THE KID FROM SPAIN. 75*,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Augustus 1934 Derde Blad No. 22812 BINNENLAND. Voor baby ZWITSEBSCHE BALSEM INGEZONDEN. BSi^, 1 j het nederl. roode kruis. Bi] Kon. Besluit is aan dr. M. Rutgers te ^Gravenhage op verzoet op de meest eer volle wijze ontslag verleend als lid van het dagelijkse h bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, zulks onder dankbetuiging voor de vele gedurende een reeks van jaren In genoemde functie aan den lande be wezen diensten; is voor vijf jaren benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het Neder landsche Roode Kruis dr. H. K. Offerhaus te 'sGravenhage. de omzetbelasting. Vragen van den heer Blomjous. De heer Blomjous heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Financiën: 1. Heeft Uwe Excellentie kennis geno men van de voorwaarden waaronder op 6 Augustus as. door de Gemeente Amster dam eene aanbesteding wordt gehouden voor de levering van 8 mlllioen straatklin kers, en waarbij o.m. wordt bepaald, dat de prijs van inschrijving, die per eenheid is, de omzetbelasting moet inhouden? 2. Is de Heer Minister met ondergetee- kende van oordeel, dat deze bepaling in strijd is met de constructie der wet op de omzetbelasting, waar immers artikel 8 zegt dat de belasting verschuldigd is door den fabrikant, die de goederen levert en dat de fabrikant verplicht is de belasting aan den kooper in rekening te brengen, welke laatste gehouden is haar te gelijk met den koopprijs te voldoen, en dat bedingen strij dig met dit artikel nietig zijn? 3 Is Uwe Excellentie niet van oordeel, dat de openbare lichamen zich dienen te houden aan de wet en aan de ministerieele aanschrijving tot hen gericht verzoekende te koopen exclusief omzetbelasting? 4. Is Uwe Excellentie niet van oordeel dat dit voorbeeld door openbare lichamen gegeven, er toe zal leiden dat ook particu lieren druk zullen gaan oefenen op verkoo- pers-fabrlkanten om den koopprijs te be palen inclusief omzetbelasting en dat zoo doende, tegen de bedoeling van den wet gever in, deze belasting eene zuivere be drijfsbelasting wordt, welke, waar de in dustrieën reeds thans in een zeer moei lijken toestand verkeeren. een al te zwaren last op haar zoude leggen? 5. Welke maatregelen stelt Uwe Excel lentie zich voor om de openbare lichamen tot de overtuiging te brengen, dat het op de eerste plaats op hunnen weg ligt, letter en geest der wet te handhaven? NIEUWE BRAZILIAANSCHE GEZANT BENOEMD. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de heer Pedro Moraes Barros benoemd is tot gezant te 's Gravenhage. nieuwe commandant der marine. Schout bij nacht T. L. Kruys. De „Staatscourant" van gisteravond bevat het bericht, dat aan den vice-admi- raal C. J. E. Brutel de la Rivière op zijn verzoek met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag is verleend als comman dant der Marine. Zijn opvolger is de tot schout-bij-nacht benoemde kapitein-ter-zee T. L Kruys. Het „Hlbd" heeft volgende bijzonderhe den uit het leven van den nieuwen com mandant uit diens mond: „Op 16 September 1905 werd ik aange steld tot Adelborst der eerste klasse. Aan mijn jeugd heb ik veel vriendelijke her inneringen bewaard.... op lateren leef tijd is het vaak een vreugde op vroegere dagen terug te zien." „Eerst ging ik anderhalf jaar met den ouden „Kortenaer" naar West-Indië. Toen ik in Holland terugkwam, werd ik in Nij megen geplaatst, waar ik werd gedeta cheerd bij de riviervaartuigen. De marineschepen waren reeds in mijn jeugd, zoo u begrijpt, stoomschepen. Wat zeilvaartuigen aangaat, daarvan was al leen de „Urania" ons bekend." „Van 1908 tot 1909 heb ik veel op zee gevaren bij de visscherijpolitie. Dat was altijd een aardige dienst. In die tijden was de Nederlandsche visschersvloot veel grooter dan nu. De visscherijpolitie heeft o.a. ook de taak, op zee geneeskundige hulp te verieenen. Daarvan werd door de bemanning van de visschersvloot zeer veel gebruik gemaakt. Ook was de wins en stoomlier wel eens kapot, en dan riepen ze onze hulp in, welke wij bereidwillig ver leenden. Eind 1909 heb ik in Indië op de „Hertog" gediend. De heele Oost heb ik zoo'n beetje omgezworven, ook rond Australië heb ik met de „Hendrik" geva ren." „Toen ik weer in Holland terugkwam, ben ik een jaar lang bij den torpedodienst in Hellevoetsluis geweest. Daarna werd ik bij de opleiding voor matrozen, ook in Hellevoetsluis. gedetacheerd. Vervolgens kwam ik op de „Gelderland" en ook op de „Holland". Van 1915 tot 1919 werd ik in gedeeld bij den Torpedo-dienst. Daarna weer naar Indië, waar ik gedurende 5 jaar bij de Afdeeling Personeel werkzaam was. Toen weer naar Holland". „U hebt een groot deel van de wereld gezien, uw loopbaan was wel vol afwisse ling". merken wij op. „Ik houd van de zee," zegt de nieuwe vlootvoogd eenvoudig. „Ieder bij de marine gaat, waar hij geroepen wordt." „Toen ik in Holland terugkwam," ver volgt de nieuwe vlootvoogd, „werd ik in Vlissingen commandant van de mijnen- leggers en op Hr. Ms. „Van Meerlant" ge plaatst. Ik heb den wintercursus gevolgd aan de Hoogere Marine Krijgsschool. Te Vlissingen werd ik voorts te werk gesteld bij den staf van den ondercommandant van de Marine, en fungeerde bijna twee jaar als le officier van de „Noord-Bra bant", die, zooals u weet, het wachtschip is in Vlissingen. „In 1929 ging ik weer naar Indië als commandant van de „Krakatau", daarna was ik gedurende een jaar divisie-com mandant van de torpedobootjagers, en voorts een jaar lang commandant van het Station voor Onderzeebooten te Soerabaja. Aldaar had ik dus mijn eerste contact met den onderzeedienst. In November thulsge- varen, ben ik commandant geworden, in eenzelfde betrekking, n.l. commandant van den Onderzeedienstkazerne in Den Helder. Mijn nieuwe functie van schout-bij-nacht hebt u uit de bladen kunnen lezen." TERUGGAVE VERGUNNINGSRECHT INGEVOLGE DE TABAKSWET. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat terug gave zal plaats vinden van hetgeen inge volge de beslissing van den toenmaligen minister van Financiën d.d. 29 Juni 1925, aan vergunningsrecht ingevolge de Ta bakswet ter zake van bedrijven, uitgeoefend in vennootschappen onder een firma, wegens het vorderen van dat recht van de leden dei' vennootschap meer is vol daan dan verschuldigd zou zijn geweest indien het vergunningsrecht van de ven nootschap zou zijn gevorderd. Belanghebbenden wordt verzocht zich daartoe vóór 15 September 1934, bij een ongezegeld verzoekschrift, onder overleg ging van bescheiden, die tot bewijs van hun aanspraken kunnen strekken, te wen den tot den inspecteur der invoerrechten en accijnzen, binnen wiens ambtsgebied het vergunningsrecht is betaald. Het verzoek moet worden gedaan door of namens de gezamenlijke tn het verzoek te vermelden personen, die met betrekking tot een bepaalde vennootschap aanspraak op teruggaaf meenen te kunnen maken. In de daartoe leidende gevallen moet het verzoek vergezeld gaan van de aan de ven- nooten uitgereikte hedrijfsvergunningen, ter verwisseling in een bedrijfsvergunning ten name der vennootschap. STENOGRAFENCONGRES. f Te Amsterdam wordt heden en volgende dagen een Internationaal Stenografen- congres gehouden. Een groot aantal ver tegenwoordigers uit verschillende landen kwam daarvoor hedenmorgen in het Carl- ton-hotel bijeen. De minister van Onder wijs. mr. H. P. Marchant. eere-voorzitter van dit congres, die het congres zou openen, had bericht gezonden verhinderd te zijn wegens verblijf in het buitenland. De Regeering werd thans vertegenwoor digd door prof. dr. G. A. van Poelje, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs. In de Engelsche taal sprak deze de openingsrede uit. „KWATTA" WERKT NIET MEER OP ZATERDAG. In verband met de slapte in het bedrijf heeft de directie der N.V. Stoomchocolade- en Cacaofabriek Kwatta, gevestigd te Breda besloten, het bedrijf des Zaterdags stil te leggen. Hiermede voorkomt men, dat werklieden zouden moeten worden ontslagen. Op de andere dagen der week gaat het werk op normale wijze door. (Hbld.) RECLAME. 5370 Ncdorlondsch (nbrikao* DE ZAAK SPANSIER. De Berlijnsche correspondent van het Volk meldt aan zijn blad naar aanleiding van het proces Spansier. de Nederlander, die voor het Dudtsche ..Volksgerecht"- te recht staat wegens .Landesverrat" het volgende In verband met het proces Spansier heb ik mij tot de autoriteiten van het Volks gerecht gewend, ten einde inlichtingen te verkrijgen over den stand van het proces. Mij werd geantwoord, dat Spansier gis teren reeds is veroordeeld, na te zijn ver dedigd door den Duitschen advocaat Hubke Geen enkele buitenland sche verdediger werd toegelaten. De geheele behandeling is in het geheim geschied. Op mijn uit drukkelijke vraag, tot hoe lang Spansier was veroordeeld, werd mij geantwoord, dat men dit helaas niet kon zeggen. Ik heb mij daarop nog in verbinding gesteld met twee collega's, die zich eveneens tot de autoriteiten hebben gewend, doch zij kre gen hetzelfde antwoord. Wij weten dus niet. waar onze landgenoot Spansier zich momenteel bevindt en tot welke straf hij is veroordeeld. Naar aanleiding hiervan heeft de redac tie zich in verbinding gesteld met den Nederlandschen gezant te Berlijn. De gezant antwoordde van een veroor deeling van onzen landgenoot nog niets te weten. Het eenige, wat hij wel wist, dat het proces met volstrekt gesloten deuren was behandeld. Ook in de Duitsche bladen had niets over een veroordeeling van Spansier gestaan. Op het verzoek, of de gezant zoo spoedig mogelijk wilde trachten bevestiging van een veroordeeling te krijgen, antwoordde Z.E.. dat dit thans zeer bezwaarlijk zou gaan daar in verband met het overlijden van von Hindenburg alle departementen waren gesloten en geen der betrokken autoriteiten te bereiken viel. De gezant beloofde echter vandaag op informaties te zullen uitgaan, waarvan hij het resultaat terstond zou mededeelen aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken in Den Haag. Volgens de „Vooruit" luidt het vonnis: 2 jaar waarvan 1 jaar preventief afgaat. DE DIESELTRACTIE BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen is spoedige uitbrei ding van de Dieseltractie bij de Ned. Spoorwegen te wachten. De lijnen Utrecht Amersfoort-Zwolle-Groningen en Utrecht 's Bosch-Roosendaal komen voor de Die seltractie het eerst in aanmerking. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.)' Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NUTTELOOS DOODEN. Het dooden van dieren kan dan alleen worden gerechtvaardigd, wanneer daar mede een belang wordt gediend: dit be lang dient aan zekere voorwaarden en aan bepaalde normen te voldoen en wel aan dezulke, die als algemeen geldend mogen v/orden aangenomen; zoo b.v. kan de voe ding van menschen en dieren tot de nood zaak leiden om te dooden. Bij het visschen, dat bij voorkeur in de vacantie naarstig door ons Leidenaars wordt beoefend, mag het niet anders zijn. Visschen kan, hoe gemoedelijk het er aan de buitenkant moge uitzien, tot een zeer wreed bedrijf gemaakt worden. Een aantal vischjes, te klein om voor consumptie te dienen, die in wat drabbig water langzaam bezig waren te sterven, gaf aanleiding tot het volgende praatje met de visschers, twee dreumessen van, nog geen tien. Wat doen jullie met die beesten? Als ze dood zijn, krijgt ze de poes. Zien jullie dat ze langzaam stikken? Daar voelen ze immers toch mikt van? Zou je denken, dat het prettig is om langzaam te stikken? Me vader zegt, geef ze maar an de poes. Ouders, duizenden kinderen visschen in de vacantie. Geeft ze eenig begrip van het leven, van welk wezen ook. Visschers. wordt de visch gevangen voor consumptie, doodt ze dan onmiddellijk na het vangen, bespaart ze het lijden van het langzaam sterven. Is de visch te klein of wordt ze niet gegeten, deponeert ze dan weer in het water. Voorzoover visschen als sport wordt be schouwd, zal elke rechtgeaarde visscher deze handelswijze beoefenen. Wanneer de ouders nadenken en willen meewerken wordt veel lijden de kleine hulpelooze schepseltjes bespaard en kun nen de kinderen er nog wat van leeren ook en wel: Eerbied voor het Leven! NATUURVRIEND. ADRES VAN DE GROOTHANDELAREN IN AARDAPPELEN. Door de Groothandelaren in Aardappelen uit de groote steden, welke te Amsterdam in vergadering bijeen waren, is naar aan leiding van de nieuwe bepalingen aan gaande Vervoervergummingen van Aard appelen een telegram aan het Ministerie van Economische Zaken gezonden, waarin wegens practische onmogelijkheid tot juiste naleving van deze bepalingen op schorting van heffing op aardappelen ver zocht wordt, daar de prijzen der aard appelen voor de telers voldoende loonend' zijn en de prijs van het product voor vele consumenten te hoog wordt. DE DOOD OP AARDE. Drie dagen bij de levenden. De Mensch met zijn dichterlijke fan tasie heeft zich sinds lang van den Dood een treffend beeld gevormd. Het is een lang, gebogen man in somber plooi-ge- waad, met boven zich, sinister blinkend, het lemmet van een zeis. Een melancho lisch levensmaaier, die stil zijn schijnbaar wreede taak verricht. De Dood is weinig jonger dan het Le ven, hij weet zeer veel, en heeft zeer veel gezien. Hemel en Hel bergen hem geen geheimen. Den Mensch heeft hij in mil- lioenenvoud ontmoet Toch bleef er één mysterie steeds voor den Dood bestaan, juist ómdat hij de Dood isDe Mensch zelfs weet er méér van, ten minste kón er meer van weten. Het is het Leven! De Dood kent van het Leven slechts de laatste oogenblik- ken, hij ziet elk mensch te kort, dan dat die hem de kern van het Leven kon ver klaren. Er is dan ook iets, dat de Dood maar niet begrijpen kan. De meeste menschen waaraan hij het doodsoordeel voltrekt, verkeeren in beklagenswaardig lijden. Zij zijn zwaar ziek, zij voelen helsche pijnen of zij zijn zeer vermoeid, doordat het Leven hen blijkbaar heeft uitgeput. Nauw heeft hij met zijn zeis de laatste rafel draad, die hen aan 't Leven bond, door sneden, of alle pijn en last valt mét de stoffelijkheid van hun bevrijde ziel. Zij wéten, dat de Dood die vrijheid brengt, en tochzij schrikken als hij nadert! Dit kwetst den Dood, dit onbe- grijpen, want wat hij brengt is eer ge schenk dan straf. Maar vréezen dóen zij hem! Zij willen van hun aardsch bestaan niet scheiden! Zij klampen zich aan het Leven! Waarom? Dat vraagt de Dood zich af: waarom? Het Leven lijkt hem druk, ru moerig, bijtijden wreed. Wat maakt het Leven- voor den Mensch de moeite waard? Eeuwen heeft de Dood zich enkel maar verwonderd, terwijl, deemoedig hoofd schuddend, hij levenshalmen sneed, maar nurukt hij zich uit de sleur! Wéten wil hij! En in dit jaar bergt hij drie da gen lang zijn zeis. Hij neemt verlof. Niet om te rusten. Het Leven gaat hij zélf doorgronden. Onder de menschen gaat hij, als hun gelijke. Hij gaat drie dagen leven, zich hullend m een menschelijk lichaam, een lichaam met een kloppend hart, dat alles voelt zooals een sterfelijk mensch het voelt. Zijn hooger-ik zal elk gevoel ontleden, en waarborgt dat hij het groote onderken nen zal, waar 11 menschengeest verstrikt taakt in het kleine. Zoo zal hij leeren ®aar de kern des Levens schuilt! Zijn zeis ls opgeborgen. Drie dagen sterft geen mensch op aard. Gebeure wat gebeure, geen doode valt. Er zullen sche pen zinken, er zullen treinen botsen, er Fredric March als de Dood en Evelyn Venable als Grazia, zijn bruid. zullen huizen branden, er zullen dokters falen, er zullen legers vechtenmaar niemand vindt den Dood. De Dood ging met vacantie. Hij test het menschelijk Leven. Wat zal hij vin den? Wat maakt het Leven voor den mensch het leven waard? Dit is de gedachtengang, die ten grond slag lag aan het verhaal van Aberto Ca- sella, waarop de Paramount filmmaat schappij haar film „Death Takes a Holi day", die binnenkort in Nederland onder den titel „Drie dagen bij de Levenden" zal uitkomen, heeft gebaseerd. „Drie Dagen bij de Levenden" is een film, die tot nadenken stemt. Zij ver schijnt in een wereld waarin eenerzijds lichtzinnigheid, anderszijds wanhoop den boventoon voeren zij komt den men schen ernst en vertrouwen brengen, want zij legt den dieperen zin van het Leven bloot. Zij schijnt op het juiste moment te ko mengetuige de belangstelling, die in Amerika door dit filmwerk wordt gewekt. Fredric March, speelt in „Drie Dagen bij de Levenden" de rol van zijn leven. Hij is de Dood, die eerst als onheilspellen de schaduwen later als de vreemde prins Sirki de menschen fascineert. LÉHAR'S „FRASQUITA" ALS FILM. Men is in de Weensche Sascha-ateliers met de opnamen voor de muzikale At- lantis-film der UFA „Frasquita", waar aan Franz Léhars bekende operette ten gronde ligt. begonnen. De titelrol speelt, danst en zingt Jarmila Novotna. haar partner ls Hans Heinz Bollmann, die in de rol van Armand op 't tooneel op groote successen kan terugblikken. De komi sche rol van Hyppolit belichaamt Heinz Rühmann. Een nieuwe ster, Charlott Dau- dert, en de komiek Max Gülstorff en Ru- dolf Karl maken het ensemble compleet. Tengevolge van een plotseling ingetreden ongesteldheid is regisseur E. W. Emo ver hinderd de regie van de film „Frasquita" te voeren. De ensceneering heeft Carl Lamac, de bekende regisseur van vele suc cesvolle films, op zich genomen. De op namen zijn reeds eenigen tijd geleden on der zijn leiding in de Sieveringsche Sa scha-ateliers begonnèn. De hoofdrollen vertolken Jarmila Novotna, Hans Heinz Bollmann, Heinz Rühmann, Charlott Dau- dert, Hans Moser, Max Gülstorff e.v.a. Muziek: Franz Léhar, muzikale leiding: Willi Schmidt-Gentner, architectuur: Ju lius v. Borsody, costuums: Alfred Kunz. Opname-leider: Rolf Eckbauer en Josef Staette, camera: Eduard Hoesch, produc tieleider: Reinhold Meissner. FILMPJES. Anna Sten, de Russische actrice, die eenige jarfen geleden door Samuel Gold- wyn werd ontdekt, en die met haar eer ste Amerikaansche productie „Nana" plot seling tot de meest op den voorgrond tre dende sterren ging behooren, zal de hoofd rol vertolken in „Barbary Coast", naar een scenario van Herbert Asbury. Als te genspeler is Carry Cooper gecontracteerd. Onmiddellijk na het beëindigen van deze film zal een aanvang worden gemaakt met „Resurrection" gebaseerd op Tol stoi's „Opstanding". De hoofdrollen van deze film zullen in handen zijn van Anna Sten en Frederic March. De regie zal wor den gevoerd door den in den laatsten tijd veel geroemden regisseur Rouben Mamou- lian, die o.a. de laatste Garbofilm „Ko ningin Christina" regisseerde. Beide films worden door United Artists uitgebracht. Binnen niet al te langen tijd zal de der de film van de onlangs opgerichte Engel sche onderneming London Film Prod, be ëindigd worden. Deze film is gebaseerd op het leven van Don Juan, den onsterfe- lijken figuur uit de Spaansche geschiede nis er. getiteld „The Private Life of Don Juan". De voornaamste rollen van deze productie zijn in handen van Douglas Fairbanks Sr., Merle Oberon, (bekend uit Hierboven Eddy Cantor, een der popu lairste Amerikaansche humoristische ac teurs als pseudo-stierenvechter in de mu- zikaal-romantische film „The Kid from Spain", die deze week hier vertoond wordt. Eddie Cantor is één der belangrijkste figuren uit de Amerikaansche amuse mentswereld. In 1916 kwam hij als komisch acteur in een operette voor 't eerst onder de publieke aandacht. De beroemde revue koning Ziegfeld merkte hem op en van dat moment af was Cantor een beroemdheid. In de groote Ziegfeld-shows „Kid Boots" en „Whoopee" was hij de hoofdpersoon en vijf seizoenen achtereen liep New-York uit om Cantor in „Whoopee" te zien. United Artists engageerde hem voor de film, welke naar deze revue-operette werd gemaakt en toen het succes zéér groot bleek, volgden snel eenige andere füms, waarvan „Kid from Spain", Palmy Days" en „Roman Scandals" de voornaamste zijn. Cantor is niet alleen acteur hij is tevens een zeer verdienstelijk auteur van revues, tooneelstukken, bedjes, terwijl men aanneemt, dat hij „de meest beluisterde radio-artist der U.S.A." is. „The Private Life of Henry VIII" als Anna Boleyn), Benita Hume en Binnie Barnes, (eveneens bekend uit „The Private Life of Henry Vin" als Katharina Howard i. De regie zal gevoerd worden door den Hongaar Alexander Korda. die zich met de twee groote historische films „Hendrik VIU" en „Catharina de Groote" een bij zonderen naam wist te verwerven. In tegenstelling met verschillende be weringen, als zou Walt Disney, de schep per der „Sllly Symphonies", een serie ge kleurde teekenfilms, die in den laatsten tijd ook hier te lande met zeer veel bijval worden vertoond, na het succes van deze filmpjes, zijn eerste creatie Mickey Mouse voor goed in het vergeetboek doen ver dwijnen, kunnen wij mededeelen, dat de productie van Mickey Mouse films geens zins is verflauwd. Integendeel, het ko mende seizoen brengt United Artists, de maatschappij, die al de Disney-producten distribueert, een belangrijk aantal nieuwe „Mickey's", die eveneens gekleurd zullen zijn met het nieuwe Technicolor procédé. United Artists bericht, dat Charles Chaplin, de filmkomiek bij uitnemend heid. die sinds geruimen tijd geen film heeft vervaardigd, binnenkort wederom aan het werk zal gaan. Een titel van deze nieuwe Chaplin Film is nog niet bekend, wel echter staat reeds vast, dat de regie door hem zelf zal worden gevoerd. Het groote succes, dat London Film heeft geboekt met de bijzondere histori sche film: „Het Liefdeleven van Hen drik VIII", heeft aanleiding gegeven tot het vervaardigen van een tweede soort gelijke film, die wederom andere episoden toont uit het leven van den roemruchten en trouwlustigen monarch. De hoofdrol is weer in handen van Charles Laughton, terwijl ook deze film door United Artists zal worden uitgebracht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9