Het overlijden van President von Hindenburg LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 Augustus 1934 HITLER ZIJN OPVOLGER. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Be tul üke Duitsche leveranciers steeds ln Bankmarken. Overeenkomstig den dringenden wensch Van ZE. den Minister van Economische Zaken richt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland bij dezen het verzoek tot aldegenen die wegens goede ren leveranties, betalingen naar Duitsch- land hebben te doen om daarbij uitslui tend gebruik te maken van Bankmarken d.w.z. Sonderkontomarken staande op naam van de Nederlandsche Bank, te Amsterdam. Ook voor deze betaling ls de bemidde ling van een particuliere bankinstelling noodig. Hoogere kosten zijn er niet aan verbonden, integendeel zal de koers dezer hankmarken dikwijls iets lager zijn dan die welke niet van de Nederlandsche Bank zijn gekocht. Voor dengene die de beta lingen heeft te doen blijft de gang van de betaling geheel normaal. Alleen de bank is alsdan verplicht de benoodlgde marken te koopen uitsluitend bij de Nederlandsche Bank. Op grond van dien aankoop ont vangt degene die de gelden naar Duitsch- land moet overmaken derhalve evenals voorheen zijn cheque enz. op Duitsch- land. (Overzenden van marken in bank papier is zelfs verboden). Door bij het doen van betalingen aan Duitsche leveranciers steeds aan zijn Bankinstelling te verzoeken daartoe .Bankmarken" te gebruiken bewijst men het Nederlandsch bedrijfsleven een zeer grooten dienst, daar thans onze expor teurs vaak zeer lang op overmaking van hun gelden moeten wachten, waardoor de exportmogelijkheid zeer ernstig wordt geschaad. Wanneer betalingen aan Duitsche leve ranciers door middel van .Bankmarken" geschieden, wordt n.l. De Nederlandsche Bank in staat gesteld het Markensaldo (de z.g. Sonderkonto-marken) waarover zij krachtens de Nederlandsch-Duitsche deviezenovereenkomst beschikt, onmiddel lijk te verkoopen, zoodat de uitbetaling aan Nederlandsche exporteurs in Zulke gevallen geen vertraging ondervindt. Het hooge belang van ons Nederlandsch bedrijfsleven hierbij betrokken zal niet nader behoeven te worden betoogd. Aan de Particuliere Bankinstellingen in het District der Kamer is, gezien het groote Nationaal belang bij deze betalings wijze in bankmarken betrokken, eveneens verzocht om, tenzij anders door elienten zou worden verzocht, steeds op deze wijze de gelden naar Duitschland te laten over maken. De Kan.er van Koophandel houdt zich gaarne bereid tot het geven van na tere inlichtingen. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JULI 1934. Ladder, 3 vulpenhouders. 2 vischhengels, portemonnaies, étui met stopwol, groen vulpotlood, R.K. gebedenboek, badpak met handdoek, sleutels, zakje van Vroom en Dreesmann met inhoud, autosleutel, 2 actetasschen. rozenkransen, motorhand schoenen, sleutel van een kassa, sport kous, zilveren damesringetje, slipover, zil veren armband, postduif, notitieboekje, regenjassen, witte handschoen, schroeven draaier, 2 halskettingen, een rood met witte tasch, 2 gouden ringen, 1 lorgnet, herinneringskruis N. B. v. L. O., armband, hockeystick, bos riet, pet, kinderschoen, 2 brillen, kussens met oranjespeldjes, boekje met jaartallen, 2 beursjes met rozenkrans, grijze pantalon, zilveren potlood, padvin- dersriem, zwart ceintuur, crisis-vleesch- bonnen, 3 armbandhorloges, gele muts, gouden schakelarmband, lichtgeruite da mesmantel. damestasschen. pakje inh. badpak, badmuts en handdoek, 1 kist, heerenhorloge met ketting. 1 pakje van Van Cleeff met inhoud, laklederen riempje speelkaarten, bruin ceintuur, zakmes, hor, pakje inh. 2 badpakken, badmuts en hand doek. een haarspit, gouden broche, speel goedhond, scheepsroeper, tasch inh. bad pak enz., wit klnderjurR. peddel, gekleur de das. grijs ceintuur, zwart kinder schoentje. verzilverde speld, pakje inh. corset, rood met wit kinderschoentje, jas, vischnet, zilveren blousespeld, boekwerk „het Nederlandsche boek". Gevonden in de Electr. tram (stadslijn) Handschoenen, portemonnaie. parapluie, armbandhorloge, vulpotlood, pakje inh. koorö, damesmfuts, damestaschje, cein tuur, 1 pakje goederen, boek. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE N. Z. H. T. M. Van den Directeur den heer Ir. W. J. Burgersdijk. De huldigingssamenkomsten, belegd door het personeel der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij ter eere van zijn Directeur, ir. W. J. Burgersdijk. ter gele genheid van diens 25-jarig ambtsjubileum, droegen een zeer hartelijk en feestelijk karakter. De bijeenkomsten zijn gehouden ln de autobusgarage der Maatschappij, welke voor deze bijzondere gelegenheid door het personeel zeer smaakvol versierd was. Nadat de heer en mevr. Burgersdijk en familie in de ochtendsamenkomst onder de feesttonen van de gezamenlijke muziek corpsen der N.Z.H. waren ingehaald, werd door verschillende sprekers het woord ge voerd en werden geschenken aangeboden. De Voorzitter van het Personeelcomlté, die het eerst het woord voerde, wees er in het bijzonder op, dat de heer Burgersdijk door zijn zorgen voor het personeel, o.a. het tot stand brengen van het Pensioen fonds den dank van het personeel ver dient. Dr. H. van Manen. President-Commissa ris der Maatschappij, die daarna namens Commissarissen den jubilaris op zeer waardeerende wijze toesprak, eindigde zijn rede met den wensch. dat de heer Burgers dijk nog vele jaren de leiding van het be drijf ln handen zal hebben. Vele andere sprekers, onder wie de voor zitter van het Jubileumfonds, Ir. B. Nugr teren namens de afdeellngschefs der maat schappij, vertegenwoordigers van perso- neelvereenigingen en vakorganisaties, voer den daarna nog het woord. De chef van Exploitatie Haarlem, lr. W. A. E. van Geuns. had voor deze gelegen heid een speciale „Burgersdljk-Jubileum- marsch" gecomponeerd, welke onder per soonlijke leiding van den heer van Geuns door de gezamenlijke muziekkorpsen der N.Z.H. ten gehoore werd gebracht. De heer Burgersdijk merkte in zijn slot woord op. dat hij de gevraagde soberheid ten opzichte van de geschenken wel eenigs- zins overschreden achtte, doch dat hij zeer dankbaar was voor de aan hem en zijn echtgenoote gebrachte hulde. In de avondsamenkomst werden o.a. eenige alleraardigste tableaux, welke be trekking hadden op het bedrijf, door kin deren van het personeel opgevoerd. De opzichter van de Maatschappij, de heer Hollants, die een zoo belangrijk aan deel in het slagen van de tableaux en de versiering heeft gehad, verdient daarvoor alle hulde. Een schat van bloemstukken gaf aan het geheel een feestelijken indruk. ACHTER VERLICHTING MOTOR- TWEEWIELERS. AUe motorrijtuigen voorzien van een spiegel, ook motorrijwielen. Volgens het gewijzigde Motor- en Rij wielreglement moeten vanaf 16 Juli J.l. ook de motorrijtuigen op twee wielen, waaronder begrepen zijn de rijwielen met hulpmotor, wanneer daarmede over een weg wordt gereden, van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang aan de achterzijde voorzien zijn van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Zooals bekend moeten letter en nummer aan de achter zijde gedurende vermelden tijd eveneens worden verlicht, waartoe de roode achter- verlichting kan worden aangewend. Voorts wordt er aan herinnerd dat alle motorrijtuigen voorzien moeten zijn van een spiegel. Dit voorschrift geldt zoo wel voor personenauto's en vrachtauto's, als voor motorrijwielen met of zonder zijspan, rijwielen met hulpmotor, drie- wieiige motorcarriers De spiegel moet zoodanig aangebracht zijn. dat de bestuur der daardoor gemakkelijk het links achter hem liggend weggedeelte kan overzien. ERNSTIGE VAL. HET ZIJN NIET ALLEN KOKS, DIE LANGE MESSEN DRAGEN. Gistermiddag waren wij er getuige van dat een rechercheur van politie van zijn revolver gebruik moest maken. Op de Rijn en Schiekade werd n.l. een gToote hond door een driewielige vrachtauto aange reden, en wel zoo ernstig, dat afmaken geboden was. Een rechercheur van politie, toevallig ter plaatse, trok daartoe zijn revolver. Alle belangstellenden werden op een afstand gebracht, de revolver werd gericht, het schot viel en het arme dier bleef kermen. De schutter stak een sigaret op en na eenige minuten viel het tweede schotresultaat hetzelfde. Eindelijk, ongeveer 10 minuten na het eerste schot, viel het derde schot, gelukkig ditmaal goed gericht en het beest was uit zijn lijden verlost Met alle waardeering voor de politie en dus ook voor bedoelden rechercheur, wen- schen wij dezen laatste toch een goeden raad te geven en wel „leer beter schieten", ook in het belang van dieren, die door den dood uit hun lijden verlost moeten worden. Gistermiddag te zes uur is de 19-jarige mej. J. W„ wonende in de Nachtegaallaan, op de Haarlemmerstraat hoek Hoogland- sche Kerksteeg, in botsing gekomen met den wielrijder N. K, uit Nieuwveen. Het meisje keek achterom en reed daardoor tegen het achterwiel van den wielrijder, die voor haar reed. Zij kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Met een ernstige hersenschudding is zij door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis gebTacht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. Concertzaal „Concordia", Steenstraat 39, Leiden. Exploitatie concertzaal, vergader zalen en cafébedrijf, tevens vergunning voor den verkoop van sterke dranken. H. M. A. Hoogstraaten, Oegstgeest. Wijziging. Dannys en Co., Molendwarsstraat 3, Sassenheim. Het kweeken van- en den handel in bloembollen en aanverwante artikelen in den uitgebreidsten zin. De Vennootschap ls ontbonden door uit treding van den venn. G. Dannys, Sassen heim. De zaak wordt onder de firmanaam Dannys en Co. voortgezet door den over gebleven venn. H. Dannys Gzn„ Sassen heim, als eenig eigenaar.- BRAND IN EEN AUTO. Doordat kortsluiting ontstond in een accu is hedenmorgen brand ontstaan op het Noordeindsplein in de personenauto bestuurd door J. A. W„ uit Den Haag. De bestuurder heeft het vuur, waarbij zich veel rook ontwikkelde, met doeken gebluscht. De brandspuit, die onder leiding van den ondercommandant aanwezig was, behoefde geen dienst te doen. O (Vervolg van het Derde Blad). De inwendige toestand na het over lijden van rijkspresident Von Hindenburg, ls snel opgelost. Het Nazi-bewind heeft grondwet van Welmar eenvoudig ter- ijde gesteld en heeft bij bijzondere wet e functie van Rijkspresident en Rijks- anselier samengevoegd, waardoor Hitier 'on Hindcnburg's opvolger wordt, zooals leltelljk de eenige oplossing was. Hoe zou hien toch onder de huidige omstandig heden een vrije verkiezing kunnen orga- Iniseeren en wie zou zich candidaat durven stellen tegenover den Fuehrer? Hitler's positie is nu oppermachtig ge worden, zoolang de Rijksweer achter hem 'staat, gelijk momenteel het geval is! Zwaar is de taak. die nu op de schou ders van Hitier rust: speciaal, waar, naar wij vermoeden, het buitenland zijn rijks- presidentschap niet al te best zal opnemen, gelet op de jongste gebeurtenissen in Oos tenrijk. die het nationaal-socialisme zoo zeer compromitteerden. Geen man staat aan het roer van het Duitsche schip van staat, die, zooals Hindenburg, geacht kan worden boven de partijen te staan In tegendeel, het presidentschap is thans ge worden een zuiver politieke leidersfunctie. En dat kan nooit het Duitsche rijk ten goede komen. Bij ministerieele beschikking is de geldelijke vergoeding voor niet in natura verstrekte fourage bij het garnizoen alhier voor het tijdvak van 1 Augustus tot en met 31 October as. vastgesteld op 56 cent per rantsoen. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de Nijverheidsacte N.j. onze plaatsgenoot, de heer W. v. d. Broed. Geslaagd te Den Haag voor het examen Coupeuse, mej. H. Godee, leerling der Voorzienigheid, Hoogewoerd. Mej. J. U. Knotter alhier is geslaagd voor het examen Hoogduitsch akte L.O. Bij den ontvanger der directe belas tingen alhier, 1ste kantoor is f. 302.30 ge stort wegens „gewetensgeld". Over Hindenburg's verschelden wordt nog gemeld: Hedenochtend 5 uur is de familie van den Rijkspresident aan zijn ziekbed geroe pen, hij heeft hen evenwel niet meer her kend. Om 9 uur Duitschen tijd blies den maar schalk den laatsten adem uit. Korten tijd na het overlijden van den Rijkspresident werden op de woning van Von Hindenburg de blauw-wit-roode vlag de presidentsstandaard halfstok gehe- schen. In het plaatsje Freystadt bij Neu- deck, begonnen even voor 10 uur de klok ken te luiden. De bevolking van de om geving vernam zoodoende de doodstijding. De arbeiders van het landgoed werden van de velden geroepen en alle werkzaam heden afgebroken. De President is gistermiddag na het bezoek van Hitler in slaap gevallen en is sindsdien niet meer volledig tot bewust zijn gekomen. Enkele minuten na zijn dood was het bericht te Berlijn bekend. Om 9 uur 15 daalde op het gebouw van den Rijkspresident in de Wilhelmstrasse de standaard halfstok; terzelfder tijd kwamen staatssecretaris dr. Wagner en de ambtenaren en employés van den Rijkspresident ln de turnzaal bijeen voor een korte herdenkingsplechtigheid. Hedenmorgen te 9.25 braken alle Duit sche zenders tegelijk hunnen uitzendingen af Op dat moment was het overlijdens bericht van president von Hindenburg uit Neudeck te Berlijn aangekomen. Alle zen ders schakelden over op Berlijn. Van daaruit deelde rijksminister dr. Goebbels het Duitsche volk mede, dat von Hinden burg het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Daarna zwegen de zenders. Een half uur later deelde dr. Goebbels een wet mede waarbij de functies van rijkspresi dent en van rijkskanselier worden samen gesmolten. zoodat Hitier dus rijkspresident is. Voorts maakte Goebbels een wet be kend betreffende de staatsbegrafenis van den overleden generaal veldmaarschalk en verder een verordening van den rijksweer- minister waarbij een rouw van 14 dagen voor alle officieren der weermacht wordt afgekondigd. Een verordening van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken en van den Rijksminister van* Volksvoorlichting en Propaganda waarin een volksrouw van 14 dagen wordt bepaald en verder een ver ordening van den plaatsvervanger van Hitier. betreffende een rouw van 14 dagen voor alle partij -instanties benevens een op roep van de Rijksweermlnister en van den overste-generaal van den Rijksmacht Deze bekendmakingen werden beëindigd met het lied „Ich hatt elnen Kameraaden" Verordening van den Rijksneerminister, Ten teeken van rouw bij het overlijden van den oppersten bevelhebber van de Weermacht, generaal veldmaarschalk Von Hindenburg beveelt de Rijksweermlnister, Overste-generaal Von Blomberg: 1. Alle officieren en ambtenaren van officiersrang der Weermacht dragen op hun uniform 14 dagen rouw (rouwband om den linkerarm). Bij het negende Pruisische lnfanterlereglment en bij het 16e Infanterie-regiment duurt deze rouw vier weken; de eerste dag van de rouw ls de 2de Augustus. 2. Tot aan den dag der bijzetting, met inbegrip van dien dag zullen de vlaggen op de militaire dienstgebouwen in alle garnizoenen en op alle schepen der Rijks- marine halfstok waaien en zal door de troepen geen muziek worden gemaakt en geen signalen worden gegeven. (Uitzon dering: alarm en brandalarm). 3. Alle tot saluutgeven geschikte schepen en saluutbatterijen vuren op 3 Augustus en op den dag der bijzetting vanaf de ochtendvlaggenparade (8 uur) ieder 21 schoten als rouwsaluut. 4. De eere-wacht in Neudeck vormt het derde Infanterieregiment. Desbetreffend bevel is gegeven. De lijkwacht in het sterfhuis wordt gevormd door officieren op nadere instructie van het Weerkrlng- commando I. Berlijnsche Beurs twee dagen gesloten. De voorzitter van de Berlijnsche Beurs deelt mede, dat naar aanleiding van het overlijden van den Rijkspresident, ten tee ken van rouw de beurs twee dagen geslo ten zal blijven. De staatsbegrafenis. De wet inzake de staatsbegrafenis luidt: Par. 1: Den overleden Rijkspresident, generaal-veldmaarschalk von Hindenburg, bereidt het Duitsche volk een staatsbegra fenis. Par. 2: De betrokken diensten worden belast met de uitvoering van de staats begrafenis. Telegram van den ex-keiser. De ex-keizer heeft den zoon van Rijks- president von Hindenburg, overste von Hindenburg, in verband met het overlijden van den Rijkspresident generaal-veldmaar schalk von Hindenburg, een telegram ge zonden, dat in vertaling aldus luidt: „De keizerin en ik treuren met bewogen hart met U en het geheele Duitsche volk. Een door God buitengewoon rijk gezegend leven heeft zijn vervulling gevonden. De kroonprins zal den vereeuwigden held van Tannenberg en Neudeck onzen laatsten groet overbrengen". (w.g.) WILHELM I. R. De ex-keizer heeft omstreeks halfelf officieus en tegen 11 uur officieel het be richt ontvangen van den dood van von Hindenburg. Hij weigerde verder ook maar het geringste commentaar te leveren. Deelneming te Den Haag. Dadelijk na de ontvangst van het offi- cieele overlijdensbericht van den Duitschen Rijkspresident von Hindenburg werden aan het gebouw van de Duitsche legatie aan de Lange Vijverberg de zwart-wit-roode vlag en de Hakenkrulsvlag halfstok uitge stoken. Ook de legaties van andere landen vlaggen ten teeken van rouw halfstok. Bij het Duitsche gezantschap liggen registers ter teekening gereed, waarvan reeds velen gebruik maakten om hun rouw te be tuigen. De minister van Buitenlandsche Zaken jhr. de Graeff, begaf zich naar het ge bouw van de Duitsche legatie om een be zoek van rouwbeklag namens de regeering bij den Duitschen gezant te brengen. In den loop van den ochtend kwamen zeer velen op de Duitsche legatie hun deelneming betuigen met het overlijden van Rijkspresident von Hindenburg. De meeste gezanten en zaakgelastigden van vreemde landen alsmede verschillende vrienden van Duitschland en van den ge zant zetten hun handteekening in de registers. Op den dag der bijzetting van 't stoffe lijk overschot van von Hindenburg zal vanwege de Duitsche legatie in de Duitsch Evangelische kerk een rouwdienst worden gehouden. Eed der Rijksweer. De minister der Rijksweer Von Blom berg heeft op grond van de wet betref fende het staatshoofd van het Duitsche Rijk en volk bevel gegeven tot onmiddel lijke beëedlglng van de soldaten der weer macht jegens den leider van het Duitsche rijk en volk Adolf Hitler. Deze eed luidt: „Ik zweer bij God dezen heiligen eed, dat ik den leider van het Duitsche Rijk en volk Adolf Hitler, den opperbevelheb ber der weermacht onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid zal toonen en als dapper sol daat bereid zal zijn ten allen tijde voor dezen eed mijn leven te wagen". In aansluiting op de beéediging is op den nieuwen opperbevelhebber der weer macht een hoera uitgebracht, waarop de beide nationale liederen volgden. Verdere rouw. De plaatsvervanger van Hitler Rudolf Hess heeft voor de geheele partij in al haar geledingen een rouw van 14 dagen afgekondigd. De rijksleider der SS. heeft eveneens een oproep uitgevaardigd, waarin hij in eerbied den Rijkspresident en veld maarschalk herdenkt en de gelofte aflegt, dat de S.S. Duitschland dienen wil voor altijd trouw aan Hitier. De chef van den staf heeft een proclamatie gericht tot de S.A., waarin hij eveneens den Rijkspresi dent herdenkt, die voor de S.A. de volle dige begrippen belichaamt van soldateske plichtsvervulling, „plichtsvervulling tot het einde, voor leider, volk en vrijheid." Oproep van Seldte. De bondsleider van den nationaal-socia- listischen Duitschen frontstrijdersbond (Stahlhelm) de rijksminister van Arbeid Franz Seldte. heeft een oproep gericht tot de oud-strijders, waarin hij o.a. zegt: In deze. dagen zien wij ernstig en trotsch te rug op het tijdstip, dat 20 jaar geleden de zeer bekwame manschappen te wapen snelden om het Duitsche volk te verdedi gen in een oorlog, welken het Duitsche volk niet heeft gewenscht en welken Duitschland heeft trachten te verhinderen. Wij frontsoldaten hebben onzen plicht gedaan. Twee millioen van onze soldaten zijn daarbij gevallen. Wij zijn trotsch op de prestaties van de Duitsche legers in den wereldoorlog. De wapeneer van het Duitsche leger is voor de historie onbesmet. Daarom heb ben wij geen revanche noodig. Wij hebben na den oorlog gewerkt voor de saneering van ons volk en voor den nieuwen opbouw der natie. Daarom gedenken wij in deze dagen met dankbaarheid onzen leider in den wereld oorlog, generaal-veldmaarschalk Von Hin denburg. Wij zullen hem helpen zijn groote werk van de vernieuwing der Duit sche natie te vervolmaken. Wij kennen den oorlog en wij wenschen daarom even onvoorwaardelijk als onze leider Adolf Hitler, den vrede. Wij zijn ervan overtuigd, dat alle frontsoldaten daarover denken zooals wij. Daarom richten wij tot alle frontsoldaten in den wereldoorlog op dezen 20sten verjaardag den ernstigen oproep ertoe mede te werken, dat onzen volken de vrede in eere en de mogelijkheid van vreedzamen scheppenden opbouw gewaar borgd worden. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. H. M, de Koningin heeft een gift ter be schikking gesteld voor den arbeid van de Vereeniging voor Christelijke Vacantie- scholen te Amsterdam. DE TARIEFWIJZIGING EN DE SCHOENENINDUSTRIE. De federatie van Nederlaradsche Schoen fabrikanten te Tilburg heeft aan de Twee- de Kamer een adres gezonden betreffende het ontwerp tot Wijziging der tariefwet, waarin de vrees wordt uitgesproken, dat ondanks de verhooging van het invoef- recht op het gewone schoeisel met 2 het nieuwe tarief een verslechtering betee- kent voor de Nederlandsche schoenin dustrie, daar zij in de verhooging van 2 >li geen voldoende compensatie vindt voor het nieuwe invoerrecht van 3 op leder en van 6 op machines. Verder wijst adressante erop dat sinds de totstandkoming der tariefwet-Colijn de gemiddelde Invoerwaarde van schoenen, laarzen en pantoffels hier te lande steeds verder gchteruit is gegaan, waardoor de beteekenis van het bestaande invoerrecht zoowel voor den fiscus als voor de industrie steeds is verminderd. Mede gelet op de tariefwetgeving, die ln het buitenland be staat. wil het de federatie voorkomen, dat er alle aanleiding bestaat om bij hand having van het voorgestelde waarderecht van 12 °/o. daarnaast minimum-invoer rechten per paar in de nieuwe tariefwet vast te leggen. Met den meesten 'klem verzocht de fede ratie de Kamer post 117 overeenkomstig haar voorstel te willen wijzigen door aan het algemeen waarderecht van 12 'h een minimum-speciflek-recht te verbinden, of zoo dit niet mogelijk mocht zijn in elk geval het invoerrecht voor schoenen, in verband met het nieuwe invoerrecht'op i' grondstoffen en machines, tot 15 'la te willen verhoogen. VERBINDENDE KRACHT VAN ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. De Nederlandsche R.K. Vereeniging van Werkgevers ln de Textiel Nijverheid, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake het wetsontwerp op de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten, waarin zij te kennen geeft dit voorstel met groote Instemming te begroeten, aan gezien zij een regeeringsbevoegdheid op dit gebied in de huidige omstandigheden onmisbaar acht. Daarnaast is zij van oor deel, dat, wil een eventueele verbindend verklaring het gewenchte effect sorteeren, andere en sterkere sancties noodig zullen zijn dan de actie uit onrechtmatige daad. zooals deze in het wetsontwerp is voorzien. De Vereeniging verzoekt de Kamer dan ook met aandrang van hare Instemming met de beginselen van het wetsontwerp te doen blijken, doch het daarheen te lelden i dat bij eventueele verbindend verklaring van ondernemers-overeenkomsten, zoo danige sancties worden gegeven, dat deze verbindend verklaring ook in de practljk het beoogde effect zal sorteeren. DE MUITERS VAN DE ZEVEN PROVINCIëN. Naar Leeuwarden gebracht. In de afgeloopen naoht zijn onder zwaar gewapend geleide de zwaarst gestraften van de muiters van de „De Zeven Provin ciën" overgebracht naar de strafgevangenis te Leeuwarden. Het heeft de aandacht getrokken dat er 's avonds laat nog 14 van de cellen aan de Keizersgracht verlicht waren, terwijl het anders aan deze zijde om 10 uur donker is. Waarschijnlijk werden dus 14 nieuwe bewoners verwacht. Naar het heet moeten de gevangenen met een marinevaartuig te Harlingen zijn aangebracht, waarna zij naar Leeuwarden zijn vervoerd waar enkele burgers het escorte met de gevan genen hebben gezien. Bij informatie aan de strafgevangenis wilde men geen nadere inlichtingen verstrekken. NA DE DIESEL-^REIN DE DIESEL-AUTOBUS. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Door de A.T.O. zijn een aantal nieuwe Dieselautobussen in gebruik gesteld, die wat comfort en inrichting betreft, alle be staande autobussen overtreffen. De Die selautobussen zijn niet alleen voor bin- nenlandsch maar ook voor buitenlandsch verkeer in verbinding met reizen over de Ned. Spoorwegen bestemd. Bij deze nieu we bouw is geheel de Amerikaansche me thode gevolgd en zijn de z.g. Twincoach- modellen toegepast. In Amerika worden deze modellen met succes toegepast, om dat het vele voordeelen met zich brengt. Bij deze modellen zit de bestuurder niet meer achter, doch naast den motor, waar door een grooter aantal zitplaatsen be schikbaar komt en heeft de bestuurder een beter uitzicht op den weg. In beide zijwanden zijn 2 deuren aange bracht, de linker voordeur is uitsluitend ten behoeve van den bestuurder, welke laatste zoodanig gezeten is, dat het ver bod, niet spreken met den bestuurder, niet overtreden kan worden. Het draagvermo gen van dit voertuig en de ruimte ervan is voldoende voor meer dan 40 reizigers, dc directie der A.T.O. heeft evenwel ge meend ook bij deze nieuwen bouw niet af te moeten wijken van haar beginsel, „maximum comfort aan de inzittenden en heeft er mede volstaan slechts 36 zit plaatsen aan te brengen, die dan ook ieder voor zich zóó luim en comfortabel zijn ingericht dat het in alie opzichten verwende Hollandsche publiek bevredigt. Ingebouwd werden 5 L.W Dieselmotor van de N.V. Kromhout-Motorenfabriek te Amsterdam, die deze motoren bouwt iicend.e van de Engelsche Gardnerfabrie- ken, een motor die bewezen heeft te be- hooren tot de beste Diesel die aan de markt gebracht wordt. De carosserie is gebouwd door de fa. Verheul Carrosserie- fabriek te Waddlnxveen, zoodat deze Die selautobussen ook van „Nederlandsch Fa brikaat" zijn. 8-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2