DE DUITSCHE RIJKS-PRESIDENT VON HINDENBURG OVERLEDEN LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 Augustus 1934 Derde Blad No. 22811 Heengegaan hs een groot Duitscher, geëerd door vriend en vijand. BUITENLAND. I WIJLEN RIJKSPRESIDENT GENERAAL-VELDMAARSCHALK VON HINDENBURG petgean langzamerhand zekerheid was herorden, is geschied: de Duitsche rijks- Jpüsident, maarschalk von Hindenburg is |taienmorgen 9 uur overleden. Reeds sinds gisteravond was er geen hoop meer, bij toenemende zwakte was de ■grijze maarschalk in een diepe bewuste loosheid gezonken, nadat hij rijkskanselier ■Hitler, die per vliegtuig was gearriveerd, ■hog had gesproken. I En hedenmorgen is het einde ge- I tomen Een zware Si«g in de huidige omstandig- I heden, de meest denkbare zware slag Iheeft Duitschland getroffen: de grijze I rijkspresident, maarschalk von Hindenburg |b op zijn landgoed te Neudeck overleden. I Zoo ooit op iemand toepasselijk is ge- I veest het welbekende gezegde, dat hij l,zich verdienstelijk heeft gemaakt voor zijn vaderland", dan geldt dit in aller- Ihoogsten zin voor de figuur van Von Hin- ldenburg. die sinds Aug. 1914 bijkans aan I één stuk zijn land heeft gediend in de Imeest vooraanstaande posities en zich Iheeft getoond een „vader des vaderlands". I Zijn levensschets spreekt in dit opzicht I roor zich zelf Paul von Beneckendorf und Hindenburg I werd 2 October 1847 geboren te Posen. Hij I stamde uit een „soldatenfamilie" van I ouden adel en ook hij was bestemd voor I den militairen stand. Hij kreeg zijn mili- I taire opleiding op de cadettenschool te IWahlstatt. 7 April 1866 werd hij 2e luite- Inant In den veldtocht tegen Oostenrijk, 13 Juli van datzelfde jaar. werd hij licht I gewond. Met zijn regiment .het 3e garde- I regiment, nam hij deel aan de slagen van I Gravelotte, St. Privat en Sedan tijdens I den oorlog met Frankrijk In 1870'71 en I voorts aan de belegering van Parijs. On- I derscheiden met het IJzeren Kruis 2e I klasse keerde hij terug uit den krijg en I werd in 1878 geplaatst bij den Generalen Staf. Geleidelijk volgde zijn promotie tot in 1897 zijn benoeming volgde tot gene taal-majoor en brigade-commandant, in 1900 tot luitenant-generaal en comman dant der 28e divisie te Karlsruhe. In 1903 werd hij bevelhebber van het 4e armee- I corps. Als zoodanig nam hij deel aan eenige manoeuvres ën had het ongeluk het bij den oppersten „Kriegsherr", Keizer Wil- hlem n. te bederven. In 1911 nam hij dientengevolge ontslag en vestigde zich in Hannover. Zijn loopbaan scheen afge sloten Maar hoe geheel anders zou het worden! Slechts even 3 jaren heeft hij van zijn rust genoten. Toen de wereldoorlog uit brak. vielen de Russen, sneller dan ge dacht was, Oost-Pruisen binnen en de Duitscjie legerleiding daar kon de Russi sche „stoomwals" blijkbaar niet keeren. Toen werd een beroep gedaan op den rustenden generaal in Hannover en hij gaf gehoor aan den oproep van zijn land. Als chef van den staf werd Ludendorff naast hem gesteld. 29 Aug. 1914 aanvaardde von Hindenburg het bevel in Oost-Pruisen en eenige dagen later volgde de slag bij Tan- nenberg, die de Russen voor goed uit Oost-Pruisen verdreef en Hindenburg's naam opeens met een stralenkrans om gaf, die, militair gesproken, nooit verloren is gegaan. Op 12 Sept. volgde de slag bij de Masoerische meren, de opmarsch in Polen, het eerst weer terugtrekken, dan een hernieuwde opmarsch. de slag bij Lodz. De winter riep een verder voortruk ken aanvankelijk halt toe, doch in het voorjaar van 1915 ging hij verder voor waarts in Koerland en Lithauen. De Oost-grens was veilig gesteld voor de Duitschers! Alle Russische aanvallen wer den bloedig gekeerd, ook het z.g. offensief van Brussilow. dat samenviel met de Sommeslag Steeds moeilijker werd de Duitsche situatie, daar het aantal tegenstanders bleef groeien. 29 Aug. 1916 werd von Hin denburg in de plaats van Falkenhayn ge roepen tot den hoogsten post: opperbevel hebber der Duitsche legers. Ludendorff nam hij mede als zijn staf-chef. Roemenië werd onder den voet geloopen, in het Westen werd door den terugtocht op de ..Hindenburg-linie" het offensief van den vijand gebroken. In 1918 werd nog eens storm geloopen in het Westen, waarbij werd doorgedrongen tot voor de poorten van Amiens en voorts aan de „Chemin des Dames" weer voorwaarts gerukt tot de Marne doch de eindoverwinning werd niet behaald. Het was de laatste Duitsche stoot, de aanvalskracht was gebroken. En Het riddergoed Neudeck in Oost-Pruisen, waar de president is heengegaan Foch wist daarvan te profiteeren. Hes Duitsche front wankelde en moest telkens worden teruggenomen. De overmacht was te groot geworden -Toch handhaafde de Duitsche opperbevelhebber zijn reputatie, ook in den terugtocht, dien hij steeds op tijd volbracht, tot 11 Nov. 1918 de wapen stilstand het oorlogsbedrijf deed staken. Daarop volgde echter de vlucht van den Keizer, het ineenstorten van het binnen- landsche front in Duitschland Hinden burg, die zich ter beschikking stelde van het nieuwe regime, bracht de Duitsche legers ongeschonden terug naar de Heimat. 25 Juni 1919 legde de maarschalk zijn ge voerd opperbevel neer en vestigde zich op nieuw in Hannover. Daar bewerkte hij zijn „Levensherinneringen" die in 1920 onder den titel ,Aus meinem Leben" het licht zagen. Opnieuw scheen een eervolle loop baan afgesloten De hoogste eer was hem als militair te beurt gevallen, zelfs de gouden versierselen van het Grootkruis van het IJzeren Kruis, een onderscheiding, voor hem alleen ten deel gevallen aan vorst Bliicher, veldmaar schalk „Voorwaarts"! Hij was eere-doctor van alle Duitsche universiteiten, eere burger van 172 Duitsche steden. Weer lokte hem de welverdiende rust. Duitschland dacht er echter anders over: na het beroep op Hindenburg's mili taire capaciteiten zou nog een beroep volgen op zijn politieke hoedanigheden, zijn reeds hooge ouderdom ten spijt. Op aandrang der rechtsche partijen aan vaardde de steeds populaire maarschalk in 1925 een candidatuur voor het president schap en hij won den strijd tegen Marx als tegencandidaat 26 April van dat jaar.; 12 MM aanvaardde hij zijn nieuwe hooge functie, waarin hU ook den laatsten adem zou uitblazen. Ongetwijfeld is deze tijd voor den be jaarden strateeg de moeilijkste tijd van zijn leven geweest. Veel heeft hij ook daarin moeten medemaken en verwerken. Steeds heeft hij zich gehouden aan het raam van de republikeinsche grondwet, al is er feitelijk geen twijfel mogelijk, dat hij in zijn hart monarchist was en is. Steeds heeft hij door alle stormen heen, die over Duitschland gingen, op de bres gestaan voor het Duitsche welzijn, aandringend op eenheid, waarvan alleen slechts heil was te verwachten ter opbeuring van het zwaar bezochte land. Zijn streng plichts gevoel deed hem, al waren zijn inzichten soms verouderd, toch vatten den polsslag van den nieuwen tijd. Is het noodig nog eens dien tijd van crises in de binnen- landsche politiek te doorloopen, te wijzen op de kabinetten van Luther, Marx, Her mann Müller enz. en de groeiende onte vredenheid in breede lagen van het Duitsche volk, waaruit Hitler's beweging zou voortvloeien? Doch wat er ook ge schiedde, Hindenburg behield de groote liefde van het Duitsche volk. als bewijs waarvan zijn aan te voeren de Hinden- burg-Spende ter eere van zijn 80sten verjaardag ad 10 millioen Mark. dat hij de oorlogsinvaliden ten goede doet komen en het geschenk van het oude familie- goed Neudeck in West-Pruisen, waar zijn vader geboren was en dat zijn sterfbed zou worden. Steeds strijdend voor zijn land voerde de rijkspresident zijn bewind, zich aan passend aan de wentelingen van 't leven. Locarno, Dawes- en Young-leeningen, Duitschland's toetreden tot den Volken bond, het zijn mijlpalen der Duitsche po litiek onder zijn regeering, die in 1932 op nieuw werd verlengd, trots zijn jaren. In dat jaar werd hij toch herkozen als pre sident, grootendeels met de stemmen van hen. die hem in 1925 hadden bestreden. Met 19.4 millioen stemmen behaalde hij de overwinning op Hitler, die 13.4 mil lioen stemmen verwierf. Zou hij, toen hij opnieuw zijn krachten offerde aan zijn vaderland, echter de moeilijkheden heb ben voorzien, die daarna zouden losbre ken? Wij gelooven dat niet en meenen, dat zijn hand in bestuurszaken sindsdien ook minder gelukkig is geweest. Ieder weet den gang van zaken: de regeering- Bruning, diens val, de regeering-Von Schleicher, -Von Papen en de overwin ning der Nazis! Sindsdien is de grijze president echter grootendeels op den achtergrond gebleven, meestal op zijn ge liefde Neudeck. Voorvoelde hij de groote mislukking, die denkelijk komen gaat? Een oordeel daarover zij opgeschort In ieder geval laat de doode één instru ment na, dat voor Duitschland nog van onschatbare waarde kan zijn: De rijks- weer. Daarin zijn, gespeend van directe deelneming aan de politiek, vergaard alle goede eigenschappen van den Duitschen soldaat, zoodat het is een organisatie, waarop Duitschland zal kunnen bouwen, wanneer de val der Nazis onafwendbaar zal zijn en misschien zal de nu ontslapen maarschalk-rijkspresident in dit lichaam nalaten de kracht, die den chaos zal we ten te keeren. Zeiden we te veel, toen wij in den be ginne verklaarden, dat zijn levensschets voor zich zelf spreekt? Hier is een man heengegaan, die alles heeft veil gehad voor zijn vaderland, wiens nagedachtenis in warme dankbaarheid zal blijven voortleven. Bij vriend en vijand! Want zelfs de vijanden uit den oorlog, zijn tegenstanders van zijn poli tiek bewind, zij allen zullen hem eeren als een voorbeeld van de grootste plichtsbe trachting, als een rots te midden der woeste baren, als een schipper, waaraan het leven der bemanning en het lot van het schip van staat volkomen ware toe vertrouwd, tot ook dezen machtige des geestes der jaren-druk te zwaar werd Reeds geruimen tijd liepen er geruchten over een minder goede gezondheidstoe stand van den ouden maarschalk en deze geruchten vonden weerklank in een steeds afnemend deelnemen aan de politieke zaak, doch telkens volgde een tegen spraak, tot nu de bevestiging kwam. Een groot man is heengegaan, wien hulde toe komt voor hetgeen hij wrochtte in dienst van het Duitsche rijk. Rijkspresident in maarschalksuniform m de Rijksdagzitting van 21 Maart 1933 in de Garnizoenskerk te Potsdam. In 1879 was von Hindenburg gehuwd met Gertrud von Sperling, die op 14 Mei 1921 is overleden. Hij heeft twee dochters en een zoon, overste Oskar von Hinden burg, zijn persoonlijke adjudant der laat ste tijden. Beide dochters zijn gehuwd. De zwaarst denkbare slag treft Duitsch land in deze benarde tijden. Trots alle ver schil was Von Hindenburg toch met recht de vlag, waaronder het Duitschland streed en leed. Zijn wegvallen berooft Duitsch land van de boven alles hervorragende figuur, die een zekere eenheid afdwong, zelfs daar, waar deze in wezen niet meer bestond. Dreigend klink de vraag: wat nu? Vol gens de grondwet neemt de president van het rijksgerechtshof eerst de taak van den rijkspresident over. doch al of niet thans toegepast twijfel is zeker ge rechtvaardigd! het verandert niets aan de kwestie, dat spoedig een nieuwe presi dent zal moeten worden aangewezen. Wie zal dat moeten zijn Hitier, hoort men zeggen, de Fuehrer! Maar is hij degene, die boven alles staat? De vraag is het antwoord tevens.. Zware tijden breken aan voor het toch reeds zoo zwaar getroffen Duitsche rijk, dat nimmer zoo geïsoleerd stond als op dit oogenblik in de buitenl. politiek en dat inwendig bijkans onoverkomelijke moeilijkheden het hoofd heeft te bieden. Zwaar hangt het noodlot boven de Duit sche landen DUITSCHLAND. Verhouding tusschen school, jeugdleiding en ouderhuis - Nederl. correspondent uit gewezen. De rijksminister voor wetenschap, op voeding en onderwijs maakt o.m. het vol gende bekend: Voor de opvoeding van de schooljeugd in den nationaal-socialistischen staat moeten school, rijksjeugdleiding en het ouderlijk huis samenwerken. Teneinde een vruchtbare samenwerking te waarborgen, zijn de rijksminister voor wetenschap, opvoeding en volksontwikke ling en de jeugdleider van het Duitsche rijk het eens geworden over de volgende in de toekomst uit te voeren maatregelen: 1. De Zondag behoort principieel aan het ouderlijk huis en het gezin. 2. Voor het opvoedingswerk van de rijksjeugdleiding (Hitlerjeugdbeweging) wordt voor de daarbij aangesloten leer lingen des Zaterdags geen school gehou den (staatsjeugddag). Daarnaast staat de rijksjeugdleiding de Woensdagavond ter beschikking en deze zal door de rijks jeugdleiding centraal worden georgani seerd. 3. Voor alle overige scholieren wordt Zaterdag gewoon onderwijs gegeven. 4. Overigens staan de werkdagen zonder beperking ter beschikking van het school werk. 5. Voor de aangeslotenen bij de Hitler- jeugd die een beroep uitoefenen, wordt tot en met het achttiende jaar dezelfde rege ling nagestreefd. Verder is nog bepaald dat in den zomer op den staatsjeugddag de jeugd niet lan ger in beslag genomen mag worden dan van 7 tot 19 uur en in den winter niet langer dan van 8 tot 18 uur. Verkorting van het wetenschappelijk onderwijs moet zooveel mogelijk achterwege blijven. Teneinde het saamhoorigheidsgevoel der klassen te versterken en het mogelijk te maken dat leeraren en leerlingen ook bui ten de schooluren elkander leeren kennen, moet vier maal per jaar op den Zaterdag een gemeenschappelijke schoolwandeling gemaakt worden, waaraan alle leeraren, over de klassen verdeeld, moeten deelne men. Tenslotte wordt nogmaals uitdruk kelijk erop gewezen, dat de Zondag het gezin toekomt, zoodat dus geen jeugd organisatie het recht heeft op Zondag haar leerplichtige leden op te roepen voor welke demonstraties ook. De correspondent van „Het Volk" heeft bevel gekregen Duitschland binnen 14 da gen te verlaten, omdat hij zoo staat in het bevel te lezen „bij voortduring aan zijn blad berichten geleverd heeft, waarin het buitenland van den toestand in Duitschland een beeld wordt gegeven dat van kwaadwilligheid getuigt, terwijl hij voorts op hatelijke of beleedigende wijze critiek heeft uitgeoefend Op grond van het nationaal zelfbehoud moet derhalve door zijn uitwijzing aan deze werkzaam heden een eind worden gemaakt o- OOSTENRIJK. Verdere arrestaties en vonnissen. Uit 't politie-onderzoek naar den Putsch van 25 Juli is nog gebleken, dat de op standelingen te Weenen hun wapens en uniformen hadden verborgen op een hout- werf in het 20ste district. Eerst Woens- dagmorgen 25 Juli werden deze voorwef» pen naar de turnhal in het 7de district gebracht. Verder is geconstateerd, dat de chauf feurs van de 5 auto's, die voor den overval werden gebruikt, volkomen onschuldig zijn. Zij werden door een onbekend per soon opgebeld, die hun verzocht, voor een groot transport naar de Slebensterngasse te komen, waarbij werd verteld, dat het: een opdracht van de regeering betrof. De geheele manoeuvre was zóó handig inge kleed, dat geen der chauffeurs noch de eigenaar der wagens eenige argwaan koes terde, vooral waar iedere twijfel wegge nomen kon worden door het opgegeven adres: de bondskanselarij. Buiten de twee terechtgestelden zijn nog twintig andere aanvoerders van den overval op de kanselarij gevonden. In het arrondissement Wels zijn 200 personen in hechtenis genomen wegens deelneming aan den opstand. Daaronder bevinden zich talrijke intellectueelen en staatsambtenaren. Waarschijnlijk zal voor Wels een speciale senaat van het militaire gerechtshof worden Ingesteld. Te Graz zijn aanklachten ingediend te gen ongeveer 1400 personen. Volgens het „Neuigkeitsweltblatt" bestaat in de pro vincie het grootste deel der opstandelin gen uit boeren. De overige zijn bijna uit sluitend intellectueelen, zooals postdirec teuren, leeraren, onderwijzers, douane ambtenaren, artsen en advocaten. Be woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft aan Reu ter meegedeeld, dat men nog tot geen en kel besluit gekomen is, wat de kwestie be treft, of men von Papen als gezant of spe- cialen gedelegeerde van Hitier te Weenen zal aanvaarden, of weigeren. Geen enkele wijziging is in den toestand te dien aan zien ingetreden. Wurnig, de natlonaal-soclallst, die te Innsbruck voor den krijgsraad terecht heeft gestaan wegens den moord op Hickl, den hoofdcommissaris van politie te Inns bruck. is aan dezen moord schuldig be vonden en ter dood veroordeeld. Nayer, ook een nazi. die medeplichtig is bevon den, werd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Wurnig is gisteravond om acht uur ge hangen. In verband met de verbetering van den toestand in Oostenrijk zullen, naar ver luidt, de Italiaansche troepen, welke aan de grenzen zijn samengetrokken, dezer dagen worden teruggetrokken. Anderzijds wordt echter medegedeeld dat de manoeu vres die reeds eenigen tijd geleden waren aangekondigd en die gehouden zullen wor den in Noord-Italië, zullen doorgaan. ITALIË. Mussolini over oorlog. Mussolini heeft herhaaldelijk zijn stand punt ten opzichte van de kwestie van oorlog uiteengezet. In de Enciclopedia Italiana onder het hoofdstuk, dat de leer van het fascisme behandelt heeft hij ge sproken van den oorlog als de opwekker van de grootste spanning van de men- schelijke wilskracht en beteekenis, en ook in zijn groote rede in de Kamer sprak hijl van de principieele deugden van den man, die alleen in den oorlog ten volle aan het licht treden. Van denzelfden geest spreekt een arti kel in de Popoio d' Italia, dat tot titel draagt Levenstralen en zich richt tegen de 'vervalsching van het karakter van deit oorlog als een strijd van de wezenlijke waarden door techniek en wetenschap. Nicolaas Testa, de groote uitvinder, al dus het artikel, komt voor den dag met een nieuwe uitvinding, de z.g. doodsstralen wier macht zoo groot is, dat zij een oorlog kunnen beletten. „Volken stelt u gerust", aldus het blad. Testa zal zijn uitvinding indienen bij de ontwapeningsconferentie, en men zal zien hoe de doodsstralen een reeds overwonnen illusie nieuw leven zul len inblazen. De naties zouden zich met een gordel van stralen omgeven en de wetenschap zou aldus den oorlog dooden. Als men den moed had dit toe te geven, dan zouden deze stralen inderdaad de macht bezitten den status quo van Versailles tot In het! oneindige te verlengen. Aan den anderen kant echter zouden de naties, die met het oog op de kosten niet in staat zouden zijn zich met zulke stralen te omgeven, automatisch in handen van de rijkeren vallen. Het zou niet de eerste maal zijn. dat de vooruitgang de oplossing van het vredesvraagstuk uit den weg ging, door het ware karakter van den vrede te ver- valschen. Men moet nu maar eens zeggen, dat de mechanische en de chemische oor log slechts bereiken dat de ware held haftigheid ter zijde wordt gestéld. Alleen een radicale ontwapening zou weer een heerschappij van deze heldhaftige waar den teweeg brengen, die het respect en de vrees van den waarachtig goede en flinkste verzekert. Even veel verder gaan de ontwapening is noodzakelijk, n.l. dis van den vooruitgang, welke den oorlog niet langer tot een meting van de waarachtigs flinkheid maakt, maar hem vervalscht tot een strijd, waarin de rijkste hulpmiddelen zegevieren. Zestien jaar na den oorlog spreekt men van niets dan van oorlog, een afschuwe lijke bevestiging, dat dergelijke overwin ningen geen overtuigende kracht hebben. Pas als de dag zal aanbreken, waarop ds strijd weer gaat tusschen man en man. tusschen volk en volk, zal de strijd ont ketend worden, die leven beteekent. ds levensstraal. TURKIJE. Italië stelt drie eischen. Wegens het doodschieten van een Ita- liaanschen visscher door Turksche kust wachten bij het eiland Castel Lorizo, heeft de Italiaansche regeering de vol gende drie eischen aan de Turksche regeering gesteld: le. betuiging van leed wezen over het gebeurde; 2e een uitkee- ring van een schadeloosstelling aan de nabestaanden van het slachtoffer; 3e een waarborg dat in de toekomst dergelijke incidenten niet meer zullen voorkomen Naar men verneemt, heeft de Turksch» regeering de eerste twee eischen ingewil ligd, doch zich wat betreft den derde he* antwoord voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9