H M PIERROT JAARLIJKSCHE OPRUIMING HAAS MAARSMANSSTEEG 21 LEÏDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 2 Augustus 1934 BINNENLAND. MOBILISATIE-HERDENKING. Zij munt dit jaar uit, profiteert er van. Zelfs de allernieuwste tasschen zijn in deze opruiming opgenomen UIT NED. OOST-INDIE. INGEZONDEN. FAILLISSEMENTEN. GEMENGD NIEUWS. BUITENLANDSCH GEMENGD. 1914 1 AUGUSTUS 1934. Kranslegging bij bet leger- en vloot- monument te Scheveningen. Bij bet leger- en vlootmonument op den Bchevenlngnchen boulevard heelt gister middag een korte plechtigheid plaats ge had ter herdenking van het lelt, dat 20 Jaren geleden leger en vloot werden ge mobiliseerd. De plechtigheid was georga niseerd door de hooldbesturen van den Nat. Bond Het Mobilisatie Kruis, de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", bij welke vereen!- gingen zich het Nat. Jongeren Verbond had aangesloten. Op het terras achter het gedenkteeken waren door de Maatschappij Zeebad eenige rijen stoelen geplaatst, waarop een aan tal autoriteiten plaats nam. Om één uur werd deze ruimte algezet door politie en leden van het N. J. V. O.m. werden ter hijwoning van de plechtigheid opgemerkt de commandant van het Veldleger, luit.- generaal Jhr. W. Röell, die den minister van defensie vertegenwoordigde, generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van land en zeemacht, gen. maj. Reijnders, chef van den Generalen Stal. gen. maj. Boer stra, chef van den gen. Staf van het NI.L., vice-admiraal De Graaff, chef van den Marinestaf, lult.-gen. Oerth v. Wijk. voor zitter van „Het Mobdisatle-Kruls", de heer v. Bemmelen, voorzitter van „Onze Vloot", de burgemeester van Den Haag, mr. De Monchy, Kolonel Oudendijk, waarnemend voorzitter van „Ons Leger", Kol. Slllevls, garnizoenscommandant, de heer W. Indes, voorzitter van het Nat. Jongeren Ver bond. Kol. Fruyt van Har tog. brigade commandant der Orenadlers en Jagers, lult.-kol. jhr. De Brauw. commandant van het reg. Grenadiers, Kapt. ter zee b. d. Boelen, lult. gen. b. d. Swart, oud-leger commandant In Ned.-Indle, lult.-gen. b. d. Muller Massls, oud-commandant van het veldleger, gen. maj. Leclercq, Kol. b. d. Mazel, luit.-kol. jhr. Repelaer v. Driel, lult.- gen. b. d. van Terwlsga, oud-commandant van het Veldleger, verder generaal Weber en andere gepenslonnerde militaire, be stuursleden der vier vereenlglngen in vele dames. Herdenkingsrede. Klokslag 2 uur begon de herdenking met het hljschen van een rood-wit-blauwen en Oranjevlag ter weerszijden van het monu ment. waarna de herdenkingsrede werd uitgesproken door ds. L Voorsteegh. voor zitter van "en Bond van Chr. Oranjever- eenigingen. Spr. noemde den len Augustus sinds 1914 een datum van bijzondere his torische beteekenls voor ons volk. Immers was deze datum in 1914 de eerste dag van de mobilisatie der Nederlandsche weer macht, die tegen aller verwachting in ge durende meer dan vier Jaren geroepen zou worden, tot de vervulling van haar taak. Met dankbaarheid zal ons volk blij ven terugzien op datgene, wat stoere vol harding in die Jaren, onder Gods zegen, heeft mogen bereiken tot hell van land en volk. De weermacht toonde zich paraat. Onder Koninklijke leiding stonden regee ring, land- en zeemacht en volk gereed, de neutraliteit te handhaven, de vrijheid en onafhankelijkheid te verdedigen. Sinds dien dag zijn heden 20 Jaren voor bijgegaan. Er ware zeker aanleiding op breedere en grootscher wijze de mobilisatie te herdenken, maar de rouw, over Vorsten huis en volk is voor een zoodanige her denking een begrijpelijke verhindering. Te recht heeft men echter gemeend, dat stil gestaan moest worden bij het feit, dat Koningin, weermacht en volk standvastig waakten voor 's lands veiligheid. Dat heeft respect afgedwongen in de wereld! Onom- stootelijk staat vast. dat de mobilisatie van land- en zeemacht ons veilig heeft gesteld en ons bewaard heeft voor het verliezen van onzen eervollen nationalen naam. Spr. wilde niet verzwijgen den naam van den toenmaligen minister-president, mr. Cort v. d. Linden en dien van generaal Snijders. Op ander terrein dacht spr. aan mannen als dr. van Aalst en zoovelen, die hun groote gaven en krachten gaven in 's lands welzijn. Maar boven alles en allen zelde spr. rijst de heroïke figuur van H.M. onze geëerbiedigde Koningin, die leefde en leed voor en met haar volk en haar verheven voorbeeld gaf bezieling aan hen, die leiding hadden te geven aan heel het volk. 't Volk in nood, dat beteekende naar oude traditie: Oranje op de bres! (Geroep: Leve de Koningin!) Spr. herdacht hierna de gevallen slachtoffers en hoopte dat ons volk zou blijven waken voor zijn vrijheid en recht, zijn naam en zijn eer, zijn onafhankelijk heid en zelfstandigheid. Naar het Koninklijk woord zoo ein digde spr. willen wij onszelf zijn en blij ven en allen wien het echte Neerlandsche bloed, van vreemde smetten vrij door de adres vloeit, blijven onwankelbaar trouw aan Koningin en Vaderland. Onmiddellijk na deze herdenkingsrede speelde de Kon. Mil. Kapel, die op den strandweg opgesteld stond, twee couplet ten van het Wilhelmus. Kranslegging. Vervolgens begaven de vier voorzitters, vergezeld van generaal en mevr. Snijders, de burgemeester, de vertegenwoordiger van den minister van defensie, de chefs der beide staven, de garnizoenscommandant en de leden van het uitvoerend comité zich langs de boulevardtrap naar de voorzijde van het gedenkteeken. De krans van van Het Mobilisatiekruis, „Ons Leger" en „Onze Vloot" werd gedra gen door een matroos en een soldaat en de krans van het NJ.V. door twee leden van dit verbond. De kransen werden resp. ge legd door generaal Gerth v. Wijk, voorzit ter van ,3et Mobilisatiekruis" en den heer W. Indes, voorzitter van het Nat. Jon geren Verbond. Bij de kranslegging werd niet gespro ken. Eenige oogenblikken stilte werden in acht genomen. Hierna speelde de Kon. Mil. Kapel nog twee coupletten van het Wlen Neerlandsch Bloed. Toen de autoriteiten op haar plaatsen waren teruggekeerd, heeft generaal Gerth van Wijk 'allen voor hun tegenwoordigheid bedankt Tenslotte speelde de Kon. Mil. Kapel: ,,'t Is plicht dat iedere jongen." RECLAME Zaterdag 4 Aug. begint in onze afdeeling Lederwaren onze I Ikllll W 7ii munt Hit i aar nit nrnfitoort op non PIERROT GEEFT LEDERWAARDE Gisteravond ls nog namens het Natio naal Jongeren Verbond een krans gelegd aan den voet van het monument, dat ter gedachtenis van de ln den oorlog gevallen Schevenlngsche vlsschers aan den Scheve- nlngschen weg bU het Frankenslag ls op gericht. Een deputatie van de afdeeling Den Haag vaii het Nationaal Jongeren Ver bond had zich, onder leiding van den voor zitter, den heer Th. M. Bautz bij het Vre despaleis verzameld en marcheerde met vaandelwacht en voorafgegaan door tam boers en hoornblazers naar het monument. Daar sprak de heer Bautz een korte rede uit. waarin hij zeide, dat de Nationaal Jon geren dezen dag. waarop herdacht werd. dat voor 20 jaar de mobilisatie werd afge kondigd, ook eerbiedig hulde willen bren gen aan de nagedachtenis van hen, die hoewel niet behoorend tot land- en zee macht hun leven hebben gelaten ln die vier jaar, waarin het ons land mogelijk ls geweest, dank zij de trouw en opofferings gezindheid van het geheele Nederlandsche volk bulten den krijg te blijven. Daarna begaven de Jongeren zich naar Scheveningen. In een aantal visscherspln- ken werd vervolgens een tocht gemaakt over de Noordzee. Op de plaats waar de vlsschers ln den oorlog hun leven hadden gelaten, werd door den heer Bautz een groote krans ln het water geworpen, even eens als een eerbiedige hulde aan de nage dachtenis van de vlsschers. MINISTER DECKERS OVER ZIJN ZEEREIS. Na zijn terugkeer met het Oostzee-eska- der heeft de „Msbde" een onderhoud ge had met minister Deckers. De minister was zeer voldaan over zijn trip met de Marine. Het weer was zeer goed geweest, vooral op de heenreis. Za terdag bij het vertrek van Kopenhagen had er heel wat deining gestaan op zee. Maar van lucht- of zeeziekte, daar heeft onze minister van defensie geen weet van. Het doel van deze reis? Wel, antwoordde de minister, lk stelde er prijs op eens met een watervliegtuig van de Marine te vliegen en een gedeelte van de oefeningen aan boord van onze schepen mee te maken. Het Oostzee-eskader was op de thuis reis en deed Kopenhagen aan; terzelfder tijd arriveerden daar de vliegtuigen, de G 2. G 4 en G 6, met een waarvan lk de overtocht heb gemaakt. Deze vliegtocht was buitengewoon Interessant. Onze vliegers hebben op dezen tocht getoond vc :omen berekend te zijn voor hun belangrijke taak. Met enthousiasme vertelde de minister dan van de groote zekerheid, waarmee'zij opstijgen en van hun correct landen. Of schoon ze op geheel vreemd terrein wa ren, zijn ze ln de havens van Esbjerg, waar benzine moest worden Ingenomen en van Kopenhagen schitterend geland. Te Kopenhagen, zei de minister, ben lk aan boord van de „Hertog Hendrik" ge gaan en daar heb lk verbleven. Hebt u te Kopenhagen ook nog con tact gehad met Deensche autoriteiten? Ik heb den Deenschen minister-presi dent ontmoet, die, zooals ge weet, tegelijk minister van landsverdediging ls. In verband met den rouw van ons Ko ninklijk Huls zijn geen officleele ontvang sten of feestelijkheden georganiseerd Wel zijn aan de bemanning van onze schepen enkele uitstapjes aangeboden. Onze gezant te Kopenhagen, ridder van Rappard, en zijn staf hebben zich veel moeite gegeven om het verblijf van onze jongens aldaar zoo aangenaam mogelijk te maken. Daartegenover zijn de leden van de Hollandsche kolonie ln de gelegenheid ge steld een tochtje met Hr. Ms. „Evertsen" te maken. Men vond het natuurlijk hoogst interessant zoo'n vaart van IV* uur met een echt oorlogsschip! Onze gezant, de consul-generaal en de consul waren ook aan boord. De Denen hebben veel belangstelling getoond voor onze marine. De houding van de Nederlandsche marine-mannert ln den vreemde wordt door de buitenlanders zeer geprezen. In Kopenhagen is het publiek ln de ge legenheid gesteld de schepen te bezichti gen. Daarvan werd een druk gebruik ge maakt. Ook bij het vertrek van Kopenha gen was er veel belangstelling aan den wal. Op de thuisreis heeft het eskader eenige praktische oefeningen gehouden op de Noordzee. Zondag hebben we stil gelegen in het Kattegat bij Kaap Skagen. Dien dag zijn aan boord godsdienst oefeningen gehouden door den vlootaal- moezenier Albada Jelgersma; eerst een H. Mis voor de katholieken en daarna heeft de vlootaalmoezenier een algemeene godsdienstoefening geleld voor de geheele bemanning. Was daarvoor nogal belangstelling? Voor deze algemeene godsdienstoefe ning was veel belangstelling en ze werd ook zeer op prijs gesteld. Gisteravond laat en een deel van den nacht heeft het eskader lanceer-oefenin- gen gehouden op de Noordzee. De oefenin gen zijn alle zeer goed verloopen. Vanmorgen zijn we te Nieuwediep aan gekomen. Aan den wal zag het zwart van de menschen. Duizenden waren naar de aankomst van de schepen komen kijken: het moet ook een mooi gezicht zijn ge weest een heel eskader voor den wal! Om 10 uur ben ik van boord gegaan, om 2 uur was ik thuis en om half 4 zat ik weer op het departement voor een berg werk. Maar u hebt toch geen spijt van uw tocht? —Integendeel, de practljk van het le ven aan boord eens mee te maken is voor een minister van Defensie zeer nuttig. HINDER DOOR ROOK. Inschakeling van het Rijksinstituut voor brandstoffeneconomie. De minister van Sociale Zaken heeft aan de colleges van Gedeputeerde Staten en aan de gemeentebesturen bericht, dat met ingang van 1 Augustus in de behoefte aan deskundige roorlichlng Inzake voor koming van hinder door rook van schoor- steenen van lndustrieele inrichtingen van belang bij het ontwerpen van aan Hinderwetvergunningen te verbinden voor waarden waarbij zich meermalen moei lijkheden van technlschen aard voordoen, zoodat voorlichting van personen, die speciaal op dit gebied deskundig zijn, niet altijd kan worden gemist kan worden voorzien door het rijksinstituut voor brandstoffeneconomie te 's Gravenhage. Dit Instituut ls bereid, voor zoover het be treft een eenvoudig advies, dat na bezoek ter plaatse kan worden uitgebracht, gratis van advies te dienen. Is een meer uitge breid onderzoek verelscht. dan is daarvoor echter een vergoeding verschuldigd. In verband met het bovenstaande wordt de tot nu toe geldende regeling voorzie ning in bedoelde behoefte door de Ver- eenlglng ter bevordering van rookvrij stoken te Amsterdam, later overgegaan in de Vereeniglng van gebruikers van stoom ketels en krachtwerktulgen te Amsterdam ingetrokken. o VEREENTGING TREIN 8.28. Reorganisatie van het bestuur. Naar wij vernemen ls de Vereeniglng tot uitzending van kinderen Trein 8.28 te Am sterdam thans gereorganiseerd. Als gevolg van het rapport van de Amsterdamsche raadscommissie zijn ln het bestuur ver scheidene wijzigingen aangebracht. De voorzitter, penningmeester en secretaresse zijn door anderen vervangen Er is een directrice-administratice benoemd en een nieuwe controleerend geneesheer. Op het stadhuis zijn over de reorganisatie bespre kingen gevoerd onder leiding van wethou der dr. Vos. (Tel.) o CONFLICT OVER LANCEREN WERKTIJD. Katoenfabriek te Almelo ligt stil. Onverwacht ls er bij de katoenmaatschap pij voorheen Grbr. Scholten te Almelo een conflict uitgebroken waarbij ongeveer 70 arbeiders betrokken zijn,meldt het „Hbld." In deze fabriek wordt in twee ploegen ge werkt. van zes uur des morgens tot tien uur des avonds. De firma had nu aan de arbeiders medegedeeld, dat de werktijd een half uur per dag verlengd zou worden, voor elke ploeg, zoodat de begintijd zou worden half zes en de tijd van eindigen half elf. De arbeiders hadden daartegen bezwaar, waarop na een conferentie de verlenging werd gereduceerd tot voor elke ploeg een kwartier per dag. Doch ook dit •weigerden de arbeiders. Toen gistermorgen kwart voor zes de poort werd opengezet, ging de eerste ploeg niet naar binnenWel wilde zij om zes uur de fabriek binnengaan doch de poort was toen reeds gesloten. Om kwart voor tien zou de tweede ploeg moe ten opkomen, doch hetzelfde gebeurde: toen de arbeiders niet op tijd kwamen, werd de poort gesloten en om tien uur, den vroegeren tijd, werd geen toegang meer verleend. Ongeveer 70 arbeiders zijn bij het conflict betrokken, zoodat de fa briek thans geheel stilstaat. De vakorgani saties zijn noch door de firma, noch door de aTbelders in deze kwestie gekend. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" is in Bandoeng aangekomen. o DE WERKLOOSHEID. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 9 tot en met 14 Juli 1934 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeniglngen bedroeg pl.m. 581.700, waarvan 85.200 landarbeiders. In de maanden Mel tot en met November worden geen gegevens aangaande de werk loosheid van de vereeniglngen van land arbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 496.500 verzekerden bedroeg in genoemde periode 25.9°/o, tegen 24.9»/« in de week 25—30 Juni 1934. In de overeenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg zijn 24.2%. Bij 1063 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 14 Juli 1934 in to taal 316.973 werkzoekenden ingeschreven, w.o. 301.222 mannen. Hiervan waren werk loos 294.458 personen, waaronder 283.895 mannen. Op 30 Juni 1934 bedroeg het to taal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 312.576. Hiervan waren werkloos 290.675 personen, waaronder 280.126 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 30 Juni toegenomen met 4.396, het aantal werk- loozen met 3.783. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is benoemd tot gede legeerde van de Nederlandsche Regeering bij hel 12e Internationaal veeartsenijkun- dig congres, dat van 13 tot 18 Augustus 1934 te Nieuw York za! worden gehouden, plof dr. L. de BUeck, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. BIJ beschikking van den min. van justitie zUn: aangewezen met Ingang van 1 September 1934 voor den tijd van twee jaren ln de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken van den Arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage tot lid Jhr. mr, H. O. Pelth, vice-president; tot plaatsver vangend lid mr. C. J. J. d, Joncheere, vice- president, mr. H. Haga, mr. J. H. van Laer. mr. O. H. B. van den Boom, mr. A. J. Paulus, mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, allen rechter. Dr. Brokx, burgemeester te Zundert, die gekozen Is tot lid van den Indlschen Volksraad, zal naar wij vernemen deze benoeming niet aanvaarden. Naar wij vernemen zal met den as. winterdlenst der Ned. Spoorwegen weer groote reorganisatie van het personeel plaats hebben. BONGKREKVERGIFTIGING. TJILATJAP, 2 Aug. (Aneta). In de óessa TJlklapa nabij Sldaredja ls bong- krek-verglftiglng voorgekomen. In totaal zijn 10 personen aangetast, waarvan vijf zijn overleden en drie stervende zijn. Geneeskundige hulp ls derwaaïts ge zonden. o DE PHOHIOMROEPER IN INDU. PALEMBANG, 2 Aug. (Aneta). De heer Startz, omroeper van Phohl, kwam hier met het vliegtuig uit Holland te 8 uur 35 aan. Hij werd verwelkomd door vele radio enthousiasten, onder wie verschillende no tabelen. De burgemeester van Palembang verwel komde de heer Startz ln een toespraak. De heer Startz dankte ontroerd. Door Fhohi- luisteraars werd den omroeper een krans aangeboden. De heer Startz ging per „Oehoe" door naar Batavia en kwam daar te halfeen aan. Hier waren ter verwelkoming aan wezig de vertegenwoordigers van de Phohl, Philips, de Nirom, Maintz en Co., alsmede verschillende Journalisten, persoonlijke vrienden van den heer Startz en vele luis teraars. Ook mocht de Phohl-omroeper hier verschillende welkomstbrleven en telegrammen van luisteraars ontvangen. DE BEGROOTING VAN HET DEPAR TEMENT VAN OORLOG. BATAVIA, 2 Aug. (Aneta). Bj£ de bespre king van de begrooting van het departe ment van Oorlog voor den dienst 1935 zegt de heer Hamer het een onjuiste po litiek te achten de begrooting van het departement van Oorlog zoodanig ln te richten dat men van een vijand veronder stelt dat hi) met onze financieele moeilijk heden rekening zal houden. Spreker gispt ten zeerste de thans gevolgde weel-machtspolitiek waardoor iedere soldaat zich een slachtoffer hiervan moet voelen. Het opvolgen van de adviezen der com- missie-Idenburg, zegt de heer Hamer, leidt tot afbraak van onze weermacht. RECLAME- 3189 AZIJN MOSTERD TAFELZIJDEN (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. SCHERPSCHUTTER! Gistermiddag tusschen 4en 5 uur speelde zich aan het begin van Rijn en Schlekade het volgende weerzinwekken de drama af. Een hond waarschijnlijk overreden, werd vermoedelijk, om het dier uit zijn lijden te helpen, door een rechercheur met zijn revolver beschoten. Het was echter treu rig te moeten aanschouwen dat er 3 a 4 maal geschoten moest worden voor het beest werkelijk dood was. Tusschen elk schot in werd een poosje gewacht en na verloop van 3 a 5 minuten volgde weer een schot. Zelfs na het tweede schot, ter wijl het dier lag te spartelen en te jan ken ging de schutter eerst een sigaret op steken (zenuwachtigheid?) om daarna zijn schletkunst verder te beoefenen. Mijn vragen zijn nu deze: le. was het werkelijk noodig het dier af te maken? 2e. is het niet treurig dat een rechercheur schijnbaar nog niet weet hoe hij een beest dood moet schieten. 3e. Krijgt de politie nooit schietlessen? Een revolver in de hand van iemand die de schietkunst niet geheel en al machtig ls, ls zeer gevaar lijk. DIERENBESCHERMER. Uitgesproken: A. W. Breurkes, instrumentslijper, Frida- laan 22. Haarlemmermeer. R.c.: mr. Th. F. Raedt; cur.: mr. M. v. Toulon v. d. Koog. G. A. J. Hussen, bloembollenhandelaar, Hillegom, Wllhelmlnalaan 8. R.c.: mr. Th. F. Raedt: cur.: mr. C. H. Deknatel. H. H. P. Driessen Jr., bouwondernemer, Haarlemmermeer, Akerdijk 239. R.c. mr. Th, F. Raedt; cur.: mr. L. V. Hoog. DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Gisteravond ls op het Rokin te Amster- dam tegenover het Leesmuseum een doo. delijk ongeval gebeurd. Een ongeveer jarige man kwam hard de brug afloopen en wilde nog voor een wagen van lijn 17 de straat oversteken. De tram had echte te veel vaart, de man werd gegrepen en vrijwel op slag gedood. 0 MOTOR RIJDT TEGEN AUTO. Gisteravond omstreeks zeven uur reel op den rijksweg ter hoogte van „Meerhef onder Naarden een motorrijder, de heet B. de V. uit Amsterdam, tegen een uit t( richting Amsterdam komende auto, be stuurd door den heer B. uit Hulzen. De heer de V. werd met ernstige hoofd, wonden opgenomen en naar de Majella. stichting te Bussum overgebracht; ook de duo-rijdster, mej. S. uit Amsterdam, weid met hoofdwonden en ln bewusteloozen toestand naar de Majella-stlchtlng ver voerd. Hun toestand ls zeer ernstig. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. De Rijksambtenaren hebben nabij Budel tien smokkelaars uit Budel en Soerendonl aangehouden. Ruim 200 kilo suiker. 10) kilo Belgische boter en eenige rijwielen werden ln beslag genomen. VERDRONKEN. De 17-jarlge R. Grevink, afkomstig uil Zeijen bij Assen, die met zijn ouders te Callandsoog kampeerde ls gisteravond bij paal 12, toen hU bij een van de pieren gin; zwemmen, verdronken. Zijn moeder en zijn twee broertjes stonden op het strand, zijn vader werd bi) de poging den Jongeman tt redden bijna het slachtoffer. Met groote moeite werd deze gered. GEVOLG VAN HOOIBROEI. Vermoedelijk tengevolge van hootbroei ij gisteren de boerderij van G. Nleboer te Kropswolde afgebrand. Te Enkhulzen ls gisteren door hoolbroel brand uitgebroken ln de hoolklampen van den veehouder Klouwens. De brandweer kon niet beletten, dat al het hooi verloren ging. Verzekering dekt de schade. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Rijksambtenaren uit Enschedé hebben een inval gedaan in een boerderij onder de gemeente Haaksbergen. In het bijge bouw werd een volledige distilleerinricb-. ting aangetroffen, welke in beslag ls ge nomen. De landbouwer ls gearresteerd. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. De 5-Jarlge L. v. d. E., uit Monster, is 171 den hoek van de Choorstraat en Emma- straat alhier door een vrachtauto over reden. Het knaapje bleef bewusteloos lig gen en werd in een woning binnenge dragen. Met een schedelbreuk ls het ventje naar het ziekenhuis te Den Haag over gebracht. 0 TWEE GOUDADERS ONTDEKT. Reuter bericht uit Salisbury (Zuid- Rhodesia) In het district Inyanga, tusschen Salis bury en Umtall, dat op oude kaarten „Monomotapa" „Het Koninkrijk van den ongekenden Rijkdom", wordt genoemd, zijn twee goudaders ontdekt, respectieve lijk 10 en 12 voet breed. Ook heeft men hier oude mijnen gevonden, waar de reeds lang gestorven werklieden tot een diepte van acht meter hebben gegraven. Op deze diepte werden nog steenen hamers en beltels gevonden. Verder heeft men een steenen smeltpot gevonden, waarin nog sporen van het gesmolten metaal aanwezig zijn. Bovendien heeft men eenige hon derden maalsteenen gevonden. Men be sluit hieruit, dat hier vroeger een uitge breid Industriecentrum ls geweest. 'MOTORWIELRIJDERS IN TOESCHOU WERSMENIGTE GEREDEN. Naar uit Lakewood ln den staat New- Yersey (V. St.) wordt gemeld, zijn in het naburige Holmansville bij een feest twee motorrijders ln het publiek gereden. Twee persopen zijn gedood en 30 gewond, van wie negen ernstig. 0 MILITAIR VLIEGTUIG TEGEN EEN ROTSWAND VERPLETTERD. In de Fransche Alpen, waar op bet oogenblik luchtmanoeuvres worden gehou den, is een militair vliegtuig tegen een rotswand gevlogen en geheel vernield De beide inzittenden, een onderofficier en een luitenant, werden gedood. DE PAUS MET VACANTIE. De Paus heeft gistermiddag het Vati- caan verlaten en zich met zijn gefolg naar zijn zomerverblijf, het op 20 K.M van Rome gelegen Castel Gandolfo begeven. LEVENSLANGE KERKERSTRAF. Gisteren is te Innsbruck vonnis geveld ln de zaak tegen een bende bandieten uit Hopfgarten, die zich aan niet minder dan 82 ernstige misdaden had schuldig §e" maakt, waaronder drie moorden met be- rooving drie pogingen tot moord, dertig brandstichtingen en 33 pogingen tot brandstichting, welke misdaden gepleegd zijn van het voorjaar 1929 tot midden 1933 en waardoor onder de bevolking van Tirol groote onrust was veroorzaakt De dood straf kon togen de drie beklaagden. Bacn- ler. Clementie en Lechner niet worden ze- ëlscht. daar deze nog niet was ingevoerd. De bandieten werden veroordeeld tot levenslange kerkerstraf. 2—3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10