LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 2 Augustus 1934 UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. 0 KRING WEDSTRIJD „DUINLAND". De Kring van Burgerwachten „Duin- land" zal op Zaterdag 4 Aug. a s. te Kat wijk den gewonen j aarlij kschen Kring- wedstryd houden. Hieraan zal worden deelgenomen door de Burgerwachten van Rijnsburg, Voorschoten. Oegstgeest en Wassenaar. Valkenburg en Katwijk kun nen dit Jaar niet aan deze wedstrijden deelnemen. Aan den Kringwedstrijd zal, zooals gewoonlijk, ook dit jaar een Vrjje- baan-wedstrijd worden verbonden, waar aan alle lden van de mededingende Bur gerwachten kunnen meedoen. -o- AALSMEER. Prachtige successen! Op het Muziek- en Zangconcours te Baarn behaalde de volgende plaatselijke vereenigingen successen: ..Aalsmeers Koor- vereenlging" (directeur A. v. Dami in de Superieure Afdeeling een lsten prijs met 405 punten, met lof der jury, benevens de medaille van wijlen ZX.H Prins Hendrik voor het hoogst aantal punten van den dag. „Aalsmeers Chr. Mannenkoor" (direc teur J. C. Hulsbos) in de Afdeeling Uit muntendheid een lsten prijs met 326 pun ten. Chr. Dameskoor „D.I.N.D.UA." (direc teur H. Post) in de Derde Afdeeling een lsten prijs met 352 punten. Aanbestedingen. Door den bouwkundige C. G. Luik is namens den heer J. Batenburg aanbe steed: het vernieuwen van plm. 500 M2. rozen if as. aan den Aalsmeerderweg te Aalsmeer. Ingeschreven werd als volgt: J. Walch, Aalsmeer. AmeTikaansch hout f. 1749. berkenbout f. 1563; J. Bosman, idem f. 1735 en f. 1563: Coöp. Tuinbouw Aan koop Vereeniging, idem f. 1596 en f. 1361. Door den architect J. F. Berghoef is namens de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van den Proeftuin te Aalsmeer aanbesteed: het bouwen van een kweekkas op den tuin aan den Stations weg. Ingeschreven werd als volgt: J. Walch Aalsmeer. Amerikaansch hout f. 3290. ber kenhout en zonder paden f. 2972; J. van Loon. Aalsmeerderdijk f.3250 en f.2970; J. Bosman, Aalsmeer, f.3245 en f.2955; Gebrs. J. en W. v. d. Laarse, idem f.3183 en f.2877; K Luik, Aalsmeerderdijk f.3146 en f.2871; Coöp. Tuinbouw Aankoop Ver eeniging f2999 en f. 2777. Bij de Arbeidsbemiddeling staan thans 147 werkloozen ingeschreven, waarvan 93 landarbeiders en bloemisten. Van de openbare UL.O.-school slaag den de leerlingen voor het Mulo-diploma B: Win Buis. Jan van der Laarse en Ste ven van Soest. Voor het Mulo-diploma A: Henk van And ei. Cor Beumer. Wim P. Buis Cor Drenth. Agnes Esther. Plet Eveleens. Jo Fijn. Johan Hannsen. Jo Hilverda, An nie Hofman, Christina Knoppers. Koos Knoppers. Gretha Maarse, Lena Vree ken, Gretha Walch, Marinns Wijnands, Catiirien van der Zwaard. Afgewezen 1. Van de geslaagden werd S. van Soest ge plaatst in de 2e klas Rijkskweekschool te Haarlem; Jo Hilverda in de 3e klas Gem. Lyceum voor meisjes, afd-. Gymnasium, Amsterdam: Annie Hofman, Industrie school Haarlem en Marinus Wijnands aan de Machinistenschool Amsterdam. De heer E. C. Bruins, alhier. Is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Duisch H.O.: A. Geslaagd voor het examen Duitsch M.O., akte A, de heer E. C. Bruins, alhier. 0 HAARLEMMERMEER. Ernstige aanrijding door de verblindende autolichten. Gisteravond omstreeks 10 uur reed per rijwiel op den Hoofdweg naar Nleuwven- nep de heer W. Achter hem aan kwam een auto. waarvan de chauffeur door de ver blindende lichten van een uit tegenover gestelde richting naderend motorrijtuig den heer W. niet scheen opgemerkt te hebben, met het gevolg dat hij aangere den en een eind meegesleurd werd en daarna tegen den grond sloeg. Ernstig aan het hoofd verwond en met een gecompli ceerde breuk van het linkeronderbeen werd hij opgenomen en onder behandeling gesteld van dr. S. uit Nieuwvennep, die spoedig ter plaatse was, een voorloopig verband legde en overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte, hetgeen geschiedde met de ziekenauto van den ge meentelijken geneeskundigen dienst naar „De Deo" in Haarlem. Weer een botsing op den Sloterweg. Op den Sloterweg hoek Spaarnwouder- weg in Haarlemmermeer heeft weder een ernstige botsing tusschen twee auto's plaats gehad. De eene werd bestuurd door Mr. B. uit Amsterdam, die reed op den Sloterweg in de richting naar den Haag en de andere door den heer S. uit Haarlem, rijdende op den Spaarnwouderweg in de richting naar Schiphol. Beide automobilisten, die elkaar te laat opmerkten, kwamen in groote vaart pre cies gelijk op het kruispunt aan, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Door den hevigen schok werd van de auto van den heer S. het rechterachterwiel weggeslagen, waarna de wagen, met den bestuurder er in, over den kop sloeg. On begrijpelijk was het. dat de heer S„ toen hij uit den chaos vandaan kroop, nagenoeg geen letsel bleek bekomen te hebben. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen! Mr. B„ die voorrang had moeten verlee- nen en zich daarvan volkomen bewust was, heeft de geleden schade direct met S. geregeld en aan hem uitbetaald. De ver nielde auto werd naar een garage gesleept. Een mooie prestatie! De heer Mr. A. Slob te Hoofddorp, eere voorzitter van de Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, verkreeg te Ellecom bij gelegenheid van zijne deelneming aan het aldaar gehouden bloe mencorso met z'n harddraver .Queen Bess" en artistiek versierd wagentje in de afdeeling versierde voertuigen een le prijs, zijnde een gTOOte zilveren cup, uitge loofd door den heer Ir. H. W. Sebbelee, Directeur van de Geldersche Tramweg- maatschappij. Joh. Monster t In zijn woning aan den Hoofdweg te Nieuwvennep alhier, ls op 71-jarigen leef tijd overleden de heer Johannes Monster, een bekende persoonlijkheid op landbouw gebied in deze gemeente, die de wordings geschiedenis van den Haarlemmermeer polder, waarin hij vanaf zijn geboorte heeft gewoond, van den beginne af heeft meegemaakt. Afwerking Provinciaal wegenplan te Hoofddorp. Het plan bestaat nog deze week te be ginnen aan de afwerking van het Pro vinciaal wegenplan te Hoofddorp, voor zooveel betreft het in orde maken van de onteigende strooken grond langs den Kruisweg. De groote chaos, die reeds ge- ruimen tijd de omgeving ter plaatse heeft ontsierd en groote moeilijkheden in het verkeer met zich bracht, zal nu wel spoedig tot het verleden behooren; het rijwielpad zal nu over eenige dagen in zijn geheel kunnen worden gebruikt. o HILLEGOM. Wiel van een auto geloopen. Gisteravond reed een vrachtauto in de Leidschestraat nabij de Veenenburgerlaan, waarvan een der achterwielen af liep. De wagen kon vrij vlug tot stilstand ge bracht worden; toen klonk luid gestommel in den wagen. Zoodra de achterklep neer gelaten was. kwamen er eerst twee men- schen uit, daarna een harddraverskarretje en ten slotte nog een paard, een hard draver. Menschen noch dier hadden letsel bekomen. De auto was precies op de trambaan komen te liggen; de chauffeur zette den motor aan, vele der toeschouwers zetten hun rug onder den bak van den wagen en zóö gelukte het den weg voor een naderende tram vrij te maken. Aanbesteding Brandstoffen. De aanbesteding van brandstoffen voor gemeentegebouwen en inrichtingen in het stookseizoen 19341935 had tot uitslag: M Koek: Gietcokes f. 13.75; anthraciet 50 80 f19.50: id. 20/30 f22.10; Nutskolen 50 80 f 16. M. Ullenreef, Gietcokes f 13.75; anthraciet n f20.10; id. HI f23.10; Nuts kolen f 15.60. Nic. de Groot, Gietcokes f. 13.65; anthraciet f20; id. 20/30 f 23.40; Nutskolen f. 15.60. N.V. v.h. Fa. J. Schoon- derbeek. Cokes 25/100 f 11.99; Brechcokes H f 12.49; anthraciet 50/80 f 17.90; id. 20/30 f21.35; Nutskolen 50/80 f 14.04. Toestand van Wethouder J. O. Vermeer. De toestand van den heer J. O. Vermeer, wethouder dezer gemeente, die sinds ver leden week ernstig ziek is, blijft zorg ba ren. De patient is zeer zwak. o KATWIJK AAN DEN RIJN. De 15-jarige P. S. had het ongeval dat zijn been van de trapper der fiets af gleed. Hierdoor raakte hij het stuur kwijt, reed met flinken gang tegen een boom en viel bewusteloos op den grond. Dr. Hue- ting. direct ontboden, oordeelde over brenging naar het ziekenhuis zeer ge- wenscht. Na daar verder onderzocht en behandeld te zijn kon hij weer naar huis worden vervoerd. Later is gebleken dat het geval geen ernstige gevolgen zal heb ben. o KATWIJK AAN ZEE. Aanrijding. Op den Sluisweg ter hoogte van de Batavenstraat reed de groentenhandelaar S. v. d. M, met zijn motor komende uit de richting van de Binnensluizen, toen het 2Vf jarig kind van den heer H. wonende Sluisweg plotseling den weg overstak en dientengevolge werd aangereden. Het kind werd naar de ouderlijke woning overge bracht. waar dr. J. Eikelenboom de eerste geneeskundige hulp verleende. Het kind werd gelukkig niet ernstig verwond. Naar de schuldvraag stelt de politie een onder zoek in. De 1200ste Badlijst! Op het politiebureau werd reeds de 1200ste badlijst ingeleverd, met een totaal van ongeveer 6000 personen. Nog velen moeten de eerstvolgende dagen van Augus tus komen, zoodat de badplaats ook dit jaar, wat het aantal bezoekers betreft, niet te klagen zal hebben! Laatste lezing van Pastor William Fetler. In de goed bezette zaal voor Prot. Be langen aanwezig was o.a. ook ds. R. P. A. Rutgers hield Pastor William Fetler zijn laatste rede in de Duitsche taal, die ditmaal vertaald werd door mej. A. M. Ub- bink, secretaresse-penningm. van de Hol- landsche afd. van het Russisch Zendings genootschap. Als onderwerp had pastor Fetler ge kozen: ,J3e geschiedenis van mijn zen- dingsarbeid: vervolging, gevangenneming, veroordeeling naar Siberië en Gods won dere uitredding". Na ultgewijd te hebben over het zegen rijke van zijn evangelieprediking in Rus land nog onder het Czarenbewind, kwam! er verzet van de Grieksch-Katholieke Kerk. Op een Zaterdagavond in December 1914, toen men in het kerkgebouw bijeen gekomen was, werd men gestoord door de politie, 9 man bij elkaar. Spr. ging even het gebouw uit. terwijl de hulpprediker den kansel beklom. Hem werd nu mede gedeeld. dat hij in hechtenis zou worden genomen en verbannen naar Siberië. Ik had alles verwacht, aldus spr., maai' dat nooit, Hoe spr. ook protesteerde, 't baatte niet; hij kreeg niet de gevraagde 3 uur om zijn zaken te regelen, maar slechts 10 minuten. In schrille kleuren teekende sor. wat het zeggen wil naar dat vewchrikke- lijke oord, Siberië verbannen te worden Spreker wilde nog zijn gemeente die hij gesticht had, zijn geestelijke kinderen goeden dag zeggen, het mocht niet. Aan mijn vrouw werd toegestaan mede te gaan tot aan de poort der gevangenis. Spr. ver haalde op aandoenlijke wijze de toebereid selen voor vertrek en het afscheid van zijn vrouw, die hij misschien nooit meer zou weerzien. Zijn verbanning naar Siberië werd echter veranderd in uitbanning uit Rusland binnen 10 dagen tijds. Spr. heeft ln zijn verbanning meer voor Rusland kunnen doen, dan als hij er gebleven ware. want dan zouden de bolsjewisten hem ongetwijfeld reeds doodgeschoten hebben. Met een opwekking om het Rus sische Zendingsgenootschap financieel te steunen, werd met het zingen van een couplet van het Lutherlled en met dank zegging geëindigd. De heer Fl. van der Rhee, wachtgel der-onderwijzer alhier, is benoemd als tijdelijk onderwijzer aan de bijz. school Ceintuurbaan 23 te Heerlen, hoofd de heer J. Baan. o NOORDWIJK. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken mej. J. M. Wijnbeek, alhier. Geslaagd te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken mej. J. M. Wijnbeek, te Rotterdam. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende bijpostkantoren werd gedurende de maand Juli 1934 inge legd f. 11457.47 en terugbetaald f 11178.49. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6892. o OEGSTGEEST. Zomerreis Jongensclub „Jong Oegstgeest" Dat het op Schouwen mooi is, zullen de leden van Jong Oegstgeest. aan een ieder die er naar vraag, dadelijk zeggen! Zij kunnen er over meepraten! Immers met de club maakten zy een 5 daagsche reis naar die mooie streek. Den eersten dag vertrokken zy per fiets naar Rotterdam. Daar werd het Witte Huis met het prach tig panorama beschouwd. Met de boot „De Stad Zirkzee" werd daarna de tocht naar Zeeland aanvaard. Het was een lange, maar afwisselende reis. Helaas was het weer niet zoo mooi, en regende het nu en dan flink. Maar de stemming Bleef er in. Ongeveer acht uur kwam men te Zierikzee en een goed uur later in het vacantieoord Renesse. Het zou een te groot verslag worden als wy tot in byzonderheden het kamp beschreven. Noemen wy echter vossen jacht, kampvuur, sluiptocht dan zal ieder kampeerder weten wat daarmee bedoeld wordt. Ook de omtrek werd goed beke ken o.a. het vliegveld Haamstede en de mooie duinstreek by Westen-Schouwen. Jammer was het dan ook, dat reeds zoo spoedig de terugtocht aanvaard moest worden. Per tram en boot ging het van Zierikzee naar Rotterdam en verder per fiets naar hier terug. Zoo behoort ook'dezë reis weer tot het verleden. Degenen die hem meemaakten waren het er over eens. Volgend jaar weer zoo'n reis. Maar dan wat langer, het was zoo gauw voorby. Jeslaagd Kinderzendingsfeesl op „Oud Poelgeest". Op het landgoed Oud-Poelgeest alhier, had het Kinderzendingsfeest plaats voor leerlingen der Zondagsscholen in de om liggende gemeenten. Begunstigd door prachtig zomerweer, was de belangstelling groot ook van ouderen. Eenig oponthoud ontstond, doordat de kinderen uit Rynsburg te laat arriveerden De boot, waarmede zy n.l. vervoerd zou den worden, verscheen niet, zoodat de tocht te voet moest worden afgelegd. On der de leiding der Zondagsschoolonder wijzers verliep echter alles uitstekend. Te ruim 2 uur opende de voorzitter van het Comité, de heer G. Leenheer uit Ryns burg, de byeenkomst met gebed, waarna gezongen werd Ps. 146 1. Daarna sprak hy een welkomstwoord naar aanleiding van Joh. 11 39 „Neemt den steen weg". Spr. merkte o.a. op. dat Jezus door men- schenhanden den steen voor het graf van Lazarus deed wegnemen; alzoo luidt ook Gods bevel tot de menschen: „predikt het Evangelie aan alle creaturen!" Hy wekte op tot daadwerkelyken steun aan de zen ding, die in dezen crisistijd met groote moellykheden heeft te kampen en hoopte op aller gebed. Hierna was het woord aan den heer J. L. D. v. d. Roest, oud-zendeling te Nieuw Guinea, die tot onderwerp had gekozen „De geschiedenis van een heidenschen hoofdman en een krokodil!" Op onder houdende wijze schetste spr. het leven der heidensche Papoea's om vervolgens te wy- zen op het vele goede, dat door de zen ding aldaar is tot stand gebracht. Zendeling G. Maan sprak over: „Hoe men in Indië aan zyn naam komt en wat die beteekent!" Ook deze spreker werd met onverdeelde aandacht door Jong en oud gevolgd. Nadat eenige malen gemeenschappelijk Zendingsliederen waren gezongen, op ver- diensteiyke wijze begeleid door „Benve- nuto" uit Voorschoten, werd gepauzeerd en was er gelegenheid te wandelen door het schoone landgoed. Daarna sprak zendeling J. A. Roose boom over: „Gods werk aan, in en door kinderen in de Zending." Deze spreker wekte zyn jeugdige hoor ders op om reeds vroeg den zegenrijken arbeid der Zending te leeren liefhebben. Het slotwoord was aan den heer J. F. de Heer, secretaris van het Comité. Deze bracht hartelyk dank aan mej. Wulllnk voor het gratis beschikbaar stellen van het prachtige terrein en vervolgens aan allen, die tot het welslagen van dit feest hadden meegewerkt. Na gemeenschappelyk zingen van den Avondzang werd te ruim 6 uur de byeen komst gesloten. o RIJNSBURG. Li verband met 't overlyden van t, M. de Koningin-Moede'' en Z.K.H. Prins Hendrik heeft de Oranje Vereen' Lng alhier besloten dit ,iaar geen feesteiyk- heden te organiseeren. SASSENHEIM. Aanbesteding. Door het gemeentebestuur is aanbe steed het verfwerk aan de bedrijfsgebou wen en de chef-fitterswoning van het gas bedrijf. Ingeschreven werd als volgt: G. C. v. Goeverden f 197.50; G. J. de Nobel f 194.50; J. van Duyker f 186 en G. Bemel- man f. 170. Het werk ls aan den laagsten lnschryver opgedragen. De chauffeur van een hier rydende „dubbeltjes-taxi" bleek niet ln het bezit te zyn van een rybewljs, zoodat proces verbaal volgde. Tot leden van het „Concordia"-Ont- spanningscomité voor Werkloozen, zyn door den Chr. Besturenbond aangewezen de heeren G- H. Voorsluis en H. Engberts. Het Fanfarecorps „Crescendo" zal Zaterdagavond 8 uur een concert geven ln de tent aan de Charbonlaan. o VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Varkevlsser van Kat- wyk en E. A v. d. Welden. Geslaagd uitstapje. De Chr. Jong.Ver. heeft haar jaar- ïyksch uitstapje gemaakt. De tocht ging ditmaal naar Arnhem en omstreken. Ge reden werd over Haarlem, Amsterdam, de Vecht langs naar Utrecht. Vandaar naar Ouwehands Dierenpark en Westerbou- wing. Einddoel was het park Rozendaal. Veel is er genoten van het prachtige na tuurschoon en bovenal van de gevolgen, die een hevige regenbui boven Arnhem heeft. De wegen veranderen in beken en een prachtige fontein spoot op zeker punt uit den grond, omdat de riolen alles niet verwerken konden. Welvoldaan waren de jongens om halfelf weer thuis. o VEUR—LEIDSCHENDAM. Slachting onder kippen. Onder de kippen en konijnen van de heeren Tilburg en van 't Oosten, wonende in het park Leeuwenberg, heeft des nachts een ware slachting plaats gehad, waarby 70 stuks zyn doodgebeten, door den hond van A. N. Het vermoeden is, dat hier sprake is van een laffe wraakneming, daar de hond niet is losgebroken, doch losgemaakt, de ketting zat althans onbe schadigd aan het hok. De hond ls afge maakt. De gemeentepolitie stelt een on derzoek In. Uit een land aan den Westvlietweg naby de Kerkbrug is ten nadeele van Van Dyk een achteronderstel van Ford auto ontvreemd. o VOORHOUT. Jubileumconcert „St. Caecilia". Zaterdag 4 Augustus a.s. des namid dags om 8 uur zal de R.-K. Muzlekveree- niging „St. Caeciüa" vanaf de gemeente- lyke muziektent een verzorgd programma uitvoeren ter gelegenheid van haar 15- jarig bestaan. Op geen meer gepaste wyze kon dit jubileum worden gevierd dan door het geven van een jubileumconcert. Als nu het publiek maar wil meewerken door niet op het bitumen wegdek te biyven staan tydens de muziekuitvoering, dan belooft deze jubiieumuitvoering een suc ces te worden! o VOORSCHOTEN. Geslaagde Liefdadigheidswedstrijd. Gisteravond hebben de veteranen van V. V. L. en Rouwkoop gespeeld om den doktoren-wisselbeker. Deze llefdadigheids- wedstryd was ditmaal ten bate van de afd. van „Het Groene Kruis" voor de aanschaf fing van een ligtent. De opbrengst bedroeg aan entree's f. 90.40, waarby nog komt de helft van de opbrengst van den ysverkoop. Wijkzuster Barmen 'tLoo fungeerde by een groot vat roomys voor „IJsco-dame" en genoot een druk bezoek. De wedstrijd, onder leiding van den heer Schniedewind, had een aardig verloop, waarby V. V. L. voortdurend een klein overwicht had. De rust kwam met 21 voor V. V. L. en werd ten slotte gewonnen door de veteranen van V. V. L. met 32. Bij afwezigheid van den voorzitter en secretaris reikte de heer A. P. Schram dei Jong, bestuurslid van de afdeeling, aanl den aanvoerder den doktoren-wisselbeker uit, die uitsluitend op liefdadigheidswed strijden verspeeld zal worden en driemaal achtereen of vyfmaal in het geheel ge wonnen moet worden. Spr. dankte den initiatiefnemer voor deze wedstryden en allen, die meegewerkt hadden tot het bij eenbrengen van dit bedrag. De aanvoerder van V. V. L., de heer v. Aken, aanvaardde den beker onder dankzegging aan de gevers en hoopte dat Rouwkoop nog dik- wyis party zal geven. Tenslotte heeft de heer Eigeman de St. Laurens Harmonie en den heer Schniedewind dank gezegd voor hun welwillende medewerking; eveneens de doktoren voor den wisselbeker en vooral het publiek, dat weer in zoo'n flink aantal was opgekomen en hiermede het goede doel steunde. Onder de tonen van de St. Laurens-Har- monie verliet men het veld. o WASSENAAR. De gevaarlijke zee. Het baden in zee zonder voldoende toe zicht blijft gevaarlyk. Dit bleek ook giste ren weer aan den Wassenaarschen slag. De ongeveer 20-jarige B„ wonende aan den Achterwee alhier was met kennissen in zee. toen hy plotseling door den stroom werj meegetrokken. Op het hulpgeroep snelden onmiddellijk anderen toe, die hem uit, het water haalden Hij was toen reeds bewusteloos L-rlen van de reddingsbrigade mochten in staren na een half uur toe- Dassinv van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. N.R.C. HEDEN. Leger des Heils: Samenkomst te 8 uw nam. Oud-Hortuszlcht: Tuinconcert „Cres cendo". 8'/» uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam „De onzichtbare man". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uw. Trianon Theater. Breestraat, 8 uur nam, „Zoutwatermeiodie". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uw, Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52 8 uur nam. Zondag van 2 uur af doop loopende voorstelling „Des nachts in het eenzame huis". Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8u.an „Es war einmal ein Musikus". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juli tot en met Zondag 5 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. GEMEENTERAAD. Verlaging vermakelijkheidsbelasting Verbetering van de Zijlwatering Commissie benoemd - Grondverkoop aan dè Wassenaarsche Bouwvereen. De Raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering byeen. In deze vergadering is de verlaging der bedrijfs- tarieven overeenkomstig het voorstel van B. én W. goedgekeurd. Aangehouden werd het voorstel van Leeuwen om voor de groo te gezinnen bepaalde reducties te verkiij. gen ter nadere behandeling in de commis sie voor de bedryven. De vermakeiykheids- belasting werd van 20 op 15 pet. verlaagd, Volgde wyziging der verordening op de personeele belasting, waarbij aan koffie huishouders eenige verlichting overeen komstig de wet van 28 Juli 1933 op de personeele belasting werd verleend. Een uit voerige discussie ontstond over de in werk verschaffing uit te voeren verbetering van de Zylwetering, dat na een uitvoerig debat met op 2 na algemeene stemmen werd aangenomen. Men voerde bezwaren aan tegen het te weinig economisch nut van dit werk. Anderzyds betoogde men, dat de aanmoediging van de watersport en de tewerkstelling van werkloozen de uitvoe ring van dit plan, bestaande uit oeverver betering, uitdieping van de vaart en ver hooging der bruggen, rechtvaardigden. Inzake de schikking van een lyceum c.q. en herziening der schoolgeldretributie voer middelbaar en voorbereidend hooger on- derwys werd een commissie ad hoe inge steld; tot leden daarvan werden benoemd de heeren ir. Idenburg, mr. W. M. A. Mey- boom en Leyenhorst. Als de 21 dage waarop de bepalingen van het sluitingsuE van de winkelsluitingswet niet gelden, wer den aangewezen de werkdagen in Augusta; van de 6de en 27, 28 en 31 December ai. Men besloot het schoolgebouw aan d« Waalsdorperlaan ten verkoop aan te bie den. Over het in een vorige zitting aangehou den voorstel inzake verkoop van grond aan de Wassenaarsche Bouwvereenlging en aan D. Veldhuyzen ontstond wederom een uit voerige discussie. B. en W. verklaarden, dat de huurprijs van de 17 door de Bouwver eenlging te bouwen arbeiderswoningen niet hooger dan f. 3 per week zal zyn. Wethou der van Leeuwen ontkende ten stelligste, dat bevoordeeling van r.k. gezinnen, die in 't pensionnaat Willebrordus niet tehand- - haven zyn, in de bedoeling zou liggen. Het ■Voorstel werd tenslotte met alg. st. aan genomen. Het uitvaardigen van parkeer verboden zal ook ln de toekomst aan B. en (W. worden overgelaten. Hierop volgde /sluiting. ZOETERWOUDE. Herdenking der Mobilisatie 1914. Gisteravond had te Leiderdorp-Zoeter- woude (H.-R.) de herdenking plaats der Mobilisatie van 1914. De officieren en manschappen van de voormalige le bere den Mitratlleursafdeeling, welke in Aug. 1914 te Zoeterwoude waren ingekwartierd, de leden van den Vrywliligen Landstorm te Leiderdorp, en alle oud-ge mobiliseerden te Leiderdorp en Zoeterwoude wonenden, waren opgeroepen om op den avond van 1 Augustus zich te melden in het Care „ik leer nog" aan den Hooge Rijndijk, destyds het middelpunt van het Kanton- nement, waar de 1ste Mitrailleurafdeeling was gelegerd. Een groot aantal personen lilt het ge- heele land had aan deze cproep gehoor gegeven, zoodat by „Ik leer nog" deze avond een groote drukte heerschte van de Oud-gemobiliseerden van 1914. kolonel Verberne de oud-commandant met zyne officieren nu majoor van den Gen. Staf, van Alphen en de majoor van de Grenadiers Honig, waren reeds tydlg pre sent om de onderofficieren en manschap pen te ontvangen; mede waren aanwezig de veldpredikant majoor Nauta uit Lelden, burgemeester Brug van Leiderdorp met den secretaris dezer gemeente den heer Corts, de burgemeester Wap van Zoeter woude met den wethouder den heer de Graaf, de heeren Stadhouder en Samson van de voormalige Commissie van Ontwik keling en Ontspanning der Gemobiliseerde troepen, terwyi bericht van verhindering was ingekomen van kolonel Bos, secretaris van het hoofdbestuur van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis", luitenant v, Gen- deren, den vroegeren commandant van den Vrijwilllgen Landstorm te Leiderdorp en van pastoor Mey'er te Zoeterwoude. Er heerschte reeds direct een zeer op gewekte stemming. Nadat burgemeester Brug, een welkomstwoord gesproken Daft werd door de Harmonie „Devote" van Leiderdorp, en een zangkoor onder leidin„ van den heer Hoogzaad te Zoeterwoude mooi programma uitgevoerd, terwijl ooa belangloos zyn medewerking gaf, als oud- gemobiliseerde de heer Halley en ffl' zoontje Yanni voor een komisch Acroba-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6