75,tc Jaargang MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 No. 22814 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD i' 1 i, PRIJS DER ADVERTENTIEN:; 80 Cts. per regel voor advertentiën uit joelden en plaatsen jvaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere advertentiën 36 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal -woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending yam brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindaplein T'elefoonflbmmers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. INTREDE VAN Ds. L. BONGA. Bij de Doopsgezinde Gemeente te Leeuwarden. De vacature in de Doopsgezinde Ge meente te Leeuwarden, ontstaan door het vertrek van dr. J. D. Dozy op 14 Mei 1933 naar Amsterdam is thans vervuld door de fcomst van ds. L. Bonga, die verleden week alhier zijn afscheid nam en gisterenmid dag zich te Leeuwarden verbonden heeft met een intreepreek over Lucas 10 vers 42a: „Eén ding is noodig". Bij het voor de derde maal houden van een intreepreek, aldus spr., is bezinning op de waarde van het ambtswerk verklaar baar. Spr. stond even stil bij het verschil van tijd op het ambt tusschen nu en toen hij ruim 12 jaar geleden zijn ambtsprac- tijk begon. Spr. wees op wat er veran derde en op wat er gegroeid is. De optimis tische kijk op mensch en wereld vermin derde. Het geloof nam toe ,het geloof in het eenige heil onzer wereld wies ook. Aan dat geloof ontleent spr. den moed om na teleurstelling en zuiverder inzicht in de werkelijkheid opnieuw te beginnen. Hij voelt zich staan „in dienst". Een opdracht moet worden vervuld. Bij toegenomen dee moed groeide ook de bereidheid om de op dracht te volbrengen. Spr. stond verder stil bij zijn opvatting van de godsdienstprediking, die naar zijn gevoelen tot taak heeft de gemeente te ontdekken aan zichzelven. Hiervoor is geen feestelijke gelijkheid noodig. Wij hebben noodig de eenheid van de liefde bij alle verscheidenheid. Gedachtig aan de be- hartigingswaarde, vermaning en opdracht an den Apostel, dat wij nimmer heer schappij mogen voeren over elkanders ge- tof, doch ons moeten benaarstigen mede- verkers te zijn aan elkanders blijdschap, htuigt spr. dat hij in deze lijn en op deze wijze wil pogen behulpzaam te zijn bij het wreken naar het ééne noodige: de levende Godsgemeenschap. Onze gosdienstpredi- üng is gerechtvaardigd als bevordering van dit Godscontact. Door velen wordt zij evenwel niet meer begeerd. Wat hiervan de oorzaken wel zijn? In een intreepreek zal spr. niet meer kunnen doen, dan dit probleem slechts even aan te raken. Hij wil volstaan met op twee kanten ervan te wijzen: op de kerk en haar tekort, gebre ken waarvoor men de oogen niet mag sluiten en de structuur van den modernen mensch en hoe diens belangstelling is gericht. Wij menschen van de 20ste eeuw zoeken welvaart, kennis, beschaving, kunstgenot, sport, vermaak enz. Voor ons is de Godsgemeenschap niet het ééne noo dige. Wij haken en hunkeren naar zooveel en velerlei. Dan vergissen wij ons. Hoe schamel, hoe poover is de vrucht van al die dingen als de vroomheid ontbreekt. De deemoed, de diepte der ziel, het weten van verbondenheid met een gebondenheid aan God. Dit zal alles in staat zijn het leven te wijden en te heiligen. Spr. weet zich aan deze plaats geroepen te zijn voor de pre diking van dit ééne noodige Hij weet de zwaarte van deze taak thans beter dan eens weleer. Christus sterkt den zwakken mensch in zijn moedig eerlijk pogen. Moge Zijn onvergankelijke gestalte, aldus besloot spr., dan voor ons staan bij wat wij met en voor elkander zullen trachten te zijn en te doen. Nadat als tusschenzang gezongen was uit de N.P.B. Gez. 67 vers 1, 2 en 5, richtte de nieuw beroepen predikant zijn korte toespraken tot personen en corporaties, als zijn college, ds. Yntema, het College van den Kerkeraad, vereenigingen in en voor de gemeente werkzaam, ambtsbroeders en kerkeraden van elders, den organist en den koster der gemeente terwijl hij het op zeer hoogen prijs stelde dat vertegenwoordigers uit zijn beide vorige gemeenten Dantuma- woude en Leiden waren overgekomen, dien afzonderlijk nog zeer hartelijk dankende. De kerk was geheel bezet. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap de Graaf en Co.'s Handelmaatschappij, Oude-Vest 171, Leiden; grossierderij in koloniale waren enz. De N.V. is met ingang van 20 Juli 1934 in liquidatie getreden. Liq.: H. de Graaf, Nieuw Vennep; J. de Graaf, Hoofddorp; J. Verkuyl, Heemstede; J. de Graaf, Leiden en L. Matze, Leiden. J. Muller. Voorstraat 55, Katwijk; brood-, beschuit- en banketbakkerij. Vestiging filiaal: Katwijk aan Zee, Kon. Wilhelmina- straat 18 (dd. Dec. 1933). „Het Centrum", van Egmondstraat 3, Katwijk aan den Rijn; auto-, motor- en rijwielhandelaar en -reparatie; garage, uittredend eigenaar: J. Muller, Katwijk, dd. 1 Apr. 1934. ORANTE ST01MCHT AUTO'S. Bestuurders van motorrijtuigen worden er aan herinnerd dat met ingang van 16 Juli 1934 geen andere stoplichten mogen worden gebruikt dan oranje-licht uitstra lende stoplichten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitier antwoordt Engeland. De Vlootbesprekingen. De „Daily Mail" publiceert een spe ciaal interview met Hitier, waarin de Rijkskanselier verklaarde: „Wij vragen slechts onze tegenwoordige grenzen te handhaven en wees ervan overtuigd, dat wij nooit oorlog zullen voe ren dan alleen uit zelfverdediging." Tenzij Engeland ons aanvalt, zullen wij nooit met dat land in conflict geraken, niet aan den Rijn noch elders. Wij willen van Engeland niets hebben en ik zou het leven van geen enkelen Duitscher er aan willen wagen om welke kolonie ter we reld ook te veroveren. Wij weten dat de voormalige Duitsche Kolonies in Afrika een kostbare luxe zijn, zelfs voor Engeland." Met betrekking tot de Oostenrijksche kwestie zeide Hitier: „Wij zullen Oosten rijk niet aanvallen, doch kunnen niet ver hinderen dat de Oostenrijkers het vroeger contact met Duitschland zoeken te her stellen. Oostenrijk's onafhankelijkheid was boven eiken twijfel verheven en niemand twijfelt eraan of de vereenging van Duitschland en Oostenrijk is op het oogen- blijk onmogelijk, daar de oppositie van het overige Europa te sterk zou zijn. Op een vraag of de vereeniging van de functies van Rijkspresident en Rijkskan selier van blijvenden aard zou zijn, zeide Hitlpr, dat het zou duren zoolang door een volksstemming de basis der regeering niet wordt weggenomen." Bij het bespreken van het overnemen van het ambt van president Hindenburg door Hitier, schrijft de „Observer", dat Hitler's plotseling grijpen naar de hoog ste macht in overeenstemming is met de symptomen van toenemende zenuwachtig heid, welke reeds tot uiting kwamen bij de bloedige gebeurtenissen van 30 Juni en den moord op Dollfuss. Men mag zich wel afvragen, aldus het blad, of de Duitsche dictator er wel goed aan gedaan heeft alle verantwoordelijk heid op zich te nemen. De wreaende gerechtigheid in den vorm van economische mislukking schijnt hem sneller te bedreigen dan die van zijn bloe dige politiek. De toestand van de Duitsche industrie kan niet lang meer verborgen blijven. De Sunday Times" schrijft in dit ver band, dat alle macht nemen beteekent ook alle kritiek op zijn persoon vereenigen. Deze kritiek zal ongetwijfeld komen. Hitier zal zich geplaatst zien voor het oordeel niet alleen van het buitenland, doch ook voor de toenemende kritiek in zijn eigen land. De „Times" meldt uit Tokio, dat het Japansche blad .Yomiuri" weet te berich ten, dat de Japansche gezant te Parijs, die onlangs te Tokio is teruggekeerd den mi nister van Marine, Osumi, heeft medege deeld, dat ongetwijfeld de Fransche regee- ring aan de Amerikaansche regeering haar wensch zou te kermen geven aan het eind van dit jaar het vloot verdrag van Was hington te doen beëindigen. De houding van Frankrijk tegenover Japan heeft een opmerkelijke wijziging ten goede ondergaan in het laatste jaar en het land is evenals Japan zeer onte- NIEUWE VERKEERSVOORSCHRIFTEN. Geen overbodige signalen meer. Bestuurders van motorrijtuigen en rij wielen zijn verplicht om signaal te geven als de veiligheid van het verkeer het vor dert. Echter is het hun overigens, d.w.z. wanneer dit voor de verkeersveiligheid niet noodig is, verboden een signaal te geven. De nieuwe bepaling komt hierop neer, dat men zoo min mogelijk en ook zoo kort mogelijk signalen geeft. Het straatlawaai is reeds groot genoeg. Voorts wordt er aan herinnerd, dat ook het geven van een signaal met een meertonige hoorn verboden is. Geslaagd te Den Haag voor het examen handenarbeid de heer H. W. v. d. Heyden alhier. Geslaagd te Den Haag voor het examen Hoogduitsch L. O. mej. H. G. Schreuder alhier. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. Reyngoud, thans te Bussum woonachtig, slaagde te Den Haag voor de Nijverheids- acte N. k. Voor het diploma machlneschrijven slaagden de dames D. de Graaf, M. van Eecke, T. Swierstra, G. Spierenburg te Katwijk-Binnen en de heeren G. de Jong, F Marcus. Boekhouden: de heer Hinrichs, Oegstgeest. Stenografie (130 lettergr.): mevr. KokailKooyman te Oegstgeest. Allen leerlingen .van het Instituut Pont. Breestraat 89a, alhier. Waar geen woon plaats is vermeld, is deze alhier, Gisterenavond is de 6-jarige A. v. d. B. in de Doelengracht te water geraakt. De 25-jarige P. Kijk in de Vegte sprong gekleed te water en wist den jongen be houden op het droge te brengen. In de Stedelijke Werkinrichting waren op genomen: Maandag 30 Juli 56; Dinsdag 31 Juli 52; Woensdag 1 Aug. 57; Donderdag 2 Aug. 55; Vrijdag 3 Aug. 57; Zaterdag 4 Aug. 55 personen. In totaal dus 332 pers. vreden over het verdrag, zoo zeide de gezant. Het blad ,/Nichd-Nichi" is van meening dat minister Osumi er bi] den premier op aan zal dringen het verdrag van Washing ton namens Japan op te zeggen voor de hervatting der Londensche onderhande lingen. De aan den Japanschen generalen staf verbonden schout-bij-nacht Yamamoto. en lid van de commissie voor ontwapenings- politlek, zal waarschijnlijk als technisch adviseur van den Jiaipanschen ambassa deur te Landen Matsudaira naar Londen worden gezonden ter bijwoning van de voorbereidende vioot-onderhandelingen, die in October a.s. zullen warden hervat. Waarschijnlijk zal Yamamoto tegen het einde van Augustus naar Europa vertrek ken en vergezeld worden door den kapi teins Shosuke Shimomura en Yasutaro Iwashiita. DUITSCHLAND. Voorbereiding voor Hindenburg's uitvaart - Het plebisciet van 19 Augustus - De Stuermer verboden. Het stoffelijk overschot van president von Hindenburg is Zaterdagmorgen gekist. Slechts enkeie familieleden waren hierbij tegenwoordig. De kist is in de werkkamer van den Rijkspresident opgebaard en is rijkelijk met bloemen bedekt. Voorbereidingen voor de groote rouw- plechtdgheid en de staatsbegrafenis van generaal-veldmaarschalk von Hindenburg zijn in vollen gang. Dag en nacht wordt ononderbroken doorgewerkt. Timmerlieden en andere am bachtslieden bouwen tribunes. De rijkspost richt een telefoonkantoor in en legt leidingen aan. De radio is eveneens aan bet werk. Met montagewagens worden voorbereidingen voor de uitzending van de rouwplechtig- heid getroffen. Voorts worden op landerijen in de nabij heid van het gedenkteeken groote parkeer plaatsen voor de te verwachten massa's auto's ingericht, ofschoon evenals bij de groote staatsakt op 26 Augustus van het vorige jaar slechts bijzondere auto's kon den worden toegelaten, terwijl voor het overige het verkeer in een grooten cirkel versperd wordt en auto's op parkeerplaat sen worden geleid De rest van den weg moet dan te voet worden afgelegd. Architect Spaer die bij de voorbereidin gen van den grooten partijdag in Neuren berg een groot aandeel had en ook op den lsten Mei aan de werkzaamheden op het Tempelhoferveld heeft tezamen met ar chitect Frich en den architect van het Tannenberg Denkmal de leiding. De treden van het monument zullen ge bruikt worden om aan 3500 eeregasten een plaats te geven. In het monument is een katafalk opge richt waarop de lijkkist van den rijks president opgebaard zal worden. Achter de katafalk wordt een platvorm opgericht, van waar af de Fuehrer zijn lijkrede zal houden. De kist van den rijkspresident wordt, na de overbrenging naar het Taimenberg Denkmal, in de vroege morgenuren eerst in den Feldherrnturm gebracht, die be kleed is met rouwfloers en waarvan de vloer met dennetakken en wit zand be strooid zal worden. Voor den aanvang van de plechtigheid zullen Reichswehrofficieren de lijkkist naar de katakalk brengen. Twee generaais en twee admiraals zullen de lijkkist be geleiden. In den grooten eeretuin van het Tan- nenberg-Denkmal zullen twee imfanterie- compagnies en een marine-compagnie op gesteld worden. De parade die door generaal von Nlebel- schuetz geleid wordt, bestaat verder uit twee escadrons landspolitie en een com pagnie rijiksweer. De plechtigheid vangt aan met 101 rouw- saluutschoten. Tijdens de overbrenging van de lijkkist van de Peldherrnhalle zal door een regi ment huzaren te voet een treurmaxsch ge speeld worden. Op de omgangen zuilen zich afvaardi gingen van de S.A., S.S.. P.O. den arbeids dienst en den Kyfhauesserbund opstellen. De politie zal in den Ehrenhof de eere- wacht betrekken. Uit de torens, waaruit tot nu toe lange vlaggen hingen, zullen nu lange rouwvlaggen uitgestoken worden. Bij de katafalk zullen vaandel-deputa ties der Reichswehr met 50 regimentsvoan- dels van het oude leger. w.o. ook de vaan dels der drie Hindenburgregimenten zich opstellen. Hedenmiddag om 5 uur zal een esca drille bestaande uit 17 vliegtuigen, een bouquet roode rozen boven Neudeck uit werpen Op het Hat *wan den bouquet staan de woorden..Dèfrl grossen Deut- schen" De Oost-Pruisische vliegers zullen op den dag van de staatsbegrafenis van tien uur tot tien over half elf een escadrille vlieg tuigen boven het monument laten cirke len. Aan de machines worden lange rouw- wimpels bevestigd. Voor de rouwplechtigheld is het volgen de programma vastgesteld: Treurmarsch uit de Heroika van Ludwig von Beethoven; toespraak van den Evangelischen veldbis- schop der rijksweer; Choral: „Eine feste Burg ist unser Gott; lijkrede van den „Fuehrer"; gemeenschappelijk gezang „ieh hatt' einen kameraden"; overbren ging van de kist naar de veldheertombe van het gedenkteeken onder het spelen van de beide nationale hymnen. In alle Berlijnsche kerken was de Zon- dagdienst voornamelijk gewijd aan de her denking van de nagedachtenis van wijlen Rijkspresident Von Hindenburg. Bijzonder groot was de belangstelling in den Ber- lünschen Dom, waar de toeloop van het publiek voor den buitengewonen herden kingsdienst zoo groot was dat tegen 1 uur de politie de toegangen tot de kerk moest afzetten, en velen zich tevreden stellen met een plaats in een der portalen, van waar men dienst kon volgen. Onder de talrijke aanwezige autoriteiten zag men o.a. ook den staatssecretaris van den Rijks- president, Dr. Meissner, en Rijksweermi- nister Generaal Von Blomberg. De dienst werd geleid door Rijksbisschop Ludwig Mueller, die in zijn predicatie o.a. zei, dat Hindenburg een symbool was van wat Duitschland was, is en zal worden, en een vermaning aan alle Duitschers om, ieder op de plaats, die hem was toegewe zen, niet zich zelf. maar volk en vader land te dienen. Te Neudeck hebben duizenden de ter teekendng neergelegde rouwregisters ge- teekend. Eenige bejaarde dames waren zelfs uit Kiel, Hamburg en Munchen ge komen om den overleden nog eenmaal op zijn doodsljed te zien. De in het „Reichsgesetzblatt" gepubli ceerde verordening ter doorvoering van de volksstemming op 19 Augustus a.s. bestaat uit vijf paragrafen. Na paragraaf 3 zijn op het stembiljet de bekende brief van den rijkskanselier aan den minister van binnelandsche zaken van 2 Aug. jongstleden en het besluit der rijksregeering om een volksstemming te houden, eveneens d.d. 2 Augustus, afge drukt. Daaronder staan de woorden: „Gaat gij, Duitsohe man, en gij, Duitsche vrouw, met de in deze wet getroffen regeling accoord?" Na paragraaf 4 wordt dan aldus ge stemd, dat de kiesgerechtigde, die de vraag, waarover gestemd moet worden, bevestigen wil, onder het woord „Ja" en de kiesgerechtigde, die de vraag ontkennend wil beantwoorden, onder het woord „Neen" een kruisje zetten moet. Goebbels is begonnen met de voorberei ding van de groote verkiezingscampagne, welke tusschen nu en 19 Augustus meer dan 40 millioen kiezers moet bewerken „Ja" te stemmen bij de volksstemming over de vraag „Keurt u de wet, waarbij Hitier rijksleider wordt, goed?" Alle propaganda-middelen zullen wor den uitgebuit. Duizenden S.A.-lieden, Hitier jongens en meisjes zuilen strooibil jetten uitreiken, aanplakbiljetten opplak ken en vergaderingen organiseeren. Eiken dag zullen de partijcommissaris sen redevoeringen houden in alle plaatsen, in zalen, stadions, in de parken, vanaf auto's, spreekgestoelten enz. Meer dan 200.000 luidsprekers zullen over het geheele land worden geplaatst, zoodat overal de officieele redevoeringen gehoord kunnen worden. In de komende weken zullen in alle bio scopen sprekende films worden gedraaid met een rede van dr. Goebbels, terwijl bo vendien een film over het leven van Hin denburg zal worden vertoond. Op den dag van de stemming zullen alle niet-kiezers uit hun huizen worden ge trommeld en aangespoord worden hun stem uit te brengen, zoodat de volle ÏOO»/» van de kiezers zijn stem zal uitbrengen. Nummer 31 van het weekblad van Julius Streicher, „Der Stuermer", is wegens in dit nummer voorkomende beleediging van een buitenlandsch staatshoofd door de politie in beslag genomen en aan den ver koop en circulatie onttrokken. Het blad is bovendien door de politie voor den duur van veertien dagen verboden. OOSTENRIJK. Eer voor Dollfuss. Het gemeentebestuur van Weenen heeft besloten een deel van de Ringstrasse voortaan Dollfuss-strasse te laten heeten. Voor het stadhuis zal een gedenkteeken voor Dollfuss worden opgericht. Kardinaal Innitzer heeft gister den eersten steen ge legd voor een kapel, die naar Dollfuss ge noemd zal worden. De vrouw van den leider bij den nazi opstand, Holzweber, die op 31 Juli ter dood werd gebracht, zal voor den rechter wor den gebracht, aangeklaagd van hoogver raad, omdat zij een Duitsche vlag dra peerde op het graf van haar man. Het onderzoek naar de gebeurtenissen op 25 Juli heeft uitgewezen, dat waar schijnlijk de advocaat dr. Wachter en een tweede persoon, die onder een bijnaam bekend is, de eigenlijke leiders van de re bellen zijn geweest. Beiden zijn gevlucht. Onder de opstan delingen bevinden zich eenige studenten van de hoogeschool en leerlingen van de middelbare scholen, welke met pistolen waren gewapend, zooals bij de politie en in het leger nog in gebruik zijn. De opstan delingen waren geruimen tijd geoefend. De plannen voor den „Putsch" zijn in een badgelegenheid aan den Donau be raamd. De weduwe van wijlen bondskanselier Dollfuss zal op 15 Aug. met haar kinde ren Riccione verlaten, om naar Oostenrijk terug te keeren, waar zij vermoedelijk haar intrek zal nemen bij haar ouders. BINNENLAND. Overleden is te den Haag ir. E. P. Wel- lenstein, directeur van Economische Zaken in Nederl. Indië. (Binnenland, 2e Blad.) De Eerste Kamer over de instelling van een Verkeersfonds. (Binnenland, 2e Blad) De Eerste Kamer over het wetsvoorstel inzake belasting op goederen in de Doode Hand. (Binnenland, 2e Blad). Het verhaal van kosten van Ziekenhuis- verpleging. (Binnenland, 2e Blad.) Het rapport-Kooien inzake het tegen gaan van communisten en dergelijke ais lid van vertegenwoordigende lichamen. (Binnenland, 2e Blad.) Spoorwegbotsing nabij Amsterdam eischt 12 gewonden. (2e Blad en Laatste Be richten, le Blad). Een reeks emsitige verkeersongevallen (Gemengd Nieuws, 2e Blad en Laatste Be richten, le Blad.) Nederland wint den Davis-Cup wedstrijd tegen Monaco met 41. (Sport, 3e Blad.) De Nationale Zwemwedstrijden van De Zijl. (Sport, 3e Blad.) De Njord-Acht naar Luzern vertrokken. (Sport, 3e Blad.) i BUITENLAND. Hitier antwoordt Engeland in een inter view. (Buitenland, le Blad.) De komende vlootbesprekingen. (Bui tenland, le Blad.) Rond Hindenburg's uitvaart. (Buiten land en Tel., le Blad.) Nieuwe moeilijkheden in het Verre Oosten (Buitenland, le Blad.) Radio-rede van president Roosevelt. (Buitenland, le Blad.) Ernstige dynamiet-ontploffing in Japan. 24 slachtoffers. (Buitenl. Gemengd, 2e Bi.), FRANKRIJK. Werkverschaffing De radicaal socialisten Onlusten in Algiers. De minister van openbare werken, Flan- din, heeft een medewerker van de „Jour nal" een en ander medegedeeld over zijn plannen tot werkverschaffing. Hij wil o.a. Frankrijk bedekken met een electriciteitsnet, dat de groote indus trie-centra zal verbinden. Bovendien wil hij een grooten stuwdam naar Amerikaansch voorbeeld doen bou wen. Verder wil hij het vraagstuk onder zoeken, hoe de auto voor personen- en goederenverkeer nuttig te maken voor de spoorwegen. In radicaal-socialistische kringen is men momenteel doende een middenpartij te stichten tusschen uiterst links en uiterst rechts, onder leiding van de radioaal- socialisten. Men ziet hierin de eenige mogelijkheid tot behoud van het radicaal-socialistisch ideaal. Een dronken soldaat heeft te Constan- tine (Algiers) Zaterdag onder de inland- sche bevolking opschudding verwekt, welke ontaardde in vechtpartijen, waarbij ge schoten en met steenen geworpen werd. Drie en twintig personen werden gewond. De politie herstelde de orde. Gisteren hebben opnieuw onlusten plaats gehad, blijkbaar van een anti-Joodsch karakter. Algerijnen staken een aantal Joodsche winkels in brand. Uit Algiers werden onmiddellijk Sene- gal-troepen gezonden, met gendarmen en brandweer en gisteravond was de orde weer hersteld. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, doch men spreekt van talrijke gewonden en zelfs dooden. o BULGARIJE. De hervatting der diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie Gisteren is officieel het protocol gepu bliceerd over het herstel der normale di plomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Bulgarije, dat op 23 Juli j.l. te Istanboel is onderteekend. Elk der beide landen verplicht zich, elke Inmenging in de binnenlandsche politiek van het andere land achterwege te laten, zoowel direct als indirect. Daarbij worden nadrukkelijk agitatie en propaganda en de bevordering daarvan genoemd. De over eenkomst bevat voorts bepalingen inzake het instandhouden van gewapende orga nisaties op het gebied van het andere land en een verbod van het verstrekken van wapenen aan opstandige bewegingen, Tenslotte verplichten beide partijen zich, in diplomatieken dienst geen gebruik te maken van politieke emigranten. Laatstgenoemde clausule schijnt op aan drang van de Bulgaarsche regeering aan de overeenkomst te zijn toegevoegd, naar aanleiding van een oud gerucht, dat de Sovjet-regeering voornemens zou zijn, den inmiddels tot Rus genaturaliseerden Bul gaar Dimitrof als diplomatiek vertegen woordiger naar Sofia te zenden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1