DE LEIDSCHE STADHUISBOUW TS'te Jaargang DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 No. 22811 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN EEN NADERE TOELICHTING DOOR ARCHITECT C. J. BLAAUW' Het voornaamste Nieuws van heden. Rijkspresident Hindenburg overleden ti'4.im nirr rr n Ml II LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 00 CtS. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evemtueelë opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Otê. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie eb Administratie 2500 Redactie 1507. Portttensyen Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Vow: Ifctdën per 3 maanden f.2:36; pfer weet .flfc.. f.0.li Buiten Leiden, waar agenten gevestigd ajén, pér Franco per post f. 2.35 portokoeten. Een overzicht van bet komende Stadhuis vanaf de Koombrug. Zooals bekend is door den Leidschen Eaad het gewijzigde plan Blaauw inzake den Stadhuisbouw vorige maand aan- laard. Hoewel B. en W. destijds de voor naamste wijzigingen reeds kortelijks aan gaven, hebben wij gemeend, dat de Leid- sche burgerij toch wel belang zou stellen In een nadere uiteenzetting en toen de heer Blaauw zich daartoe welwillend be reid verklaarde, hebben wij deze geboden gelegenheid dankbaar aanvaard. Aan de hand van tal van teekenlngen heeft de architect van Leiden's toekom stige Stadhuis ons in de Lakenhal een nauwkeurige uiteenzetting gegeven. Architect Blaauw. Uit den aard der zaak zal de Sleutel stad nog geruimen tijd geduld moeten oefenen voor en aleer het nieuwe gebouw gereed zal zijn. Eerst volgt nog de ont eigeningsprocedure. dan komt de aanbe steding, die pi.m. April zal kunnen plaats hebben en dan de bouw, waarover eenige jaren zal worden gedaan. Doch tijd is be trekkelijk, nietwaar? De heer Blaauw deed allereerst nog eens duidelijk uitkomen, hoe de wijzigingen, aangebracht in zijn eerste plan, slechts onderdeelen betreffen. De hoofdzaak is ongewijzigd gebleven: de grondbeginselen zijn onveranderd, de architcet bleef zijn concepten getrouw. Maar de geopperde bezwaren der R.A.C. en de crltiek bevat ten niettemin waardevolle bestanddeelen en daarmede heeft de ontwerper zijn voordeel gedaan; naast wijzigingen, die hemzelf reeds noodzakelijk waren geble ken. Bij de afwerking in de practijk zal trouwens in kleinigheden nog wel eens verder iets worden gewijzigd, volgens nor malen gang van zaken. De aangebrachte wijzigingen vonden overigens hun voor naamste bron in de nadere besprekingen met het Gemeentebestuur, die zeer vrucht dragend zijn geweest. Nogmaals echter, het groote grondbe ginsel van het gedachte Is ln wezen niet veranderd! Het geheel is te beschouwen als een complex, gelegen tusschen Breestraat en Nieuwe Rijn, waaraan diverse fascetten, waarbij het plein, uit stedebouwkundig oogpunt bezien, volkomen verantwoord is, meent de heer Blaauw. De hoofdingang is en blijft gedacht aan de Breestraat, waar het representatieve gedeelte van het Stadhuis is onderge bracht, we zouden kunnen zeggen het eigenlijke bestuursapparaat. Daardoor blijft de oude gevel domineeren, wordt deze geenszins achtergesteld, al heeft de Vischmarkt daarnaast zijn eigen waarde als dienstgebouw met een tweede hoofd- Een perspectief-teekening van de Koornbrugsteeg uit. ingang voor dit doel. Natuurlijk zijn er meerdere ingangen, doch deze zijn van ondergeschikt belang. Gaan we eerst naar het „dienst-ge- deelte". De hoofdingang daarvan is aan het ruime plein, zoodat men geen last heeft van het verkeer, noch dit laatste van den ingang. Op auto-verkeer etc. is volkomen gerekend. De Vischmarkt ligt 2'/: M. lager dan de Breestraat. zoodat aan de Vischmarkt een verdieping meer kan worden geprojecteerd, zonder dat men van de Breestraat af iets kan zien van groo- tere hoogte aan de Vischmarkt. Binnentredend komt men via een vesti bule in een groote hall, waartegenover een breede gang met aan weerszijden lokalen. Had men deze in het eerste plan bestemd voor den Burgerleken Stand, dit Is nu ge wijzigd, Onderwijs zal daar nu zetelen. Den gang volgend en om den binnenhof heenzwenkend, bereikt men Militaire Za ken. Voor den binnenhof afslaand is thans de Burgerlijke Stand geprojecteerd, loca len 9'/i M. breed en 18 M. lang met daar voor een breeden gang. op veel publiek berekend, waarin zes loketten zijn ont worpen. Een groot bovenlicht zorgt voor voldoende licht, door middel van een gla zen overkapping. Bij den ingang vindt men overigens nog de trouwzaal 3e klasse met wachtkamer. Vroeger had men politie en brandweer aan den Binnenhof gedacht, doch deze komen nu, veel practischer, aan de Koornbrugsteeg, die een straat zal worden. Belangrijke wijziging onderging de Bin nenhof op zichzelf. Op den beganen grond zal deze in plaats van 15 bij 17Vs M. 17 bij 18 M. zijn en op de verdiepingen nog rui mer door inspringende bouw eerst 4'A M.p later zelfs 5'A M. zoodat het licht ruimschoots kan toetreden. Op de eerste verdieping van het „dienst gebouw" zijn de lokalen van den gemeente ontvanger, die volgens het nieuwe plan bij zijn afdeeling is ondergebracht en bij de kluis, die een ontvanger niet ontberen kan. Voorts de afdeeling Finantiën, plus wacht kamers, archieven etc. Men ziet, hoe de administratieve afdee ling waar in algemeenen zin niet-wegwijs- publiek pleegt te komen het gemakkelijkst zijn te bereiken. Hooger op de derde verdieping, liggen de technische diensten, waar meer gerouti neerd publiek op bezoek komt: bouw- en 'woningtoezicht plus gemeentewerken en nog hooger de teekenzalen van gemeente werken, de kamers voor de opzichters van den onderhoudsdienst, ruimte voor het kadaster, bibliotheek voor gemeentewer ken plus archief en dan blijft er in de kap nog voldoende ruimte om nadere wen- schen op te vangen. Trouwens het geheele gebouw is daarop berekend. De tweede verdieping valt samen met de eerste verdieping van het representatieve gedeelte aan de Breestraat. Dan dit representatieve gedeelte aan de Breestraat! Via den herstelden ouden stoep bereikt men direct een groote hall, waartegenover een breede gang van 5 M, breedte en 18 M. lengte, toegang gevend tot de Raadzaal, die geen bovenlicht meer heeft, doch behalve licht uit de ramen aan de Vischmarktzijde ook licht ontvangt uit den tegenoverliggenden wand. Op een hoogte van 2.40 a 2 50 M„ dus halverwege de volgende verdieping, zijn de tribunes voor het publiek en pers. de laatste met perskamer aan 'het plein en vandaar be reikbaar. terwijl de toegang tot de publieke tribune is via het terras door een trap penhuis en den toren. Rechts van genoemde hali is de feest zaal in aansluiting aan de trouwzaal le en 2e klasse. Hall, feestzaal en trouwzalen zijn als één complex te bezigen en afzonderlijk. Voor le klas trouwen zal de ingang zijn via de Breestraat, voor 2e klas waarschijn lijk aan het plein. Hier is niets gewijzigd in het oorspronkelijke plan, behalve de licht- aanvoer. De kap van de feestzaal, een kruin-gewelf van l'h M. zal worden ge maakt uit gewapend beton, doch dit is niet zichtbaar. Links van de hall is de kamer van B. en W„ de kamers van den burgemeester, diens secretaresse, en van den secretaris, de laatste in aansluiting op de afdeeling Al- gemeene Zaken, waarvoor een lichte gang met verruiming voor loketten. Met recht dus de bestuursverdieping! Te meer, waar daarachter naast elkaar nog de kamers der wethouders zijn gelegen. Vroe ger waren deze gedacht bij hun afdeelin- gen, doch zoo is het beter, ook met het oog op de zuinigheid, daar één bode nu voldoende zal zijn. Onder de stoep aan de Breestraat is nog een bij-ingang. Daar liggen vertrekken voor archief, volkstelling, commies-redac teur, typistes en is reserve-ruimte overge laten evenals ln de kap van het „oude ge deelte" om het zoo eens te noemen. De belangrijkste wijziging is aange bracht aan de Koornbrugsteeg. Door een eenigszlns terugspringenden aanbouw hoek BreestraatKoomburgsteeg verdwijnt de wijde gaping in de Breestraat-bebouwing. Daar is een sluitgevel ontworpen tegen den ouden gevel aan. Daaronder is een galerij voor voetgangers, zoodat de breedte der steeg kan worden gehandhaafd. Deze bij houw zal in baksteen worden uitgevoerd evenals trouwens de bouw aan de Visch markt. Zandsteen zal alleen noodig zijn voor de Breestraat en voor omlijsting der ramen. Een en ander geeft een belangrijke bezuiniging. En tot slot de toren Was deze aanvan kelijk ietwat schetsmatig behandeld, thans is deze 55 M. hoog! uitgewerkt in forschen lijn, waardoor deze meer relief verkrijgt. Herstel van den ouden toren lijkt den heer Blaauw onmogelijk, daar deze niet brandvrij zou zijn te maken, toch een eisch des tijds. De kern der con structie van den toren is gewapend beton met gemetselde baksteen. De ramen wor den indifferend geplaatst naar behoefte. Wel zullen aan den toren natuursteenen onderdeelen worden aangebracht, waarbij voor beeldhouwers misschien iets te doen zal kunnen komen, al zijn we daarmede niet rijk gezegend. En hiermede zijn wij gekomen aan het einde van onzen rondgang, kleine wijzi gingen in ramen-opstelling etc., feitelijk iets dan een nadere afwerking van het wat schetsmatige eerste plan, zijn we daarbij voorbijgegaan. Wij hopen onzen lezers door boven staande schets althans eenigszins weg-wijs te hebben kunnen maken in het gebouw, dat straks het centrum zal zijn van be stuur van onze goede, oude sleutelstad 1 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Voor het leger- en vlootmonument te Scheveningen is de mobilisatie van 1 Aug. 1914 herdacht (Binnenland, 3de Blad). Het bloembollensaneeringspian (Land bouw, 3de Blad). BUITENLAND. Mussolini schrijft in de „Popoio d'Itaiia" over het begrip oorlog (Buitenland, 3de Blad). In Oostenrijk zijn tal van arrestaties verricht (Buitenland, 3de Blad en Tel., lste Blad). De verhouding in Duitschland tusschen school, jeugdlciding en huis (Buitenland, 3de Blad). HITLER ZIJN OPVOLGER. Hedenmorgen om 9 uur is de Duitsche Rijkspresident Von Hindenburg te Neudeck over leden. Rijkskanselier Hitler is bjj bijzondere wet tot zijn op volger aangewezen door samen voeging van de functies van rijkspresident en rijkskanse lier. (Men zie het 3de Blad en voorts elders in dit Blad). i t_ -j. De nieuw gedachte aansluiting van den ouden gevel Breestraat en de Koornbrug steeg met het torenbeeld.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1