75,te Jaargang VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934 No. 22812 jfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. Het voornaamste Nieuws van heden. RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINUINGEN. VACANTIE-ADRES EIDSCK DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN:j gO Gtó. pér régel voor advertentlen uit Lelden en plaatsen jfaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenibueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OW. Bureau Noordeindeplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Leiden per 3 maanden f.2:35; pér weet ,3.v... f.0.» Bulten leiden, waar agenten gevestigd ztjn, per week 0.19' Franco per post f. 2.35 portokosten. I pit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. rijkskeuring van hengsten. lurgemeester en Wethouders van Lelden; Gelet op de circulaire van de Gedepu- trde Staten van Zuid-Holland, van den Juli 1934; Irengen ter kennis van belanghebben- j, dat de gewone Rijkskeuringen van dekking bestemde hengsten in het i|aar van 1934, welke alléén door de hmboekcommissiën zullen geschieden, lor Zuid-Holland zullen worden gehou- Jen te: iKedichem, op Donderdag 23 Augustus t, 10.30 uur, voor type tuigpaard: Rotterdam, op Donderdag 13 Septem- Ir e.k., 9 uur, voor type trekpaard. iDaarbij vestigen zij de aandacht van Telanghebbenden, voor zooveel noodig, op fn Inhoud van de artikelen 21 tot l met 29 van het Koninklijk Besluit van I Augustus 1922 (Staatsblad No. 493) [ellt Koninklijk Besluit voor belangheb- mden ter Secretarie der Gemeente ter jzage ligt. [Tevens worden de belanghebbenden er pgev.-ezen, dat de inschrijvingsbiljetten lor de keuringen op vrachtvrije, schrif- lljjke aanvragen, aan eigenaren en hou- fcrs van hengsten door den Secretaris der Itovlnciale Regelingscommissie, den heer f. Oly, Frankenslag 400 te 's-Gravenhage, lullen worden verstrekt. J. SPLINTER GZN. Weth. loco-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, lelden, 3 Augustus 1934. 5413 Burgemeester en Wethouders van Leiden ngen hierbij ter openbare kennis, dat Koninklijk Besluit van 21 Juni 1934 65 is goedgekeurd het besluit van den meenteraad van Leiden van 14 Januari 14. waarbij de Klimmende Leeuwsteeg |an het openbaar verkeer wordt ont rokken. J. SPLINTER G'/ii., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I Lelden, 2 Augustus 1934. 5353 prof. dr. a. e. van arkel. diploma voor geoefend zwemmer (ster). Prof. dr. A. E. van Arkel. Prof. dr. A. E. van Arkel, tot dusverre herbonden aan het natuurkundig labora- erium der Philipsfabrieken te Eindhoven, lie dezer dagen benoemd is tot hoog leraar in de scheikunde aan de Leidsche Universiteit als opvolger van prof. dr. F. A. H. Schreinemakers. In de zweminrichting „De Zijl." Onder zeer groote belangstelling vond gisteravond het diploma zwemmen plaats foor geoefend zwemmer(ster) in de zwem inrichting De Zijl. Het diploma werd uitgereikt aan de na volgende personen: H, Klinkhamer, W. v. d. Berg Wzn., D. |J Brands, C. J. v. d. Kaay, D. Been, P. J. |D Stroebei, W. F. v. d. Laken, A. ter Haar |Voorschoten, A. v. d. Hoogt, Wim v. d. Berg Jr., Jean Adriaan Zwanenburg, Ma- rinus Daalmeyer, Henk Nyenhuis, Theo Etikvoort, Jan Quys, J. A. Hunteman, K. H. Thiel, G. Ph. Bol, K. Key, P. Pont, A. J. de Vrind, J. de Looff, A. Brugman, B. IDaalmeyer, en Bart van der Lelie en aan Ijnej. J. v. Evert, G. Brinks, C. van Lies- Inout, N. Wallaard, D. de Vries, mevr. v. |d. StarSlingerland, Mien Bonte, Annie Ivan Vliet, Ynske Nijenhuis, Rie Eikerbout, Luca Wielinga, Annie van Es, Gerrie Moo- ;fn, Marie Hoognes, Rika Klomp, Chris- tlen te Vriend. DENKT OM UW RIJWIELPLAATJE. Bij de politie zijn reeds verscheidene aangiften gedaan van diefstal van rij wielplaatjes. Men zorge du3 voor een de gelijke bevestiging der plaatjes op het rij wiel! tuinconcert „crescendo". Gisteravond is ter gelegenheid van het onlangs gevierde 25-jarig jubileum der Harmoniekapel T. en D. in den tuin van Oud-Hortuszicht" een buitengewoon ge slaagd concert gegeven, welwillend aan geboden door het bekende Chr. Fanfare corps „Crescendo" uit Sassenheim, onder leiding van den directeur den heer W. J. Smolders, die reeds vele malen getoond heeft, met een aan zijn zorgen toever trouwd ensemble veel te kunnen bereiken. Dat blijkt ook met „Crescendo" het geval te zijn: een interessant programma, dat hooge eischen stelde, werd prachtig uit gevoerd. Blijkens het telkenmale luid op klinkende applaus, had het bij de vele toehoorders een doorslaand succes. Het concert zal ook door de jubileerende ver- eeniging op zeer hoogen prijs gesteld zijn! Het was een mooie avond! aanrijding. Gisteravond omstreeks kwart voor elven dimde de heer M., alhier, op den Rijks straatweg bij de Maaldrift, het licht van zijn auto. waardoor hij niet de bakfiets zag, bestuurd door N. C„ eveneens alhier woonachtig. Een aanrijding volgde, waarbij C. tegen den grond werd geslingerd en een ern stige hersenschudding alsmede ontvellin gen opliep. Met de politieauto is hij naar het Aca demisch Ziekenhuis alhier overgebracht. Bij informatie, vernamen wij hedenmor gen, dat er geen levensgevaar bestaat en de toestand van den patiënt bevredi gend is. o handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen: Firma J. van Cleef, Haar lemmerstraat 174. Leiden, manufacturen. Bovengenoemde handelszaak is omge zet in een N.V. Naamlooze Vennootschap van Cleef's Manufacturen-, Bedden- en Tapijtenhandel, Leiden, Ned. Sts.Crt. Woensdag, 25 Juli 1934 No. 141/1392. Dir. B. W. H. Bouchier, Leiden. Comm.: A. H. J. v. d. Horst, Leiden. Het Maatschappelijk kapitaal bedraagt f. 50.000 het welk geheel geplaatst en gestort is. Fll.: 's Gravenhage (onder den naam H. van Cleef). idem (onder den naam H. van Cleef) en Amsterdam (onder den naam P. Bouchier). L. N. Baalbergen en Zoon, Voorstraat 47a, Katwijk aZee, kleermakerij en han del in confectie. Wijziging handelsnaam in: Baalbergen en Zoon. A. M. Laken (C. J. v. Leeuwen), Hee renstraat 83, Leiden, winkel in manu facturen en wol. Wijziging handelsnaam in: C. J. van Leeuwen. ARBEIDSBEURS. Op den 2den Augustus 1934 waren 3092 (v.j. 2512) werkzoekenden ingeschreven. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Handenarbeid, de heer J. Jur- Jaanz, alhier. De dames A. H. van Halderen en A. Zanen, alhier, zijn te 's-Gravenhage ge slaagd voor het Hoofdacte-examen. Mej. J. H. Werkman, alhier, is te Utrecht, geslaagd voor het examen En- gelsch L.O. De dames M. Klaassen en E. E. K. Scholz alhier zijn geslaagd voor het examen Hoogduitsch akte L. O. Niet W. van der Broed, maar W. v. d. Broek alhier, is geslaagd voor de Nijver- heidsacte Nj. Morgenmiddag vertrekken van het station alhier 21 kinderen van de afdee- ling der S.D.A.P., die van 5 Augustus tot en met 11 Augustus zullen kampeeren in het Kinderkamp van de A.J.C. te Nunspeet uitgaande van het vacantie-kinderfeest Tracteerfonds A. J. C. IJMUIDEN, 2 Aug. Tarbot per K.G. f 1.150.85. Tongen f. 2.601.30. Middelschol per kist van 50 K.G. f.26—23.50. Zetschol f.21—19. Kleine Schol f. 18—6.20. Schar f. 5.50. Schelv. f 22 Kleinmiddel Schelv. f 19—13. Kleine id. f 94.20. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f. 4520. Gullen per kist van 50 K.G. f 7 2.75. Lengen per stuk f. 0.600.36. Wijting p. kist van 50 K.G. f. 2.60. Makreel f. 9 7,90. Koolvisch per stuk f. 0.40. Aangekomen 1 stoomtrawler: IJM 491, met f. 2882 en de logger KW 23 f 262 en de haringlogger IJM 149, met f. 3227 voor pekelharing. VLAARDINGSCHE MARKT, 3 Augustus. K.W. 43 met 21 last van 2 schepen; K.W. 149 met 31 last; VL. 25 met 33 last. Prijzen: Maatjesharing Zuid groen 12.10 16.30; maatjesharing Zuid f.12 20- 14.20; maatjesharing Noord f. 10.60—12.00: volle haring Noord f. 15.9016.60; volle haring Zuid f. 15.6014.00; alles naar kwaliteit. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Hindenburg's dood. Zooals wij voorzagen, heeft het ver scheiden van de figuur van Von Hinden burg over de wereld een golf van deelne ming doen gaan. Algemeen is de sympa thie voor dezen waren grooten Duitscher! De gang van zaken na zijn dood baart in het buitenland onrust. Men vreest vrij algemeen, dat thans een nieuwe periode van onrust en spanning zal aanbreken. In Italië treedt dit gevoel reeds zoo sterk naar voren, dat de troepen aan de Oos- tenrijksche grens, die men dacht te kun nen terugnemen, daar zullen blijven. Behoudens uitdrukkingen van persoon lijk leedwezen weigert men in officieele kringen te Weenen zich uit te laten over den dood van Hindenburg. Officieus be schouwt men den dood van Hindenburg en de vereeniging van de functies van rijkspresident en rijkskanselier in handen van Hitier min of meer als een nieuwe verwikkeling, te meer daar men op goed gezag vernomen heeft, dat Hindenburg vóór de jongste verergering van zijn ziek te voornemens is geweest eigenhandig aan Miklas te schrijven, dat hij de jongste ge beurtenissen in Oostenrijk betreurde en daarbij te pleiten voor een atmosfeer van verzoening. En ook in Frankrijk, Engeland en el ders hoort men slechts sombere klanken. Hitier heeft gemeend den titel van rijkspresident niet te moeten voeren en wil slechts blijven „Fuehrer" en rijkskan selier. Het is een doekje voor het bloeden oftewel een wassen neus. Het laatste kan men ook zeggen van het onverwachte besluit om op 19 dezer ach terna nog een plebisciet te doen houden over Hitler's benoeming tot opvolger van Von Hindenburg. Men kan daarin slechts een manoeuvre zien om te trachten het wegkwijnend enthousiasme voor het na- tionaal-socialisme nog eens weer nieuw leven in te blazen. De uitslag is tevoren bekend.En het gevaar, dat een grooter aantal kiezers niet zal deelnemen aan het plebisciet, kan daarmede worden ver klaard! o FRANKRIJK. Begrafenis van maarschalk Lyautey. Geheel Frankrijk stond gisteren in het teeken van den nationalen rouw ter ge legenheid van de staatsbegrafenis van maarschalk Lyauthey te Nancy. Van alle openbare gebouwen woei de vlag halfstok. De stoet zette zich in beweging onder het gebeier der klokken. Naast de kist met het stoffelijk overschot gingen o.a. de mi nisters Tardieu, Barthou en Marin, als mede de resident-generaal van Marokko. In den stoet werden opgemerkt de bui- tenlandsche ambassadeurs, gezanten en militaire attaché's. In de kathedraal vond een rouwdienst plaats. Daarna volgde de overbrenging van het stoffelijk overschot •naar de place Stanisla, waar de minister van oorlog, Petain, namens de regeering de herdenkingsrede hield. Hij eerde maar schalk Lyauthey als een der scheppers van het Fransches koloniale rijk, waaraan hij dertig jaar van zijn leven heeft gewijd. OOSTENRIJK. Socialistische leiders in vrijheid gesteld. Nog een veroordeeling. De socialistische oud-burgemeester van Weenen, dr. Seitz en de overige socia listische leiders, die na de bloedige on lusten van Februari j.l. gevangen werden genomen, zijn op vrije voeten gesteld. De derde aanvoerder der opstandelin gen, die in de bondskanselarij waren bin nengedrongen, Paul Hudl, is door het mi litaire gerechtshof tot levenslange ker kerstraf veroordeeld. Bij zijn verhoor verklaarde de beklaag de dat hij niet bedoeld had, een omwen teling te weeg te brengen. Zijn vader is president van den Deutschmeisterbond. Men heeft hem bij de bewapening in de turnhai gezegd, dat dr. Rintelen aan den ingang van de kanselarij zou wachten. Daarop heeft hij zijn menschen het be vel gegeven, Dr. Rintelen onmiddellijk te begroeten met het commando: „Presen teert het geweer!" Wij dachten aldus Hudl dat de actie legaal was. dr. Schacht voorloopig voor 6 maanden de leiding van het departement voor Econo mische Zaken toe te vertrouwen. De rijkspresident heeft de hierop betrek king hebbende stukken op 30 Juli gereed gemaakt Dr. Schacht. De vereeniging in één persoon van de functies van president van 'de Duitsche Rijksbank en leider van het departement voor economische zaken, is te meer doel matig. daar de urgentste economische vraagstukken van de grondstoffen- en de economische voorziening, welke vraagstuk ken toch reeds het arbeidsgebied der Rijksbank raakten in één hand komen. Daar de president van de Duitsche Rijksbank ook tevoren reeds aan de zit tingen van het Rijkskabinet deelnam, kan men uit zijn benoeming tot minister van economische zaken opmaken, dat de prin- cipieele economische politiek der rijks- regeering geen verandering ondergaat. baar de rijksminister voor economische zaken tegelijkertijd belast is met de leiding van het Pruisische departement voor eco nomische zaken en Arbeid heeft de rijks kanselier op voorstel van den Pruisischen minister-president dr. Schacht eveneens de leiding van dit departement opgedragen Men vermoedt dat deze benoeming defi nitief is! De eerste Senaat van het volksgerechts hof veroordeelde den 27-jarigen commu nist Heinz Haagen uit Berlijn-Tempelhof wegens voorbereiding tot hoogverraad en misdrijf tegen de verordening tot behoud van den binnenlandschen vrede, de wet tot bescherming van de republiek en de wet tegen het opnieuw vormen van par tijen overeenkomstig den eisch tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 9 maanden preventief Aan Haagen. die sedert 1931 tot de K.P.D. behoorde, was na de nationale revolutie een koerierswerkzaamheid toege wezen met het doel de door het verbod der K.P.D. verbroken verbindingen onder haar vroegere leden weer aan te knoopen. Bij een poging om van een zoogenaam- den vertrouwensman der KP.D. te Post dam inlichtingen te verkrijgen over SA., S.S. en Stahlhelm werd hij verleden jaar ,te Nowawes gearresteerd. De „Maasbode" is van 115 Aug. in Duitschland verboden. mevrouw bets ranucci—beckman. Mevrouw Bets RanucciBeekman zal voor het seizoen 19341935 aan het Ver- eenigd Rotterdamsch Hofstad Tftoneel verbonden zijn als regisseuse en drama tisch adviseuse. BINNENLAND. Schout bij nacht t. L. Kruyt, hoofd der Marine. (Binnenland, 3e Blad). De zaak Spansier in Duitschland be recht. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Na het overlijden van Von Hindenburg. (3e Blad en Tel., le Blad). Hitier zal op 19 Aug. nog een plebisciet doen houden over zijn opvolging van den overleden rijkspresident. (3e Blad). Dr. Schacht tijdelijk Duitsch minister, (Buitenland, le Blad). De socialistische leiders in Oostenrijk op vrije voeten gesteld. (Buitenland, le Blad). inbraak. In den nacht van 14 op 15 April is in gebroken in het kantoorgebouw van de uitgeversmaatschappij N.V. van Dieshoeck te Bussum. De inbrekers waren binnen gekomen door aan de achterzijde van het gebouw een ruit in te drukken. De buit was niet groot en bestond uit wat klein geld en eenige zegels. Den vorigen dag was een tweetal zwer vers, oude bekenden van de politie op het politiebureau te Hilversum geweest. Zij hadden geld te leen gevraagd aan den commissaris, doch deze had geweigerd. De R. een werkloos kleermaker, had toen aan gekondigd dat hij „dan maar ging inbre ken". De vingerafdrukken op de inge drukte ruit kwamen overeen met die van den kleermaker. Weldra zat het tweetal achter slot en grendel. Vandaag stonden zij terecht voor de Vacantiekamer van de Amsterdamsche Rechtbank. Uit het rap- kort van dr. H. J. Overbeek bleek, dat de kleermaker verminderd toerekeningsvat baar is. De „compagnon" van den kleer maker, een werkloos mandenmaker legde een volledige bekentenis af. doch de kleer maker schoof alle schuld op zijn kame raad. De Officier van Justitie requireerde te gen beide verdachten, die reeds herhaal delijk met de Justitie in aanraking zijn geweest, een gevangenisstraf van ander half jaar. De navolgende schepen zjjn Zaterdag 4 Augustus 1934, radiotelegrafisch te be reiken via het kuststation Scheveningen- Radio. Alchiba, Alcyone, Alpherat, Baloeran, Colombia, Costa Rica, Dempo, Flandria, Indrapoera, Joh. van Oldenbarnevelt, Kota Nopan, Kota Pinang, Marnix van St. Al- degonde, Orania, Oranje Nassau, Poelau Tello, Van Rensselaer, Sibajak, Slamat, Statendam, Veendam, Veendam, Volen- dam. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. Behalve bovenge noemde passagiersschepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. DUITSCHLAND. Dr. Schacht „tijdelijk" minister. De ernstige ziekte, die onlangs den rijks minister voor Economische zaken dr. Schmitt, heeft getroffen, maakt een lang durig verlof voor hem noodzakelijk Daar de hoop wordt gekoesterd, dat dr. Schmitt na hersteld te zijn zijn krachten weder aan zijn ambt zal kunnen wijden, doch het met het oog op de dringende econo mische vraagstukken niet mogelijk is. het departement ar. economische zaken ge durende geruimen tijd zonder '.eidine te laten had den riik-kanselier den riikspre- sident reeds verleden week voorgesteld aan den president van de Duitsche Rijksbank Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende - ..No wonende -(straat) ■venscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf-- t ra- opgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1