IJJDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 2 Augustus 1934 UIT DE RIJNSTREEK. TELEGRAMMEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. Ilsche Spring act, die zeer la den smaak viel. Nog werden uitgereikt mobilisatiekrui- «cn met diploma's aan de heeren Van der Geest, Vogelenzang, Mulder, Ramp, Delfos en Vromans, terwijl nog eenlge oud-ge- Diobiliseerden zich aanmeldden voor een volgende uitreiking. Het woord werd ook gevoerd door den Veldprediker majoor Nauta die wees op de groote hulpvaardigheid van den Neder- landschen soldaat, die bij de flinkheid, die een soldaat past zich geheel beschouwt als te zijn opgeroepen om het Nederland- sche volk te beschermen tegen een bui- tenlandsche overval, maar ook tegen een binnenlandschen vijand, die meent op onwettige wijze zich hier de macht te Kunnen veroveren. Hij heeft in de laatste maanden gezien, dat wanneer een beroep op den jongeren milicien wordt gedaan, deze evenals de mannen van 1914, zijn plicht doet. De regeering kan daarop ver trouwen. Kolonel Verberne sprak ook zijn oude garde toe, gelukkig weer eens in hun mid den te zijn. Hij herinnerde aan de dagen van 191^. bracht hulde aan- onze geëer biedigde Koningin, die op een kouden, regenachtigen winteravond nog om 9 uur tot hen kwam in het voormalige Bis schopshuis te Oegstgeest en toen Hare voldoening uitsprak over het werken der le Mitrailleursafdeellng. Dat waren oogen- blikken voor hem en zijn jongens, die men nooit vergeet. Hij verzocht aan den burgemeester van Leiderdorp en Zoeterwoude de inwoners van hunne Gemeente, de Commissie van ontvangst te danken voor de uitnoodiglng bier te komen. Spr. wist uit naam van de officieren, onderofficieren en soldaten te spreken wanneer hij zeide, dat men zich thuis voelde hier op deze plaats, dat men bier, al dreigde steeds het gevaar, wel de mooiste dagen van het leven als Jonge opgeroepen soldaten heeft doorleeft. Daar aan hebben haast alle inwoners van den Hooge Rijndijk en Leiderdorp medegehol- pen. Van af dezen dag zijn de oude ban den weer opnieuw aangehaald. Los waren K nooit, daarom sprak hij van een „tot weerziens" over 5 jaar. Nadat de heer Viervant Tukker namens de commissie van ontvangst de aanwezi gen had bedankt voor de groote opkomst en speciaal de beide Burgemeesters voor bunne aanwezigheid, werd de bijeenkomst door den voorzitter van de afd. van den Bond het Mobilisatiekruis gesloten. o ZEVENHOVEN. Auto te water. In den polder geraakte een auto te water waarin zaten onze Burgemeester en diens echtgenoote, alsmede de heer A. uit Aar- landerveen. Het drietal kwam er echter ronder ongelukken af. Laat in den avond werd de wagen opgetakeld. ALPHEN. Weest op uw hoede! Nauwelijks hebben de nieuwe rijwiel plaatjes hun intrede gedaan of men hoort reeds van ontvreemding. Gisteren werd ni. van den arbeider M. R. alhier het be- lastingmerk van zijn rijwiel ontvreemd, terwijl hij dit even onbeheerd had laten staan in een fabriek, waar hij werkzaam was. R. deed aangifte bij de politie. Men lij dus op zijn hoede. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de Nijverheidsacte N,e. onze plaatsgenoot, de heer S. Schram de Jong. Op het te Soest gehouden zangcon cours behaalde het kinderkoor „Sursum Corda" een le prijs in de afd. uitmun tendheid met 399 punten en het meisjes- jeskoor in de 3e afd. een le prijs met 334 punten. o BOSKOOP. Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch M.O., akte A, de heer H. Hoede- maker, alhier. Van de Chr. Ulo-School aan de Eozenlaan zijn alsnog voor het Ulo-exa men, diploma A geslaagd: J. P. Wijsman en F. J. Grootendorst Cnz. —Voor Zondag 5 Augustus, zal de Zondagdienst worden waargenomen door dr. A, S. Kater. o HAZERSWOUDE. Ledenvergadering „Algem. Belang". De R.K. kiesvereeniglng „Algem. Be lang" hield een ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, de heer N. P. Kaptein. Verslagen werden uitgebracht door secretaris en penningmeester. Hieruit Week o.m. dat de kas van den penning meester sloot met een saldo van f. 253.78>/s. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Joh. de Boer, Th. W. Verkleij en Th. W. v. d. Velden. Bespreking werd ge houden over de samenstelling van de can- dldatenlljst voor de verkiezing van leden zoor de gemeenteraad, die het volgende laar zal plaats hebben. Pogingen zijn aan gewend om de zitting hebbende R.K. pissldent in den gemeenteraad weder te hrengen in het verband der R.K. Staas- Partij. Bespreking werd gehouden over de onbillijkheid in de schoolgeldregeling voor de groote gezinnen, en deze zaak den R.K. leden van den raad op het hart gebonden. Het Chr. mannenkoor „Excelsior" al- juer, directeur de heer Jansen van Gouda, behaalde op het zang- en muziekconcours Huizen, in de 1ste afdeeling een 2e pr. met 287 punten. o LEIDERDORP. De werkloosheid. Het aantal werkloozen Is weer eenigs- zins gestegen. Thans staan bij het plaat selijk agentschap ingeschreven: 15 bouw- akarbeiders, 4 metaalbewerkers, 20 fa- Ki rt5eiders> 9 land- en tuinbouwar- ewers, 2 typografen, 2 bakkers en 2 lausportarbeiders. De knapenvereenlging „Samuël" en de meisjesvereeniging „Van Knop tot Bloem" hebben gezamenlijk in autobussen een tocht gemaakt. Bergen en Schoorl was het doel, waar met veel genoegen den dag werd doorgebracht. Wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie, betreffende het plan van uitbreiding. o TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Gerardus, z. v. M. Keijzer en J. G. Hijman; Jacoba Adriana Margaretha, d. v. H. Heemskerk en M. Hofstede. Overleden: Jac. Boer, 55 j. o WADDINXVEEN. Onze plaatsgenoot H. van Ham slaagde voor het Mulo-diploma en de heer G. varj 't Wout voor de Duitsche Handelscorrespondentie. De heer F. Kuiper, commies ter secretarie alhier, is aangesteld tot agent van de Arbeidsbemiddeling in deze ge meente. o WOUBRUGGE. GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER O. C. VAN HEMESSEN. Een hartelijke huldiging, 1 Augustus 1934! Deze dag zal bij den heer O. C. van Hemessen en de zijnen in dankbare herinnering blijven. Hij mocht n.l. herdenken, dat hij gedurende 50 jaren de gemeente heeft gediend, waarvan 36 j. als veldwachter. De jubilaris werd in de Raadzaal door het gemeentebestuur, Raadsleden en ambtenaren verwelkomd en allereerst door den Burgemeester, als vertegenwoordiger der gemeente als volgt toegesproken: Wij zijn vandaag bijeen gekomen om dankbaar te gedenken, hoe 50 jaar geleden tusschen U en deze ge meente een band werd gelegd welke, Gode zü dank, tot op dezen dag onverzwakt is gebleven. Wie onzer zich dien tijd nog herinne ren kan, wie zich nog het gemoedelijke leven van die dagen voor den geest kan halen, die beseft ook hoe het mogelijk was dat U Uw taak verviilde en toch ge legenheid vond Uw vrijen uren te be steden aan het navorschen en publicee- ren der historie onzer gemeente. Zoo zag men U niet alleen als veldwachter, maar evenzeer als historisch Woordenboek, als iemand voor wie het geheele dorp wer kelijk leefde en die behoefte had daar over anderen voor. en in te l'.chten. Geen wonder is het daarom dat teen ln 1913 de iandshistorie in gehee'. Nederland werd herdacht, in Woubrugge eene tentoonstel ling kón worden gearrangeerd, welke terecht algemeen belangstelling heeft ge trokken en dat het monument in den polder Vlerambacht en de gedenksteen in het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk blijvende herinneringen aan Uw studie zin en historische Kennis zullen zijn. Nevens dit trok ook de historie der kerken Uwe belangstelling, hiervan getuige de tentoonstelling ter nagedachtenis aan dr. A. Comrie, en het werk getiteld „Jacobs- woude en Woubrugge". Zoo is Uw leven tot in den laten levensavond gebleven vol arbeidslust, vol belangstelling voor het heden! Dat de maatschappij voor Ned. schap U het lidmaatschap hunner orga nisatie aanboden, was dan ook even ver- eerend als verdiend. Ook wij zijn U daar voor oprecht dankbaar voor. Dankbaar dat God U de krachten gegeven heeft, maar ook dankbaar dat gij zoo met de U gegeven talenten gewoekerd hebt. Zoo spreekt het vanzelf dat wij verlangd heb ben naa'r dezen dag om uiting te geven aan gevoelens, maar ook dat de tast bare onderstreping mijner woorden dien overeenkomstige vorm zouden verkrijgen. Wij bieden U als herinnering een armstoel aan, welke gelegenheid biedt tot rusten en overdenken. Moge het U gegeven zijn nog vele jaren voor Uw vrouw en de Uwen gespaard te blijven en moge de herinne ring aan dezen dag, voor U even dankbaar zijn als voor de gemeente. Hierna werd de jubilaris toegesproken door den heer J. van Reenen namens de ambtenaren. Spr. wees er op dat de ambtenaren geen verheerlijking willen doch alleen waardeering. Wij weten dat dit ook de stemming Uws gemoeds op dit oogenblik is. Ook wij hebben behoefte uiting te geven aan onze bijzondere blijd schap dat wij U als onze waardige nestor hier in ons midden moge begroeten, ge zond en frisch, ondanks Uw acht kruisjes. In onzen kleinen kring van ambtenaren is het oudere deel maar schaarsch meer vertegenwoordigd en wij zijn er dankbaar voor dat gij nog tot ons behoort. Want wie zal zeggen hoeveel nut wij jongeren wel mogen trekken van de rijpere erva ring en de wijze adviezen der ouderen. Daarom is het bij de ambtenaren een hoefte U op dezen dag een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Wil dan van ons in ontvangst nemen deze voeten- warmer, waarbij wij hopen dat God U nog vele jaren het nuttig gebruik daarvan mag doen genieten. De jubilaris dankte daarna ln bewogen woorden den Burgemeester en ambtena ren voor zooveel blijk van waardeering hem bewezen, doch vooral betuigde hij zijn dank aan God. Onder het gebruik van een kopje thee bleef men nog een poosje gezellig bijeen. o GESLAAGDE LANDDAG VAN HET NED. JONGELINGS VERBOND. Verschillende sprekers. In onze anders zoo rustige gemeente heerschte gisterenmiddag en -avond een groote drukte. Aanleiding hiertoe was de landdag van den ring' „Ter Aar en omstre ken" van het Ned. Jongellngs Verbond, welke op het terrein van den heer G. v. d. Boon werd gehouden. Het weer leende zich uitnemend voor een dergelijke bijeenkomst die zich kenmerkte door een druk bezoek. Voer den aanvang liet zich het muziek corps .Excelsior" te Aarlanderveen, dir. de heer M. J. J. Markx zeer verdienstelijk hoeren, O1:, G. Th. v. Beusekom Herv pvecl te Aarlanderveen, voorzitter van den ring „Ter Aar en Omstreken", sprak op dezen landdag het openingswoord. Nadat spr. een gedeelte uit Jes. 40 had gelezen en allen die aan het welslagen van deze bijeenkomst belangelooze medewer king hadden geboden, had bedankt, heette hij allen hartelijk welkom om daarna met padruk de aanwezigen te bepalen bij het woord dat door den mond van den profeet tot ons komt: „Bereidt den weg des Hee ren", in welk licht spr. deze geheele bijeen komst ook wil zien. Spr. stelde bij de behan deling van dit Schriftwoord duidelijk in het licht, dat deze bede tot ons allen komt. De heer M. C. Fallentin. secretaris van het N.J.V. als tweede spreker het woord voerende, sprak over „Bewegen of bewogen?" Bewegen en bewogen, aldus spr., is een tegenstelling. Zullen wij zelf bewegen of zullen wij door een ander bewogen worden Jonge menschen zuilen al gauw zeggen, wij willen niet bewogen worden, maar zelf bewegen. Wij willen niet passief maar actief zijn. Spr. ging dan na hoe en vooral in Duitschland de jeugd en dan weer de moderne jeugd in dezen tijd een nieuwe vorm aan alles wil geven, iets wat zich speciaal uit in de kleeding, het lied en de levenswijze. Bleef het echter nu maar bij dezen vorm, maar achter dezen vorm zit: het zelf willen doen. Lijkt dit mooi en zal dit misschien ook voor een tijd wel gaan, straks 'komt de ontgoocheling. Want heusch, aldus spr., wij kunnen het zelf in eigen kracht niet doen. Wil deze groep die de moderne jeugd vertegenwoordigt, bewegen daartegenover staan de chris telijke jeugdbewegingen die bewo gen willen worden. Willen de eersten het zelf doen, de laatsten willen enkel en al leen maar een instrument zijn in de hand des Heeren. Zegt de eerste groep: wij zul len het doen, de laatste daarentegen ver wacht het van de kracht van het Evan gelie, dat spr. vergeleek met een dynamo. Op alle terrein des levens zullen wij er varen dat het Evangelie een kracht Gods ter zaligheid is. Langs den weg van het Evangelie, dat in staat is alle ongerech tigheden weg te werpen, zullen wij zien naar een toekomst, die werkelijk volmaakt zal zijn en waar wij overwinnaars zullen zijn. Door middel, aldus eindigde spr., van het gebed, ie Bijbel en de kerk zullen wij contact zoeken of houden met de cen trale bron: het Evangelie van Jezus Christus. Nogmaals, aldus de heer Fallentin, wat wilt bij zijn een beweger, dat wil zeg gen, een mislukkeling of een bewogene, dat is overwinnaar? Toespraak zendeling Bakker. Zendeling G. F. C. Bakker, met verlof hier te lande, sprak vervolgens over: „On der de Dajaks van Z.O. Borneo". Op zeer origineele wijze leidde spr., door enkele coupletten van een Chr. lied, dat bijna dagelijks door de Dajakkers wordt gezongen, te zingen- ij» het Dajaks, zijn gehoor in tot zijn onderwerp. Op zeer onderhdufdende wijze vertelde spr. van zijn werk onder de Dajaks van Z.O. Borneo, waarbij hij met nadruk aan toonde, dat Holland rlog veel te weinig doet voor het zendingswerk op Z.-O. Bor neo. In schrille kleuren toekende spreker voorts de slechte levensomstandigheden van de bevolking van Borneo en wel in het bijzonder de Dajaks om dan te wijzen op de groote voorrechten, die wi] in Holland hebben. En niet alleen in stoffe lijk, maar ook in geestelijk opzicht, hebben wij vele voorrechten. Klaag niet, aldus spr., in Holland ,gij hebt het hier goed. Een toegewijde aandacht bestond er toen spr. een brief van een Dajaksche vrouw voorlas, waarin zoo duidelijk naar voren kwam het groote heidensche geloof van dit volk. Met enthusiasme verhaalde zendeling Bakker voorts, dat het heerlijk is om te ervaren, dat de Dajakkers in beweging kunnen gezet worden voor het Evangelie. De Dajakkers beginnen hun zendingsplicht te verstaan. God is daar bezig zijn kerk te stichten en daar dienen wij Hem dank baar voor te zijn. Aan het einde van zijn toespraak, die met groote aandacht was gevolgd, wees spr. er op, dat Jezus Christus langs de groote verkeerswegen en -rivieren in Bor neo gaat en dat Hij daar wordt aange nomen. Heerlijk is dit te mogen ervaren. Voorts wekte spr. nog op om gezamenlijk voor Jezus te werken en te bouwen aan de komst van Zijn rijk. De avondbijeenkomst Na een lange pauze, waarin velen de inwendige mensch versterkten, werd te ruim zeven uur de avondsamenkomst, die aanmerkelijk drukker bezocht was dan 's middags en waar ook de burgemeester de heer Boddens Hosang van zijn belang stelling liet blijken, met gemeenschappe lijk gezang geopend. Ds. Th. G. Tonnon, Herv. pred. te Pijnacker, sprak allereerst over: „Brandende Lampen". Na een korte inleiding zeide spr. dat de wereld zoekt en tast in een grijze mist. Aan alle kanten hoort men roepen om voorlichting. De wereld is de weg kwijt om dat zij Hem kwijt is, die gezegd heeft. Ik ben de weg. Voor tweeërlei mogelijk heid worden wij door Christus gesteld en wel te behooren tot de schare die de lam pen doovende heeft of tot de schare met de helder-brandende lampen. Naar aan leiding hiervan teekende spr. het beeld van den wachtenden dienstknecht uit Lukas 12 9 de gelijkenis van de vijf wijze en de vijf dwaze maagden en bepaalde zijn gehoor dan wel in 't bijzonder bij de woorden: Laat uwe lendenen omgord zijn en uwe lampen brandende. Het is prachtig, aldus spr., dat wfj als leden van het N.J.V. samen optrekken maar hierbij dienen wij tevens niet te vergeten, dat bij het massale wij toch weer ook ieder persoonlijk een brandende lamp zullen moeten hebben. Deze lamp, die Hij ons toevertrouwd, moet door ons verzorgd en onderhouden worden met het oog op de komst van on zen Heer. In een ernstige peroratie wees spr. er op dat wij zullen moeten waken uit liefde omdat Jezus komt. omdat hij ons de licht baan gewezen heeft door Zijn opstanding. De lamp moet voorts ook brandende blijven om den weg te weten door dit moeilijke leven en opdat de menschen het zien en weten dat er gewaakt wordt. DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. LONDEN, 2 Aug. (Reuter). „Daily Express" verneemt uit Weenen, dat men daar in September op een nieuwen op stand rekent. De berichtgever van het blad verklaart, dat dan alle tegenstanders van de regee ring zich aaneen zullen sluiten. In ver band hiermede beweert hij verder, dat de socialistische „Schutzbund" nog 2/3 van zijn geweren, mitrailleurs en revolvers in zjjn bezit heeft. Uit de verschillende arrestaties conclu deert de correspondent, dat in alle rangen nationaal-socialisten te vinden zijn. Duizenden zijn in gevangenis of concen tratiekamp opgesloten terwijl de Heim- wehr in de provincie amok maakt, en de politie niet in staat is hieraan een einae te maken. De Heimwehr is ontevreden omdat niet hun leider Starhemberg doch dr. Schusch- nigg bondskanselier is geworden. WEENEN, 2 Aug. (V.D.). In verschil lende kringen acht men de waarschijnlijk heid groot, dat de nieuwe Oostenrijksche regeering een belangrijke wijziging zal doorvoeren in de algemeene politiek, aan gezien bondskanselier Schuschnlgg het noodzakelijk zal achten, de neutraliteit der socialisten te verwerven met welk doel hij zou overwegen verschillende partij leiders, die sedert Februari in arrest zitten, reeds zeer spoedig op vrije voeten te stel len. Weliswaar zal er geen sprake van zijn, dat de socialisten zouden worden uitge- noodigd deel te nemen aan de regeering, doch men zou er toch in ieder geval krach tig naar streven hun passieve goedkeuring te verkrijgen in den strijd tegen de natio naal-socialisten. o DE POOLSCHE POLITIEK. WARSCHAU, 2 Aug. (Reuter) Op een vergadering van het regeeringsblok heeft de Poolsche minister-president Koslowski een rede gehouden over de economische politiek van de regeering. Deze politiek is erop gericht zich aan te passen aan de omstandigheden, aangezien een terugkeer tot de oude toestanden onmogelijk Is. De politiek van de regeering is er verder op gericht een gezonde geldbasis te behouden en een evenwichtige begrooting tot stand te brengen. Verder zal de regeering een leger op de been houden, dat in staat is de onafhankelijkheid van het land te verde digen. Koslowski verklaarde in het verdere verloop van zijn rede, dat de haven van Gdinia zich uitbreidt, de normale betrek kingen met Danzig zijn hersteld. De regeering overweegt ook maatregelen tot bescherming van de spaarders. o STAKINGSDREIGING IN HET SAARGEBIED? SAARBRUECKEN, 1 Aug. (Reuter). In kringen van het Duitsche Front loopt het gerucht dat voorbereidingen worden ge troffen om te trachten een algemeene sta king te verwekken bij de mijnwerkers in het Saargebied. Het zou erom gaan de politieke manoeu vre van 1923 te herhalen. Men zou de socialistische en commu nistische mijnwerkers willen opzetten te gen de Fransche mijndirecties. en hen er van af te brengen bij het plebisciet te stemmen voor den status quo. Het geopperde plan zou ook ten doel hebben relletjes te verwekken en dat zou zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Het plan schijnt te verklaren te zijn uit de tegenstellingen die ontstaan zijn tus schen de verschillende leiders van het Duitsche Front als gevolg van dé recente gebeurtenissen in Duitschland en Oosten rijk, waarvan de weerklank in het Saar gebied zeer merkbaar is. o HAITII ZELFSTANDIG. PORTE AU PRINCE, 2 Aug. Na een occupatie van 19 jaren door de Vereenigde Staten is Haitii gisteren weer zelfstandig geworden. Er is een korte plechtigheid ge houden, waarin het opperbevel over het leger van Haitii in handen werd gelegd van Haitiaansche officieren. Toespraak ds. J. Schoneveld. Over het onderwerp „Jeugd Geloof Kracht" sprak vervolgens ds. J. Scho neveld, Herv. pred. te Alphen aan den Rijn. Naar aanleiding van een tekstwoord uit 1 Joh. 2 zette ds. Schoneveld allereerst uiteen dat jeugd en kracht bij elkander behooren. Zoowel lichamelijk, verstande lijk, geestelijk, als ten aanzien van de visie op het leven. Als Johannes echter van kracht spreekt dan zegt hij: „Jongelingen gij zijt sterk want gij hebt den booze overwonnen. De booze, die zoo'n ontzaglijk sterke vijand is. Wij zien dat de booze zijn handen uit strekt naar onze jeugd. Vele grepen heeft de booze hiertoe, waarvan er door spr. en kele werden genoemd en tegen gewaar schuwd. Tegenover deze geweldige aanvallen van den booze zegt nu Johannes: gij zijt sterk want gij hebt den booze overwonnen. Kracht waardoor onze jonge menschen neen willen zeggen op alle aanlokkingen van den booze. Positief moeten wij ja dur ven zeggen als het gaat om Jezus Christus te belijden. Neen moeten wij ook durven zeggen op de verzoekingen die uit 's men schen binnenste opkomen. Het geheim echter van onze kracht in deze wéreld is dat het woord Gods in ons blijft. Wie leeft in het geloof en wie blijft in het Woord van God, die is sterk en overwint den booze en zal ontvangen de kroon des levens. Na dit ernstig woord werd een couplet van het bondslied gezongen waarna, na een korte pauze, ds. J. Jellema, Herv. pred. te Woubrugge het slotwoord sprak. De schemer was reeds gevallen toen een ieder zijn woonstee weer opzocht, over tuigd een goede bijeenkomst te hebben bijgewoond. Vermelden wij nog dat een kinderkoor en het, Chr Gem. Zangkoor „De Lofstem" directeur de heer Marsbergen, welwillende medewerking verleenden. BOTSING TE MADRID. MADRID, 2 Aug. (Reuter) Gister avond laat hebben in een van de drukste straten van Madrid botsingen plaats gehad tusschen de politie en communisten. De communisten schoten in het wilde weg, terwijl de politie, in verband met de vele voorbijgangers slechts weinig terug vuur de. Twee agenten werden gewond, alsmede drie voorbijgangers, waarvan een doodelijk De politie verrichtte een aantal arrestaties. p SCHADE IN FRANKRIJK. SAINT MICHEL MAURIENNS, 2 Aug. (Reuter). Een waterhoos, welke gisteren het dorp Valleire teisterde, heeft eenige millioenen franc schade aangericht. Een aantal huizen werden vernield, drie bruggen werden weggeslagen en spoor- en straatwegen werden onbegaanbaar ge maakt. o DE SPAANSCHE SOCIALISTEN ZIJN HET NIET EENS. MADRID, 2 Aug. (Reuter). De voorzitter van de socialistische partij, de vroegere minister Caballero, heeft verklaard, dat de regeering samenzweringen uitvindt om haar optreden tegen de marxistische or ganisaties te rechtvaardigen en zelf aan de macht te komen. De socialisten dachten niet aan een re volutionairen opstand. In tegenstelling met deze verklaring hebben de socialisti sche vakbonden evenwel een oproep ge publiceerd, waarin wordt verklaard, dat zelfs in de donkerste tijden van de monar chie de belangen van het arbeidende volk niet zoo slecht werden behartigd als thans door de republikeinsche regeering. Bijna voortdurend is de alarm-toestand uitgevaardigd; hiertegen hebben „plato nische" protesten geen doel meer. De arbeidende klasse moet tot de uiter ste krachtsinspanning bereid zijn om hier aan een einde te maken. Hiervoor is een vastbesloten eenheid noodzakelijk. o VERKLARING VAN MINISTER SWANSON WASHINGTON, 2 Aug. (V.D.). De minister van marine, Swanson, heeft in een interview verklaard, dat hij voorne mens was een vermindering met 20 °/o van de groote vlootmachten te verdedigen. Hij verklaarde echter tevens, dat hij een definitief tegenstander was van het laten varen van de 5 i 3-verhouding tusschen Groot Brittannie, de Vereenigde Staten en Japan, gelijk dit door het laatste land ge- eischt wordt. Wanneer de betrokken mo gendheden bereid mochten zijn verder te gaan dan de voorgestelde vermindering van 20 »/o zou Amerika eveneens bereid zijn te gaan tot 25 of 30 °/o. De vlootsterkte is van relatieve waarde, aldus minister Swanson en wanneer men de thans bestaande ver houdinggetallen laat vallen kan niet voor speld worden waar men tenslotte op zou uitkomen. o BÉRENGER OVER DE BUITEN- LANDSCHE POLITIEK. PARIJS, 2 Aug. In de Agence Econo- mique et Financière schrijft de voorzitter van de Commissie voor buitenlandsche za ken van den Senaat omtrent zijn wen- schen voor de verdere koers der Fransche buitenlandsche politiek o.m. het volgende: Het is voor Engeland ongetwijfeld niet te laat om, loyaal gelijk Baldwin dit gedaan heeft, te erkennen dat de Brltsche grens niet op de klippen van Dover maar aan den over van den Rijn ligt. De Lord Kan selier zou er aan hebben kunnen toevoegen dat die grens ook aan de oevers van de Donau ligt, want „wanneer Londen Wee nen niet beschermt, zal het zich niet tegen Berlijn verdedigen". Hoe zou Frankrijk over het hoofd kunnen zien, dat het door de solidariteit van den oorlog' en door de belangen van den vrede tegelijk met Italië en met de Kleine Entente verbonden is. Parijs zou zich evenmin van Rome als van Belgrado of Praag of Boekarest kunnen losmaken. Voor den Qual d'Orsay Is het uur geko men om een politiek van grootsch opgezet in evenwicht brengen van alle staten na te streven, welke bij de verdediging van de nationale onafhankelijkheid roemrijk schouder aan schouder hebben gestaan en wederom naast elkander staan, ln de ver dediging van het opnieuw bedreigde Euro- peesche evenwicht. Barthou is het aan zichzelf verschuldigd om in volkomen overeenstemming met het over den toestand van Europa bezorgde Engeland, die actieve politiek te verwerven, die de Oostenrijksche gebeurtenissen ge- wenscht doen schijnen en mogelijk heb ben gemaakt. De wenschen van alle goede Franschen zouden hem bij de hoogst nood zakelijke taak der Fransche diplomatie be geleiden. o RUSSISCHE VONNISSEN. MOSKOU, 2 Aug. (V.-D.) In het proces tegen de Duitsche ingenieurs van de Oeral machinefabriek in Swertldlowsk, die be schuldigd waren van verschillende daden van sabotage en brandstichting, zijn 5 doodvonnissen geveld. De terechtstelling van de 8 ter dood veroordeelden in ver band met het spoorwegongeluk is inmid dels geschied. Zij werden gefusileerd. De navolgende schepen zijn Vrijdag 3 Aug. 1934 radiotelegTafisch te bereiken via het kuststatlon Schevenlngen Radio. Aichiba, Alcyone, Alpiierat, Baloeran, Colombia, Costa Rlca, Demp,-, Flandria, Indrapoera, Joh. van Oldenbarne-clt, Kota Nopan, Kota Pinang, Marnix van St, Alde- gonde, Orania, Oranje Nassau, Poelau Bras Poelau Tello, Van Rensselaer, Sibajak, Slamat, Veendam, Volendam. Bij verzendi ïg van een radiotelegram via Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. Behalve boven genoemde passagiersschepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Schevenlngen radio te bereiken. 8—a

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7