenburg heeft het rouwescorte met de» kist met het stof felijk overschot van zijn vader den ge- heelen nacht begeleid en bevindt zich thans ook bij het Ta nnenberg-monument. Tegen 9 uur begint de opmarsch der eere-delegaties van de verschillende or ganisaties. die zich verzameld en opge steld hebben bij dep achtersten toren van het Hohenstein-st'i/lion en die thans het gedenkteeken binne ntrekken. Om tien uur betrekt het eere-hataljon van de Rijks- weer de wacht bij het gedenkteeken. Op het station worden geheele wagens met kransen uitgeladen en met vracht auto's naar het monument vervoerd. Als de geheele binnenplaats van het Tannenberg-monument omzoomd is met de deputaties, der Nationaal-socialistische organisaties/, neemt in het achterste ge deelte de Jandspolitie stelling. Twee stor men van r'/en lijfstandaard van Adolf Hit ler march/eeren binnen en stellen zich naast de lhndspolitie op. De toeschouwers verheffen zich van hun plaatsen om de met ro\r,vfloers omhangen vaandels te groeten.. Dan rukt de Rijksmarine binnen en bezr/t de transen van 2 muurgedeelten. Op de overige muren staan Rijksweersol- daten_ opgesteld. Plotseling hoort men het geron'k van motoren en een escadrille vliegtu igen met zwarte rouwlinten aan den sl.aart vliegt laag over het monu ment. T ffien 10 uur arriveeren de leden van de Rij f/regeering. Generaal Mackensen legt eeu krans bij de catafalk neer en even la'/or doet aartshertog Ernst van Bruns- wj',k hetzelfde. Dan arriveeren de diplo maten, die met een extra-trein naar Ho- l ienstein en vandaar met auto's naar het gedenkteeken zijn gebracht. De meeste diplomaten leggen kransen met linten in de nationale kleuren van hun land neer. In paradepas marcheeren een Marine- en een Rijksweerbataljon binnen en tenslotte arriveert de familie van den overledene. Overste Von Hindenburg met vrouw en kinderen en ook de andere kleinkinderen, van wie de jongste meisjes in het wit zijn gekleed. Alle vaandels staan thans bijeen op een verhoogd podium tusschen de catafalk en het hooge kruis in het midden van het gedenkteeken. Te elf uur precies arriveert Adolf Hitler, die door de aanwezigen, staande met op geheven hand, onder diep stilzwijgen wordt begroet. Uit den Veldheertoren dra gen officieren 'de kussens met ordetee kenen naar buiten, voorafgegaan door een officier met den maarschalkstaf. Dan volgt, gedragen door zes officieren, de kist met het stoffelijk overschot. Allen staan zwijgend van hun plaatsen op en groeten den doode met opgeheven arm. Als de kist wordt neergezet klinken ge dempt doch machtig de toonen van Van Beethoven's „Eroïca". Als de klanken zijn verzonken, neemt de Evangelische veldbisschop van de weermacht, dr. D. Dohrmann, het woord CONFLICT TUSSCHEN MADRID EN DE BASKISCHE PROVINCIES. MADRID. 7 Augustus. (V.D.) Nu de moeilijkheden der Spaansche regeering met Catalonië .althans voorlooplg, over wonnen zijn, dreigt een nieuw conflict te ontstaan tusschen de regeering te Ma drid en de Baskische provincies. Het con flict houdt verband met het recht der Basken, om zelf belasting te heffen en eèn vastgesteld bedrag in de schatkist te Madrid te storten. De afgevaardigden der provincies, die zelf de belastingen vast stellen, zijn niet in gewone verkiezing gekozen, doch benoemd door de centrale regeering, met het gevolg, dat van Bas kische zijde verklaard wordt, dat deze in stanties niet het rech.t hebben zich te mengen in het Baskische privilege van belastingheffing. De alcaldes der voor naamste Baskische steden hebben ln de afgeloopen week een bijeenkomst belegd en besloten van de regeering te Madrid te eischen, ten spoedigste provinciale ver kiezingen te houden. In afwachting daar van zouden de Baskische gemeenten een inter-provinciale commissie kiezen die de Baskische rechten zou verdedigen en de belangen behartigen. De gouverneur heeft thans namens de Spaansche regeering deze bijeenkomst on wettig verklaard en gedreigd de alcaldes te ontslaan, indien zij de besprekingen in dienzelfden geest zouden voortzetten. Desondanks heeft de alcalde van San Sebastian Zaterdag aangekondigd, dat de gemeentebesturen hadden besloten op 12 Augustus as. een inter-provinclale commissie te kiezen, terwijl gisteren een vergadering van Baskische nationalisten haar goedkeuring aan de actie der al caldes heeft gehecht. Minister-president Samper heeft ver klaard. dat aan het verzoek tot het hou den van verkiezingen momenteel niet kan worden voldaan, doch dat de vrees der Basken dat hun rechten en privileges zul len worden aangetast, volkomen onge grond ls. BARTHOU MET VACANTIE. PARIJS. 7 Aug. (Reuter). Minister Bar- thou heeft gisteravond Parijs verlaten om ln het Zuid-Westen des lands drie we ken vacantie te nemen. Minister Pietri wordt minister van buitenlandsche zaken ad interim. MUSSOLINI BESTUURT ZIJN EIGEN VLIEGTUIG. ROME, 7 Aug. (V.D.). Mussolini is per vliegtuig naar Gaeta vertrokken tot het bijwonen van de vandaag beginnende 3- daagsche lucht- en vloot manoeuvres. Hij heeft gedurende de vlucht van 90 mijl zelf zijn vliegtuig bestuurd. Het is geruimen tijd geleden, dat Mussolini zijn vliegbrevet behaalde, doch tot nog toe heeft hij nooit zelf gestuurd of indien hij zelf stuurde was een geroutineerd piloot aan boord van zijn vliegtuig. DE RELLETJES IN ALGIERS. PARIJS. 7 Aug. (Reuter). Over R bloedige onlusten te Constantine ln Algien •worden nu nadere bijzonderheden bekend. Bevestigd wordt, dat de Mohammedaan- sche bevolking geprikkeld was geworden door het optreden van een dronken Jood- schen soldaat, die een Moskee was binnen- geloopen. De Joodsche buurt van Constantine ge lijkt wel een puinhoop, en de materieel schade is nog niet te overzien. 25 Personen hetoben bij de straatgevech- ten het leven verloren, waaronder 22 Joden Onder de slachtoffers bevinden zich ook acht kinderen. Het aantal gewonden is onbekend ea wordt van de eene zijde op 30, van de an dere zijde op 200 geschat. Verschillende der gedoode Joden stonden in de stad als geldschieters bekend. Er is geen enkele Europeaan gedood. Alle in het Chetto gelegen hulzen, die het opschrift „Christelijk" droegen, zijn gespaard geble- ven. Ook eenige Joodsche boerenhoeven in de omgeving van Constantine zijn door de Mohammedanen aangevallen. Twee Jood- sche grondeigenaars verloren daarbij het leven. De gendarmen en militairen heb ben in totaal veertig personen gearresteerd Alle veiligheidsmaatregelen zijn getrof fen. om, indien de onlusten eventueel weer mochten oplaaien, terstond te kunnen in- grijpen. PARIJS. 7 Aug. (Reuter). De relletjes van Arabieren tegen Joden te Constan tine duren nog steeds voort. Men hoort overal knallen van geweren, er wordt ge plunderd. winkels en huizen worden in brand gestoken. De hoofdstraat ls nog steeds het tooneel van bloedige vecht partijen. De staat van beleg ls afgekondigd. HET CONFLICT IN Z.-AMERIKA. SANTIAGO DE CHILI, 7 Aug. (Reuterl. Volgens den Chlleenschen onder-staats secretaris voor buitenlandsche zaken, heeft de Chileensche gezant te Asuncion (Para guay! deze stad gisteren sine die verlaten, na aan de Paraguaansche regeering een in krachtige bewoordingen vervatte pro- test-nota te hebben overhandigd. Deze nota ls de laatste der in verband met een Paraguyaansche pers-campagne tusschen de beide regeeringen gewisselde nota's. Chili werd in de pers van Paraguay er van beschuldigd zijn neutraliteit inzake den oorlog in het Chaco-gebied niet in acht te hebben genomen. De Chileensche gezant heeft Asuncion met de archieven van de Legatie verlaten. Gemeld wordt, dat een en ander niet een de jure verbreking van de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen beteekent. BUENOS AIRES. 7 Aug. (Reuter). De Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken heeft een afzonderlijk onderhoud gehad met den ambassadeur van Chili en den gezant van Paraguay. De minister heeft de bemiddeling van Argentinië aangeboden in het geschil, ill op het oogenblik een scheiding heeft vet- oorzaakt tusschen Chili en Paraguay. RECLAME. 5564 naar aanleiding van Johannes 2 vers 10 „Wees getrouw tot den dood en Ik zal u geven de kroon des levens". De Bisschop schetste de kwaliteiten van den doode, die eens van zlchzelve had gezegd: Ik heb niets anders gedaan dan de gaven toe passen die God mij heeft gegeven. Te loven en te prijzen heb ik slechts God's genade". Dit leven was er een van echt soldatendom geworteld in Pruisische aar de. ontplooid gedurende 3 menschenleef- tijden, gevormd door de school van het oude leger, beproefd in ontelbare veld slagen. Zijn leven was trouw en trouw is het stempel, dat op al wat hij deed werd gedrukt. Deze trouw berustte op liefde, die in den ernst des levens ls beproefd. Deze trouw was liefde jegens huls en grond, jegens Keizer en Rijk, Jegens Volk en Vaderland. De zegen van wat de overle dene voor het Duitsche volk heeft gedaan zal blijven bestaan wanneer het volk zijn voorbeeld volgt. Lof en roem wilde de overledene niet aan zijn baar, doch dank baarheid en liefde kan hij niet afwijzen. De veldprediker eindigde met het „Onze Vader", waarna machtig een koor het door de aanwezigen overgenomen lied inzette: „Een vaste Burcht is onze God." Dan treedt Adolf Hitler naar voren om zijn rede te houden. Tweemaal ln zijn leven wordt de soldaat meestal met eere genoemd. Na een over winning en na zijn dood. Toen de naam van den generaal-veldmaarschalk en pre sident voor de eerste maal bij het Duit sche volk klonk, lag reeds een afgeslo ten leven van werk achter hem. Als jong officier van den grooten keizer streed hij in den slag van Kóningsgessel en kreeg hij zijn eerste verwonding. 4 jaar later was hij getuige van de proclamatie van zijn koning-krijgsheer tot Duitsch keizer. Hitier schetste den verderen officiers- loopbaan van Von Hindenburg, zijn aftre den als generaal in 1911 en zijn benoe ming tot opperbevelhebber van bet Duit sche leger in Oost-Pruisen in 1914. Wat is er al geschied ln de 20 jaren van 28 Augustus 1914 tot heden?! Een oorlog, die alle herinnering van het verleden in het niet doet verzinken. Hevige spanningen en nieuwe crises volgen elkaar op. Hoop strijdt met ontmoediging, vertrouwen met wanhoop. Het bestaan van de natie wordt bedreigd en trouw en gehoorzaam doen millioenen Duitsche mannen hun plicht. Voor een geheele volgende eeuw zal het Duitsche volk het niet noodig hebben zijn wapeneer te rehablllteeren. Nooit zijn sol daten dapperder geweest, nooit volharden- der, nooit meer tot offers bereid dan in deze 4'/ï jaar. Wat er gepresteerd is, zon ongelooflijk zijn, wanneer men geen reke ning houdt met de kracht der persoonlijk heid; er lag tooverkracht ln den naam van den generaal-veldmaarschalk, die met zijn leger in het toenmalige Rusland de grootste militaire macht ter wereld tot bukken drong en toen de keizer hem he laas te laat, aan het hoofd van het ge heele leger stelde, slaagde hij er in met zijn genialen helper niet alleen de crisis van het oogenblik te overwinnen, doch nog 2 jaar lang overwinning op overwin ning te behalen. Het tragisch einde van dezen strijd zal historisch niet ten laste van dezen veldheer komen. (Wordt vervolgd). Vertrek der extratreinen uit Berlijn. Terwijl het stoffelijk overschot- van den overleden rijkspresident ln plechtigen stoet van Neudeck naar het Tannenberg-monu ment werd overgebracht, verlieten in ver scheidene extratreinen de leden der Rijks- regeering, het Corps Diplomatique en talrijke eeregasten de hoofdstad om heden op Oost-Pruisischen bodem den doode de laatste eer te bewijzen Van het Stetbiner station vertrok te hall elf de trein met de leden der rijksregee- ring onder leiding van vice-kanselier Von Papen en Rudolf Hess. In dezen trein ver trokken ook de staatssecretarissen en an- dere hooge ambtenaren der ministeriën re chefs van leger en marine, hooge officie ren van leger en marine, leiders van Ss en SA enz Twintig minuten later vertrok, eveneens van het Stettiner station, het Corps Diplomatique Hitler had zich per vliegtuig naar Neu deck begeven evenals Goering. Een minuut stilte- Tegen elf uur 30 worden alle Berlijn" sche zaken gesloten en om kwart vw twaalf wordt het verkeer stopgezet. Een minuut later wordt het verkeer hervat. In bijkans alle hoofdsteden ter weJ? zijn gedenkdiensten voor het gevallen Duitsche staatshoofd gehouden. *-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2