NA DEN MOORD OP DOLLFUSS. NIVEA LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 27 Juli 1934 Een speciale militaire rechtbank ingesteld. Overal rust, behalve in Stiermarken. AGENDA. fïïóotfaum dooi RECHTZAKEN. SPREEKCEL. UND- EN TUINBOUW. VISSCHERIJ-BERICHTEN. SCHEEPSTIJDINGEN. -O O Zaterdag begrafenis. De begrafenis van wijlen dr. Dollfuss is vastgesteld op Zaterdagmiddag vier uur. Op dezen dag zijn alle vermakelijkheden verboden. In den loop van den avond is gisteren het stoffelijk overschot met groote plechtigheid naar het stadhuis overge bracht. Daar wordt het opgebaard en vanaf heden krijgt de bevolking gelegenheid langs het stoffelijk overschot te defileeren. Mevrouw Dollfuss heeft direct na aan komst te Weenen haar gevallen echtgenoot opgezocht en geruimen tijd aan de baar gebeden. De kinderen blijven voorlooplg bij de familie van Mussolini. De moord. Reuter maakt in een bericht uit Weenen nog melding van de mededeelingen van iemand, die de laatste oogenblikken van Dollfuss heeft bijgewoond Leden van de terroristenbende aldus vertelt hij, kwamen ons vragen of een van ons In staat was eerste hulp te verleenen. Een paar van ons bevestigden dit. Wij be gaven ons naar een vertrek op de eerste verdieping, waar de kanselier dicht bij het raam hevig bloedend terneer lag. Wij vroe gen den leider van de bende om onmiddel lijk een dokter te laten komen of een ziekenauto. Hij antwoordde dat niemand het gebouw mocht verlaten; wij legden in- tusschen een noodverband aan en betten hem met eau-de-cologne. Dollfuss kwam toen eenigszins bij en verzocht Fey te spreken. Deze werd ge roepen. Hij drong er op aan dat Dollfuss naar een ziekenhuis vervoerd zou worden of dat een dokter en een priester gehaald zoude worden. Maar hij kreeg op zijn ver zoek geen antwoord. Daarop poogden wij den kanselier gerust te stellen door te zeg gen. dat hij aiieen maar vleeschwonden had en dat er spoedig een dokter zou komen Hij scheen ons echter niet te ge- looven. „Kinderen, jullie bent goed voor mij. Ik dank je. Waarom zijn anderen niet even zoo. Ik wilde slechts den vrede, ja ik wilde slechts den vrede. Moge God hen vergeven. Zeg mijn vrouw en kinderen, dat ik veel van hen houd". Dit zijn volgens een oog getuige de laatste woorden die Dollfuss heeft gesproken. Daarop kreeg hij een bloedspuwing en blies hij den laatsten adem uit. Volgens dezen zelfden getuige had de eene kogel hem getroffen onder den rechterarm, de andere onder het linkeroor. De Franciscaner pater Hartmann, een intiem vriend van Dollfuss, heeft dezen na zijn dood in de sterfkamer bezocht, zegt het „Vad." Toen ik in de kamer binnen kwam zoo vertelt hij - zag ik op een canapé het lijk van den kanselier. Door den divan sijpelde nog steeds bloed op den grond. Het stoffelijk overschot was met een gordijn bedekt. Het gezicht was vrijgelaten Het had een vreedzame uitdrukking, doch toonde tegelijkertijd sporen van een vreesdijke psychische opwinding. De lippen vertoonden diepe scheuren, en over de rechterwang was duidelijk een snede zichtbaar, die van het oor tot aan de mondhoek liep. Mijn eerste Indruk was. dat deze wonden alleen veroorzaakt kon den zijn door mishandeling. Voor ik van den dooden kanselier af scheid nam. hief Ik het gordijn een eindje op. Het was vreeselijk 't ontzielde lichaam van den rijkskanselier aan te zien. Dr. Dollfuss was letterlijk doorgebloed. Het lichaam was geheel ineengeschrompeld. Het ls duidelijk dat hij vreeselijk moet hebben geleden, zoo wel psychisch als lichamelijk. Op zoek naar den moordenaar. De nazoekingen van politiewege naar de schuldigen aan den dood van den bonds kanselier dr. Dollfuss zijn tot heden zonder succes gebleven, daar. zooals reeds mede gedeeld werd. bij de vermoording geen ge tuigen aanwezig geweest zijn. De eenige aanwezige, de kanselarijbe- diende van den bondskanselier. Hedwicek, die Dollfus aangeraden had de kamer te verlaten, verklaarde, dat hij zich niet herinneren kon, wie de man was die het doodelijke schot op den rijkskanselier ge lost had. De gearresteerde deelnemers aan den opstand weigerden tijdens een heden ge houden verhoor elke mededeeling, zoowel over de voorbereiding en de doorvoering van den Putsch, als over den man. die Dollfuss het doodelijke schot heeft toege bracht. Als vermoedelijke moordenaar van Doll fuss wordt echter de voormalige oud-offi cier Holzweber beschouwd, die in 1932 wegens natlonaal-socialistische agitatie uit het leger werd ontslagen en in de valsche uniform van majoor den putsch geënsceneerd heeft. Militair gerechtshof ingesteld. In den gisteren gehouden ministerraad, waarbij de minister v. onderwijs Schusch- nigg het voorzitterschap heeft overgedra gen aan vice-kanselier Starhemberg, is besloten tot de instelling van een militair gerechtshof, dat bij uitsluiting competent is verklaard voor de berechting der straf bare handelingen, welke in verband staan met de revoltepoging van 25 Juli. Het militair gerechtshof treedt in de plaats der standgerechten en der gewone strafrechtbanken voor alle handelingen, die met den opstand in verband staan. Het bestaat uit één senaat, waarin zitting heb ben een rechter en drie officieren van het bondsleger als assessoren. De oudste officier in rang voert het voorzitterschap. De behandeling wordt verkort op dezelfde wijze als voor de standgerechten. Het mili taire gerechtshof is niet bevoegd beneden het wettelijke strafminimum te gaan of het buitengewone verzachtingsrecht toe te passen. Tegen de uitspraak van het hof staan geen rechtsmiddelen open. De straf fen moeten onmiddellijk geëxecuteerd worden. De ministerraad heeft verder ln principe besloten, den minister van Justitie te machtigen, een amnestiewet ln te dienen voor de leden vaa het Schutzcorps, die bij de Februarl-oniu in dienst waren en hun plicht vervu.D hebben. Besloten werd tenslotte, de verzorging van de nagelaten betrekkingen van wijlen Dollfuss goed te keuren. Deelneming. Rijkspresident Von Hindenburg heeft den Oostenrijkschen Bonds-presldent Mi- klas naar aanleiding van den moord op bondskanselier Dollfuss het volgende te legram gezonden: „Diep geschokt door het bericht dat bondskanselier Dollfuss ten offer gevallen ls aan een afschuwelijken aanslag, zend ik uwe Excellentie mijn hartelijkste deel neming." De weduwe van den bondskanselier heeft van ex-keizerin Zlta een zeer har telijk telegram ontvangen, waarin zij den dooden bondskanselier betitelt als de he- roïche beschermer van het onafhankelijke Oostenrijk. Verscheidene andere betuigingen van deelneming kwamen binnen, waaronder van den koning van Engeland en dien van Italië. Paus Pius XI heeft den Oostenrijkschen bondspresident Miklas een telegram van deelneming doen toekomen waarin hij zegt, dat hij de bittere smart van Oosten rijk en van de geheele beschaafde wereld innig deelt. Hij noemt Dollfuss een trouw zoon der Katholieke kerk en een eminente staatsman. Kardinaal-staatssecretaris Pa- celli heeft telegrammen van deelneming doen toekomen aan minister Schnusch- nigg en aan mevrouw Dollfuss. Arrestaties te Weenen. Gisteren zijn te Weenen een zêer groot aantal nationaal-socialisten gearresteerd. Het aantal der gearresteerden wordt niet bekend gemaakt; men neemt echter aan, dat alleen in Weenen reeds verscheidene honderden nationaal-socialisten gevangen genomen zijn. Het aantal dooden te Weenen wordt of ficieel gesteld op twee personen, die bi) de bestorming van de „Ravag" gevallen zijn. In verband met de arrestatie van dr. Rintelen zijn naar thans bekend wordt, ook een aantal andere personen in arrest gesteld, zoo onder meer de voorzitter van de Oostenrijksche Luftverkehrs-A.G., Wagner, voormalig secretaris van den Christelijk-Duitschen Arbeidersbond ln Graz, Hofrat Boehm, voormalig leidend ambtenaar in de bondskanselarij en een der intiemste vrienden van dr. Rintelen. Een van beide laatstgenoemden zou reeds een einde hebben gemaakt aan zijn leven. Onder den Indruk van de gebeurtenis sen van Woensdag heeft de regeering ook een aantal sociaal-democraten, die eerst kort geleden uit de hechtenis waren ont slagen, weder in arrest gesteld. Onder hen bevindt zich de gewezen kanselier Ren ner. Het doel van deze maatregel ls klaar blijkelijk te waarschuwen tegen een even- tueele actie van den Schutzbund. Weenen is overigens een stad der Heim- wehren geworden! Troepen ziet men bij kans niet, alleen Heimwehr en politie. Ook het Schutzcorps ls opgeroepen. Rintelen niet overleden. Officieel wordt medegedeeld, dat von Rintelen nog steeds in leven ls en dat er zelfs een verbetering in zijn toestand ls gekomen. Het eerste bericht betreffende zijn dood (gisteren nog in een deel onzer oplaag vermeld), ls waarschijnlijk te wij ten aan een flauwte, die von Rintelen had overvallen. Eenige uren lang was geen adem te be speuren en meende men dat zijn laatste oogenblik was gekomen, zoodat men er toe overging zijn dood te melden. Zijn sterke constitutie haalde hem er evenwel door en na eenigen tijd ging het hem weer beter. In den avond werd hij geopereerd. Zijn toestand zou bevredigend zijn. Dr. Majakotln, Rintelen's schoonzoon, is eveneens gearresteerd; de reden wordt niet gemeld. Eischen van het Vaderlandsche Front. Het Vaderlandsche Front heeft den Mi nisterraad de volgende eischen gesteld: 1. de terroristen uit de bondskanselarij zullen onverwijld standrechtelijk moeten worden gevonnist; 2. de voornaamste vijanden van den Staat, nazi's en com munisten, moeten ln voorloopige hechte nis genomen worden; 3. de zoo vaak reeds aangekondigde zuiveringsactie in het amb tenarencorps moet onmiddellijk worden begonnen; 4. het personeel van de staats- houtvesterij moet onder eede worden ge nomen en onder toezicht worden gesteld; 5. de Bondsleider van het Vaderlandsche Front dient opgenomen te worden in den Ministerraad en de provinciale leiders van het front in de provinciale regeering. Strijd in Stiermarken. Overal heerscht rust in Oostenrijk, be halve ln Stiermarken. Daar hebben de Nazis blijkbaar krachtig verzet georgani seerd. ült Salzburg zijn afdeellngen bonds- troepen vertrokken Judenburg ls in handen der regeeringstroepen. De gevechten om de heuvels der stad schijnen zeer fel ge weest te zijn. Ook zou hevig'zijn gevochten in Deutschlandsberg, ten Z O. van Graz. Hier zouden drie dooden zijn gevallen. In Steinz zouden drie slachtoffers zijn ge vallen. Later wordt gemeld: De zuiveringsactie ln Stiermarken is zoo goed als voltooid. Nadat de opstandelingen die de Pyhrnpas bezet hielden na een zwaren strijd, waarbij helaas aan de zijde van het Bondsleger Majoor Johann Char- wan en vijf manschappen vielen, en lui tenant Anton Dohmdorf zwaar gewond werd, tot den terugtocht waren gedwon gen, werd Liezen uit de handen der op standelingen bevrijd. Naast andere plaat sen hebben ook de oproerlingen te Leoben laat in den middag zich overgegeven. Te Judenburg, Radkersburg, Mureck en Knlttelfeld werd de rust hersteld. Ook hier leverden de opstandelingen de wapens uit. Pogingen der Opstandelingen om zich ln enkele dorpen van Kaernten weer te ver zamelen en verzet te bieden werden door krachtig optreden verhinderd. Bij zulk een treffen te Annabuehl, nabij Klagen furth, waarheen een legercompagnie en twee compagnieën van het vrijwillige afweer- corps waren gezonden en moesten optre den tegen een sterke macht der opstan delingen. die op de vlucht sloegen, werden 9 opstandelingen gedood en velen gewond, terwijl twee machinegeweren werden buit gemaakt. Naar van nlet-offlcleele zijde verluidt, zou vooral de strijd om Leoben zeer bloe dig geweest zijn. De stad zou pas zijn Inge nomen na een artillerie-beschieting en aan de zijde van de Heimatschutz zouden niet minder dan 30 dooden zijn gevallen. In de munitiefabriek te Hirtenberg zijn de laatste dagen tal van nieuwe arbeiders aangenomen In de fabrieken wordt dag en nacht gewerkt, waartoe drie ploegen van arbeiders noodig zijn. In Klagenfurth, de hoofdstad van Ka- rlnthië, ls een groote natlonaal-socialisti sche centrale ontdekt. Het ln Klagenfurth geconfisceerde natlonaal-socialistische materiaal bewijst, dat binnen enkele da gen ln geheel Oostenrijk een groote na tlonaal-socialistische revolutie moest uit breken, welke echter daarop afgesprongen is, dat de Putsch te Weenen voortijdig geënsceneerd werd. De geruchten, dat aan de Beiersche grens Oostenrijksche legionalren gecon signeerd zijn, houden aan. De grensbe scherming werd daar aanmerkelijk ver sterkt. Nationaal-socialisten hebben getracht een concentratiekamp bij Graz in te ne men en hun partijgenooten die daar ge vangen worden gehouden, te bevrijden. De Heimwehren slaagden evenwel erin den aanval der nationaal-socialisten af te weren. Drie personen werden hierbij ge dood en vijf en twintig opstandelingen gevangen genomen. Te Graz heerscht rust. Omtrent den aanslag op den polltle- commandant Hickl te Innsbruck vernemen wij, dat de dader na den aanslag trachtte te vluchten, doch later door een gendar merie-beambte gearresteerd kon worden. Het betreft den 26-jarigen handelsbediende Friedrlch Wurnig uit Innsbruck. Twee mededaders konden eveneens gegrepen worden. Ook dezen zijn Oostenrijkers. De daders zullen zich voor het stand gerecht te Innsbruck te verantwoorden hebben, dat reeds in de volgende dagen in werking zal treden. In den loop van den dag werden te Innsbruck en te Hall talrijke nationaal- socialisten gearresteerd. Dit het buitenland. De Duitsche pers weigert iedere ver antwoordelijkheid te aanvaarden voor het gebeuren en noemt natuurlijk alles wat daarover in het buitenland worjlt ge schreven „Hetze". De „Völkische Beobachter", het hoofd orgaan der N.S.D.A.P. schrijft b.v.; dat een deel der buitenlandsche pers deze treurige aanleiding heeft gebruikt om het nationaal-socialisme opnieuw verdacht te maken en zelfs de schuld voor den dood van Bondskanselier Dollfuss ln de schoe nen te schuiven. Nauwelijks waren de eer^ ste berichten uit Weenen bekend of de hetze ln de pers begon. Het nationaal- socialisme, dat alleen reeds op grond van zijn organische wereldbeschouwing derge lijke gewelddaden afwijst, heeft met de gebeurtenissen in Oostenrijk niets uit staande. Het is dwaas en misdadig, de Duitsche regeering zelfs ervan te betich ten, den aanslag te hebben gesteund of eraan te hebben deelgenomen. Wil men echter in het zwaar beproefde Oostenrijk de rust en orde doen weerkee- ren, dan zal de regeering, die het kabinet- Dollfuss opvolgt, als eerste plicht hebben nieuwe verkiezingen uit te schrijven om het volk gelegenheid te geven, zijn wil voor de toekomst van het land tot uiting te brengen. Deze eisch moet gesteld wor den, want juist het natlonaal-socialistische Duitschland heeft er belang bij, dat in het Duitsche broederland de rust en vrede weerkeeren. Maar kinderlijk naief worden in Duitsch land toch tal van maatregelen genomen die zelf het tegendeel bewijzen. Zeer sterk b.v. spreekt wel het volgende: Habricht ontslagen. Officieel wordt medegedeeld: Nog gisterennacht is door de rijksregee- ring een onderzoek Ingesteld, of eenige Duitsche Instantie in eenig verband heeft gestaan met de gebeurtenissen in Oosten rijk. Uit het onderzoek, dat nog in den loop van den dag beëindigd werd, bleek, dat geen Duitsche instantie in eenig verband heeft gestaan met genoemde gebeurtenis sen. Noch vóór, noch na het afsluiten van de grenzen is een persoon, die ln verband met deze gebeurtenissen gebracht zou kunnen worden, de grens gepasseerd. Slechts één enkel geval kon worden ge constateerd, waarbij door een niet grondig genoeg doorgevoerde controle berichten welke uit Oostenrijk kwamen, verder ver spreid werden. De voor het door den Münchener zen der verspreide bericht verantwoordelijke landsinspecteur Habricht is ln verband hiermede uit zijn ambt als landsinspecteur ontzet en ter beschikking gesteld!! De sluiting der grenzen is weer opge heven. Gelukkig schijnt het buitenland in 't algemeen het gebeuren op te vatten als een btnnenl. aangelegenheid van Oosten rijk. De Fransche bladen blijven algemeen ervan overtuigd, dat Duitschland de hand in het spel gehad heeft. De door den Duitschen gezant te Weenen verleende bemiddeling wordt beschouwd als het be wijs der inmenging van Duitschland. Ver schillende bladen wijzen op de noodzake lijkheid van internationale stappen, ande ren zijn van meening, dat dit nog niet noodig is. In verband met de gebeurtenis sen hecht men ook groot belang aan het onderhoud, dat de minister van buiten landsche zaken gehad heeft met den Italiaanschen ambassadeur ln Parijs, De „Petlt Journal" verklaart, dat Doll fuss de meest besliste tegenstander is ge weest van het Hitleriaansche nationaal- socialisme. HIJ ls ln den strijd gevallen. Men ziet niet wie op zijn plaats zou kun nen treden. De Petit Parisien" ls een der bladen die van meening zijn dat het hier voorloopig nog gaat om gebeurtenissen van blnnen- landsch-politleke aard, zoodat een inter nationale stap niet geboden ls. Het „Journal" verklaart, dat men alles moet doen om de onafhankelijkheid van Oostenrijk te handhaven, het offer van Dollfuss mag niet tevergeefs geweest zijn. Engeland voelt weinig voor een stap. In het Lagerhuis zelde Slmon, na het ge beuren te hebben gememoreerd: „De houding van Engeland ten aanzien van de onafhankelijkheid en de onaan tastbaarheid van Oostenrijk heeft ln over eenstemming met de desbetreffende ver dragen door de gebeurtenissen ln Oosten rijk geen verandering ondergaan. Zij blijft, zooals lk haar heb uiteengezet in de verklaring, die lk namens de Britsche regeering in Februari van dit jaar heb af gelegd." Chamberlain vroeg daarop of Slmon een mededeeling van de Itallaansche regee ring had ontvangen, waarvan hij het Lagerhuis op de hoogte zou kunnen stel len. Chamberlain wees in dit verband op persberichten over Itallaansche troepen bewegingen ln de richting van de grenzen van Tirol, Simon antwoordde: „Neen, ik geloof mij niet te vergissen, wanneer lk verklaar, dat wij tot dusverre geen mededeeling van de Itallaansche regeering hebben ontvangen". Een officieel bulletin uit Rome beves tigt thans de mededeeling, dat troepen en luchtstrijdkrachten gistermiddag order hebben ontvangen om zich naar de Oos tenrijksche grens te begeven. In het bulletin wordt erop gewezen, dat deze maatregelen echter alleen uit voor zorg genomen zijn. Von Papen gezant te Weenen. Hitier heeft d.d, 26 Juli uit Bayreuth aan Von Papen een brief gezonden, waarin hij zijn wensch uit, dat Von Papen, Juist omdat hij in het kabinet zijn volste ver trouwen bezit, de belangrijke taak van gezant te Weenen op zich neemt, ten einde bij te dragen tot een ontspanning van den algemeenen toestand en speciaal de sedert lang verbrokkelde verhouding tusschen den Duitschen en Oostenrijk schen staat weer in normale banen te leiden. Hitier dankt hem tenslotte voor alles, wat hij voor Duitschland deed. Hitier heeft dan ook president Von Hindenburg voorgesteld vice-kanseller Von Papen te benoemen voor een nauwkeurig vastgestelden termijn met een speciale missie tot gezant te Weenen. Von Papen treedt uit de regeering en legt tevens zijn functie voor het Saarge- bied neer. RECLAME. 5046 AÜTOBESTDDRDERS STAAN TERECHT. In den namiddag van 8 Nov. j.l. keerde de 36-jarige grossier G, V„ wonende te Leeuwarden met zijn auto van Winschoten huiswaarts. Onder Zuidhorn gekomen ls hij blijkbaar enkele seconden met zijn ge dachten elders geweest. Althans hij kan niet verklaren, hoe het gekomen is, dat hij twee vrouwen die voor zijn auto uitliepen, niet gezien heeft en toen met een snelheid van 70 K.M. heeft aangereden. Belde slachtoffers overleden aan de gevolgen. De rechtbank te Groningen veroordeelde verdachte tot f. 1000 boete, subs. 100 dagen hechtenis wegens dood door schuld. De procureur-generaal bij het gerechts- te Leeuwarden eischte wegens het ver oorzaken van dood door schuld 3 maanden gevangenisstraf en ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van I jaar. Gisteren veroordeelde het hof verdachte tot f. 1000 boete of 100 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. In den middag van 20 Mei 1933 reed de 56-jarige chauffeur D. S. te Veendam ln een autobus een groep werkloozen naar huls. Op den weg Nieuwe PekelaStads kanaal reden twee wielrijders voor de bus, rechts van den weg. De chauffeur gaf sig naal, maar verminderde geen vaart, zoo dat een der wielrijders niet tijdig meer kon uitwijken. De man werd aangereden en overleed den volgenden dag. Wegens het veroorzaken van dood door schuld werd verdachte door de rechtbank veroordeeld tot f. 200 boete subs. 40 dagen hechtenis. Het Hof. dat gisteren uitspraak deed, achtte het tenlaste gelegde echter niet bewezen en sprak verdachte vrij. GEEN „HOKJES-POLITIEK". Een lezer keert zich tegen de gedachte om het werkloozenvraagstuk te trachten op te lossen door alle buitenlandsche werkkrachten naar hun eigen land terug te sturen. Van een dergelijke dwaze bokjespolitiek zou Nederland ln de eerste plaats de dupe worden. Inplaats van steeds scherpere schei dingslijnen te trekken ware het heel wat beter de internationale verdraagzaamheid en liefde te propageeren. HEDEN. Hoogl. Kerkgracht 23: Alg. Verg. v. aan. deelhouders N.V. Leidsche uitgeversmij, 8 uur nam. Zoeterwoude: „Ik Leer Nog" Ledenvergadering „Wilhelmina-vereeni- glng", 8 uur nam. Zondag. Oegstgeest (Poelmeer) Zwemfeest, l'/t uur nam. Nationaal BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg, 8 uur nam „De onzichtbare man". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon Theater. Breestraat, 8 uur nam, „Zoutwatermelodle". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling „Des nachts in het eenzame huis". Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. njn, „Es war einmal eln Musikus". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juli a s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel, 552. BEVORDERING EXPORT VAN ERWTEN EN BOONEN. Restitutie van de daarop betaalde binnenlandsche heffing. Naar we vernemen ligt het in de bedoe ling den export van erwten en boonen, waarop krachtens het Crisis-Akkerbouw besluit 1934 een binnenlandsche heffing ls betaald, mogelijk te maken door resti tutie van de daarop betaalde heffing. Als algemeene regel wordt hierbij aan genomen, dat nimmer de heffing zal wor den gerestitueerd voor een grootere hoe veelheid dan blijkens de gehouden lnven tarisatle op 21 Juli laatstleden bij eiken exporteur ln voorraad ls geweest. Ook bij een export van spliterwten, die op dien datum als spliterwten tot den voorraad van een exporteur behoorden, wordt een bedrag gelijk aan dé binnen landsche heffing gerestitueerd. Bij den export van spliterwten, die als ongesplitte erwten op 21 Juli 1.1. tot den voorraad van een exporteur behoorden, ■wordt bij export f. 7.15 per 100 K.G. ge restitueerd. o LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De Leeuwarder boternoteering ls vast gesteld op 41 cent per KG. (Kopenhagen kwam 28 kr. hooger af, nl. van 134 op 160 kr.). GEVAARLIJKE HOEK. Een lezer vestigt de aandacht op het gevaarlijke hoekpunt Heerenstraat 66 hoek Pioenstraat, dat zeer hinderlijk is voor het verkeer. Waarom wordt dit huls, dat toch aangekocht is voor straatverbreeding, nog niet afgebroken? IJMUIDEN, 27 Juli VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.100.75; Tongen per K.G. f 1.501.10; Groote schol per kist van 50 K.G. f. 21.50—20; Middelschol f. 19; Zetschol f. 18; Kleine Schol f. 19— 6.50; Schar f. 6.30; Middel Schelvisch f. 14; Klelnmiddel Schelvisch f. 128.40; Kleine Schelvisch f. 62.25; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 3220; Gullen per kist van 50 K.G. f. 4.90—2.30; Wijting per kist van 50 K.G. f. 2.402.30; Koolvisch per stuk f. 0.32; Makreel per kist van 50 K.G. f. 7.50—7.30. Aangekomen de stoomtrawler IJM. 95 met f. 2022 en de logger K.W. 91 met f. 176 en IJM. 268 met f. 1706 voor pekelharing. VLAARDINOEN, 27 Juli. Binnengeko men de VI. 70 met 29 last en de Ms. 15 met 28 last. Prijzen; Groene haring f. 24.80— 24.00; Jonge haring f. 1815; Maatjes haring f. 13.10—9; Volle haring f. 13.60— f. 13.90. HALCYON LIJN. STAD ZALTBOMMEL. 25 Juli v. Gothen burg n. Lulea. STAD ZWOLLE. 25 Juli v. Stockholm te Vesterae. STAD ZAANDAM, 25 Juli v. Lissabon n, Huelva. KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA. thuisr., 26 Juli v.m. 9 u. van Lissabon; wordt 30 Juli te Amst. verw. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GAASTERKERK, uitr„ 25 Juli v. Singapore KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BARALT 21 Juli v. Curacao n. de Wlnd- war-eilanden. ATLAS. 21 Juli v. Curaeao n. Santa Marts. MIDAS, 19 Juli v. Ouracao n. San Juan. TRITON. 26 Juli v. Piraeus te Alexandria SATORNUS. 25 Juli v. Constanza naaf Istanboul. MIJ. OCEAAN. MiELAMPUS, 26 Juli v. Bremen te Amst. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BOEKELO. Velsen n. Yxpilla, pass. 26 Juli Holtenau. SCHIELAND, 26 Juii v. Delfzijl op de Tyne ST. ANNALAND, 25 Juli v. Boulogne naar de Tyne. DORDRECHT. R'dam n. Matadi. pass. 25 Juli Las Palmas. ALUDRA, 25 Juli v. B. Aires n. Las Pal mas v.o BEYERLAND, 25 Juli v. Kopenhagen te Danzlg. KATWIJK, 25 Juli v. Cardiff n. Bordeaux. 2-2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6